Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
28 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 28 επισκέπτες :: 1 μηχανή αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 6 από 9]

toutounaki

toutounaki
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
florentiab έγραψε:
toutounaki έγραψε:Δε χρειάζεται ν' αποδείξεις τίποτα και σε κανέναν lolalu. Έγραψες την άποψή σου, καθόλα σεβαστή και σου παραθέσαμε και μία άλλη (έγκυρη). Κάνεις αυτό που θεωρείς καλύτερο και δεν έχεις ν αποδείξεις τίποτε και σε ΚΑΝΕΝΑΝ. Εσύ και το παιδάκι σου ξέρετε καλύτερα!


δεν είπε μόνο την αποψή της. είπε οτι έχει διαβάσει έρευνες επί του θέματος και θα θέλαμε να ενημερωθούμε και εμείς που δεν τις έχουμε διαβάσει. κακό είναι?

Ασφαλώς δεν είναι κακό. Ίσα- ίσα που συμφωνώ ότι όταν επικαλούμαστε επιστημονική τεκμηρίωση σε ένα θέμα καλό είναι να παραθέτουμε και την πηγή, ειδικά όταν έχει υιοθετηθεί η αντίθετη άποψη ως επικρατέστερη, για να έχουμε μια πιο σφαιρική ενημέρωση κι εκεί βέβαια θα ήταν και το 'ζουμί' της κουβέντας. Από τη στιγμή όμως που η γράφουσα λέει 'λυπάμαι που δεν μπορώ να παραθέσω τις πηγές μου’ είναι ανώφελο να συνεχίζουμε τη συζήτηση. Πολύ περισσότερο όταν είναι γνωστό ότι κάθε μανούλα θα κάνει αυτό που θεωρεί σωστό και πιο ωφέλιμο, ανεξαρτήτως του τί έκαναν οι άλλες και ασφαλώς δε χρειάζεται ν' απολογείται γιαυτό, γιατί όλες (θηλάζουσες και μη) αγαπάμε τα παιδιά μας και κάνουμε ό,τι θεωρούμε καλύτερο γιαυτά.

Very Happy

toutounaki

toutounaki
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
princess 05/05/10 έγραψε:koritsia mi malwnete gia ena thema toso trufero...i kathe mana prosferei sto paidi tis oti thewrei to kalutero...de nomizw kat arxi na uparxei edw mesa mana pou na mi noiazete gia to paidi tis alliws de tha itan se ena forum gia mamades opote i kathemia exei tin apopsi tis gia to mwro tis kai einai upefthini gia ton tropo pou tha to frontisei..i alithia einai oti o thilasmos einai kai mia exartisi tis manas apo to paidi kai de thewrw oti tha prepei na einai aftos o logos pou thilazoume alla ta ofeli gia to paidi kai parallila na to apolamvanoume kai emeis..kai meis thilazoume 8.5 mines edw kai 3 mines lew tha to stamatisw kai akomi de to stamatisa.

Σαφώς και το κριτήριο είναι τα οφέλη για το παιδί. Προσωπικά ήθελα (και ακόμα θέλω) να φτάσω στο χρόνο αλλά ίσως δεν τα καταφέρω λόγω αυξημένων υποχρεώσεων. Σήμερα ωστόσο έγινε κάτι που με στεναχώρησε. Το παιδί δεν παίρνει βάρος εδώ και ένα μήνα και ο παιδίατρος θεωρεί ότι φταίω εγώ που εξακολουθώ να θηλάζω και δε δίνω ξένο γάλα. Εννιά μήνες τώρα όλα πήγαιναν πολύ καλά και πρέπει (ανεξαρτήτως του θηλασμού) να προβληματιστώ για το τί συνέβη...

princess 05/05/10

princess 05/05/10
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
toutounaki έγραψε:
princess 05/05/10 έγραψε:koritsia mi malwnete gia ena thema toso trufero...i kathe mana prosferei sto paidi tis oti thewrei to kalutero...de nomizw kat arxi na uparxei edw mesa mana pou na mi noiazete gia to paidi tis alliws de tha itan se ena forum gia mamades opote i kathemia exei tin apopsi tis gia to mwro tis kai einai upefthini gia ton tropo pou tha to frontisei..i alithia einai oti o thilasmos einai kai mia exartisi tis manas apo to paidi kai de thewrw oti tha prepei na einai aftos o logos pou thilazoume alla ta ofeli gia to paidi kai parallila na to apolamvanoume kai emeis..kai meis thilazoume 8.5 mines edw kai 3 mines lew tha to stamatisw kai akomi de to stamatisa.

Σαφώς και το κριτήριο είναι τα οφέλη για το παιδί. Προσωπικά ήθελα (και ακόμα θέλω) να φτάσω στο χρόνο αλλά ίσως δεν τα καταφέρω λόγω αυξημένων υποχρεώσεων. Σήμερα ωστόσο έγινε κάτι που με στεναχώρησε. Το παιδί δεν παίρνει βάρος εδώ και ένα μήνα και ο παιδίατρος θεωρεί ότι φταίω εγώ που εξακολουθώ να θηλάζω και δε δίνω ξένο γάλα. Εννιά μήνες τώρα όλα πήγαιναν πολύ καλά και πρέπει (ανεξαρτήτως του θηλασμού) να προβληματιστώ για το τί συνέβη...

an exeis gala de vriskw pou einai to provlima..ektos aftou an eiste 9 minwn logika trwte prwi mesimeri apogavma sterees trofes...apo kei tha prepei na parei varos oxi apo to gala...giatros den eimai vevaia

lolalu

lolalu
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
toutounaki έγραψε:
princess 05/05/10 έγραψε:koritsia mi malwnete gia ena thema toso trufero...i kathe mana prosferei sto paidi tis oti thewrei to kalutero...de nomizw kat arxi na uparxei edw mesa mana pou na mi noiazete gia to paidi tis alliws de tha itan se ena forum gia mamades opote i kathemia exei tin apopsi tis gia to mwro tis kai einai upefthini gia ton tropo pou tha to frontisei..i alithia einai oti o thilasmos einai kai mia exartisi tis manas apo to paidi kai de thewrw oti tha prepei na einai aftos o logos pou thilazoume alla ta ofeli gia to paidi kai parallila na to apolamvanoume kai emeis..kai meis thilazoume 8.5 mines edw kai 3 mines lew tha to stamatisw kai akomi de to stamatisa.

Σαφώς και το κριτήριο είναι τα οφέλη για το παιδί. Προσωπικά ήθελα (και ακόμα θέλω) να φτάσω στο χρόνο αλλά ίσως δεν τα καταφέρω λόγω αυξημένων υποχρεώσεων. Σήμερα ωστόσο έγινε κάτι που με στεναχώρησε. Το παιδί δεν παίρνει βάρος εδώ και ένα μήνα και ο παιδίατρος θεωρεί ότι φταίω εγώ που εξακολουθώ να θηλάζω και δε δίνω ξένο γάλα. Εννιά μήνες τώρα όλα πήγαιναν πολύ καλά και πρέπει (ανεξαρτήτως του θηλασμού) να προβληματιστώ για το τί συνέβη...
εμενα στους 9 μηνες μειωθηκε το γαλα μου αλλα δεν χρειαστηκε να του δωσω ξενο επαιρνε απο το φαγητο.τωρα ξεκινησα 11μηνων να του δινω πριν παει για υπνο ξενο γαλα γιατι δεν εχω πολυ.αν το βαρος ειναι φυσιο΄λογικο δεν θα πρεπει να αγχονεσαι.ο δικος μου σ'ενα μηνα ειχε παρει 200 γρ και μετα επανηλθε.το κρατησα λιγο δεν του εδωσα κατευθειαν ξενο.τον αλλο μηνα ξανα πηρε κανονικα και χωρις ξενο γαλα.

toutounaki

toutounaki
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Τρώει κανονικά και φουτόκρεμα και χορτόσουπα και γιαουρτάκι. Πήρε όμως μόνο 100 γραμμάρια σε ένα μήνα και ο παιδίατρος απέδωσε τη στασιμοτητα του βάρους στο ότι θηλάζω ακόμα. Με απασχολεί η ανάπτυξη του παιδιού και όχι αν θα έχω γάλα ή όχι.

Ό,τι μπορούσα έκανα άλλωστε...

lolalu

lolalu
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
toutounaki έγραψε:Τρώει κανονικά και φουτόκρεμα και χορτόσουπα και γιαουρτάκι. Πήρε όμως μόνο 100 γραμμάρια σε ένα μήνα και ο παιδίατρος απέδωσε τη στασιμοτητα του βάρους στο ότι θηλάζω ακόμα. Με απασχολεί η ανάπτυξη του παιδιού και όχι αν θα έχω γάλα ή όχι.

Ό,τι μπορούσα έκανα άλλωστε...
δεν νομιζω να φταιει το οτι θηλαζεις αλλα γιατι δεν του δινεις μονο το πρωι ή το βραδυ γαλα?καταρχην δειχνει οτι πειναει το παιδακι σου?μηπως κινειται πολυ?να σε ρωτησω οταν τον εφερες απο το νοσοκομειο ειχε χασει καθολου βαρος?

toutounaki

toutounaki
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
lolalu έγραψε:
toutounaki έγραψε:Τρώει κανονικά και φουτόκρεμα και χορτόσουπα και γιαουρτάκι. Πήρε όμως μόνο 100 γραμμάρια σε ένα μήνα και ο παιδίατρος απέδωσε τη στασιμοτητα του βάρους στο ότι θηλάζω ακόμα. Με απασχολεί η ανάπτυξη του παιδιού και όχι αν θα έχω γάλα ή όχι.

Ό,τι μπορούσα έκανα άλλωστε...
δεν νομιζω να φταιει το οτι θηλαζεις αλλα γιατι δεν του δινεις μονο το πρωι ή το βραδυ γαλα?καταρχην δειχνει οτι πειναει το παιδακι σου?μηπως κινειται πολυ?να σε ρωτησω οταν τον εφερες απο το νοσοκομειο ειχε χασει καθολου βαρος?

Δε δείχνει να πεινάει αλλά είναι υπερκινητικός. Μπουσουλάει, σηκώνεται, χοροπηδάει για πολλή ώρα. 'Οταν τον έφερα από το μαιευτήριο πράγματι είχε χάσει βάρος, αλλά τότε δεν ήξερε να πιάνει καλά τη θηλή. Με πολλή πολλή προσπάθεια όμως κι επαγγελματικό θήλαστρο, αύξησα τους θηλασμούς, έδωσα και 2 εβδομάδες συμπλήρωμα και επανήλθε και μάλιστα πήγαινε πολύ καλά.

lolalu

lolalu
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
toutounaki έγραψε:
lolalu έγραψε:
toutounaki έγραψε:Τρώει κανονικά και φουτόκρεμα και χορτόσουπα και γιαουρτάκι. Πήρε όμως μόνο 100 γραμμάρια σε ένα μήνα και ο παιδίατρος απέδωσε τη στασιμοτητα του βάρους στο ότι θηλάζω ακόμα. Με απασχολεί η ανάπτυξη του παιδιού και όχι αν θα έχω γάλα ή όχι.

Ό,τι μπορούσα έκανα άλλωστε...
δεν νομιζω να φταιει το οτι θηλαζεις αλλα γιατι δεν του δινεις μονο το πρωι ή το βραδυ γαλα?καταρχην δειχνει οτι πειναει το παιδακι σου?μηπως κινειται πολυ?να σε ρωτησω οταν τον εφερες απο το νοσοκομειο ειχε χασει καθολου βαρος?

Δε δείχνει να πεινάει αλλά είναι υπερκινητικός. Μπουσουλάει, σηκώνεται, χοροπηδάει για πολλή ώρα. 'Οταν τον έφερα από το μαιευτήριο πράγματι είχε χάσει βάρος, αλλά τότε δεν ήξερε να πιάνει καλά τη θηλή. Με πολλή πολλή προσπάθεια όμως κι επαγγελματικό θήλαστρο, αύξησα τους θηλασμούς, έδωσα και 2 εβδομάδες συμπλήρωμα και επανήλθε και μάλιστα πήγαινε πολύ καλά.
παντως μην αγχωνεσαι.περιμενε ενα μηνα ακομα και αν παλι δεν παιρνει βαρος ισως να του εδινες λιγο γαλα αλλα δεν νομιζω και παλι πως φταιει αυτο.αν ειναι υπερκινητικο χανει θερμιδες,και αφου δεν δειχνει να πιναει ισως απλα να δειχνει μια στασιμοτητα,οπως και ο δικος μου.

toutounaki

toutounaki
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
lolalu έγραψε: παντως μην αγχωνεσαι.περιμενε ενα μηνα ακομα και αν παλι δεν παιρνει βαρος ισως να του εδινες λιγο γαλα αλλα δεν νομιζω και παλι πως φταιει αυτο.αν ειναι υπερκινητικο χανει θερμιδες,και αφου δεν δειχνει να πιναει ισως απλα να δειχνει μια στασιμοτητα,οπως και ο δικος μου.
Ναι, δε θα τον πιέσω να τρώει, απλώς θα τον παρακολουθώ και αν χρειαστεί να δώσω και γάλα θα δώσω έτσι κι αλλιώς έχουμε μπει στις στερεες τροφές εδώ και 4 μήνες. Σ' ευχαριστώ πάντως... Αλήθεια εσύ πότε διαπίστωσες ότι ξαναπαίρνει βάρος κανονικά;

lolalu

lolalu
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
toutounaki έγραψε:
lolalu έγραψε: παντως μην αγχωνεσαι.περιμενε ενα μηνα ακομα και αν παλι δεν παιρνει βαρος ισως να του εδινες λιγο γαλα αλλα δεν νομιζω και παλι πως φταιει αυτο.αν ειναι υπερκινητικο χανει θερμιδες,και αφου δεν δειχνει να πιναει ισως απλα να δειχνει μια στασιμοτητα,οπως και ο δικος μου.
Ναι, δε θα τον πιέσω να τρώει, απλώς θα τον παρακολουθώ και αν χρειαστεί να δώσω και γάλα θα δώσω έτσι κι αλλιώς έχουμε μπει στις στερεες τροφές εδώ και 4 μήνες. Σ' ευχαριστώ πάντως... Αλήθεια εσύ πότε διαπίστωσες ότι ξαναπαίρνει βάρος κανονικά;
koita 8 me 9 mhnvn den eixe parei para mono 200gr opws sou eipa deka mhnwn pou phga pali sto giatro eixe parei 400 an thumamai.alla 2 fores ειχε δειξει μια στασιμοτητα.νομιζω ειναι φυσιολογικο αν και η παιδιατρος με αγχωνε αρκετα.οταν ηταν 4 μηνων νεα τωρα εγω δεν ετρωγα καλα κουραζομουν με τις δουλειες μειωθηκε καπως με αποτελεσμα να μην παιρνει βαρος καθολου αλλα ουτε εχασε,η γιατρος μου εγραψε αμεσως γαλα.ειχα διαβασει ομως τροπους για αυξηση του γαλακτος και το παλεψα πολυ μεχρι που ακομα εχω γαλα και δεν χρειαστηκε τελικα ξενο.τι θελω να πω?ολα ειναι στο προγραμμα ειναι δυσκολο να εισαι μανουλα.

eirini1


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
adeline έγραψε:Καλημέρα κορίτσια!γέννησα πριν 3,5 μήνες τον γιο μου και ακόμα τρώει αποκλειστικά γάλα μητρικό.Είμαι υπέρ του μητρικού θηλασμού και όταν ήμουν στο μαιευτήριο ζήτησα αποκελιστικό θηλασμό. Το δέσιμο με το παιδί είναι πραγματικά πολύ μεγάλο και η επαφή σημαντική.Επιθυμία μου είναι να φτάσω μέχρι τους 6 μήνες -που λένε ότι είναι και το κατάλληλο διάστημα κατά το οποίο το παιδί παίρνει όλα τα βασικά στοιχεία-αντισώματα....αν και πιστεύω ότι και 40 μέρες να θηλάσεις πάλι το μωρό παίρνει τα ατνισώματα-.
Όλο αυτό το διάστημα που θηλάζω προσέχω πολύ τι τρώω...μπαχαρικά, καυτερά, ωμα λαχανικά τα ξέχασα εντελώς...πατάτες, μακαρόνια και ρύζι επίσης...γιατί οι κολικοί του μωρού ήταν πολύ έντονοι και δεν ήθελα να υποφέρει. Η παιδίατρος μου είπε ότι αν βλέπω ότι μία τροφή προκαλεί κολικούς, να μην την τρώω. Έτσι περιορίστικα στις σούπες, στα γαλακτοκομικά και στα φρούτα.
Θα ήθελα να μου γράψετε και εσείς την δική σας εμπειρία και τι κάνατε/κάνετε με την διατροφή σας.
φιλιά
Αδελίνα cat

Ακριβώς το ίδιο!!!! εμείς είμαστε 5 μηνων και έχουμε ξεχάσει όπως κι εσύ τα πάντα εκτός από σούπες και ψητά κρέατα.!!!! όλα τα άλλα προκαλούν πόνους και έχει αντίκτυπο στο βραδυνο ύπνο μας... Θηλασμός:υπερ ή κατά;θηλάσατε/θηλάζετε;και αν ναι για πόσο καιρό; - Σελίδα 6 679259

eirini1


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
adeline έγραψε:
joan80 έγραψε:Adeline εμένα ο μικρός μου είναι 2,5 μηνών και τον θηλάζω αποκλειστικά. Και εγώ είχα βάλει στόχο το εξάνημο, αλλά σοτυς πέντε μήνες θα γυρίσω στη δουλεια και αν δεν έχω καταφερει να φτιαξω μια τράπεζα γάλακτος μάλλον θα τον κόψω. Βέβαια το παιδί σιγά σιγά θα αρχίσει να τρώει και στερεά τροφή, οπότε θα δούμε. Ο δικός μου δεν είχε έντονους κολικούς. Το μόνο που περιόρισα ήταν οι σαλάτες. Πάντως μου είχαν πει ότι δεν πρέπει να τα αποκλείουμε όλα αλλά μετα απο δοκιμή όσα πειραζουν το μωρο.
ξέχασα να σου γράψω για τις τροφές...έχεις απόλυτο δίκιο ότι δεν πρέπει να τα αποκλείουμε όλα αλλά δεν άντεχα να τον βλέπω να υποφέρει [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.] ..έτρωγα μακαρόνια...έκλαιγε 3 ώρες...έτρωγα πατάτες επίσης έκλαιγε 3 ώρες...τι να έκανα; δεν τα ξανα έτρωγα...σαλάτα μόνο ντομάτα έτρωγα και τρώω ακόμη..φοβάμαι ακόμη μαρούλι για παράδειγμα...δεν ξέρω...είμαι λίγο φοβιτσιάρα... Rolling Eyes χθες για παράδειγμα είμασταν καλεσμένοι για φαγητό και έφαγα γλυκο τιραμισού...είχε κακάο επάνω..σκέφτηκα ότι δεν θα τον πειράξει..κι όμως...απο το μεσημέρι κοιμήθηκε 12 το βράδυ...μπορεί να ήταν και τυχαίο γεγονός...αλλά εγώ ωσάν φοβιτσιάρα δεν θα ξανά φάω κάτι σε κακάο [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

ΑΑΑΑΑΑΧΧΧΧΧΧΧΧ! Ακριβώς το ίδιο πρόβλημα....κι εγώ πλέον είμαι φοβιτσιάρα..λες να παίζει κι αυτό ρόλο? λες αν δε φοβόμασταν να ήταν τα πράγματα πιο απλά? Θηλασμός:υπερ ή κατά;θηλάσατε/θηλάζετε;και αν ναι για πόσο καιρό; - Σελίδα 6 587529
δε ξέρω αλλά εγώ πολλές φορές έχω φτάσει στον αμήν γιατί ότι έτρωγα του προκαλούσε πονάκια...(ευτυχώς δε κλαίμε αλλά γκρινιάζουμε και διπλωνόμαστε και δεν ησυχάζουμε λεπτό..) η κατάσταση κάπως βελτιώθηκε μετά τους 4,5 μήνες αλλά όχι και θαύματα...
εντωμεταξύ δεν το ήξερα για το μαρούλι και τρωω συνέχεια και καθημερινά για να τον βοηθάω να ενεργείτε....λες να το κόψω???? από σαλάτες τι τρώς τώρα που είναι χειμώνας??? study

adeline


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Νικολέττα έγραψε:Η δικιά μου κόρη είναι 20 μηνών και την θηλάζω ακόμα όσο θέλει. Μου αρέσει πολύ να τη θηλάζω αν και μερικά βράδια μοιάζει να μην θέλει να ξεκολλήσει καθόλου απ το βυζί και αυτό με κουράζει κάπως.
Σε γενικές γραμμές το παιδί μου είναι πολύ καλόβολο, χαρούμενο και τρυφερό και νομίζω οτι ο θηλασμός έχει παίξει το ρόλο του.
Διευκολύνει πολύ στο ξεπέρασμα προβλημάτων που πιθανόν να αντιμετωπίσει το παιδί, πάντα είναι ο τέλειος τρόπος να παρηγορηθεί αμα πονάει, αμα φοβάται η άμα θέλει να νοιώσει ασφάλεια.
Οσον αφορά την διατροφή μου, ποτέ δεν απέφυγα οποιοδήποτε φαγητο. Πέρασε κάποιους κολικούς η μικρή, αλλα δεν νομίζω να έφταιγε η διατροφή μου. Της έβαζα ζεστές κομπρέσες στην κοιλίτσα και ανακουφιζόταν.

Νικολέττα συμφωνώ μαζί σου ότι το στήθος της μαμάς αποτελεί παρηγοριά για το μωράκι. Πολλές φορές το παρατήρησα και εγώ όταν τους πρώτους μήνες είχε ο γιος μου κολικούς...ανακουφιζόταν μόλις ερχόταν σε επαφή με το στήθος μου. Σου εύχομαι καλή συνέχεια και φιλάκια στην κόρη σου. Σ'ευχαριστώ για την εμπειρία σου. Wink

xazomammy

xazomammy
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Nena έγραψε:
lolalu έγραψε:
florentiab έγραψε:
toutounaki έγραψε:Δε χρειάζεται ν' αποδείξεις τίποτα και σε κανέναν lolalu. Έγραψες την άποψή σου, καθόλα σεβαστή και σου παραθέσαμε και μία άλλη (έγκυρη). Κάνεις αυτό που θεωρείς καλύτερο και δεν έχεις ν αποδείξεις τίποτε και σε ΚΑΝΕΝΑΝ. Εσύ και το παιδάκι σου ξέρετε καλύτερα!


δεν είπε μόνο την αποψή της. είπε οτι έχει διαβάσει έρευνες επί του θέματος και θα θέλαμε να ενημερωθούμε και εμείς που δεν τις έχουμε διαβάσει. κακό είναι?
καλα και εσυ τι ζορι τραβας αν ειπα τι γνωμη μου και ανεφερα και το οτι εχω διαβασει ερευνες?ξερεις ποσες ερευνες διαβαζουμε καθημερινα?δεν δε σου αρκει η γνωμη μου?προσπερασε την.δεν συμφωνεις με την αποψη μου?απλα μην ασχολεισαι ειναι κουραστικο να αποδεικνυω συνεχως τα λεγομενα μου μεσα απο το γραπτο λογο.δεν νομιζεις?
Ακριβώς εκεί είναι το θέμα, το να λες τη γνώμη σου, οκ, μπορουμε να μη συμφωνήσουμε διότι αλλά πιστεύω εγώ κι άλλα εσύ. Από τη στιγμή που έχεις κάτι χειροπιαστο, όπως λόγου χάρη μια επιστημονική ερευνα, δεν είναι κακό να μας πεις που διάβασες τη συγκεκριμένη άποψη, ίσα ίσα, είναι καλό να συγκρίνουμε πηγές..

Ακριβώς αυτό θα έγραφα κ εγω Smile

lolalu

lolalu
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
adeline έγραψε:
Νικολέττα έγραψε:Η δικιά μου κόρη είναι 20 μηνών και την θηλάζω ακόμα όσο θέλει. Μου αρέσει πολύ να τη θηλάζω αν και μερικά βράδια μοιάζει να μην θέλει να ξεκολλήσει καθόλου απ το βυζί και αυτό με κουράζει κάπως.
Σε γενικές γραμμές το παιδί μου είναι πολύ καλόβολο, χαρούμενο και τρυφερό και νομίζω οτι ο θηλασμός έχει παίξει το ρόλο του.
Διευκολύνει πολύ στο ξεπέρασμα προβλημάτων που πιθανόν να αντιμετωπίσει το παιδί, πάντα είναι ο τέλειος τρόπος να παρηγορηθεί αμα πονάει, αμα φοβάται η άμα θέλει να νοιώσει ασφάλεια.
Οσον αφορά την διατροφή μου, ποτέ δεν απέφυγα οποιοδήποτε φαγητο. Πέρασε κάποιους κολικούς η μικρή, αλλα δεν νομίζω να έφταιγε η διατροφή μου. Της έβαζα ζεστές κομπρέσες στην κοιλίτσα και ανακουφιζόταν.

Νικολέττα συμφωνώ μαζί σου ότι το στήθος της μαμάς αποτελεί παρηγοριά για το μωράκι. Πολλές φορές το παρατήρησα και εγώ όταν τους πρώτους μήνες είχε ο γιος μου κολικούς...ανακουφιζόταν μόλις ερχόταν σε επαφή με το στήθος μου. Σου εύχομαι καλή συνέχεια και φιλάκια στην κόρη σου. Σ'ευχαριστώ για την εμπειρία σου. Wink
διαβαζα κπ ερευνες για το θηλασμο και πραγματικα με εκαναν να αναθεωρησω τισ αποψεις μου περι τον παρατεταμενο θηλασμο.μερικες φορες ισως και να με βολευε η σκεψη πως ο παρατεταμενος θηλασμος κανει κακο.αυτο γιατι εχω κουραστει πραγματικα πολυ.9 μηνων ξεκινησε ο μικρος τισ στερεες τροφες.δεν ετρωγε με τιποτα μονο δικο μου γαλα ηθελε εινι πραγματικα κολλημενος πανω μου.αλλα ναι ο θηλασμος εχει ως αποτελεσμα δυνατα ευτυχησμενα γεματα αυτοπεποιηθηση παιδια. Θηλασμός:υπερ ή κατά;θηλάσατε/θηλάζετε;και αν ναι για πόσο καιρό; - Σελίδα 6 654316

lolalu

lolalu
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
xazomammy έγραψε:
Nena έγραψε:
lolalu έγραψε:
florentiab έγραψε:
toutounaki έγραψε:Δε χρειάζεται ν' αποδείξεις τίποτα και σε κανέναν lolalu. Έγραψες την άποψή σου, καθόλα σεβαστή και σου παραθέσαμε και μία άλλη (έγκυρη). Κάνεις αυτό που θεωρείς καλύτερο και δεν έχεις ν αποδείξεις τίποτε και σε ΚΑΝΕΝΑΝ. Εσύ και το παιδάκι σου ξέρετε καλύτερα!


δεν είπε μόνο την αποψή της. είπε οτι έχει διαβάσει έρευνες επί του θέματος και θα θέλαμε να ενημερωθούμε και εμείς που δεν τις έχουμε διαβάσει. κακό είναι?
καλα και εσυ τι ζορι τραβας αν ειπα τι γνωμη μου και ανεφερα και το οτι εχω διαβασει ερευνες?ξερεις ποσες ερευνες διαβαζουμε καθημερινα?δεν δε σου αρκει η γνωμη μου?προσπερασε την.δεν συμφωνεις με την αποψη μου?απλα μην ασχολεισαι ειναι κουραστικο να αποδεικνυω συνεχως τα λεγομενα μου μεσα απο το γραπτο λογο.δεν νομιζεις?
Ακριβώς εκεί είναι το θέμα, το να λες τη γνώμη σου, οκ, μπορουμε να μη συμφωνήσουμε διότι αλλά πιστεύω εγώ κι άλλα εσύ. Από τη στιγμή που έχεις κάτι χειροπιαστο, όπως λόγου χάρη μια επιστημονική ερευνα, δεν είναι κακό να μας πεις που διάβασες τη συγκεκριμένη άποψη, ίσα ίσα, είναι καλό να συγκρίνουμε πηγές..

Ακριβώς αυτό θα έγραφα κ εγω Smile
θα μπορουσες απλα να εισαι πιο ευγενικη στους τροπους σου.ειμαι νεα στο φορουν και μπηκα πολυ απλα γιατι ανησυχω για το παιδι μου οπως ολες μας αλλωστε.δεν ειμαι εδω για να συναγωνιστω καμμια σας.δεν υπαρχει λογος να συγκρινω τιποτα.ξερεις ποσες ερευνες εχουν πεσει στα χερια μου που αρχικα συμφωνουσα επειτα τις ανελυα και και ειχα μια πιο σαφης αποψη?θελεις να μαθεις ακομα τις πηγες μου?

adeline


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
eirini1 έγραψε:
adeline έγραψε:
joan80 έγραψε:Adeline εμένα ο μικρός μου είναι 2,5 μηνών και τον θηλάζω αποκλειστικά. Και εγώ είχα βάλει στόχο το εξάνημο, αλλά σοτυς πέντε μήνες θα γυρίσω στη δουλεια και αν δεν έχω καταφερει να φτιαξω μια τράπεζα γάλακτος μάλλον θα τον κόψω. Βέβαια το παιδί σιγά σιγά θα αρχίσει να τρώει και στερεά τροφή, οπότε θα δούμε. Ο δικός μου δεν είχε έντονους κολικούς. Το μόνο που περιόρισα ήταν οι σαλάτες. Πάντως μου είχαν πει ότι δεν πρέπει να τα αποκλείουμε όλα αλλά μετα απο δοκιμή όσα πειραζουν το μωρο.
ξέχασα να σου γράψω για τις τροφές...έχεις απόλυτο δίκιο ότι δεν πρέπει να τα αποκλείουμε όλα αλλά δεν άντεχα να τον βλέπω να υποφέρει [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.] ..έτρωγα μακαρόνια...έκλαιγε 3 ώρες...έτρωγα πατάτες επίσης έκλαιγε 3 ώρες...τι να έκανα; δεν τα ξανα έτρωγα...σαλάτα μόνο ντομάτα έτρωγα και τρώω ακόμη..φοβάμαι ακόμη μαρούλι για παράδειγμα...δεν ξέρω...είμαι λίγο φοβιτσιάρα... Rolling Eyes χθες για παράδειγμα είμασταν καλεσμένοι για φαγητό και έφαγα γλυκο τιραμισού...είχε κακάο επάνω..σκέφτηκα ότι δεν θα τον πειράξει..κι όμως...απο το μεσημέρι κοιμήθηκε 12 το βράδυ...μπορεί να ήταν και τυχαίο γεγονός...αλλά εγώ ωσάν φοβιτσιάρα δεν θα ξανά φάω κάτι σε κακάο [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

ΑΑΑΑΑΑΧΧΧΧΧΧΧΧ! Ακριβώς το ίδιο πρόβλημα....κι εγώ πλέον είμαι φοβιτσιάρα..λες να παίζει κι αυτό ρόλο? λες αν δε φοβόμασταν να ήταν τα πράγματα πιο απλά? [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]
δε ξέρω αλλά εγώ πολλές φορές έχω φτάσει στον αμήν γιατί ότι έτρωγα του προκαλούσε πονάκια...(ευτυχώς δε κλαίμε αλλά γκρινιάζουμε και διπλωνόμαστε και δεν ησυχάζουμε λεπτό..) η κατάσταση κάπως βελτιώθηκε μετά τους 4,5 μήνες αλλά όχι και θαύματα...
εντωμεταξύ δεν το ήξερα για το μαρούλι και τρωω συνέχεια και καθημερινά για να τον βοηθάω να ενεργείτε....λες να το κόψω???? από σαλάτες τι τρώς τώρα που είναι χειμώνας??? study

Ειρήνη δεν ξέρω αν πρέπει να κόψεις το μαρούλι...αν θεωρείς ότι με αυτό βοηθάς το παιδάκι σου να ενεργείτε, να το συνεχίσεις...η αλήθεια είναι ότι πρέπει κι εγώ να ξεκινήσω να το τρώω για να δω αντιδράσεις...-αν κ την μέρα που έφαγα πολύ λίγο σε ένα φιλικό σπίτι...είδα μετά στα κακά του πολύ λίγο αιματάκι..μ'επιασε πανικός [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.] ίδρωσα από την αγωνία...μίλησα με παιδίατρο και μου είπε να τα κοιτάξω καλά τα επόμενα...από κείνη την μέρα εξετάζω εκατοστό εκατοστό τις πάνες του...σαν τον αστυνόμο Σαϊνι χεχεχε Very Happy ...ευτυχώς δεν ξανά έκανε, αλλά η ψυχή πήγε στην κούλουρι που λένε-
από σαλάτες τρώω καρότο τριμμένο και αγγουροντομάτα αλλά θα την κόψω γιατί δεν είναι εποχής Rolling Eyes

sasanath

sasanath
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
[quote="BABYAL"]κ εγω θηλαζω αποκλειστικα ...
ο μικρος μου ειναι 5 μηνων ....στοχος ειναι οι 6 μηνες.
τα βραδυνα ξυπνηματα ειναι πολλα οπως λεει κ η φιλη πιο πανω....................... Sleep Sleep Sleep Θηλασμός:υπερ ή κατά;θηλάσατε/θηλάζετε;και αν ναι για πόσο καιρό; - Σελίδα 6 679259 Θηλασμός:υπερ ή κατά;θηλάσατε/θηλάζετε;και αν ναι για πόσο καιρό; - Σελίδα 6 679259

το μονο που δεν εχω συνηθησει ειναι οτι εχω παχυνει γιατι με το θηλασμο πειναω συνεχεια κ τρωω σαν γουρουνα.... Θηλασμός:υπερ ή κατά;θηλάσατε/θηλάζετε;και αν ναι για πόσο καιρό; - Σελίδα 6 4872 Θηλασμός:υπερ ή κατά;θηλάσατε/θηλάζετε;και αν ναι για πόσο καιρό; - Σελίδα 6 4872 Θηλασμός:υπερ ή κατά;θηλάσατε/θηλάζετε;και αν ναι για πόσο καιρό; - Σελίδα 6 966307
τρωω τα Π Α Ν Τ Α ...............!!!!!!!!!!! Embarassed


ΕΙΝΑΙ ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ ΤΟ ΑΙΣΘΗΜΑ ΤΗΣ ΠΕΙΝΑΣ!
ΑΝ ΔΕΝ ΤΟ ΖΟΥΣΑ ΘΑ ΕΛΕΓΑ ΟΤΙ ΥΠΕΡΒΑΛΛΟΥΝ!!!
Κ ΟΜΩΣ ΕΧΩ ΓΙΝΕΙ ΓΟΥΡΟΥΝΑ!!Κ ΕΧΩ ΜΕΛΛΟΝ ΑΚΟΜΗ!

lolalu

lolalu
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
[quote="sasanath"]
BABYAL έγραψε:κ εγω θηλαζω αποκλειστικα ...
ο μικρος μου ειναι 5 μηνων ....στοχος ειναι οι 6 μηνες.
τα βραδυνα ξυπνηματα ειναι πολλα οπως λεει κ η φιλη πιο πανω....................... Sleep Sleep Sleep Θηλασμός:υπερ ή κατά;θηλάσατε/θηλάζετε;και αν ναι για πόσο καιρό; - Σελίδα 6 679259 Θηλασμός:υπερ ή κατά;θηλάσατε/θηλάζετε;και αν ναι για πόσο καιρό; - Σελίδα 6 679259

το μονο που δεν εχω συνηθησει ειναι οτι εχω παχυνει γιατι με το θηλασμο πειναω συνεχεια κ τρωω σαν γουρουνα.... Θηλασμός:υπερ ή κατά;θηλάσατε/θηλάζετε;και αν ναι για πόσο καιρό; - Σελίδα 6 4872 Θηλασμός:υπερ ή κατά;θηλάσατε/θηλάζετε;και αν ναι για πόσο καιρό; - Σελίδα 6 4872 Θηλασμός:υπερ ή κατά;θηλάσατε/θηλάζετε;και αν ναι για πόσο καιρό; - Σελίδα 6 966307
τρωω τα Π Α Ν Τ Α ...............!!!!!!!!!!! Embarassed


ΕΙΝΑΙ ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ ΤΟ ΑΙΣΘΗΜΑ ΤΗΣ ΠΕΙΝΑΣ!
ΑΝ ΔΕΝ ΤΟ ΖΟΥΣΑ ΘΑ ΕΛΕΓΑ ΟΤΙ ΥΠΕΡΒΑΛΛΟΥΝ!!!
Κ ΟΜΩΣ ΕΧΩ ΓΙΝΕΙ ΓΟΥΡΟΥΝΑ!!Κ ΕΧΩ ΜΕΛΛΟΝ ΑΚΟΜΗ!
πω πω ναι και εγω πεινουσα πολυ οταν θηλαζα αποκλειστικα.οσο για τα κιλα τωρα τα χανω...23 ειχα παρει και ξεκινησα με 52...υστερα σου λενε δεν τρως για 2 χαχαχαχ Very Happy

adeline


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
lolalu έγραψε:
xazomammy έγραψε:
Nena έγραψε:
lolalu έγραψε:
florentiab έγραψε:
toutounaki έγραψε:Δε χρειάζεται ν' αποδείξεις τίποτα και σε κανέναν lolalu. Έγραψες την άποψή σου, καθόλα σεβαστή και σου παραθέσαμε και μία άλλη (έγκυρη). Κάνεις αυτό που θεωρείς καλύτερο και δεν έχεις ν αποδείξεις τίποτε και σε ΚΑΝΕΝΑΝ. Εσύ και το παιδάκι σου ξέρετε καλύτερα!


δεν είπε μόνο την αποψή της. είπε οτι έχει διαβάσει έρευνες επί του θέματος και θα θέλαμε να ενημερωθούμε και εμείς που δεν τις έχουμε διαβάσει. κακό είναι?
καλα και εσυ τι ζορι τραβας αν ειπα τι γνωμη μου και ανεφερα και το οτι εχω διαβασει ερευνες?ξερεις ποσες ερευνες διαβαζουμε καθημερινα?δεν δε σου αρκει η γνωμη μου?προσπερασε την.δεν συμφωνεις με την αποψη μου?απλα μην ασχολεισαι ειναι κουραστικο να αποδεικνυω συνεχως τα λεγομενα μου μεσα απο το γραπτο λογο.δεν νομιζεις?
Ακριβώς εκεί είναι το θέμα, το να λες τη γνώμη σου, οκ, μπορουμε να μη συμφωνήσουμε διότι αλλά πιστεύω εγώ κι άλλα εσύ. Από τη στιγμή που έχεις κάτι χειροπιαστο, όπως λόγου χάρη μια επιστημονική ερευνα, δεν είναι κακό να μας πεις που διάβασες τη συγκεκριμένη άποψη, ίσα ίσα, είναι καλό να συγκρίνουμε πηγές..

Ακριβώς αυτό θα έγραφα κ εγω Smile
θα μπορουσες απλα να εισαι πιο ευγενικη στους τροπους σου.ειμαι νεα στο φορουν και μπηκα πολυ απλα γιατι ανησυχω για το παιδι μου οπως ολες μας αλλωστε.δεν ειμαι εδω για να συναγωνιστω καμμια σας.δεν υπαρχει λογος να συγκρινω τιποτα.ξερεις ποσες ερευνες εχουν πεσει στα χερια μου που αρχικα συμφωνουσα επειτα τις ανελυα και και ειχα μια πιο σαφης αποψη?θελεις να μαθεις ακομα τις πηγες μου?

Κορίτσια συγνώμη που παρεμβαίνω στην συζήτηση, αλλά θα ήθελα να σας πω ότι νιώθω άσχημα που έφτασε σ'αυτο το σημείο το θέμα που έθεσα για τον θηλασμό, γιατί εγώ "πόσταρα" στην εδώ συζήτηση ένα link για μία έρευνα που διεξείχθει στην Αγγλία για λογαριασμό εταιρειών παιδικών τροφών... Rolling Eyes
να μην υπάρχουν εντάσεις...δυστυχώς ο γραπτός λόγος είναι πολύ εύκολα παρεξηγήσιμος από τον προφορικό...ίσως αν βρισκόμασταν όλες στον ίδιο χώρο face to face και κουβεντιάζαμε, σίγουρα δεν θα είχαμε εντάσεις. προτείνω να ηρεμίσουμε και να σκεφτούμε ότι η φύση μας προίκισε με ένα τόσο σημαντικό χάρισμα....να παράγει το ίδιο μας το σώμα τροφή για το παιδί μας!!μια τροφή μοναδική και πολύτιμη. σε κάποιες γυναίκες αυτή η τροφή διαρκεί 5 μέρες έως 2 χρόνια, 4...σε άλλες καθόλου...όπως και να έχει είμαστε μητέρες.
καλό είναι να ενημερωνόμαστε, να προβληματιζόμαστε, αλλά εν τέλει να κάνουμε αυτό που θεωρούμε -η καθεμία ξεχωριστά- σωστό για τον εαυτό μας.
δεν ξέρω αν θα τα καταφέρω με τον θηλασμό, αλλά μέχρι στιγμής το παιδάκι μου πάει καλά και αυτό με κάνει να νιώθε ΤΕΛΕΙΑ!! Very Happy
φιλιά σε όλες σας Embarassed [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

lolalu

lolalu
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
adeline έγραψε:
lolalu έγραψε:
xazomammy έγραψε:
Nena έγραψε:
lolalu έγραψε:
florentiab έγραψε:
toutounaki έγραψε:Δε χρειάζεται ν' αποδείξεις τίποτα και σε κανέναν lolalu. Έγραψες την άποψή σου, καθόλα σεβαστή και σου παραθέσαμε και μία άλλη (έγκυρη). Κάνεις αυτό που θεωρείς καλύτερο και δεν έχεις ν αποδείξεις τίποτε και σε ΚΑΝΕΝΑΝ. Εσύ και το παιδάκι σου ξέρετε καλύτερα!


δεν είπε μόνο την αποψή της. είπε οτι έχει διαβάσει έρευνες επί του θέματος και θα θέλαμε να ενημερωθούμε και εμείς που δεν τις έχουμε διαβάσει. κακό είναι?
καλα και εσυ τι ζορι τραβας αν ειπα τι γνωμη μου και ανεφερα και το οτι εχω διαβασει ερευνες?ξερεις ποσες ερευνες διαβαζουμε καθημερινα?δεν δε σου αρκει η γνωμη μου?προσπερασε την.δεν συμφωνεις με την αποψη μου?απλα μην ασχολεισαι ειναι κουραστικο να αποδεικνυω συνεχως τα λεγομενα μου μεσα απο το γραπτο λογο.δεν νομιζεις?
Ακριβώς εκεί είναι το θέμα, το να λες τη γνώμη σου, οκ, μπορουμε να μη συμφωνήσουμε διότι αλλά πιστεύω εγώ κι άλλα εσύ. Από τη στιγμή που έχεις κάτι χειροπιαστο, όπως λόγου χάρη μια επιστημονική ερευνα, δεν είναι κακό να μας πεις που διάβασες τη συγκεκριμένη άποψη, ίσα ίσα, είναι καλό να συγκρίνουμε πηγές..

Ακριβώς αυτό θα έγραφα κ εγω Smile
θα μπορουσες απλα να εισαι πιο ευγενικη στους τροπους σου.ειμαι νεα στο φορουν και μπηκα πολυ απλα γιατι ανησυχω για το παιδι μου οπως ολες μας αλλωστε.δεν ειμαι εδω για να συναγωνιστω καμμια σας.δεν υπαρχει λογος να συγκρινω τιποτα.ξερεις ποσες ερευνες εχουν πεσει στα χερια μου που αρχικα συμφωνουσα επειτα τις ανελυα και και ειχα μια πιο σαφης αποψη?θελεις να μαθεις ακομα τις πηγες μου?

Κορίτσια συγνώμη που παρεμβαίνω στην συζήτηση, αλλά θα ήθελα να σας πω ότι νιώθω άσχημα που έφτασε σ'αυτο το σημείο το θέμα που έθεσα για τον θηλασμό, γιατί εγώ "πόσταρα" στην εδώ συζήτηση ένα link για μία έρευνα που διεξείχθει στην Αγγλία για λογαριασμό εταιρειών παιδικών τροφών... Rolling Eyes
να μην υπάρχουν εντάσεις...δυστυχώς ο γραπτός λόγος είναι πολύ εύκολα παρεξηγήσιμος από τον προφορικό...ίσως αν βρισκόμασταν όλες στον ίδιο χώρο face to face και κουβεντιάζαμε, σίγουρα δεν θα είχαμε εντάσεις. προτείνω να ηρεμίσουμε και να σκεφτούμε ότι η φύση μας προίκισε με ένα τόσο σημαντικό χάρισμα....να παράγει το ίδιο μας το σώμα τροφή για το παιδί μας!!μια τροφή μοναδική και πολύτιμη. σε κάποιες γυναίκες αυτή η τροφή διαρκεί 5 μέρες έως 2 χρόνια, 4...σε άλλες καθόλου...όπως και να έχει είμαστε μητέρες.
καλό είναι να ενημερωνόμαστε, να προβληματιζόμαστε, αλλά εν τέλει να κάνουμε αυτό που θεωρούμε -η καθεμία ξεχωριστά- σωστό για τον εαυτό μας.
δεν ξέρω αν θα τα καταφέρω με τον θηλασμό, αλλά μέχρι στιγμής το παιδάκι μου πάει καλά και αυτό με κάνει να νιώθε ΤΕΛΕΙΑ!! Very Happy
φιλιά σε όλες σας Embarassed [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]
εχεις δικιο δεν επρεπε να παρει τετοια τροπη το θεμα.ομως υπαρχουν αυτα.συμφωνω ειμαστε ολες μανουλες γεματες αγαπη για τα παιδια.λατρευω ολα τα παιδια και θελω το καλυτερο για ολα και πανω απο ολα θα πρεπει να κοιταξουμε τι χρειαζονται εκεινα.το μονο που πραγματικα χρειαζονται ειναι αγαπη ασφαλεια στοργη και φροντιδα,χαρουμενους γονεις και ανθρωπους ευχαριστους γυρω του ωστε να γινουν σωστοι ανθρωποι.και εμεις μπορουμε να τα προσφερουμε ολα αυτα.πρεπει να ειμαστε ολες ενωμενες και στηπιζουμε η μια την αλλη.οποια και αν ειναι η αποψη μας.ολες πανω κατω αντιμετωπιζουμε τις ιδιες ανησυχιες τα ιδια προβληματα.. I love you I love you I love you I love you I love you I love you I love you

adeline


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
lolalu έγραψε:
adeline έγραψε:
lolalu έγραψε:
xazomammy έγραψε:
Nena έγραψε:
lolalu έγραψε:
florentiab έγραψε:
toutounaki έγραψε:Δε χρειάζεται ν' αποδείξεις τίποτα και σε κανέναν lolalu. Έγραψες την άποψή σου, καθόλα σεβαστή και σου παραθέσαμε και μία άλλη (έγκυρη). Κάνεις αυτό που θεωρείς καλύτερο και δεν έχεις ν αποδείξεις τίποτε και σε ΚΑΝΕΝΑΝ. Εσύ και το παιδάκι σου ξέρετε καλύτερα!


δεν είπε μόνο την αποψή της. είπε οτι έχει διαβάσει έρευνες επί του θέματος και θα θέλαμε να ενημερωθούμε και εμείς που δεν τις έχουμε διαβάσει. κακό είναι?
καλα και εσυ τι ζορι τραβας αν ειπα τι γνωμη μου και ανεφερα και το οτι εχω διαβασει ερευνες?ξερεις ποσες ερευνες διαβαζουμε καθημερινα?δεν δε σου αρκει η γνωμη μου?προσπερασε την.δεν συμφωνεις με την αποψη μου?απλα μην ασχολεισαι ειναι κουραστικο να αποδεικνυω συνεχως τα λεγομενα μου μεσα απο το γραπτο λογο.δεν νομιζεις?
Ακριβώς εκεί είναι το θέμα, το να λες τη γνώμη σου, οκ, μπορουμε να μη συμφωνήσουμε διότι αλλά πιστεύω εγώ κι άλλα εσύ. Από τη στιγμή που έχεις κάτι χειροπιαστο, όπως λόγου χάρη μια επιστημονική ερευνα, δεν είναι κακό να μας πεις που διάβασες τη συγκεκριμένη άποψη, ίσα ίσα, είναι καλό να συγκρίνουμε πηγές..

Ακριβώς αυτό θα έγραφα κ εγω Smile
θα μπορουσες απλα να εισαι πιο ευγενικη στους τροπους σου.ειμαι νεα στο φορουν και μπηκα πολυ απλα γιατι ανησυχω για το παιδι μου οπως ολες μας αλλωστε.δεν ειμαι εδω για να συναγωνιστω καμμια σας.δεν υπαρχει λογος να συγκρινω τιποτα.ξερεις ποσες ερευνες εχουν πεσει στα χερια μου που αρχικα συμφωνουσα επειτα τις ανελυα και και ειχα μια πιο σαφης αποψη?θελεις να μαθεις ακομα τις πηγες μου?

Κορίτσια συγνώμη που παρεμβαίνω στην συζήτηση, αλλά θα ήθελα να σας πω ότι νιώθω άσχημα που έφτασε σ'αυτο το σημείο το θέμα που έθεσα για τον θηλασμό, γιατί εγώ "πόσταρα" στην εδώ συζήτηση ένα link για μία έρευνα που διεξείχθει στην Αγγλία για λογαριασμό εταιρειών παιδικών τροφών... Rolling Eyes
να μην υπάρχουν εντάσεις...δυστυχώς ο γραπτός λόγος είναι πολύ εύκολα παρεξηγήσιμος από τον προφορικό...ίσως αν βρισκόμασταν όλες στον ίδιο χώρο face to face και κουβεντιάζαμε, σίγουρα δεν θα είχαμε εντάσεις. προτείνω να ηρεμίσουμε και να σκεφτούμε ότι η φύση μας προίκισε με ένα τόσο σημαντικό χάρισμα....να παράγει το ίδιο μας το σώμα τροφή για το παιδί μας!!μια τροφή μοναδική και πολύτιμη. σε κάποιες γυναίκες αυτή η τροφή διαρκεί 5 μέρες έως 2 χρόνια, 4...σε άλλες καθόλου...όπως και να έχει είμαστε μητέρες.
καλό είναι να ενημερωνόμαστε, να προβληματιζόμαστε, αλλά εν τέλει να κάνουμε αυτό που θεωρούμε -η καθεμία ξεχωριστά- σωστό για τον εαυτό μας.
δεν ξέρω αν θα τα καταφέρω με τον θηλασμό, αλλά μέχρι στιγμής το παιδάκι μου πάει καλά και αυτό με κάνει να νιώθε ΤΕΛΕΙΑ!! Very Happy
φιλιά σε όλες σας Embarassed [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]
εχεις δικιο δεν επρεπε να παρει τετοια τροπη το θεμα.ομως υπαρχουν αυτα.συμφωνω ειμαστε ολες μανουλες γεματες αγαπη για τα παιδια.λατρευω ολα τα παιδια και θελω το καλυτερο για ολα και πανω απο ολα θα πρεπει να κοιταξουμε τι χρειαζονται εκεινα.το μονο που πραγματικα χρειαζονται ειναι αγαπη ασφαλεια στοργη και φροντιδα,χαρουμενους γονεις και ανθρωπους ευχαριστους γυρω του ωστε να γινουν σωστοι ανθρωποι.και εμεις μπορουμε να τα προσφερουμε ολα αυτα.πρεπει να ειμαστε ολες ενωμενες και στηπιζουμε η μια την αλλη.οποια και αν ειναι η αποψη μας.ολες πανω κατω αντιμετωπιζουμε τις ιδιες ανησυχιες τα ιδια προβληματα.. I love you I love you I love you I love you I love you I love you I love you

έτσι ακριβώς..καλά τα λες Wink [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
lolalu έγραψε: διαβαζα κπ ερευνες για το θηλασμο και πραγματικα με εκαναν να αναθεωρησω τισ αποψεις μου περι τον παρατεταμενο θηλασμο.μερικες φορες ισως και να με βολευε η σκεψη πως ο παρατεταμενος θηλασμος κανει κακο.αυτο γιατι εχω κουραστει πραγματικα πολυ.9 μηνων ξεκινησε ο μικρος τισ στερεες τροφες.δεν ετρωγε με τιποτα μονο δικο μου γαλα ηθελε εινι πραγματικα κολλημενος πανω μου.αλλα ναι ο θηλασμος εχει ως αποτελεσμα δυνατα ευτυχησμενα γεματα αυτοπεποιηθηση παιδια. Θηλασμός:υπερ ή κατά;θηλάσατε/θηλάζετε;και αν ναι για πόσο καιρό; - Σελίδα 6 654316

Εχεις καταφερει να θηλασεις το πρωτο σου παιδακι. Δεν ξερω αν το εχεις προσεξει αλλα πολλες δεν το καταφεραμε αυτο στο πρωτο μας παιδι..οποτε για μενα εχεις κανει την καλυτερη αρχη σαν μανα Smile Η κουραση σου ειναι κατι που δεν -φανταζομαι - οτι θα σχολιαζε καμια μας αρνητικα. Δεν θα βασανιζεσαι μονο κ μονο γιατι "ετσι πρεπει",. Οσες ανεφεραν τον ΠΟΥ,την Unicef ή οποια αλλη πηγη το κανουν για τονισουν οτι ο θηλασμος ειναι υγεια. Δεν το κανει καμια απο ανταγωνισμο ή για να κανει την εξυπνη.Καποιες αν οχι ή περισσοτερες αντιμετωπισαμε προβληματα με τον θηλασμο ειτε λογω κακης ενημερωσης,ειτε λογω ανευθυνων γιατρων και ασχετων που ειχαν γνωμη πανω σε αυτο το θεμα. Ειμαστε σε μια εποχη οπου προσπαθουν οι πολυεθνικες με καθε τροπο να μας επιβαλλουν τι θα φαμε,τι θα πιουμε...στην Αμερικη πια εχουν απαγορευσει το να εχεις τον δικο σου κηπο,να καλλιεργεις βοτανα..αυτος ειναι ο στοχος για την Ευρωπη επισης.Ο θηλασμος ειναι και αυτος ενα ζητημα που καιει την βιομηχανια παιδικων/βρεφικων τροφων. Πολλες απο τις ερευνες που κυκλοφορουν και ειναι αρνητικες προς τον θηλασμο εχουν αυτον τον στοχο,να απομακρυνουν τον ανθρωπο απο οτι ειναι φυσικο κ δεν προσφερει κερδος. Το γαλα,η στερεα τροφη τα παντα ειναι θεμα κερδους. Η καραμελα των παιδιατρων οτι το γαλα σε σκονη και οι ετοιμες βρεφικες κρεμες "ειναι πολυ περισσοτερο εμπλουτισμενες με καλα στοιχεια για το μωρο" απο το να θηλασεις ή να ετοιμασεις μονη σου την τροφη του παιδιου σου με βιολογικα τροφιμα ειναι πολυ πιο επικινδυνη απο την καραμελα των συμβουλων θηλασμου κ αυτων που υπερασπιζονται τον θηλασμο (οπως ανεφερε μια κοπελα σε προηγουμενα ποστ). Ολες θελουμε το καλο των παιδιων μας αλλα δεν ειμαστε ολες καλα ενημερωμενες ή δεν δινουμε την απαραιτητη σημασια σε αυτα που μας πασαρουν κατα καιρους..

149Θηλασμός:υπερ ή κατά;θηλάσατε/θηλάζετε;και αν ναι για πόσο καιρό; - Σελίδα 6 Empty kalhmera Παρ Ιαν 21, 2011 1:54 am

lolalu

lolalu
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Ναι ετσι ακριβως ειναι οπως τα λες γινονται ολα για το χρημα.παντα υποστηριζα το θηλασμο.ηθελα να θηλασω και το προσπαθησα πολυ.με βοηθησε και ο αντρας μου που και αυτος ειναι υπερ.λεγα θα τον θηλασω 6μηνες μαξιμου αλλα να μαι ακομα.φυσικα δεν του φτανει πλεον και του δινω ξενο.ενας φιλος του αντρα μου που ειναι γιατρος του ειπε πως μετα τους 6 μηνες το γαλα δεν προσφερει τπτ.και τον ρωτησα η γυναικα του θηλασε?οχι μου απαντα.τοτε τι εμπιστοσυνη να του δειξουμε?ναι εχω κουραστει δεν ειναι ντροπη ειναι γεγονος.και ψυχολογικα και σωματικα.ο μικρος μου ειναι ζωηρος και μπουσουλαει απο 4μηνων τον κυνηγαω απο τοτε.εσυ δεν κουραζεσαι? Very Happy

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Ο μεγάλος μου δεν θήλασε ιδιαίτερα, ούτε δύο μήνες μάξιμουμ και αυτό με συμπλήρωμα. έγινε ένα κατάγερο παιδάκι, σπανιώς αρρωσταίνει, κοιμάται όλη νύχτα, δεν είχε κολικούς, κοινώς η ιδανική κατάσταση.
Ο μικρος ακόμα θηλάζει, πρωί και βράδυ. Δεν κοιμάται με τίποτα, είναι μέσα στη γκρίνια, δεν κάθεται πουθενά, είναι όλο νεύρα και είχε αρκετούς κολικούς. Οκ, ουτε αυτος αρρωσταίνει, αλλά αυτό νομίζω είναι και κληρονομικό, μεταξύ άλλων.
Η καραμέλα που ακούω εγώ είναι να σταματησω το θηλασμό για να σωθω. Κι εμένα μου λένε ότι δεν του προσφέρω πλέον τίποτα με το να το θηλάζω.
Κι εδώ είναι η ένστασή μου: στη χειρότερη περίπτωση του προσφέρω ότι θα του προσέφερε κι ένα άλλο γάλα. τρώει πλέον κρέας, φρούτα, σιγα σιγά μπαίνει και το αβγο, οπότε έλλειψη βιταμινών και μετάλλων δεν μπορώ να πω ότι έχει. Βάρος παίρνει κανονικότατα, διανοητικά η ανάπτυξή του μου φαίνεται οκ, καταλαβαίνει, αρχίζει να μπουσουλάει, να κάνει βηματάκια... Έχει επικρατήσει η άποψη ότι πρέπει ντε και καλά να δίνουμε στο μωρό σκόνη, έτοιμο προϊόν με πρόσθετες βιταμίνες, σαν κάτι τύπους που τρώνε μόνο τηγανητες πατάτες και μετά χαπακωνονται για να παίρνουν και τις βιταμίνες..
lolalu, κι εγώ δίνω συμπλήρωμα καμια φορά, το δοκίμασα στην αρχή να του δώσω αργα το βράδυ, κατα τις 12-1 που ξυπνούσε, μπας και κοιμηθεί μέχρι το πρωί αλλά τζιφος, δεν έπιασε.
o γιατρός φίλος σας έχει διαφορετική άποψη, οκ. Αν εσύ πιστεύεις κάτι και ο γιατρός σου πει κάτι άντιθετο, την ψάχνεις λίγο παραπάνω και κάνεις αυτό που νομίζεις. Στο κάτω κάτω, θηλασμός είναι, δεν είναι χορήγηση αντιβίωσης, να κάνει κακό...

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 6 από 9]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Δωρεάν φόρουμ | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις