Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
39 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 39 επισκέπτες :: 1 μηχανή αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 5 από 9]

lolalu

lolalu
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
selini-giorgos έγραψε:
lolalu έγραψε: ειμαι υπερ του θηλασμου.κατα τη δικη μου αποψη και συμφωνα με πολλες ερευνες και βιβλια πιστευω πως το μετα το χρονο ειναι υπερβολη ο θηλασμος.Ο παρατεταμενος θηλασμος καθε αλλο κακο κανει στο παιδι παρα καλο.Το παιδι δτην ηλικια αυτη πρεπει να ανεξαρτητοποιηθει να εξερευνει το περιβαλλον γυρω του.να αντιπετωπιζει τις καταστασεις γυρω του και ο θηλασμος σε μεγαλο βαθμο εμποδιζει το παιδι να αναπτυξει τον εγκεφαλο.μεχρι το χρονο απο το θηλασμο πια πηρε ολα τα αντισωματα που χρειαζοταν.Μου ειναι δυσκολο να κοψω το θηλασμο.Ζηλευω καπως το οτι το παιδι μου δεν θα χρειαζεται πλεον το στηθος της μανουλας αλλα ξερω πως ειναι για το καλο του.ειναι 11 μηνων τωρα.

Εδω ειναι καποια λινκ τα οποια λενε οτι ο παρατεταμενος θηλασμος μονο καλο μπορει να κανει σε ενα παιδι...
Δεν τα εχω γραψει εγω,ειναι ερευνες που εχουν γινει και αυτο που συνιστα η Αμερικανικη Παιδιατρικη Ακαδημια.
http://www.perithilasmou.gr/articles/breastfeeding-experts/359-thilasmos-kai-megalo-paidi.html

http://www.mitrikosthilasmos.com/2010/08/blog-post_19.html

Απο κει και περα φυσικα ειναι στην κριση της καθε μανουλας!!!
ναι διαβασα τις ερευνες πρωτη φορα ακουω κατι τετοιο και εν μερει συμφωνω.αλλα δεν νομιζω πωσ αναφερεται για ολες τις χωρες και δεν μου ακουγεται λογικο ενα παιδι 7 χρονων να κρεμεται απο το στηθος μου.εσενα σου ακουγεται?

florentiab

florentiab
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
μυρίζομαι καυγά....

vasso

vasso
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
[quote="lolalu"]για την ακριβεια ειναι 5 χρονια και οχι 3,5.οσο για τους μαμακηδες δεν θυμαμαι να αναφερθηκα.επειδη δεν μπορεις εσυ να απογαλακτιστεις δεν σημαινει πως δεν το θελει το παιδι ή δεν το χρειαζεται.ολα παιζουν ρολο στο αν αρρωσταινει ενα παιδι ή οχι.[/quo

ΜΙΛΗΣΕΣ ΓΙΑ ΕΞΑΡΤΗΣΗ ΓΛΥΚΙΑ ΜΟΥ ΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ ΣΤΑΔΙΟ ΕΙΝΑΙ Ο ΜΑΜΑΚΙΑΣ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΚΑΤΙ ΚΑΛΑ? ΑΝΑΦΕΡΕΣΑΙ ΣΕ ΕΜΕΝΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΑΠΟΓΑΛΑΚΤΙΣΤΩ????? ΓΙΑΤΙ ΠΑΛΙ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΣ ΑΡΡΩΣΤΙΕΣ ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΛΥΤΟ ΒΑΣΕΙ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΩΝ ΜΙΛΑΜΕ ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΟΥΤΕ ΕΓΩ ΘΥΜΑΜΑΙ ΝΑ ΕΠΙΤΕΘΗΚΑ ΚΑΙ ΣΑΦΩΣ ΔΕΝ ΕΧΩ ΛΟΓΩ ΝΑ ΑΜΥΝΘΩ

cassiani

cassiani
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
florentiab έγραψε:μυρίζομαι καυγά....
kai ego.koritsia iremia.edaksei o graptos logos polles fores krivei pagides

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
valerakievelinaki έγραψε:κοριτσια οτι κιαν λεει η unicef η ο ΠΟΥ η καθε μανα θα αποφασισει μεχρι ποτε ΘΕΛΕΙ να θηλασει ! γιατι μονο οταν θελει μια μαμα πρεπει να θηλαζει και οχι επειδη πρεπει!! και μην ξεχναμε εμεις που θηλαζουμε οτι δεν εχει μονο υπερ ο θηλασμος εχει και κατα και το λεω εγω που ............... θηλαζω εδω και4,5 χρονια

αλλο το ενα αλλο το αλλο ρε συ...η επιλογη ειναι προσωπικη υποθεση,δεν εχει νοημα να το αναφερουμε καν.

lolalu έγραψε:
selini-giorgos έγραψε:
litsakos έγραψε:
lolalu έγραψε: ειμαι υπερ του θηλασμου.κατα τη δικη μου αποψη και συμφωνα με πολλες ερευνες και βιβλια πιστευω πως το μετα το χρονο ειναι υπερβολη ο θηλασμος.Ο παρατεταμενος θηλασμος καθε αλλο κακο κανει στο παιδι παρα καλο.Το παιδι δτην ηλικια αυτη πρεπει να ανεξαρτητοποιηθει να εξερευνει το περιβαλλον γυρω του.να αντιπετωπιζει τις καταστασεις γυρω του και ο θηλασμος σε μεγαλο βαθμο εμποδιζει το παιδι να αναπτυξει τον εγκεφαλο.μεχρι το χρονο απο το θηλασμο πια πηρε ολα τα αντισωματα που χρειαζοταν.Μου ειναι δυσκολο να κοψω το θηλασμο.Ζηλευω καπως το οτι το παιδι μου δεν θα χρειαζεται πλεον το στηθος της μανουλας αλλα ξερω πως ειναι για το καλο του.ειναι 11 μηνων τωρα.


lolalu σε ποιες ερευνες κ σε ποια βιβλια αναφερεσαι? θα θελα να δω ποιος επιστημονας τα λεει αυτα. Rolling Eyes

Κι εγω θα ηθελα να τα διαβασω...
υπαρχουν πολλα βιβλια καθως και το διαδυκτιο....ελπιζω η προθεση σου να μην ειναι ειρωνικη

δεν εχω ειρωνικη διαθεση,ειλικρινα. συνηθως αυτο που εγραψες το συναντω απο αλλες γυναικες σαν προσωπικη τους εκτιμηση, πρωτη φορα εγραψε καποια οτι υπαρχουν ερευνες κ βιβλια, γι αυτο ενδιαφερομαι να μαθω.μονη μου δεν εχω βρει κατι αναλογο,το αντιθετο εχω βρει.οποτε αν δεν σε πειραζει θα με ενδιεφερε να με ενημερωσεις.

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Επειδή η ηλικία αποθηλασμού είναι και ωραίο θεματάκι για καυγάδες, όπως και ότιδήποτε περιβάλλει τη μητρότητα, και ψοφάμε κι εμείς για πατιρντί, το μόνο που θα συμπληρώσω εγώ είναι αυτό:
Σαφως και είναι στην κρίση της κάθε μαμάς να αποθηλάσει όποτε θέλει, ή και να μη θηλάσει αν δε θέλει. Κακώς κατά τη γνώμη μου να μη θέλει μια μαμά να θηλασει, αλλά η δική μου γνώμη αφορά εμένα και οι άλλοι λογικό είναι να μην τραβάνε κανένα ζόρι.
Επίσης, δεν χρειάζομαι καμια έρευνα να μου πει ότι το μητρικό γάλα είναι καλύτερο για το παιδί μου από ότι οποιοδήποτε άλλο σκεύασμα, όσο καλής ποιότητας και να είναι. Είναι γνωστό ότι το γάλα που είναι πιο κοντά στη σύσταση του μητρικού είναι το γάλα της γαϊδούρας, και όχι το αγελαδινό, χωρίς να θέλω ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ να μειώσω την αξία του αγελαδινου γάλακτος.

Δεν θέλω να παρεξηγηθώ, είναι δύσκολο να θηλάσει μια μαμά σήμερα ειδικά αν δουλευει κιόλας, και ειδικά μετά τον πρωτο χρόνο. Όσοι όμως λένε ότι δεν προσφέρει τίποτα ο θηλασμός πέραν του έτους, κάνουν λάθος.
Και στην τελική, όπως είπε κι ο γιατρός μας, το μητρικο γάλα έγινε για να τρέφει ανθρώπινα μωρά, το αγελαδινό για να τρέφει μοσχάρια.

valerakievelinaki

valerakievelinaki
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
toutounaki έγραψε:
valerakievelinaki έγραψε:κοριτσια οτι κιαν λεει η unicef η ο ΠΟΥ η καθε μανα θα αποφασισει μεχρι ποτε ΘΕΛΕΙ να θηλασει ! γιατι μονο οταν θελει μια μαμα πρεπει να θηλαζει και οχι επειδη πρεπει!! και μην ξεχναμε εμεις που θηλαζουμε οτι δεν εχει μονο υπερ ο θηλασμος εχει και κατα και το λεω εγω που ............... θηλαζω εδω και4,5 χρονια
Αγαπητή φίλη, κανείς δεν είπε ότι αν δε θέλει ή δεν μπορεί μια μητέρα πρέπει οπωσδήποτε να θηλάσει γιατί το λέει ο ΠΟΥ και η unicef. Απλώς είπα στη lolalu ότι αν θέλει και μπορεί να θηλάσει δεν πρέπει αναγκαστικά να σταματήσει επειδή είναι τάχα υπερβολή ο θηλασμός στους 11 μήνες, διότι πρόκειται για πλάνη και της παρέθεσα μια καθόλα έγκυρη άποψη. Είπα μάλιστα στο ποστ μου ότι η ίδια δε θα τα καταφέρω να φτάσω στο έτος γιατί θα επιστρέψω στην υπηρεσία μου και εκ των πραγμάτων θα λείπω πολλές ώρες από το σπίτι.

Αυτολεξί έγραψα

Η ίδια αν και ως σήμερα θηλάζω ίσως δε φτάσω και το έτος, αλλά αν εσύ θέλεις και φυσικά μπορείς να συνεχίσεις, δεν είναι ανάγκη να σταματήσεις αναγκαστικά στους 11 μήνες.

Δε νομίζω να διαφωνεί κανείς ότι ο θηλασμός πρέπει ν αποτελεί επιλογή όχι αναγκαστική επιβολή.Άλλωστε πολλές μανούλες δεν θήλασαν καν και τα παιδάκια τους είναι μια χαρά...

(Απαντώ εγώ γιατί εγώ ανάρτησα το link για την unicef) Very Happy

ξερεις κατι ;;; δεν μπορω να καταλαβω γιατι παντα σε θεματα θηλασμου δημιουργουνται παρεξηγησεις !
κοιτα να σου πω δεν μου αρεσει αυτη η καραμελα που χρησιμοποιουν καποιες συμβουλοι θηλασμου για τον ΠΟΥ κλπ και αλλες ηλιθιοτητες και παρ οτι ημουν μελος 3 χρονια δεν ξαναπατησα σε συναντησεις γιατι ακουγα και καποιες ασυναρτησιες τις οποιες διαβαζω κατα καιρους σε φορουμ κλπ ........ τελος παντων μην ειμαστε απολυτοι και μην προσπαθει η μια να πεισει την αλλη οτι εχει δικιο δοξα το θεο υπαρχει και το μητρικο ενστικτο και γνωριζει η καθε μανα ποσο και αν ειναι καλο να θηλασει !

selini-giorgos

selini-giorgos
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
lolalu έγραψε:
selini-giorgos έγραψε:
lolalu έγραψε: ειμαι υπερ του θηλασμου.κατα τη δικη μου αποψη και συμφωνα με πολλες ερευνες και βιβλια πιστευω πως το μετα το χρονο ειναι υπερβολη ο θηλασμος.Ο παρατεταμενος θηλασμος καθε αλλο κακο κανει στο παιδι παρα καλο.Το παιδι δτην ηλικια αυτη πρεπει να ανεξαρτητοποιηθει να εξερευνει το περιβαλλον γυρω του.να αντιπετωπιζει τις καταστασεις γυρω του και ο θηλασμος σε μεγαλο βαθμο εμποδιζει το παιδι να αναπτυξει τον εγκεφαλο.μεχρι το χρονο απο το θηλασμο πια πηρε ολα τα αντισωματα που χρειαζοταν.Μου ειναι δυσκολο να κοψω το θηλασμο.Ζηλευω καπως το οτι το παιδι μου δεν θα χρειαζεται πλεον το στηθος της μανουλας αλλα ξερω πως ειναι για το καλο του.ειναι 11 μηνων τωρα.

Εδω ειναι καποια λινκ τα οποια λενε οτι ο παρατεταμενος θηλασμος μονο καλο μπορει να κανει σε ενα παιδι...
Δεν τα εχω γραψει εγω,ειναι ερευνες που εχουν γινει και αυτο που συνιστα η Αμερικανικη Παιδιατρικη Ακαδημια.
http://www.perithilasmou.gr/articles/breastfeeding-experts/359-thilasmos-kai-megalo-paidi.html

http://www.mitrikosthilasmos.com/2010/08/blog-post_19.html

Απο κει και περα φυσικα ειναι στην κριση της καθε μανουλας!!!
ναι διαβασα τις ερευνες πρωτη φορα ακουω κατι τετοιο και εν μερει συμφωνω.αλλα δεν νομιζω πωσ αναφερεται για ολες τις χωρες και δεν μου ακουγεται λογικο ενα παιδι 7 χρονων να κρεμεται απο το στηθος μου.εσενα σου ακουγεται?

Ποιο ειναι το λογικο και ποιος το οριζει τελικα?Δεν ξερω αν θα το εκανα αλλα και παλι δεν μπορω να το κρινω οπως δεν μπορω να κρινω και τις μανουλες που δεν θελουν να θηλασουν... Wink

toutounaki

toutounaki
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
valerakievelinaki έγραψε:
toutounaki έγραψε:
valerakievelinaki έγραψε:κοριτσια οτι κιαν λεει η unicef η ο ΠΟΥ η καθε μανα θα αποφασισει μεχρι ποτε ΘΕΛΕΙ να θηλασει ! γιατι μονο οταν θελει μια μαμα πρεπει να θηλαζει και οχι επειδη πρεπει!! και μην ξεχναμε εμεις που θηλαζουμε οτι δεν εχει μονο υπερ ο θηλασμος εχει και κατα και το λεω εγω που ............... θηλαζω εδω και4,5 χρονια
Αγαπητή φίλη, κανείς δεν είπε ότι αν δε θέλει ή δεν μπορεί μια μητέρα πρέπει οπωσδήποτε να θηλάσει γιατί το λέει ο ΠΟΥ και η unicef. Απλώς είπα στη lolalu ότι αν θέλει και μπορεί να θηλάσει δεν πρέπει αναγκαστικά να σταματήσει επειδή είναι τάχα υπερβολή ο θηλασμός στους 11 μήνες, διότι πρόκειται για πλάνη και της παρέθεσα μια καθόλα έγκυρη άποψη. Είπα μάλιστα στο ποστ μου ότι η ίδια δε θα τα καταφέρω να φτάσω στο έτος γιατί θα επιστρέψω στην υπηρεσία μου και εκ των πραγμάτων θα λείπω πολλές ώρες από το σπίτι.

Αυτολεξί έγραψα

Η ίδια αν και ως σήμερα θηλάζω ίσως δε φτάσω και το έτος, αλλά αν εσύ θέλεις και φυσικά μπορείς να συνεχίσεις, δεν είναι ανάγκη να σταματήσεις αναγκαστικά στους 11 μήνες.

Δε νομίζω να διαφωνεί κανείς ότι ο θηλασμός πρέπει ν αποτελεί επιλογή όχι αναγκαστική επιβολή.Άλλωστε πολλές μανούλες δεν θήλασαν καν και τα παιδάκια τους είναι μια χαρά...

(Απαντώ εγώ γιατί εγώ ανάρτησα το link για την unicef) Very Happy

ξερεις κατι ;;; δεν μπορω να καταλαβω γιατι παντα σε θεματα θηλασμου δημιουργουνται παρεξηγησεις !
κοιτα να σου πω δεν μου αρεσει αυτη η καραμελα που χρησιμοποιουν καποιες συμβουλοι θηλασμου για τον ΠΟΥ κλπ και αλλες ηλιθιοτητες και παρ οτι ημουν μελος 3 χρονια δεν ξαναπατησα σε συναντησεις γιατι ακουγα και καποιες ασυναρτησιες τις οποιες διαβαζω κατα καιρους σε φορουμ κλπ ........ τελος παντων μην ειμαστε απολυτοι και μην προσπαθει η μια να πεισει την αλλη οτι εχει δικιο δοξα το θεο υπαρχει και το μητρικο ενστικτο και γνωριζει η καθε μανα ποσο και αν ειναι καλο να θηλασει !

Αυτό λέω κι εγώ καλή μου.Την οποία βέβαια παρεξήγηση σίγουρα δεν προκάλεσα εγώ. Εδώ είναι όλα τα μηνύματα και φαίνονται καθαρά και ποιές παρεξηγηθήκαμε και ποιές εκφράσεις χρησιμοποίησαμε και αν ήταν απόλυτες ή όχι (ασυναρτησίες, κ.λ.π). Είναι δικαίωμα σου να μη συμφωνείς με τον ΠΟΥ ούτε με τις συμβούλους θηλασμού, ούτε με μένα αν κι εγώ δεν προσπάθησα να πείσω κανέναν για τίποτα, ούτε καν θα απαντούσα αν η ίδια η lolalu δεν έλεγε ότι θα ήθελε να συνεχίσει αλλά προβληματίζεται επειδή κάποιες απόψεις θεωρούν ότι ο θηλασμός στο έτος δημηιουργεί προβλήματα.

Εγώ δεν απαξίωσα την άποψη κανενός και σέβομαι απόλυτα τις επιλογές και τις απόψεις του οποιουδήποτε είτε συμφωνεί είτε διαφωνεί μαζί μου. Αν και ακόμα δεν κατάλαβα πού ακριβώς διαφωνείς γιατί επαναλαμβάνω πουθενά μα πουθενά δεν είπα ότι αν δεν θέλει ή δεν μπορεί μια μητέρα να θηλάσει υποχρεούται να ακολουθεί ό,τι λέει ο ΠΟΥ ή οποιοσδήποτε οργανισμός ή φορέας.

Καλό απόγευμα!

110Θηλασμός:υπερ ή κατά;θηλάσατε/θηλάζετε;και αν ναι για πόσο καιρό; - Σελίδα 5 Empty !! Πεμ Ιαν 20, 2011 4:38 am

lolalu

lolalu
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
η αληθεια ειναι πως αυτος που θα κρινει ποτε θα σταματησει ο θηλασμος ειναι το ιδιο το παιδι.Δεν ηθελα να φανω απολυτη στις αποψεις μου.συνεχως βγαινουν νεες ερευνες και το μονο που καταφερνουν ειναι να παθουμε συγχυση...αλλα πολλες ερευνες με εχουν βοηθησει πολυ στο να μην μου κοπει ο θηλασμος στο να μην εμπιστευομαι απολυτα το γιατρο και ως τωρα (κρινω βαση την αναπτυξη του δικου μου παιδιου)εχουν αποδειχθει σωστες.λυπαμαι που δεν μπορω να σας δειξω τις ερευνες αλλα δεν εχω ιδεα πως να το κανω.

florentiab

florentiab
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Nena έγραψε:Επειδή η ηλικία αποθηλασμού είναι και ωραίο θεματάκι για καυγάδες, όπως και ότιδήποτε περιβάλλει τη μητρότητα, και ψοφάμε κι εμείς για πατιρντί,


άντε καλέ γιατί το λες αυτό?!?!? Shocked Shocked Shocked

florentiab

florentiab
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
lolalu έγραψε: η αληθεια ειναι πως αυτος που θα κρινει ποτε θα σταματησει ο θηλασμος ειναι το ιδιο το παιδι.Δεν ηθελα να φανω απολυτη στις αποψεις μου.συνεχως βγαινουν νεες ερευνες και το μονο που καταφερνουν ειναι να παθουμε συγχυση...αλλα πολλες ερευνες με εχουν βοηθησει πολυ στο να μην μου κοπει ο θηλασμος στο να μην εμπιστευομαι απολυτα το γιατρο και ως τωρα (κρινω βαση την αναπτυξη του δικου μου παιδιου)εχουν αποδειχθει σωστες.λυπαμαι που δεν μπορω να σας δειξω τις ερευνες αλλα δεν εχω ιδεα πως να το κανω.


απλά το γράφεις!!!

lolalu

lolalu
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
florentiab έγραψε:
lolalu έγραψε: η αληθεια ειναι πως αυτος που θα κρινει ποτε θα σταματησει ο θηλασμος ειναι το ιδιο το παιδι.Δεν ηθελα να φανω απολυτη στις αποψεις μου.συνεχως βγαινουν νεες ερευνες και το μονο που καταφερνουν ειναι να παθουμε συγχυση...αλλα πολλες ερευνες με εχουν βοηθησει πολυ στο να μην μου κοπει ο θηλασμος στο να μην εμπιστευομαι απολυτα το γιατρο και ως τωρα (κρινω βαση την αναπτυξη του δικου μου παιδιου)εχουν αποδειχθει σωστες.λυπαμαι που δεν μπορω να σας δειξω τις ερευνες αλλα δεν εχω ιδεα πως να το κανω.


απλά το γράφεις!!!
ναι ωραια ειναι τοσα πολλα τεσπα..

florentiab

florentiab
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
lolalu έγραψε:
florentiab έγραψε:
lolalu έγραψε: η αληθεια ειναι πως αυτος που θα κρινει ποτε θα σταματησει ο θηλασμος ειναι το ιδιο το παιδι.Δεν ηθελα να φανω απολυτη στις αποψεις μου.συνεχως βγαινουν νεες ερευνες και το μονο που καταφερνουν ειναι να παθουμε συγχυση...αλλα πολλες ερευνες με εχουν βοηθησει πολυ στο να μην μου κοπει ο θηλασμος στο να μην εμπιστευομαι απολυτα το γιατρο και ως τωρα (κρινω βαση την αναπτυξη του δικου μου παιδιου)εχουν αποδειχθει σωστες.λυπαμαι που δεν μπορω να σας δειξω τις ερευνες αλλα δεν εχω ιδεα πως να το κανω.


απλά το γράφεις!!!
ναι ωραια ειναι τοσα πολλα τεσπα..


μπορείς απλά να αναφέρεις το βιβλίο ή το site που τα διάβασες.

toutounaki

toutounaki
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Δε χρειάζεται ν' αποδείξεις τίποτα και σε κανέναν lolalu. Έγραψες την άποψή σου, καθόλα σεβαστή και σου παραθέσαμε και μία άλλη (έγκυρη). Κάνεις αυτό που θεωρείς καλύτερο και δεν έχεις ν αποδείξεις τίποτε και σε ΚΑΝΕΝΑΝ. Εσύ και το παιδάκι σου ξέρετε καλύτερα!

valerakievelinaki

valerakievelinaki
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
τελος παντων δεν θελω να μαλωνω με καμια σας ......... απλα ειναι ωραιο να θηλαζεις γιατι το γουσταρεις και οχι γιατι η ταδε ερευνα λεει ετσι η αλλιως αυτο εννοουσα με οσα εγραψα!

florentiab

florentiab
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
toutounaki έγραψε:Δε χρειάζεται ν' αποδείξεις τίποτα και σε κανέναν lolalu. Έγραψες την άποψή σου, καθόλα σεβαστή και σου παραθέσαμε και μία άλλη (έγκυρη). Κάνεις αυτό που θεωρείς καλύτερο και δεν έχεις ν αποδείξεις τίποτε και σε ΚΑΝΕΝΑΝ. Εσύ και το παιδάκι σου ξέρετε καλύτερα!


δεν είπε μόνο την αποψή της. είπε οτι έχει διαβάσει έρευνες επί του θέματος και θα θέλαμε να ενημερωθούμε και εμείς που δεν τις έχουμε διαβάσει. κακό είναι?

lolalu

lolalu
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
florentiab έγραψε:
toutounaki έγραψε:Δε χρειάζεται ν' αποδείξεις τίποτα και σε κανέναν lolalu. Έγραψες την άποψή σου, καθόλα σεβαστή και σου παραθέσαμε και μία άλλη (έγκυρη). Κάνεις αυτό που θεωρείς καλύτερο και δεν έχεις ν αποδείξεις τίποτε και σε ΚΑΝΕΝΑΝ. Εσύ και το παιδάκι σου ξέρετε καλύτερα!


δεν είπε μόνο την αποψή της. είπε οτι έχει διαβάσει έρευνες επί του θέματος και θα θέλαμε να ενημερωθούμε και εμείς που δεν τις έχουμε διαβάσει. κακό είναι?
καλα και εσυ τι ζορι τραβας αν ειπα τι γνωμη μου και ανεφερα και το οτι εχω διαβασει ερευνες?ξερεις ποσες ερευνες διαβαζουμε καθημερινα?δεν δε σου αρκει η γνωμη μου?προσπερασε την.δεν συμφωνεις με την αποψη μου?απλα μην ασχολεισαι ειναι κουραστικο να αποδεικνυω συνεχως τα λεγομενα μου μεσα απο το γραπτο λογο.δεν νομιζεις?

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
lolalu έγραψε:
florentiab έγραψε:
toutounaki έγραψε:Δε χρειάζεται ν' αποδείξεις τίποτα και σε κανέναν lolalu. Έγραψες την άποψή σου, καθόλα σεβαστή και σου παραθέσαμε και μία άλλη (έγκυρη). Κάνεις αυτό που θεωρείς καλύτερο και δεν έχεις ν αποδείξεις τίποτε και σε ΚΑΝΕΝΑΝ. Εσύ και το παιδάκι σου ξέρετε καλύτερα!


δεν είπε μόνο την αποψή της. είπε οτι έχει διαβάσει έρευνες επί του θέματος και θα θέλαμε να ενημερωθούμε και εμείς που δεν τις έχουμε διαβάσει. κακό είναι?
καλα και εσυ τι ζορι τραβας αν ειπα τι γνωμη μου και ανεφερα και το οτι εχω διαβασει ερευνες?ξερεις ποσες ερευνες διαβαζουμε καθημερινα?δεν δε σου αρκει η γνωμη μου?προσπερασε την.δεν συμφωνεις με την αποψη μου?απλα μην ασχολεισαι ειναι κουραστικο να αποδεικνυω συνεχως τα λεγομενα μου μεσα απο το γραπτο λογο.δεν νομιζεις?
Ακριβώς εκεί είναι το θέμα, το να λες τη γνώμη σου, οκ, μπορουμε να μη συμφωνήσουμε διότι αλλά πιστεύω εγώ κι άλλα εσύ. Από τη στιγμή που έχεις κάτι χειροπιαστο, όπως λόγου χάρη μια επιστημονική ερευνα, δεν είναι κακό να μας πεις που διάβασες τη συγκεκριμένη άποψη, ίσα ίσα, είναι καλό να συγκρίνουμε πηγές..

zoi24

zoi24
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
nomizo pos ksefygame arketa.sevomai tis apopseis apo oles sas.kapoia stigmi ypirxe ena thema edo giati na apologoymaste oi mamades poy thilazoyme pano apo 6mino i xrono den thimamai.einai akrivos to idio k gia tis mamades poy den theloyn na thilasoyn i den mporoun, na kathontai k na akoyn tin gnomi tis manas poy thilazei k na tis ypodikniei oti den kanei kati sosta i oti den ekane.i apopsi toy kathenos einai gi ayton k mono tora an i alli thelei na thilasei 10 xronia i 40meres dikaioma tis diko tis einai to paidi diko tis k to gala.

lolalu

lolalu
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
zoi24 έγραψε:nomizo pos ksefygame arketa.sevomai tis apopseis apo oles sas.kapoia stigmi ypirxe ena thema edo giati na apologoymaste oi mamades poy thilazoyme pano apo 6mino i xrono den thimamai.einai akrivos to idio k gia tis mamades poy den theloyn na thilasoyn i den mporoun, na kathontai k na akoyn tin gnomi tis manas poy thilazei k na tis ypodikniei oti den kanei kati sosta i oti den ekane.i apopsi toy kathenos einai gi ayton k mono tora an i alli thelei na thilasei 10 xronia i 40meres dikaioma tis diko tis einai to paidi diko tis k to gala.
συμφωνω.δεν θυμαμαι να επεβαλλα την αποψη μου ποτε.μαλλον παρεξηγηθηκα χωρις λογο.αν το ηξερα δεν θα εμπαινα στο φορουμ.

zoi24

zoi24
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
lolalu oi apopseis mas einai aytes k den mporei kaneis na tis allaksei,tora an mporoyn na ginoyn apodektes kalos allios den nomizo na endiaferei poli i gnomi tis allis poy oyte kan ekopseos den gnorizontai!!to forum den einai mono gia mia omada gynaikon poy thilazoyn xronia

koukida

koukida
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!



Ο τρόπος που εκφραζουμε την αρνητικη μας σταση απεναντι σε κατι που καποιες 'χειροκροτουν' κ εγκρινουν- ακριβως επειδη ειναι αρνητική, θα επρεπε να εκφραζετε με πιο 'λεπτό' κ 'διακριτικο' τροπο..
καλο ειναι να εχουμε λιγους διαδικτυακους τροπους.....φτανουν οι καυγαδες...
Smile
ειρηνη υμίν

valerakievelinaki

valerakievelinaki
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
zoi24 έγραψε:nomizo pos ksefygame arketa.sevomai tis apopseis apo oles sas.kapoia stigmi ypirxe ena thema edo giati na apologoymaste oi mamades poy thilazoyme pano apo 6mino i xrono den thimamai.einai akrivos to idio k gia tis mamades poy den theloyn na thilasoyn i den mporoun, na kathontai k na akoyn tin gnomi tis manas poy thilazei k na tis ypodikniei oti den kanei kati sosta i oti den ekane.i apopsi toy kathenos einai gi ayton k mono tora an i alli thelei na thilasei 10 xronia i 40meres dikaioma tis diko tis einai to paidi diko tis k to gala.

κοπελια μου ετσι σκεφτομαι και εγω !

princess 05/05/10

princess 05/05/10
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
koritsia mi malwnete gia ena thema toso trufero...i kathe mana prosferei sto paidi tis oti thewrei to kalutero...de nomizw kat arxi na uparxei edw mesa mana pou na mi noiazete gia to paidi tis alliws de tha itan se ena forum gia mamades opote i kathemia exei tin apopsi tis gia to mwro tis kai einai upefthini gia ton tropo pou tha to frontisei..i alithia einai oti o thilasmos einai kai mia exartisi tis manas apo to paidi kai de thewrw oti tha prepei na einai aftos o logos pou thilazoume alla ta ofeli gia to paidi kai parallila na to apolamvanoume kai emeis..kai meis thilazoume 8.5 mines edw kai 3 mines lew tha to stamatisw kai akomi de to stamatisa.

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 5 από 9]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

phpBB2 forum με ForumGreek | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις