Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
73 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 73 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 6 από 9]

Anna - mana


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
eirini.pav έγραψε:
Anna - mana έγραψε:
eirini.pav έγραψε:βαλτο σε μπιμπερο αφου θελεις να το θηλασεις μεχρι τετοια ηλικια!

Να υποθέσω πως εσύ έχεις μιλήσει με ψυχολόγο για το θέμα και το ξέρεις τόσο καλά;;;!!!
Κοίτα, δεν έχω καμία διάθεση για αντιπαράθεση. Και σίγουρα δεν με ενδιαφέρει η άποψή σου για το τι θα κάνω με το παιδί μου.
Εγώ για το θέμα του πόσο θα θηλάσει ένα παιδι δεν λέω την προσωπική μου άποψη, παραθέτω ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΑ στοιχεία και έρευνες. Και μόλις τώρα βρήκα ένα ενδιαφέρον άρθρο που είχα διαβάσει πριν καιρό και πραγματεύεται ακριβώς αυτό.
Αν θες να σχηματίσεις πιο σφαιρική άποψη κάνε τον κόπο να τα διαβάσεις. Μόνο καλό θα πάρεις από την ενημέρωση.

http://www.tovima.gr/science/article/?aid=458498

εκτος του οτι με ειπες εμμεσως ηλιθια αλλα το προσπερναω ναι εχω μιλησει με ψυχολογο και εννοειται πως δεν θα σου πω τι θα κανεις με το παιδι σου γιατι πραγματικα δεν μου καιγεται καρφι! μπορω ομως να πω την γνωμη για το πως θέλω να μεγαλώσε το δικό μου το παιδι! και δεν χρειαζοταν αυτη η επιθεση γιατι εγω ουτε καν αναφερθηκα σε σενα!

Δεν σε είπα ηλίθια, αν σε θεωρούσα ηλίθια δεν θα ασχολιόμουν καθόλου με αυτά που γράφεις. Σόρυ αν το πήρες έτσι. Αλλά όταν έγραψες για τον ψυχολόγο το έκανες κάτω από quote δικού μου σχολίου και γι' αυτό και σου απάντησα. Γι' αυτό και θεώρησα πως επίσης το σχόλιο για το μπιμπερό πήγαινε σε εμένα.

Rinoula

Rinoula
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Εχεις κανονικα γαλα στα 3 χρονια.

Επισης, δεν καταλαβαινω γιατι ειναι αφυσικο να θηλαζει ενα παιδι μεχρι τα 3 ενω το να εχει πιπιλα και να πινει απο μπιμπερο μεχρι τα 4 ειναι απολυτα φυσιολογικο.
Εχετε προσεξει οτι οι θηλες αυτες μιμουνται σε σχημα και υφη το ανθρωπινο στηθος; Τυχαιο; Δε νομιζω...

eirini.pav


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Anna - mana έγραψε:
eirini.pav έγραψε:οι κυριες που ειναι πορωμενες με τον δημοσιο θηλασμο και τρεχουν σε τετοιες εκδηλωσεις στην πλειοψηφια τους ειναι γυναικες που θηλάζουν τα παιδια τους εως και 5 χρόνων! Αν θεωρειτε οτι δεν τρεχει τιποτα τοτε οκ! εγω παντως δεν προκειται να το κανω , και αν θελω να δινω γαλα το δινω σε μπιμπερο!αλλου βεβαια πηγε το θεμα αλλα τελοσπαντων! και λυπαμαι αλλα ναι μου χαλάει την αισθητκή να βλέπω 3 και 4 χρονων παιδακι και μαλιστα αγορι να κατεβαζει την μπλουζα της μανας του και να τραβάει το στηθος της για να φάει μεσα στη καφετερεια! ειναι η ηλικιες που γμωριζουν το σωμα τους και καταλαβαινουν παρα πολλά! αν νομιζετε οτι ετσι δεν δημιουργειτε θεμα στο παιδι κανετε λαθος κατα την ταπεινη παντα αποψη!

Όπως λέει και το άρθρο που περέθεσα πιο πάνω, όταν πια ο θηλασμός δεν γίνεται για το παιδί, αλλά για τη μητέρα (δηλαδή η μητέρα "κρατάει" το παιδί προσκολλημένο πάνω της καλύπτοντας δικές τις ανάγκες - ανασφάλειες κλπ) τότε προφανώς δεν είναι καλό για το παιδί. Πάντως τα 3 χρόνια θεωρούνται μια καλή ηλικία για αποθηλασμό (δεν το λέω εγώ, οι επιστήμονες και πάλι).


Υ.Γ. Για το μπιμπερό σόρυ, νόμιζα πως το λες για εμένα.

ειδες λοιπον που ουσιαστικά συμφωνουμε ! εφερα το παραδειγμα με το 5 χρονο δεν ξερω αν το ειδες( εχει γινει στην πραγμτικοτητα) για να εξηγησω την υπερβολη και ποσο λεπτα ειναι τα ορια από το κανω το σωστο για το παιδι μου με το κανω ζημια .

και εγω εψεξα να βρω τι μπορει να ειδες και να το παρεις προσωπικα γι 'αυτο το διευκρινισα! δεν πειραζει!

όλα_για_την_τηλεθέαση


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
[quote="Anna - mana"]
eirini.pav έγραψε:βαλτο σε μπιμπερο αφου θελεις να το θηλασεις μεχρι τετοια ηλικια!

Να υποθέσω πως εσύ έχεις μιλήσει με ψυχολόγο για το θέμα και το ξέρεις τόσο καλά;;;!!!
Κοίτα, δεν έχω καμία διάθεση για αντιπαράθεση. Και σίγουρα δεν με ενδιαφέρει η άποψή σου για το τι θα κάνω με το παιδί μου.
Εγώ για το θέμα του πόσο θα θηλάσει ένα παιδι δεν λέω την προσωπική μου άποψη, παραθέτω ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΑ στοιχεία και έρευνες. Και μόλις τώρα βρήκα ένα ενδιαφέρον άρθρο που είχα διαβάσει πριν καιρό και πραγματεύεται ακριβώς αυτό.
Αν θες να σχηματίσεις πιο σφαιρική άποψη κάνε τον κόπο να τα διαβάσεις. Μόνο καλό θα πάρεις από την ενημέρωση.




Ωραίο το άρθρο αλλά δεν διαπραγματεύεται αν ο θηλασμός πρέπει να γίνεται με κάμερες,χωρίς κάμερες,σε κάποιο εμπορικό κέντρο σε δημόσια θέα με τα στήθη φόρα παρτίδα για να προαχθεί ακριβώς ο μητρικός θηλασμός.
Έτσι δεν προάγεται ο μητρικός θηλασμός.Προάγεται με ενημέρωση από τους ειδικούς και γίνεται με τακτ και μια σχετική- έστω την ελάχιστη- ηθική αξιοπρέπεια γιατί είναι θέμα σεβασμού και της μαμάς πόσο αυτοσεβασμό έχει αλλά και του μωρού και φυσικά και των άλλων δίπλα της.Αν για παράδειγμα είναι στο δωμάτιο του μαιευτηρίου και μπαινοβγαίνουν οι άντρες των άλλων γυναικών που θηλάζουν ,ασφαλώς και βλέπουν αλλά δεν περιμένουν να δουν "βυζί" εκεί,το βλέπουν και στις παραλίες τα Καλοκαίρια και όλων των ειδών.Στητά,πεσμένα,νεανικά,γέρικα,με ρυτίδες,σφριγηλά,χοντρά,αδύνατα.
Έχετε θέσει άλλη διάσταση στο όλο θέμα το οποίο είναι πάρα μα πάρα πολύ απλό.
Το άρθρο του "ΒΗΜΑΤΟΣ" άλλο πράγμα αναλύει.Αν τριών ετών ή δύο ή πέντε μπορούν να θηλάζουν ή όχι.
Είναι άλλο πράγμα αυτό και αν συμφωνεί κάποια μαμά σε αυτό ή όχι και άλλο πράγμα αν η οποιαδήποτε μαμά βγάλει το βυζί της την ώρα που ο άλλος τρώει με τη καλή του, με τα παιδιά του ,με τα πεθερικά του ,με φίλους ή με συνεργάτες-συναδέλφους για να θηλάσει το μωρό της.Μπορεί να το κάνει κάπου πιο απόμακρα ,σε ένα καναπέ σε ένα σαλόνι στο Toilet room ή στο Nursery room και όχι δίπλα τους.
Το πιο εξοργιστικό είναι ότι όταν μετά κάποιος (άντρας κατά 99%) τη δει και παίρνει μάτι τα βυζιά της , μετά τον λέει και ανώμαλο και ματάκια.
Αυτό δεν γίνεται στο εξωτερικό παρά μόνο στην Ελλάδα των τσιγγγανόγυφτων του σωτηρίου έτους 2013.
Το σεβασμό τον εκπέμπουμε εμείς οι ίδιοι και δεν περιμένουμε να μας σεβαστούν οι άλλοι αν πρώτα δεν σεβόμαστε εμείς τον εαυτό μας και τους άλλους.

όλα_για_την_τηλεθέαση


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
zeta86 έγραψε:
όλα_για_την_τηλεθέαση έγραψε:
zeta86 έγραψε:ΤΟ ΝΑ ΘΗΛΑΖΕΙ ΜΙΑ ΓΥΝΑΙΚΑ ΟΣΟ ΘΕΛΕΙ Κ ΟΣΟ ΜΠΟΡΕΙ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΗΣ ΤΟ ΑΦΑΙΡΕΣΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ!!!..ΔΛΔ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΜΑΣ ΠΟΥ ΘΗΛΑΖΑΝΕ Κ ΔΥΟ Κ ΤΡΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΕΓΙΝΕ ΚΑΤΙ?ΕΙΠΕ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΙΔΙΚΟΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΚΑΛΟ ΣΤΟ ΠΑΙΔΙ?ΡΩΤΗΣΤΕ Κ ΤΗΝ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ ΣΑΣ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΣΥΜΒΟΥΛΟΣ ΜΗΤΡΙΚΟΥ ΘΗΛΑΣΜΟΥ Η΄ΚΑΠΟΙΟΝ ΕΙΔΙΚΟ .ΔΕΝ ΕΙΠΑΜΕ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ 5 ΧΡΟΝΩΝ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΤΙ ΠΕΙΡΑΖΕΙ ΝΑ ΘΗΛΑΖΕΙ ΟΣΟ ΘΕΛΕΙ ΜΙΑ ΓΥΝΑΙΚΑ?ΕΔΩ ΤΟ ΘΕΜΑ ΠΛΕΟΝ ΠΑΕΙ ΑΛΛΟΥ..ΠΛΕΟΝ ΔΕΝ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΔΗΜΟΣΙΟ ΘΗΛΑΣΜΟ ΑΛΛΑ ΘΙΓΟΥΜΕ ΜΕΧΡΙ ΠΟΤΕ ΜΠΟΡΕΙΝΑ ΘΗΛΑΣΕΙ ΜΙΑ ΜΑΝΟΥΛΑ.Κ Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΕΙΝΑΙ ΜΕΧΡΙ ΟΠΟΤΕ ΜΠΟΡΕΙ..ΚΑΙ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΤΟΝ ΔΙΑΧΩΡΙΣΜΟ ΣΕ ΑΓΟΡΑΚΙΑ Κ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙΑ..ΔΛΔ ΤΑ ΑΓΟΡΙΑ ΠΟΥ ΘΗΛΑΖΟΥΝ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΜΑΜΑΚΗΔΕΣ??ΤΙ ΑΛΛΟ ΘΑ ΕΙΠΩΘΕΙ ΠΙΑ?ΑΥΤΑ ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΜΗ ΤΑ ΘΙΓΟΥΜΕ..



Αν πρόσεξες αγαπητή μου 26χρονη κυρία και αν διάβασες καλά τι έγραψα στα δύο προηγούμενα σχόλια μου, ο θηλασμός ασφαλώς και πρέπει να γίνεται αλλά αυτό που δεν πρέπει να γίνεται είναι σε δημόσιο χώρο με τα στήθη έξω χωρίς αναστολές ,ντροπή και προφύλαξη.
Είμαι σαφής στο τι έγραψα.
Αν δεν καταλαβαίνουν μερικές είτε από εγωϊσμό είτε από κακία είτε από οτιδήποτε άλλο κουβαλούν μέσα τους και με τα βιώματα που έχουν,δεν φταίω εγώ.
Η μαμά σου έκανε πολύ καλά που σε θήλαζε 2-3 χρόνια αλλά υποθέτω ότι δεν έβγαζε το στήθος της έξω για να το βλέπουν οι κάμερες στα εμπορικά κέντρα αν και στην Ελλάδα δεν υπήρχαν εμπορικά πριν το 1980-1985 αλλά ούτε και όπου πήγαινε με εσένα στην αγκαλιά της.


ΕΙΜΑΙ 32 ΚΟΧΙ 26..ΟΧΙ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΣΗΜΑΣΙΑ..ΟΠΩΣ ΕΠΙΣΗΣ ΔΕΝ ΑΝΕΦΕΡΑ ΤΙ ΕΚΑΝΕ Η ΜΑΝΟΥΛΑ ΜΟΥ..Κ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ ΚΑΝ ΑΝ Η ΜΑΝΟΥΛΑ ΜΟΥ ΜΠΟΡΕΣΕ Η ΗΤΑΝ ΔΙΠΛΑ ΜΟΥ..ΑΛΛΑ ΤΕΛΙΚΑ ΤΗΝ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΑΝΤΙΠΑΡΑΘΕΣΗ ΔΕΝ ΤΗΝ ΓΛΥΤΩΝΟΥΜΕ..ΟΠΟΤΕ ΑΣ ΑΠΑΝΤΗΣΩ ΑΝΑΛΟΓΩΣ!!!ΘΑ ΘΗΛΑΖΩ ΟΠΩΣ ΘΕΛΩ Κ ΟΠΟΤΕ ΘΕΛΩ Κ ΟΣΟ ΘΕΛΩ!!!Κ ΑΝ ΔΙΑΒΑΖΕΣ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΘΑ ΕΒΛΕΠΕΣ ΟΤΙ ΕΙΠΑ¨ΠΑΝΤΑ ΕΧΩ ΜΑΖΙ ΜΟΥ ΣΕΝΤΟΝΑΚΙ Η ΠΑΣΜΙΝΑ Κ ΚΑΛΥΠΤΟΜΑΙ!ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΘΑ ΜΕ ΕΝΟΧΛΟΥΣΕ ΜΙΑ ΓΥΝΑΙΚΑ ΑΚΑΛΥΠΤΗ!"..ΤΩΡΑ ΑΝ ΕΣΥ ΘΕΣ ΕΠΕΙΔΗ ΘΗΛΑΖΩ ΝΑ ΜΕΝΩ Κ ΚΛΕΙΔΩΜΕΝΗ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ Η ΑΡΜΟΔΙΑ ΝΑ ΟΥ ΤΟ ΠΕΙΣ!!




"ΔΛΔ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΜΑΣ ΠΟΥ ΘΗΛΑΖΑΝΕ Κ ΔΥΟ Κ ΤΡΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΕΓΙΝΕ ΚΑΤΙ?ΕΙΠΕ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΙΔΙΚΟΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΚΑΛΟ ΣΤΟ ΠΑΙΔΙ?"


....εσύ δεν το έγραψες αυτό ;

όλα_για_την_τηλεθέαση


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
zeta86 έγραψε:
όλα_για_την_τηλεθέαση έγραψε:
zeta86 έγραψε:ΤΟ ΝΑ ΘΗΛΑΖΕΙ ΜΙΑ ΓΥΝΑΙΚΑ ΟΣΟ ΘΕΛΕΙ Κ ΟΣΟ ΜΠΟΡΕΙ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΗΣ ΤΟ ΑΦΑΙΡΕΣΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ!!!..ΔΛΔ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΜΑΣ ΠΟΥ ΘΗΛΑΖΑΝΕ Κ ΔΥΟ Κ ΤΡΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΕΓΙΝΕ ΚΑΤΙ?ΕΙΠΕ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΙΔΙΚΟΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΚΑΛΟ ΣΤΟ ΠΑΙΔΙ?ΡΩΤΗΣΤΕ Κ ΤΗΝ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ ΣΑΣ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΣΥΜΒΟΥΛΟΣ ΜΗΤΡΙΚΟΥ ΘΗΛΑΣΜΟΥ Η΄ΚΑΠΟΙΟΝ ΕΙΔΙΚΟ .ΔΕΝ ΕΙΠΑΜΕ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ 5 ΧΡΟΝΩΝ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΤΙ ΠΕΙΡΑΖΕΙ ΝΑ ΘΗΛΑΖΕΙ ΟΣΟ ΘΕΛΕΙ ΜΙΑ ΓΥΝΑΙΚΑ?ΕΔΩ ΤΟ ΘΕΜΑ ΠΛΕΟΝ ΠΑΕΙ ΑΛΛΟΥ..ΠΛΕΟΝ ΔΕΝ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΔΗΜΟΣΙΟ ΘΗΛΑΣΜΟ ΑΛΛΑ ΘΙΓΟΥΜΕ ΜΕΧΡΙ ΠΟΤΕ ΜΠΟΡΕΙΝΑ ΘΗΛΑΣΕΙ ΜΙΑ ΜΑΝΟΥΛΑ.Κ Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΕΙΝΑΙ ΜΕΧΡΙ ΟΠΟΤΕ ΜΠΟΡΕΙ..ΚΑΙ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΤΟΝ ΔΙΑΧΩΡΙΣΜΟ ΣΕ ΑΓΟΡΑΚΙΑ Κ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙΑ..ΔΛΔ ΤΑ ΑΓΟΡΙΑ ΠΟΥ ΘΗΛΑΖΟΥΝ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΜΑΜΑΚΗΔΕΣ??ΤΙ ΑΛΛΟ ΘΑ ΕΙΠΩΘΕΙ ΠΙΑ?ΑΥΤΑ ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΜΗ ΤΑ ΘΙΓΟΥΜΕ..



Αν πρόσεξες αγαπητή μου 26χρονη κυρία και αν διάβασες καλά τι έγραψα στα δύο προηγούμενα σχόλια μου, ο θηλασμός ασφαλώς και πρέπει να γίνεται αλλά αυτό που δεν πρέπει να γίνεται είναι σε δημόσιο χώρο με τα στήθη έξω χωρίς αναστολές ,ντροπή και προφύλαξη.
Είμαι σαφής στο τι έγραψα.
Αν δεν καταλαβαίνουν μερικές είτε από εγωϊσμό είτε από κακία είτε από οτιδήποτε άλλο κουβαλούν μέσα τους και με τα βιώματα που έχουν,δεν φταίω εγώ.
Η μαμά σου έκανε πολύ καλά που σε θήλαζε 2-3 χρόνια αλλά υποθέτω ότι δεν έβγαζε το στήθος της έξω για να το βλέπουν οι κάμερες στα εμπορικά κέντρα αν και στην Ελλάδα δεν υπήρχαν εμπορικά πριν το 1980-1985 αλλά ούτε και όπου πήγαινε με εσένα στην αγκαλιά της.


ΕΙΜΑΙ 32 ΚΟΧΙ 26..ΟΧΙ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΣΗΜΑΣΙΑ..ΟΠΩΣ ΕΠΙΣΗΣ ΔΕΝ ΑΝΕΦΕΡΑ ΤΙ ΕΚΑΝΕ Η ΜΑΝΟΥΛΑ ΜΟΥ..Κ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ ΚΑΝ ΑΝ Η ΜΑΝΟΥΛΑ ΜΟΥ ΜΠΟΡΕΣΕ Η ΗΤΑΝ ΔΙΠΛΑ ΜΟΥ..ΑΛΛΑ ΤΕΛΙΚΑ ΤΗΝ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΑΝΤΙΠΑΡΑΘΕΣΗ ΔΕΝ ΤΗΝ ΓΛΥΤΩΝΟΥΜΕ..ΟΠΟΤΕ ΑΣ ΑΠΑΝΤΗΣΩ ΑΝΑΛΟΓΩΣ!!!ΘΑ ΘΗΛΑΖΩ ΟΠΩΣ ΘΕΛΩ Κ ΟΠΟΤΕ ΘΕΛΩ Κ ΟΣΟ ΘΕΛΩ!!!Κ ΑΝ ΔΙΑΒΑΖΕΣ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΘΑ ΕΒΛΕΠΕΣ ΟΤΙ ΕΙΠΑ¨ΠΑΝΤΑ ΕΧΩ ΜΑΖΙ ΜΟΥ ΣΕΝΤΟΝΑΚΙ Η ΠΑΣΜΙΝΑ Κ ΚΑΛΥΠΤΟΜΑΙ!ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΘΑ ΜΕ ΕΝΟΧΛΟΥΣΕ ΜΙΑ ΓΥΝΑΙΚΑ ΑΚΑΛΥΠΤΗ!"..ΤΩΡΑ ΑΝ ΕΣΥ ΘΕΣ ΕΠΕΙΔΗ ΘΗΛΑΖΩ ΝΑ ΜΕΝΩ Κ ΚΛΕΙΔΩΜΕΝΗ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ Η ΑΡΜΟΔΙΑ ΝΑ ΟΥ ΤΟ ΠΕΙΣ!!


Υπέθεσα ότι ως ΖΕΤΑ86 γεννήθηκες το 1986 αλλα μη χαλιέσαι,σου αφαίρεσα και χρόνια.

Anna - mana


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
eirini.pav έγραψε:
Anna - mana έγραψε:
eirini.pav έγραψε:οι κυριες που ειναι πορωμενες με τον δημοσιο θηλασμο και τρεχουν σε τετοιες εκδηλωσεις στην πλειοψηφια τους ειναι γυναικες που θηλάζουν τα παιδια τους εως και 5 χρόνων! Αν θεωρειτε οτι δεν τρεχει τιποτα τοτε οκ! εγω παντως δεν προκειται να το κανω , και αν θελω να δινω γαλα το δινω σε μπιμπερο!αλλου βεβαια πηγε το θεμα αλλα τελοσπαντων! και λυπαμαι αλλα ναι μου χαλάει την αισθητκή να βλέπω 3 και 4 χρονων παιδακι και μαλιστα αγορι να κατεβαζει την μπλουζα της μανας του και να τραβάει το στηθος της για να φάει μεσα στη καφετερεια! ειναι η ηλικιες που γμωριζουν το σωμα τους και καταλαβαινουν παρα πολλά! αν νομιζετε οτι ετσι δεν δημιουργειτε θεμα στο παιδι κανετε λαθος κατα την ταπεινη παντα αποψη!

Όπως λέει και το άρθρο που περέθεσα πιο πάνω, όταν πια ο θηλασμός δεν γίνεται για το παιδί, αλλά για τη μητέρα (δηλαδή η μητέρα "κρατάει" το παιδί προσκολλημένο πάνω της καλύπτοντας δικές τις ανάγκες - ανασφάλειες κλπ) τότε προφανώς δεν είναι καλό για το παιδί. Πάντως τα 3 χρόνια θεωρούνται μια καλή ηλικία για αποθηλασμό (δεν το λέω εγώ, οι επιστήμονες και πάλι).


Υ.Γ. Για το μπιμπερό σόρυ, νόμιζα πως το λες για εμένα.

ειδες λοιπον που ουσιαστικά συμφωνουμε ! εφερα το παραδειγμα με το 5 χρονο δεν ξερω αν το ειδες( εχει γινει στην πραγμτικοτητα) για να εξηγησω την υπερβολη και ποσο λεπτα ειναι τα ορια από το κανω το σωστο για το παιδι μου με το κανω ζημια .

και εγω εψεξα να βρω τι μπορει να ειδες και να το παρεις προσωπικα γι 'αυτο το διευκρινισα! δεν πειραζει!


Δημόσιος θηλασμός διαμαρτυρίας στο Mediterranean Cosmos - Σελίδα 6 688264 Very Happy

Κανένα πρόβλημα... σόρυ και εγώ μπορεί να φάνηκα επιθετική χωρίς να το θέλω, μπήκε σφήνα και ο "τηλεθέαση" και νευρίασα. Πάντως ο θηλασμός είναι πολύ μεγάλο θέμα και θέλει πολύ ψάξιμο για να κάνουμε το καλύτερο για τα παιδιά μας (πράγμα που θεωρώ δεδομένο για κάθε μάμά) Νομίζω πως είπες πιο πάνω ότι δεν έχεις παιδάκια (αν κάνω λάθος συγνώμη, δεν αντέχω να ψάξω τα σχόλια και να ξαναπεράσω αυτά του τρελού). Αν ισχύει, ψάξε το θέμα καλά γιατί υπάρχει πολλή παραπληροφόρηση. Αυτό με τη σφαιρική ενημέρωση και ότι θα σου κάνει καλό δεν το έγραψα με δεικτικό τρόπο, το είπα φιλικά, ειλικρινά (αν και όταν το ξαναδιάβασα "ακούστηκε" όντως λίγο επιθετικό).

eirini.pav


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
γι'αυτο λεω μονιμως για τον γραπτο λόγο οτι ευκολα τον παρεξηγεις!!! εγω λεω τη γνωμη για το πως θελω να μεγαλωσω εγω το παιδι ! δεν σημαινει οτι προσβαλω τον αλλον αν δεν συμφωνουμε! και ακριβως επειδη δεν εχω παιδια για μενα ειναι όλα υποθετικα! που ξερεις 4 χρόνια προσπαθω μπορει αν μου κατσει να χαζεψω και το θηλαζω μεχρι τα εικοσι!!! χαχαχα!! τελοσπαντων !ολα καλά!! ετσι?

Rinoula

Rinoula
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
[b]λυπαμαι αλλα ναι μου χαλάει την αισθητκή να βλέπω 3 και 4 χρονων
παιδακι και μαλιστα αγορι να κατεβαζει την μπλουζα της μανας του και να
τραβάει το στηθος της για να φάει μεσα στη καφετερεια!


eirini.pav πραγματικα το κειμενακι αυτο θα με εθιγε αν δεν ειχα μαθει να κωφευω στα σχολια των αλλων στους 32 μηνες που θηλασα την κορη μου. Δικαιωμα σου να εχεις την άποψή σου, βεβαια. Ομως μου κανει εντυπωση πώς γινεται να θεωρειτε το θηλασμο αηδιαστικο, γυναικες και πατεραδες...



Έχει επεξεργασθεί από τον/την Rinoula στις Σαβ Μαρ 16, 2013 5:41 am, 1 φορά (Λόγος της επεξεργασίας : Επειδη δε θελω να στεναχωρησω καμια μαμα, διεγραψα το τελευταιο σχολιο και ζητω συγγνωμη αν προσβαλλα καποια.)

zeta86

zeta86
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΓΙΑ ΠΟΙΟ ΛΟΓΟ ΕΝΑΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΝΑ ΜΠΑΙΝΕΙ ΣΤΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΝΑ ΧΑΛΑΣΕΙ ΜΙΑ ΚΟΥΒΕΝΤΑ Η ΝΑ ΘΙΞΕΙ ΚΑΠΟΙΟΝ ΠΟΥ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ...ΟΛΟ ΑΥΤΟ ΜΕ ΣΤΕΝΟΧΩΡΕΙ..Κ ΟΤΑΝ ΕΙΠΑ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΜΑΣ ΗΤΑΝ ΓΕΝΙΚΟ ΑΛΛΑ ΜΑΛΛΟΝ ΔΕΝ ΕΓΙΝΕ ΚΑΤΑΝΟΗΤΟ..Κ ΑΝ ΔΕΝ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ Η ΕΛΛΑΔΑ ΤΩΝ ΤΣΙΓΓΑΝΟΓΥΦΤΩΝ ΑΛΛΑΞΕ ΧΩΡΑ...ΕΞΑΛΛΟΥ ΕΧΕΙΣ ΤΑΞΙΔΕΨΕΙ ΠΟΛΥ..

eirini.pav


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Rinoula έγραψε:[b]λυπαμαι αλλα ναι μου χαλάει την αισθητκή να βλέπω 3 και 4 χρονων
παιδακι και μαλιστα αγορι να κατεβαζει την μπλουζα της μανας του και να
τραβάει το στηθος της για να φάει μεσα στη καφετερεια!


eirini.pav πραγματικα το κειμενακι αυτο θα με εθιγε αν δεν ειχα μαθει να κωφευω στα σχολια των αλλων στους 32 μηνες που θηλασα την κορη μου. Δικαιωμα σου να εχεις την άποψή σου, βεβαια. Ομως μου κανει εντυπωση πώς γινεται να θεωρειτε το θηλασμο αηδιαστικο, γυναικες και πατεραδες... Κι εμενα προσβαλει την αισθητικη μου η εικονα ενος τετραχρονου παιδιου με πιπιλα αλλα δεν ειπα σε καμια
να τη βγαλει


ρε κοριτσια δεν λεω σε κανενα τι νακανει ! την γνωμη μου λεω !!! αν ησουν μπροστα στο παραδειγμα που εφερα με το αγορακι θα καταλαβαινες τι εννοω! και ουτε ειπα σε καποια μη θηλάζεις! για ονομα! μετανιωσα την ωρα και τη στιγμη που πηρα θεση! 2 χρόνια στο φορουμ καλα κανω και γραφω μονο στα ακυρα θεματα Τι μαγειρευτε σημερα και τα λοιπα! ελεος πια! δεν θα ξαναπω ην γνωμη μου!

Alexandra23


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
εχει προβλημα ο ανθρωπος κοριτσια κ απο αυτο θρεφεται καθε μερα.το παιζει εξυπνος σε ολα τα θεματα εχει κατι να πει κ εχει παντα τον τροπο να τους ανακατευει ολους.μονο η αγνοηση θα ειναι το καλυτερο πραγμα αλλα ειναι δυσκολο.πρεπει να το παλεψουμε κ τουλαχιστον να μην μαλωνουμε μεταξυ μας ειναι κριμα...

Rinoula

Rinoula
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
eirini.pav έγραψε:
Rinoula έγραψε:[b]λυπαμαι αλλα ναι μου χαλάει την αισθητκή να βλέπω 3 και 4 χρονων
παιδακι και μαλιστα αγορι να κατεβαζει την μπλουζα της μανας του και να
τραβάει το στηθος της για να φάει μεσα στη καφετερεια!


eirini.pav πραγματικα το κειμενακι αυτο θα με εθιγε αν δεν ειχα μαθει να κωφευω στα σχολια των αλλων στους 32 μηνες που θηλασα την κορη μου. Δικαιωμα σου να εχεις την άποψή σου, βεβαια. Ομως μου κανει εντυπωση πώς γινεται να θεωρειτε το θηλασμο αηδιαστικο, γυναικες και πατεραδες... Κι εμενα προσβαλει την αισθητικη μου η εικονα ενος τετραχρονου παιδιου με πιπιλα αλλα δεν ειπα σε καμια
να τη βγαλει


ρε κοριτσια δεν λεω σε κανενα τι νακανει ! την γνωμη μου λεω !!! αν ησουν μπροστα στο παραδειγμα που εφερα με το αγορακι θα καταλαβαινες τι εννοω! και ουτε ειπα σε καποια μη θηλάζεις! για ονομα! μετανιωσα την ωρα και τη στιγμη που πηρα θεση! 2 χρόνια στο φορουμ καλα κανω και γραφω μονο στα ακυρα θεματα Τι μαγειρευτε σημερα και τα λοιπα! ελεος πια! δεν θα ξαναπω ην γνωμη μου!

Απλα ησουν καπως επιθετικη κατα τη γνωμη μου. Οπως και πολλες αλλες αλλα σταθηκα σε αυτο, δεν ξερω, μου εκανε εντυπωση. Και το παραδειγμα μην εισαι σιγουρη οτι θα με σοκαρε και τοσο! Οπως κι εσενα αν ειχες συνηθισει στην εικονα του θηλασμου. Δεν εχουμε καθολου παραδειγματα γυρω μας και γιαυτο μας φαινεται περιεργο...
Απο την αλλη, οταν γραφουμε τη γνωμη μας, λογικο δεν ειναι να μη συμφωνουν όλοι μαζι μας;

eirini.pav


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
eirini.pav έγραψε:
Rinoula έγραψε:[b]λυπαμαι αλλα ναι μου χαλάει την αισθητκή να βλέπω 3 και 4 χρονων
παιδακι και μαλιστα αγορι να κατεβαζει την μπλουζα της μανας του και να
τραβάει το στηθος της για να φάει μεσα στη καφετερεια!


eirini.pav πραγματικα το κειμενακι αυτο θα με εθιγε αν δεν ειχα μαθει να κωφευω στα σχολια των αλλων στους 32 μηνες που θηλασα την κορη μου. Δικαιωμα σου να εχεις την άποψή σου, βεβαια. Ομως μου κανει εντυπωση πώς γινεται να θεωρειτε το θηλασμο αηδιαστικο, γυναικες και πατεραδες... Κι εμενα προσβαλει την αισθητικη μου η εικονα ενος τετραχρονου παιδιου με πιπιλα αλλα δεν ειπα σε καμια
να τη βγαλει


ρε κοριτσια δεν λεω σε κανενα τι νακανει ! την γνωμη μου λεω !!! αν ησουν μπροστα στο παραδειγμα που εφερα με το αγορακι θα καταλαβαινες τι εννοω! και ουτε ειπα σε καποια μη θηλάζεις! για ονομα! μετανιωσα την ωρα και τη στιγμη που πηρα θεση! 2 χρόνια στο φορουμ καλα κανω και γραφω μονο στα ακυρα θεματα Τι μαγειρευτε σημερα και τα λοιπα! ελεος πια! δεν θα ξαναπω ην γνωμη μου!


και για να ελαφρυνω το κλιμα μου ηρθε εικονα και γελαω μονη μου ....δεν ειμαι δα και η Λουκα να φωναζω στα εμπορικα και στα παρκα οοοοουυυυυ 666!!! μη θηλάζετε!!!!! Very Happy Very Happy Very Happy

Alexandra23


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
βγαινει κ μολις δει οτι γραψαμε κατι ξανα μπαινει για να χωθει..αχ κοριτσια καλυτερα να κλεισει αυτο το θεμα ας μιλαει μονος του κ οπου τον βλεπουμε να μη μιλαμε...ας κλεισει το θεμα....

Rinoula

Rinoula
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
eirini.pav έγραψε:
eirini.pav έγραψε:
Rinoula έγραψε:[b]λυπαμαι αλλα ναι μου χαλάει την αισθητκή να βλέπω 3 και 4 χρονων
παιδακι και μαλιστα αγορι να κατεβαζει την μπλουζα της μανας του και να
τραβάει το στηθος της για να φάει μεσα στη καφετερεια!


eirini.pav πραγματικα το κειμενακι αυτο θα με εθιγε αν δεν ειχα μαθει να κωφευω στα σχολια των αλλων στους 32 μηνες που θηλασα την κορη μου. Δικαιωμα σου να εχεις την άποψή σου, βεβαια. Ομως μου κανει εντυπωση πώς γινεται να θεωρειτε το θηλασμο αηδιαστικο, γυναικες και πατεραδες... Κι εμενα προσβαλει την αισθητικη μου η εικονα ενος τετραχρονου παιδιου με πιπιλα αλλα δεν ειπα σε καμια
να τη βγαλει


ρε κοριτσια δεν λεω σε κανενα τι νακανει ! την γνωμη μου λεω !!! αν ησουν μπροστα στο παραδειγμα που εφερα με το αγορακι θα καταλαβαινες τι εννοω! και ουτε ειπα σε καποια μη θηλάζεις! για ονομα! μετανιωσα την ωρα και τη στιγμη που πηρα θεση! 2 χρόνια στο φορουμ καλα κανω και γραφω μονο στα ακυρα θεματα Τι μαγειρευτε σημερα και τα λοιπα! ελεος πια! δεν θα ξαναπω ην γνωμη μου!


και για να ελαφρυνω το κλιμα μου ηρθε εικονα και γελαω μονη μου ....δεν ειμαι δα και η Λουκα να φωναζω στα εμπορικα και στα παρκα οοοοουυυυυ 666!!! μη θηλάζετε!!!!! Very Happy Very Happy Very Happy

Χαχαχα φανταζομαι τη Λουκα και γελαω!!!

eirini.pav


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Rinoula έγραψε:
eirini.pav έγραψε:
Rinoula έγραψε:[b]λυπαμαι αλλα ναι μου χαλάει την αισθητκή να βλέπω 3 και 4 χρονων
παιδακι και μαλιστα αγορι να κατεβαζει την μπλουζα της μανας του και να
τραβάει το στηθος της για να φάει μεσα στη καφετερεια!


eirini.pav πραγματικα το κειμενακι αυτο θα με εθιγε αν δεν ειχα μαθει να κωφευω στα σχολια των αλλων στους 32 μηνες που θηλασα την κορη μου. Δικαιωμα σου να εχεις την άποψή σου, βεβαια. Ομως μου κανει εντυπωση πώς γινεται να θεωρειτε το θηλασμο αηδιαστικο, γυναικες και πατεραδες... Κι εμενα προσβαλει την αισθητικη μου η εικονα ενος τετραχρονου παιδιου με πιπιλα αλλα δεν ειπα σε καμια
να τη βγαλει


ρε κοριτσια δεν λεω σε κανενα τι νακανει ! την γνωμη μου λεω !!! αν ησουν μπροστα στο παραδειγμα που εφερα με το αγορακι θα καταλαβαινες τι εννοω! και ουτε ειπα σε καποια μη θηλάζεις! για ονομα! μετανιωσα την ωρα και τη στιγμη που πηρα θεση! 2 χρόνια στο φορουμ καλα κανω και γραφω μονο στα ακυρα θεματα Τι μαγειρευτε σημερα και τα λοιπα! ελεος πια! δεν θα ξαναπω ην γνωμη μου!

Απλα ησουν καπως επιθετικη κατα τη γνωμη μου. Οπως και πολλες αλλες αλλα σταθηκα σε αυτο, δεν ξερω, μου εκανε εντυπωση. Και το παραδειγμα μην εισαι σιγουρη οτι θα με σοκαρε και τοσο! Οπως κι εσενα αν ειχες συνηθισει στην εικονα του θηλασμου. Δεν εχουμε καθολου παραδειγματα γυρω μας και γιαυτο μας φαινεται περιεργο...
Απο την αλλη, οταν γραφουμε τη γνωμη μας, λογικο δεν ειναι να μη συμφωνουν όλοι μαζι μας;

συγνωμη αλα δεν ημουν κλεισμενη σε σπηλια ! εχω απειρα μωρα και θηλάζουσες στο κοντινο μου περιβααλλον και με ποιον ακριβως ημουν επιθετικη? γιατι ειπες οτι ημουν και σε πολλες μαλιστα!

Rinoula

Rinoula
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
eirini.pav έγραψε:
Rinoula έγραψε:
eirini.pav έγραψε:
Rinoula έγραψε:[b]λυπαμαι αλλα ναι μου χαλάει την αισθητκή να βλέπω 3 και 4 χρονων
παιδακι και μαλιστα αγορι να κατεβαζει την μπλουζα της μανας του και να
τραβάει το στηθος της για να φάει μεσα στη καφετερεια!


eirini.pav πραγματικα το κειμενακι αυτο θα με εθιγε αν δεν ειχα μαθει να κωφευω στα σχολια των αλλων στους 32 μηνες που θηλασα την κορη μου. Δικαιωμα σου να εχεις την άποψή σου, βεβαια. Ομως μου κανει εντυπωση πώς γινεται να θεωρειτε το θηλασμο αηδιαστικο, γυναικες και πατεραδες... Κι εμενα προσβαλει την αισθητικη μου η εικονα ενος τετραχρονου παιδιου με πιπιλα αλλα δεν ειπα σε καμια
να τη βγαλει


ρε κοριτσια δεν λεω σε κανενα τι νακανει ! την γνωμη μου λεω !!! αν ησουν μπροστα στο παραδειγμα που εφερα με το αγορακι θα καταλαβαινες τι εννοω! και ουτε ειπα σε καποια μη θηλάζεις! για ονομα! μετανιωσα την ωρα και τη στιγμη που πηρα θεση! 2 χρόνια στο φορουμ καλα κανω και γραφω μονο στα ακυρα θεματα Τι μαγειρευτε σημερα και τα λοιπα! ελεος πια! δεν θα ξαναπω ην γνωμη μου!

Απλα ησουν καπως επιθετικη κατα τη γνωμη μου. Οπως και πολλες αλλες αλλα σταθηκα σε αυτο, δεν ξερω, μου εκανε εντυπωση. Και το παραδειγμα μην εισαι σιγουρη οτι θα με σοκαρε και τοσο! Οπως κι εσενα αν ειχες συνηθισει στην εικονα του θηλασμου. Δεν εχουμε καθολου παραδειγματα γυρω μας και γιαυτο μας φαινεται περιεργο...
Απο την αλλη, οταν γραφουμε τη γνωμη μας, λογικο δεν ειναι να μη συμφωνουν όλοι μαζι μας;

συγνωμη αλα δεν ημουν κλεισμενη σε σπηλια ! εχω απειρα μωρα και θηλάζουσες στο κοντινο μου περιβααλλον και με ποιον ακριβως ημουν επιθετικη? γιατι ειπες οτι ημουν και σε πολλες μαλιστα!

Οχι δεν ειπα οτι ησουν επιθετικη σε πολλες, ειπα οτι πολλες ηταν επιθετικες!!!

eirini.pav


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
ναι τωρα το ξαναδιαβασα!! συγχωρα με αλλα ειμαι Δημόσιος θηλασμός διαμαρτυρίας στο Mediterranean Cosmos - Σελίδα 6 911307 Δημόσιος θηλασμός διαμαρτυρίας στο Mediterranean Cosmos - Σελίδα 6 911307 Δημόσιος θηλασμός διαμαρτυρίας στο Mediterranean Cosmos - Σελίδα 6 911307 Δημόσιος θηλασμός διαμαρτυρίας στο Mediterranean Cosmos - Σελίδα 6 911307 Δημόσιος θηλασμός διαμαρτυρίας στο Mediterranean Cosmos - Σελίδα 6 911307 δεν εχω συνηθισει να γραφω τοση ωρα και κουραστηκα! δεν ειμαι επιθετική ειλικρινα! και αν τα διαβασεις ενα ενα θα δεις τοι ολο αυτο λεω! τελοσπαντων! δεν ηθελα να προσβληθεις αλλα δεν μπορω να σου εξηγησω και καλυτερα τι εννοω! οποτε Δημόσιος θηλασμός διαμαρτυρίας στο Mediterranean Cosmos - Σελίδα 6 417472 Δημόσιος θηλασμός διαμαρτυρίας στο Mediterranean Cosmos - Σελίδα 6 417472

Rinoula

Rinoula
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
eirini.pav έγραψε:ναι τωρα το ξαναδιαβασα!! συγχωρα με αλλα ειμαι [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.] δεν εχω συνηθισει να γραφω τοση ωρα και κουραστηκα! δεν ειμαι επιθετική ειλικρινα! και αν τα διαβασεις ενα ενα θα δεις τοι ολο αυτο λεω! τελοσπαντων! δεν ηθελα να προσβληθεις αλλα δεν μπορω να σου εξηγησω και καλυτερα τι εννοω! οποτε [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

Δεν πειραζει συνονοματη Ειρηνη εχουμε ξαναμιλησει και σε αλλα θεματα, πραγματικα δεν τρεχει κατι, κι εγω συγγνωμη αν σε ταραξα. Φιλια.

Anna - mana


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Δεν ξέρω αν το παρατηρήσατε, αλλά είμαστε μια ωραία ατμόσφαιρα είμαστε...

Δημόσιος θηλασμός διαμαρτυρίας στο Mediterranean Cosmos - Σελίδα 6 215994

Αρκεί να αγνοούμε το τρελοτρόλ και όλα καλά! Συζήτηση κάνουμε, θεωρώ δεδομένο ότι καμία δεν θέλει να προσβάλει την άλλη αλλά ο γραπτός λόγος έχει αυτές τις παγίδες. Αν υπάρχει καλή διάθεση όμως όλες οι παρεξηγήσεις λύνονται!

Δημόσιος θηλασμός διαμαρτυρίας στο Mediterranean Cosmos - Σελίδα 6 417472 Δημόσιος θηλασμός διαμαρτυρίας στο Mediterranean Cosmos - Σελίδα 6 417472 Δημόσιος θηλασμός διαμαρτυρίας στο Mediterranean Cosmos - Σελίδα 6 417472

σε όλες!

supermama

supermama
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
eirini.pav έγραψε:

μιλα με ψυχολογο και θα σου εξηγησει το γιατι εχει σχεση η ηλικια και το φυλο

ΕΤΣΙ..

supermama

supermama
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
eirini.pav έγραψε:

γιατι απλά δεν θελω να δει ο κοσμος το στηθος μου! γι'αυτο! δεν νομιζω οτι χρειαζεται να το δει ο κοσμος γιατι ειμαι μανα και ειναι ιερη στιγμη και μέρος του γεννητικου συστηματος. ειναι το στηθος μου και δεν θελω να το δει κανεις!

Αυτοπροσπαθω να τονισω και γω. και καμια φορα δεν ξερωτι καταλαβαινει η καθεμια με τον γραπτο λογο.. αλλο μαμα και αλλο γυναικα. σαν μαμα δεν πειραζει σαν γυναικα ομως? εγω σαν γυναικα ειναι που θα με πειραζε να θηλασω δημοσιως χυμα οχι σαν μαμα. απλα τυχαινει να ειμαι και τα 2 ταυοχρονα εκεινη την ωρα.

αφρουλα

αφρουλα
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
eirini.pav έγραψε:
αφρουλα έγραψε:ΟΥΤΕ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΥΡΟΔΟΤΗΣΩ ΕΝΤΑΣΕΙΣ ΟΥΤΕ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΤΕΙ ΟΛΗ ΑΥΤΗ Η ΠΑΡΩΔΙΑ ΠΟΥ ΞΕΡΟΥΜΕ ΠΟΙΟΣ ΤΗΝ ΕΝΙΣΧΥΕΙ ΣΕ ΚΑΙΡΙΑ ΣΗΜΕΙΑ ΜΕ ΤΟΝΩΤΙΚΕΣ ΕΝΕΣΕΙΣ!!! ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΛΥΠΑΜΑΙ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΕΝΑ ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΦΟΡΟΥΜ ΜΠΑΧΑΛΟ ΚΑΙ ΝΑ ΛΥΠΟΥΝΤΑΙ ΠΟΛΛΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΓΙΑ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΚΑΤΑΝΤΙΑ (ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΕΣΑ ΣΕ ΑΥΤΕΣ ΕΙΜΑΙ!). ΑΠΛΩΣ ΘΑ ΣΑΣ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΤΙ ΚΑΙ ΑΝΑΛΟΓΙΣΤΕΙΤΕ ΤΟ Η ΚΑΘΕ ΜΙΑ ΜΟΝΗ ΤΗΣ ΚΑΙ ΚΑΝΤΕ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ ΔΙΑΛΟΓΟ ΜΕ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΑΣ! ΟΛΕΣ ΜΑΣ ΔΕΝ ΛΕΜΕ ΟΤΙ ΑΠΟ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΓΙΝΟΜΑΣΤΕ ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΑΠ'ΟΛΑ ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΔΗΛ ΓΥΝΑΙΚΑ, ΣΥΖΥΓΟΣ, ΕΡΩΜΕΝΗ ΚΤΛ? ΓΙΑΤΙ ΟΤΑΝ ΕΡΧΕΤΑΙ Η ΩΡΑ ΤΟΥ ΘΗΛΑΣΜΟΥ ΒΓΑΙΝΕΙ ΜΠΡΟΣΤΑ Η ΓΥΝΑΙΚΑ (Ο ΡΟΛΟΣ ΤΗΣ ΜΑΝΟΥΛΑΣ ΕΡΧΕΤΑΙ ΔΕΥΤΕΡΟΣ!) ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΛΥΠΤΕΙ ΤΟ ΜΑΣΤΟ ΠΟΥ ΘΕΩΡΕΙΤΑΙ ΜΕΡΟΣ ΟΛΟΥ ΤΟΥ ΓΕΝΝΕΤΙΚΟΥ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ? ΑΥΤΟΜΑΤΑ ΔΗΛ ΧΑΡΙΝ ΤΩΝ ΚΟΙΝΩΝΙΚΩΝ ΚΑΝΟΝΩΝ ΚΑΙ ΤΑΜΠΟΥ (ΘΑ ΕΛΕΓΑ ΕΓΩ) ΠΟΥ ΜΑΣ ΕΧΟΥΝ ΜΑΘΕΙ ΑΠΟ ΜΙΚΡΕΣ ΔΕΝ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΟΥΜΕ ΝΑ ΣΚΕΦΤΟΥΜΕ ΟΤΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΚΑΙ ΚΡΥΒΟΥΜΕ ΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΩΣ ΚΑΤΙ ΜΙΕΡΟ...!


γιατι απλά δεν θελω να δει ο κοσμος το στηθος μου! γι'αυτο! δεν νομιζω οτι χρειαζεται να το δει ο κοσμος γιατι ειμαι μανα και ειναι ιερη στιγμη και μέρος του γεννητικου συστηματος. ειναι το στηθος μου και δεν θελω να το δει κανεις!


ΜΕ ΑΥΤΗΝ ΣΟΥ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΑΠΛΩΣ ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΝΕΙΣ ΟΛΑ ΟΣΑ ΕΓΡΑΨΑ ΠΙΟ ΠΑΝΩ! ΟΥΤΕ ΜΙΛΗΣΑ ΓΙΑ ΙΕΡΗ ΣΤΙΓΜΗ ΟΥΤΕ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΑ ΡΟΜΑΝΤΙΚΑ ΤΗΝ ΩΡΑ ΤΟΥ ΘΗΛΑΣΜΟΥ! ΜΠΟΡΕΙ ΠΟΛΥ ΕΥΚΟΛΑ Ο ΚΑΘΕ ΕΝΑΣ ΝΑ ΔΙΑΣΤΡΕΒΛΩΣΕΙ ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΤΟΥ ΑΛΛΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΤΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΕΙ ΤΟΥΣ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΚΟΥΣ ΣΚΟΠΟΥΣ ΤΟΥ! ΚΑΙ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΤΗΝ ΕΠΙΘΕΤΙΚΗ ΣΟΥ ΔΙΑΘΕΣΗ ΣΤΑ ΛΟΓΙΑ ΣΟΥ! ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΔΕΙΧΝΕΙΣ ΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΣΟΥ, ΟΠΩΣ ΛΕΣ! ΔΕ ΜΠΟΡΕΙΣ ΟΜΩΣ ΝΑ ΚΡΙΝΕΙΣ Ο,ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΑΠΟ ΤΙΣ ΕΠΙΛΟΓΕΣ ΣΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΕΙΣ ΩΣ ΚΑΚΟ!

Rinoula

Rinoula
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Να ρωτησω κατι; Το προβλημα ειναι αν μια μαμα θηλαζει διπλα σας στην καφετερια ή σο ιδιο τραπεζι ή αν θηλαζει χωρις να καλυπτεται; Αν δηλαδη σκεπαζεται σας πειραζει; Αυτο δεν εχω καταλαβει.

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 6 από 9]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις