Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
24 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 24 επισκέπτες :: 1 μηχανή αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 9 από 9]

neeraja

neeraja
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
μπραβο σου πολλα πολλα, η θυσια της μανας με όλη την σημασια κ εγω θελω να συνεχισω κιας μεινω με μια τριχα!
bom

eirini1


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!

εύχομαι πως όχι...αλλά αν προκύψει προβληματάκι με το μικρούλι σου...πάρτο αγκαλίτσα, να ακουμπάει η κοιλίτσα στον ώμο σου περίπου και να το χαιδεύεις στην πλατούλα και βολτίτσα στο σπίτι...θα ηρεμίσει...και αν χαϊδέψεις την κοιλίτσα επίσης θα ηρεμίσεις...όλα θα πάνε καλά...

Respect Respect Respect Respect Respect Respect Respect Respect Respect Respect Respect Respect Respect Respect Respect Respect Respect Respect Respect
ΔΕΝ ΕΧΩ ΛΟΓΙΑ!!!!!!! ΕΙΣΑΙ ΦΟΒΕΡΗΗΗΗ!!! Το έκανα σήμερα που είχε πονάκια λόγω 'δυσκοιλιότητας' κι έπιασε ως δια μαγείας!! εγώ δεν είχα δει κολικούς και δεν ήξερα τι είναι να κλαίει το παιδί απαρηγόρητο..αλλά το είδα σήμερα και έκανα αυτό που μου είχες πει...μείναμε όλοι με το αποτέλεσμα... Θηλασμός:υπερ ή κατά;θηλάσατε/θηλάζετε;και αν ναι για πόσο καιρό; - Σελίδα 9 417472 Θηλασμός:υπερ ή κατά;θηλάσατε/θηλάζετε;και αν ναι για πόσο καιρό; - Σελίδα 9 417472 Θηλασμός:υπερ ή κατά;θηλάσατε/θηλάζετε;και αν ναι για πόσο καιρό; - Σελίδα 9 417472 Θηλασμός:υπερ ή κατά;θηλάσατε/θηλάζετε;και αν ναι για πόσο καιρό; - Σελίδα 9 417472

adeline


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
eirini1 έγραψε:
εύχομαι πως όχι...αλλά αν προκύψει προβληματάκι με το μικρούλι σου...πάρτο αγκαλίτσα, να ακουμπάει η κοιλίτσα στον ώμο σου περίπου και να το χαιδεύεις στην πλατούλα και βολτίτσα στο σπίτι...θα ηρεμίσει...και αν χαϊδέψεις την κοιλίτσα επίσης θα ηρεμίσεις...όλα θα πάνε καλά...

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]
ΔΕΝ ΕΧΩ ΛΟΓΙΑ!!!!!!! ΕΙΣΑΙ ΦΟΒΕΡΗΗΗΗ!!! Το έκανα σήμερα που είχε πονάκια λόγω 'δυσκοιλιότητας' κι έπιασε ως δια μαγείας!! εγώ δεν είχα δει κολικούς και δεν ήξερα τι είναι να κλαίει το παιδί απαρηγόρητο..αλλά το είδα σήμερα και έκανα αυτό που μου είχες πει...μείναμε όλοι με το αποτέλεσμα... [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

Μπράβο Ειρήνη μου! Πολύ χαίρομαι που έπιασε στο παιδάκι σου. Όταν τον βλέπεις να κλαίει ώρα και απαρηγόρητα, να το κάνεις.... επίσης αν έχει δυσκοιλιότητα -στον δικό μου έτυχε κανά 2 φορές- μπορείς να κάνεις αυτό που έκανα εγώ...τον έβαζα στην αλλαξιέρα, και του έκανα γυμναστική τα ποδαράκια του...μάζεμα-τέντωμα -όχι πολλές φορές και μη το κάνεις μετά το φαγητό...καλύτερα μετά το μπανάκι του, όταν του βάζεις τις κρεμούλες του- και μετά λίγα χαδάκια στην κοιλιά. Σε μένα μετά από λίγο μπορούσε να ενεργηθεί.
Με τα κακάκια του πάλι είχαμε θέμα, και η παιδίατρος μου είπε ότι είναι αλλεργία στο αγελαδινό γάλα, το οποίο περνάει ένα μέρος του στο δικό μου γάλα και μου είπε να κόψω ΌΛΑ τα γαλακτοκομικά affraid άσε έπεσε τρελή πείνα, αλλά δεν με νοιάζει...αρκεί να μην ταλαιπωρείται το παιδάκι μου.
φιλάκια στο μωράκι σου [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

eirini1


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
εμένα προέκυψε με το ρυζάλευρο..!!!! το πέταξα και ούτε να ξανακούσω για ρυζάλευρο δε θέλω....!!!! καλύτερα να συνεχίσω με γάλα... Θηλασμός:υπερ ή κατά;θηλάσατε/θηλάζετε;και αν ναι για πόσο καιρό; - Σελίδα 9 587529 Θηλασμός:υπερ ή κατά;θηλάσατε/θηλάζετε;και αν ναι για πόσο καιρό; - Σελίδα 9 587529

nomikoula

nomikoula
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΥΠΕΡ ΤΟΥ ΘΗΛΑΣΜΟΥ.ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΗΞΕΡΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΞΕΡΩ ΤΩΡΑ ΚΑΙ ΝΑ ΘΗΛΑΖΑ ΚΑΙ ΤΟΝ ΜΕΓΑΛΟ ΜΟΥ ΤΟΣΟ ΚΑΙΡΟ.
ΕΜΕΙΣ ΘΗΛΑΖΟΥΜΕ ΑΚΟΜΑ..ΕΓΩ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΑΠΕΦΕΥΓΑ ΗΤΑΝ ΤΟ ΚΡΕΜΜΥΔΙ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΠΙΑ ΤΟ ΤΡΩΩ...ΑΠΛΑ ΕΤΡΩΓΑ ΑΠΟΛΑ ΚΑΙ ΕΒΛΕΠΑ ΑΝ ΠΕΙΡΑΖΕ ΚΑΤΙ ΤΗΝ ΜΙΚΡΗ ΔΕΝ ΤΟ ΞΑΝΑ ΕΤΡΩΓΑ...

adeline


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
eirini1 έγραψε:εμένα προέκυψε με το ρυζάλευρο..!!!! το πέταξα και ούτε να ξανακούσω για ρυζάλευρο δε θέλω....!!!! καλύτερα να συνεχίσω με γάλα... [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

δλδ το έφτιαχνες το ρυζάλευρο με γάλα και σου έκανε αλλεργία;και
επιτρέπει ο/η παιδίατρος μόνο γάλα αν πέρασες στις κρέμες;
λες να συμβεί και στον δικό μου αυτό; Crying or Very sad

ireneAG


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
καλημερα!
ειμαι φυσικα υπερ του μητρικου θηλασμου!
θεωρω οτι δεν υπαρχει καλυτεροσ τροποσ για γερεσ βασησ στο ανοσοποιητικο των μικρων μασ!
δυστηχωσ καταφερα να θηλασω αποκλειστικα για μονο 4 μηνεσ, διαφοροι λογοι και τωρα πια πιστευω η μερικη αγνοια μου στο θεμα με εριξε και τα παρατησα...σε καθε ευκαιρια παροτρινω νεεσ μανουλεσ να θηλασουν!μπραβο στισ μανουλεσ που το κανουν και κανουν ολεσ αυτεσ τισ ''θυσιεσ'' που αναφερατε και εγω τα ιδια εκανα!
φυσικα δεν κατηγορω εκεινεσ που δεν το κανουν ο καθε ανθρωποσ κανει τισ δικεσ του επιλογες!

ΔώραΝι25

ΔώραΝι25
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
ireneAG έγραψε:καλημέρα!
είμαι φυσικά υπέρ του μητρικού θηλασμού!
Θεωρώ ότι δεν υπάρχει καλύτερος τρόπος για γερές βάσεις στο ανοσοποιητικό των μικρών μας!
Δυστυχώς κατάφερα να θηλάσω αποκλειστικά για μόνο 4 μήνες, διάφοροι λόγοι και τώρα πια πιστεύω η μερική άγνοια μου στο θέμα με έριξε και τα παράτησα...σε κάθε ευκαιρία παροτρύνω νέες μανούλες να θηλάσουν!Μπράβο στις μανούλες που το κάνουν και κάνουν όλες αυτές τις ''θυσίες'' που αναφέρατε και εγώ τα ίδια έκανα!
φυσικά δεν κατηγορώ εκείνες που δεν το κάνουν. Ο κάθε άνθρωπος κάνει τις δικές του επιλογές!



Με βρίσκεις απόλυτα σύμφωνη...Και εγώ έτσι λόγω της μη καλής πληροφόρησης σταμάτησα στον 4ο μήνα.....Όταν έρθει με το καλό το δεύτερο τώρα που είμαι πιο ενημερωμένη ξέρω τι ακριβώς πρέπει να κάνω....Μπράβο σε όλες τις μανούλες.

MARY28

MARY28
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ.ΕΓΩ ΑΔΕΛΙΝΑ ΕΧΩ ΕΝΑ ΑΓΟΡΑΚΙ 6,5 ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΤΟΝ ΘΗΛΑΖΩ ΑΚΟΜΗ.ΒΕΒΑΙΑ ΜΟΛΙΣ ΚΛΕΙΣΑΜΕ ΤΟΝ ΠΕΜΠΤΟ ΜΗΝΑ ΕΙΣΗΧΘΗΣΑΝ ΣΤΗ ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΤΟΥ ΚΑΙ ΟΙ ΣΤΕΡΕΕΣ ΤΡΟΦΕΣ,ΑΛΛΑ ΠΡΩΙ ΚΑΙ ΒΡΑΔΥ ΤΡΩΜΕ ΓΑΛΑΤΑΚΙ ΦΡΕΣΚΟ ΦΡΕΣΚΟ ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΑΡΑΓΩΓΗ.
ΣΤΟ ΜΑΙΕΥΤΗΡΙΟ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΑΝ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΙ ΕΥΤΥΧΩΣ ΓΙΑΤΙ ΤΙΣ ΠΡΩΤΕΣ ΜΕΡΕΣ ΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΓΙΝΕΙ ΣΑΝ ΤΗΣ ΠΑΜΕΛΑ ΑΝΤΕΡΣΟΝ.ΑΛΛΑ ΕΙΧΑ ΦΟΒΕΡΕΣ ΜΑΙΕΣ ΓΥΡΩ ΜΟΥ ΠΟΥ ΜΟΥ ΔΩΣΑΝ ΤΗΝ ΚΑΤΑΛΛΗΛΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΚΑΙ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΚΑΙ ΟΛΑ ΚΑΛΑ.
ΘΑ ΓΥΡΙΣΩ ΣΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΟΤΑΝ Ο ΜΙΚΡΟΣ ΜΟΥ ΚΛΕΙΣΕΙ ΤΟΥΣ 9,5 ΜΗΝΕΣ ΟΠΟΤΕ ΛΕΩ ΚΑΙ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΩ.
ΚΑΛΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΚΑΙ ΠΙΣΤΕΨΕ ΜΕ ΟΤΙ ΑΦΟΥ ΤΟ ΘΕΛΕΙΣ ΚΑΙ ΜΠΟΡΕΙΣ ΦΥΣΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΣΟΥ.

nanny


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Καλημερα κι απο μένα. Εγώ την μπουμπούκα μου την τάισα αποκλειστικά γαλατάκι της μαμάς μέχρι τους 6,5 μήνες. Μετά επειδή γύρισα στην δουλειά και δεν της έφτανε της έδινα και συμπλήρωμα ξένο. Αυτό μέχρι τους 9 μήνες, οπότε και σταμάτησα γιατί ήθελα να μείνω έγγυος στο δεύτερο. Πιστευω ότι δεν υπάρχει ωραιότερο πράγμα από το να θηλάσεις το παιδί σου. Το δέσιμο είναι απίστευτο και τα οφέλη για τα παιδιά μοναδικά. Οσον αφορά τη διατροφή μου δεν έκανα τίποτε το ιδιαίτερο. Μόνο τα όσπρια είχα κόψει για να μην έχει πολλά αέρια το παιδί. Από κολικούς δε μόνο τρεις μέρες περάσαμε. Συχαρητήρια σε όλες τις μανούλες που θηλάζουν τα παιδάκια τους όσο μπορούν.

dim_troula

dim_troula
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Κορίτσια θηλάζω κι εγώ ακόμα το 10 μηνών γιο μου και έχω σκοπό να συνεχίσω και το δεύτερο χρόνο. Θήλασα αποκλειστικά κι εγώ μέχρι τον 6ο μήνα και από κει και πέρα παράλληλα με τις στέρεες τροφές, σχεδόν στην ίδια συχνότητα με πριν. Όπως είπε και η Nena μετά τα "μπράβο" του πρώτου εξαμήνου από τον περίγυρο, ακολούθησαν τα: "Άντε καλέ μέχρι πότε θα θηλάζεις;;; Μέχρι να πάει φαντάρος;;; Ό,τι ήταν να πάρει το πήρε!"κτλ Ακόμα και γιατροί στους οποίους απευθύνθηκα για άσχετα πράγματα π.χ. σε αλλεργιολόγο για ένα βήχα που με πιάνει τέτοια εποχή, μόνο που δε με έκραξε! Είναι πραγματικά λυπηρό πόσο άσχετοι κυκλοφορούν! Και όχι μόνο φίλοι και συγγενείς οι οποίοι έχουν κάτι να πουν ενώ σημειώνω ότι ΚΑΝΕΝΑΣ τους δεν έχει θηλάσει, αλλά και επαγγελματίες υγείας που εκτός από την ασχετοσύνη τους βαριούνται και να ενημερωθούν για τα φάρμακα που είναι συμβατά με το θηλασμό. Είναι τραγικό εν έτι 2011 να είναι οι μανάδες περισσότερο ενημερωμένες από τους γιατρούς! Δεν ακούω κανέναν, παρά μόνο το ένστικτό μου, το μωρό μου μεγαλώνει μια χαρά, αν και λίγο μίζερος στο φαΐ (ευτυχώς πίνει το γαλατάκι του), περπάτησε ήδη και προσπαθεί να μιλήσει. Δεν έχει αρρωστήσει ποτέ μέχρι τώρα και ο μόνος λόγος που πήρε Ντεπόν ήταν στον 8ο μήνα για τα δόντια του. Ούτε κολικούς καταλάβαμε ούτε γκρίνιες. Θεωρώ ότι είναι το καλύτερο δώρο που μπορούμε να προσφέρουμε στα παιδιά μας. Επιπλέον χαίρομαι πια που δεν ακολουθώ τις "συμβουλές ειδικών", θείων, μανάδων και φίλων που θεωρούν πως είναι και άκομψο να θηλάζεις. Adeline οπλίσου με θάρρος, ενημερώσου σωστά και προχώρα! Συγγνώμη αν σας κούρασα! Wink

lolalu

lolalu
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
γεια σας και απο μενα.θελω να πω μπραβο σε οσες θηλαζουν.ναι κανουμε κατι πολυ καλο για τα παιδια μας,αλλα και για εμας τις ιδιες.ο γιος μου στις 26 θα γινει 12μηνων και τον θλαζω ακομα.επισης ειμαι εγκυος στο 2οπαιδακι μου.αυτο που θελω να πω ειναι πως θεωρω πως ειμστε λιγο υπερβολικες στο θεμα του θηλασμου.τι εννοω?θα μιλησω συμφωνα με μενα και απολυτα ειλικρινα.
Απο την αρχη ημουν και ειμαι υπερ του θηλασμου 1ον γιατι το θεωρω κατι απολυτως φυσιολογικο και μη συγκριτεω με το ξενο γαλα και 2ον γιατι βλεπω τα οφελη.
Δυστυχως εχω πιασει τον εαυτο μου να συγκρινει αλλα και να κατακρινει εκεινες τις γυναικες που δεν θηλαζουν για δικους τους λογους.ειχα ασχημη εντυπωση γιάυτες.θεωρουσα πως ειναι εγωιστριες εως και τεμπελες.με λιγα λογια τις εκρινα αυτηρα.τωρα πλεον το θεωρω ντροπη εκ μερους μου και το μετανοιωνω.γιατι?γιατι ειναι γελοιο να θεωρω τον εαυτο μου ανωτερη και καλυτερη μητερα επειδη απλα αποφασισα να κανω κατι που ειναι μερος της φυσης.κατι που οχι δεν χρειαζεσαι παρασημα επειδη το κανεις.ηταν επιλογη σου να το κανεις.και θεωρω γελοιο και το οτι ανταγωνιζομαστε στο ποια θηλασε ή θα θηλασει περισσοτερο.ετσι νοιωθω.πως ανταγωνιζομαστε απλα και μονο για να νοιωσουμε καλυτερες μητερες.συγχωρεστε με αν ακουγομαι αδικη ή αυτηρη ειναι απλα η αποψη που εχω βγαλει υστερα απο τοσα που ακουω και διαβαζω.αλλα και απο αρκετη σκεψη και αυτογνωσια. Like a Star @ heaven Like a Star @ heaven Like a Star @ heaven Like a Star @ heaven

adeline


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
dim_troula έγραψε:Κορίτσια θηλάζω κι εγώ ακόμα το 10 μηνών γιο μου και έχω σκοπό να συνεχίσω και το δεύτερο χρόνο. Θήλασα αποκλειστικά κι εγώ μέχρι τον 6ο μήνα και από κει και πέρα παράλληλα με τις στέρεες τροφές, σχεδόν στην ίδια συχνότητα με πριν. Όπως είπε και η Nena μετά τα "μπράβο" του πρώτου εξαμήνου από τον περίγυρο, ακολούθησαν τα: "Άντε καλέ μέχρι πότε θα θηλάζεις;;; Μέχρι να πάει φαντάρος;;; Ό,τι ήταν να πάρει το πήρε!"κτλ Ακόμα και γιατροί στους οποίους απευθύνθηκα για άσχετα πράγματα π.χ. σε αλλεργιολόγο για ένα βήχα που με πιάνει τέτοια εποχή, μόνο που δε με έκραξε! Είναι πραγματικά λυπηρό πόσο άσχετοι κυκλοφορούν! Και όχι μόνο φίλοι και συγγενείς οι οποίοι έχουν κάτι να πουν ενώ σημειώνω ότι ΚΑΝΕΝΑΣ τους δεν έχει θηλάσει, αλλά και επαγγελματίες υγείας που εκτός από την ασχετοσύνη τους βαριούνται και να ενημερωθούν για τα φάρμακα που είναι συμβατά με το θηλασμό. Είναι τραγικό εν έτι 2011 να είναι οι μανάδες περισσότερο ενημερωμένες από τους γιατρούς! Δεν ακούω κανέναν, παρά μόνο το ένστικτό μου, το μωρό μου μεγαλώνει μια χαρά, αν και λίγο μίζερος στο φαΐ (ευτυχώς πίνει το γαλατάκι του), περπάτησε ήδη και προσπαθεί να μιλήσει. Δεν έχει αρρωστήσει ποτέ μέχρι τώρα και ο μόνος λόγος που πήρε Ντεπόν ήταν στον 8ο μήνα για τα δόντια του. Ούτε κολικούς καταλάβαμε ούτε γκρίνιες. Θεωρώ ότι είναι το καλύτερο δώρο που μπορούμε να προσφέρουμε στα παιδιά μας. Επιπλέον χαίρομαι πια που δεν ακολουθώ τις "συμβουλές ειδικών", θείων, μανάδων και φίλων που θεωρούν πως είναι και άκομψο να θηλάζεις. Adeline οπλίσου με θάρρος, ενημερώσου σωστά και προχώρα! Συγγνώμη αν σας κούρασα! Wink

Μπράβο dim_troula που συνεχίζεις τον θηλασμό και εύχομαι να το συνεχίσεις όσο νιώθεις εσύ ότι μπορείς και μην ακούς κανέναν ό,τι σου λέει. Αναρωτιέμαι αυτοί οι γιατροί τέτοια θα έλεγαν και στις γυναίκες τους (ή στον εαυτό τους αν είναι γυναίκες); Τσατίζομαι όταν τα διαβάζω αυτά....μην τους δίνεις σημασία. Σ'ευχαριστώ, προχωρώ όσο μπορώ, παρόλες τις διατροφικές περικοπές που έχω κάνει (είχε αίμα στα κακά του, ένδειξη ότι είναι αλλεργία στο αγελαδινό γάλα και έτσι πρέπει να κόψω όλα τα γαλακτοκομικά) και έχω σκοπό να συνεχίζω. Πολλά φιλιά και κράτα γερά!!!! cheers

eirini1


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
adeline έγραψε:
eirini1 έγραψε:εμένα προέκυψε με το ρυζάλευρο..!!!! το πέταξα και ούτε να ξανακούσω για ρυζάλευρο δε θέλω....!!!! καλύτερα να συνεχίσω με γάλα... [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

δλδ το έφτιαχνες το ρυζάλευρο με γάλα και σου έκανε αλλεργία;και
επιτρέπει ο/η παιδίατρος μόνο γάλα αν πέρασες στις κρέμες;
λες να συμβεί και στον δικό μου αυτό; Crying or Very sad

σορυ, λάθος...την δυσκοιλιότητα απέκτησε και όχι αλλεργία...
αλλεργία προς το παρόν δεν έχουμε, τουλάχιστον δεν έχω δει αίμα στα κακάκια του...(υπάρχει άλλος τρόπος να το διαπιστώσω?)
η γιατρός δυστυχώς μου είπε να συνεχίσω κανονικά με το ρυζάλευρο και να του δίνω χαμομήλι αλλά το παιδάκι υπέφερε..!!! ευτυχώς τώρα το αντικατέστησα με άνθος αραβοσίτου κι ελπίζω να το ξεπεράσουμε το θέμα..
λες να μην κάνει να αλλάξω το απογευματινό γεύμα με γάλα??? δεν το σκέφτηκα για να ρωτήσω την παιδίατρο.. Θηλασμός:υπερ ή κατά;θηλάσατε/θηλάζετε;και αν ναι για πόσο καιρό; - Σελίδα 9 262737

eirini1


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
ΒΕΒΑΙΑ ΜΟΛΙΣ ΚΛΕΙΣΑΜΕ ΤΟΝ ΠΕΜΠΤΟ ΜΗΝΑ ΕΙΣΗΧΘΗΣΑΝ ΣΤΗ ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΤΟΥ ΚΑΙ ΟΙ ΣΤΕΡΕΕΣ ΤΡΟΦΕΣ,ΑΛΛΑ ΠΡΩΙ ΚΑΙ ΒΡΑΔΥ ΤΡΩΜΕ ΓΑΛΑΤΑΚΙ ΦΡΕΣΚΟ ΦΡΕΣΚΟ ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΑΡΑΓΩΓΗ.

Mary28, μπορείς σε παρακαλώ να μου πεις πόσα γεύματα κάνετε την ημέρα και τι τρώτε?? ρωτάω γιατί κι εμείς είμαστε 6 μηνών, έχουμε μόνο κρέμα και φρούτο και όλα τα άλλα γεύματα είναι θηλασμός...κι αναρωτιέμαι πότε θα πάμε κι εμείς στο πρωι-βράδυ...
συγκεκριμέν
6.30-7 γάλα
9.30-10 φρούτο
12-12.30 γάλα
15-15.30 γάλα
18-18.30 κρέμα
20.30-21 γάλα
και μου είπε η γιατρός ότι στους μήνες θα βάλουμε και σούπα..και πάλι όμως θα έχω ακόμα ένα μεσημεριανό γάλα...
Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes

eirini1


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
lolalu έγραψε: γεια σας και απο μενα.θελω να πω μπραβο σε οσες θηλαζουν.ναι κανουμε κατι πολυ καλο για τα παιδια μας,αλλα και για εμας τις ιδιες.ο γιος μου στις 26 θα γινει 12μηνων και τον θλαζω ακομα.επισης ειμαι εγκυος στο 2οπαιδακι μου.αυτο που θελω να πω ειναι πως θεωρω πως ειμστε λιγο υπερβολικες στο θεμα του θηλασμου.τι εννοω?θα μιλησω συμφωνα με μενα και απολυτα ειλικρινα.
Απο την αρχη ημουν και ειμαι υπερ του θηλασμου 1ον γιατι το θεωρω κατι απολυτως φυσιολογικο και μη συγκριτεω με το ξενο γαλα και 2ον γιατι βλεπω τα οφελη.
Δυστυχως εχω πιασει τον εαυτο μου να συγκρινει αλλα και να κατακρινει εκεινες τις γυναικες που δεν θηλαζουν για δικους τους λογους.ειχα ασχημη εντυπωση γιάυτες.θεωρουσα πως ειναι εγωιστριες εως και τεμπελες.με λιγα λογια τις εκρινα αυτηρα.τωρα πλεον το θεωρω ντροπη εκ μερους μου και το μετανοιωνω.γιατι?γιατι ειναι γελοιο να θεωρω τον εαυτο μου ανωτερη και καλυτερη μητερα επειδη απλα αποφασισα να κανω κατι που ειναι μερος της φυσης.κατι που οχι δεν χρειαζεσαι παρασημα επειδη το κανεις.ηταν επιλογη σου να το κανεις.και θεωρω γελοιο και το οτι ανταγωνιζομαστε στο ποια θηλασε ή θα θηλασει περισσοτερο.ετσι νοιωθω.πως ανταγωνιζομαστε απλα και μονο για να νοιωσουμε καλυτερες μητερες.συγχωρεστε με αν ακουγομαι αδικη ή αυτηρη ειναι απλα η αποψη που εχω βγαλει υστερα απο τοσα που ακουω και διαβαζω.αλλα και απο αρκετη σκεψη και αυτογνωσια. Like a Star @ heaven Like a Star @ heaven Like a Star @ heaven Like a Star @ heaven

ΣΩΣΤΗ ΣΩΣΤΗ ΣΩΣΤΗΗΗΗΗΗΗ!!!!!
Respect Respect Respect

Rinoula

Rinoula
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
eirini1 έγραψε:ΒΕΒΑΙΑ ΜΟΛΙΣ ΚΛΕΙΣΑΜΕ ΤΟΝ ΠΕΜΠΤΟ ΜΗΝΑ ΕΙΣΗΧΘΗΣΑΝ ΣΤΗ ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΤΟΥ ΚΑΙ ΟΙ ΣΤΕΡΕΕΣ ΤΡΟΦΕΣ,ΑΛΛΑ ΠΡΩΙ ΚΑΙ ΒΡΑΔΥ ΤΡΩΜΕ ΓΑΛΑΤΑΚΙ ΦΡΕΣΚΟ ΦΡΕΣΚΟ ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΑΡΑΓΩΓΗ.

Mary28, μπορείς σε παρακαλώ να μου πεις πόσα γεύματα κάνετε την ημέρα και τι τρώτε?? ρωτάω γιατί κι εμείς είμαστε 6 μηνών, έχουμε μόνο κρέμα και φρούτο και όλα τα άλλα γεύματα είναι θηλασμός...κι αναρωτιέμαι πότε θα πάμε κι εμείς στο πρωι-βράδυ...
συγκεκριμέν
6.30-7 γάλα
9.30-10 φρούτο
12-12.30 γάλα
15-15.30 γάλα
18-18.30 κρέμα
20.30-21 γάλα
και μου είπε η γιατρός ότι στους μήνες θα βάλουμε και σούπα..και πάλι όμως θα έχω ακόμα ένα μεσημεριανό γάλα...
Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes

Η μικρή μου είναι σχεδόν 10 μηνών και δε θηλάζουμε πρωί-βράδυ αλλά 5-6 φορές το 24ωρο. Συνήθως τα μωρά που θηλάζουν δεν πίνουν γάλα μόνο 2 φορές. Αυτό είναι πιο πολύ για όσα είχαν μάθει να τρώνε 5 γεύματα. Βέβαια, υπάρχουν και εξαιρέσεις!

adeline


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
eirini1 έγραψε:
adeline έγραψε:
eirini1 έγραψε:εμένα προέκυψε με το ρυζάλευρο..!!!! το πέταξα και ούτε να ξανακούσω για ρυζάλευρο δε θέλω....!!!! καλύτερα να συνεχίσω με γάλα... [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

δλδ το έφτιαχνες το ρυζάλευρο με γάλα και σου έκανε αλλεργία;και
επιτρέπει ο/η παιδίατρος μόνο γάλα αν πέρασες στις κρέμες;
λες να συμβεί και στον δικό μου αυτό; Crying or Very sad

σορυ, λάθος...την δυσκοιλιότητα απέκτησε και όχι αλλεργία...
αλλεργία προς το παρόν δεν έχουμε, τουλάχιστον δεν έχω δει αίμα στα κακάκια του...(υπάρχει άλλος τρόπος να το διαπιστώσω?)
η γιατρός δυστυχώς μου είπε να συνεχίσω κανονικά με το ρυζάλευρο και να του δίνω χαμομήλι αλλά το παιδάκι υπέφερε..!!! ευτυχώς τώρα το αντικατέστησα με άνθος αραβοσίτου κι ελπίζω να το ξεπεράσουμε το θέμα..
λες να μην κάνει να αλλάξω το απογευματινό γεύμα με γάλα??? δεν το σκέφτηκα για να ρωτήσω την παιδίατρο.. [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

η αλλεργία στα κακάκια φαίνεται με το αίμα...δεν ξέρω κάτι άλλο.
για το απογευματινό γεύμα δεν μπορώ να σου προτείνω κάτι, γιατί ακόμη το αγοράκι μου δεν άρχισε κρέμες...θα το ρωτήσω πάντως στην παιδίατρο μας, όταν έρθει να κάνουμε το εμβόλιο και θα επιμείνω να μου δώσει κρέμα που να γίνεται με νερό και όχι με γάλα...φοβάμαι μην μου γίνει και μένα δυσκοίλιος με το ρυζάλευρο Crying or Very sad

adeline


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
MARY28 έγραψε:ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ.ΕΓΩ ΑΔΕΛΙΝΑ ΕΧΩ ΕΝΑ ΑΓΟΡΑΚΙ 6,5 ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΤΟΝ ΘΗΛΑΖΩ ΑΚΟΜΗ.ΒΕΒΑΙΑ ΜΟΛΙΣ ΚΛΕΙΣΑΜΕ ΤΟΝ ΠΕΜΠΤΟ ΜΗΝΑ ΕΙΣΗΧΘΗΣΑΝ ΣΤΗ ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΤΟΥ ΚΑΙ ΟΙ ΣΤΕΡΕΕΣ ΤΡΟΦΕΣ,ΑΛΛΑ ΠΡΩΙ ΚΑΙ ΒΡΑΔΥ ΤΡΩΜΕ ΓΑΛΑΤΑΚΙ ΦΡΕΣΚΟ ΦΡΕΣΚΟ ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΑΡΑΓΩΓΗ.
ΣΤΟ ΜΑΙΕΥΤΗΡΙΟ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΑΝ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΙ ΕΥΤΥΧΩΣ ΓΙΑΤΙ ΤΙΣ ΠΡΩΤΕΣ ΜΕΡΕΣ ΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΓΙΝΕΙ ΣΑΝ ΤΗΣ ΠΑΜΕΛΑ ΑΝΤΕΡΣΟΝ.ΑΛΛΑ ΕΙΧΑ ΦΟΒΕΡΕΣ ΜΑΙΕΣ ΓΥΡΩ ΜΟΥ ΠΟΥ ΜΟΥ ΔΩΣΑΝ ΤΗΝ ΚΑΤΑΛΛΗΛΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΚΑΙ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΚΑΙ ΟΛΑ ΚΑΛΑ.
ΘΑ ΓΥΡΙΣΩ ΣΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΟΤΑΝ Ο ΜΙΚΡΟΣ ΜΟΥ ΚΛΕΙΣΕΙ ΤΟΥΣ 9,5 ΜΗΝΕΣ ΟΠΟΤΕ ΛΕΩ ΚΑΙ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΩ.
ΚΑΛΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΚΑΙ ΠΙΣΤΕΨΕ ΜΕ ΟΤΙ ΑΦΟΥ ΤΟ ΘΕΛΕΙΣ ΚΑΙ ΜΠΟΡΕΙΣ ΦΥΣΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΣΟΥ.

χαχαχα θα ήσουν πιο όμορφη από την Πάμελα...σε φαντάζομαι Wink μπράβο στις μαίες που σε βοήθησαν...εμείς θα μπούμε σε λίγο καιρό στις κρεμούλες και έχω φοβερή αγωνία πως θα αντιδράσει το παιδάκι μου...μακάρι να πάνε όλα καλά. σ'ευχαριστώ mary28 εύχομαι και σε σένα όλα να σου πάνε τέλεια! Wink

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 9 από 9]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις