Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
35 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 35 επισκέπτες :: 1 μηχανή αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 4 από 9]

fatsoulinaki

fatsoulinaki
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Γεια κ απο μενα!Θηλασα την κορη μου ενα χρονο κ τωρα εχουμε μπει στη φαση του αποθηλασμου...στην αρχη τιποτα για μενα δεν ηταν ευκολο η μικρη μου ηταν στην Μενν κ παλευα με το θηλαστρο..μετα πηγαμε σπιτι κ λογω του οτι ηταν κ λιγο προωρη δεν επιανε τη θηλη...ομως με επιμονη κ υπομονη κ προσπαθεια τα καταφεραμε!Ο θηλασμος ειναι κατι που πρεπει να θες να το κανεις για να τα καταφερεις...κ να μην το κανεις με το ζορι...τα μαιευτηρια δεν βοηθανε!!!Οσο για τα αντισωματα πιστευω οτι βοηθανε πολυ διοτι μεχρι τωρα μου εχει κανει 2φορες συναχι κ λιγο πυρετο απο δοντι...αλλα δοξα το θεο τιποτα σοβαρο!

adeline


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
fatsoulinaki έγραψε:Γεια κ απο μενα!Θηλασα την κορη μου ενα χρονο κ τωρα εχουμε μπει στη φαση του αποθηλασμου...στην αρχη τιποτα για μενα δεν ηταν ευκολο η μικρη μου ηταν στην Μενν κ παλευα με το θηλαστρο..μετα πηγαμε σπιτι κ λογω του οτι ηταν κ λιγο προωρη δεν επιανε τη θηλη...ομως με επιμονη κ υπομονη κ προσπαθεια τα καταφεραμε!Ο θηλασμος ειναι κατι που πρεπει να θες να το κανεις για να τα καταφερεις...κ να μην το κανεις με το ζορι...τα μαιευτηρια δεν βοηθανε!!!Οσο για τα αντισωματα πιστευω οτι βοηθανε πολυ διοτι μεχρι τωρα μου εχει κανει 2φορες συναχι κ λιγο πυρετο απο δοντι...αλλα δοξα το θεο τιποτα σοβαρο!

μπράβο κράτησες τον θηλασμό τόσο καιρό και μπράβο σου για την επιμονή σου και την υπομονή που έδειξες στην αρχή..ειλικρινά. να είναι πάντα γερό το παιδάκι σου και καλότυχο! Very Happy

manoula_24xr

manoula_24xr
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
εμεις θηλασαμε μεχρι ενος ετους,και η φαση του αποθηλασμου ηταν σχετικα ευκολη,λογω οτι καμια 20ρια μερες πριν ξεκινησα να της δινω ξενο να το συνηθιζει,τοτε πιστευα οτι μεχρι ενος ετους ηταν καλα,τωρα θα το κρατουσα περισσοτερο,τεσπα,ο αποθηλασμος λοιπον ηταν ευκολος δν πηρα χαπι,εβαλα τν μικρη κ κοιμοταν 5-6 μερες στην μαμα μου,κ ευτυχως δν πονεσα δν επαθα τπτ ξαφνικα σταματησε.
και να συμπληρωσω οτι φυσικα κ ειμαι υπερ,κ μπορει πολλοι να λενε οτι ο θηλασμος δν υπερτερει κτλ,εγω εχω να πω ενα,θηλαζα ειδικα τις πρωτες μερες ουτε τσαι ουτε τπτ γαλα οποτε εκανε ουααα κατευθειαν στηθος,και βγαιναμε χειμωνιατικα παντου,ερχοταν σε επαφη με πολυυυ κοσμο,κ δν αρρωστησε ποτε,μετα τν πρωτο χρονο,μετα επιασε καλοκαιρι δν ειχαμε φοβο κ μετα που χρονισε μ αρρωστησε,δν ειναι τυχαιο οτι τα μωρα που θηλαζουνε ειναι πιο γερα,οσο κ ναλενε οτι ειναι συμπτωση,εγω δν το πιστευω,γεννησα 11/11/2006 κ τα 2 αδερφια κ η μανα μ κ ο αντρας μου αρρωστοι κ δν κολλησε.

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Nena έγραψε:Μετά από όσα εχουν γραφτεί και δημοσιευτεί για το μητρικό γάλα θα ήταν αδιανόητο να υποστηρίζει οποιαδήποτε έρευνα ότι ο θηλασμός στερεί από το μωρό βασικά στοιχεία, τα οποία θα έπρεπε να παρέχονται εξωγενώς - έτσι το περισσότερο που μπορεί να γίνει είναι να μειωθεί το διάστημα του αποκλειστικού θηλασμού, για να κερδίσουν οι εταιρίες. Έτσι απλά το άρθρο συγκρίνει αυτους που διέκοψαν τον αποκλειστικό θηλασμό στον 4ο μήνα με αυτους που τον διέκοψαν στον 6ο.
Ομολογώ ότι το άρθρο δεν με πείθει - δεν ξέρω πόσο "αληθινά" είναι τα αποτελέσματά τους και πόσο "τυχαίο" ήταν το δείγμα. Γνωρίζω επίσης παιδιά που θήλαζαν αλλά αρρώσταιναν, όπως και παιδιά που δεν θήλασαν και δεν αρρώστησαν ποτέ. Το πρόβλημα αρχίζει όταν αρχίσουμε να συνδέουμε γεγονότα που δεν έχουν σχέση μεταξύ τους. Και στην τελική, ο θηλασμός δεν είναι μόνο θρέψη, είναι χίλια δυό άλλα πράγματα.
http://www.mitrikosthilasmos.com/2010/06/blog-post_459.html

κανουν οτι μπορουν,για πολλα χρονια ειχαν πετυχει με την διαφημιση να αποπροσανατολισουν τον κοσμο,τωρα πια επειδη ειναι εντονη η στροφη προς τον θηλασμο περα του 6μηνου αρχισαν οι...ερευνες. Μονο που δεν διευκρινιζουν οτι ο σιδηρος απο το μητρικο γαλά (γιατι ο σιδηρος ειναι το θεμα τους..) ειναι πιο ευκολα απορροφησιμος απο το μωρο.
Το θεμα ειναι οτι ο ΠΟΥ δεν αλλαζει τις οδηγιες του σχετικα με τον θηλασμο,επιμενει οτι μινιμουμ ειναι ο 1 χρονος και επιθυμητη η διετια θηλασμου.

mariposa

mariposa
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
δεν υπαρχει πιο ομορφο πραγμα απο τον θηλασμο!εμεις παρολες τις δυσκολιες που αντιμετωπισαμε οπως δηλ η αλλεργια του μικρου σε πολλες τροφες στην αρχη και οι εξαντλητικες διαιτες απο εμενα σε σημειο να εχω χασει 12 κιλα σε χρονο ρεκορ παρολα αυτα λοιπον τα καταφεραμε δεν τα παρατησα και συνεχιζουμε ακομα και ειμαι πολυ υπερηφανη γι'αυτο κοριτσια πραγματικα γιατι ολα ξεπεραστηκαν σιγα σιγα και συνεχιζουμε ακομα,θηλαζετε οσο μπορειτε δεν υπαρχει πιο ομορφο πραγμα! Θηλασμός:υπερ ή κατά;θηλάσατε/θηλάζετε;και αν ναι για πόσο καιρό; - Σελίδα 4 417472

toutounaki

toutounaki
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Είμαι ΥΠΕΡ και θηλάζω το γιο μου έως σήμερα που είναι 9.5 μηνών περίπου. Θα συνεχίσω όσο πάει και μακάρι να μην είχα να σκεφτώ τί θα γίνει σε 2 μήνες που επιστρέφω στην υπηρεσία μου. Είναι υπέροχο το συναίσθημα ότι ταίζεις το παιδάκι σου με την τροφή που φτιάχνει το ίδιο σου το σώμα γιαυτό, αλλά και η ευθύνη ό,τι του δίνεις έτοιμα αντισώματα και τα θρεπτικά στοιχεία που η ίδια η φύση προνόησε (ουδείς σοφότερος της φύσης)να έχει το μωράκι...Άλλωστε είναι και πιο εύπεπτο το μητρικό γάλα...

ladycat

ladycat
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
την θηλαζα οσο ειχα γαλα τωρα πλεον που στερεψε η πηγη της δινω σκονη δεν με πειραξε ουτε στενοχωρηθηκα 40 μερες εφαγε κ πιστευω οτι ηταν μια χαρα

http://www.gatospito.com

supermama

supermama
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
εγω την κορη μου τη θηλασα περιπου 2 μηες. δεν ειμουν ουτε φαν αλλα ουτε κατα. ειχα γαλα της εδινα. μετα ετυχε μια δυο φορες να δωσω ξενο για ευκολια (ακομα δεν ειχα μαθει την ιδεα να θηλαζω οπουδηποτε και με οποινδηποτε μπροστα και ετσι βολευτηκα. εε...μετα σταματησα. γενικα ελεγα οτι θα θηλαζα 5 μηνες. μεχρι να αρχισει κρεμες. αλλα... και στο γιο μου κανα μηνα εδωσα αλλα εκει ο λογος ηταν οτι ειχε μια πολυ σοβαρη περιπετεια υγειας 40 ημερων και ηταν πρακτικα πολυ δυσκολο να τον ταιζω.. αλλα γενικα μαρεσει χωρις ναμαι φαν. τωρα αν ερθει τριτο μωρακι θελω να φτασω στου 3 μηνες..θα δουμε.. παντως με τιποτα δε θα μπορουσα χρονο και παραπανω που θηλαζουν καποιες μανουλες. ενα μεγαλο μπραβο σε αυτες αλλα εγω με τιποτα.

jojo_mama


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Και εγω ακομα θηλαζω αλλα μονο το πρωι πλεον για να μου σταματησει σιγα σιγα το γαλα...το βραδυ δινω μπουκαλι

xazomammy

xazomammy
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
toutounaki έγραψε:Είμαι ΥΠΕΡ και θηλάζω το γιο μου έως σήμερα που είναι 9.5 μηνών περίπου. Θα συνεχίσω όσο πάει και μακάρι να μην είχα να σκεφτώ τί θα γίνει σε 2 μήνες που επιστρέφω στην υπηρεσία μου. Είναι υπέροχο το συναίσθημα ότι ταίζεις το παιδάκι σου με την τροφή που φτιάχνει το ίδιο σου το σώμα γιαυτό, αλλά και η ευθύνη ό,τι του δίνεις έτοιμα αντισώματα και τα θρεπτικά στοιχεία που η ίδια η φύση προνόησε (ουδείς σοφότερος της φύσης)να έχει το μωράκι...Άλλωστε είναι και πιο εύπεπτο το μητρικό γάλα...

Μην αγχώνεσαι καθόλου γιαυτο, θα θηλάζεις πριν φύγεις για την δουλειά κ όταν επιστρέφεις. Όταν είσαι στην δουλειά απλά θα του δίνουν φρουτάκια κ φαγάκι κ όλα μια χαρά! Κάπως έτσι θα το πάμε κ εμείς (πρώτα ο θεός κ αν δεν ειχει δείξει η μικρή μου οτι θέλει να αποθηλάσει), σε 3 μήνες επιστρέφω.

Νικολέττα

Νικολέττα
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Η δικιά μου κόρη είναι 20 μηνών και την θηλάζω ακόμα όσο θέλει. Μου αρέσει πολύ να τη θηλάζω αν και μερικά βράδια μοιάζει να μην θέλει να ξεκολλήσει καθόλου απ το βυζί και αυτό με κουράζει κάπως.
Σε γενικές γραμμές το παιδί μου είναι πολύ καλόβολο, χαρούμενο και τρυφερό και νομίζω οτι ο θηλασμός έχει παίξει το ρόλο του.
Διευκολύνει πολύ στο ξεπέρασμα προβλημάτων που πιθανόν να αντιμετωπίσει το παιδί, πάντα είναι ο τέλειος τρόπος να παρηγορηθεί αμα πονάει, αμα φοβάται η άμα θέλει να νοιώσει ασφάλεια.
Οσον αφορά την διατροφή μου, ποτέ δεν απέφυγα οποιοδήποτε φαγητο. Πέρασε κάποιους κολικούς η μικρή, αλλα δεν νομίζω να έφταιγε η διατροφή μου. Της έβαζα ζεστές κομπρέσες στην κοιλίτσα και ανακουφιζόταν.

toutounaki

toutounaki
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
xazomammy έγραψε:[Μην αγχώνεσαι καθόλου γιαυτο, θα θηλάζεις πριν φύγεις για την δουλειά κ όταν επιστρέφεις. Όταν είσαι στην δουλειά απλά θα του δίνουν φρουτάκια κ φαγάκι κ όλα μια χαρά! Κάπως έτσι θα το πάμε κ εμείς (πρώτα ο θεός κ αν δεν ειχει δείξει η μικρή μου οτι θέλει να αποθηλάσει), σε 3 μήνες επιστρέφω.

Σ΄ευχαριστώ για τις συμβουλές...Έτσι θέλουμε πράγματι.... αν και κάποιες φορές αν έχω υπερωρίες και αργήσω θα ήθελα να πίνει και ξένο γάλα. Ελπίζω να μην μου κοπεί και η γαλουχία, θέλω να τον θηλάσω έως 18 μηνών και μακάρι να τα καταφέρω!

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
adeline έγραψε:αυτό με τα δόντια προβληματίζει κι εμένα...αν συνεχίζει να πίνει το δικό μου γάλα και αρχίζει να βγάζει δοντάκια πώς θα είναι;αναρωτιέμαι...
Wink


μην το σσκεφτεσαι αυτο με τα δοντακια,εκπαιδευονται πολυ γρηγορα κ σταματουν το δαγκωμα. Θα του μιλας ηρεμα και σταθερα ,θα του λες να μην δαγκωνει κ θα σταματησει.Ε,μπορει να φας καμια αδεσποτη στα ξαφνικα Laughing Laughing ειναι θεμα εκπαιδευσης και αυτο!

toutounaki

toutounaki
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
litsakos έγραψε:
adeline έγραψε:αυτό με τα δόντια προβληματίζει κι εμένα...αν συνεχίζει να πίνει το δικό μου γάλα και αρχίζει να βγάζει δοντάκια πώς θα είναι;αναρωτιέμαι...
Wink


μην το σσκεφτεσαι αυτο με τα δοντακια,εκπαιδευονται πολυ γρηγορα κ σταματουν το δαγκωμα. Θα του μιλας ηρεμα και σταθερα ,θα του λες να μην δαγκωνει κ θα σταματησει.Ε,μπορει να φας καμια αδεσποτη στα ξαφνικα Laughing Laughing ειναι θεμα εκπαιδευσης και αυτο!

Συμφωνώ με την προλαλήσασα... Πράγματι, με τα δοντάκια μη προβληματίζεσαι... Μαθαίνουν πολύ γρήγορα και καταλαβαίνουν πως δεν πρέπει να δαγκώνουν. Και αν τους ξεφύγει καμιά δαγκωνιά και με ήρεμο τρόπο τους δώσεις να καταλάβουν πως δεν πρέπει να το κάνουν δεν το ξανακάνουν!Ο δικός μου έχει 7 δοντάκια και ειλικρινά ελάχιστες φορές δάγκωσε και πάντα του έλεγα ΜΗ τραβούσα λίγο το στήθος και σταματούσε και ας είναι μωράκι...

90Θηλασμός:υπερ ή κατά;θηλάσατε/θηλάζετε;και αν ναι για πόσο καιρό; - Σελίδα 4 Empty γεια σας Πεμ Ιαν 20, 2011 2:54 am

lolalu

lolalu
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
ειμαι υπερ του θηλασμου.κατα τη δικη μου αποψη και συμφωνα με πολλες ερευνες και βιβλια πιστευω πως το μετα το χρονο ειναι υπερβολη ο θηλασμος.Ο παρατεταμενος θηλασμος καθε αλλο κακο κανει στο παιδι παρα καλο.Το παιδι δτην ηλικια αυτη πρεπει να ανεξαρτητοποιηθει να εξερευνει το περιβαλλον γυρω του.να αντιπετωπιζει τις καταστασεις γυρω του και ο θηλασμος σε μεγαλο βαθμο εμποδιζει το παιδι να αναπτυξει τον εγκεφαλο.μεχρι το χρονο απο το θηλασμο πια πηρε ολα τα αντισωματα που χρειαζοταν.Μου ειναι δυσκολο να κοψω το θηλασμο.Ζηλευω καπως το οτι το παιδι μου δεν θα χρειαζεται πλεον το στηθος της μανουλας αλλα ξερω πως ειναι για το καλο του.ειναι 11 μηνων τωρα.

selini-giorgos

selini-giorgos
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
lolalu έγραψε: ειμαι υπερ του θηλασμου.κατα τη δικη μου αποψη και συμφωνα με πολλες ερευνες και βιβλια πιστευω πως το μετα το χρονο ειναι υπερβολη ο θηλασμος.Ο παρατεταμενος θηλασμος καθε αλλο κακο κανει στο παιδι παρα καλο.Το παιδι δτην ηλικια αυτη πρεπει να ανεξαρτητοποιηθει να εξερευνει το περιβαλλον γυρω του.να αντιπετωπιζει τις καταστασεις γυρω του και ο θηλασμος σε μεγαλο βαθμο εμποδιζει το παιδι να αναπτυξει τον εγκεφαλο.μεχρι το χρονο απο το θηλασμο πια πηρε ολα τα αντισωματα που χρειαζοταν.Μου ειναι δυσκολο να κοψω το θηλασμο.Ζηλευω καπως το οτι το παιδι μου δεν θα χρειαζεται πλεον το στηθος της μανουλας αλλα ξερω πως ειναι για το καλο του.ειναι 11 μηνων τωρα.

Εδω ειναι καποια λινκ τα οποια λενε οτι ο παρατεταμενος θηλασμος μονο καλο μπορει να κανει σε ενα παιδι...
Δεν τα εχω γραψει εγω,ειναι ερευνες που εχουν γινει και αυτο που συνιστα η Αμερικανικη Παιδιατρικη Ακαδημια.
http://www.perithilasmou.gr/articles/breastfeeding-experts/359-thilasmos-kai-megalo-paidi.html

http://www.mitrikosthilasmos.com/2010/08/blog-post_19.html

Απο κει και περα φυσικα ειναι στην κριση της καθε μανουλας!!!

toutounaki

toutounaki
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
lolalu έγραψε: ειμαι υπερ του θηλασμου.κατα τη δικη μου αποψη και συμφωνα με πολλες ερευνες και βιβλια πιστευω πως το μετα το χρονο ειναι υπερβολη ο θηλασμος.Ο παρατεταμενος θηλασμος καθε αλλο κακο κανει στο παιδι παρα καλο.Το παιδι δτην ηλικια αυτη πρεπει να ανεξαρτητοποιηθει να εξερευνει το περιβαλλον γυρω του.να αντιπετωπιζει τις καταστασεις γυρω του και ο θηλασμος σε μεγαλο βαθμο εμποδιζει το παιδι να αναπτυξει τον εγκεφαλο.μεχρι το χρονο απο το θηλασμο πια πηρε ολα τα αντισωματα που χρειαζοταν.Μου ειναι δυσκολο να κοψω το θηλασμο.Ζηλευω καπως το οτι το παιδι μου δεν θα χρειαζεται πλεον το στηθος της μανουλας αλλα ξερω πως ειναι για το καλο του.ειναι 11 μηνων τωρα.

Μέχρι 2 ετών δεν είναι καθόλου υπερβολή ο θηλασμός. Δε το λέω εγώ... Η UNICEF και ο Π.Ο.Υ (παγκόσμιος οργανισμός υγείας) το λένε. Το μίνιμουμ που χρειάζεται είναι 6 μήνες.
Και για του λόγου το αληθές

http://www.unicef.gr/bf05.php

Η ίδια αν και ως σήμερα θηλάζω ίσως δε φτάσω και το έτος, αλλά αν εσύ θέλεις και φυσικά μπορείς να συνεχίσεις, δεν είναι ανάγκη να σταματήσεις αναγκαστικά στους 11 μήνες.

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
lolalu έγραψε: ειμαι υπερ του θηλασμου.κατα τη δικη μου αποψη και συμφωνα με πολλες ερευνες και βιβλια πιστευω πως το μετα το χρονο ειναι υπερβολη ο θηλασμος.Ο παρατεταμενος θηλασμος καθε αλλο κακο κανει στο παιδι παρα καλο.Το παιδι δτην ηλικια αυτη πρεπει να ανεξαρτητοποιηθει να εξερευνει το περιβαλλον γυρω του.να αντιπετωπιζει τις καταστασεις γυρω του και ο θηλασμος σε μεγαλο βαθμο εμποδιζει το παιδι να αναπτυξει τον εγκεφαλο.μεχρι το χρονο απο το θηλασμο πια πηρε ολα τα αντισωματα που χρειαζοταν.Μου ειναι δυσκολο να κοψω το θηλασμο.Ζηλευω καπως το οτι το παιδι μου δεν θα χρειαζεται πλεον το στηθος της μανουλας αλλα ξερω πως ειναι για το καλο του.ειναι 11 μηνων τωρα.


lolalu σε ποιες ερευνες κ σε ποια βιβλια αναφερεσαι? θα θελα να δω ποιος επιστημονας τα λεει αυτα. Rolling Eyes

selini-giorgos

selini-giorgos
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
litsakos έγραψε:
lolalu έγραψε: ειμαι υπερ του θηλασμου.κατα τη δικη μου αποψη και συμφωνα με πολλες ερευνες και βιβλια πιστευω πως το μετα το χρονο ειναι υπερβολη ο θηλασμος.Ο παρατεταμενος θηλασμος καθε αλλο κακο κανει στο παιδι παρα καλο.Το παιδι δτην ηλικια αυτη πρεπει να ανεξαρτητοποιηθει να εξερευνει το περιβαλλον γυρω του.να αντιπετωπιζει τις καταστασεις γυρω του και ο θηλασμος σε μεγαλο βαθμο εμποδιζει το παιδι να αναπτυξει τον εγκεφαλο.μεχρι το χρονο απο το θηλασμο πια πηρε ολα τα αντισωματα που χρειαζοταν.Μου ειναι δυσκολο να κοψω το θηλασμο.Ζηλευω καπως το οτι το παιδι μου δεν θα χρειαζεται πλεον το στηθος της μανουλας αλλα ξερω πως ειναι για το καλο του.ειναι 11 μηνων τωρα.


lolalu σε ποιες ερευνες κ σε ποια βιβλια αναφερεσαι? θα θελα να δω ποιος επιστημονας τα λεει αυτα. Rolling Eyes

Κι εγω θα ηθελα να τα διαβασω...

valerakievelinaki

valerakievelinaki
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
κοριτσια οτι κιαν λεει η unicef η ο ΠΟΥ η καθε μανα θα αποφασισει μεχρι ποτε ΘΕΛΕΙ να θηλασει ! γιατι μονο οταν θελει μια μαμα πρεπει να θηλαζει και οχι επειδη πρεπει!! και μην ξεχναμε εμεις που θηλαζουμε οτι δεν εχει μονο υπερ ο θηλασμος εχει και κατα και το λεω εγω που ............... θηλαζω εδω και4,5 χρονια

lolalu

lolalu
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
selini-giorgos έγραψε:
litsakos έγραψε:
lolalu έγραψε: ειμαι υπερ του θηλασμου.κατα τη δικη μου αποψη και συμφωνα με πολλες ερευνες και βιβλια πιστευω πως το μετα το χρονο ειναι υπερβολη ο θηλασμος.Ο παρατεταμενος θηλασμος καθε αλλο κακο κανει στο παιδι παρα καλο.Το παιδι δτην ηλικια αυτη πρεπει να ανεξαρτητοποιηθει να εξερευνει το περιβαλλον γυρω του.να αντιπετωπιζει τις καταστασεις γυρω του και ο θηλασμος σε μεγαλο βαθμο εμποδιζει το παιδι να αναπτυξει τον εγκεφαλο.μεχρι το χρονο απο το θηλασμο πια πηρε ολα τα αντισωματα που χρειαζοταν.Μου ειναι δυσκολο να κοψω το θηλασμο.Ζηλευω καπως το οτι το παιδι μου δεν θα χρειαζεται πλεον το στηθος της μανουλας αλλα ξερω πως ειναι για το καλο του.ειναι 11 μηνων τωρα.


lolalu σε ποιες ερευνες κ σε ποια βιβλια αναφερεσαι? θα θελα να δω ποιος επιστημονας τα λεει αυτα. Rolling Eyes

Κι εγω θα ηθελα να τα διαβασω...
υπαρχουν πολλα βιβλια καθως και το διαδυκτιο....ελπιζω η προθεση σου να μην ειναι ειρωνικη

vasso

vasso
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
ΠΑΡΑΤΕΤΑΝΕΝΟΣ ΤΙ ΘΑ ΠΕΙ??????? ΠΟΙΟΣ ΤΟ ΟΡΙΖΕΙ???
ΒΙΟΛΟΓΙΚΑ Η ΗΛΙΚΙΑ ΑΠΟΘΗΛΑΣΜΟΥ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΙΝΟΥ ΓΕΝΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΤΑ 3,5 ΕΤΗ ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΗ ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΛΕΕΙ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΟΣΟ ΘΕΛΟΥΝ Η UNICEF 2 ΧΡΟΝΙΑ Ο ΠΡΩΤΟΣ ΧΡΟΝΟΣ ΕΧΕΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΘΡΕΠΤΙΚΗ ΑΞΙΑ ΚΑΙ ΤΟ 2 ΑΝΟΣΟΠΟΙΗΤΙΚΗ ΠΑΙΔΙΑ ΠΟΥ ΘΥΛΑΖΟΥΝ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΑΡΡΩΣΤΑΙΝΟΥΝ ΣΠΑΝΙΩΣ Η ΤΟ ΠΑΙΡΝΑΝΕ ΕΥΚΟΛΑ ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΕΞΑΡΤΗΣΙΑ ΕΡΕΥΝΕΣ ΛΕΝΕ ΠΩΣ ΠΑΙΔΙΑ ΠΟΥ ΠΑΝΕ ΠΑΙΔΙΚΟ ΣΕ ΜΕΓΑΛΟ ΠΟΣΟΣΤΟ ΚΛΑΙΝΕ ΚΑΙ ΦΩΝΑΖΟΥΝ ΤΙΣ ΜΑΜΑΔΕΣ ΤΟΥΣ ΝΑ ΤΑ ΗΡΕΜΗΣΟΥΝ ΤΟΝ ΠΡΩΤΟ ΚΑΙΡΟ ΤΟ ΠΟΣΟΣΤΟ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ ΠΟΥ ΘΗΛΑΖΟΥΝ ΕΙΝΑΙ ΜΙΚΡΟΤΕΡΟ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΠΩ ΓΙΑ ΕΞΑΡΤΗΜΕΝΟΥΣ ΜΑΜΑΚΗΔΕΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΘΗΛΑΣΕΙ ΠΟΤΕ ΜΕΓΑΛΗ ΙΣΤΟΡΙΑ........

selini-giorgos

selini-giorgos
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Εννοειται Βαρβαρα,ειπαμε ειναι στην κριση της καθε μανουλας κι αυτο δεν αλλαζει οτι και να λεει ο καθενας και οσες ερευνες και να γινουν.Παρεθεσα τα λινκ για να διευκρινησω τα οφελη του μακροχρονιου θηλασμου.Θα ηθελα και τις ερευνες που λεει η φιλη να δω και τα αρνητικα μεσα απο ερευνες.

lolalu

lolalu
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
για την ακριβεια ειναι 5 χρονια και οχι 3,5.οσο για τους μαμακηδες δεν θυμαμαι να αναφερθηκα.επειδη δεν μπορεις εσυ να απογαλακτιστεις δεν σημαινει πως δεν το θελει το παιδι ή δεν το χρειαζεται.ολα παιζουν ρολο στο αν αρρωσταινει ενα παιδι ή οχι.

toutounaki

toutounaki
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
valerakievelinaki έγραψε:κοριτσια οτι κιαν λεει η unicef η ο ΠΟΥ η καθε μανα θα αποφασισει μεχρι ποτε ΘΕΛΕΙ να θηλασει ! γιατι μονο οταν θελει μια μαμα πρεπει να θηλαζει και οχι επειδη πρεπει!! και μην ξεχναμε εμεις που θηλαζουμε οτι δεν εχει μονο υπερ ο θηλασμος εχει και κατα και το λεω εγω που ............... θηλαζω εδω και4,5 χρονια
Αγαπητή φίλη, κανείς δεν είπε ότι αν δε θέλει ή δεν μπορεί μια μητέρα πρέπει οπωσδήποτε να θηλάσει γιατί το λέει ο ΠΟΥ και η unicef. Απλώς είπα στη lolalu ότι αν θέλει και μπορεί να θηλάσει δεν πρέπει αναγκαστικά να σταματήσει επειδή είναι τάχα υπερβολή ο θηλασμός στους 11 μήνες, διότι πρόκειται για πλάνη και της παρέθεσα μια καθόλα έγκυρη άποψη. Είπα μάλιστα στο ποστ μου ότι η ίδια δε θα τα καταφέρω να φτάσω στο έτος γιατί θα επιστρέψω στην υπηρεσία μου και εκ των πραγμάτων θα λείπω πολλές ώρες από το σπίτι.

Αυτολεξί έγραψα

Η ίδια αν και ως σήμερα θηλάζω ίσως δε φτάσω και το έτος, αλλά αν εσύ θέλεις και φυσικά μπορείς να συνεχίσεις, δεν είναι ανάγκη να σταματήσεις αναγκαστικά στους 11 μήνες.

Δε νομίζω να διαφωνεί κανείς ότι ο θηλασμός πρέπει ν αποτελεί επιλογή όχι αναγκαστική επιβολή.Άλλωστε πολλές μανούλες δεν θήλασαν καν και τα παιδάκια τους είναι μια χαρά...

(Απαντώ εγώ γιατί εγώ ανάρτησα το link για την unicef) Very Happy

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 4 από 9]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Δωρεάν forum σε punBB | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις