Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
69 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 69 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 9]

Teniaa

Teniaa
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!

Mamma Tomato

Mamma Tomato
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
´Οσο δεν υπάρχει νομοθετικό πλαίσιο να το τρίβουν οι θηλάζουσες στα μούτρα του κάθε νεάντερταλ αυτά θα υπάρχουν. Καλά κάνετε κορίτσια.

????????


Επισκέπτης
...................



Έχει επεξεργασθεί από τον/την my angel στις Τετ Μαρ 20, 2013 4:22 am, 2 φορές συνολικά

Mamma Tomato

Mamma Tomato
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
my angel έγραψε: Ο δημοσιοs θηλασμοs όχι μόνο είναι απόλυτα νόμιμοs, αλλά προστατεύεται και από διεθνείς κανονισμούς για τα ανθρώπινα δικαιώματα.Eγω θηλασα πολυ λιγο αλλα αν συνεχιζα δεν θα ειχα κανενα προβλημα να το κανω δημοσια.Και οποιοs εχει προβλημα να βλεπει εναν ανθρωπο να σιτιζεται δημοσια τοτε να ζητησει να κλεισουν και ολα τα εστιατορια!!!!!

Πέστα κορίτσι μου!
Κανονικα δεν θα πρεπε να χρειαζεται νόμος αλλά έτσι όπως ειναι η κατάσταση άλλο να λες "νόμος τάδε του 2012" και άλλο να πρέπει να πείσεις τον κάθε κομπλεξικό για τα αυτονόητα.

toutounaki

toutounaki
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
[quote="Mamma Tomato"][quote="my angel"] Ο δημοσιοs θηλασμοs όχι μόνο είναι απόλυτα νόμιμοs, αλλά προστατεύεται και από διεθνείς κανονισμούς για τα ανθρώπινα δικαιώματα.Eγω θηλασα πολυ λιγο αλλα αν συνεχιζα δεν θα ειχα κανενα προβλημα να το κανω δημοσια.Και οποιοs εχει προβλημα να βλεπει εναν ανθρωπο να σιτιζεται δημοσια τοτε να ζητησει να κλεισουν και ολα τα εστιατορια!!!!![/quote]

Πέστα κορίτσι μου!
Κανονικα δεν θα πρεπε να χρειαζεται νόμος αλλά έτσι όπως ειναι η κατάσταση άλλο να λες "νόμος τάδε του 2012" και άλλο να πρέπει να πείσεις τον κάθε κομπλεξικό για τα αυτονόητα.[/quote
]
Respect Respect Respect Respect Respect

mariposa

mariposa
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
το διαβασα κ εφριξα σε ποιον αιωνα ζουμε επιτελους?ποσα χρονια ειμαστε πισω σαν κρατος κ θελουμε να ειμαστε κ στην ευρωπαικη ενωση?ντροπη μας κ ντροπη σε ολους κατακρινουν τον δημοσιο θηλασμο που ειναι αναφερετο δικαιωμα καθε βρεφους να σιτιζεται και καθε μητερας να ταιζει το μωρο της κ οι τουαλετες δεν ειναι χωρος σιτισης βρεφους οπως ακουστηκε εσεις θα τρωγατε το φαγητο σας στην τουαλετα????

petra18


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
ΠΟΙΑ ΑΡΡΩΣΤΗΜΕΝΑ ΜΥΑΛΑ ΘΕΩΡΟΥΝ ΠΡΟΚΛΗΤΙΚΗ ΜΙΑ ΓΥΝΑΙΚΑ ΠΟΥ ΘΗΛΑΖΕΙ; ΝΤΡΟΠΗ!!!

supermama

supermama
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ενα μωρο σαφως και εχει δικαιωμα να θηλασει. σε αυτο δεν υπαρχει λογος να το συζηταμε ΑΛΛΑ μια μητερα θα μπορουσε να ριξει πανω της κατι την ωρα που θηλαζει δημοσια και να μην εχει το στηθος της χυμα. και γω εχω θηλασει αλλα οταν ηταν καποιος κοντα μου δεν τα πετουσα ολα εξω αλλα εριχνα κατι. ειναι και λιγο θεμα αισθητικης βρε κοριτσια! μη πορωνεστε! και επειδη θα πειτε το οτι αν με ενοχλει στην παραλια το στραπλες ναι με ενοχλει και αυτο. ειναι τοσο ομορφο και ιερο για μενα ο θηλασμος και ακριβως για αυτο θεωρω οτι πρεπει λιγο να ειμαστε πιο διακριτικες.

MamaTheodora


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Ειχε σκεπαστει η κοπελα με ενα κασκολ! (κακως κατα την δικη μου αποψη!)

Οχι, δεν υπαρχει δικαιολογια για την συμπεριφορα του "κυριου"!

Afghanistan ειμαστε!!!

Twisted Evil Twisted Evil

MamaTheodora


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Το επομενο βημα ειναι να τρωνε οι μαμαδες με τα παιδια τους τα hamburgers τους σε ειδικο family room στα Mc Donalds....οπως κανουν στα Ενωμενα Αραβικα Εμειρατα!!!

Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil

supermama

supermama
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
MamaTheodora έγραψε:Ειχε σκεπαστει η κοπελα με ενα κασκολ! (κακως κατα την δικη μου αποψη!)

Οχι, δεν υπαρχει δικαιολογια για την συμπεριφορα του "κυριου"!

Afghanistan ειμαστε!!!

Twisted Evil Twisted Evil

ναι το διαβασα οτι η κοπελα σκεπαστηκε. τωρα ο αλλος το κακο που βρηκα εγω ηταν στο υφος που το ειπε οσο αυτο αποτυπωθηκε απο την κοπελα γραπτος. κατα ταλλα πιαστευω εκανε απλα τη δουλεια του. καποιος αλλος απο πισω που εφτιαξε τους ειδικους χωρους τον ειπε να το λεει.
δε βγαζεις ακρη.
παντως βρε κοριτσια. εγω τα εχω διαφορετικα στο μυαλο μου. δεν με ενοχλει η θεα ενος μωρου που τρωει αλλα το γυμνο στηθος. στην τελικη για να μιλησω για μενα προσωπικα δεν θα μου αρεσε να εχω το στηθος μου εξω ασχετα για το λογο που γινετε..
προς θεου δεν κατηγορω καμια που το κανει απλα λεω οτι για μενα δεν το εκανα και δεν μαρεσει

mamagelikis


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Πουθενά σε Ευρώπη και ΗΠΑ δεν βγάζουν τους μαστούς τους οι γυναίκες σε κοινή θέα για να θηλάσουν τα μωρά τους.Έχετε λάθος αντίληψη.Ασφαλώς και είναι δικαίωμα όταν πεινούν τα μωρά να θηλάζουν αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι τα βγάζουν φόρα παρτίδα μέσα στο κόσμο και χωρίς έστω να καλύπτονται από ένα ειδικό ρούχο ή έστω για τους τύπους.Τότε και σύμφωνα με αυτή την ιδεοληψία ,όταν θέλουμε να πάμε τουαλέτα δεν χρειάζεται να σηκωνόμαστε να πηγαίνουμε το LU ή στο μπάνιο αλλά να βγάζουμε τα βρακιά μας και να τα κάνουμε δίπλα στο τραπέζι που καθόμαστε.
Λίγη προσοχή δεν βλάπτει.Ο θηλασμός είναι δικαίωμα και του μωρού και της μαμάς αλλά ακόμα και αν το θηλάζει κάποια σε ένα εστιατόριο ή καφετέρια,ας σκεπάζεται και λίγο,δεν βλάπτει ούτε δείχνει σε όλους πόσο καλή και υπεύθυνη μαμάμα είναι αν είναι προκλητική. Ασφαλώς και στο Qatar ή στα UAE υπάρχουν ειδικοί χώροι θηλασμού και αυτό είναι δείγμα πολιτισμού και όχι δείγμα καταπίεσης,το ίδιο συμβαίνει και στην Ευρώπη αλλά και ΗΠΑ όπως σας είπα που έχουν ειδικούς χώρους μερικά εστιατόρια όπως ακριβώς και τα McDonalds
όπως ανέφερες.
Μια γυναίκα που θηλάζει ούτε αρρωστημένο είναι ούτε αρρωστημένα μυαλά τη θεωρούν προκλητική αν αυτή προσέχει έστω ελάχιστα γιατί τα δικαιώματα τα δίνουμε εμείς και δεν τα αποκτούν ξαφνικά οι άλλοι χωρίς την δική μας συνεισφορά.Ας προσέχουμε λοιπόν.Έχετε δει τη διαφορά μιας Ελληνίδας ή μιας αλλοδαπής στην Ελλάδα που θηλάζει το μωρό της με άλλες γυναίκες στην Ευρώπη ; Δεν σας λέω αλλού....
Και μόνο το στυλ κάνει τη διαφορά.Βρέθηκα σε μεγάλο εστιατόριο στο εμπορικό κέντρο Golden Hall στον τελευταίο όροφο και εκεί μια γυναίκα θήλαζε μέσα στο κόσμο και στα παιδιά και είχε βγάλει το βυζί φόρα παρτίδα ανάμεσα στις σαλάτες και στα κρύα πιάτα ανάμεσα σε κυρίους και κυρίες που έτρωγαν .Συγνώμη αλλά δεν είναι υποχρεωμένος ο άλλος που τρώει να βλέπει τα βυζιά της άλλης που θέλει να θηλάσει χωρίς ένα τακτ ,χωρίς καν να προσπαθεί να σκεπάσει το μεμέ της.Ας πήγαινε σε ένα χώρο πιο prive να θήλαζε και κανείς δεν θα της έλεγε το παραμικρό.
Δεν είναι άρα θέμα σεξουαλικής διέγερσης (σιγά μην σηκωθεί στους άντρες και το φιδάκι ο Διαμαντής) βλέποντας ένα βυζί σκούρο που να τρέχουν τα γάλατα και ένα μωρό να κάνει θηλαστικές κινήσεις για να πιεί το γάλα της μαμάς του.
Είναι θέμα καλαισθησίας στο χώρο που βρίσκεται ο καθένας ,θέμα προσοχής και σεβασμού του εαυτού του και θέμα που έχει να κάνει με την κοινά αποδεκτή συμπεριφορά.
Η συνέχεια ήταν ....να πάει μια κοπέλα από το εστιατόριο με την στολή της(υπάλληλος).Της είπε με ευγενικό τρόπο ότι μπορεί να θηλάσει σε κάποιο άλλο σημείο και έτσι η μαμά πήγε και θήλασε το μωρό της μακρυά από τα μάτια των άλλων και φυσικά με μεγαλύτερη ηρεμία ,θα κατέβασε και περισσότερο γάλα.
Petra18 ,δεν είναι κοπέλα μου προκλητική μια γυναίκα που θηλάζει,έλεος ! Απλά πρέπει να θηλάζει στο σωστό μέρος και να μην θέλει να είναι προκλητική,κατάλαβες ;
Τη πρόκληση την προκαλούμε εμείς στο μεγαλύτερο ποσοστό.
Υπάρχουν τουαλέτες , σαλόνια , καναπέδες έξω από Wc, παγκάκια ,ειδικοί χώροι θηλασμού.Το να είναι μαμά μια γυναίκα δεν σημαίνει ότι έχει "καβαλήσει και το καλάμι" και ότι όλος ο κόσμος περιστρέφεται γύρω από εκείνη.Η κάθε μαμά έχει τον μικρόκοσμό της και τις ιερές στιγμές της ,τις οποίες είναι στο χέρι της να τις κάνει βούκινο ή να τις φυλάει για τον εαυτό της και το μωρό της.
Λάθος διάσταση δίνετε μερικές μαμάδες στο όλο θέμα ,δεν μπορούμε να ισοπεδώνουμε τα πάντα.

Mamma Tomato

Mamma Tomato
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Βρε κορίτσια, εγώ γιατί όσες φορές έχω δει κοπέλα να θηλάζει (και κοιτάω γιατί το χω καημό που δεν τον θήλασα) δεν έχω δει ούτε μαυρες θηλές, ούτε γάλατα να τρέχουν, ούτε καν στήθος.Το κεφάλι του μωρού συν τα ρούχα κρύβουν τα πάντα, όταν ρίχνουν δε και το μαντήλι από πάνω είναι πιο ντυμένες από κάτι ξεβύζωτα ξέκωλα που κυκλοφορούν και δεν τους λέει και κανείς τίποτα.

Το Κόσμος όντως έχει δωμάτιο θηλασμού αλλά είναι στου διαόλου το κέρατο. Μπορεί η κοπέλα να μην προλαβαινε ή για 1000 λόγους να μην ήθελε να πάει, το δωμάτιο είναι εκεί για διευκόλυνση, όχι για να αυτοεξοριζόμαστε.

Προσωπική μου άποψη είναι ότι πρέπει να σταματήσουμε να θεωρούμε το θηλασμό κάτι ιερό που πρέπει να γίνεται μόνο σε ήρεμα δωμάτια, σε ημίφως, κατά προτίμηση με το φως των κεριών και τυλιγμένες με μεταξωτά σεντονάκια υφασμένα από 40 παρθένες. Ναι, θα ήταν καλύτερα, αλλά δε γινεται, μια σύγχρονη μαμά έχει ένα σωρό δουλειές, έχει να πάει σε τράπεζες, ΙΚΑ και να πληρώσει λογαριασμούς, να μαγειρέψει, να ψωνίσει, να πάρει το μεγάλο από το σχολείο. Ή είμαστε της άποψης ότι η γυναίκα δεν έχει καμιά δουλειά να βγει από το σπίτι;

Επίσης, το να εξισώνουμε το θηλασμό με το κατούρημα είναι τελείως άκυρο και μόνο άντρας θα μπορούσε να το σκεφτεί γιατί κανείς δεν κατουράει δημοσια (άντε κανένας σουρωμένος ή κανένας πολύ σφιγμένος οδηγός στην Εθνική και μόνο άντρες) αντίθετα το να τρως δημόσια είναι κοινωνικά αποδεκτό για όλους εκτός από τα βρέφη; Αυτό θέλουμε να πούμε;

MamaTheodora


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Mama Tomato... Very Happy Respect

Τα ειπες ολα!!

Mamma Tomato

Mamma Tomato
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
MamaTheodora έγραψε:Mama Tomato... Very Happy Respect

Τα ειπες ολα!!


Το έχω αυτό, είμαι γλωσσοκοπάνα, τι να κάνω; Wink

nicole1981


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Κορίτσια, τι είδηση κι αυτή!!!

Το άκουσα χθες ενώ σιδέρωνα και κόντεψα να καώ!!!

Σε ποια εποχή ζούμε? Των γιαγιαδων μας!!! Ελεος

mamagelikis


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
MAMMA TOMATO

επειδή έχω επισκεφτεί τη Σκοτία δύο φορές και μάλιστα τη πρωτη φορά έχω μείνει αρκετό καιρό στο APEX CITY HOTEL αν το ξέρεις,στην Grassmarket square, δεν είδα πουθενά να θηλάζουν οι μαμάδες σε εξωτερικό χώρο εκτός και αν υπήρχαν ειδικά σημεία μέσα σε εστιατόρια ή αλλού.
Επίσης ο τρόπος με τον οποίο θηλάζουν είναι εντελώς διαφορετικός από τον ελληνικό τρόπο που με καπατσοσύνη και πολύ θράσος μερικές μαμάδες στην Ελλάδα θηλάζουν τα μωρά σα να λένε στους υπόλοιπους " να πάτε να #%$#@&^%* "
Αυτή είναι η διαφορά και αυτό λέω.Είναι ο τρόπος δηλαδή όχι το συμβάν αυτό καθεαυτό.
Στο Edinburgh Airport είδα για παράδειγμα μια μαμά να θηλάζει σε μία γωνία μακρυά από όλα τα βλέμματα και μάλιστα η γυναίκα πήγε εκεί με το μωράκι της για να θηλάσει.Το ίδιο που έγινε στο COSTA ,έγινε και στο Thermidors.
Δεν είδα πουθενά να βγάζουν βυζί φόρα παρτίδα και να θηλάζουν τα μωράκια.
Αυτό μόνο σε υπανάπτυκτες χώρες το βλέπεις και επειδή ταξιδεύουμε πολύ έχουμε μέτρο σύγκρισης.
Το κατούρημα το ανέφερα σαν παράδειγμα,ανάγκη είναι όπως ανάγκη είναι και ο θηλασμός.Και εγώ θήλαζα τα μωρά μου αλλά κάπου μακρυά από τα βλέμματα των άλλων που είτε ως περίεργοι είτε ως οτιδήποτε μας κοιτούσαν.Φαντάζομαι ότι ένας άντρας δεν περιμένει να δει μια μαμά εξώβυζι με ένα μωρό στην αγκαλιά της για να ερεθιστεί ,μπορεί να μπει σε εκατομμύρια ιστοσελίδες για να δει τσόντες,να πάρει dvd, να πάει στη γυναίκα του ή να τραβήξει ........!
Αυτό εννοώ λέγοντας ότι αναλύετε και δίνετε μια διαφορετική σημασία στο όλο θέμα.
Όπως και να το κάνουμε δεν είμαστε Νιγηρία,Κονγκό,Ζάμπια η Τσαντ ,γενικώς δεν είμαστε στην Αφρική αλλά στην πολιτισμένη Δύση.
Για να μην το κουράζουμε , ΕΙΜΑΙ ΥΠΕΡ ΤΟΥ ΘΗΛΑΣΜΟΥ ΣΕ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥΣ ΧΩΡΟΥΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΥΠΕΡ ΤΗΣ ΔΕΟΥΣΑΣ ΠΡΟΣΟΧΗΣ που θα πρέπει να έχουν όσες θηλάζουν.

MamaTheodora


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Mamma Tomato έγραψε:
MamaTheodora έγραψε:Mama Tomato... Very Happy Respect

Τα ειπες ολα!!


Το έχω αυτό, είμαι γλωσσοκοπάνα, τι να κάνω; Wink

Να συνεχιζεις να κοπανας!!!! Wink

supermama

supermama
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Mamma Tomato έγραψε: αντίθετα το να τρως δημόσια είναι κοινωνικά αποδεκτό για όλους εκτός από τα βρέφη; Αυτό θέλουμε να πούμε;


εκει μπερδευομστα. δεν λεμε να μη τρωει το βρεφος! οποτε και οπου θελει. το προβλημα ειναι η μητερα και ο τροπος που το ταιζει. και ναι εγω εχω δει μητερα που πρωτα βγαζει ολο το στηθος εξω και μετα βαζει το μωρο μπροστα να φαει....

supermama

supermama
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
mamagelikis έγραψε:Ασφαλώς και είναι δικαίωμα όταν πεινούν τα μωρά να θηλάζουν αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι τα βγάζουν φόρα παρτίδα μέσα στο κόσμο και χωρίς έστω να καλύπτονται από ένα ειδικό ρούχο ή έστω για τους τύπους.


Μια γυναίκα που θηλάζει ούτε αρρωστημένο είναι ούτε αρρωστημένα μυαλά τη θεωρούν προκλητική αν αυτή προσέχει έστω ελάχιστα γιατί τα δικαιώματα τα δίνουμε εμείς και δεν τα αποκτούν ξαφνικά οι άλλοι χωρίς την δική μας συνεισφορά.


Είναι θέμα καλαισθησίας στο χώρο που βρίσκεται ο καθένας ,θέμα προσοχής και σεβασμού του εαυτού του



Το να είναι μαμά μια γυναίκα δεν σημαίνει ότι έχει "καβαλήσει και το καλάμι" και ότι όλος ο κόσμος περιστρέφεται γύρω από εκείνη.

σε αυτα συμφωνω απολυτα!

mamagelikis


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
MamaTheodora έγραψε:
Mamma Tomato έγραψε:
MamaTheodora έγραψε:Mama Tomato... Very Happy Respect

Τα ειπες ολα!!


Το έχω αυτό, είμαι γλωσσοκοπάνα, τι να κάνω; Wink

Να συνεχιζεις να κοπανας!!!! Wink


Όλες μπορούμε να κοπανάμε αλλά αυτό δεν δείχνει πολιτισμό.Δείχνει το επίπεδο μας και μόνο εκτός αν θέλεις μαμά Θεοδώρα να συμφωνούμε όλες σε κάτι που καλούμαστε για να πούμε τη γνώμη μας.
Ούτε δημοκρατικό είναι.Αν δεν σου αρέσει η άποψη μου,κράτα τη δική σου και αντάλλαξε τις απόψεις σου με αυτές που έχουν την ίδια άποψη με τη δική σου.Δεν είναι λόγος να κοροϊδεύεις.
Αν σου αρέσει εσένα να βγάζεις τα βυζιά σου σε κοινή θέα για να θηλάζεις,βγες και στη τηλεόραση για να σε δούμε.

mamagelikis


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Συμφωνώ απολύτως με τη supermama.

Mamma Tomato

Mamma Tomato
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
mamagelikis έγραψε:MAMMA TOMATO


επειδή έχω επισκεφτεί τη Σκοτία δύο φορές και μάλιστα τη πρωτη φορά έχω μείνει αρκετό καιρό στο APEX CITY HOTEL αν το ξέρεις, στην Grassmarket square, Το ξέρω,τι σχέση έχει ομως το που έμενες; δεν είδα πουθενά να θηλάζουν οι μαμάδες σε εξωτερικό χώρο εκτός και αν υπήρχαν ειδικά σημεία μέσα σε εστιατόρια ή αλλού. Σε παγκάκι στο Βοτανικό κήπο; Στο Princes Gardens; στο καφέ του Marks&Spencer; Στο Gyle Shopping centre; Στο τραπέζι στο Standing Order την ώρα που έτρωγαν;
Επίσης ο τρόπος με τον οποίο θηλάζουν είναι εντελώς διαφορετικός από τον ελληνικό τρόπο που με καπατσοσύνη και πολύ θράσος μερικές μαμάδες στην Ελλάδα θηλάζουν τα μωρά σα να λένε στους υπόλοιπους " να πάτε να #%$#@&^%* " Αυτή είναι η διαφορά και αυτό λέω.Είναι ο τρόπος δηλαδή όχι το συμβάν αυτό καθεαυτό.
Ο σωστός τρόπος θηλασμού διαφέρει από άτομο σε άτομο. Θες να πεις ότι οι συγκεκριμένες διαλέγουν επίτηδες στάσεις που δε βολεύουν τα παιδιά τους απλά για να δείξουν ότι θηλάζουν; Και στην τελική, για τις λίγες κομπλεξικές (αν υπάρχουν) πρέπει να τιμωρήσουμε όλες τις υπόλοιπες με εξορία;
Στο Edinburgh Airport είδα για παράδειγμα μια μαμά να θηλάζει σε μία γωνία μακρυά από όλα τα βλέμματα και μάλιστα η γυναίκα πήγε εκεί με το μωράκι της για να θηλάσει.Το ίδιο που έγινε στο COSTA ,έγινε και στο Thermidors.
Δεν είδα πουθενά να βγάζουν βυζί φόρα παρτίδα και να θηλάζουν τα μωράκια.
Αυτό μόνο σε υπανάπτυκτες χώρες το βλέπεις και επειδή ταξιδεύουμε πολύ έχουμε μέτρο σύγκρισης. Μια και ταξιδεύεις πολύ να σου πω ότι η τουαλέτα είναι Loo, όχι Lu, θα σε γλυτώσει από πολλούς μπελάδες όταν θα ψάχνεις να βρεις τουαλέτα και αυτοί θα νομίζουν ότι ψάχνεις την Louise. Smile
Το κατούρημα το ανέφερα σαν παράδειγμα,(άκυρο όμως όπως προείπα) ανάγκη είναι όπως ανάγκη είναι και ο θηλασμός.(ανάγκη είναι και η αναπνοή)Και εγώ θήλαζα τα μωρά μου αλλά κάπου μακρυά από τα βλέμματα των άλλων που είτε ως περίεργοι είτε ως οτιδήποτε μας κοιτούσαν. Γι'αυτό και λέω ότι το δωμάτιο θηλασμού στο Κόσμος είναι μια υπέροχη διευκόλυνση. Αλλά αν η κοπέλα δεν ήθελε ή δεν προλάβαινε να το χρησιμοποιήσει, είναι δικαίωμά της. Φαντάζομαι ότι ένας άντρας δεν περιμένει να δει μια μαμά εξώβυζι με ένα μωρό στην αγκαλιά της για να ερεθιστεί ,μπορεί να μπει σε εκατομμύρια ιστοσελίδες για να δει τσόντες,να πάρει dvd, να πάει στη γυναίκα του ή να τραβήξει ........!
Αυτό εννοώ λέγοντας ότι αναλύετε και δίνετε μια διαφορετική σημασία στο όλο θέμα.
Όπως και να το κάνουμε δεν είμαστε Νιγηρία,Κονγκό,Ζάμπια η Τσαντ ,γενικώς δεν είμαστε στην Αφρική αλλά στην πολιτισμένη Δύση.
Για να μην το κουράζουμε , ΕΙΜΑΙ ΥΠΕΡ ΤΟΥ ΘΗΛΑΣΜΟΥ ΣΕ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥΣ ΧΩΡΟΥΣ (όχι, είσαι υπέρ του θηλασμού σε κλειστους απομονωμένους χώρους) ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΥΠΕΡ ΤΗΣ ΔΕΟΥΣΑΣ ΠΡΟΣΟΧΗΣ που θα πρέπει να έχουν όσες θηλάζουν.

Αυτά...

Mamma Tomato

Mamma Tomato
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
mamagelikis έγραψε:
MamaTheodora έγραψε:
Mamma Tomato έγραψε:
MamaTheodora έγραψε:Mama Tomato... Very Happy Respect

Τα ειπες ολα!!


Το έχω αυτό, είμαι γλωσσοκοπάνα, τι να κάνω; Wink

Να συνεχιζεις να κοπανας!!!! Wink


Όλες μπορούμε να κοπανάμε αλλά αυτό δεν δείχνει πολιτισμό.Δείχνει το επίπεδο μας και μόνο εκτός αν θέλεις μαμά Θεοδώρα να συμφωνούμε όλες σε κάτι που καλούμαστε για να πούμε τη γνώμη μας.
Ούτε δημοκρατικό είναι.Αν δεν σου αρέσει η άποψη μου,κράτα τη δική σου και αντάλλαξε τις απόψεις σου με αυτές που έχουν την ίδια άποψη με τη δική σου.Δεν είναι λόγος να κοροϊδεύεις.
Αν σου αρέσει εσένα να βγάζεις τα βυζιά σου σε κοινή θέα για να θηλάζεις,βγες και στη τηλεόραση για να σε δούμε.

Έλα, μη τη μαλώνεις, σ'εμένα απευθύνθηκε και αστειεύτηκε.

Η Σούπερμαμά είπε την άποψή με λογικά επιχειρήματα και έγινε απολύτως σεβαστή. Εσύ μπέρδεψες το κατουρημα με το φαγητό και μας είπες πόσο πολυταξιδεμένη είσαι.

mhtsaina

mhtsaina
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Αντώνη, όσο κι αν προσωπικά κλίνω προς την άποψη της supermama, γιατί σαν άνθρωπος θα αισθανόμουν λίγο άβολα να θηλάζω δημοσίως, θεωρώ ότι καμία γυναίκα δεν μπορεί και δεν πρέπει να κρίνεται για τον τρόπο που επιλέγει να θηλάσει. Αν το θέαμα είναι αντιαισθητικό, μπορούμε κάλλιστα να αναζητήσουμε ένα άλλο σημείο, από το οποίο να μη βρίσκεται στο οπτικό μας πεδίο η θηλάζουσα.

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 9]

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

phpBB2 forum με ForumGreek | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις