Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
293 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 293 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 3 από 9]

51ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΓΑΛΑ!!!!!!! - Σελίδα 3 Empty Απ: ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΓΑΛΑ!!!!!!! Δευ Ιαν 31, 2011 6:03 am

cassiani

cassiani
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
[quote="litsakos"]...το θεμα του συντροφου δεν το βλεπω να θιγεται ποτε ή σχεδον ποτε οταν διαβαζω ιστοριες θηλασμου.Αναφερεται η ενημερωση,η στηριξη ή η ελλειψη στηριξης απο τις μαμαδες,πεθερες,θειες κ τα λοιπα θυληκα της οικογενειας,αλλα σπανια αναφερεται αν ειναι ενημερωμενος ο συντροφος σχετικα με τον θηλασμο.
ego eixa grapsei pos i mama mou me voithise poli alla o adras mou itan toso dipla mou pou me tin diki tou voitheia katafera na sinexiso ton thilasmo.kai simfono pos an den exeis tin diki tou stiriksi den tha ta eixa kataferei.itan dipla mou otan espaga kai elega den tha ta kataero.rotouse tis maies ti prepei na kanei gia na me voitheisei kai odos to ekane kathotan mazi mou mexri arga gia na mou vazei komperses st stithos prin mou feroun to moro kai sto spiti ksipnage mazi mou prin to thilasmo gia na kanoume tin diadikasia alla kai meta pou evgaza to perisevoumeno gala kathotan kai me voithpouse.einai poli simadiko na exeis voitheia kai propadon KATANOISI giati ekeines oi protes meres einai poli perierges gia mia mana.tou xrostao ena megalo efxaristo pou me voithise kai katafera na dino sto moraki mou to galataki tou.

52ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΓΑΛΑ!!!!!!! - Σελίδα 3 Empty Απ: ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΓΑΛΑ!!!!!!! Δευ Ιαν 31, 2011 6:11 am

selini-giorgos

selini-giorgos
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Τελικα ειναι απο τα φλεγοντα θεματα...
Ειμαι μια μαμα που θηλασα και τα 2 παιδια μου και για σχετικα μεγαλο χρονικο διαστημα και θηλαζω ακομα.Αυτο δεν με κανει καλυτερη μαμα απο καμμια.Η καθε μανουλα εχει τον δικο της τροπο.Ο θηλασμος ναι ειναι μεν ο,τι πιο φυσικο και υγιεινο αλλα δεν ειναι παντα τοσο ευκολος.Ειτε λογω προοροτητας,ειτε λογο ψυχολογιας,ειτε λογο παραπληροφορησης,ειτε λογο καθολου υποστηριξης.Καλο ειναι να μην κρινουμε καμμια μανουλα και για κανεναν λογο και γενικα κανεναν ανθρωπο.Δεν ειναι ο ρολος μας αυτος ρε κοριτσια.Ελευθερια εχουμε.
Εχω υπαρξει κι εγω μεσα σε παρεξηγησεις για τον θηλασμο κι αυτο επειδη με τις οσες γνωσεις εχω απλα ηθελα να μην βγαινει η παραπληροφορηση προς τα εξω.Απο εκει και περα δεν νομιζω οτι με το να καθομαστε να λεμε το κοντο μας και το μακρυ μας βγαινει κατι...ισα ισα.
Η μητροτητα ειναι το πιο δυσκολο και ταυτοχρονα το πιο ομορφο πραγμα που υπαρχει στν ζωη.Ολες οι μανουλες ειναι αξιες γι αυτο το εργο που αναλαμβανουν.Και τελικα αυτο που μετραει περισσοτερο ειναι η αγαπη προς αυτα τα μικρουλια και πως να γινουν καλοι ανθρωποι...
ΘΗΛΑΖΟΥΣΕΣ ΚΑΙ ΜΗ...ΕΝΩΘΕΙΤΕ!

53ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΓΑΛΑ!!!!!!! - Σελίδα 3 Empty Απ: ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΓΑΛΑ!!!!!!! Δευ Ιαν 31, 2011 6:17 am

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Cassiani με συγκινησες πραγματικα... Να χαιρεσαι τον αντρα σου και του αξιζει ενα μεγαλο μπραβο γιατι ειναι σπανιο φαινομενο!

Litsakos ποσο μα ποσο δικιο εχεις! Εμενα οταν εκλαιγε το μωρο η πρωτη μου αντιδραση ηταν να πεταξω εξω το στηθος και εκεινος με μαλωνε. Εγω ηξερα ομως οτι ακομα και να μην πειναει μονο ετσι με ενιωθε πραγματικα κοντα και ηρεμουσε. Τις περισσοτερες φορες ομως ακουγα τον αντρα μου και οχι τον ενστικτο μου. Ακομα και οταν ειχα ελαχιστο γαλα και ειχε κολικους και εκλαιγε απαρηγορητος, οταν τον εβαζα στο στηθος σταματουσε και ετσι καθομασταν αρκετη ωρα αγκαλια.

54ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΓΑΛΑ!!!!!!! - Σελίδα 3 Empty Απ: ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΓΑΛΑ!!!!!!! Δευ Ιαν 31, 2011 6:17 am

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
[quote="cassiani"]
litsakos έγραψε:...το θεμα του συντροφου δεν το βλεπω να θιγεται ποτε ή σχεδον ποτε οταν διαβαζω ιστοριες θηλασμου.Αναφερεται η ενημερωση,η στηριξη ή η ελλειψη στηριξης απο τις μαμαδες,πεθερες,θειες κ τα λοιπα θυληκα της οικογενειας,αλλα σπανια αναφερεται αν ειναι ενημερωμενος ο συντροφος σχετικα με τον θηλασμο.
ego eixa grapsei pos i mama mou me voithise poli alla o adras mou itan toso dipla mou pou me tin diki tou voitheia katafera na sinexiso ton thilasmo.kai simfono pos an den exeis tin diki tou stiriksi den tha ta eixa kataferei.itan dipla mou otan espaga kai elega den tha ta kataero.rotouse tis maies ti prepei na kanei gia na me voitheisei kai odos to ekane kathotan mazi mou mexri arga gia na mou vazei komperses st stithos prin mou feroun to moro kai sto spiti ksipnage mazi mou prin to thilasmo gia na kanoume tin diadikasia alla kai meta pou evgaza to perisevoumeno gala kathotan kai me voithpouse.einai poli simadiko na exeis voitheia kai propadon KATANOISI giati ekeines oi protes meres einai poli perierges gia mia mana.tou xrostao ena megalo efxaristo pou me voithise kai katafera na dino sto moraki mou to galataki tou.

τωρα που το ξαναγραψες το θυμηθηκα,μ αρεσε οταν το διαβασα,μου φανηκε τρυφερη εικονα. Smile

55ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΓΑΛΑ!!!!!!! - Σελίδα 3 Empty Απ: ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΓΑΛΑ!!!!!!! Δευ Ιαν 31, 2011 6:21 am

cassiani

cassiani
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
τωρα που το ξαναγραψες το θυμηθηκα,μ αρεσε οταν το διαβασα,μου φανηκε τρυφερη εικονα. Smile [/quote]
itan odoa.nomizo pos etsi prepei na einai oloi oi mpaampades.na tous erxete fisiologika i epithimia na voithisoyn.mporei na min mporoun na thilasoun alla prosferoun kai aftoi sto pedi tous mesa apo tin voitheia tous pros emas.

56ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΓΑΛΑ!!!!!!! - Σελίδα 3 Empty Απ: ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΓΑΛΑ!!!!!!! Δευ Ιαν 31, 2011 6:29 am

Eley8eria

Eley8eria
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
selini-giorgos έγραψε:Η καθε μανουλα εχει τον δικο της τροπο.Ο θηλασμος ναι ειναι μεν ο,τι πιο φυσικο και υγιεινο αλλα δεν ειναι παντα τοσο ευκολος.Ειτε λογω προοροτητας,ειτε λογο ψυχολογιας,ειτε λογο παραπληροφορησης,ειτε λογο καθολου υποστηριξης.Καλο ειναι να μην κρινουμε καμμια μανουλα και για κανεναν λογο και γενικα κανεναν ανθρωπο.Δεν ειναι ο ρολος μας αυτος ρε κοριτσια.Ελευθερια εχουμε.
Και τελικα αυτο που μετραει περισσοτερο ειναι η αγαπη προς αυτα τα μικρουλια και πως να γινουν καλοι ανθρωποι...
ΘΗΛΑΖΟΥΣΕΣ ΚΑΙ ΜΗ...ΕΝΩΘΕΙΤΕ!

Συμφωνώ απολύτως.

Και κάτι άλλο, φυσικά και μπορεί να μην έχει πολύ γαλά μια μανούλα. δεν θηλάζει αρκετά, δεν έχει εδραιώσει θηλασμό και άρα δεν έχει πολύ γάλα..

Δεν ειναι ανάγκη να τα παίρνουμε τόσο στο κρανίο και προσωπικά...

Φιλάκια

http://www.eri-captaincook.blogspot.com

57ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΓΑΛΑ!!!!!!! - Σελίδα 3 Empty Απ: ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΓΑΛΑ!!!!!!! Δευ Ιαν 31, 2011 6:35 am

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Eley8eria έγραψε:δεν θηλάζει αρκετά, δεν έχει εδραιώσει θηλασμό και άρα δεν έχει πολύ γάλα..

Δεν ειναι ανάγκη να τα παίρνουμε τόσο στο κρανίο και προσωπικά...

Φιλάκια

Μολις ανεφερες 2 αιτιες για να μην εχει μια μαμα γαλα. Αυτο που συζηταμε ειναι οτι παντα υπαρχει αιτια.
Επισης κανεις δεν εχει παρει τιποτα στο κρανιο σε αυτη την συζητηση που την παρακολουθω απο την αρχη, εκτος αν δεν εχω καταλαβει κατι σωστα. Προσωπικα παιρνει καθε μια την δικη της εμπειρια και μονο.

58ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΓΑΛΑ!!!!!!! - Σελίδα 3 Empty Απ: ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΓΑΛΑ!!!!!!! Δευ Ιαν 31, 2011 6:37 am

Eley8eria

Eley8eria
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Εγώ διάβασα το ποστ της κοπέλας που το σήκωσε. Δεν ειναικαι το πιο γαλήνιο και χαλαρό ποστ νομίζω.
Προσωπικά με τάραξε.

Σε αυτο αναφέρομαι.

http://www.eri-captaincook.blogspot.com

59ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΓΑΛΑ!!!!!!! - Σελίδα 3 Empty Απ: ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΓΑΛΑ!!!!!!! Δευ Ιαν 31, 2011 6:44 am

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Eley8eria έγραψε:Εγώ διάβασα το ποστ της κοπέλας που το σήκωσε. Δεν ειναικαι το πιο γαλήνιο και χαλαρό ποστ νομίζω.
Προσωπικά με τάραξε.

Σε αυτο αναφέρομαι.

Ναι εχεις δικιο ηταν λιγο αποτομο και γι αυτο ειχε αμεσως πολλες αντιδρασεις. Ομως αυτο που λεει αν το διαβασεις και δευτερη φορα με ηρεμια ειναι οτι πρεπει η μελλουσες μανουλες που επιθυμουν να θηλασουν να μην επηρεαζονται απο την διακαιολογια "δεν ειχα γαλα' γιατι παντα υπαρχει αιτια για να συμβει κατι τετοιο. Αλλα ναι εχεις δικιο, ο τροπος που το εξεφρασε φανερωνει αγανακτηση. Ειναι σαν να μας μαλωνει με αγαπη οπως η μαμα μας οταν δεν εχουμε κανει κατι σωστα. Εμενα ετσι μου φανηκε τουλαχιστον και γι αυτο δεν την παρεξηγησα.

60ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΓΑΛΑ!!!!!!! - Σελίδα 3 Empty Απ: ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΓΑΛΑ!!!!!!! Δευ Ιαν 31, 2011 6:51 am

Eley8eria

Eley8eria
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Ξέρεις απλά νομίζω ότι η λοχεία ειναι η πιο δυσκολη φάση για μια γυναίκα.
Ο θηλασμός "κάθεται" στο μυαλό της μανούλας σαν το θείο δώρο (φυσικά και ειναι) το οποίο ειναι τόσο βασικό για το παιδι (φυσικά και είναι) και αυτη θα πρέπει να κάνει τα πάντα για να θηλάσει... Η ψυχολογία μιας γυναίκας που δυσκολεύεται να τα καταφέρει σε συνάρτηση με την ραγδαία αλλαγή των ορμονών μετά την γέννα μπορουν κυριολεκτικά να διαλύσουν εναν άνθρωπο.
Πολλές μανούλες θέλουν να πιαστούν απο κάπου. Ακουν "δεν εχεις γάλα" σκέφτονται "μαλλον δεν εχω γάλα" ζηταν για τελευταία φορά απελπισμένες μια βοήθεια..
Δεν πειράζει ας μην τα καταφέρουν.. την επόμενη φορά πιστέψτε με θα ειναι πιο ενημερωμένες και θα τα καταφέρουν.
Γενικά νομίζω ότι η ψυχολογία της λεχώνας ειναι one scary thing..

Δεν ηθελα να φανώ κακιά..

http://www.eri-captaincook.blogspot.com

61ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΓΑΛΑ!!!!!!! - Σελίδα 3 Empty Απ: ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΓΑΛΑ!!!!!!! Δευ Ιαν 31, 2011 6:53 am

dinaki88

dinaki88
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Gianna_V έγραψε:
Συμφνων απολυτα μαζι σου και ειδικα με το παραπανω. Η αληθεια ειναι οτι οποια δικαιολογια και αν φερει η μαμα για το σταματημα του θηλασμου ειναι δικαιωμα της γιατι μπορει να μην θελει να μοιραστει την δικη της πραγματικοτητα, οχι μονο σε ενα φορουμ αλλα γενικα. Και για να ειμαι απολυτως ειλικρινης μαζι σας, προσωπικα θηλασα 20 ημερες και την ακουσα τοσο πολυ που αποφασισα να σταματησω. Αν με ρωτησουν ξεκαρφωτοι ανθρωποι που δεν θελω να τους πω την αληθεια, για ποιο λογο σταματησα θα πω οτι δεν ειχα γαλα και οχι οτι κουραστηκα και οτι τα νευρα μου έγιναν κοτσιδες γιατι δεν μπορουσα να παω ουτε στην τουαλετα..Για να αποφυγω εκεινα τα βλεμματα που με καταδικαζουν χωρις να ξερουν θα πω την κοτσανα μου και ας ειναι και ψεμμα και ανακριβεια για όσους κατεχουν το αντικειμενο..
δε διαφωνώ με τίποτα από όσα λέτε εμένα το θέμα μου όμως ήταν από την αρχή ότι διαβάζουν αυτά τα δεν είχα γάλα νέες μανούλες ή εγκυούλες σε τόσα πολλά ποστ και νομίζουν όχι ότι είναι μια δικαιολογία τις περισσότερες φορές που μπορεί να προέρχεται και από παραπληροφόρηση, αλλά η αλήθεια, και αγχώνονται και φοβούνται και το πιστεύουν, και μετά το αποδέχονται σαν κάτι φυσιολογικό αν δεν είναι ο θηλασμός αυτό που φαντάζονταν.έτσι διατηρούνται προκαταλήψεις, ακόμα και τώρα πολλοί δεν πλησιάζουν φορείς του aids γιατί φοβούνται μήπως κολλήσουν απλά και μόνο γιατί κυκλοφορούν τέτοιου είδους φήμες συνέχεια...:/
toutounaki έγραψε:

Έτσι ακριβώς είναι. Κι εγώ όταν ξεκίνησα να θηλάζω είχα ακούσει τα μύρια όσα... Ότι δεν εχω γάλα, ότι ταλαιπωρούμαι άδικα, ότι το παιδί μου δεν αναπτύσσεται καλά. Και όταν έδωσα συμπλήρωμα άκουσα άλλες επιθέσεις από την άλλη πλευρά. Τώρα και πάλι που ο μικρός έχει σκαλώσει στα κιλά ο παιδίατρος το αποδίδει στο...θηλασμό (απ΄όλα όσα τρώει το παιδί το γάλα μου πάλι φταίει) και ας είναι ο μικρός 9.5 μηνών!

'Ενα πράγμα δεν μπορούν να καταλάβουν κάποιοι άνθρωποι και δεν εξαιρώ ούτε τους ίδιους μου τους γονείς, ιδίως τη μητέρα μου ούτε το σύζυγό μου.... Όταν σηκώνεις το δάκτυλο στον άλλο και του λες ότι δεν κάνει καλά (ό,τι και να κάνει) και μάλιστα επιτακτικά και απαξιωτικά, όσο και αν θέλεις το καλό του, δεν πρόκειται να ακούσει. Ο θηλασμός είναι λίγο επίπονος τις πρώτες μέρες βάλτε και το χορό των ορμονών στο πρόγραμμα, οπότε για να τα καταφέρει μια μανούλα χρειάζεται υποστήριξη και κουράγιο όχι επίπληξη. Αν πάλι κουραστεί και τότε δικαίωμά της είναι. Η ενημέρωση σαφώς και χρειάζεται αρκεί να γίνεται με μέτρο και γλυκό τρόπο για να έχει αποτέλεσμα...
Για την ιστορία να πω ότι είμαστε 9.5 μηνών και ακόμα θηλάζουμε, κάποιες φορές βέβαια δώσαμε και συμπλήρωμα λόγω αγνοίας, αν όμως θέλει ο Θεός να έρθει και δεύτερο παιδάκι θα θηλάσω αποκλειστικά μέχρι όσο πάει...
μπράβο σας, αλλά και πάλι αυτό νομίζω είναι κυρίως ιστορία θηλασμού, δεν αναφέρεται σε αυτό που λέω εγώ, αλλά τουλάχιστον με τις ιστορίες σας φαίνεται ότι δε δικάζουμε κάποιον για το τι έκανε ή όχι.
litsakos έγραψε:...το θεμα του συντροφου δεν το βλεπω να θιγεται ποτε ή σχεδον ποτε οταν διαβαζω ιστοριες θηλασμου.Αναφερεται η ενημερωση,η στηριξη ή η ελλειψη στηριξης απο τις μαμαδες,πεθερες,θειες κ τα λοιπα θυληκα της οικογενειας,αλλα σπανια αναφερεται αν ειναι ενημερωμενος ο συντροφος σχετικα με τον θηλασμο. Εχει σημασια,ειναι απαραιτητος, αν καποια μανα την στηριζει ο πατερας μπορει να κανει πολλα,κ μπορει να τα κανει πιο ευκολα.Εχει γινει γυναικειο ζητημα κ δεν ειναι μονο γυναικειο. θυμαμαι στο μαθημα θηλασμου μας ειχαν πει οτι δεν ειναι απαραιτητη η παρουσια του συντροφου,ενω στα μαθηματα ανωδυνου ηταν. Αλλιως ειναι να σε στηριζει ομως ο αντρας σου ,να σε ανεβαζει οταν πεφτεις,να σε βοηθαει οταν τα παιζεις απ τις δυσκολιες,ειναι αλλιως γιατι μοιραζεται ισα η ευθυνη του παιδιου,με κανεναν αλλο δεν την μοιραζομαστε . Οποτε καλο ειναι να αλλαξουμε νοοτροπια, να ενημερωνομαστε και οι δυο,να αποφασιζουμε μαζι, και ισως να σταματησουμε να μοιραζομαστε την γεννα μας με την μαμα μας μονο ή οποια αλλη γυναικα εχουμε κοντα. Εχω την εντυπωση οτι ετσι ισως να ειχαμε αν οχι περισσοτερες γυναικες που να θηλασουν αλλα σιγουρα περισσοτερες απενεχοποιημενες γυναικες.

αν και αυτό είναι άλλο θέμα τελείως εγώ να πω ότι ό,τι κατάφερα το κατάφερα μόνη μου και είναι ένα από τα πράγματα που θα παινευόμουν κι όχι ο θηλασμός καθεαυτός. ο πρώην μου ποτέ δεν ήταν δίπλα μου σε αυτό, σε δύσκολες κουραστικές στιγμές ναι μου έφερε το παιδί να το θηλάσω, αλλά ποτέ δεν κάθησε να συζητήσουμε τι νιώθω αν τα καταφέρνω αν ζορίζομαι, τις ανησυχίες μου αν μου φαινόταν λιγότερο το γάλα κάποιες μέρες, δεν ήθελε να θηλάζω μπροστά σε άλλους επειδή έβλεπε το θέαμα σαν πρόκλητικό ενώ εγώ όχι, δε γινόταν να είμαστε έξω και να θηλάσω πήγαινα ή στην τουαλέτα ή στο αμάξι..τραγική κατάσταση, ζηλεύω άλλα ζευγάρια σε αυτό το θεμα...
Eley8eria έγραψε:

Συμφωνώ απολύτως.

Και κάτι άλλο, φυσικά και μπορεί να μην έχει πολύ γαλά μια μανούλα. δεν θηλάζει αρκετά, δεν έχει εδραιώσει θηλασμό και άρα δεν έχει πολύ γάλα..

Δεν ειναι ανάγκη να τα παίρνουμε τόσο στο κρανίο και προσωπικά...

Φιλάκια
μα αυτό λέω άλλο να λέει δεν είχα γάλα, άλλο δεν έχει εδραιωθεί ο θηλασμός και μετά έχεις κτλ, εγώ αν τα διάβαζα αυτά έγκυος δε θα καταλάβαινα τη διαφορά.

http://psuxoblabla.blogspot.gr/

62ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΓΑΛΑ!!!!!!! - Σελίδα 3 Empty Απ: ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΓΑΛΑ!!!!!!! Δευ Ιαν 31, 2011 6:54 am

koukida

koukida
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Θα ηθελα πολύ να τα καταφερω να θηλάσω- πιστευω θα το κάνω- γιατι εχω πολυ υπομονή κ επιμονη οταν κάτι αξιζει.
Ειναι απόλυτη αληθεια το οτι το μητρικο γαλα ειναι το πιο πολυτιμο δωρο της φύσης κ δεν θα το στερησω απο το μωρό μου.
Αυτο που μαλλον η φιλη στο αρχικο της μηνυμα ηθελε να τονισει με το επιτακτικό της ΦΤΑΝΕΙ!- ειναι οτι με το να λεει μια μαμα πως'δεν ειχα γάλα' αθελα της επαναλαμβανει ενα μυθο- με αποτελεσμα να παραπληροφορει αθελα της και ουσιαστικα να αποθαρρύνει τις υπόλοιπες γυναικες που σκοπεύουν να γινουν μαμαδες.
Πιστευω οτι -περαν των ορμονικων διαταραχων που πιθανον να ευθυνονται στα μικρα ποσοστα γυναικων που πραγματικα δεν εχουν γάλα-ουσιαστικα ειναι άλλοι οι λογοι που συμβαλλουν στο να μην μπορει να θηλασει μια μανουλα το μωρο της.
τα λαθη θα μπορουσαν να ειναι άπειρα που οδηγησαν στην αποτυχία ή τουλαχιστον στο μη επιθυμητο χρονικο διαστημα θηλασμου μια μανουλα.
Οφειλουμε όλες οι μανουλες να ενημερωνόμαστε πρωτα απόλα- ωστε οταν ερθει η ωρα να κανουμε το καλυτερο δυνατο που μπορουμε- όπως μπορουμε- ξεκινοντας απο την αρχή που λέει ΟΛΕΣ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΘΗΛΑΣΟΥΜΕ κ πιστευω οτι ολο κ περισσοτερες θα πετυχουν.
Εγω για να ετοιμασω τον περιγυρο- ηδη εχω ξεκινησει να ενημερωνω τον αντρα μου αλλα κ τους γονεις μου- οχι μονο για τις προθεσεις μου- αλλα κ να τους εξηγω το τι συμβαινει με τις εταιριες γαλακτος- τις μαιευτικες κλινικες κ τις συμφωνιες- τις μελετες και τα ποσοστα που θελουν τον θηλασμο πάνω απο οποιοδηποτε βιομηχανικο υποκατάστατο.
Ετσι θα εχω κ ενα ηρεμο κεφάλι που δεν θα με ζαλιζει οτι το παιδι πειναει το παιδι δεν χορταινει κ τετοια που ειναι λογικό να τα πουν αν δεν ειναι ενημερωμενοι.
αντε καλη μας επιτυχία! Smile

63ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΓΑΛΑ!!!!!!! - Σελίδα 3 Empty Απ: ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΓΑΛΑ!!!!!!! Δευ Ιαν 31, 2011 6:56 am

grammatiki

grammatiki
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
συμφωνω με ολα αυτα που λετε αλλα θελω να σας κανω την εξης ερωτηση.αν το μωρο σφαδαζε απο το κλαμα λογω πεινας τι θα κανατε;θα το αφηνατε για πολλα 24ωρα νηστικο;

64ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΓΑΛΑ!!!!!!! - Σελίδα 3 Empty Απ: ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΓΑΛΑ!!!!!!! Δευ Ιαν 31, 2011 7:00 am

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Eley8eria έγραψε:Ξέρεις απλά νομίζω ότι η λοχεία ειναι η πιο δυσκολη φάση για μια γυναίκα.
Ο θηλασμός "κάθεται" στο μυαλό της μανούλας σαν το θείο δώρο (φυσικά και ειναι) το οποίο ειναι τόσο βασικό για το παιδι (φυσικά και είναι) και αυτη θα πρέπει να κάνει τα πάντα για να θηλάσει... Η ψυχολογία μιας γυναίκας που δυσκολεύεται να τα καταφέρει σε συνάρτηση με την ραγδαία αλλαγή των ορμονών μετά την γέννα μπορουν κυριολεκτικά να διαλύσουν εναν άνθρωπο.
Πολλές μανούλες θέλουν να πιαστούν απο κάπου. Ακουν "δεν εχεις γάλα" σκέφτονται "μαλλον δεν εχω γάλα" ζηταν για τελευταία φορά απελπισμένες μια βοήθεια..
Δεν πειράζει ας μην τα καταφέρουν.. την επόμενη φορά πιστέψτε με θα ειναι πιο ενημερωμένες και θα τα καταφέρουν.
Γενικά νομίζω ότι η ψυχολογία της λεχώνας ειναι one scary thing..

Δεν ηθελα να φανώ κακιά..

Καθολου κακια δεν φανηκες, ειναι ΑΚΡΙΒΩΣ ετσι οπως τα περιγραφεις. Και εγω ετσι ακριβως ενιωσα! Πιστεψα οτι δεν ειχα γαλα και προσπαθουσα με λαθος τροπο να συντηρισω αυτο που ειχα. Ιδεα δεν ειχα οτι μπορουσα να το αυξησω... Αυτο ειναι αλλο θεμα. Ειχα πειστει οτι δεν εχω γαλα και παραιτηθηκα. Τωρα ομως που ολα εχουν περασει και τα εχω βρει με τον εαυτο μου, ξερω οτι αν εκανα τα πραγματα απ την αρχη θα τα εκανα εντελως διαφορετικα. Οπως και θα κανω δηλαδη στο δευτερο παιδακι μου οταν με το καλο ερθει.

65ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΓΑΛΑ!!!!!!! - Σελίδα 3 Empty Απ: ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΓΑΛΑ!!!!!!! Δευ Ιαν 31, 2011 7:02 am

cassiani

cassiani
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
αν και αυτό είναι άλλο θέμα τελείως εγώ να πω ότι ό,τι κατάφερα το κατάφερα μόνη μου και είναι ένα από τα πράγματα που θα παινευόμουν κι όχι ο θηλασμός καθεαυτός. ο πρώην μου ποτέ δεν ήταν δίπλα μου σε αυτό, σε δύσκολες κουραστικές στιγμές ναι μου έφερε το παιδί να το θηλάσω, αλλά ποτέ δεν κάθησε να συζητήσουμε τι νιώθω αν τα καταφέρνω αν ζορίζομαι, τις ανησυχίες μου αν μου φαινόταν λιγότερο το γάλα κάποιες μέρες, δεν ήθελε να θηλάζω μπροστά σε άλλους επειδή έβλεπε το θέαμα σαν πρόκλητικό ενώ εγώ όχι, δε γινόταν να είμαστε έξω και να θηλάσω πήγαινα ή στην τουαλέτα ή στο αμάξι..τραγική κατάσταση, ζηλεύω άλλα ζευγάρια σε αυτό το θεμα...
[quote="Eley8eria"]
gia afto kopela mou kai einai proin.einai dinaton!!!n theorei proklitiko ton thilasmo?an esi den eniothes asxima ti ton peiraze?a den mporo

66ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΓΑΛΑ!!!!!!! - Σελίδα 3 Empty Απ: ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΓΑΛΑ!!!!!!! Δευ Ιαν 31, 2011 7:06 am

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
grammatiki έγραψε:συμφωνω με ολα αυτα που λετε αλλα θελω να σας κανω την εξης ερωτηση.αν το μωρο σφαδαζε απο το κλαμα λογω πεινας τι θα κανατε;θα το αφηνατε για πολλα 24ωρα νηστικο;

Εγώ δεν ξέρω να σου απαντησω γιατι ποτε δεν το αφησα να κλαψει. Το μπουκωνα με το στηθος μου για να ηρεμισει μεχρι να ζεσταθει το γαλα μητρικο ή ξενο και επειτα του το εδινα. Οταν κοπηκε το γαλα μου, δυσανασχετουσε στο στηθος γιατι τραβουσε και δεν κατεβαινε οποτε εκει το μωρο εκλαιγε μεχρι να ζεσταθει το γαλα του. Δεν νομιζω πως υπαρχει μαμα που αφηνει το παιδι νηστικο ουτε καν 1 εικοσιτετραωρο. Αυτο τι σχεση εχει ομως με την συζητηση μας;

67ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΓΑΛΑ!!!!!!! - Σελίδα 3 Empty Απ: ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΓΑΛΑ!!!!!!! Δευ Ιαν 31, 2011 7:09 am

grammatiki

grammatiki
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
MariaM έγραψε:
grammatiki έγραψε:συμφωνω με ολα αυτα που λετε αλλα θελω να σας κανω την εξης ερωτηση.αν το μωρο σφαδαζε απο το κλαμα λογω πεινας τι θα κανατε;θα το αφηνατε για πολλα 24ωρα νηστικο;

Εγώ δεν ξέρω να σου απαντησω γιατι ποτε δεν το αφησα να κλαψει. Το μπουκωνα με το στηθος μου για να ηρεμισει μεχρι να ζεσταθει το γαλα μητρικο ή ξενο και επειτα του το εδινα. Οταν κοπηκε το γαλα μου, δυσανασχετουσε στο στηθος γιατι τραβουσε και δεν κατεβαινε οποτε εκει το μωρο εκλαιγε μεχρι να ζεσταθει το γαλα του. Δεν νομιζω πως υπαρχει μαμα που αφηνει το παιδι νηστικο ουτε καν 1 εικοσιτετραωρο. Αυτο τι σχεση εχει ομως με την συζητηση μας;


αυτο συνεβη στη δικη μου περιπτωση και τελικα του εδωσα ξενο γαλα αφου εμενα δεν κατεβαινε το γαλα.

68ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΓΑΛΑ!!!!!!! - Σελίδα 3 Empty Απ: ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΓΑΛΑ!!!!!!! Δευ Ιαν 31, 2011 7:11 am

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
grammatiki έγραψε:


αυτο συνεβη στη δικη μου περιπτωση και τελικα του εδωσα ξενο γαλα αφου εμενα δεν κατεβαινε το γαλα.

Εννοεις οτι την τριτη μερα, δεν γέμισε το στηθος σου γαλα;

69ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΓΑΛΑ!!!!!!! - Σελίδα 3 Empty Απ: ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΓΑΛΑ!!!!!!! Δευ Ιαν 31, 2011 7:12 am

grammatiki

grammatiki
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
MariaM έγραψε:
grammatiki έγραψε:


αυτο συνεβη στη δικη μου περιπτωση και τελικα του εδωσα ξενο γαλα αφου εμενα δεν κατεβαινε το γαλα.

Εννοεις οτι την τριτη μερα, δεν γέμισε το στηθος σου γαλα;

εννοω αυτο ακριβως .και επεμεναν στο μαιευτηριο να περιμενω να μην του δινω ξενο γαλα γιατι δεν εχει αναγκη ακομη αλλα εγω τη λυπομουν να κλαιει επειδη πεινουσε.

70ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΓΑΛΑ!!!!!!! - Σελίδα 3 Empty Απ: ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΓΑΛΑ!!!!!!! Δευ Ιαν 31, 2011 7:13 am

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
grammatiki έγραψε:

εννοω αυτο ακριβως .και επεμεναν στο μαιευτηριο να περιμενω να μην του δινω ξενο γαλα γιατι δεν εχει αναγκη ακομη αλλα εγω τη λυπομουν να κλαιει επειδη πεινουσε.

Τελικα εμαθες γιατι συνεβη αυτο; Κατι θα εφταιξε και αν σε ενδιαφερει και εχεις τη διαθεση ψαξ' το.

71ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΓΑΛΑ!!!!!!! - Σελίδα 3 Empty Απ: ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΓΑΛΑ!!!!!!! Δευ Ιαν 31, 2011 7:15 am

grammatiki

grammatiki
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
MariaM έγραψε:
grammatiki έγραψε:

εννοω αυτο ακριβως .και επεμεναν στο μαιευτηριο να περιμενω να μην του δινω ξενο γαλα γιατι δεν εχει αναγκη ακομη αλλα εγω τη λυπομουν να κλαιει επειδη πεινουσε.

Τελικα εμαθες γιατι συνεβη αυτο; Κατι θα εφταιξε και αν σε ενδιαφερει και εχεις τη διαθεση ψαξ' το.

οχι δεν εμαθα γιατι επεσαν ολοι επανω μου οτι το μωρο πρεπει να φαει και δως του ξενο οποτε εκει τελειωσε το θεμα του θηλασμου για εμενα.και βεβαια με ενδιαφερει γιατι ειχα ξεκινησει με ολη την καλη θεληση και διαθεση να θηλασω αλλα τελικα δεν τα καταφερα.

72ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΓΑΛΑ!!!!!!! - Σελίδα 3 Empty Απ: ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΓΑΛΑ!!!!!!! Δευ Ιαν 31, 2011 7:16 am

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
MariaM έγραψε:
grammatiki έγραψε:

εννοω αυτο ακριβως .και επεμεναν στο μαιευτηριο να περιμενω να μην του δινω ξενο γαλα γιατι δεν εχει αναγκη ακομη αλλα εγω τη λυπομουν να κλαιει επειδη πεινουσε.

Τελικα εμαθες γιατι συνεβη αυτο; Κατι θα εφταιξε και αν σε ενδιαφερει και εχεις τη διαθεση ψαξ' το.

Σε ποιο μαιευτηριο πηγες; Ρωταω γιατι εγω δεν ειμαι ευχαριστημενη απο το δικο μου και μακαρι οι μαιες να με ενθαρρυναν και εμενα αντι να με παρακινουν να δωσω ξενο.

73ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΓΑΛΑ!!!!!!! - Σελίδα 3 Empty Απ: ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΓΑΛΑ!!!!!!! Δευ Ιαν 31, 2011 7:19 am

grammatiki

grammatiki
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
MariaM έγραψε:
MariaM έγραψε:
grammatiki έγραψε:

εννοω αυτο ακριβως .και επεμεναν στο μαιευτηριο να περιμενω να μην του δινω ξενο γαλα γιατι δεν εχει αναγκη ακομη αλλα εγω τη λυπομουν να κλαιει επειδη πεινουσε.

Τελικα εμαθες γιατι συνεβη αυτο; Κατι θα εφταιξε και αν σε ενδιαφερει και εχεις τη διαθεση ψαξ' το.

Σε ποιο μαιευτηριο πηγες; Ρωταω γιατι εγω δεν ειμαι ευχαριστημενη απο το δικο μου και μακαρι οι μαιες να με ενθαρρυναν και εμενα αντι να με παρακινουν να δωσω ξενο.

οι κοπελες δε μου εδιναν με τιποτα ξενο γαλα υπεγραψα χαρτι για να το παρω.σε δημοσιο γεννησα στο αττικο .μονο με μια εκνευριστηκα που με ειπε τζουφια επειδη δεν ειχα γαλα οι υπολοιπες οι κοπελες ηταν πολυ καλες.

74ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΓΑΛΑ!!!!!!! - Σελίδα 3 Empty Απ: ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΓΑΛΑ!!!!!!! Δευ Ιαν 31, 2011 7:20 am

cassiani

cassiani
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
.μονο με μια εκνευριστηκα που με ειπε τζουφια επειδη δεν ειχα γαλα οι υπολοιπες οι κοπελες ηταν πολυ καλες.[/quote]
tzoufia?kai den tis eferes kati sto kefali?

75ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΓΑΛΑ!!!!!!! - Σελίδα 3 Empty Απ: ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΓΑΛΑ!!!!!!! Δευ Ιαν 31, 2011 7:20 am

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
grammatiki έγραψε:
οχι δεν εμαθα γιατι επεσαν ολοι επανω μου οτι το μωρο πρεπει να φαει και δως του ξενο οποτε εκει τελειωσε το θεμα του θηλασμου για εμενα.και βεβαια με ενδιαφερει γιατι ειχα ξεκινησει με ολη την καλη θεληση και διαθεση να θηλασω αλλα τελικα δεν τα καταφερα.

Λυπαμαι που επρεπε να το περασεις αυτο. Παντως να ξερεις πως εκανες την σωστη επιλογη γιατι ειναι δυσκολο να δεχεσαι τετοιο ψυχολογικο πολεμο και να μην παραιτηθεις. Ευχομαι να τα καταφερουμε στο επομενο παιδακι, αν θες να κανεις.

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 3 από 9]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις