Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
41 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 41 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 9]

1Τι ακούν τ'αυτιά μου!! Empty Τι ακούν τ'αυτιά μου!! Σαβ Σεπ 06, 2014 2:01 am

Chris_E

Chris_E
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Γεια σας εγκυούλες και μανούλες γλυκές!

Εδώ γράφουμε τα πιο εκνευριστικά και ενοχλητικά πράγματα που ακούμε από άλλους σχετικά με την εγκυμοσύνη μας και τον τρόπο που διαχειριζόμαστε την μητρότητα μας γενικά. Από άτομα του δικού μας οικογενειακού-εργασιακού-κοινωνικού περιβάλλοντος ή από τελείως ξένους!
Για παράδειγμα, έχω παρατηρήσει ότι τα τελευταία χρόνια υπάρχει μια γενικότερη επικριτική προσέγγιση στις γυναίκες που αποφασίζουν να γίνουν μητέρες, ειδικά σε hip κύκλους και πιο πολύ στο εξωτερικό. Έχω ακούσει να κατηγορούν γυναίκες ότι συμβάλλουν "στο πρόβλημα του υπερπληθυσμού του πλανήτη" και ότι "υπάρχουν τόσα ορφανά παιδιά που αναζητούν μια οικογένεια και εσείς πάτε και γκαστρώνεστε". Αν δε, κάνεις πάνω από 2 και 3 παιδιά, άστο. Κοινωνικός διασυρμός, λιντσάρισμα και κατακραυγή.

Ένα άλλο που άκουσα πρόσφατα για το φύλο του μωρού μου ήταν "Α, συγχαρητήρια!! Αγοράκι ή έκτρωση;"

Και φυσικά διάφορα σχόλια που ακούνε οι εγκυούλες για το αν είναι κατάλληλες για μάνες καθώς ως γνωστόν, όταν είσαι έγκυος, το σώμα σου και το μωρό σου είναι δημόσια ιδιοκτησία και όλοι έχουν λόγο πάνω στο τι τρως, τι πίνεις κτλ. Εγώ προσωπικά ούτε πίνω αλκοόλ ούτε καπνίζω και μέχρι τώρα δεν είχε κανείς δικαίωμα να μου πει κάτι, αλλά μια γνωστή μου πήγε στα Mc Donalds και περιμένοντας στην ουρά την ρωτάει ένας τύπος που ήταν πίσω της "είσαι σίγουρη ότι κάνει καλό στην υγεία του μωρού να φας mc donalds?" Όπου εκεί αυτή του απάντησε εμφανώς ετοιμοπόλεμη "Είσαι σίγουρος ότι θα κάνει καλό στη δική σου υγεία να κάνεις τέτοιες ερωτήσεις;" και ο τύπος συρρικνώθηκε.

Επειδή συνηθίζεται εδώ (όπως και σε πολλά άλλα forum) να ξεκινάει τσακωμός απ'το πουθενά, υπενθυμίζω: Δεν κρίνουμε! Αυτά που μια εγκυούλα ή μανούλα θεωρεί ασήμαντα και γελοία, μπορεί μια άλλη να την ενοχλούν και να την πληγώνουν.

Περιμένω ν'ακούσω τι εκνευριστικά πράγματα έχετε ακούσει εσείς! Laughing

2Τι ακούν τ'αυτιά μου!! Empty Απ: Τι ακούν τ'αυτιά μου!! Σαβ Σεπ 06, 2014 3:32 pm

tassoula

tassoula
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Χαχαχα καλό αγοράκι ή έκτρωση!!!! Εμένα με την κοιλιά τούρλα πριν γεννησω, με ρωτησανε αγοράκι ε;;;;; όχι λέω κοριτσάκι...... "Ε δεν πειράζει".
Μα που ζούμε;;;;;;;;;

3Τι ακούν τ'αυτιά μου!! Empty Απ: Τι ακούν τ'αυτιά μου!! Κυρ Σεπ 07, 2014 12:44 am

Chris_E

Chris_E
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Mad
Άντε μην πω τίποτα τώρα..Δηλαδή αν όλες γεννάγαμε μόνο αγόρια τι θα γινόταν δηλαδή σ'αυτό τον κόσμο; Τα παλιά μυαλά θέλουν φεστιβάλ τεστοστερόνης μου φαίνεται..

4Τι ακούν τ'αυτιά μου!! Empty Απ: Τι ακούν τ'αυτιά μου!! Κυρ Σεπ 07, 2014 10:24 am

Areti2

Areti2
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Υπάρχει βέβαια και η αντίθετη αντιμετώπιση.

- Τι είναι το μωρό;
- Αγοράκι.
- Ε, δεν πειράζει, κι αυτά παιδάκια είναι Razz

5Τι ακούν τ'αυτιά μου!! Empty Απ: Τι ακούν τ'αυτιά μου!! Κυρ Σεπ 07, 2014 11:47 am

Dori


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Περπατούσα με τον άντρα μου μια μέρα οταν ημουν έγκυος και πετυχαίνουμε μια γνωστή και με ρωτάει "τι παιδάκι περιμένετε" "αγοράκι" της απαντάω."ε δεν πειράζει γερό να'ναι" απαντάει αυτη."τι να πειράζει δηλαδη" την ρωτάει ο άντρας μου."εεεε τιποτα μωρε ολα τα παιδάκια καλα να'ναι" ξανααπαντει.και ο άντρας μου δεν τη ρώτησε για να της την πει.απλα οντως δεν κατάλαβε το σχόλιο της.

6Τι ακούν τ'αυτιά μου!! Empty Απ: Τι ακούν τ'αυτιά μου!! Κυρ Σεπ 07, 2014 12:31 pm

Chris_E

Chris_E
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Ααα καλά..τελικά μας την έχουν στημένη στη γωνία να πούνε "δεν πειράζει" άσχετα τι φύλο θα τους πούμε. Έτσι απλά για να μας κάνουν την καρδιά περιβόλι. Τι ακούν τ'αυτιά μου!! 534787

Εμείς συζητούσαμε για το ενδεχόμενο να μην βαφτίσουμε το παιδί, και να κάνουμε μόνο πράξη ονοματοδοσίας. Πετάγεται μια θεία με την οποία γενικά δεν είχαμε ποτέ κάποια ιδιαίτερη επαφή και μου λέει "όοοχι, βάφτιση θα κάνετε, μην με στεναχωρείς τώρα!!"

7Τι ακούν τ'αυτιά μου!! Empty Απ: Τι ακούν τ'αυτιά μου!! Κυρ Σεπ 07, 2014 12:50 pm

Areti2

Areti2
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Εντάξει βρε κοριτσάκι, δεν μπορούν και να μην μιλάνε για να μην μας στεναχωρήσουν. Ο καθένας όπως νιώθει Wink

8Τι ακούν τ'αυτιά μου!! Empty xaxaxaxaxxaxax Κυρ Σεπ 07, 2014 10:53 pm

NANSYK

NANSYK
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
ola auta i toulaxiston ta pio polla m fenontai oikia Razz ..tora gelao ..otan imoun egkios omos de gelousa...me evgazan ektos eauto mi po k tpt allo...k gia to filo tou paidiou fisikaaaaaaa p to 8eoro adianoito les k zoume ston mesaiona k liga leo k sto tropo pou ka8omai oxi stauropodi oxi etsi alios k ta sinafi...k fisika ...min to ena min to allo min min min min min min min ..eixa lalisiiiiiiii...k logo tou nearou tis ilikias m eprpe na ta ipomeno ...gt ego den iksera...oxi messie den iksera k pios genni8ike na kseri e?e?e?e?kamia apantisi..xaxxa k fisika meta ston tropo p megalonis sto paidi s ..telika logia 8a akoume k ine anapofeukto ama 8eloume na exoume mia koinoniki zoi ..to 8ema ine na kseroume na ta filtaroume k na ta diaxorizoume..isos na nai diskolo opos gia mena ..alla distixos i gnomi tou ka8enos exi na kani me ta pisteuo tou k tis empirikes gnosis tou ...oles dexoumenes alla oxi panta kalodexoumenes Τι ακούν τ'αυτιά μου!! 215994 ...giauto tous afinoume na lene...xaxax

9Τι ακούν τ'αυτιά μου!! Empty Απ: Τι ακούν τ'αυτιά μου!! Δευ Σεπ 08, 2014 12:57 am

Chris_E

Chris_E
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Areti2 έγραψε:Εντάξει βρε κοριτσάκι, δεν μπορούν και να μην μιλάνε για να μην μας στεναχωρήσουν. Ο καθένας όπως νιώθει Wink

NANSYK έγραψε:ola auta i toulaxiston ta pio polla m fenontai oikia Razz ..tora gelao ..otan imoun egkios omos de gelousa...me evgazan ektos eauto mi po k tpt allo...k gia to filo tou paidiou fisikaaaaaaa p to 8eoro adianoito les k zoume ston mesaiona k liga leo k sto tropo pou ka8omai oxi stauropodi oxi etsi alios k ta sinafi...k fisika ...min to ena min to allo min min min min min min min ..eixa lalisiiiiiiii...k logo tou nearou tis ilikias m eprpe na ta ipomeno ...gt ego den iksera...oxi messie den iksera k pios genni8ike na kseri e?e?e?e?kamia apantisi..xaxxa k fisika meta ston tropo p megalonis sto paidi s ..telika logia 8a akoume k ine anapofeukto ama 8eloume na exoume mia koinoniki zoi ..to 8ema ine na kseroume na ta filtaroume k na ta diaxorizoume..isos na nai diskolo opos gia mena ..alla distixos i gnomi tou ka8enos exi na kani me ta pisteuo tou k tis empirikes gnosis tou ...oles dexoumenes alla oxi panta kalodexoumenes Τι ακούν τ'αυτιά μου!! 215994 ...giauto tous afinoume na lene...xaxax

Areti2 φυσικά και να μιλάνε! Να μιλάνε και να λένε τις μπούρδες τους για να καταλαβαίνω κι εγώ ποιος έχει τρόπους και διακριτικότητα και ποιος όχι! Και μετά να έρχομαι να τα γράφω και στο forum στο θέμα που άνοιξα ΓΙ'ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΚΟΠΟ! Μουαχαχα! (σατανικό γέλιο) Twisted Evil

NANSYK Ποιος γεννήθηκε να ξέρει; Ακριβώς! Όχι δεν δέχομαι υποδείξεις για ένα τόσο προσωπικό μου θέμα εύκολα. Μια κοπέλα μου έλεγε ότι δεν ήθελε επισκληρίδιο και ο άντρας της μαζί με τον κουμπάρο της λέγανε "Ρε, άντε κάνε την επισκληρίδιο εκεί πέρα, τι το παίζεις; οσιομάρτυρας;" Λέγε λέγε, η κοπέλα έκανε την επισκληρίδιο και της λέει μετά μάνα και θεία "Οι αληθινές γυναίκες δεν κάνουν επισκληρίδιο, εμείς πως γεννάγαμε παλιά;;" Ε στο τέλος θα σε τρελάνουνε.
Και καμία μέρα αν γυρίσεις και τους ρωτήσεις "Άρα να υποθέσω παίρνεις εσύ ευθύνη για την εγκυμοσύνη μου; Αν μου συμβεί τίποτα απ'τις συμβουλές που μου έδωσες αναλαμβάνεις εσύ;" Χαχαχα, να δεις για πότε πάνε στη γωνιά τους. Και ξέρεις γιατί; Γιατί κάποιοι δεν ενδιαφέρονται πραγματικά να βοηθήσουν παρά μόνο να έχουν τον έλεγχο στην ΚΑΘΕ κατάσταση. Control freaks λέγονται.
Και ντάξει, για την οικογένεια το καταλαβαίνω, να βοηθήσουν θέλουν, υποτίθεται. Εγώ πιο πολύ τα παίρνω με άτομα που δεν γνωρίζεις καλά και έρχονται και σου λένε το μακρύ τους και το κοντό τους.

10Τι ακούν τ'αυτιά μου!! Empty Απ: Τι ακούν τ'αυτιά μου!! Πεμ Σεπ 11, 2014 10:40 am

kerasoula


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
"Μωρή θα ζαλιστείς και θα πέσεις μέσα σου! Εσύ μεγαλώνεις παιδιά τώρα με τέτοια κακία, μίσος, δηλητήριο και ψυχολογικά προβλήματα; Κρίμα στα παιδάκια ειλικρινά. Μόνο αυτό έχω να πω. Σαν μάνα έχεις τεράστιες ευθύνες να δώσεις στον κόσμο υγιή παιδιά, και με τα μυαλά που κουβαλάς δεν το βλέπω να γίνεται. Είσαι απ'το χειρότερο είδος, απ'αυτές που θα λένε στα παιδιά τους ότι όλος ο κόσμος είναι κακός και τέτοια."


προσεχε πως μιλας για να προσεχουν πως σου μιλανε!!!!!!!!!!!!!!! δικο σου ειναι το ποστ το θυμασε η το ξεχασες ?

11Τι ακούν τ'αυτιά μου!! Empty Απ: Τι ακούν τ'αυτιά μου!! Πεμ Σεπ 11, 2014 1:16 pm

demaki88

demaki88
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
kerasoula έγραψε:"Μωρή θα ζαλιστείς και θα πέσεις μέσα σου! Εσύ μεγαλώνεις παιδιά τώρα με τέτοια κακία, μίσος, δηλητήριο και ψυχολογικά προβλήματα; Κρίμα στα παιδάκια ειλικρινά. Μόνο αυτό έχω να πω. Σαν μάνα έχεις τεράστιες ευθύνες να δώσεις στον κόσμο υγιή παιδιά, και με τα μυαλά που κουβαλάς δεν το βλέπω να γίνεται. Είσαι απ'το χειρότερο είδος, απ'αυτές που θα λένε στα παιδιά τους ότι όλος ο κόσμος είναι κακός και τέτοια."


προσεχε πως μιλας για να προσεχουν πως σου μιλανε!!!!!!!!!!!!!!! δικο σου ειναι το ποστ το θυμασε η το ξεχασες ?
θαυμα!!!!!θαυμα!!!!!η κερασω εμαθε ορθογραφια!!!!!! Τι ακούν τ'αυτιά μου!! 328109 Τι ακούν τ'αυτιά μου!! 328109 Τι ακούν τ'αυτιά μου!! 328109

12Τι ακούν τ'αυτιά μου!! Empty Απ: Τι ακούν τ'αυτιά μου!! Πεμ Σεπ 11, 2014 9:43 pm

margdimitra

margdimitra
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παράθεση καλέ έκανε κάποιας άλλης το κείμενο.
Ντεμάκι μη μπερδεύεσαι.

13Τι ακούν τ'αυτιά μου!! Empty Απ: Τι ακούν τ'αυτιά μου!! Πεμ Σεπ 11, 2014 10:23 pm

Areti2

Areti2
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Δεν βλέπεις το θυμάσε?? Wink

14Τι ακούν τ'αυτιά μου!! Empty Απ: Τι ακούν τ'αυτιά μου!! Παρ Σεπ 12, 2014 2:29 am

Jannete

Jannete
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Όντως θα είναι πολύ εκνευριστικό να σου λένε τι να κάνεις στην εγκυμοσύνη σου, και τελοσπάντων δεν έχουν όλοι λόγο σε αυτό.
Όμως υπάρχουν και κάποιες μανούλες που στη κυριολεξία σου σπάνε τα νεύρα όταν τις βλέπεις. Γνωρίζω μία, η οπόια είναι γειτόνισα, το παιδί της το έχει μάθει στην άκρα ησυχία, νεκρική όμως ησυχία, και όταν μιλάνε οι άντρες μας από τα μπαλκόνια βγαίνει και κανει ΣΣΣΣΣΤΤΤΤΤ κοιμάται το μωρό. Τα ανίψια μου, κοιμόντουσαν πάνω σε ηχεία που βαρούσαν νταούλια! Ασε μας κουκλίτσα μου! Μια άλλη φορά για να μας διώξει από το σπίτι που κάναμε επίσκεψη σε γιορτή, είχε πάρει το μωρό και επί μία ώρα και καλά το κοίμιζε όρθια και πήγαινε πάνω κάτω σαν ελατήριο και μας υποχρέωσε να ψυθιρίζουμε και έσβησε και τα φώτα. Τι να πω ΤΡΑΓΙΚΗ!! Κάτι τέτοια με αηδιάζουν!

15Τι ακούν τ'αυτιά μου!! Empty Απ: Τι ακούν τ'αυτιά μου!! Παρ Σεπ 12, 2014 4:54 am

Areti2

Areti2
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Κοίτα..... εμένα αυτά δεν μου φαίνονται τόσο παράξενα, ανάλογα με την ηλικία του μωρού. Κι εμείς περάσαμε μια περίοδο που έπρεπε να έχει ησυχία για να αποκοιμηθεί ο μικρός (ακόμα και τώρα δεν υπάρχει περίπτωση να μιλάμε δυνατά στο μπαλκόνι αν ο μικρός έχει πάει για ύπνο) και επίσης ήταν μια εποχή που για να πάει το μωρό για ύπνο έσβηνα τα φώτα σε όλο το σπίτι και δεν κάναμε κανένα θόρυβο γιατί αλλιώς δεν αποκοιμιόταν.

16Τι ακούν τ'αυτιά μου!! Empty Απ: Τι ακούν τ'αυτιά μου!! Παρ Σεπ 12, 2014 4:58 am

Jannete

Jannete
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Areti2 έγραψε:Κοίτα..... εμένα αυτά δεν μου φαίνονται τόσο παράξενα, ανάλογα με την ηλικία του μωρού. Κι εμείς περάσαμε μια περίοδο που έπρεπε να έχει ησυχία για να αποκοιμηθεί ο μικρός (ακόμα και τώρα δεν υπάρχει περίπτωση να μιλάμε δυνατά στο μπαλκόνι αν ο μικρός έχει πάει για ύπνο) και επίσης ήταν μια εποχή που για να πάει το μωρό για ύπνο έσβηνα τα φώτα σε όλο το σπίτι και δεν κάναμε κανένα θόρυβο γιατί αλλιώς δεν αποκοιμιόταν.
Αυτό όμως κατ'εμέ είναι ένας δικός σου λάθος τρόπος ο οποίος δεν υποχρεώνει εμένα και τον οποιονδήποτε να τον ακολουθήσει. Με λίγα λόγια, αν θέλεις να έχεις απόλυτη ησυχία για να κοιμηθεί το μωρό σου, τρόπος ο οποίος εσύ έχεις επιλέξει, δεν υποχρεώνει εμένα να μην μιλάω στο μπαλκόνι μου ή όταν έρχομαι επίσκεψη σε σένα να ψιθυρίζω. Δηλαδή δεν θα ακολουθήσω το δικό σου λάθος αυτό θέλω να πω.

17Τι ακούν τ'αυτιά μου!! Empty Απ: Τι ακούν τ'αυτιά μου!! Παρ Σεπ 12, 2014 6:42 am

souzan


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
jannete εγω δεν θα ξαναπηγαινα σπιτι της ουτε παρτιδες θα ηθελα μαζι της καθολου μου την σπανε τετοια ατομα εμενα τα παιδια μου εχουν μαθει να κοιμούνται και με φασαρια από μωρα δηλαδή όταν βγαινουμε εξω και τα παιρνουμε μαζι μας δεν θα κοιμηθουν επειδή εχει φασαρια αν είναι δυνατον !!!!!τέτοιοι ανθρωποι μενουν μονοι τους στο τελος χωρις παρεες και κοινωνικη ζωη ετσι η αδερφη μου όταν ειχε τα παιδια μωρα μας ελεγε ελατε νωρις γιατι την ταδε ωρα τα κοιμιζω και εχουν μαθει στην ησυχια ε στο τελος δεν παταγε κανενας σπιτι τους ουτε εγω

18Τι ακούν τ'αυτιά μου!! Empty Απ: Τι ακούν τ'αυτιά μου!! Παρ Σεπ 12, 2014 7:02 am

Jannete

Jannete
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
ακριβώς αυτό έχουμε κάνει, δεν έχουμε ξαναπατήσει και απ'ότι βλέπω είναι όντως μόνοι τους χωρίς παρέες. Εγώ ξέρω ότι το παιδί το φέρνεις εσύ στα μέτρα σου και στο πρόγραμμα σου, δεν σου φτιάχνει το παιδί το πρόγραμμα σου. Αν είναι δυνατόν. Αυτές οι ακρότητες με εκνευρίζουν απίστευτα.

19Τι ακούν τ'αυτιά μου!! Empty Απ: Τι ακούν τ'αυτιά μου!! Παρ Σεπ 12, 2014 1:02 pm

Areti2

Areti2
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Jannete έγραψε:Αυτό όμως κατ'εμέ είναι ένας δικός σου λάθος τρόπος ο οποίος δεν υποχρεώνει εμένα και τον οποιονδήποτε να τον ακολουθήσει. Με λίγα λόγια, αν θέλεις να έχεις απόλυτη ησυχία για να κοιμηθεί το μωρό σου, τρόπος ο οποίος εσύ έχεις επιλέξει, δεν υποχρεώνει εμένα να μην μιλάω στο μπαλκόνι μου ή όταν έρχομαι επίσκεψη σε σένα να ψιθυρίζω. Δηλαδή δεν θα ακολουθήσω το δικό σου λάθος αυτό θέλω να πω.
Μπορείς απλά να μην έρθεις επίσκεψη Razz αλλά αφού έρχεσαι επίσκεψη είναι μεγάλη γαϊδουριά να βλέπεις τη μανούλα με το μωρό αγκαλιά να προσπαθεί να το κοιμήσει κι εσύ να μην σηκώνεσαι να φύγεις για να τη διευκολύνεις είτε συμφωνείς με τον τρόπο που μεγαλώνει το παιδί της είτε όχι (γιατί δε νομίζω να σου ζήτησε και τη γνώμη). Τα δικά σου μωράκια δεν ξέρω πως τα μεγαλώνεις, μπορεί να τους παίζεις νταούλια για να κοιμηθούν, αλλά αφού η συγκεκριμένη θέλει ησυχία το ελάχιστο που μπορείς να κάνεις είναι να τη σεβαστείς.

Για μένα μην έχεις θέμα, δεν προσκαλώ κόσμο στο σπίτι βραδινές ώρες εκτός από 1-2 άτομα που είναι διακριτικά, αλλά να είσαι βέβαιη άμα επέμενες να μην καταλαβαίνεις εγώ προσωπικά θα στο έλεγα ευθέως ότι θέλω να φύγεις... κι ένα ποτήρι ξύδι για το δρόμο Twisted Evil

20Τι ακούν τ'αυτιά μου!! Empty Απ: Τι ακούν τ'αυτιά μου!! Παρ Σεπ 12, 2014 1:57 pm

Jannete

Jannete
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Να σεβαστώ τι; Το ότι σε μια γιορτή πρέπει να πάω να κάνω την επίσκεψη μου (και χάρη της έκανα εδω που τα λέμε) υπολογίζοντας το (κουλό) πρόγραμμα της καθεμιάς; Γιατί; Δικό μου είναι το μωρό; Δεν το καταλαβαίνω και στην τελική γαιδούρα είναι αυτή που την τιμάς την συγκεκριμένη μέρα (γιορτή) και εκείνη επειδικτικά σου κάνει όλα αυτά τα καραγκιοζιλίκια απλά για να φύγεις γιατί πολύ απλά δεν ξέρει να μεγαλώνει παιδί χωρίς να επιβαρύνει τους γύρω της.
Δεν είναι τυχαίο που κάποιοι άνθρωποι μένουν ολομόναχοι τελικά. Καθόλου τυχαίο. Το ξυδάκι στο χαρίζω, μπας και πίνοντας το καταλάβεις τι σημαίνει να έχεις κοινωνική ζωή. Αν όχι, παρε το παιδάκι σου, και τράβα σε σπηλιά να το μεγαλώσεις ολομόναχη μέσα στην άκρα ησυχία. Tragic!

21Τι ακούν τ'αυτιά μου!! Empty Απ: Τι ακούν τ'αυτιά μου!! Παρ Σεπ 12, 2014 10:04 pm

Areti2

Areti2
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Jannete πόσα παιδάκια έχεις εσύ; Πάω στοίχημα κανένα (ακόμα) γιατί σε βλέπω πολύ άνετη με τις συμβουλές. Και ξέρεις τι λένε, όποιος είναι έξω από το χορό πολλά τραγούδια ξέρει.

Για να δούμε, όταν με το καλό θα κάνεις κι εσύ παιδάκι, θα έχεις κουράγιο να δεξιώνεσαι τον έναν και τον άλλο που αποφάσισε να σε τιμήσει με αρμένικη βίζιτα; Θα θεωρείς ότι ο επισκέπτης μπαίνει πάνω από τις δικές σου ανάγκες και τη βολή του μωρού; Θα σου φαίνεται καλή ιδέα να κάτσεις ξύπνια όλο το βράδυ με ένα μωρό που γκρινιάζει επειδή δεν κοιμήθηκε στην ώρα του για να μην ξεβολέψεις τη φιλενάδα σου;

Στην πράξη οι περισσότεροι γονείς που έχουν μικρά παιδιά θυσιάζουν λίγο την κοινωνική τους ζωή για χάρη των παιδιών τους. Εσύ μπορεί να μην το κάνεις, αλλά οι πιθανότητες είναι σε μερικούς μήνες ή χρόνια να διαβάζεις αυτά που λες τώρα και να γελάς με την αφέλειά σου.

Πέρα από όλα αυτά, το θέμα συζήτησης είναι πόσο πρόθυμοι είναι κάποιοι να την πουν σε έγκυες και μανούλες όταν δεν συμφωνούν με αυτά που βλέπουν, είτε έχουν δίκιο είτε όχι. Εσύ απλά επιβεβαιώνεις αυτό που λέει η θεματοθέτρια....

22Τι ακούν τ'αυτιά μου!! Empty Απ: Τι ακούν τ'αυτιά μου!! Παρ Σεπ 12, 2014 10:14 pm

Areti2

Areti2
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Jannete έγραψε:Εγώ ξέρω ότι το παιδί το φέρνεις εσύ στα μέτρα σου και στο πρόγραμμα σου, δεν σου φτιάχνει το παιδί το πρόγραμμα σου. Αν είναι δυνατόν. Αυτές οι ακρότητες με εκνευρίζουν απίστευτα.

Αυτά να τα πεις όταν θα έχεις ένα δίχρονο που αρνείται να κοιμηθεί στις 2 το πρωί κι εσύ πρέπει να σηκωθείς στις 7 να πας για δουλειά. Τώρα πουλάς τζάμπα μούρη Razz

Αλήθεια σου λέω, σε μερικά χρόνια θα τα διαβάζεις αυτά και θα γελάς.

23Τι ακούν τ'αυτιά μου!! Empty Απ: Τι ακούν τ'αυτιά μου!! Παρ Σεπ 12, 2014 11:27 pm

nanou

nanou
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Ειναι προφανες οτι δεν εχει παιδια η Jannete και αν συμβαινει το αντιθετο τα παιδια δεν εχουν προγραμμα οποτε φανταζομαι τι μπορει να γινεται σε ενα τετοιο σπιτι,χαος!Θεωρω αγενεια να παω καπου και να ξερω οτι υπαρχουν μικρα μωρακια ή νηπια και να μην φυγω νωρις .τα παιδια μας ειναι πανω απο ολα,οσο για την κοινωνικη ζωη μπορουμε να την βαλουμε λιγο στην ακρη ,για να εχουμε ηρεμα ,ξεκουραστα και ευτυχισμενα παιδια.Ειμαι μαμα 3 μικρων παιδιων και ξερω τι σημαινει να σε σεβεται ο επισκεπτης σου.Ολα τα αλλα ειναι μπουρδες!

24Τι ακούν τ'αυτιά μου!! Empty Απ: Τι ακούν τ'αυτιά μου!! Παρ Σεπ 12, 2014 11:59 pm

love4

love4
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Εγω παντως πιστευω πως ειτε τα κοιμιζουμε με προγραμμα και νεκρικη ησυχια ειτε τα κοιμιζουμε με φασαρια και χωρις ιδιαιτερο προγραμμα, επιλεγουμε τον τροπο που ΕΜΑΣ διευκολυνει. Μια μαμα που θελει κοιμισμενο το μωρο της νωρις το κανει σε μεγαλο βαθμο για να μην του χαλασει τον υπνο, οποτε αυτο ξυπναει τη νυχτα, την ξυπανει και αυτη κλπ κλπ...Οποτε και αυτη η μαμα ουσιαστικα ενδιαφερεται για τον εαυτο της Wink

Τελος παντων, για μενα ειναι σημαντικες οι κοινωνικες συναναστροφες, οποτε πολυ συχνα ερχονται φιλοι μας στο σπιτι με αποτελεσμα τα παιδια να μην αισθανονται καμια δυσφορια. Βεβαια συχνα βγαινουν και απο το "προγραμμα υπνου" αλλα σκεφτομαι πως δεν εγινε και τιποτε να κοιμηθουν μια ωρα (η και 2..) αργοτερα...

Δεν ειναι απολυτο πως αυτοματως με το που αποκτα μωρο μια οικογενεια μπαινει αυτοματα σε προγραμμα υπνου και ησυχιας...

25Τι ακούν τ'αυτιά μου!! Empty Απ: Τι ακούν τ'αυτιά μου!! Σαβ Σεπ 13, 2014 12:09 am

Jannete

Jannete
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Areti2 έγραψε:Jannete πόσα παιδάκια έχεις εσύ; Πάω στοίχημα κανένα (ακόμα) γιατί σε βλέπω πολύ άνετη με τις συμβουλές. Και ξέρεις τι λένε, όποιος είναι έξω από το χορό πολλά τραγούδια ξέρει.

Για να δούμε, όταν με το καλό θα κάνεις κι εσύ παιδάκι, θα έχεις κουράγιο να δεξιώνεσαι τον έναν και τον άλλο που αποφάσισε να σε τιμήσει με αρμένικη βίζιτα; Θα θεωρείς ότι ο επισκέπτης μπαίνει πάνω από τις δικές σου ανάγκες και τη βολή του μωρού; Θα σου φαίνεται καλή ιδέα να κάτσεις ξύπνια όλο το βράδυ με ένα μωρό που γκρινιάζει επειδή δεν κοιμήθηκε στην ώρα του για να μην ξεβολέψεις τη φιλενάδα σου;

Στην πράξη οι περισσότεροι γονείς που έχουν μικρά παιδιά θυσιάζουν λίγο την κοινωνική τους ζωή για χάρη των παιδιών τους. Εσύ μπορεί να μην το κάνεις, αλλά οι πιθανότητες είναι σε μερικούς μήνες ή χρόνια να διαβάζεις αυτά που λες τώρα και να γελάς με την αφέλειά σου.

Πέρα από όλα αυτά, το θέμα συζήτησης είναι πόσο πρόθυμοι είναι κάποιοι να την πουν σε έγκυες και μανούλες όταν δεν συμφωνούν με αυτά που βλέπουν, είτε έχουν δίκιο είτε όχι. Εσύ απλά επιβεβαιώνεις αυτό που λέει η θεματοθέτρια....
Oχι δεν έχω ακόμα παιδάκι, όμως έχω πάρα πολλές φίλες, αδελφή, ξαδέλφες με πιτσιρίκια και πραγματικά μου κάνει τρομερή εντύπωση που υπάρχουν και άλλες μαμάδες που ενεργούν κατ'αυτόν τον τρόπο γιατί νόμιζα ότι η τυπισσα που σας λέω είναι παγκόσμια πρωτοτυπία. Και στη βλακεία και στην αγένεια. Και φυσικά δεν μιλάμε για επίσκεψη - αρμένικη, αλλά ούτε μισάωρο δεν είχαμε κλείσει όταν ξεκίνησε να μας διώχνει, και ξαναλέω όχι σε μια οποιαδήποτε μέρα αλλά σε γιορτινή. Λυπάμαι πάρα πολύ για λογαριασμό τους, αλλά και πάλι τι με νοιάζει τον εαυτο τους ταλαιπωρούν και δεν έχουν και φίλους στο τέλος. Ούτως η άλλως είχανε γίνει πολύ βαρετοί σαν παρέα γιατί το μόνο που συζητούσαν ήταν πως είπε "μπά" το μωρό και πως έκλασε το μωρό και πως γυρισε το χέρι για να σηκωθεί το μωρό. Εντάξει όλες έχουν μωρά αλλά κανένα άλλο θέμα συζήτησης; Κανένα;; Η αδερφή μου και οι ξαδέρφες μου πάντως και όλες μα όλες οι φίλες που ξέρω με μωρά, όταν έχουν κόσμο στο σπίτι και πρέπει να κοιμηθεί το μωρό, το βάζουν στο δωμάτιο του, κλείνουν την πόρτα και αυτό κοιμάται. Για να μην σου πω το σκηνικό που έχω πάει σε πάρτυ παιδικό, και το 8 μηνών μωρό κοιμάται στο δωμάτιο του ενώ στο υπόλοιπο σπίτι γίνεται χαμός από μουσική και κόσμο. Οπως καταλαβαίνετε... κάποιος δεν κάνει κάτι σωστά.... κατα τη γνώμη μου πάντα.

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 9]

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Invision forum με ForumGreek | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις