Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
73 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 73 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 5 από 9]

101Τι ακούν τ'αυτιά μου!! - Σελίδα 5 Empty Απ: Τι ακούν τ'αυτιά μου!! Τρι Σεπ 16, 2014 1:08 am

Jannete

Jannete
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Petrini έγραψε:Jannete, tsouk.... eftyxws den hmastan sto spiti... hmastan se parko.... kai epesan oi alles na thn fane... egw phra to mwro mou, ths efxhthika na dei ta eggonia ths opws fantazetai kai efxetai, kai na me afhsei na megalwsw opws thelw egw to diko mou paidi...... kai phga gia pagwto Smile

Siga mhn skasw me thn kathemia pyrovolhmenh....
Kαλά έλα ντε! Δίκιο έχεις, πω πω δεν το χωνεύω αυτό που σου είπε. ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ!

102Τι ακούν τ'αυτιά μου!! - Σελίδα 5 Empty Απ: Τι ακούν τ'αυτιά μου!! Τρι Σεπ 16, 2014 12:16 pm

ede37

ede37
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Διαβαζα διαβαζα και τελειωμό δεν είχε.Λοιπον για τις ατάκες.Προσωπικα δεν με ενοχλούσε τόπος σχεδόν.Γενικά όμως εγώ είμαι λίγο πιο χαλαρή....πιο γαιδαρα να το πω?Θα το πω.Με ενοχλουσε που στο τρίτο μου παιδι με ρωτούσαν αν αυτό είναι κοριτσάκι.Με ενοχλούσε πολύ.Να ω όμως την αλήθεια γιατί με ενοχλούσε?Γιατί με έπερναν χαμπαρι.Ήθελα πολύ να είναι κορίτσι και με ενοχλούσε που μάλλον ....ένα χαν δίκιο.

Στο θέμα της αντιπαραθεσης.Δεν θα εκανα ποτε γιορτή απο την στιγμη που δεν θα άφηναν τους καλεσμένους μου να είναι άνετοι απο την αλλη όμως μπορω να καταλάβω ως ενα σημείο την συμπεριφορα της κοπελα.Όταν εχεις ενα μωρο πασχιζεις να βάλεις ενα προγραμμα .Φοβάσαι μην χαλάσει αυτό και κανεις πραγματα που πριν θα κοροιδευες η θα κατηγορουσες.Μάλλον αυτό ήθελε να πει η αρετή.Σαφως και μια μαμά έγκυος η κάποια που δεν έχει ακόμα παιδάκι έχει τις απόψεις της απλα η θεωρια με την πράξη απέχει χιλιόμετρα ολοκληρα.

Θηλασμός και υιοθεσία.Και όμως είχα διαβασει ενα άρθρο απο μια που θηλασε ενω είχε υιοθετήσει.Με χαπα και φάρμακα που φυσικά είχαν σίγουρα τις παρενέργειες τους και δεν με βρίσκουν σε καμια περιπτωση σύμφωνη.


εγώ πάντως εύχομαι τα παιδακια σας να είναι πολύ ήρεμα.Ειτε ζωηρό ειτε ήσυχο οτι θα αλλάξετε και θα αλλάξουμε όλες απόψεις για κάποια πραγμτ είναι βέβαιο.
Αυτά.

κερασουλα.......ασχολιαστη αν δεν κανει απεξάρτηση εγώ δεν την παλευω.

103Τι ακούν τ'αυτιά μου!! - Σελίδα 5 Empty Απ: Τι ακούν τ'αυτιά μου!! Τρι Σεπ 16, 2014 12:23 pm

Chris_E

Chris_E
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Ορίστε! ΤΟΣΟ εύκολο είναι να εκφράζεστε χωρίς να γίνεστε σπαστικές. Η ede πως κατάφερε να εκφράσει την άποψη της σαν άνθρωπος;

Αυτό για τα χάπια και τον θηλασμό δεν το ήξερα αλλά κι εμένα μου ακούγεται πολύ λάθος χωρίς να το έχω ψάξει. Όχι μόνο για το σώμα της θηλάζουσας αλλά και για τις ουσίες που μπορεί να φτάνουν στο μωρό.

104Τι ακούν τ'αυτιά μου!! - Σελίδα 5 Empty Απ: Τι ακούν τ'αυτιά μου!! Τρι Σεπ 16, 2014 12:38 pm

ede37

ede37
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Chris_E έγραψε:Ορίστε! ΤΟΣΟ εύκολο είναι να εκφράζεστε χωρίς να γίνεστε σπαστικές. Η ede πως κατάφερε να εκφράσει την άποψη της σαν άνθρωπος;

Τώρα μπορω να πεθάνω.Γράφτηκε και αυτο εδώ μέσα.χαχαχαχχα

105Τι ακούν τ'αυτιά μου!! - Σελίδα 5 Empty Απ: Τι ακούν τ'αυτιά μου!! Τρι Σεπ 16, 2014 12:40 pm

Chris_E

Chris_E
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Εμένα πάντως για να γυρίσουμε στο θέμα μας, με ενοχλούν πολυ κάποιες απόψεις που διαβάζω σε διάφορα blogs του εξωτερικού που παρακολουθώ και που συνέχεια χωρίζονται οι συμμετέχοντες σε δύο στρατόπεδα.

Υπάρχει η γενικότερη αίσθηση ότι ο δυτικός νεο-φεμινισμός θεωρεί κατώτερες και καθυστερημένες τις γυναίκες που επιλέγουν να γίνουν μαμάδες και να κάτσουν στο σπίτι χωρίς καριέρα. Με ενοχλεί γιατί το βλέπεις να αιωρείται στην ατμόσφαιρα και σε "προοδευτικούς" κύκλους στη χώρα μας. Γενικά σαν να σνομπάρουν την γυναίκα που δεν ενδιαφέρεται για καριέρα και προτιμά τον πιο παραδοσιακό ρόλο.
Εγώ προσωπικά δουλεύω από 17 χρονών (είμαι 30) και θα συνεχίσω να δουλεύω γιατί αγαπώ πολύ τη δουλειά μου αλλά δεν το πάω για καριέρα, ούτε είμαι φιλόδοξη με την ευρύτερη έννοια του όρου. Απλά να έχω τη δουλίτσα μου να μπορώ εγώ και η οικογένεια μου να ζούμε όμορφα όσο γίνεται.

Μετά έχουμε αυτούς που είπα και στο εισαγωγικό μου σχόλιο, που κατηγορούν τις γυναίκες ότι συμβάλλουν στο πρόβλημα του υπερπληθυσμού του πλανήτη "ενώ υπάρχουν τόσα παιδιά που χρειάζονται υιοθεσία". Εγώ προσωπικά απ'την μέχρι τώρα εμπειρία μου βλέπω ότι τα ποσοστά γεννήσεων απο ελληνίδες έχουν πέσει πάρα πολύ. Το διαβάζω και σε γκρουπς που έγραφε πχ μια κοπέλα ότι γέννησε σε δημόσιο και ήταν η μόνη ελληνίδα εκείνη την εβδομάδα και μάλιστα σχολίασε "πως την έχετε δει οι ελληνίδες και δεν κάνετε παιδιά;" Το βλέπω και όταν πάω εγώ στο Έλενα ότι οι περισσότερες εγκυούλες είναι μετανάστριες. Οπότε ποιον υπερπληθυσμό όταν όλες το έχουν ρίξει στην καριέρα; Όταν μόλις σήμερα διάβαζα περί υιοθεσίας ότι κάθε χρόνο στην Ελλάδα γύρω στα 200 ζευγάρια κάνουν αίτηση να υιοθετήσουν ένα παιδί;;

106Τι ακούν τ'αυτιά μου!! - Σελίδα 5 Empty Απ: Τι ακούν τ'αυτιά μου!! Τρι Σεπ 16, 2014 12:51 pm

ede37

ede37
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Δυστυχώς στα δημοσια νοσοκομεια δεν θα δεις πολλές Ελληνίδες.Τα σνομπαρουμε.Μερικές φορες όχι και άδικα .Αρα αυτό που λες με δημοσια και γεννησεις δεν είναι απόλυτο.Αν πας στο Ιασώ και σε οποίο ιδιωτικό νοσοκομειο δεν θα δει ξένη.
εγώ παλι βλέπω οτι εν καιρό κρίσης οι τριτεκνες οικογενειες έχουν αυξηθεί .Τα τριτεκνα ζευγάρια είναι πολύ περισσότερα απο οτι ηταν πριν δέκα χρόνια και μάλιστα σε ζευγάρια που ανήκουν στην μεσοαστη τάξη.

Τώρα για την υιοθεσία αν δεν εκανα παιδι θα υιοθετουσα χωρίς δεύτερη σκέψη και χωρίς να κάνω δέκα εξωσωματικες.Έτσι λέω θεωρητικά τουλαχιστον.Απλα είναι τέτοιο το σύστημα εδώ που είναι προτιμότερο να διαφυγεις στο εξωτερικο η ακόμα και σε αγοραπωλησία παρά να μπεις στο ψυχοφθορο τρυπάκι της Ελληνικής γραφειοκρατειας- τρέλας.

107Τι ακούν τ'αυτιά μου!! - Σελίδα 5 Empty Απ: Τι ακούν τ'αυτιά μου!! Τρι Σεπ 16, 2014 12:55 pm

Chris_E

Chris_E
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
ede37 έγραψε:
Τώρα για την υιοθεσία αν δεν εκανα παιδι θα υιοθετουσα χωρίς δεύτερη σκέψη και χωρίς να κάνω δέκα εξωσωματικες.Έτσι λέω θεωρητικά τουλαχιστον.

Έκανες παιδί όμως και δεν υιοθέτησες και αυτό δεν θα'πρεπε να ξεσηκώνει θύελλες αντιδράσεων και να σε κατηγορούν ότι συμβάλλεις στο πρόβλημα του υπερπληθυσμού (υπερπληθυσμός δεν υπάρχει για μένα, λάθος χειρισμοί και αδυναμία προσαρμογής και σωστού καταμερισμού του πλούτου ναι, αλλά αυτό είναι άλλη συζήτηση).

108Τι ακούν τ'αυτιά μου!! - Σελίδα 5 Empty Απ: Τι ακούν τ'αυτιά μου!! Τρι Σεπ 16, 2014 12:57 pm

ede37

ede37
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Ααα δεν σχολιασα το βασικοτερο.Δεν δουλεύω γιατί δεν υπάρχει κάποιος να κρατησει τα παιδιά αλλά θεωρώ απαραίτητο να δουλεύει η γυναικα η να το έχει μέσα στα σχεδια της.Καταλαβαινω πως αν η δουλεια σου είναι παρα πολλές ώρες και ο μισθός είναι της πλάκας θα πεις κάθομαι σπίτι μου .Το θέμα όμως είναι η ανεξαρτησία που νιώθει μια γυναικα.Τι θέλω να πω? αν αυτή την στιγμη που μια γυναικα έχει δυο τρια παιδιά ο σύντροφος της την κερατωσει ,την προσβάλει, την χτυπήσει,δεν περνάει καλά μαζί του τέλος πάντων δεν θα παρει την απόφαση να φύγει για χάρη των παιδιών.Μπορεί να λέμε οτι εγώ δεν θα το εκανα αλλά κακά τα ψέμματα όταν δεν εχεις πόρους θα το σκεφτείς δέκα φορες.Και αν εχεις μονο ενα παιδι άντε θα την βρεις την άκρη αν όμως εχεις παραπανω τα πράγματα δυσκολεύουν.

109Τι ακούν τ'αυτιά μου!! - Σελίδα 5 Empty Απ: Τι ακούν τ'αυτιά μου!! Τρι Σεπ 16, 2014 1:03 pm

ede37

ede37
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Chris_E έγραψε:
ede37 έγραψε:
Τώρα για την υιοθεσία αν δεν εκανα παιδι θα υιοθετουσα χωρίς δεύτερη σκέψη και χωρίς να κάνω δέκα εξωσωματικες.Έτσι λέω θεωρητικά τουλαχιστον.

Έκανες παιδί όμως και δεν υιοθέτησες και αυτό δεν θα'πρεπε να ξεσηκώνει θύελλες αντιδράσεων και να σε κατηγορούν ότι συμβάλλεις στο πρόβλημα του υπερπληθυσμού (υπερπληθυσμός δεν υπάρχει για μένα, λάθος χειρισμοί και αδυναμία προσαρμογής και σωστού καταμερισμού του πλούτου ναι, αλλά αυτό είναι άλλη συζήτηση).
Κοιτά φαντάζομαι στο εξωτερικο υπαρχουν αλλες συνήθεις ,αλλες κουλτούρες και άλλος τροπος σκέψης.Απο την στιγμή που δεν ζω εκεί και δεν έχω αυτή την .....παδεια- κουλτούρα δεν μπορω να το κρινω.Εγώ θα έλεγα αν οι νόμοι της υιοθεσίας τουλαχιστον εδώ στην Ελλάδα ηταν πιο χαλαροί θα ηταν σαφως καλυτερα τα πργμτα.Τι εννοώ πιο χαλαροί?Δεν γίνεται να επιρρεπείς σε μια γυναικα να κανει εξωσωματικη στα 50 ,δηλαδή να την θεωρεία ικανή για μάνα αλλά για υιοιθεσθα στα 44 να την θεωρεις ανίκανη.Στην Αμερικη που είχα μια γνωστή εχεις δικαίωμα μέχρι τρεις εξωσωματικές και αυστηρό όριο ηλικιας.Για αυτό μετα ερχοντε όλες εδώ και νομίζουμε οτι το κανουν γιατί έχουμε καλούς γιατρούς.

110Τι ακούν τ'αυτιά μου!! - Σελίδα 5 Empty Απ: Τι ακούν τ'αυτιά μου!! Τρι Σεπ 16, 2014 1:22 pm

Chris_E

Chris_E
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
ede37 έγραψε:Δεν γίνεται να επιρρεπείς σε μια γυναικα να κανει εξωσωματικη στα 50 ,δηλαδή να την θεωρεία ικανή για μάνα αλλά για υιοιθεσθα στα 44 να την θεωρεις ανίκανη.Στην Αμερικη που είχα μια γνωστή εχεις δικαίωμα μέχρι τρεις εξωσωματικές και αυστηρό όριο ηλικιας.Για αυτό μετα ερχοντε όλες εδώ και νομίζουμε οτι το κανουν γιατί έχουμε καλούς γιατρούς.

Χα! Ούτε αυτά τα ήξερα. Ότι στα 40 κάτι σε θεωρούν ανίκανη για υιοθεσία αλλά ικανή για εξωσωματική. Ούτε ότι έρχονται εδώ για εξωσωματικές.
Γενικά με τις εξωσωματικές δεν έχω ασχοληθεί καθόλου αλλά περί υιοθεσίας το μόνο πρόβλημα που είχα καταλάβει ότι υπάρχει είναι ο μέσος χρόνος αναμονής για έγκριση που είναι 5 χρόνια..

111Τι ακούν τ'αυτιά μου!! - Σελίδα 5 Empty Απ: Τι ακούν τ'αυτιά μου!! Τρι Σεπ 16, 2014 2:16 pm

Petrini


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
katarxhn sorry gia ta greeklish alla den ginetai alliws... den exw ellhnikes grammatoseires, kai epeidh to lapitopi einai ths etaireias, den mporw na katevasw kiolas.....

Gia ton thilasmo... h kyratsa sigoura den tha hksere gia aftes tis methodous... apla eipe thn vlakeia ths gia na thn pei....

Egw to eixa diavasei.... alla den tha to ekana re koritsia... efaga tosh xhmeia me tis ekswswmatikes pou den tha h8ela na to synexisw, ase pou den ksereis kai ti antiktypo tha eixe kai sto paidi... ystera htan san na mhn dexomoun thn uio8esia etsi opws einai, alla nte kai kala na h8ela na thn metatrepsw se kati allo... san na me enoxlouse ena prama....

Gia thn hlikia stis ekswswmatikes: Sthn germania den yparxei orio hlikias, an plhrwneis ola ta eksoda monos sou..... an zhthseis ta misa eksoda apo thn asfaleia sou, tote nai, yparxei orio hlikias sta 40.

Kai stis uiothesies leei, oti metaksy tou paidiou kai tou pio megalou apo to zevgari, den kanei na yparxoun perissotera apo 40 xronia.... gia germania, sthn ellada einai 45....

Aaa kai sthn ellada epitrepontai oi idiwtikes, alla sou vgazoun to ladi gia na diasfalisoun oti den agorases to paidi.... rwthste me na sas pw ti traviksa.... grrrrrrrrr

Egw pantws otan egine to dikasthrio gia thn uiothesia, molis eixa kleisei ta 40... kai phra to dwraki mou Smile

112Τι ακούν τ'αυτιά μου!! - Σελίδα 5 Empty Απ: Τι ακούν τ'αυτιά μου!! Τρι Σεπ 16, 2014 2:21 pm

Petrini


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Vevaia akousa kai diafora alla... pou den eipw8hkan me kakia, alla me enoxlousan tromera... opws...

eswses mia zwh..... anoikses ekklhsia, den peirazei pou den ekanes diko sou paidi....megaleio psyxhs, mpravo sou pou to exeis SAN paidi sou kai kati tetoia...

Mpourdes ola.... rwthste opoia gynaika exei uiothethsei paidi.... DEN to ekane gia na swsei mia zwh, den to ekane giati exei megaleio psyxhs.... to kaname apla kai mono gia na ikanopoihsoume thn laxtara mas gia ena paidi.... apla, se anti8esh me kapoious allous, den mas peirazei pou den einai biologiko mas paidi....
kai den to exoume SAN paidi mas, paidi MAS einai....

oufffffffffffffffff

113Τι ακούν τ'αυτιά μου!! - Σελίδα 5 Empty Απ: Τι ακούν τ'αυτιά μου!! Τρι Σεπ 16, 2014 2:31 pm

Chris_E

Chris_E
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Petrini έγραψε:Vevaia akousa kai diafora alla... pou den eipw8hkan me kakia, alla me enoxlousan tromera... opws...

eswses mia zwh..... anoikses ekklhsia, den peirazei pou den ekanes diko sou paidi....megaleio psyxhs, mpravo sou pou to exeis SAN paidi sou kai kati tetoia...

Mpourdes ola.... rwthste opoia gynaika exei uiothethsei paidi.... DEN to ekane gia na swsei mia zwh, den to ekane giati exei megaleio psyxhs.... to kaname apla kai mono gia na ikanopoihsoume thn laxtara mas gia ena paidi....  apla, se anti8esh me kapoious allous, den mas peirazei pou den einai biologiko mas paidi....
kai den to exoume SAN paidi mas, paidi MAS einai....

oufffffffffffffffff

Ακριβώς κούκλα. Εμένα με μεγάλωσε η γιαγιά μου. (έχουμε διαφορά 30 χρόνια) Η μητέρα μου δεν είχε την δυνατότητα για πολλούς και διάφορους λόγους αλλά και όταν την απέκτησε, δεν ήρθε, προτίμησε να κάνει τρία παιδάκια ακόμη και να ξεχάσει ότι εγώ υπάρχω. Εννοείται πως θεωρώ μαμά μου την γιαγιά. Δεν έχει καμία σημασία αυτός που γεννάει αλλά αυτός που μεγαλώνει, αυτό έμαθα.

Να σε ρωτήσω πόσο χρονών ήταν το παιδάκι σου όταν το πήρες;

114Τι ακούν τ'αυτιά μου!! - Σελίδα 5 Empty Απ: Τι ακούν τ'αυτιά μου!! Τρι Σεπ 16, 2014 2:39 pm

Petrini


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
7 hmerwn otan to phrame sta xeria mas, kai enos xronou otan teleiwsan oles oi diadikasies kai phrame sta xeria mas thn telesidikh ( etsi den legetai?) apofash tou dikasthriou ...

115Τι ακούν τ'αυτιά μου!! - Σελίδα 5 Empty Απ: Τι ακούν τ'αυτιά μου!! Τρι Σεπ 16, 2014 2:46 pm

Chris_E

Chris_E
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Petrini έγραψε:7 hmerwn otan to phrame sta xeria mas, kai enos xronou otan teleiwsan oles oi diadikasies kai phrame sta xeria mas  thn telesidikh ( etsi den legetai?) apofash tou dikasthriou ...


Ρωτάω καθαρά για στατιστικούς λόγους ας το πούμε. Επειδή όπως είπα και πριν διάβασα ότι ο μέσος όρος αναμονής είναι 5 χρόνια και αυτό φαντάζομαι αποκαρδιώνει πολλά ζευγάρια που περιμένουν και ίσως να συμβάλλει στο να αποσύρουν το ενδιαφέρον τους κάποια απ'αυτά (ίσως να το θέλουν το παιδί από  νεογέννητο, για να το ζήσουν σε όλες του τις φάσεις και να το γαλουχήσουν όπως επιθυμούν αυτοί)

116Τι ακούν τ'αυτιά μου!! - Σελίδα 5 Empty Απ: Τι ακούν τ'αυτιά μου!! Τρι Σεπ 16, 2014 2:59 pm

Petrini


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Emeis san zevgari eixame valei to orio gia mas mexri triwn xronwn, to poly 4, thewrontas, oti mexri ekeinh thn hlikia tha htan pio efkolh h omalh entaksh tou paidiou sthn oikogeneia...  

Milwntas me diafora idrymata, katalavame oti aftos tha htan kai enas tropos na megalwsoun oi pi8anothtes mas gia na paroume paidi... to vrefos apo idryma einai poly poly poly dyskolo.... kai syxna zevgaria pou zhtan apokleistika vrefos perimenoun polla xronia, h den vriskoun kai ka8olou.. pikra dhladh....

Oti telika htan vrefos to mwrouli mas, htan to apolyto jackpot.... kai fysika mono epeidh htan idiwtikh uio8esia.....

Exontas thn empeiria pou exw twra, tha symvouleva kathe zevgari pou ksekina ekswswmatikes, na kanei parallhla kai kinhseis gia uio8esia, outws wste na mhn xasei polytimo xrono... Etsi kai alliws, an meineis egkyos, mporeis na aposyreis thn aithsh, h na pareis kai to paidaki kai na megalwseis thn oikogeneia sou Smile

Emeis perimename san tous vlakes, kai paroligo na mename xwris paidi..... giati an telika perimename mono apo idryma.... isws kai na mhn eixame tyxh..... giati perimenontas, megalwnoume kiolas, kai kapoia stigmh tha pernousame kai ola ta oria hlikias... opote papala....

117Τι ακούν τ'αυτιά μου!! - Σελίδα 5 Empty Απ: Τι ακούν τ'αυτιά μου!! Τρι Σεπ 16, 2014 10:15 pm

margdimitra

margdimitra
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
ede37 έγραψε:
Chris_E έγραψε:Ορίστε! ΤΟΣΟ εύκολο είναι να εκφράζεστε χωρίς να γίνεστε σπαστικές. Η ede πως κατάφερε να εκφράσει την άποψη της σαν άνθρωπος;

Τώρα μπορω να πεθάνω.Γράφτηκε και αυτο εδώ μέσα.χαχαχαχχα

Βάλτο ρε συ από κάτω στο προφίλ σου σαν υπογραφή!


Τι ακούν τ'αυτιά μου!! - Σελίδα 5 215994 Τι ακούν τ'αυτιά μου!! - Σελίδα 5 215994 Τι ακούν τ'αυτιά μου!! - Σελίδα 5 215994 Razz Razz Razz

118Τι ακούν τ'αυτιά μου!! - Σελίδα 5 Empty Απ: Τι ακούν τ'αυτιά μου!! Τετ Σεπ 17, 2014 4:24 am

Chris_E

Chris_E
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Petrini έγραψε:Emeis san zevgari eixame valei to orio gia mas mexri triwn xronwn, to poly 4, thewrontas, oti mexri ekeinh thn hlikia tha htan pio efkolh h omalh entaksh tou paidiou sthn oikogeneia...  

Αυτό σκεφτόμουν. Το αν μπορεί δηλαδή ένα ζευγάρι που κάνει αίτηση να βάλει ηλικιακή προτίμηση  ή θα σου πουν ότι "αν πραγματικά είσαι σοβαρός στην απόφαση σου να υιοθετήσεις δεν κοιτάς την ηλικία, κοιτάς να βοηθήσεις ένα παιδί που το'χει ανάγκη" κτλ τα οποία δεν θα με βρίσκαν καθόλου σύμφωνη.
Θεωρώ σημαντικό να μπορεί το κάθε ζευγάρι να διαλέξει την ηλικία που κρίνει πως μπορεί να εντάξει στην οικογένεια καλύτερα. Κάποια άλλη γυναίκα πχ, μπορεί να προτιμάει ένα μεγαλύτερο παιδάκι γιατί για διάφορους λόγους μπορεί να μην νιώθει ικανή να ανταπεξέλθει στις ανάγκες ενός βρέφους το ίδιο αποτελεσματικά. Ή μπορεί κάποιο ζευγάρι να προτιμά ένα μεγαλύτερο παιδί που ίσως να έχει τραυματιστεί ψυχικά και να χρειάζεται πιο άμεσα μια ζεστή οικογένεια και κάποιον να αναλάβει τα έξοδα της θεραπείας του παιδιού.
Και σκέφτηκα ότι αν περνάνε 5 χρόνια για να σου επιτρέψουν να υιοθετήσεις ένα παιδί σε συνδυασμό με το να σου επιλέξουν αυτοί ποιο παιδί θα πάρεις, ίσως να είναι αποθαρρυντικό για πολλά ζευγάρια για τους παραπάνω λόγους.

119Τι ακούν τ'αυτιά μου!! - Σελίδα 5 Empty Απ: Τι ακούν τ'αυτιά μου!! Τετ Σεπ 17, 2014 4:33 am

Petrini


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Nai, mporeis na dhlwseis protimhsh sthn hlikia... kai an den valeis mono vrefos, alla kai megalytera paidakia, afksanontai oi pithanothtes sou na pareis paidaki kata poly....

Sou dinw apolyto dikio, prepei to zevgari na exei afth thn dynatothta, giati ekeinoi kseroun tis dynameis kai ta apothemata tous, kai kseroun ti theloun kai mporoun na dwsoun se ena paidaki.....

Kai oxi, den to vlepoun katholou etsi, oti voh8as ena paidi pou to exei anagkh....
Prospathoun na doun toso tis anagkes tou paidiou fysika, alla kai tis dynatothtes tou zevgariou, einai mia praksh dhmiourgias oikogeneias, kai oxi apla voh8eias gia ena paidaki...

Oute h allws, an htan mono gia thn voh8eia, tha mporouse na ginei kai anadoxh....

120Τι ακούν τ'αυτιά μου!! - Σελίδα 5 Empty Απ: Τι ακούν τ'αυτιά μου!! Τετ Σεπ 17, 2014 5:32 am

Chris_E

Chris_E
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Petrini έγραψε:
Mpourdes ola.... rwthste opoia gynaika exei uiothethsei paidi.... DEN to ekane gia na swsei mia zwh, den to ekane giati exei megaleio psyxhs.... to kaname apla kai mono gia na ikanopoihsoume thn laxtara mas gia ena paidi....

Petrini έγραψε:einai mia praksh dhmiourgias oikogeneias, kai oxi apla voh8eias gia ena paidaki...

Αυτά ακριβώς θα απαντάω κι εγώ σε κάτι σχόλια που ακούω και διάβαζω σχετικά με το σύνδρομο Down. Μιας και λέμε τι ακούν τ'αυτιά μας να το πω κι αυτό. Σε ένα παλιότερο θέμα για την αυχενική διαφάνεια, είπε κάποια κυρία ότι το παιδί το κάνουμε για να προσφέρουμε ένα ικανό και άρτιο, παραγωγικό μέλος στην κοινωνία, ότι έχουμε μεγάλη ευθύνη για το τί παιδί θα φέρουμε στον κόσμο θα έπρεπε να είμαστε πολύ προσεκτικές για σύνδρομο Down κτλ.

Δεν ξέρω αν η συγκεκριμένη κυρία είναι αναβιώτρια της Αρχαίας Σπάρτης αλλά το παιδί το κάνουμε για να ικανοποιήσουμε τη λαχτάρα μας, ακριβώς όπως το είπες. Για να βιώσουμε τη μητρότητα, να δημιουργήσουμε οικογένεια. Είναι μια τελείως προσωπική υπόθεση. Ακόμα κι αν ξέρουμε ότι υπάρχει χρωμοσωματική ανωμαλία, είναι καθαρά επιλογή της εγκύου αν θα διακόψει την κύηση ή αν θα φέρει στον κόσμο ένα παιδί με σύνδρομο Down και δεν χρωστάει λογαριασμό σε καμία κοινωνία εφόσον δεν επιβαρύνει την κοινωνία με την φροντίδα αυτού του παιδιού. Δεν θέλουμε κανένα παιδί να έχει σύνδρομο Down ή οποιαδήποτε άλλη ανωμαλία για να μπορεί να ζήσει το παιδάκι όσο το δυνατόν καλύτερα, όχι γιατί θα στερηθεί η κοινωνία ένα "ικανό" και "άρτιο" μέλος.. Ακόμα και τα παιδιά με σύνδρομο Down μπορούν με την κατάλληλη φροντίδα να ζήσουν ΠΟΛΥ παραγωγικά και δημιουργικά. Σίγουρα περισσότερο από κάποιους υγιέστατους σωματικά ανθρώπους που βρίσκονται αυτή τη στιγμή σε φυλακές για τραγικά εγκλήματα.

121Τι ακούν τ'αυτιά μου!! - Σελίδα 5 Empty Απ: Τι ακούν τ'αυτιά μου!! Τετ Σεπ 17, 2014 10:34 am

ede37

ede37
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Εγώ πιστεύω οτι ηυιοθεσια είναι πραγματικα μεγαλείο ψυχής.Πόσες γυναίκες έχουν την λαχτάρα να γίνουν μάνες,φορτώνουν το σωμα τους με Χίο άδες ορμόνες αλλά δεν θέλουν να υιοθετησουν ειτε γιατί πιστεύουν οτι δεν θα είναι ποτε δικο τους ( τι ανοησία ) ,ειτε γιατίφοβουνται για κληρονομικές ασθενείς ,ειτε γιατί δεν μπορούν να αντιμετωπισουν τα χαζα σχόλια και αργότερα το ίδιο το παιδι.

Αυτό που με εκνευρίζει στην υιθεσια εδώ στην Ελλάδα είναι οτι αν θες ενα υγιές παιδι,μικρο σε ηλικία και ....λευκό σε περνανε απο κόσκινο ( και καλά κανουν ) και για αυτό περνάνε τοσα χρόνια.Αν όμως επιλεξεις μεγαλυτερο παιδι,με κάποια προβλήματα,με σύνδρομο ντάουν ,αναπηρία η ακόμα και μαυρο σου το δίνουν πολύ πολύ πιο εύκολα.Λες και αυτά δεν είναι παιδιά.Δεν μας νοιάζει και τόσο αν αυτά πέσουν σε μη ακατάλληλους γονεις,αν τα σφάξουν ,αν τα κακοποιουν.Αυτό με εξοργίζει.

122Τι ακούν τ'αυτιά μου!! - Σελίδα 5 Empty Απ: Τι ακούν τ'αυτιά μου!! Τετ Σεπ 17, 2014 10:52 pm

Petrini


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Na sou pw... Kai emeis eixame ksekinhsei tis therapeies, kai to kaname kai gia polla xronia...

Ksereis ti paizei polles fores? Apotharrynesai kserontas oti h uiothesia einai dyskolh kai xronovora, kai syxna polla zevgaria menoun xwris paidi... opote ksekinas prwta tis therapeies, giati to thewreis pio grhgoro as poume...

Sthn poreia, se trwwei h marmagka... exeis mpei toso poly sto trypaki... eneseis, eksetaseis, giatros, xapia, kai pali eneseis, pou den skeftesai tipote allo....

thn epomenh enesh skeftesai kai to epomeno rantevou me ton giatro...


Emeis phrame mia anasa meta apo ena dialleima pou mas epevale o giatros enos xronou.... kai ekei, afou katharise to kefali mas .... katalavame oti xasame polytimo xrono....


Ta paidia me eidikes anagkes, h ta megalytera paidakia, dystyxws.... den ta zhtan polloi, kai gia afto ean ena zevgari epileksei ena tetoio paidi to pairnei pio grhgora.... oso sklhro kai na akougetai, einai thema prosforas kai zhthshs telika...

123Τι ακούν τ'αυτιά μου!! - Σελίδα 5 Empty Απ: Τι ακούν τ'αυτιά μου!! Πεμ Σεπ 18, 2014 6:12 am

iouliana

iouliana
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
καλησπέρα!!

σχετικά με το πρώτο θέμα ,,,θα συμφωνήσω πως όταν γινόμαστε μανές αλλάζουν οι θεωρίες μας περι διαπαιδαγώγησης αλλα σιγουρα όχι περί ευγένειας ,,, σε τέτοιες περιπτώσεις συνήθως αναλαμβάνει ο ένας γονιός το μωρό και ο άλλος μένει με τους καλεσμένους,,,,


στο θέμα περί υιοθεσίας που συζητάτε δεν ξέρω αν θα μπορούσα να το κάνω,,, βέβαια σε αυτές τις περιπτώσεις αρχίζεις σιγά σιγά να το καλλιεργείς στο μυαλό σου,,,,petrini όντως είναι πολύ σκληρό άλλα αληθινό και ίσως και ανθρώπινο να προτιμώνται τα βρέφη από τα μεγαλύτερα παιδακια,,,δεν μπορω να το κατηγορήσω δηλαδή......

124Τι ακούν τ'αυτιά μου!! - Σελίδα 5 Empty Απ: Τι ακούν τ'αυτιά μου!! Πεμ Σεπ 18, 2014 10:27 am

kerasoula


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Jannete έγραψε:
kerasoula έγραψε:γιατι ολοι ψαχνουν αντιμτ ? τ εχουμε πει τοσες φορες δν υπαρχει!!! ειμαστε μονες μας εδω μεσα δν ειδατε στο θεμα κακοβουλη χρηστες τ εγινε κ ολλες εδω ειμαστε αν υπηρχε δν θα τρογαμε μια διαγραφη ?
το να εχεις ανηψια η να εισαι εγκυος δν σημαινη οτι ξερεις τ εστι παιδι
κρις κ ζανετ θελω την γνωμησας εγω πηγα πριν βολτα τον μικρο ολα καλα ολα ωραια μεχρι που ειδε το καθησμα του αυτοκινη του επι 5 λεπτα προσπαθουσα να το βαλο να κατση που παντα καθετε μονο του
δευτερο σκηνηκο πηγαμε στο παρκο κ δν ηθελε να κατση κατω να παιξη μολις ειδε την λακοβητσα με το νερακι εκατσε κ φυσηκα δν ηθελε να σηκοθη
κ σας ρωταο εσεις τ θα κανατε ? εδω κολαει το γεινε μανα προτα
Σφαλιάρα στον κώλο και σπίτι. Οτι έκαναν οι γονείς μας σε μας!Τι πρέπει δηλαδή να σου βγάλει την Παναγιά; Γι αυτό κάθεστε και τα δέχεστε και καλά να πάθετε! Σας κάνουν ότι θέλουν τα δίχρονα!

οταν κανεις παιδι ελα να μου πεις αν αντεχει η καρδια σου να του δεινεις μια στον ποπο!!! ολλα τα παιδακια του κοσμου κανουν ακριβος τα ιδια κατι που θα καταλαβεις οταν κανεις το δικο σου
κ εμενα προσοπικα η γονοις μου χερι δν απλα σαν ποτε

125Τι ακούν τ'αυτιά μου!! - Σελίδα 5 Empty Απ: Τι ακούν τ'αυτιά μου!! Πεμ Σεπ 18, 2014 11:54 am

ede37

ede37
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!

οταν κανεις παιδι ελα να μου πεις αν αντεχει η καρδια σου να του δεινεις μια στον ποπο!!!

Θα σου πω εγώ που έχω κανει παιδάκια.Αντεχει η καρδιά μου μια χαρά.


κ εμενα προσοπικα η γονοις μου χερι δν απλα σαν ποτε [/quote]Για αυτό βγηκες έτσι.Αν είχες φαει μια ψιλή θα είχες μαθει να γραφείς τουλαχιστον το όνομα σου σωτα.Νομιζω??????

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 5 από 9]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Δωρεάν φόρουμ | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις