Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
38 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 38 επισκέπτες :: 1 μηχανή αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 9]

adeline


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
κοορίτσια για μπείτε σ'αυτο το link που σας στέλνω...τώρα το βρήκα
http://sarotiko.blogspot.com/2011/01/4_8699.html

καλά εγώ θα το συζητήσω με την παιδίατρο μου..το διάβασα και χθες σε μία κυριακάτικη εφημερίδα...δεν ξέρω..τι να πω



Έχει επεξεργασθεί από τον/την adeline στις Δευ Ιαν 17, 2011 5:51 am, 1 φορά

selini-giorgos

selini-giorgos
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Κι εγω νομιζω πως ειναι αλλη μια πλεκτανη των βιομηχανιων παιδικων τροφων μιας και τωρα τελευταια ο θηλασμος αρχισε και παλι να παιρνει τα πανω του...συμφεροντα τι να πεις...

cassiani

cassiani
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
ti na pei kaneis?kathe mera vgazoun kai kati diaforetiko.tha mas trelanoun

Rinoula

Rinoula
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Κι εγώ θηλάζω 9 μήνες τώρα. Θήλασα αποκλειστικά την κόρη μου για 5μισυ μήνες και μετά βάλαμε και στερεές τροφές. Θηλάζει τώρα περίπου 5-6 φορές το 24ωρο. Θέλω να τη θηλάσω έως ότου αποθηλάσει φυσικά εκείνη μόνη της. Θα δούμε αν θα τα καταφέρουμε! Πάντως όσο περνάει ο καιρός τοσο πιο εύκολος γίνεται ο θηλασμός και η συμπεριφορά του μωρού αλλάζει και αυτό είναι πολύ ωραίο! Τώρα μου γελά αν της κάνω αστεία την ώρα που θηλάζει, σταματάει για να πιάσει ένα αντικείμενο, θηλάζει όρθια, καθιστη... στιγμές ανεπανάληπτες! Και περιμένω κι άλλες!!

joan80


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Όλα έχουν σχέση με το κέρδος κορίτσια. Αν θηλάζουν αποκλειστικά όλες οι γυναίκες πώς θα πουλήσουν οι εταιρίες τα προιόντα τους. Συμφωνώ ότι ο καθένας κάνει ό,τι θέλει και ότι υπάρχουν γυναίκες που για λογους ευκολιάς, κάποιου προβλήματος ή ιδεολογίας δεν επιθυμούν να θηλάσουν. Οπότε καταφεύγουν σε γάλα σε σκόνη. Αυτό που με εκνευρίζει όμως είναι ότι όταν μια γυναίκα λέει ότι θέλει να θηλάσει αποκλειστικά συνήθως δεν έχει βοήθεια στα μαιευτήρια και δίνουν στο παιδί συμπλήρωμα. Μετά μπαίνουν και οι παιδίατροι στη μέση που τις αγχώνουν ότι το μωρό δεν τρωει και δεν παίρνει βάρος, δωσε λίγο ξένο, με αποτέλεσμα όντως να μειώνεται η παραγωγή τους και να θέλουν ξένο.Τέλος υπάρχει και ο περίγυρος που σε κάποιες περιπτώσεις δεν υποστηρίζει και χάνεται το τρένο. Πάντως αυτή η έρευνα μου φαίνεται περίεργη. θα πάθει το παιδί αλεργία αν θηλάσει έξι μήνες αποκλειστικά και δεν θα πάθει με τη χημική σύνθεση του γάλακτος σε σκόνη και όλες τις αδίες που αναγκαζόμαστε να βάζουμε καθημερινά στο ΄πιάτο μας; Shocked Κάτι δεν πάει καλά.

adeline


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
joan80 έγραψε:Εμενα ο μικρός μου δεν κοιμάται ακόμα συνεχόμενα το βράδυ. Προσπαθώ να τον βάλλω σε πρόγραμμα αλλό κάνει τα δικά του. Συνήθως κοιμάται ένα 7ωρο συνεχόμενο σε λάθος ώρα. Επειδή μεσα στη μέρα δεν κοιμάται πάνω από 20 λεπτά με μια ώρα κάθε φόρα, το απόγευμα είναι πολύ κουρασμένος. Έτσι κοιμάται κατα τις 8 με 9 μέχρι τις 3 - 4. Θα ήθελα το τελαυταίο του γεύμα να είναι κατά τις 11 για να ξυπνήσει το πρωί αλλά δεν ξέρω πώς να το κάνω.

εγώ του δίνω 5 γεύματα την ημέρα 8-12-4-8-12...και αν κάποιο το χάσει -μου είπε η παιδίατρος- δεν πειράζει..βέβαια αυτό να μην γίνεται συνέχεια...το πρόγραμμα δεν του το έφτιαξα εγώ, αλλά εκείνος...εκείνος με οδήγησε να τον ταίζω αυτές τις ώρες...ο θηλασμός είναι προσφορά και ζήτηση..όσο το ζητούσε τόσο έδινα...θα δεις πως και ο γιος σου θα το κάνει από μόνος του...μάλλον θέλει λίγο χρόνο...θα τα καταφέρεις ειμαι σίγουρη Wink

adeline


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Rinoula έγραψε:Κι εγώ θηλάζω 9 μήνες τώρα. Θήλασα αποκλειστικά την κόρη μου για 5μισυ μήνες και μετά βάλαμε και στερεές τροφές. Θηλάζει τώρα περίπου 5-6 φορές το 24ωρο. Θέλω να τη θηλάσω έως ότου αποθηλάσει φυσικά εκείνη μόνη της. Θα δούμε αν θα τα καταφέρουμε! Πάντως όσο περνάει ο καιρός τοσο πιο εύκολος γίνεται ο θηλασμός και η συμπεριφορά του μωρού αλλάζει και αυτό είναι πολύ ωραίο! Τώρα μου γελά αν της κάνω αστεία την ώρα που θηλάζει, σταματάει για να πιάσει ένα αντικείμενο, θηλάζει όρθια, καθιστη... στιγμές ανεπανάληπτες! Και περιμένω κι άλλες!!

α τι καλά!!μπράβο στην μικρή σου και σε σένα φυσικά που ακόμη συνεχίζεις ακάθεκτη.μπράβο!!καλή συνέχεια εύχομαι κορίτσια Very Happy Wink

cassiani

cassiani
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
adeline έγραψε:
joan80 έγραψε:Εμενα ο μικρός μου δεν κοιμάται ακόμα συνεχόμενα το βράδυ. Προσπαθώ να τον βάλλω σε πρόγραμμα αλλό κάνει τα δικά του. Συνήθως κοιμάται ένα 7ωρο συνεχόμενο σε λάθος ώρα. Επειδή μεσα στη μέρα δεν κοιμάται πάνω από 20 λεπτά με μια ώρα κάθε φόρα, το απόγευμα είναι πολύ κουρασμένος. Έτσι κοιμάται κατα τις 8 με 9 μέχρι τις 3 - 4. Θα ήθελα το τελαυταίο του γεύμα να είναι κατά τις 11 για να ξυπνήσει το πρωί αλλά δεν ξέρω πώς να το κάνω.

εγώ του δίνω 5 γεύματα την ημέρα 8-12-4-8-12...και αν κάποιο το χάσει -μου είπε η παιδίατρος- δεν πειράζει..βέβαια αυτό να μην γίνεται συνέχεια...το πρόγραμμα δεν του το έφτιαξα εγώ, αλλά εκείνος...εκείνος με οδήγησε να τον ταίζω αυτές τις ώρες...ο θηλασμός είναι προσφορά και ζήτηση..όσο το ζητούσε τόσο έδινα...θα δεις πως και ο γιος σου θα το κάνει από μόνος του...μάλλον θέλει λίγο χρόνο...θα τα καταφέρεις ειμαι σίγουρη Wink
xa xa exoume tis idies ores fagitou sto peripou emeis eimaste 7-11-3-7-11

adeline


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
joan80 έγραψε:Όλα έχουν σχέση με το κέρδος κορίτσια. Αν θηλάζουν αποκλειστικά όλες οι γυναίκες πώς θα πουλήσουν οι εταιρίες τα προιόντα τους. Συμφωνώ ότι ο καθένας κάνει ό,τι θέλει και ότι υπάρχουν γυναίκες που για λογους ευκολιάς, κάποιου προβλήματος ή ιδεολογίας δεν επιθυμούν να θηλάσουν. Οπότε καταφεύγουν σε γάλα σε σκόνη. Αυτό που με εκνευρίζει όμως είναι ότι όταν μια γυναίκα λέει ότι θέλει να θηλάσει αποκλειστικά συνήθως δεν έχει βοήθεια στα μαιευτήρια και δίνουν στο παιδί συμπλήρωμα. Μετά μπαίνουν και οι παιδίατροι στη μέση που τις αγχώνουν ότι το μωρό δεν τρωει και δεν παίρνει βάρος, δωσε λίγο ξένο, με αποτέλεσμα όντως να μειώνεται η παραγωγή τους και να θέλουν ξένο.Τέλος υπάρχει και ο περίγυρος που σε κάποιες περιπτώσεις δεν υποστηρίζει και χάνεται το τρένο. Πάντως αυτή η έρευνα μου φαίνεται περίεργη. θα πάθει το παιδί αλεργία αν θηλάσει έξι μήνες αποκλειστικά και δεν θα πάθει με τη χημική σύνθεση του γάλακτος σε σκόνη και όλες τις αδίες που αναγκαζόμαστε να βάζουμε καθημερινά στο ΄πιάτο μας; Shocked Κάτι δεν πάει καλά.

και μένα κάτι δεν μου πάει με αυτό το άρθρο...το διάβασα και χθες και σκέφτηκα..."καλά γιατί τώρα τρελένονται και μας μπουκώνουν με έρευνες ότι και καλά δεν κάνει τόσο καιρό να θηλάζουμε;" εδώ τον Οκτώβριο -δεν θυμάμαι πότε ακριβώς- ήταν η εβδομάδα του θηλασμού και να σου ρεπορταζ..να σου εκπομπές που έβγαζαν μαμάδες που θήλαζαν αποκλειστικά..και να σου ανακοινώσεις για συγκέντρώσεις μαμάδων για δημόσιο θηλασμό...δλδ όλα αυτά έγιναν για να μας ενθαρρύνουν...τώρα τι θέλουν; να μας φοβήσουν...ααα... [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.] χεχεχε

adeline


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
litsakos έγραψε:Το δικο μου στορυ με τον θηλασμο μοιαζει με της Nena σε πολλα σημεια.Τον γιο μου τον θηλασα 1 μηνα και μετα απο την προτροπη παιδιατρου το εκοψα -μεγα λαθος,αλλη ιστορια αυτη. Την κορη μου την θηλαζω 11 μηνες τωρα,6 μηνες αποκλειστικα κ απο κει κ επειτα βαλαμε κ στερεες τροφες συμπληρωματικα στον θηλασμο. Οσο θηλαζω εχω γαλα.Μεχρι στιγμης δεν εχω αρνητικα σχολια,εχω θετικα μονο.

μπράβο που συνεχίζεις τώρα με την κόρη σου και μένα μου έχουν πει ότι όσο θηλάζουμε τόσο γάλα θα έχουμε...χθες παρεπιπτόντως μου λέει ένας φίλος "έχεις ακόμα γάλα;παράξενο μου ακούγεται..μετά από τόσο καιρό..." ε τι να του λέω τώρα...εντάξει..όσο ζητάει το παιδί του απαντώ...τόσο θα έχω...μπράβο litsako!

adeline


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
vasso έγραψε:KAI ΕΓΩ ΥΠΕΡ ΤΟΥ ΘΗΛΑΣΜΟΥ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΝΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΤΑ ΑΝ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΟΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΚΟΙΤΑΖΟΥΝ ΠΕΡΙΕΡΓΑ ΟΤΑΝ ΤΟΥΣ ΛΕΣ ΟΤΙ ΘΗΛΑΖΕΙΣ ΑΚΟΜΑ ΜΑ ΑΚΟΜΑ? ΕΜΕΝΑ Ο ΜΑΡΙΟΣ ΕΙΝΑΙ 16 ΜΗΝΩΝ ΣΧΕΔΟΝ ΚΑΙ ΘΑ ΣΥΝΕΧΙΣΟΥΜΕ I love you

μπράβο και έτσι να συνεχίσετε...καλά τα λες Wink

joan80


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Adeline εμένα ορισμένες μέρες μπορεί να κάνει και 8 γεύματα. Τον ταίζω όταν πεινάει. Απλώς άλλες φορές πεινάει στις 3 ώρες, άλλες στις 4 και άλλες στις 5. Κάποια στιγμή θα φτιάξει, που θα πάει.

adeline


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
selini-giorgos έγραψε:Θηλασα την κορη μου 17 μηνες και τον γιο μου τον θηλαζω ακομα και ειναι κοντα 8 μηνων.
KEEP ON BREASTFEEDING GIRLS!!!
καλά δεν το συζητώ..είσαι πολύ τυχερή που θήλασες και θηλάζεις τα παιδιά σου τόσο καιρό..μπράβο!μακάρι να το πετύχω κι εγώ αυτό

adeline


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
joan80 έγραψε:Adeline εμένα ορισμένες μέρες μπορεί να κάνει και 8 γεύματα. Τον ταίζω όταν πεινάει. Απλώς άλλες φορές πεινάει στις 3 ώρες, άλλες στις 4 και άλλες στις 5. Κάποια στιγμή θα φτιάξει, που θα πάει.
θα φτιάξει...είμαι σίγουρη..έτσι έλεγα κι εγώ..."πω πω τι θα κάνω, και μου ξυπνάει μέσα στη νύχτα...κλπ" και μου λέει μία παλιά μαμά, φίλη, "θα προγραμματίσει μόνος του τα γεύματά του και θα σταματήσει να σου ξυπνάει"..και έτσι έγινε...όλα θα γίνουν! [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

princess 05/05/10

princess 05/05/10
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Εμεις ειμαστε πλεον 8, 5 μηνων τρωμε τις αντιστοιχες στερεες τροφες και θηλαζουμε ακομη..στηναρχη και εγω απεφευγα λαχανικα μου το ειπε η γιατρος αλλα και μονη μου διαπιστωσα οτι τα φασολακια την πειραζανε ..τςρα πλεον θυλαζω απο 2-4 φορες και τρωω τα παντα ...δεν πινω αλκοολ , στις γιορτες κανενα κρασακι μονο...και πινω ειτε ελληνικο καφε ειτε ντεκαφεινε νες ...επισης δυσυχως καπνιζω 5-6 τσιγαρα...
δοκιμασαμε οχι συστηματικα ομως να πιουμε ξενο γαλα αλλα δεν τα καταφεραμε και η γιατρος ειπε οτι αφου εχω ακομη γαλα να το κρατησω μεχρι το χρονο και μετα να δωσω φρεσκο και αν δεν το πινει θα μπορω πλεον να βαλω και λιγο κακαο μηπως και της αρεσει...οσο για τα αντισωματα οσο θηλαζεις τοσο κερδιζει..για παραδειγμα περασα μια ιωση που την κολλησα απο τον αντρα μου και θηλαζοντας το μωρο επαιρνε τα αντισωματα που επρεπε απο τη δικη μου ιωση και ετσι δεν κολλησε...

zoekopa

zoekopa
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
selini-giorgos έγραψε:Κι εγω νομιζω πως ειναι αλλη μια πλεκτανη των βιομηχανιων παιδικων τροφων μιας και τωρα τελευταια ο θηλασμος αρχισε και παλι να παιρνει τα πανω του...συμφεροντα τι να πεις...

Συμφωνω απολυτα μαζί σου!!
Εμεις στην αρχή τα πήγαμε πολύ καλα με το θηλασμό αλλα στις 15 μερες μπηκα στο νοσοκομειο για 11 μερες και εκει μου κοπηκε το γάλα, ομως μολις βγήκα έκανα επαναγαλακτισμό και τον θήλαζα αποκλειστικα παλι, όμως μετα απο λιγο καιρο μπηκα παλι στο νοσοκομειο για 15 μερες και έβγαζα το γάλα με θήλαστρο, μου μειωθηκε λιγο η παραγωγή αλλα απο τοτε που βγήκα θηλάζω σχεδόν αποκλειστικα, πιστευω σε δύο εβδομάδες θα εδραιωθεί κανονικα το γάλα και θέλω να τον θηλάσω οσο πιο πολύ μπορω και οσο θα θελει και ο μικρος.

serenata

serenata
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Κράτα γέρα adeline!Εμένα ο γίος μου είναι 9 μήνων και θήλάζει κανόνικα!Μήν ακους όσους σε ρώτουν με εκπληξη αν έχείς γάλα!!!Κάνε υπομονή μεχρι τους 6 μήνες μέτα θα είναι πιο εύ κολα αφου το μώρο σου θα αρχίσει να τρώει και άλλες τροφες,αν και ΄για μένα πιο εύκολος είναι ο θήλασμος παρά βράζε και αποστείρωνε!!!Και...έχει και κορμί θανατηφόρο!!!Α... και προσοχη στις σούπες είναι παγίδα για τις θηλάζουσες γιατι ξεχειλώνει το στομάχι(συμβουλή διαιτολόγου)!

Μυρτακι


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Θηλαζω το κοριτσακι μου 14,5 μηνες. Στην αρχη προσεχα τη διατροφη μου. Δεν ετρωγα φασολακια κρεμυδια σκορδα λαχανο σοκολατα οσπρια και γενικα οτι μας προκαλει πρηξιμο γιατι το ιδιο μετα παθαινε και το παιδι. Μετα τους 5 μηνες δοκιμαζα και οτι δεν την ενοχλουσε το ετρωγα παλι. Η σοκολατα της δημιουργει υπερενταση και τωρα και δεν μπορει να κοιμηθει ευκολα.
Στην αρχη ειχα στοχο τους 6 μηνες μετα τον 1 χρονο και τωρα δεν θελω να σταματησω.
Η μικρη μου ομως εδω και 3 μερες εχει αλλη αποψη νομιζω οτι θελει να σταματησειτο θηλασμο. Της εδωδα τα Χριστουγεννα να δοκιμασει φρεσκο γαλα που μου ζητησε και τωρα μου κανει νερα αλλες μερες θηλαζει και αλλες οχι. Θα συνεχισω και οσο παει

zoekopa

zoekopa
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
serenata έγραψε:Κράτα γέρα adeline!Εμένα ο γίος μου είναι 9 μήνων και θήλάζει κανόνικα!Μήν ακους όσους σε ρώτουν με εκπληξη αν έχείς γάλα!!!Κάνε υπομονή μεχρι τους 6 μήνες μέτα θα είναι πιο εύ κολα αφου το μώρο σου θα αρχίσει να τρώει και άλλες τροφες,αν και ΄για μένα πιο εύκολος είναι ο θήλασμος παρά βράζε και αποστείρωνε!!!Και...έχει και κορμί θανατηφόρο!!!Α... και προσοχη στις σούπες είναι παγίδα για τις θηλάζουσες γιατι ξεχειλώνει το στομάχι(συμβουλή διαιτολόγου)!
τι εννοεις οταν λες οτι ξεχειλώνει το στομαχι?? οτι ανοιγει η ορεξη?? εγω τρωω πολλες σουπες γιατι το διαιτολογιο μου ειναι πολυ περιορισμενο και η αληθεια ειναι οτι πειναω πολύ

serenata

serenata
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Μεγαλώνει το στομάχι με αποτελεσμα να πεινας και να τρως πιο πολύ!Εγώ πάντως έτρωγα τα πάντα εκτος απο καφέ και αλκοολ.Οταν του πέρασαν οι κωλικοι ετρωγα ακομα και οσπρια!Επίσης επινα 3 λιτρα νερο τη μέρα!

adeline


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
zoekopa έγραψε:
selini-giorgos έγραψε:Κι εγω νομιζω πως ειναι αλλη μια πλεκτανη των βιομηχανιων παιδικων τροφων μιας και τωρα τελευταια ο θηλασμος αρχισε και παλι να παιρνει τα πανω του...συμφεροντα τι να πεις...

Συμφωνω απολυτα μαζί σου!!
Εμεις στην αρχή τα πήγαμε πολύ καλα με το θηλασμό αλλα στις 15 μερες μπηκα στο νοσοκομειο για 11 μερες και εκει μου κοπηκε το γάλα, ομως μολις βγήκα έκανα επαναγαλακτισμό και τον θήλαζα αποκλειστικα παλι, όμως μετα απο λιγο καιρο μπηκα παλι στο νοσοκομειο για 15 μερες και έβγαζα το γάλα με θήλαστρο, μου μειωθηκε λιγο η παραγωγή αλλα απο τοτε που βγήκα θηλάζω σχεδόν αποκλειστικα, πιστευω σε δύο εβδομάδες θα εδραιωθεί κανονικα το γάλα και θέλω να τον θηλάσω οσο πιο πολύ μπορω και οσο θα θελει και ο μικρος.

σου εύχομαι όλα να σου πάνε καλά και να θηλάσεις το παιδάκι σου όσο περισσότερο μπορείς. [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

valerakievelinaki

valerakievelinaki
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
adeline έγραψε:
valerakievelinaki έγραψε:ειμαι πολυ υπερ του θηλασμου αλλα οχι σαν καποιες που φανατιζονται και φρικαρουν η κρινουν μου την δινει πολυ αυτο ................. θηλαζω 4χρονια και 6 μηνες δυο παιδια δηλ θηλαζα την εβελυν σε ολη την δευτερη εγκυμοσυνη μου ,οταν γεννηθηκε η βαλερια θηλαζα για 4 μηνες και τις δυο και τωρα θηλαζω μονο την βαλερια ! αυτα !

μπράβο!!!ειλικρινά μπράβο!πως το κατάφερες αυτό;πως είναι να θηλάζεις και να είσαι έγκυος;μ'ενδιαφέρει να διαβάσω την εμπειρία σου αυτή


κοιτα οταν εμαθα για την δευτερη μου εγκυμοσυνη θηλαζα ηδη την εβελινα και δεν ηθελα να σταματησω γιατι δεν ηξερα πως θα το παρει και ηθελα με τιποτα να την στεναχωρησω κιας ηταν 18 μηνων παιδακι ! απ την αλλη ακουγα τα μυρια οσα για το τι θα παθω εγω και το μωρο
στην κοιλια κλπκλπ !!για καλη μου τυχη εμαθα τον συνδεσμο θηλασμου και τιποτα απο αυτα που μου ελεγαν οι ασχετοι δεν υσχειε ! τελος παντων μετα την γεννηση της βαλεριας θηλαζα και τις δυο για 4 μηνες μεχρι που η εβελινα επαθε στοματιτηδα και μεσα σε 5 μερες ξεχασε να θηλαζει ! και τωρα θηλαζω την βαλερια η οποια ειναι 2 ετων και 3 μηνων και ................. δεν εχω σκοπο να σταματησω εκτος αν σταματησει η βαλερια ! αυτααααααααααα

adeline


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
serenata έγραψε:Κράτα γέρα adeline!Εμένα ο γίος μου είναι 9 μήνων και θήλάζει κανόνικα!Μήν ακους όσους σε ρώτουν με εκπληξη αν έχείς γάλα!!!Κάνε υπομονή μεχρι τους 6 μήνες μέτα θα είναι πιο εύ κολα αφου το μώρο σου θα αρχίσει να τρώει και άλλες τροφες,αν και ΄για μένα πιο εύκολος είναι ο θήλασμος παρά βράζε και αποστείρωνε!!!Και...έχει και κορμί θανατηφόρο!!!Α... και προσοχη στις σούπες είναι παγίδα για τις θηλάζουσες γιατι ξεχειλώνει το στομάχι(συμβουλή διαιτολόγου)!

ιιιιιιιιιιιιιι δεν το είχα σκεφτεί αυτό...λες??για να στο λέει διαιτολόγος έτσι θα είναι...γι'αυτο όταν έτρωγα σούπες τους 2,5 πρώτους μήνες πεινούσα και έτρωγα σαν λύκος?? -καλά και τώρα πεινάω..αυτό δεν σταματάει ποτέ..χεχεχε- έτσι λοιπόν εξηγείται..μάλιστα...πολύ καλή η πληροφορία που μου έδωσες Wink
θα προσπαθήσω serenata να τον θηλάσω όσο μπορώ, γιατί κι εγώ την αποστείρωση την βαριέμαι πολύ...εδώ αποστειρώνω τις πιπίλες του και το βρίσκω κουραστικό..φαντάσου με τα μπιεμπερό πως θα μου φαινόταν...χεχεχε Very Happy

adeline


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
valerakievelinaki έγραψε:
adeline έγραψε:
valerakievelinaki έγραψε:ειμαι πολυ υπερ του θηλασμου αλλα οχι σαν καποιες που φανατιζονται και φρικαρουν η κρινουν μου την δινει πολυ αυτο ................. θηλαζω 4χρονια και 6 μηνες δυο παιδια δηλ θηλαζα την εβελυν σε ολη την δευτερη εγκυμοσυνη μου ,οταν γεννηθηκε η βαλερια θηλαζα για 4 μηνες και τις δυο και τωρα θηλαζω μονο την βαλερια ! αυτα !

μπράβο!!!ειλικρινά μπράβο!πως το κατάφερες αυτό;πως είναι να θηλάζεις και να είσαι έγκυος;μ'ενδιαφέρει να διαβάσω την εμπειρία σου αυτή


κοιτα οταν εμαθα για την δευτερη μου εγκυμοσυνη θηλαζα ηδη την εβελινα και δεν ηθελα να σταματησω γιατι δεν ηξερα πως θα το παρει και ηθελα με τιποτα να την στεναχωρησω κιας ηταν 18 μηνων παιδακι ! απ την αλλη ακουγα τα μυρια οσα για το τι θα παθω εγω και το μωρο
στην κοιλια κλπκλπ !!για καλη μου τυχη εμαθα τον συνδεσμο θηλασμου και τιποτα απο αυτα που μου ελεγαν οι ασχετοι δεν υσχειε ! τελος παντων μετα την γεννηση της βαλεριας θηλαζα και τις δυο για 4 μηνες μεχρι που η εβελινα επαθε στοματιτηδα και μεσα σε 5 μερες ξεχασε να θηλαζει ! και τωρα θηλαζω την βαλερια η οποια ειναι 2 ετων και 3 μηνων και ................. δεν εχω σκοπο να σταματησω εκτος αν σταματησει η βαλερια ! αυτααααααααααα
τι εννοείς ότι έμαθες τον σύνδεσμο θηλασμού;
να μην σταματήσεις...όσο μπορείς και έχεις να το συνεχίσεις, μπράβο σου!είσαι σούπερ μαμά! Wink

adeline


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Μυρτακι έγραψε:Θηλαζω το κοριτσακι μου 14,5 μηνες. Στην αρχη προσεχα τη διατροφη μου. Δεν ετρωγα φασολακια κρεμυδια σκορδα λαχανο σοκολατα οσπρια και γενικα οτι μας προκαλει πρηξιμο γιατι το ιδιο μετα παθαινε και το παιδι. Μετα τους 5 μηνες δοκιμαζα και οτι δεν την ενοχλουσε το ετρωγα παλι. Η σοκολατα της δημιουργει υπερενταση και τωρα και δεν μπορει να κοιμηθει ευκολα.
Στην αρχη ειχα στοχο τους 6 μηνες μετα τον 1 χρονο και τωρα δεν θελω να σταματησω.
Η μικρη μου ομως εδω και 3 μερες εχει αλλη αποψη νομιζω οτι θελει να σταματησειτο θηλασμο. Της εδωδα τα Χριστουγεννα να δοκιμασει φρεσκο γαλα που μου ζητησε και τωρα μου κανει νερα αλλες μερες θηλαζει και αλλες οχι. Θα συνεχισω και οσο παει
Μυρτάκι σε βρίσκω πολύ σούπερ!!14,5 μήνες...wow...τέλεια!καλή συνέχεια σου εύχομαι Wink

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 9]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις