Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
287 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 287 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 6 από 9]

126ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΓΑΛΑ!!!!!!! - Σελίδα 6 Empty Απ: ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΓΑΛΑ!!!!!!! Τετ Φεβ 02, 2011 1:05 am

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Gianna_V έγραψε: Ιδιωτικο μαιευτηριο φιλικο προς τον θηλασμο αλλα χωρις προσωπικη βουληση της μαμας..


Gianna_V ποιο ιδιωτικο ειναι φιλικο προς τον θηλασμο? Των Αθηνων απο οσο γνωριζω δεν εχουν χαρακτηριστει "φιλικα προς τα βρεφη" απο κανενα επισημο φορεα Rolling Eyes ,αφου δεν εφαρμοζουν το rooming in...το μωρο χωρια και "φιλικο" δεν ταιριαζουν.

127ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΓΑΛΑ!!!!!!! - Σελίδα 6 Empty Απ: ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΓΑΛΑ!!!!!!! Τετ Φεβ 02, 2011 1:27 am

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
litsakos έγραψε:
Gianna_V έγραψε: Ιδιωτικο μαιευτηριο φιλικο προς τον θηλασμο αλλα χωρις προσωπικη βουληση της μαμας..


Gianna_V ποιο ιδιωτικο ειναι φιλικο προς τον θηλασμο? Των Αθηνων απο οσο γνωριζω δεν εχουν χαρακτηριστει "φιλικα προς τα βρεφη" απο κανενα επισημο φορεα Rolling Eyes ,αφου δεν εφαρμοζουν το rooming in...το μωρο χωρια και "φιλικο" δεν ταιριαζουν.

Όλα στην θεωρια ειναι για να το χαφτουν οι νεες μανουλες οπως εγω. Γεννησα στο ΙΑΣΩ που καθε μερα σχεδον κανει σεμιναρια για το θηλασμο. Απο την εμπειρια μου, ολα τα κανει για να φαινεται οτι ειναι φιλικο στο θηλασμο. Γιατι αν ηταν, δεν θα με εβαζαν στο τελος να υπογραψω ενα χαρτι οι μαιες που εγραφε οτι δεν συμφωνω με την πολιτικη rooming in που θα σημαινε μειωση προσωπικου!... ΑΧ, ΣΤΕΡΝΗ ΜΟΥ ΓΝΩΣΗ ΝΑ Σ' ΕΙΧΑ ΠΡΩΤΑ!!! Αλλα θα επιστρεψω και θα διορθωσω το λαθος μου... I'll be back! Twisted Evil

128ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΓΑΛΑ!!!!!!! - Σελίδα 6 Empty Απ: ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΓΑΛΑ!!!!!!! Τετ Φεβ 02, 2011 2:11 am

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
MariaM έγραψε:
litsakos έγραψε:
Gianna_V έγραψε: Ιδιωτικο μαιευτηριο φιλικο προς τον θηλασμο αλλα χωρις προσωπικη βουληση της μαμας..


Gianna_V ποιο ιδιωτικο ειναι φιλικο προς τον θηλασμο? Των Αθηνων απο οσο γνωριζω δεν εχουν χαρακτηριστει "φιλικα προς τα βρεφη" απο κανενα επισημο φορεα Rolling Eyes ,αφου δεν εφαρμοζουν το rooming in...το μωρο χωρια και "φιλικο" δεν ταιριαζουν.

Όλα στην θεωρια ειναι για να το χαφτουν οι νεες μανουλες οπως εγω. Γεννησα στο ΙΑΣΩ που καθε μερα σχεδον κανει σεμιναρια για το θηλασμο. Απο την εμπειρια μου, ολα τα κανει για να φαινεται οτι ειναι φιλικο στο θηλασμο. Γιατι αν ηταν, δεν θα με εβαζαν στο τελος να υπογραψω ενα χαρτι οι μαιες που εγραφε οτι δεν συμφωνω με την πολιτικη rooming in που θα σημαινε μειωση προσωπικου!... ΑΧ, ΣΤΕΡΝΗ ΜΟΥ ΓΝΩΣΗ ΝΑ Σ' ΕΙΧΑ ΠΡΩΤΑ!!! Αλλα θα επιστρεψω και θα διορθωσω το λαθος μου... I'll be back! Twisted Evil

χαχαχα! Respect
να το κρατησεις μαζι σου την επομενη φορα,εχεις το δικαιωμα (εννοειται), λες κ ευθυνονται οι λεχωνες για τις μειωσεις προσωπικου!καλο κι αυτο!μηπως να πληρωνουμε κ τους μισθους τους?να ριχνουμε κ κανα σφουγγαρισμα?

129ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΓΑΛΑ!!!!!!! - Σελίδα 6 Empty Απ: ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΓΑΛΑ!!!!!!! Τετ Φεβ 02, 2011 2:33 am

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
litsakos έγραψε:
MariaM έγραψε:

Όλα στην θεωρια ειναι για να το χαφτουν οι νεες μανουλες οπως εγω. Γεννησα στο ΙΑΣΩ που καθε μερα σχεδον κανει σεμιναρια για το θηλασμο. Απο την εμπειρια μου, ολα τα κανει για να φαινεται οτι ειναι φιλικο στο θηλασμο. Γιατι αν ηταν, δεν θα με εβαζαν στο τελος να υπογραψω ενα χαρτι οι μαιες που εγραφε οτι δεν συμφωνω με την πολιτικη rooming in που θα σημαινε μειωση προσωπικου!... ΑΧ, ΣΤΕΡΝΗ ΜΟΥ ΓΝΩΣΗ ΝΑ Σ' ΕΙΧΑ ΠΡΩΤΑ!!! Αλλα θα επιστρεψω και θα διορθωσω το λαθος μου... I'll be back! Twisted Evil

χαχαχα! Respect
να το κρατησεις μαζι σου την επομενη φορα,εχεις το δικαιωμα (εννοειται), λες κ ευθυνονται οι λεχωνες για τις μειωσεις προσωπικου!καλο κι αυτο!μηπως να πληρωνουμε κ τους μισθους τους?να ριχνουμε κ κανα σφουγγαρισμα?

Eννοειται! Δικο μου δεν ειναι; Οτι θελω θα το κανω!

130ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΓΑΛΑ!!!!!!! - Σελίδα 6 Empty Απ: ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΓΑΛΑ!!!!!!! Τετ Φεβ 02, 2011 2:45 am

marilin


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
MariaM δεν χρειάζεται να πάρεις θήλαστρο για να αυξήσης την παραγωγή σου. Το θήλαστρο είναι απαραίτητο μόνο αν θέλεις να είσαι μακριά απ' το παιδί και πρέπει να αφήνεις γεύματα.
Τα νοσοκομειακά είναι τα καλύτερα.
Επίσης για ένα γεύμα την ημέρα μπορείς να πάρεις και το ηλεκτρικό της μεντέλα είναι πολύ καλό.
Αλλά υπάρχει περίπτωση να μην μπορεί το στήθος να ανταποκριθεί με αποτέλεσμα να μην μπορείς να βγάλεις πάνω απο δέκα μλ. Μην φοβηθείς πως δεν έχεις γάλα.
Στο επόμενο σίγουρα θα τα καταφέρεις με το θηλασμό. Πάρε το βιβλίο της Πατσούρου "Θηλασμός μια υπέροχη σχέση"
Επίσης κάποια κοπέλα είπε πως στο μαιευτήριο το παιδί της ήταν στο στήθος 20 λεπτά και δεν χόρταινε.
Είναι απόλυτα φυσιολογικό να είναι και 20 και 30 και παραπάνω λεπτά στο στήθος. Δεν σημαίνει οτι δεν έχεις γάλα.
Επίσης το γάλα δεν κόβεται απο στεναχώρια. Υπάρχουν γυναίκες που θηλάζουν για πολύ καιρό και τους έχουν συμβεί δυσάρεστα γεγονότα παρόλ' αυτά εξακολουθούν να θηλάζουν με επιτυχία.
Ο μηχανισμός είναι ένας και μοναδικός " Βάζουμε το παιδί σωστά στο στήθος όποτε θέλει χωρίς ωράριο"
Επίσης μια κοπέλα είπε πως πονούσε και έβγαζε αίμα.
Ο θηλασμός δεν είναι επίπονος εκτός αν το παιδί δεν τοποθετείται σωστά.
Βέβαια τις πρώτες ημέρες μέχρι το στήθος να "συνηθίσει" ίσως νοιώθεις μια ενόχληση και ένα τσούξιμο.
Βάζεις λίγο πουρελάν και αφήνεις κάποιες ώρες το στήθος εκτεθειμένο στον αέρα.
Επίσης επειδή και εγώ στο ιασώ γέννησα σε εξάκληνο παρακαλώ σκασίλα μου αν μου βλέπανε το στήθος. Εμεινα ευχαριστημένη απ' το συγκεκριμένο μαιευτήριο και θήλασα με επιτυχία για πολύ καιρό παρόλο που δεν είχε rooming in.
Πολύ απλά ζητάς αποκλειστικό θηλασμό
δεν το ταίζουν ξένο γάλα και στο φέρνουν όταν πεινάει.
Τέλος να συμπληρώσω πως δεν είχα καμια ιδιαίτερη συμπαράσταση απο το περιβάλλον μου για να θηλάσω.
Αντιθέτως η παιδίατρος απ' την πρώτη στιγμή έδωσε την τέλεια οδηγία αποθηλασμού "Μόλις θηλάσεις δώσε και συμπλήρωμα για να χορτάσει το παιδί",
η μητέρα μου "Μα καλά πριν απο μια ώρα έφαγε το παιδί πάλι θα θηλάσεις?, δεν έχεις γάλα δώστου ξένο" τα ίδια και ο άντρας μου. Και εγώ δώστου κλάμα γιατι είχα απογοητευτεί. Πείσμωνα όμως περισσότερο. Ο θηλασμός είναι υπόθεση μάνας παιδιού. Καλή και η υποστήριξη αλλα εμείς είμαστε μάνες και εμείς έχουμε αναλαβει το ρόλο να το θρέψουμε.

131ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΓΑΛΑ!!!!!!! - Σελίδα 6 Empty Απ: ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΓΑΛΑ!!!!!!! Τετ Φεβ 02, 2011 3:23 am

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
marilin έγραψε:MariaM δεν χρειάζεται να πάρεις θήλαστρο για να αυξήσης την παραγωγή σου. Το θήλαστρο είναι απαραίτητο μόνο αν θέλεις να είσαι μακριά απ' το παιδί και πρέπει να αφήνεις γεύματα.
Τα νοσοκομειακά είναι τα καλύτερα.
Επίσης για ένα γεύμα την ημέρα μπορείς να πάρεις και το ηλεκτρικό της μεντέλα είναι πολύ καλό.
Αλλά υπάρχει περίπτωση να μην μπορεί το στήθος να ανταποκριθεί με αποτέλεσμα να μην μπορείς να βγάλεις πάνω απο δέκα μλ. Μην φοβηθείς πως δεν έχεις γάλα.
Στο επόμενο σίγουρα θα τα καταφέρεις με το θηλασμό. Πάρε το βιβλίο της Πατσούρου "Θηλασμός μια υπέροχη σχέση"
Επίσης κάποια κοπέλα είπε πως στο μαιευτήριο το παιδί της ήταν στο στήθος 20 λεπτά και δεν χόρταινε.
Είναι απόλυτα φυσιολογικό να είναι και 20 και 30 και παραπάνω λεπτά στο στήθος. Δεν σημαίνει οτι δεν έχεις γάλα.
Επίσης το γάλα δεν κόβεται απο στεναχώρια. Υπάρχουν γυναίκες που θηλάζουν για πολύ καιρό και τους έχουν συμβεί δυσάρεστα γεγονότα παρόλ' αυτά εξακολουθούν να θηλάζουν με επιτυχία.
Ο μηχανισμός είναι ένας και μοναδικός " Βάζουμε το παιδί σωστά στο στήθος όποτε θέλει χωρίς ωράριο"
Επίσης μια κοπέλα είπε πως πονούσε και έβγαζε αίμα.
Ο θηλασμός δεν είναι επίπονος εκτός αν το παιδί δεν τοποθετείται σωστά.
Βέβαια τις πρώτες ημέρες μέχρι το στήθος να "συνηθίσει" ίσως νοιώθεις μια ενόχληση και ένα τσούξιμο.
Βάζεις λίγο πουρελάν και αφήνεις κάποιες ώρες το στήθος εκτεθειμένο στον αέρα.
Επίσης επειδή και εγώ στο ιασώ γέννησα σε εξάκληνο παρακαλώ σκασίλα μου αν μου βλέπανε το στήθος. Εμεινα ευχαριστημένη απ' το συγκεκριμένο μαιευτήριο και θήλασα με επιτυχία για πολύ καιρό παρόλο που δεν είχε rooming in.
Πολύ απλά ζητάς αποκλειστικό θηλασμό
δεν το ταίζουν ξένο γάλα και στο φέρνουν όταν πεινάει.
Τέλος να συμπληρώσω πως δεν είχα καμια ιδιαίτερη συμπαράσταση απο το περιβάλλον μου για να θηλάσω.
Αντιθέτως η παιδίατρος απ' την πρώτη στιγμή έδωσε την τέλεια οδηγία αποθηλασμού "Μόλις θηλάσεις δώσε και συμπλήρωμα για να χορτάσει το παιδί",
η μητέρα μου "Μα καλά πριν απο μια ώρα έφαγε το παιδί πάλι θα θηλάσεις?, δεν έχεις γάλα δώστου ξένο" τα ίδια και ο άντρας μου. Και εγώ δώστου κλάμα γιατι είχα απογοητευτεί. Πείσμωνα όμως περισσότερο. Ο θηλασμός είναι υπόθεση μάνας παιδιού. Καλή και η υποστήριξη αλλα εμείς είμαστε μάνες και εμείς έχουμε αναλαβει το ρόλο να το θρέψουμε.

Ευχαριστώ πάρα πάρα πολύ για τις πολύ πολύ χρήσιμες συμβουλες σου!!!

Εγώ όπως είπα ενώ με διαβεβαίωναν ότι δεν έπαιρνε ξενο γάλα στο ΙΑΣΩ είδα με τα μάτια μου να τον ταιζουν με μπιμπερό! Ήταν η ίδια κοπέλα που είχα ρωτήσει και το είχε αρνηθεί και την πίστεψα. Όμως μου έλεγε ψέματα. Το τελευταίο βράδυ είχα βγάλει με το θήλαστρο 40ml και τους είπα να του το δώσουν και ελπίζω να με άκουσαν. Αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι δεν διαφωνούν μαζί σου αλλά κάνουν τη δουλειά τους. Κατά τα άλλα που δεν αφορούν το θέμα του θηλασμού είναι πολύ καλές.

132ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΓΑΛΑ!!!!!!! - Σελίδα 6 Empty Απ: ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΓΑΛΑ!!!!!!! Τετ Φεβ 02, 2011 3:35 am

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Γενικά βεβαια και σύμφωνα με τις συνθήκες στα ελληνικά μαιευτήρια θεωρώ σε γενικές γραμμές πολύ καλή την εμπειρία μου από το ΙΑΣΩ. Έχω πολύ καλή εμπειρία από την γέννα μου, με βοηθησαν πάρα πολύ, γέννησα γρήγορα και παρόλο που υπήρχε πρόβλημα απέφυγα την καισαρική πράγμα που το χρωστάω στον γιατρό μου κατά κύριο λόγο. Αλλα στο θέμα του θηλασμού και για να φτάσει στο σημειο να είναι φιλικο προς το θηλασμό, θέλει πολύ δουλειά ακομα. Την δεύτερη φορά θα ζητήσω να έχω δική μου μαία μονο και μόνο για να μου φερει το μωρό στην ανάνηψη και όχι τόσο για την βοήθεια που ενδέχεται να μου προσφέρει στη γέννα. Θα δώσω περισσότερη βάση σε κάποιες λεπτομέρειες που έχουν σημασία.

133ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΓΑΛΑ!!!!!!! - Σελίδα 6 Empty Απ: ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΓΑΛΑ!!!!!!! Τετ Φεβ 02, 2011 3:59 am

Rinoula

Rinoula
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
marilin έγραψε:
Πολύ απλά ζητάς αποκλειστικό θηλασμό
δεν το ταίζουν ξένο γάλα και στο φέρνουν όταν πεινάει.
Συμφωνώ μαζί σου σε όλα εκτός από αυτό. Γέννησα στο Μητέρα και ενώ έλεγαν ότι δεν τα ταίζουν μέσα, σίγουρα τα τάιζαν, ακόμα κι αν είχες ζητήσει αποκλειστικό θηλασμό. Το κάνουν για να μην κλαίνε. Με το που κλαίνε, τους βάζουν το μπιμπερό. Ακόμα κι αν έχεις ζητήσει αποκλειστικό θηλασμό, δε σου το φέρνουν πιο συχνά αλλά τις ώρες που το φέρνουν και στις άλλες μαμάδες. Είμαι σίγουρη ότι της έδωσαν ξένο στο μαιευτήριο (να πω ότι της έδωσα κι εγώ με τα χεράκια μου). Όταν όμως ήρθαμε σπίτι, θηλάζαμε αποκλειστικά.

134ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΓΑΛΑ!!!!!!! - Σελίδα 6 Empty Απ: ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΓΑΛΑ!!!!!!! Τετ Φεβ 02, 2011 4:04 am

cassiani

cassiani
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
marilin έγραψε:MariaM δεν χρειάζεται να πάρεις θήλαστρο για να αυξήσης την παραγωγή σου. Το θήλαστρο είναι απαραίτητο μόνο αν θέλεις να είσαι μακριά απ' το παιδί και πρέπει να αφήνεις γεύματα.


Επίσης το γάλα δεν κόβεται απο στεναχώρια. Υπάρχουν γυναίκες που θηλάζουν για πολύ καιρό και τους έχουν συμβεί δυσάρεστα γεγονότα παρόλ' αυτά εξακολουθούν να θηλάζουν με επιτυχία.
Ο μηχανισμός είναι ένας και μοναδικός "



Τέλος να συμπληρώσω πως δεν είχα καμια ιδιαίτερη συμπαράσταση απο το περιβάλλον μου για να θηλάσω.

. Ο θηλασμός είναι υπόθεση μάνας παιδιού. Καλή και η υποστήριξη αλλα εμείς είμαστε μάνες και εμείς έχουμε αναλαβει το ρόλο να το θρέψουμε.
to thilastro emena me voithise sto thema tis aposimforiseis giati den mporousa me tipota na to vgalo moni mou opote xreisimopoiite kai gia alla pragmata ektos apo to na vgazeis gala gia na taiseis to moro.defteron to gala kovate apo stenaxoria kai to ksero giati to perase i aderfi mou kai to exo dei na ginete apla isos kapoies ginaikes einai pio dinates i psixologia tous leitourgei diafoertika.kai triton kai teleftaio simfono pos mia ginaika mporei na ta kataferei na thilasei kai xoris na exei sibarastasi arkei na einai poli dinati kai na exei pisma alla oti emeistrefoume t apedia mas den sinmainei pos den xreiazomaste tin stiriksi tin voitheia gia na mas erthoun ola pio omorfa kai omala.allste to exo ksanapei emena pou o adras mou itan dipla mou poli sto thema thilasmou niothei pos kai aftos prosfere kati sto pedi tou mporei na min itan to gala kathe aftou alla evale ena litharaki gia na moorei to pedi tou na trefete me afto.

135ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΓΑΛΑ!!!!!!! - Σελίδα 6 Empty Απ: ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΓΑΛΑ!!!!!!! Τετ Φεβ 02, 2011 4:53 am

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
marilin έγραψε:
Τέλος να συμπληρώσω πως δεν είχα καμια ιδιαίτερη συμπαράσταση απο το περιβάλλον μου για να θηλάσω.
Αντιθέτως η παιδίατρος απ' την πρώτη στιγμή έδωσε την τέλεια οδηγία αποθηλασμού "Μόλις θηλάσεις δώσε και συμπλήρωμα για να χορτάσει το παιδί",
η μητέρα μου "Μα καλά πριν απο μια ώρα έφαγε το παιδί πάλι θα θηλάσεις?, δεν έχεις γάλα δώστου ξένο" τα ίδια και ο άντρας μου. Και εγώ δώστου κλάμα γιατι είχα απογοητευτεί. Πείσμωνα όμως περισσότερο. Ο θηλασμός είναι υπόθεση μάνας παιδιού. Καλή και η υποστήριξη αλλα εμείς είμαστε μάνες και εμείς έχουμε αναλαβει το ρόλο να το θρέψουμε.

Δεν είναι πιστεύω ότι δεν καταφερα να θηλάσω επειδή ημουν ψυχικά αδύναμη και υπέκυψα στην πίεση του περιβάλλοντος. Ήρθα αντιμέτωπη με μία πληροφορία που δεν είχα υπολογίσει και δεν είχα ενημερωθεί κατάλληλα και επίσης δεν είχα το χρόνο να επεξεργαστώ. Η παιδίατρος με απέτρεψε να θηλάσω επειδή το μωρό είχε ίκτερο. Με την σκέψη και μόνο ότι αν θήλαζα θα έκανα κακο στο παιδί μου, δεν έβαλα κανένα πείσμα μπροστά. Αν δεν είχε ίκτερο ίσως και εγώ να μην άκουγα κανέναν. Βέβαια όπως είπα έμαθα πολύ αργότερα ότι ο ίκτερος δεν έχει σχέση με τον θηλασμό... Αλλά ήταν αργά.

136ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΓΑΛΑ!!!!!!! - Σελίδα 6 Empty Απ: ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΓΑΛΑ!!!!!!! Τετ Φεβ 02, 2011 5:00 am

Tziz


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
MariaM έγραψε:
marilin έγραψε:... Επίσης επειδή και εγώ στο ιασώ γέννησα σε εξάκληνο παρακαλώ σκασίλα μου αν μου βλέπανε το στήθος. Εμεινα ευχαριστημένη απ' το συγκεκριμένο μαιευτήριο και θήλασα με επιτυχία για πολύ καιρό παρόλο που δεν είχε rooming in.
Πολύ απλά ζητάς αποκλειστικό θηλασμό
δεν το ταίζουν ξένο γάλα και στο φέρνουν όταν πεινάει.

Εγώ όπως είπα ενώ με διαβεβαίωναν ότι δεν έπαιρνε ξενο γάλα στο ΙΑΣΩ είδα με τα μάτια μου να τον ταιζουν με μπιμπερό! Ήταν η ίδια κοπέλα που είχα ρωτήσει και το είχε αρνηθεί και την πίστεψα. Όμως μου έλεγε ψέματα. Το τελευταίο βράδυ είχα βγάλει με το θήλαστρο 40ml και τους είπα να του το δώσουν και ελπίζω να με άκουσαν. Αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι δεν διαφωνούν μαζί σου αλλά κάνουν τη δουλειά τους. Κατά τα άλλα που δεν αφορούν το θέμα του θηλασμού είναι πολύ καλές.

Συμφωνώ ξανά με τη ΜαρίαΜ.
Τις έβλεπα κι εγώ που τα μπούκωναν με τα μπιμπεράκια. Κι όσο για τα 80ml που έβγαλα κι εγώ το τελευταίο βράδυ, ελπίζω να της το έδωσαν και να μην κατέληξε στα σκουπίδια...
Το στήθος μου δε με νοιάζει αν το έβλεπαν. Απλά πιστεύω πως κάποιες κοπέλες ίσως και τα ίδια τα μωράκια, να χρειάζονται μια σχετικά πιο ήσυχη ατμόσφαιρα για να ηρεμίσουν και να συγκεντρωθούν σε αυτό που κάνουν...

Rinoula έγραψε:
marilin έγραψε:
Πολύ απλά ζητάς αποκλειστικό θηλασμό
δεν το ταίζουν ξένο γάλα και στο φέρνουν όταν πεινάει.
Συμφωνώ μαζί σου σε όλα εκτός από αυτό. Γέννησα στο Μητέρα και ενώ έλεγαν ότι δεν τα ταίζουν μέσα, σίγουρα τα τάιζαν, ακόμα κι αν είχες ζητήσει αποκλειστικό θηλασμό. Το κάνουν για να μην κλαίνε. Με το που κλαίνε, τους βάζουν το μπιμπερό. Ακόμα κι αν έχεις ζητήσει αποκλειστικό θηλασμό, δε σου το φέρνουν πιο συχνά αλλά τις ώρες που το φέρνουν και στις άλλες μαμάδες. Είμαι σίγουρη ότι της έδωσαν ξένο στο μαιευτήριο (να πω ότι της έδωσα κι εγώ με τα χεράκια μου). Όταν όμως ήρθαμε σπίτι, θηλάζαμε αποκλειστικά.

Έτσι είναι. Και η αλήθεια είναι ότι δε μπορώ να τις κακολογήσω. Για σκέψου να έχεις πάνω από 100 μωρά σε ένα θάλαμο και να κλαίνε το ένα πίσω από το άλλο, κι εσύ να πρέπει να το "ανεχτείς" αυτό για 8 ολόκληρες ώρες... Εδώ η δικιά μου 2λεπτά γκρινιάζει και είναι ώρες που θέλω να την πετάξω από το παράθυρο! Σκέψου να είναι και ξένα!

Κορίτσια εμένα η ίδια η μαία εκείνο το τελευταίο βράδυ μου είπε τα εξής όταν με είδε να κλαίω από άγχος, στεναχώρια και ΑΠΕΛΠΙΣΙΑ επειδή δε μπορούσα να ηρεμίσω με τίποτα το μωράκι μου:
"Το παιδί σου έχει μάθει να πίνει 90ml στην καθισιά του, κι εσύ τώρα θέλεις, να το κάνεις να πιει 40! Ε δε γίνεται!"
Να προσθέσω ότι αυτό μου το είπε, γιατί είχα απόφασίσει να μην της ξαναδώσω ξένο, κι αφού τα βυζιά μου όπως προείπα είχαν γίνει σα μπαλόνια, να τη θηλάσω για να ξεφουσκώσουν, αλλά και για να πάρει πια αυτό το πολύτιμο γάλα!!!
Και συνεχίζει: "Να το κάνεις, (εννοούσε τον αποκλειστικό θηλασμό) αλλά αφού θα έχει αυξηθεί το γάλα σου αρκετά!"
Αφού λοιπόν μου έφερε ένα μπιμπεράκι το οποίο ρούφηξε η δικιά μου σε κλάσματα δευτερολέπτου, μου έφερε και το θήλαστρο για αυτή την "αποσυμφόρηση" όπως το λέτε...
Μμμμμμμ.... Πολύ ενθαρρυντικό ε?
Δε με βοήθησε ούτε στιγμή να βάλω το παιδί στο στήθος.
Να σημειώσω εδώ ότι το ένα στήθος το είχε ήδη σχεδόν "αδειάσει" η μικρή γιατί όταν έβαλα το θήλαστρο δεν έβγαλε τίποτα (γιαυτό είπα πιο πριν ότι έβγαλα 80 μόνο από το ένα) που σημαίνει ότι αν με βοηθούσε να επιμείνω λίγο παραπάνω ίσως και να το κατάφερνα...
Όμως ήταν 5 το ξημέρωμα, ψέματα, 5 τα φέρνανε και πρέπει να είχε πάει 5:30-6 όταν έγινε αυτό, κι ενοχλούσα και τις διπλανές μου σχεδόν μία ώρα, γιατί έκλαιγα παρέα με τη μικρούλα μου τόσο πολύ, που τα δάκρυά μου είχαν μουσέψει τα σεντόνια...
Η κοπέλα που ανταλλάξαμε και τηλέφωνα, με έβλεπε και δεν ήξερε τι να κάνει! Δεν ήξερε πως να με βοηθήσει να ηρεμίσω...

Γιαυτό σας λέω...
Πώς να πιάσει το μωρό στήθος οταν το μπιμπερό τρέεεεεχει, ενώ το βυζί θέλει κόπο????
Και μετά λένε οι κοπέλες "ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΓΑΛΑ!" Εμ πώς να έχουν οι άμοιρες, όταν για τους χ λόγους δεν έβαλαν το παιδί στο στήθος????



Έχει επεξεργασθεί από τον/την Tziz στις Τετ Φεβ 02, 2011 5:08 am, 1 φορά

137ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΓΑΛΑ!!!!!!! - Σελίδα 6 Empty Απ: ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΓΑΛΑ!!!!!!! Τετ Φεβ 02, 2011 5:05 am

Μιλουπακι

Μιλουπακι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
α οχι εμενα την εφερναν και απλα υπηρχε το μπιμπερο μαζι το οποιο της εδωσα μια μερα γιατι απλα κοιμοταν και δεν ξυπναγε να θηλασει οποτε ηξερα οτι και μεσα θα της εδιναν, μαλιστα ζητησα και αποκλειστικο θηλασμο για να δω και οντως την αλλη μερα μου την φεραν χωρις το μπουκαλακι, καλα μεσα δεν το συζητω οτι τα ταιζουν, δεν μπορει να τα φερνουν ολα την ιδια ωρα στην μαμα να φανε, αφου το καθενα εχει το δικο του ωραριο ειναι προφανες οτι μεσα τους δινουν, αγγελικη το γαλα σου θα το εδωσαν στο λεω γιατι το εχω τσεκαρει, κατεβαζα στον γιο μου με θηλαστρο και οντως το εδιναν

138ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΓΑΛΑ!!!!!!! - Σελίδα 6 Empty Απ: ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΓΑΛΑ!!!!!!! Τετ Φεβ 02, 2011 5:26 am

Tziz


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Μιλουπάκι ψιλοαμφιβάλω γιατί ήταν ήδη χορτασμένη και τον είχε ψιλοπάρει κιόλας τον υπνάκο...
Λες αλήθεια να το κράτησαν και να της το έδωσαν αργότερα???
Δεν το νομίζω...

Αν ο γιος σου ήταν σε θερμοκοιτίδα αλλάζει...δεν είναι το ίδιο με αυτό που λέω εγώ. Τες πα. Περσινά ξινά σταφύλια... Έχω μετανοιώσει για πολλά... Ακόμα και τώρα ενώ έχω πάρει απόφαση να αποθηλάσω, νιώθω χάλια με τον εαυτό μου, γιατί ουσιαστικά διάλεξα την εύκολη λύση.
Και ειλικρινά αυτό πιστεύω για κάποιες από αυτές που επιλέγουν το ξένο γάλα, χωρίς να θέλω να θίξω καμία, αφού βάζω πρώτο τον εαυτό μου. Το ξένο μπορεί να το δώσει και ο μπαμπάς, η γιαγιά κτλ, κι εμείς να κοιμηθούμε και μια ωρίτσα παραπάνω ε???
Έχουμε κατά κάποιο τρόπο την ανάγκη να πιστέψουμε σε ένα ψέμα, σε μία αβάσιμη πληροφορία, για να έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο...Θες γιατί είμαστε αδύναμοι χαρακτήρες, θες γιατί δεν έχουμε υπομονή, θες γιατί δεν αντέχουμε τον πόνο στις θηλές (τις πρώτες μέρες) ή γιατί δεν αντέχουμε να ακούμε το μωρό να κλαίει κάθε τρεις και λίγο... οι λόγοι μπορεί να διαφέρουν...
Ξέρω πως δεν είναι ιδιαίτερα εμψυχωτικό αυτό που λέω για τις νέες μανούλες, αλλά κι εγώ νέα μανούλα είμαι -μόλις δύο μηνών- κι ενώ είχα ξεκινήσει με τις καλύτερες διαθέσεις και θεωρούσα κι εγώ το θηλασμό μία φυσική διαδικασία, στην πορεία αλλιώς εξελίχθηκαν τα πράγματα...

139ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΓΑΛΑ!!!!!!! - Σελίδα 6 Empty Απ: ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΓΑΛΑ!!!!!!! Τετ Φεβ 02, 2011 5:29 am

Μιλουπακι

Μιλουπακι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
οχι δεν τον ειχα σε θερμοκοιτιδα αγγελικη μου, εγω θα σου πω μην πεσεις στην παγιδα των τυψεων ελεος δηλ, η συνεχισε η σταματα αλλα να εισαι σιγουρη για την αποφαση σου, ουτε τυψεις μετα ουτε τιποτα, να ειναι μια συνηδητη αποφαση ομως αυτη που θα παρεις γιατι αν το μετανιωσεις δυσκολα γυρνα το γαλα σου μετα!

140ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΓΑΛΑ!!!!!!! - Σελίδα 6 Empty Απ: ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΓΑΛΑ!!!!!!! Τετ Φεβ 02, 2011 5:35 am

Rinoula

Rinoula
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Μιλουπακι έγραψε:οχι δεν τον ειχα σε θερμοκοιτιδα αγγελικη μου, εγω θα σου πω μην πεσεις στην παγιδα των τυψεων ελεος δηλ, η συνεχισε η σταματα αλλα να εισαι σιγουρη για την αποφαση σου, ουτε τυψεις μετα ουτε τιποτα, να ειναι μια συνηδητη αποφαση ομως αυτη που θα παρεις γιατι αν το μετανιωσεις δυσκολα γυρνα το γαλα σου μετα!
Συμφωνώ απόλυτα!!! Σκέψου και αποφάσισε αλλά να είσαι σίγουρη και ό,τι αποφασίσεις να το υποστηρίξεις πρώτα πρώτα στον εαυτό σου γιατί αλλιώς απλά θα νιώθεις άσχημα εσύ!!

141ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΓΑΛΑ!!!!!!! - Σελίδα 6 Empty Απ: ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΓΑΛΑ!!!!!!! Τετ Φεβ 02, 2011 5:57 am

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Rinoula έγραψε:
Μιλουπακι έγραψε:οχι δεν τον ειχα σε θερμοκοιτιδα αγγελικη μου, εγω θα σου πω μην πεσεις στην παγιδα των τυψεων ελεος δηλ, η συνεχισε η σταματα αλλα να εισαι σιγουρη για την αποφαση σου, ουτε τυψεις μετα ουτε τιποτα, να ειναι μια συνηδητη αποφαση ομως αυτη που θα παρεις γιατι αν το μετανιωσεις δυσκολα γυρνα το γαλα σου μετα!
Συμφωνώ απόλυτα!!! Σκέψου και αποφάσισε αλλά να είσαι σίγουρη και ό,τι αποφασίσεις να το υποστηρίξεις πρώτα πρώτα στον εαυτό σου γιατί αλλιώς απλά θα νιώθεις άσχημα εσύ!!
Ναι και εγώ συμφωνώ! Ζύγισέ τα και αποφάσισε και μην ακούς τη γνώμη κανενός. Η απόφαση αυτή είναι μόνο δική σου. I love you

142ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΓΑΛΑ!!!!!!! - Σελίδα 6 Empty Απ: ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΓΑΛΑ!!!!!!! Τετ Φεβ 02, 2011 7:12 am

Tziz


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Κορίτσια σας ευχαριστώ πολύ, αλλά το έχω ξαναπεί έτσι κι αλλιώς πως το γάλα μου τώρα πια είναι ανύπαρκτο.
Σε κάποιες φάσεις είχα δοκιμάσει να βάλω τη μικρή ξανά, αλλά δεν καθόταν με τίποτα κι εκεί ήταν που ένιωσα πιο "ξένη" κι απ'το ξένο...
Με το θήλαστρο δεν παίζει να ξανασχοληθώ, πάει και τελείωσε!
Το πιο βαρετό κι εκνευριστικό πράγμα στον κόσμο...
Τες πα.
Ααααααααααν κάνω δεύτερο, θα δούμε...

143ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΓΑΛΑ!!!!!!! - Σελίδα 6 Empty Απ: ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΓΑΛΑ!!!!!!! Τετ Φεβ 02, 2011 9:53 am

jenny_M


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
γειάς & πάλι.
χαίρομαι να υπάρχει καλό κλίμα & να παρέχουμε όσο γίνεται σωστή ενημέρωση απο τις εμπειρίες μας.όμως κάθε εγκυμοσύνη,κάθε γέννα έτσι & κάθε παιδί είναι διαφορετικό,οπότε δεν υπάρχουν πρέπει,απλά μερικά κολπάκια.
Απλά σε άλλο φόρουμ έχει γίνει το ξεκατίνιασμα για το θέμα θυλασμού & καισαρικής.κατ εμε απαράδεκτα πράγματα.
στο θέμα του θύλαστρου, έχω δοκιμάσει της Νuk που δε με βόλεψε & της medela που ήταν αρκετά καλύτερο.ίσως έπρεπε εξ αρχής να έχω αγοράσει ενα, ειδικά τις πρώτες μέρες που ήρθα οριακά για μαστίτιδα,αλλά & πάλι δεν τα χρειάστηκα & πολύ.
στο θέμα μαιευτήριο ,δεν έχω παράπονο απο τις μαίες ίσα ίσα.όμως δε γέννησα Αθήνα, αλλά σε ιδιωτικό στην πάτρα.
καλό είναι να το προσπαθήσουν οι νέες μαμάδες,αλλά δε χάλασε & ο κόσμος αν δεν το καταφέρουν
καλό βράδυ

144ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΓΑΛΑ!!!!!!! - Σελίδα 6 Empty Απ: ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΓΑΛΑ!!!!!!! Τετ Φεβ 02, 2011 10:20 am

dinaki88

dinaki88
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
marilin έγραψε:MariaM δεν χρειάζεται να πάρεις θήλαστρο για να αυξήσης την παραγωγή σου. Το θήλαστρο είναι απαραίτητο μόνο αν θέλεις να είσαι μακριά απ' το παιδί και πρέπει να αφήνεις γεύματα.
Τα νοσοκομειακά είναι τα καλύτερα.
Επίσης για ένα γεύμα την ημέρα μπορείς να πάρεις και το ηλεκτρικό της μεντέλα είναι πολύ καλό.
Αλλά υπάρχει περίπτωση να μην μπορεί το στήθος να ανταποκριθεί με αποτέλεσμα να μην μπορείς να βγάλεις πάνω απο δέκα μλ. Μην φοβηθείς πως δεν έχεις γάλα.
Στο επόμενο σίγουρα θα τα καταφέρεις με το θηλασμό. Πάρε το βιβλίο της Πατσούρου "Θηλασμός μια υπέροχη σχέση"
Επίσης κάποια κοπέλα είπε πως στο μαιευτήριο το παιδί της ήταν στο στήθος 20 λεπτά και δεν χόρταινε.
Είναι απόλυτα φυσιολογικό να είναι και 20 και 30 και παραπάνω λεπτά στο στήθος. Δεν σημαίνει οτι δεν έχεις γάλα.
Επίσης το γάλα δεν κόβεται απο στεναχώρια. Υπάρχουν γυναίκες που θηλάζουν για πολύ καιρό και τους έχουν συμβεί δυσάρεστα γεγονότα παρόλ' αυτά εξακολουθούν να θηλάζουν με επιτυχία.
Ο μηχανισμός είναι ένας και μοναδικός " Βάζουμε το παιδί σωστά στο στήθος όποτε θέλει χωρίς ωράριο"
Επίσης μια κοπέλα είπε πως πονούσε και έβγαζε αίμα.
Ο θηλασμός δεν είναι επίπονος εκτός αν το παιδί δεν τοποθετείται σωστά.
Βέβαια τις πρώτες ημέρες μέχρι το στήθος να "συνηθίσει" ίσως νοιώθεις μια ενόχληση και ένα τσούξιμο.
Βάζεις λίγο πουρελάν και αφήνεις κάποιες ώρες το στήθος εκτεθειμένο στον αέρα.
Επίσης επειδή και εγώ στο ιασώ γέννησα σε εξάκληνο παρακαλώ σκασίλα μου αν μου βλέπανε το στήθος. Εμεινα ευχαριστημένη απ' το συγκεκριμένο μαιευτήριο και θήλασα με επιτυχία για πολύ καιρό παρόλο που δεν είχε rooming in.
Πολύ απλά ζητάς αποκλειστικό θηλασμό
δεν το ταίζουν ξένο γάλα και στο φέρνουν όταν πεινάει.
Τέλος να συμπληρώσω πως δεν είχα καμια ιδιαίτερη συμπαράσταση απο το περιβάλλον μου για να θηλάσω.
Αντιθέτως η παιδίατρος απ' την πρώτη στιγμή έδωσε την τέλεια οδηγία αποθηλασμού "Μόλις θηλάσεις δώσε και συμπλήρωμα για να χορτάσει το παιδί",
η μητέρα μου "Μα καλά πριν απο μια ώρα έφαγε το παιδί πάλι θα θηλάσεις?, δεν έχεις γάλα δώστου ξένο" τα ίδια και ο άντρας μου. Και εγώ δώστου κλάμα γιατι είχα απογοητευτεί. Πείσμωνα όμως περισσότερο. Ο θηλασμός είναι υπόθεση μάνας παιδιού. Καλή και η υποστήριξη αλλα εμείς είμαστε μάνες και εμείς έχουμε αναλαβει το ρόλο να το θρέψουμε.
ξαναποστάρω το συγκεκριμένο μήνυμα, είναι σημαντικό να το δουν και πάλι οι μαμάδες, απλά επισημαίνω ότι αυτό με το αν ταίζουν ή όχι τα μωρά στα ιδιωτικά-γέννησα σε δημόσιο-δεν το ξέρω, έχω ακούσει το αντίθετο, και το ανέφεραν κιόλας.
επίσης δεν υπάρχει συγκεκριμένη έρευνα που δείχνει αν όντως κόβεται το γάλα ή όχι από στεναχώρια, κι αυτό είναι υποκειμενικό κιόλας, άλλες στεναχωριούνται που λερώθηκε με γάλα το μπλουζάκι τους κι άλλες με θάνατο συγγενή, σε ποιά κόβεται και σε ποιά όχι δεν το ξέρουμε για να κρίνουμε τη σοβαρότητα του θέματος, πιστεύω ότι ψυχολογικοί παράγοντες μπορεί να επηρεάσουν την ποσότητα, αλλά μαχαίρι κόψιμο?? Rolling Eyes
τέσπα σε αυτό το θέμα να βάλουμε την πλειοψηφία των περιπτώσεων, όλες ξέρουμε ότι στη λοχεία βλέπουμε κάποια πράγματα τραγικά και στεναχωριόμαστε, αν κόπηκε κόπηκε σε ελάχιστες περιπτώσεις οπότε να ξέρετε ότι δε συμβαίνει συχνά και αυτό...

http://psuxoblabla.blogspot.gr/

145ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΓΑΛΑ!!!!!!! - Σελίδα 6 Empty Απ: ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΓΑΛΑ!!!!!!! Τετ Φεβ 02, 2011 10:41 am

μιμή


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΜΟΝΟ ΝΑ ΘΥΜΙΣΩ ΟΤΙ ΚΑΙ ΣΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ ΠΟΥ ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΑΝ ΜΠΙΜΠΕΡΟ ΚΑΙ Ο ΘΗΛΑΣΜΟΣ ΗΤΑΝ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟΣ ΠΡΟΚΕΙΜΕΝΟΥ ΤΟ ΜΩΡΟ ΝΑ ΕΠΙΒΙΩΣΕΙ,ΠΟΛΛΕΣ ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΠΟΥ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΤΟΥΣ ΔΕΝ ΧΟΡΤΑΙΝΕ ΚΑΤΕΦΕΥΓΑΝ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΤΗΣ ΓΕΙΤΟΝΙΣΣΑΣ ΠΟΥ ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΘΑ ΕΙΧΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ.Η ΠΡΟΓΙΑΓΙΑ ΜΟΥ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΚΑΙ ΜΑΜΗ ΜΑΣ ΕΙΧΕ ΠΕΙ ΟΤΙ ΕΙΧΕ ΑΝΑΛΑΒΕΙ 2-3 ΜΩΡΑΚΙΑ ΤΗΣ ΓΕΙΤΟΝΙΑΣ ΝΑ ΤΑ ΘΗΛΑΖΕΙ ΓΙΑΤΙ Η ΙΔΙΑ ΕΙΧΕ ΜΠΟΛΙΚΟ.ΟΠΟΤΕ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΥΠΗΡΧΕ ΠΑΝΤΑ.ΑΠΛΩΣ ΤΩΡΑ ΑΝΤΙ ΝΑ ΚΑΤΑΦΕΥΓΟΥΜΕ ΣΕ ΔΑΝΕΙΚΟ ΣΤΗΘΟΣ ΕΠΙΛΕΓΟΥΜΕ ΜΠΙΜΠΕΡΟ ΚΑΙ ΞΕΝΟ ΓΑΛΑ ΟΤΑΝ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΟΥΜΕ ΔΥΣΚΟΛΙΕΣ.ΑΛΗΘΕΙΑ ΜΕ ΤΑ ΣΗΜΕΡΙΝΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ ΘΑ ΕΠΙΛΕΓΑΤΕ ΝΑ ΘΗΛΑΣΕΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΣΑΣ ΜΙΑ ΠΑΡΑΜΑΝΑ?ΕΓΩ ΜΑΛΛΟΝ ΟΧΙ.ΓΙΑ ΛΟΓΟΥΣ ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗΣ

146ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΓΑΛΑ!!!!!!! - Σελίδα 6 Empty Απ: ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΓΑΛΑ!!!!!!! Τετ Φεβ 02, 2011 10:50 am

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
μιμή έγραψε:ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΜΟΝΟ ΝΑ ΘΥΜΙΣΩ ΟΤΙ ΚΑΙ ΣΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ ΠΟΥ ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΑΝ ΜΠΙΜΠΕΡΟ ΚΑΙ Ο ΘΗΛΑΣΜΟΣ ΗΤΑΝ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟΣ ΠΡΟΚΕΙΜΕΝΟΥ ΤΟ ΜΩΡΟ ΝΑ ΕΠΙΒΙΩΣΕΙ,ΠΟΛΛΕΣ ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΠΟΥ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΤΟΥΣ ΔΕΝ ΧΟΡΤΑΙΝΕ ΚΑΤΕΦΕΥΓΑΝ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΤΗΣ ΓΕΙΤΟΝΙΣΣΑΣ ΠΟΥ ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΘΑ ΕΙΧΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ.Η ΠΡΟΓΙΑΓΙΑ ΜΟΥ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΚΑΙ ΜΑΜΗ ΜΑΣ ΕΙΧΕ ΠΕΙ ΟΤΙ ΕΙΧΕ ΑΝΑΛΑΒΕΙ 2-3 ΜΩΡΑΚΙΑ ΤΗΣ ΓΕΙΤΟΝΙΑΣ ΝΑ ΤΑ ΘΗΛΑΖΕΙ ΓΙΑΤΙ Η ΙΔΙΑ ΕΙΧΕ ΜΠΟΛΙΚΟ.ΟΠΟΤΕ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΥΠΗΡΧΕ ΠΑΝΤΑ.ΑΠΛΩΣ ΤΩΡΑ ΑΝΤΙ ΝΑ ΚΑΤΑΦΕΥΓΟΥΜΕ ΣΕ ΔΑΝΕΙΚΟ ΣΤΗΘΟΣ ΕΠΙΛΕΓΟΥΜΕ ΜΠΙΜΠΕΡΟ ΚΑΙ ΞΕΝΟ ΓΑΛΑ ΟΤΑΝ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΟΥΜΕ ΔΥΣΚΟΛΙΕΣ.ΑΛΗΘΕΙΑ ΜΕ ΤΑ ΣΗΜΕΡΙΝΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ ΘΑ ΕΠΙΛΕΓΑΤΕ ΝΑ ΘΗΛΑΣΕΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΣΑΣ ΜΙΑ ΠΑΡΑΜΑΝΑ?ΕΓΩ ΜΑΛΛΟΝ ΟΧΙ.ΓΙΑ ΛΟΓΟΥΣ ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗΣ

Εγω δεν νομιζω να επέλεγα να το βάλει στο στήθος της για λογους υγιεινής, αλλα θα του έδινα μητρικο γάλα άλλης μαμάς με μπιμπερό. Άρα ναι, γιατί όχι; Εξάλλου στο εξωτερικό πολλές είναι οι γυναίκες που δωρίζουν το γάλα τους και θα έδινα και εγώ το δικό μου αν είχα περίσσευμα. Είμαι υπέρ στο μητρικό γάλα και ας μην είναι και δικό μου για όλους τους λόγους που το μητρικο - ανθρώπινο είναι καλύτερο από το ξένο - αγελαδινό γαλα.

147ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΓΑΛΑ!!!!!!! - Σελίδα 6 Empty Απ: ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΓΑΛΑ!!!!!!! Τετ Φεβ 02, 2011 12:41 pm

Rinoula

Rinoula
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
μιμή έγραψε:ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΜΟΝΟ ΝΑ ΘΥΜΙΣΩ ΟΤΙ ΚΑΙ ΣΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ ΠΟΥ ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΑΝ ΜΠΙΜΠΕΡΟ ΚΑΙ Ο ΘΗΛΑΣΜΟΣ ΗΤΑΝ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟΣ ΠΡΟΚΕΙΜΕΝΟΥ ΤΟ ΜΩΡΟ ΝΑ ΕΠΙΒΙΩΣΕΙ,ΠΟΛΛΕΣ ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΠΟΥ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΤΟΥΣ ΔΕΝ ΧΟΡΤΑΙΝΕ ΚΑΤΕΦΕΥΓΑΝ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΤΗΣ ΓΕΙΤΟΝΙΣΣΑΣ ΠΟΥ ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΘΑ ΕΙΧΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ.Η ΠΡΟΓΙΑΓΙΑ ΜΟΥ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΚΑΙ ΜΑΜΗ ΜΑΣ ΕΙΧΕ ΠΕΙ ΟΤΙ ΕΙΧΕ ΑΝΑΛΑΒΕΙ 2-3 ΜΩΡΑΚΙΑ ΤΗΣ ΓΕΙΤΟΝΙΑΣ ΝΑ ΤΑ ΘΗΛΑΖΕΙ ΓΙΑΤΙ Η ΙΔΙΑ ΕΙΧΕ ΜΠΟΛΙΚΟ.ΟΠΟΤΕ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΥΠΗΡΧΕ ΠΑΝΤΑ.ΑΠΛΩΣ ΤΩΡΑ ΑΝΤΙ ΝΑ ΚΑΤΑΦΕΥΓΟΥΜΕ ΣΕ ΔΑΝΕΙΚΟ ΣΤΗΘΟΣ ΕΠΙΛΕΓΟΥΜΕ ΜΠΙΜΠΕΡΟ ΚΑΙ ΞΕΝΟ ΓΑΛΑ ΟΤΑΝ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΟΥΜΕ ΔΥΣΚΟΛΙΕΣ.ΑΛΗΘΕΙΑ ΜΕ ΤΑ ΣΗΜΕΡΙΝΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ ΘΑ ΕΠΙΛΕΓΑΤΕ ΝΑ ΘΗΛΑΣΕΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΣΑΣ ΜΙΑ ΠΑΡΑΜΑΝΑ?ΕΓΩ ΜΑΛΛΟΝ ΟΧΙ.ΓΙΑ ΛΟΓΟΥΣ ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗΣ

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου, μόνο που τότε οι γυναλικες αυτές ήταν μειοψηφία, τώρα απόλυτη πλειοψηφία. Το γιατί, πιστεύω ότι είναι αυτό που συζητάμε εδώ.

148ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΓΑΛΑ!!!!!!! - Σελίδα 6 Empty Απ: ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΓΑΛΑ!!!!!!! Τετ Φεβ 02, 2011 12:58 pm

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
μιμή έγραψε:ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΜΟΝΟ ΝΑ ΘΥΜΙΣΩ ΟΤΙ ΚΑΙ ΣΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ ΠΟΥ ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΑΝ ΜΠΙΜΠΕΡΟ ΚΑΙ Ο ΘΗΛΑΣΜΟΣ ΗΤΑΝ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟΣ ΠΡΟΚΕΙΜΕΝΟΥ ΤΟ ΜΩΡΟ ΝΑ ΕΠΙΒΙΩΣΕΙ,ΠΟΛΛΕΣ ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΠΟΥ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΤΟΥΣ ΔΕΝ ΧΟΡΤΑΙΝΕ ΚΑΤΕΦΕΥΓΑΝ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΤΗΣ ΓΕΙΤΟΝΙΣΣΑΣ ΠΟΥ ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΘΑ ΕΙΧΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ.Η ΠΡΟΓΙΑΓΙΑ ΜΟΥ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΚΑΙ ΜΑΜΗ ΜΑΣ ΕΙΧΕ ΠΕΙ ΟΤΙ ΕΙΧΕ ΑΝΑΛΑΒΕΙ 2-3 ΜΩΡΑΚΙΑ ΤΗΣ ΓΕΙΤΟΝΙΑΣ ΝΑ ΤΑ ΘΗΛΑΖΕΙ ΓΙΑΤΙ Η ΙΔΙΑ ΕΙΧΕ ΜΠΟΛΙΚΟ.ΟΠΟΤΕ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΥΠΗΡΧΕ ΠΑΝΤΑ.ΑΠΛΩΣ ΤΩΡΑ ΑΝΤΙ ΝΑ ΚΑΤΑΦΕΥΓΟΥΜΕ ΣΕ ΔΑΝΕΙΚΟ ΣΤΗΘΟΣ ΕΠΙΛΕΓΟΥΜΕ ΜΠΙΜΠΕΡΟ ΚΑΙ ΞΕΝΟ ΓΑΛΑ ΟΤΑΝ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΟΥΜΕ ΔΥΣΚΟΛΙΕΣ.ΑΛΗΘΕΙΑ ΜΕ ΤΑ ΣΗΜΕΡΙΝΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ ΘΑ ΕΠΙΛΕΓΑΤΕ ΝΑ ΘΗΛΑΣΕΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΣΑΣ ΜΙΑ ΠΑΡΑΜΑΝΑ?ΕΓΩ ΜΑΛΛΟΝ ΟΧΙ.ΓΙΑ ΛΟΓΟΥΣ ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗΣ


eats on feets οι γιαγιαδες μας Laughing Laughing πολυ μ αρεσει!
θα προτιμουσα μαλλον να μου δωσει το γαλα της ,δεν ξερω αν θα ηθελα να "μπει" σε ξενο στηθος.
επισης εδιναν κατσικισιο φρεσκο σε μπουκαλι με μια θηλη απο πανω(δεν θυμαμαι τωρα πως το ελεγαν).

149ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΓΑΛΑ!!!!!!! - Σελίδα 6 Empty Απ: ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΓΑΛΑ!!!!!!! Τετ Φεβ 02, 2011 9:14 pm

Gianna_V

Gianna_V
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
litsakos έγραψε:
Gianna_V έγραψε: Ιδιωτικο μαιευτηριο φιλικο προς τον θηλασμο αλλα χωρις προσωπικη βουληση της μαμας..


Gianna_V ποιο ιδιωτικο ειναι φιλικο προς τον θηλασμο? Των Αθηνων απο οσο γνωριζω δεν εχουν χαρακτηριστει "φιλικα προς τα βρεφη" απο κανενα επισημο φορεα Rolling Eyes ,αφου δεν εφαρμοζουν το rooming in...το μωρο χωρια και "φιλικο" δεν ταιριαζουν.

Δεν ξερω αν χρειαζεται επισημος φορεας για να το αναγνωρίσει ως φιλικο προς το θηλάσμο αλλα ετσι εγραφε παντου στο ΙΑΣΩ. Επισης σου εδιναν και την δυνατοτητα του rooming in.

150ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΓΑΛΑ!!!!!!! - Σελίδα 6 Empty Απ: ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΓΑΛΑ!!!!!!! Τετ Φεβ 02, 2011 10:09 pm

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Gianna_V έγραψε:
litsakos έγραψε:
Gianna_V έγραψε: Ιδιωτικο μαιευτηριο φιλικο προς τον θηλασμο αλλα χωρις προσωπικη βουληση της μαμας..


Gianna_V ποιο ιδιωτικο ειναι φιλικο προς τον θηλασμο? Των Αθηνων απο οσο γνωριζω δεν εχουν χαρακτηριστει "φιλικα προς τα βρεφη" απο κανενα επισημο φορεα Rolling Eyes ,αφου δεν εφαρμοζουν το rooming in...το μωρο χωρια και "φιλικο" δεν ταιριαζουν.

Δεν ξερω αν χρειαζεται επισημος φορεας για να το αναγνωρίσει ως φιλικο προς το θηλάσμο αλλα ετσι εγραφε παντου στο ΙΑΣΩ. Επισης σου εδιναν και την δυνατοτητα του rooming in.

Η Unicef και ο παγκοσμιος οργανισμος υγειας χαρακτηριζουν τα μαιευτηρια ως "baby friendly hospitals" απ την στιγμη που εφαρμοζουν τα παρακατω 10 βηματα που οριζουν για τον μητρικο θηλασμο,
http://www.unicef.org/programme/breastfeeding/baby.htm
1.Ύπαρξη γραπτής πολιτικής για το θηλασμό και τακτική ενημέρωση του προσωπικού υγείας
2. Εκπαίδευση όλου του προσωπικού υγείας στις απαραίτητες δεξιότητες για την εφαρμογή αυτής της πολιτικής.
3. Πληροφόρηση όλων των εγκύων για τα οφέλη και το χειρισμό του θηλασμού. (
4.Παροχή βοήθειας προς τις μητέρες για να ξεκινήσουν το θηλασμό μισή ώρα μετά τη γέννηση
5.Επίδειξη στις μητέρες για το πώς να θηλάζουν και πώς να διατηρηθεί η διατροφή των βρεφών με μητρικό γάλα ακόμη κι αν θα έπρεπε να αποχωρισθούν τη μητέρα τους

6.Να μη δίνεται στα νεογέννητα καμιά άλλη τροφή ή υγρό παρά μόνο μητρικό γάλα, εκτός κι αν επιβάλλεται να γίνει διαφορετικά για ιατρικούς λόγους.
7.Διευκόλυνση της πρακτικής "rooming in", δηλαδή να επιτρέπεται να παραμένει η μητέρα μαζί με το μωρό της 24 ώρες την ημέρα.
8.Ενθάρρυνση του θηλασμού όταν το μωρό το αποζητά.
9.Όχι πιπίλες ή άλλα αντικείμενα για το στόμα όταν το μωρό θηλάζει. 10.Ενδυνάμωση και δημιουργία ομάδων υποστήριξης του θηλασμού στις οποίες θα απευθύνονται οι μητέρες όταν φεύγουν από το νοσοκομείο ή την κλινική
απο οτι ειχα διαβασει το ΛΗΤΩ ηταν το μονο απο τα ιδιωτικα που ηταν σε τετοια διαδικασια.

Αυτο δεν σημαινει οτι δεν θα θηλασει μια μαμα που γενναει σε ιδιωτικο ή σε δημοσιο που δεν εφαρμοζει το rooming in,σε τι ποσοστο θα ειναι αυτο...το γνωριζουμε ολες.
γνωριζω οτι μπορεις να εχεις το μωρο μαζι σου αν το ζητησεις - πολλες δεν το ηξεραν,δεν τους ενημερωσε κανεις-αλλα αυτο ειναι το αναφαιρετο δικαιωμα του γονεα δεν ειναι rooming in.

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 6 από 9]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις