Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
288 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 288 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 9]

26ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΓΑΛΑ!!!!!!! - Σελίδα 2 Empty Απ: ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΓΑΛΑ!!!!!!! Παρ Ιαν 28, 2011 1:11 pm

vasso

vasso
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
ΝΟΜΙΖΩ ΠΑΝΤΩΣ ΟΤΙ Η ΠΛΕΙΟΨΗΦΙΑ ΔΕΝ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟΝ ΘΗΛΑΣΜΟ ΑΥΤΟ ΚΑΘΕ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΤΟ ΑΓΧΟΣ ΠΟΥ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΤΑΙ ΣΤΙΣ ΜΑΜΑΔΕΣ ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΟ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ

27ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΓΑΛΑ!!!!!!! - Σελίδα 2 Empty Απ: ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΓΑΛΑ!!!!!!! Παρ Ιαν 28, 2011 3:19 pm

dinaki88

dinaki88
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Rinoula έγραψε:
μιμή έγραψε:
christina80 έγραψε:Ξεκίνησα με αποκλειστικό θηλασμό από την πρώτη μέρα αλλά θήλασα πολύ λίγο. Είχα αποφασίσει να το κάνω απο την αρχή, αλλά στην πορεία δυσκολεύτηκα πάαρα πολυ, η ψυχολογία μου ήταν χάλια, όλη μέρα έκλαιγα κ μαζί κ το μωράκι. Κάποια στιγμή αποφάσισα να βγάλω γάλα με το θήλαστρο να δω κιόλας πόσο βγαίνει. Οταν είδα οτι η ποσότητα που έβγαινε μετά βίας κάλυπτε τον πάτο του μπιμπερό σοκαρίστηκα. Και μάλιστα το είχα και αρκετή ώρα. Εκεί κατάλαβα ότι το μωράκι δε μπορεί με τίποτα να χορτάσει με τόσο λίγο γάλα και αφού συμβουλεύτηκα και το γιατρό μου ξεκίνησα συμπλήρωμα. Απο εκείνη τη στιγμή ένιωσα άλλος άνθρωπος, η ψυχολογία μου άλλαξε. Εδινα μόνο ένα γευμα μητρικό (μόνο για 1 γεύμα είχα ποσότητα μάλλον) κάθε μέρα. Αρκετοί με πρήζανε να μη σταματήσω, να ζητήσω κατάλληλη βοήθεια και τετοια...αλλά δεν ήθελα. Απο τη στιγμή που δεν ένιωθα καλά με αυτό και το έκανα με το ζόρι κ σαν αγκαρία κ ολη μέρα ήμουν χάλια δεν ειχε νόημα. Σκοπός ειναι να το κάνεις και να χαιρεσαι κιόλας. Δεν κατηγορώ καμία μανούλα που το προσπάθησε και το έκανε και καμία που δεν το έκανε. Για το θηλασμό θέλεις πολύ υπομονή και καλή ψυχολογία, άλλες τα έχουν κ άλλες όχι. Εμένα η ψυχολογία μου καπέλωσε την υπομονή μου. Γι αυτό κάντε το όσο μπορείτε και όσο θέλετε και αν θέλετε, οι άλλοι ας λένε τα δικά τους...
Οι μανούλες ξέρουν καλύτερα για τα μωράκια τους!
ΣΥΜΦΩΝΟΥΜΕ ΑΠΟΛΥΤΑ.ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΤΟΜΑ ΠΟΥ ΚΡΙΝΟΥΝ ΜΕ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΗ ΕΥΚΟΛΙΑ ΤΙΣ ΕΠΙΛΟΓΕΣ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ.ΓΙΑΤΙ Ο ΘΗΛΑΣΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΛΟΓΗ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΒΛΕΠΟΥΜΕ.ΔΕΝ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟΝ ΘΕΩΡΗΣΟΥΜΕ ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΟ ΕΠΕΙΔΗ ΚΑΠΟΙΑ ΑΤΟΜΑ ΣΠΕΡΝΟΥΝ ΤΟ ΦΟΒΟ ΟΤΙ ΑΝ ΔΕΝ ΘΗΛΑΣΕΙΣ ΔΕΝ ΘΑ ΕΧΕΙΣ ΔΕΣΙΜΟ ΜΕ ΤΟ ΠΑΙΔΙ,ΔΕΝ ΧΑΣΕΙΣ ΕΥΚΟΛΑ ΤΑ ΚΙΛΑ,ΘΑ ΠΑΘΕΙΣ ΚΑΡΚΙΝΟ ΤΟΥ ΜΑΣΤΟΥ,ΘΑ ΑΡΡΩΣΤΑΙΝΕΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΣΟΥ,ΚΑ.ΠΡΙΝ 100 ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΥ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΘΗΛΑΖΑΝ ΠΟΙΟΣ ΣΑΣ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΤΑ ΜΩΡΑ ΧΟΡΤΑΙΝΑΝ.ΠΟΛΛΑ ΜΩΡΑ ΠΕΘΑΙΝΑΝ ΣΕ ΒΡΕΦΙΚΗ ΗΛΙΚΙΑ ΓΙΑ ΑΓΝΩΣΤΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ.ΣΕ ΠΑΡΟΜΟΙΟ ΘΕΜΑ ΑΝΑΦΕΡΘΗΚΕ ΩΣ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΤΟ ΑΓΕΛΑΔΙΝΟ ΓΑΛΑ .ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΣΕ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΜΕ ΚΤΗΝΙΑΤΡΟ ΤΗΣ ΔΕΛΤΑ ΕΜΑΘΑ ΟΤΙ ΑΝ Η ΣΥΣΤΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓ.ΓΑΛΑΚΤΟΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Η ΕΠΙΘΥΜΗΤΗ ΚΑΤΟΠΙΝ ΕΛΕΓΧΟΥ,ΔΕΝ ΔΙΣΤΑΖΟΥΝ ΝΑ ΠΕΤΑΞΟΥΝ ΜΕΓΑΛΕΣ ΠΟΣΟΤΗΤΕΣ ΓΑΛΑΚΤΟΣ.ΠΡΕΠΕΙ ΤΟ ΛΙΠΟΣ,ΟΙ ΠΡΩΤΕΙΝΕΣ ΚΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΕΝΑ ΕΠΙΠΕΔΟ ΚΑΙ ΠΑΝΩ.ΚΑΤΙ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΟ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΚΑΙ ΜΕ ΜΑΣ. ΚΑΠΟΙΕΣ ΜΑΜΑΔΕΣ[ΟΧΙ ΟΛΕΣ ΦΥΣΙΚΑ] ΠΟΥ ΘΗΛΑΣΑΝΕ ΕΧΟΥΝ ΑΝΑΓΚΗ ΑΠΟ ΒΡΑΒΕΙΟ ΚΑΙ ΘΕΛΟΥΝ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΩΣ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΠΡΟΤΥΠΟ.ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΟΛΕΣ ΟΙ ΥΠΟΛΟΙΠΕΣ ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝΕ ΤΟ ΙΔΙΟ.ΜΠΟΡΟΥΝΕ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝΕ.ΘΕΛΟΥΝΕ ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΜΕ.ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΑΡΕΣΤΕΣ.ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΚΑΝΤΕ ΟΠΩΣ ΝΙΩΘΕΤΕ,ΘΗΛΑΣΤΕ ΑΝ ΘΕΛΕΤΕ ΚΑΙ ΑΝ ΔΕΝ ΘΕΛΕΤΕ ΓΙΑ ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΛΟΓΟ ΜΗΝ ΤΟ ΚΑΝΕΤΕ.ΟΛΟΙ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΤΟ ΠΑΙΞΟΥΝ ΣΩΤΗΡΕΣ ΚΑΙ ΠΑΝΤΟΓΝΩΣΤΕΣ

Συμφωνώ μαζί σου, Μιμή, είναι επιλογή! Αλλά τώρα δε μιλάμε για τις μαμάδες που επέλεξαν να μη θηλάσουν. Μιλάμε για εκείνες που ήθελαν να θηλάσουν αλλά επειδή έλαβαν λάθος πληροφορίες δεν τα κατάφεραν. Άλλο το ένα, άλλο το άλλο. Καθεμιά νομίζω είναι καλύτερα να έχει το θάρρος της γνώμης και των επιλογών της...
θα το ξαναπώ και δε θα σταματήσω να το λέω γιατί παρεξηγείται ο σκοπός αυτού του ποστ συνέχεια.
ΔΕΝ ΚΡΙΝΟΥΜΕ ΚΑΜΙΑ ΠΟΥ ΓΙΑ ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΔΙΚΟ ΤΗΣ ΛΟΓΟ Η ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΠΑΡΑΓΟΝΤΑ ΔΕ ΘΗΛΑΣΕ,ΔΕ ΘΕΩΡΩ ΕΓΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΟΤΙ ΕΚΑΝΑ ΚΑΤΙ ΙΔΙΑΙΤΕΡΟ ΠΟΥ ΘΗΛΑΣΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΚΡΙΝΩ ΟΣΕΣ ΔΕ ΘΗΛΑΣΑΝΕ
κρίνω και κατακρίνω και με ΕΚΝΕΥΡΙΖΕΙ
το συχνότατο φαινόμενο, πιο πάνω και από τις πιθανότητες παθολογικού ή ψυχολογικού προβλήματος που σαφώς υπάρχει κάποιες αν και κάπως σπάνιες φορές, να βλέπω τη δικαιολογία
ε δε θήλασα γιατί δεν είχα γάλα.και συνήθως άμα ρωτήσεις πώς βρε καλή μου το κατάλαβες ότι δεν είχες γάλα ακούς ή μου το είπε η θεία μου ο γιατρός μου η μάνα μου, ή το μωρό έκλαιγε, ή μέσα στο μήνα το είδα, που ο θηλασμός θέλει χρόνο να εδραιωθεί και το μωρό προσαρμόζει την ποσότητα στις ανάγκες του
ΜΕ ΕΝΟΧΛΕΙ ως γυναίκα μάνα και ψυχολόγο να κατηγορείτε ως ανίκανο τον εαυτό σας, με παρόμοια σκεπτικά κορίτσια πεθαίνουν από ψυχογενή ανορεξία γιατί"δεν είναι ωραίες χοντρές"κάτι που είναι μόνο στο μυαλό τους ή τους το λένε κάτι κινούμενα ζωντόβολα!
δεν ξέρω αν με καταλαβαίνετε, συγγνώμη αν δεν προσεγγίζω το θέμα σωστά..
Rinoula έγραψε:
vasso έγραψε:ΑΥΤΟ ΤΟ ΑΓΧΟΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΣΑ ΠΟΤΕ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΤΙ ΘΑ ΠΕΙ ΑΜΑ ΜΠΟΡΕΣΕΙ ΜΙΑ ΓΥΝΑΙΚΑ ΝΑ ΘΗΛΑΣΕΙ ΑΝ ΕΧΕΙ ΓΑΛΑ ΚΤΛ ΚΤΛ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΙΟ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΠΡΑΓΜΑ ΣΤΟ ΚΟΣΜΟ ΠΟΥ ΕΡΧΕΤΑΙ ΤΟΣΟ ΟΜΑΛΑ ΚΑΙ ΟΜΟΡΦΑ ΚΑΙ ΤΟ ΕΧΟΥΜΕ ΑΝΑΓΑΓΕΙ ΚΑΙ ΓΩ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΓΙΑ ΠΟΙΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ ΣΕ ΚΟΣΜΟΙΣΤΟΡΙΚΟ ΦΑΙΝΟΜΕΝΟ
Ε δεν έρχεται πάντα ομαλά και όμορφα. Για τις πιο πολλές η αρχή είναι δύσκολη. Άλλα μωρά δεν πιάνουν καλά, ειδικά τα πρόωρα. Υπάρχουν και ειδικές καταστάσεις που χρειάζονται τη συμβουλή ενός πιο ειδικού. Αλλά ότι είναι κατι φυσιολογικό, όντως.
προσωπικά, επειδή εγώ αναφέρθηκα στο θέμα δέχομαι όλα αυτά τα δύσκολα που λες, δεν τα αντιμετώπισα όλα πέρα από μηδενική στήριξη, κάποιο αίσθημα ότι βαδίζω μόνη μου στο σκοτάδι και από μια μαστίτιδα, τα οποία και ξεπέρασα, αλλά το θέμα δεν είναι αυτό, καθεμιά έχει τις επιλογές της, δε λέω να ανεχθεί όλες αυτές τις δυσκολίες ή να κάνει κάτι που δεν της βγαίνει, λέω απλά να έχει ένα πραγματικό λόγο που σταματά-δε θέλω, δε μπορώ, δε μου αρέσει, δε συμφωνώ, δε με άφηνε ο γιατρός μου γτ παίρνω φάρμακα ή είναι άρρωστο το παιδί και το κουράζει η διαδικασία, δεν προλαβαίνω έχω παθολογικό θέμα ή ψυχολογικό και δεν έχω ποσότητα-και όχι το πιπίλισμα
ε δεν έχω γάλα..
και ούτε καν αυτές κρίνω, παραθέτω την αντίθεση μου σ'αυτό το "μοδάτο"ρεύμα, δεν περίμενα καν απαντήσεις, δεν περιμένω να μου πει καμία ούτε δικαιολογία για τον εαυτό της ούτε καν την αποψή της, απλά ελπίζω να το δουν οι λεχώνες και οι εγκυούλες και να καταλάβουν τι παίζει εκεί έξω...
αποφασίστε για τον εαυτό σας, και έχετε αυτοπεποίθηση για κάτι που έχετε όλες σας..
θα σας άρεσε να ακούγατε όλη την ώρα πχ, δεν προσπαθώ να κάνω παιδί γιατί έχω μικρή μήτρα
Ο,ΤΙ ΝΑ'ΝΑΙ...:/

http://psuxoblabla.blogspot.gr/

28ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΓΑΛΑ!!!!!!! - Σελίδα 2 Empty Απ: ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΓΑΛΑ!!!!!!! Σαβ Ιαν 29, 2011 10:29 am

μιμή


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
ΤΟ ΤΙ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΙΑ ΠΡΟΒΑΛΛΕΙ ΚΑΘΕ ΓΥΝΑΙΚΑ ΠΡΟΚΕΙΜΕΝΟΥ ΝΑ ΜΗΝ ΘΗΛΑΣΕΙ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΦΟΡΑ ΚΑΝΕΝΑΝ.ΚΑΤΙ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΟ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΙΣ ΚΑΙΣΑΡΙΚΕΣ.ΠΟΛΛΕΣ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΝΙΩΘΟΥΝ ΦΟΒΟ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΟ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΤΟΚΕΤΟ ΚΑΙ ΣΥΧΝΑ ΑΚΟΥΜΕ ΤΗ ΦΡΑΣΗ΄΄ΕΚΑΝΑ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΘΕΣΗ ΤΟ ΜΩΡΟ,ΗΤΑΝ ΨΗΛΑ ΚΤΛ΄΄ΟΤΑΝ ΜΙΑ ΓΥΝΑΙΚΑ ΝΙΩΘΕΙ ΦΟΒΟ ΚΑΙ ΞΕΡΕΙ ΜΕΣΑ ΤΗΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΕΣΕΙ ΝΑ ΑΝΤΑΠΕΞΕΛΘΕΙ ΣΤΟΝ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΤΟΚΕΤΟ,ΠΩΣ ΝΑ ΤΗΝ ΠΕΙΣΕΙΣ ΝΑ ΓΕΝΝΗΣΕΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΡΑΜΕΡΙΣΕΙ ΤΟΝ ΦΟΒΟ?ΚΑΙ ΕΓΩ ΟΤΑΝ ΓΕΝΝΗΣΑ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ ΚΑΜΑΡΩΝΑ ΚΑΙ ΕΛΕΓΑ ΜΑ ΓΙΑΤΙ ΑΠΟ ΦΟΒΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΝΑ ΚΑΤΑΛΗΓΟΥΝ ΣΤΙΣ ΚΑΙΣΑΡΙΚΕΣ?ΣΤΗΝ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΤΟΥ ΚΑΘΕΝΟΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΟΤΙ ΘΕΛΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΠΡΟΒΑΛΛΕΙ ΟΠΟΙΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΙΑ ΘΕΛΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΜΜΕΝΟΣ.ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟΝ ΘΗΛΑΣΜΟ.ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΤΟ ΣΘΕΝΟΣ ΝΑ ΠΟΥΝ ΤΟΥΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΗΛΑΣΑΝ.ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΜΠΩ ΣΤΗΝ ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ ΤΟΥΣ ΓΙΑΤΙ ΕΓΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΤΙΣ ΕΠΙΛΟΓΕΣ ΜΟΥ ΤΙΣ ΣΤΗΡΙΖΩ.ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΝΙΩΘΟΥΝ ΑΔΥΝΑΜΕΣ Ή ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΚΑΙ ΤΥΨΕΙΣ ΑΚΟΜΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΠΡΕΠΕ.Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΚΑΝΕΙ ΤΙΣ ΕΠΙΛΟΓΕΣ

29ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΓΑΛΑ!!!!!!! - Σελίδα 2 Empty Απ: ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΓΑΛΑ!!!!!!! Σαβ Ιαν 29, 2011 11:21 am

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
μιμή έγραψε:ΚΑΤΙ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΟ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΙΣ ΚΑΙΣΑΡΙΚΕΣ.ΠΟΛΛΕΣ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΝΙΩΘΟΥΝ ΦΟΒΟ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΟ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΤΟΚΕΤΟ ΚΑΙ ΣΥΧΝΑ ΑΚΟΥΜΕ ΤΗ ΦΡΑΣΗ΄΄ΕΚΑΝΑ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΘΕΣΗ ΤΟ ΜΩΡΟ,ΗΤΑΝ ΨΗΛΑ ΚΤΛ΄΄ΟΤΑΝ ΜΙΑ ΓΥΝΑΙΚΑ ΝΙΩΘΕΙ ΦΟΒΟ ΚΑΙ ΞΕΡΕΙ ΜΕΣΑ ΤΗΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΕΣΕΙ ΝΑ ΑΝΤΑΠΕΞΕΛΘΕΙ ΣΤΟΝ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΤΟΚΕΤΟ,ΠΩΣ ΝΑ ΤΗΝ ΠΕΙΣΕΙΣ ΝΑ ΓΕΝΝΗΣΕΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΡΑΜΕΡΙΣΕΙ ΤΟΝ ΦΟΒΟ?

Και εγω φυσιολογικά γέννησα αλλα αν με ρωτούσες την επόμενη μέρα αν θα γεννησω φυσιολογικά και το δεύτερο θα σου απαντουσα σιγουρα οτι θα κανω καισαρικη, χαχαχα! Τώρα βεβαια έχω αναθεωρησει.

Νομιζω πως αυτό που λες εσύ είναι οτι πρέπει να παίρνουμε τα πράγματα πιο χαλαρά και να μην ασχολούμαστε με το τι καανουν οι αλλες μαμαδες και να μην μας αφορα αν προσπαθούν να δικαιολογηθουν. Με αυτό συμφωνω απολυτα.

Απο την αλλη καταλαβαίνω και το dinaki που ξεκίνησε αυτό το θέμα για να βοηθήσει τις μελλουσες μανουλες να ενημερωθουν σωστά και να τις ενημερωσει για το τι θα αντιμετωπίσουν από τον περίγυρο.

Βέβαια αν θέλουν οι μαμαδες που δεν θήλασαν να λενε οτι δεν είχαν γάλα για τους δικους τους λογους δεν με απασχολεί αλλά πρέπει οι μέλλουσες μανουλες να ξέρουν οτι τις περισσοτερες φορές άλλοι ειναι οι παράγοντες που εμποδίζουν τον θηλασμό.

30ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΓΑΛΑ!!!!!!! - Σελίδα 2 Empty Απ: ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΓΑΛΑ!!!!!!! Σαβ Ιαν 29, 2011 1:05 pm

Tziz


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
μιμή έγραψε:
christina80 έγραψε:Ξεκίνησα με αποκλειστικό θηλασμό από την πρώτη μέρα αλλά θήλασα πολύ λίγο. Είχα αποφασίσει να το κάνω απο την αρχή, αλλά στην πορεία δυσκολεύτηκα πάαρα πολυ, η ψυχολογία μου ήταν χάλια, όλη μέρα έκλαιγα κ μαζί κ το μωράκι. Κάποια στιγμή αποφάσισα να βγάλω γάλα με το θήλαστρο να δω κιόλας πόσο βγαίνει. Οταν είδα οτι η ποσότητα που έβγαινε μετά βίας κάλυπτε τον πάτο του μπιμπερό σοκαρίστηκα. Και μάλιστα το είχα και αρκετή ώρα. Εκεί κατάλαβα ότι το μωράκι δε μπορεί με τίποτα να χορτάσει με τόσο λίγο γάλα και αφού συμβουλεύτηκα και το γιατρό μου ξεκίνησα συμπλήρωμα. Απο εκείνη τη στιγμή ένιωσα άλλος άνθρωπος, η ψυχολογία μου άλλαξε. Εδινα μόνο ένα γευμα μητρικό (μόνο για 1 γεύμα είχα ποσότητα μάλλον) κάθε μέρα. Αρκετοί με πρήζανε να μη σταματήσω, να ζητήσω κατάλληλη βοήθεια και τετοια...αλλά δεν ήθελα. Απο τη στιγμή που δεν ένιωθα καλά με αυτό και το έκανα με το ζόρι κ σαν αγκαρία κ ολη μέρα ήμουν χάλια δεν ειχε νόημα. Σκοπός ειναι να το κάνεις και να χαιρεσαι κιόλας. Δεν κατηγορώ καμία μανούλα που το προσπάθησε και το έκανε και καμία που δεν το έκανε. Για το θηλασμό θέλεις πολύ υπομονή και καλή ψυχολογία, άλλες τα έχουν κ άλλες όχι. Εμένα η ψυχολογία μου καπέλωσε την υπομονή μου. Γι αυτό κάντε το όσο μπορείτε και όσο θέλετε και αν θέλετε, οι άλλοι ας λένε τα δικά τους...
Οι μανούλες ξέρουν καλύτερα για τα μωράκια τους!
ΣΥΜΦΩΝΟΥΜΕ ΑΠΟΛΥΤΑ.ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΤΟΜΑ ΠΟΥ ΚΡΙΝΟΥΝ ΜΕ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΗ ΕΥΚΟΛΙΑ ΤΙΣ ΕΠΙΛΟΓΕΣ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ.ΓΙΑΤΙ Ο ΘΗΛΑΣΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΛΟΓΗ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΒΛΕΠΟΥΜΕ.ΔΕΝ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟΝ ΘΕΩΡΗΣΟΥΜΕ ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΟ ΕΠΕΙΔΗ ΚΑΠΟΙΑ ΑΤΟΜΑ ΣΠΕΡΝΟΥΝ ΤΟ ΦΟΒΟ ΟΤΙ ΑΝ ΔΕΝ ΘΗΛΑΣΕΙΣ ΔΕΝ ΘΑ ΕΧΕΙΣ ΔΕΣΙΜΟ ΜΕ ΤΟ ΠΑΙΔΙ,ΔΕΝ ΧΑΣΕΙΣ ΕΥΚΟΛΑ ΤΑ ΚΙΛΑ,ΘΑ ΠΑΘΕΙΣ ΚΑΡΚΙΝΟ ΤΟΥ ΜΑΣΤΟΥ,ΘΑ ΑΡΡΩΣΤΑΙΝΕΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΣΟΥ,ΚΑ.ΠΡΙΝ 100 ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΥ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΘΗΛΑΖΑΝ ΠΟΙΟΣ ΣΑΣ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΤΑ ΜΩΡΑ ΧΟΡΤΑΙΝΑΝ.ΠΟΛΛΑ ΜΩΡΑ ΠΕΘΑΙΝΑΝ ΣΕ ΒΡΕΦΙΚΗ ΗΛΙΚΙΑ ΓΙΑ ΑΓΝΩΣΤΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ.ΣΕ ΠΑΡΟΜΟΙΟ ΘΕΜΑ ΑΝΑΦΕΡΘΗΚΕ ΩΣ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΤΟ ΑΓΕΛΑΔΙΝΟ ΓΑΛΑ .ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΣΕ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΜΕ ΚΤΗΝΙΑΤΡΟ ΤΗΣ ΔΕΛΤΑ ΕΜΑΘΑ ΟΤΙ ΑΝ Η ΣΥΣΤΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓ.ΓΑΛΑΚΤΟΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Η ΕΠΙΘΥΜΗΤΗ ΚΑΤΟΠΙΝ ΕΛΕΓΧΟΥ,ΔΕΝ ΔΙΣΤΑΖΟΥΝ ΝΑ ΠΕΤΑΞΟΥΝ ΜΕΓΑΛΕΣ ΠΟΣΟΤΗΤΕΣ ΓΑΛΑΚΤΟΣ.ΠΡΕΠΕΙ ΤΟ ΛΙΠΟΣ,ΟΙ ΠΡΩΤΕΙΝΕΣ ΚΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΕΝΑ ΕΠΙΠΕΔΟ ΚΑΙ ΠΑΝΩ.ΚΑΤΙ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΟ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΚΑΙ ΜΕ ΜΑΣ. ΚΑΠΟΙΕΣ ΜΑΜΑΔΕΣ[ΟΧΙ ΟΛΕΣ ΦΥΣΙΚΑ] ΠΟΥ ΘΗΛΑΣΑΝΕ ΕΧΟΥΝ ΑΝΑΓΚΗ ΑΠΟ ΒΡΑΒΕΙΟ ΚΑΙ ΘΕΛΟΥΝ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΩΣ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΠΡΟΤΥΠΟ.ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΟΛΕΣ ΟΙ ΥΠΟΛΟΙΠΕΣ ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝΕ ΤΟ ΙΔΙΟ.ΜΠΟΡΟΥΝΕ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝΕ.ΘΕΛΟΥΝΕ ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΜΕ.ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΑΡΕΣΤΕΣ.ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΚΑΝΤΕ ΟΠΩΣ ΝΙΩΘΕΤΕ,ΘΗΛΑΣΤΕ ΑΝ ΘΕΛΕΤΕ ΚΑΙ ΑΝ ΔΕΝ ΘΕΛΕΤΕ ΓΙΑ ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΛΟΓΟ ΜΗΝ ΤΟ ΚΑΝΕΤΕ.ΟΛΟΙ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΤΟ ΠΑΙΞΟΥΝ ΣΩΤΗΡΕΣ ΚΑΙ ΠΑΝΤΟΓΝΩΣΤΕΣ

vasso έγραψε:ΑΥΤΟ ΤΟ ΑΓΧΟΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΣΑ ΠΟΤΕ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΤΙ ΘΑ ΠΕΙ ΑΜΑ ΜΠΟΡΕΣΕΙ ΜΙΑ ΓΥΝΑΙΚΑ ΝΑ ΘΗΛΑΣΕΙ ΑΝ ΕΧΕΙ ΓΑΛΑ ΚΤΛ ΚΤΛ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΙΟ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΠΡΑΓΜΑ ΣΤΟ ΚΟΣΜΟ ΠΟΥ ΕΡΧΕΤΑΙ ΤΟΣΟ ΟΜΑΛΑ ΚΑΙ ΟΜΟΡΦΑ ΚΑΙ ΤΟ ΕΧΟΥΜΕ ΑΝΑΓΑΓΕΙ ΚΑΙ ΓΩ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΓΙΑ ΠΟΙΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ ΣΕ ΚΟΣΜΟΙΣΤΟΡΙΚΟ ΦΑΙΝΟΜΕΝΟ

μιμή έγραψε:ΤΟ ΤΙ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΙΑ ΠΡΟΒΑΛΛΕΙ ΚΑΘΕ ΓΥΝΑΙΚΑ ΠΡΟΚΕΙΜΕΝΟΥ ΝΑ ΜΗΝ ΘΗΛΑΣΕΙ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΦΟΡΑ ΚΑΝΕΝΑΝ.ΚΑΤΙ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΟ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΙΣ ΚΑΙΣΑΡΙΚΕΣ.ΠΟΛΛΕΣ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΝΙΩΘΟΥΝ ΦΟΒΟ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΟ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΤΟΚΕΤΟ ΚΑΙ ΣΥΧΝΑ ΑΚΟΥΜΕ ΤΗ ΦΡΑΣΗ΄΄ΕΚΑΝΑ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΘΕΣΗ ΤΟ ΜΩΡΟ,ΗΤΑΝ ΨΗΛΑ ΚΤΛ΄΄ΟΤΑΝ ΜΙΑ ΓΥΝΑΙΚΑ ΝΙΩΘΕΙ ΦΟΒΟ ΚΑΙ ΞΕΡΕΙ ΜΕΣΑ ΤΗΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΕΣΕΙ ΝΑ ΑΝΤΑΠΕΞΕΛΘΕΙ ΣΤΟΝ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΤΟΚΕΤΟ,ΠΩΣ ΝΑ ΤΗΝ ΠΕΙΣΕΙΣ ΝΑ ΓΕΝΝΗΣΕΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΡΑΜΕΡΙΣΕΙ ΤΟΝ ΦΟΒΟ?ΚΑΙ ΕΓΩ ΟΤΑΝ ΓΕΝΝΗΣΑ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ ΚΑΜΑΡΩΝΑ ΚΑΙ ΕΛΕΓΑ ΜΑ ΓΙΑΤΙ ΑΠΟ ΦΟΒΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΝΑ ΚΑΤΑΛΗΓΟΥΝ ΣΤΙΣ ΚΑΙΣΑΡΙΚΕΣ?ΣΤΗΝ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΤΟΥ ΚΑΘΕΝΟΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΟΤΙ ΘΕΛΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΠΡΟΒΑΛΛΕΙ ΟΠΟΙΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΙΑ ΘΕΛΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΜΜΕΝΟΣ.ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟΝ ΘΗΛΑΣΜΟ.ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΤΟ ΣΘΕΝΟΣ ΝΑ ΠΟΥΝ ΤΟΥΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΗΛΑΣΑΝ.ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΜΠΩ ΣΤΗΝ ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ ΤΟΥΣ ΓΙΑΤΙ ΕΓΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΤΙΣ ΕΠΙΛΟΓΕΣ ΜΟΥ ΤΙΣ ΣΤΗΡΙΖΩ.ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΝΙΩΘΟΥΝ ΑΔΥΝΑΜΕΣ Ή ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΚΑΙ ΤΥΨΕΙΣ ΑΚΟΜΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΠΡΕΠΕ.Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΚΑΝΕΙ ΤΙΣ ΕΠΙΛΟΓΕΣ

Συμφωνώ με όλες τις κοπελιές. Κάθε ένα από τα παραπάνω posts κρύβουν και μια αλήθεια.
Και σας μιλάω εγώ που το έχω "φρέσκο".
Η ψυχολογία παίζει πολύ σημαντικό ρόλο όπως και η κόπωση. Έχω ακούσει περιπτώσεις που το γάλα "κόπηκε" από τη μία μέρα στην άλλη... Αλήθεια ψέμα, δε μπορώ να το ξέρω, αλλά θα σημφωνήσω με τη φίλη μιμή παραπάνω. Δικαίωμα της κάθε μιας να λέει ότι θέλει.
Εγώ προσωπικά το έχω ξαναπεί ότι δε θήλασα (το βγάζω με το θήλαστρο και το δίνω με μπιμπερό) γιατί η μικρή ούρλιαζε και χτυπιόταν κι εγώ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΥΠΟΜΟΝΗ να την κάνω καλά, ούτε και άντεχα να κλαίει... Από την άλλη η διαδικασία του θήλαστρου είναι τόσο κουραστική και βαρετή που όντως όσο κι αν το θέλω, τώρα πια - δύο μήνες ύστερα, το γάλα μου είναι ανύπαρκτο...
Ξέρω ότι αν επέμενα λίγο παραπάνω θα το κατάφερνα να θηλάσω κανονικά, αλλά σιγά σιγά και για διάφορους λόγους, άρχισε να χάνει πλέον το νόημά του...

Και θα καταλήξω στο εξής: Η ουσία του πράγματος είναι να ΜΕΓΑΛΩΣΟΥΝ με ΥΓΕΙΑ και -ίσως- λίγη χαρά κι ευχαρίστηση τα παιδάκια μας. Το αν θα φάνε γαλατάκι μαμάς ή ξένο, εμένα ποσώς με ενδιαφέρει...
Κι αν μια μαμά νιώθει καλά με τον εαυτό της, τότε μπορεί να μεγαλώσει καλά και το μωράκι της. Τώρα το τι δικαιολογία θα χρησιμοποιήσει για να καταφέρει τον εαυτό της να νιώσει καλύτερα επίσης δε με ενδιαφέρει...

Ντινάκι δε σε έχω παρεξηγήσει, έχω καταλάβει ΑΚΡΙΒΏΣ τι θέλεις να πεις και ΓΙΑΤΙ άνοιξες το θέμα, αλλά να μάθεις στη ζωή σου να έχεις ανοιχτά αυτιά και μυαλά. Μην αποκλείεις ποτέ μία πιθανότητα...
Μπορεί όντως να συμβαίνει, χωρίς να συντρέχουν παθολογικοί λόγοι...
Δεν είσαι εσύ το θήλαστρο ή η μεζούρα στο στήθος της κάθε μανούλας. Το μόνο που θα καταφέρεις είναι να παρεξηγηθείς... Κι αν θες με ακούς...

31ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΓΑΛΑ!!!!!!! - Σελίδα 2 Empty Απ: ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΓΑΛΑ!!!!!!! Σαβ Ιαν 29, 2011 2:37 pm

dinaki88

dinaki88
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Tziz έγραψε:
Η ψυχολογία παίζει πολύ σημαντικό ρόλο όπως και η κόπωση. Έχω ακούσει περιπτώσεις που το γάλα "κόπηκε" από τη μία μέρα στην άλλη... Αλήθεια ψέμα, δε μπορώ να το ξέρω, αλλά θα σημφωνήσω με τη φίλη μιμή παραπάνω. Δικαίωμα της κάθε μιας να λέει ότι θέλει.
ψυχολογία σπουδάζω-τελειώνω φέτος, δεν υπάρχουν έρευνες που στηρίζουν το κόψιμο του γάλακτος, ακόμα και άτομα με επιλόχεια κατάθλιψη έχουν παραγωγή.δεν αποκλείω την πιθανότητα αλλά και πάλι, δεν αναφέρθηκα σε ψυχογενείς και παθολογικούς παράγοντες ως αιτία μείωσης του γάλακτος.
Tziz έγραψε:Εγώ προσωπικά το έχω ξαναπεί ότι δε θήλασα (το βγάζω με το θήλαστρο και το δίνω με μπιμπερό) γιατί η μικρή ούρλιαζε και χτυπιόταν κι εγώ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΥΠΟΜΟΝΗ να την κάνω καλά, ούτε και άντεχα να κλαίει... Από την άλλη η διαδικασία του θήλαστρου είναι τόσο κουραστική και βαρετή που όντως όσο κι αν το θέλω, τώρα πια - δύο μήνες ύστερα, το γάλα μου είναι ανύπαρκτο...
Ξέρω ότι αν επέμενα λίγο παραπάνω θα το κατάφερνα να θηλάσω κανονικά, αλλά σιγά σιγά και για διάφορους λόγους, άρχισε να χάνει πλέον το νόημά του...
δεν περνάς δικαστήριο, δε σε κρίνει κανείς για το τι έκανες και τι όχι για το παιδί σου, σαφώς και έκανες το καλύτερο δυνατό, κι εγώ πέρασα κάποιες φορές τη διαδικασία του θηλάστρου και καταλαβαίνω τι λες..και πάλι η παραπάνω αναφορά δεν εμπίπτει σε αυτό που λέω.δε σε αποπαίρνω απλά κουράστηκα λιγάκι να παρεξηγείται το ποστ μου σα δίκη των ατόμων που θήλασαν λίγο ή καθόλου για όλους τους πιθανούς λόγους. ήμουν και παραμένω ξεκάθαρη.αναφέρομαι στις γυναίκες που είχαν κάθε όρεξη να θηλάσουν, ήταν οκ σωματικά και ψυχικά και ο συνδυασμός περιγύρου και ελλειπούς ενημέρωσης και κρίσης ίσως τις οδήγησε να πιστεύουν ότι και καλά δεν έχουν γάλα γι'αυτό έδωσαν συμπλήρωμα ή ακόμα χειρότερα σταμάτησαν τελείως το θηλασμό.η περιπτωσή σου δεν έχει καμία μα καμία ομοιότητα....

Tziz έγραψε:Και θα καταλήξω στο εξής: Η ουσία του πράγματος είναι να ΜΕΓΑΛΩΣΟΥΝ με ΥΓΕΙΑ και -ίσως- λίγη χαρά κι ευχαρίστηση τα παιδάκια μας. Το αν θα φάνε γαλατάκι μαμάς ή ξένο, εμένα ποσώς με ενδιαφέρει...
Κι αν μια μαμά νιώθει καλά με τον εαυτό της, τότε μπορεί να μεγαλώσει καλά και το μωράκι της. Τώρα το τι δικαιολογία θα χρησιμοποιήσει για να καταφέρει τον εαυτό της να νιώσει καλύτερα επίσης δε με ενδιαφέρει...
αυτό λέω
το να λες τον εαυτό σου ανίκανο να παράγει την τροφή του παιδιού σου χωρίς εργαστηριακά ή ψυχολογικά ευρήματα, αποκλείεται να δείχνει μια μάνα που νιώθει καλά με τον εαυτό της και δεν είναι δικαιολογία που κάνει τον εαυτό της να νιώσει καλύτερα..και ακόμα και να δεχτώ ότι η διαστρεβλωμένη αυτή εικόνα για τον εαυτό τους δίνει αυτοπεποίθηση για κάποιο λόγο
ΕΓΩ ΑΝΟΙΞΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΠΟΣΤΑΡΟΥΝ ΣΤΑ ΜΗΝΥΜΑΤΑ ΤΟΥΣ, ΤΟ ΒΛΕΠΟΥΝ ΑΛΛΕΣ ΜΑΜΑΔΕΣ ΚΑΙ ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΚΑΙ ΑΥΤΗ Η ΚΟΥΛΗ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΙΑ ΣΤΗΝ ΠΛΕΙΟΨΗΦΙΑ ΤΩΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΩΝ ΠΕΡΝΑΕΙ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΝΟΜΙΖΟΥΝ ΟΤΙ ΕΓΚΥΡΟ ΚΑΙ ΒΑΣΙΜΟ ΚΑΙ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΚΑΤΑ ΚΟΡΟΝ.αυτό δε θέλω, να παραπλανούνται και οι επόμενες μαμάδες, αυτές που το βίωσαν καλώς ή κακώς πάει πια, έγινε ό,τι έγινε οι επόμενες θέλω να ξέρουν τι γίνεται και τι όχι.

Tziz έγραψε:... αλλά να μάθεις στη ζωή σου να έχεις ανοιχτά αυτιά και μυαλά. Μην αποκλείεις ποτέ μία πιθανότητα...
Μπορεί όντως να συμβαίνει, χωρίς να συντρέχουν παθολογικοί λόγοι...
Δεν είσαι εσύ το θήλαστρο ή η μεζούρα στο στήθος της κάθε μανούλας. Το μόνο που θα καταφέρεις είναι να παρεξηγηθείς... Κι αν θες με ακούς...
πίστεψε με είμαι τρελά ανοιχτόμυαλη και αυτό μου βγήκε πολύ κακό στη ζωή μου...παρ'όλα αυτά στην ηλικία μου είναι λίγο δύσκολο να σκεφτώ πιο συντηρητικά, και μόνο τα ποστ μου εδώ να διαβάσεις θα καταλάβεις ότι ξέρω να ακούω και να βλέπω..
ας με παρεξηγήσουν δε με νοιάζει, αρκεί να περάσει το μήνυμα μου στις νέες μανούλες και να προλάβω παραπληροφόρηση από γιατρούς που σκέφτονται μόνο την τσέπη τους και κακίες από άγνοια του περιβάλλοντος, η ενημέρωση πάνω από όλα. πιστεύω ότι και στην εξαίρεση να αναφέρεσαι, ξέρεις κι εσύ ότι η πλειονότητα αυτών που λένε δεν είχα γάλα και δε θήλασα δεν είχε ιδέα ότι αυτό είναι λίγο απίθανο.
και ναι δεν μπορώ να ξέρω για κάθε περίπτωση κάθε μάνας, αλλά από όσα διαβάζω εδώ οι περισσότερες το λένε όπως το εννοώ, κάτι άκουσαν κάτι τους φάνηκε δεν ήξεραν και πάει.. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ.

σημείωση:στο μήνυμα της μιμη ανέφερα ότι κι εγώ που μια χαρά θήλαζα και μια χαρά βάρος έπαιρνε κτλ έβγαλα γάλα με το θήλαστρο κάποιες φορές και ήταν πραγματικά πολύ λίγο..δεν ξέρω γιατί αλλά πολλές δεν τα καταφέρνουμε με τα θήλαστρα δε νομίζω ότι είναι καλό για τη μέτρηση της παραγωγής, δεν είναι το ίδιο, προσωπικά με άγχωνε η διαδικασία και με κούραζε σε αντίθεση με τη φυσικότητα και την ηρεμία που ένιωθα με το θηλασμό..

http://psuxoblabla.blogspot.gr/

32ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΓΑΛΑ!!!!!!! - Σελίδα 2 Empty Απ: ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΓΑΛΑ!!!!!!! Σαβ Ιαν 29, 2011 4:11 pm

Μιλουπακι

Μιλουπακι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
θελω να πω κατι αν μου επιτρεπεται επειδη εχω κανει και δυο παιδακια, παιζει μεγαλο ρολο και το μωρο στο να καταφερεις να θηλασεις χωρις προβλημα, ο γιος μου γεννηθηκε μια εβδομαδα νωριτερα, δεν εκανε την θηλαστικη κινηση ευκολα δεν ηθελε να πιασει στηθος οσο και να του εδινα, εβγαζα με θηλαστρο λοιπον, οποτε στο δευτερο παιδι ας πουμε ημουνα αμαθης απο θηλασμο, ειχα δει τρεις στασεις, ειχα διαβασει οσα λετε αλλα ως εκει, η μικρη επιασε απο την πρωτη στιγμη μια χαρα δεν με δυσκολεψε καθολου δεν χρειαστηκα συμβουλες που νομιζα δεν θα τα καταφερω να την βαλω μονη μου, ολα πηγαν καλα, ηταν ενα πολυ καλο μωρο που θηλαζε ενα δεκαλεπτο με το ζορι μπορει και λιγοτερο και ξαναπηναγε στις 3 ωρες παλι, δεν θα μπορουσα να εχω καλυτερο μωρο για θηλασμο, δεν με κουραζε καθολου γιαυτο οσο μου το επετρεπε η υγεια της την θηλασα, μετα παθαμε παλινδρομηση πηραμε σιροπι δεν επιασαν οι συχνοι απο λιγο θηλασμοι με τιποτα, μονο με ειδικο αντιαναγωγικο δεν ποναγε οποτε σταματησα, ενα τετοιο μωρο ομως δεν με κουρασε καθολου θα μπορουσα να συνεχιζα τον θηλασμο πολυ περισσοτερο καιρο αν γινοτανε, μεγαλο ρολο παιζει η συνεργασια παιδιου μανας στο θηλασμο πιστευω πολυ.

33ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΓΑΛΑ!!!!!!! - Σελίδα 2 Empty Απ: ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΓΑΛΑ!!!!!!! Σαβ Ιαν 29, 2011 7:45 pm

errika

errika
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
egw prwsopika den thewro pws o thulasmos einai epilogh
alla oute kai tha pethanei to mwro an den to thulasoume prws theou
eimaste etsi ftiagmenes wste na parexoume to polutimo gala mas sto mwro mas otan gennhthei gia na zhsei gt prin kamposa xronia den uphrxan oute mpimpero oute ola auta ta galatakia se skonh tote thelan den thelane thulazane k den elegan oxi tha m xalasei to sththos k oles autes tis hlithies dikaiologies
emena h mhtera m epeidh hmoun to 4o paidi den eixe gala k thulaza apo allh mama
enoeitai pws san to mhtriko gala den uparxei pio polutimo gia to mwraki mas to apodexthkan k oi episthmones ..
oxi den pethainan ths peinas gt tote oi perisoteres gunaikes eixan gala den
htan san tis shmerines epoxes p kapnizoume trwme mono fitofarmaka k sunthritika k zoume se ena molusmeno perivalon genika lew ola auta ta xhmika me ta opoia erxomaste me kathmerinh vash se epafh den uphrxan k den epireazan toso tis ormones k ton organismo mas

34ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΓΑΛΑ!!!!!!! - Σελίδα 2 Empty Απ: ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΓΑΛΑ!!!!!!! Σαβ Ιαν 29, 2011 7:55 pm

errika

errika
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
sumfwnw k exeis apoluto dikeio k egw to perasa auto me to gala eixa diavasei tosa polla k m pan toses vlakeies p sto telos otan phga na thulasw gia prwth fora monh mou panikovlhthka genika m kanane ena kefali kazani o enas m lege thulaze to tou ftanei o allos (iatroi-maies-gnwstoi) dine sumplhrwma den xwrtainei giauto trwei poly o allos mhn ths dineis na faei toso tha ginei upervaro genika me vomvardisane afou sto telos evala ta klamata ksespasa k tous egrapsa olous k oso peinouse k thulaze to mwro tou dina k oute ths edwsa sumplhrwma ... stamathsa na akouw tous alous

35ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΓΑΛΑ!!!!!!! - Σελίδα 2 Empty Απ: ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΓΑΛΑ!!!!!!! Κυρ Ιαν 30, 2011 12:02 am

Rinoula

Rinoula
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Μιλουπακι έγραψε:θελω να πω κατι αν μου επιτρεπεται επειδη εχω κανει και δυο παιδακια, παιζει μεγαλο ρολο και το μωρο στο να καταφερεις να θηλασεις χωρις προβλημα, ο γιος μου γεννηθηκε μια εβδομαδα νωριτερα, δεν εκανε την θηλαστικη κινηση ευκολα δεν ηθελε να πιασει στηθος οσο και να του εδινα, εβγαζα με θηλαστρο λοιπον, οποτε στο δευτερο παιδι ας πουμε ημουνα αμαθης απο θηλασμο, ειχα δει τρεις στασεις, ειχα διαβασει οσα λετε αλλα ως εκει, η μικρη επιασε απο την πρωτη στιγμη μια χαρα δεν με δυσκολεψε καθολου δεν χρειαστηκα συμβουλες που νομιζα δεν θα τα καταφερω να την βαλω μονη μου, ολα πηγαν καλα, ηταν ενα πολυ καλο μωρο που θηλαζε ενα δεκαλεπτο με το ζορι μπορει και λιγοτερο και ξαναπηναγε στις 3 ωρες παλι, δεν θα μπορουσα να εχω καλυτερο μωρο για θηλασμο, δεν με κουραζε καθολου γιαυτο οσο μου το επετρεπε η υγεια της την θηλασα, μετα παθαμε παλινδρομηση πηραμε σιροπι δεν επιασαν οι συχνοι απο λιγο θηλασμοι με τιποτα, μονο με ειδικο αντιαναγωγικο δεν ποναγε οποτε σταματησα, ενα τετοιο μωρο ομως δεν με κουρασε καθολου θα μπορουσα να συνεχιζα τον θηλασμο πολυ περισσοτερο καιρο αν γινοτανε, μεγαλο ρολο παιζει η συνεργασια παιδιου μανας στο θηλασμο πιστευω πολυ.

Έχεις δίκιο, παίζει και το παιδί ρόλο! Ειδικά τα προωράκια έχουν θέμα! Απλά κάποιες φορές με σωστή καθοδήγηση, τα προβλήματα μπορεί να διορθωθούν, αλλά η καθοδήγηση δεν υπάρχει!
Έχω κι εγώ περίπτωση κοπέλας που το μωρό δεν έπιανε καλά και έβγαζε με το θήλαστρο. Αν δε νοικιάσεις νοσοκομειακό και δεν κάνεις 10 αντλησεις τη μέρα, παραγωγή δεν κρατάς. Καταλαβαίνω γιατί είναι κουραστικό και δε νομίζω να το έκανα. Απλά ίσως ένας σύμβουλος θηλασμού να μπορέσει να βοηθήσει.


Πάντως νομίζω ότι καλό είναι οι μέλλουσες μαμάδες να ακούσουν από κάπου τα σωστά, όπως τα διάβασα κι εγώ στο ίντερνετ κι έτσι δεν έπεσα θύμα παραπληροφόρησης. Στις 20 μέρες που πήγα στο γυναικολόγο μου, μου έπιασε το στήθος για να δει και καλά άμα έχει γάλα (μη με ρωτήσετε πώς θα το καταλάβαινε). Ξίνισε τα μούτρα του και μου είπε πως είναι λίγο και ότι σε τρεις μήνες το πολύ θα μου έχει μειωθεί και θα πάρω χάπια για να το σταματήσω... κι εγώ θήλαζα ήδη αποκλειστικά και το μωρό μου είναι 9 μηνών και θηλάζει ακόμα! Αν τον είχα πιστέψει, θα μου είχε ρίξει την ψυχολογία τελείως και ίσως να σταματούσα επί τόπου το θηλασμό, ενώ δεν υπήρχε λόγος. Θέλω με αυτό να πω ότι ακούμε πάρα πολλά και ειδικά στην αρχή είναι και περίεργη η ψυχολογία, οπότε καλό είναι να υπάρχουν οι πηγές που θα βοηθήσουν πραγματικά. Εγώ τα κατάφερα διαβάζοντας την Αγλαία Παπαδήμα σε γνωστό μεγάλο φόρουμ για γονείς. Αν δεν υπήρχε το φόρουμ θα ήταν διαφορετικά τα πράγματα για εμένα.

36ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΓΑΛΑ!!!!!!! - Σελίδα 2 Empty Απ: ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΓΑΛΑ!!!!!!! Κυρ Ιαν 30, 2011 1:59 am

dinaki88

dinaki88
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Rinoula έγραψε:
Μιλουπακι έγραψε:θελω να πω κατι αν μου επιτρεπεται επειδη εχω κανει και δυο παιδακια, παιζει μεγαλο ρολο και το μωρο στο να καταφερεις να θηλασεις χωρις προβλημα, μεγαλο ρολο παιζει η συνεργασια παιδιου μανας στο θηλασμο πιστευω πολυ.

Έχεις δίκιο, παίζει και το παιδί ρόλο! Ειδικά τα προωράκια έχουν θέμα! Απλά κάποιες φορές με σωστή καθοδήγηση, τα προβλήματα μπορεί να διορθωθούν, αλλά η καθοδήγηση δεν υπάρχει!
Απλά ίσως ένας σύμβουλος θηλασμού να μπορέσει να βοηθήσει.


Πάντως νομίζω ότι καλό είναι οι μέλλουσες μαμάδες να ακούσουν από κάπου τα σωστά, όπως τα διάβασα κι εγώ στο ίντερνετ κι έτσι δεν έπεσα θύμα παραπληροφόρησης. Στις 20 μέρες που πήγα στο γυναικολόγο μου, μου έπιασε το στήθος για να δει και καλά άμα έχει γάλα (μη με ρωτήσετε πώς θα το καταλάβαινε). Ξίνισε τα μούτρα του και μου είπε πως είναι λίγο και ότι σε τρεις μήνες το πολύ θα μου έχει μειωθεί και θα πάρω χάπια για να το σταματήσω... κι εγώ θήλαζα ήδη αποκλειστικά και το μωρό μου είναι 9 μηνών και θηλάζει ακόμα! Αν τον είχα πιστέψει, θα μου είχε ρίξει την ψυχολογία τελείως και ίσως να σταματούσα επί τόπου το θηλασμό, ενώ δεν υπήρχε λόγος. Θέλω με αυτό να πω ότι ακούμε πάρα πολλά και ειδικά στην αρχή είναι και περίεργη η ψυχολογία, οπότε καλό είναι να υπάρχουν οι πηγές που θα βοηθήσουν πραγματικά. Εγώ τα κατάφερα διαβάζοντας την Αγλαία Παπαδήμα σε γνωστό μεγάλο φόρουμ για γονείς. Αν δεν υπήρχε το φόρουμ θα ήταν διαφορετικά τα πράγματα για εμένα.
μιλουπάκι μου συμφωνώ πάρα πολύ αλλά για να μην αρχίσουν πάλι να λένε ναι ισχύει κι αυτό και μην είμαστε στενόμυαλες, αυτό που λες δεν έχει τόσο στενή σχέση με το ότι η μαμά ισχυρίζεται για ανύπαρκτο λόγο ότι δεν έχει γάλα..είναι κατανοητό και αυτό που λες και το ότι η μαμά μπορεί ψυχολογικά να μην μπορεί λόγω κούρασης πχ.
εγώ αναφέρομαι πχ σε αυτό το ωραίο παράδειγμα με το γιατρό
σκεφτείτε αν δεν ήξερε η κοπέλα θα δεχόταν, θα σταματούσε-γιατρός σου λέει-θα ερχόταν μετά εδώ, θα έλεγε μου το είπε ο γιατρός ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΓΑΛΑ!
και μετά 5-6 έγκυες θα αγχωθούν, θα προκατειληφθούν ίσως και μετά όντως δεν θα έχουν τόσο λόγω άγχους αν θα έχουν(φαινόμενο αυτοεκπληρούμενης προφητείας)ή θα δουν τις πρώτες μέρες το πύαρ και θα λένε στις μαίες ταίστε το είναι προφανές δεν έχω...
δεν είναι κρίμα?
σ'αυτό που λέει η ρινούλα ακριβώς αναφέρομαι

http://psuxoblabla.blogspot.gr/

37ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΓΑΛΑ!!!!!!! - Σελίδα 2 Empty Απ: ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΓΑΛΑ!!!!!!! Κυρ Ιαν 30, 2011 3:36 am

Μιλουπακι

Μιλουπακι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Ντινα καταλαβαινω τι λες, εγω ημουν απο τις τυχερες που και η γυναικολογος μου ηταν υπερ του θηλασμου και ο παιδιατρος μου ηταν υπερ, ποτε δεν μου ειπε δωσε ξενο, παντα ρωτουσε για τον θηλασμο και να επιμενω, επεσα σε σωστους ανθρωπους και ειμαι τυχερη γιαυτο. Απλα οταν εγω γεννησα τον γιο μου δεν ημουν σε φορουμ, οταν εκανα την κορη μου λοιπον ημουν συνηδητοποιημενη τι θα γινει, δεν μασουσα απο τυπου δωσε ξενο στο μαιευτηριο κτλ ηξερα ποσο μπορει να τραφει με το πρωτογαλα τις πρωτες μερες και τι ισχυει, αυτο που μου εκανε εντυπωση οταν μπηκα σε ενα φορουμ ξερεις πιο ηταν; ο πολεμος μεταξυ θηλαζουσες και μη,ειχα ηδη ενα παιδι που ειχε μεγαλωσει και θεωρουσα φυσιολογικο η καθε μαμα να θηλασει οσο θελει η καθε μια και επεσα πανω σε διαμαχες κτλ, και ξερεις τι ειπα; ευτιχως που εχω κανει ηδη ενα παιδι και ειμαι ψυχραιμη και δεν υπηρχαν τοτε στην ζωη μου γιατι πραγματικα θα ειχα τρελαθει με αυτα που διαβαζα, εμενα παντα αυτο με ενοχλει σε τετοια θεματα οτι πολλες μανουλες που ειναι σε μια α κατασταση και τσιτωμενες διαβαζουν επιθεση πολλες φορες και σκεφτομαι ποσο κατω τις παμε αντι να βοηθησουμε, εχει αντιθετο αποτελεσμα, και το βλεπω πιο ψυχραιμα γιατι σε μενα δεν συνεβει γιατι δεν ημουν σε φορουμ αν ημουν ομως στον γιο μου τοτε ισως να με ειχαν αποτρελανει, συγνωμη που ξεφυγα απο το θεμα, η ενημερωση παντα καλο κανει, εγω ειχα ενα βιβλιο που ελεγε απο τα σταδια της εγκυμοσυνης μεχρι την γεννα τον θηλασμο και μεχρι το παιδι να παει 6 χρονων, με βοηθησε πολυ που ημουν ενημερωμενη οχι τρελλά αλλα ενημερωμενη και ειχα και σωστους γιατρους διπλα μου Wink

38ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΓΑΛΑ!!!!!!! - Σελίδα 2 Empty Απ: ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΓΑΛΑ!!!!!!! Κυρ Ιαν 30, 2011 5:10 am

xrysa 1981

xrysa 1981
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
καλησπερα και απο μενα!!!!!!
νομιζω οτι η συζητηση αυτη ειναι πολυ θεωριτικη.
καθε μανα το ζει διαφορετικα και καθε παιδι ειναι διαφορετικο,οποτε απολυτες αποψεις ειναι καθαρα προσωπικες.
ολες γνωριζουμε οτι το γαλα της μανουλας ειναι η καλυτερη τροφη για τους πρωτους μηνες,αλλα δεν θα κοψουμε κανενος κεφαλι αν δεν τα καταφερει!
και αυτο γιατι τετοιου ιδους συζητησεις προκαλουν μεγαλο ανχος σε κοριτσια που περιμενουν τωρα το μωρακι τους.
και απ'οτι ειδα δεν ανεφερε κανεις οτι ο θηλασμος μπορει να διακοπει απο ψυχολογικους λογους,οπως μεγαλη στεναχωρια ή ακομα και απο καταθληψη που πολλες μανουλες περνανε μολις γεννησουν!!
ολες οι μανουλες ειναι καλες αφου οτι κανουν το κανουν με αγαπη και εχουν σαν σκοπο να περνα το μικρο τους οσο το δυνατον καλυτερα!!!!!!
φιλια πολλα!!!!!!!!!!

39ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΓΑΛΑ!!!!!!! - Σελίδα 2 Empty Απ: ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΓΑΛΑ!!!!!!! Κυρ Ιαν 30, 2011 6:02 am

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Το Ντινάκι μιλάει ΜΟΝΟ για εκείνες τις μανούλες που λένε 'δεν θήλασα επειδή δεν είχα γάλα" και όχι για εκείνες που λένε "δεν είχα γάλα επειδή..." Μιλάει για αυτές που φανερώνουν ως δικαιολογία το ότι δεν είχαν γάλα και δεν φανερώνουν τον πραγματικό λογο που τις οδήγησε στο να μην έχουν γάλα. Αναφέρει απλά ότι της αρέσει να λέγονται τα πράγματα με το όνομά τους. Η κάθε μια μπορει να λέει ότι θέλει βέβαια -και εμένα δεν με ενοχλεί -αλλά εδώ υπάρχει ένα μεγάλο ΑΛΛΑ. Όταν λέμε δεν έχω γάλα χωρίς να αναφέρουμε γιατί μας έχει συμβεί αυτό, πανικοβάλουμε όσες διαβάζουν και είναι έτοιμες να φέρουν στον κόσμο το μωράκι τους. Αυτό είναι παραπληροφόρηση.

40ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΓΑΛΑ!!!!!!! - Σελίδα 2 Empty Απ: ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΓΑΛΑ!!!!!!! Κυρ Ιαν 30, 2011 2:59 pm

dinaki88

dinaki88
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
xrysa 1981 έγραψε:καλησπερα και απο μενα!!!!!!
νομιζω οτι η συζητηση αυτη ειναι πολυ θεωριτικη.
καθε μανα το ζει διαφορετικα και καθε παιδι ειναι διαφορετικο,οποτε απολυτες αποψεις ειναι καθαρα προσωπικες.
ολες γνωριζουμε οτι το γαλα της μανουλας ειναι η καλυτερη τροφη για τους πρωτους μηνες,αλλα δεν θα κοψουμε κανενος κεφαλι αν δεν τα καταφερει!
και αυτο γιατι τετοιου ιδους συζητησεις προκαλουν μεγαλο ανχος σε κοριτσια που περιμενουν τωρα το μωρακι τους.
και απ'οτι ειδα δεν ανεφερε κανεις οτι ο θηλασμος μπορει να διακοπει απο ψυχολογικους λογους,οπως μεγαλη στεναχωρια ή ακομα και απο καταθληψη που πολλες μανουλες περνανε μολις γεννησουν!!
ολες οι μανουλες ειναι καλες αφου οτι κανουν το κανουν με αγαπη και εχουν σαν σκοπο να περνα το μικρο τους οσο το δυνατον καλυτερα!!!!!!
φιλια πολλα!!!!!!!!!!
h mariaM apanthse polu kalutera apo mena:)
nai dn diafwnw katholou se o,ti les alla dn einai auto to thema mou:)
kai anefera kai egw kai alles manoules to thema tou psuxologikou(aloimono, tosa xronia ta akouw tis spoudes mou mesa! Razz)
einai polla ta posts kai dn tha to eides
alla epimenw oti kai auto pou les einai "ektos toy thematos mou"

MariaM έγραψε:Το Ντινάκι μιλάει ΜΟΝΟ για εκείνες τις μανούλες που λένε 'δεν θήλασα επειδή δεν είχα γάλα" και όχι για εκείνες που λένε "δεν είχα γάλα επειδή..." Μιλάει για αυτές που φανερώνουν ως δικαιολογία το ότι δεν είχαν γάλα και δεν φανερώνουν τον πραγματικό λογο που τις οδήγησε στο να μην έχουν γάλα. Αναφέρει απλά ότι της αρέσει να λέγονται τα πράγματα με το όνομά τους. Η κάθε μια μπορει να λέει ότι θέλει βέβαια -και εμένα δεν με ενοχλεί -αλλά εδώ υπάρχει ένα μεγάλο ΑΛΛΑ. Όταν λέμε δεν έχω γάλα χωρίς να αναφέρουμε γιατί μας έχει συμβεί αυτό, πανικοβάλουμε όσες διαβάζουν και είναι έτοιμες να φέρουν στον κόσμο το μωράκι τους. Αυτό είναι παραπληροφόρηση.

na'sai kala me mia paragrafo eipes elpizw pio katanoita auto pou eipa egw se olokliri selida posts:p

http://psuxoblabla.blogspot.gr/

41ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΓΑΛΑ!!!!!!! - Σελίδα 2 Empty Απ: ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΓΑΛΑ!!!!!!! Κυρ Ιαν 30, 2011 11:43 pm

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
dinaki88 έγραψε:

na'sai kala me mia paragrafo eipes elpizw pio katanoita auto pou eipa egw se olokliri selida posts:p

Κάτι τέτοια θέματα ανάβουν τα αίματα πολύ γρήγορα, χαχα! Σίγουρα ξέρεις πολλά περισσότερα από ανθρώπινες συμπεριφορες μαι και σπουδάζεις ψυχολογία. Πολλές φορές βιαζόμαστε να απαντήσουμε χωρίς να έχουμε διαβάσει και κατανοήσει σε τι απαντάμε... και μπορεί να μην διαφωνούμε στην ουσία και έτσι γίνονται παρεξηγήσεις χωρίς λόγο. Κατι τέτοια έγινε και στο blog της Ολίβιας με ένα κείμενο που έγραψε για τον θηλασμό και πολλές (γιατί είναι πάντα γυναίκες) την παρεξήγησαν.
Γενικά ο θηλασμός είναι ένα πολύ μεγάλο κεφάλαιο και η καθεμια μας μπορεί να πει πολλά είτε θήλασε είτε όχι. Ακόμα και εγώ που είχα αποτυχημένη προσπάθεια γιατί θήλασα μόνο για 3,5 μήνες πιστεύω ότι λέγοντας πως έφτασα σε αυτό το σημείο να μην έχω γάλα μπορώ να πω στις μέλλουσες μανούλες που ΘΕΛΟΥΝ να θηλάσουν τι να αποφύγουν. Θέλω να βοηθήσω γιατί χαίρομαι όταν ακούω μανούλες που τα καταφέρνουν και σίγουρα θα επιχειρήσω να θηλάσω και το δεύτερο παιδάκι μου όταν έρθει. Αυτή την φορά θα είμαι πολύ πιο προετοιμασμένη (και αυτό το "προετοιμασμένη" αν το αναλύσω θα πω πάρα πολλά).
Ίσως θα έπρεπε να δημιουργηθούν 2 νέα θέματα. Στο πρώτο θα έγραφαν την εμπειρία τους μανούλες που κατάφεραν να θηλάσουν και στο δεύτερο εκείνες που το προσπάθησαν αλλά κάτι στράβωσε στην πορεία. Μέσα από την προσωπική και ειλικρινής εμπειρία της κάθεμιας μας μπορούν όσες προσπαθούν και όσες πρόκειται να θηλάσουν να πάρουν πολλές χρήσιμες πληροφορίες. Είναι σημαντικό επίσης να υπάρχει καλή θέληση. Να θέλουμε δηλαδή να βοηθήσουμε πραγματικά και όχι να κρίνουμε. (Έγραψα πολλά εWink

42ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΓΑΛΑ!!!!!!! - Σελίδα 2 Empty Απ: ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΓΑΛΑ!!!!!!! Δευ Ιαν 31, 2011 3:49 am

marilin


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Βρε κορίτσια δημοκρατία έχουμε η κάθε μια μπορεί να ισχυρίζεται ότι θέλει.
Απ' το δεν θήλασα επειδή μου κόπηκε το γάλα μέχρι δεν θήλασα επειδή το γάλα μου έμεινε πολύ ώρα στο στήθος και έγινε τυρί.
Απ' ότι κατάλαβα μας ενοχλεί η παραπληροφόρηση?
Οκ κάθε μια μέλλουσα μαμά όταν πραγματικά θέλει να θηλάσει μπορεί να βρεί άν θέλει επαναλαμβάνω τις σωστές συμβουλές μέσα απο επίσημα άρθρα στο διαδικτυο. Οπότε γιατί σφαζόμαστε?
Μας ενοχλεί το "δεν έχω γάλα" "μου κόπηκε" σορρυ αλλα θα συνεχίζουμε να το ακούμε γιατί είναι δύσκολο για κάποιον να πεί την αλήθεια. Είναι πιο δύσκολο να πεί κανείς βαρέθηκα το θηλασμό, κουράστηκα να εξαρτάται το παιδί μόνο απο μένα, να μπορώ μόνο εγώ να το ταίσω, να ξυπνά ένα εκατομμύριο φορές τις νύχτες να έχει γίνει προέκταση του στήθους μου, να το ταίζω τώρα και μετά απο δέκα λεπτά να ξαναθέλει... εμ πάσει περιπτώση σταμάτησα γιατι μου έσπασαν τα νεύρα και απ' το να είμαι νευρωτική προτίμησα να σταματήσω!!!
Δεν προκειται να σταματήσουμε να διαβάζουμε δικαιολογίες ουτε μπορούμε να απαιτούμε την αλήθεια απο τον κάθε ένα σε ένα φόρουμ.
Οπότε τί?
Η κάθε μία μέλλουσα μητέρα όταν θέλει πραγματικά ξέρει τί πρέπει να κάνει και δεν επηρρεάζεται απο ανακρίβειες.

43ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΓΑΛΑ!!!!!!! - Σελίδα 2 Empty Απ: ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΓΑΛΑ!!!!!!! Δευ Ιαν 31, 2011 4:27 am

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
marilin έγραψε:Βρε κορίτσια δημοκρατία έχουμε η κάθε μια μπορεί να ισχυρίζεται ότι θέλει.
Απ' το δεν θήλασα επειδή μου κόπηκε το γάλα μέχρι δεν θήλασα επειδή το γάλα μου έμεινε πολύ ώρα στο στήθος και έγινε τυρί.
Απ' ότι κατάλαβα μας ενοχλεί η παραπληροφόρηση?
Οκ κάθε μια μέλλουσα μαμά όταν πραγματικά θέλει να θηλάσει μπορεί να βρεί άν θέλει επαναλαμβάνω τις σωστές συμβουλές μέσα απο επίσημα άρθρα στο διαδικτυο. Οπότε γιατί σφαζόμαστε?
Μας ενοχλεί το "δεν έχω γάλα" "μου κόπηκε" σορρυ αλλα θα συνεχίζουμε να το ακούμε γιατί είναι δύσκολο για κάποιον να πεί την αλήθεια. Είναι πιο δύσκολο να πεί κανείς βαρέθηκα το θηλασμό, κουράστηκα να εξαρτάται το παιδί μόνο απο μένα, να μπορώ μόνο εγώ να το ταίσω, να ξυπνά ένα εκατομμύριο φορές τις νύχτες να έχει γίνει προέκταση του στήθους μου, να το ταίζω τώρα και μετά απο δέκα λεπτά να ξαναθέλει... εμ πάσει περιπτώση σταμάτησα γιατι μου έσπασαν τα νεύρα και απ' το να είμαι νευρωτική προτίμησα να σταματήσω!!!
Δεν προκειται να σταματήσουμε να διαβάζουμε δικαιολογίες ουτε μπορούμε να απαιτούμε την αλήθεια απο τον κάθε ένα σε ένα φόρουμ.
Οπότε τί?
Η κάθε μία μέλλουσα μητέρα όταν θέλει πραγματικά ξέρει τί πρέπει να κάνει και δεν επηρρεάζεται απο ανακρίβειες.

Δυστυχως στο διαδικτυο βρισκεις πολλες λανθασμενες πληροφοριες εκτος απο σωστες. Προσωπικα δεν με ενοχλει η παραπληροφορηση αλλα μπορω να πω οτι εμενα μου στοιχισε... Εγω δεν βλεπω να σφαζομαστε αλλα να λεμε την αποψη μας και θα ηθελα πραγματικα απο αυτη τη συζητηση να βγει για μια φορα κατι θετικο. Εμενα το 'δεν εχω γαλα' με ειχε πεισει οταν το διαβαζα και φοβομουν οτι θα μου συμβει. Τωρα ομως που εφτασα στο σημειο να μην εχω εγω γαλα ξερω οτι δεν κοβεται ξαφνικα και χωρις λογο και αυτο το μηνυμα θελω να περασω. Αυτο πρεπει να περασουμε στις μελλουσες μανουλες οσες θελουμε το καλο τους. Δεν πρεπει να αγχωνονται απο λαθος πληροφοριες.
Οσες δεν ειναι ετοιμες να παραδεχθουν η δεν εχουν διαθεση να παραδεχθουν κατι, δεν ειναι υποχρεωμενες. Οπως ειπα και πριν ειναι δικαιωμα τους. Εγω ομως οφειλω να πω την δικη μου αληθεια και να υποστηριξω το μηνυμα που θελει να περασει το Ντινακι γιατι ειναι για καλο σκοπο. Ισως ο τροπος της στο αρχικο μηνυμα να ειναι λιγο αποτομος και να παρεξηγηθηκε. Εγω προσωπικα δεν κρινω τις αλλες μαμαδες και τις επιλογες τους. Οσες ομως ενδιαφερονται να μιλησουν για τον θηλασμο με βαση την προσωπικη τους εμπειρια αποτυχημενη η επιτυχημενη, μονο καλο θα κανουν στις γυναικες που θελουν να θηλασουν.
Να τονισω οτι δεν θηλασα με επιτυχια. Εδινα συμπληρωμα και το γαλα μου τελειωσε στους 3,5 μηνες. Το παραδεχομαι και ειμαι διατεθιμενη να αναλυσω τα λαθη μου. Αυτη ειναι προσωπικη μου εμπειρια. Δεν νομιζω οτι αυτο με εντασσει σε καποιο απο τα δυο αντιπαλα στρατοπεδα των μαμαδων που θηλασαν και αυτων που δεν θηλασαν. Δεν αντιπαθω οσες θηλασαν και δεν κρινω οσες θηλασαν λιγοτερο απο εμενα η καθολου. Για οσες ομως θελουν να θηλασουν, το προβλημα στην χωρα μας ειναι οτι πας χαλαρη να γεννησεις εχοντας διαβασει πολλα για το θηλασμο που δεν ειναι αρκετα και οταν παιρνεις το μωρο σου αγκαλια νομιζεις οτι στο μαιευτηριο θα στα δειξουν ολα στην πραξη και θα σε στηριξουν ενω τις περισσοτερες φορες ταιζουν κρυφα το μωρο σου, το βρισκουν ελλειποβαρες, θεωρουν τον θηλασμο αιτια για τον ικτερο κτλ, δεν εχεις θηλες κτλ. Ολα αυτα λοιπον κανουν το θηλασμο να μοιαζει βουνο. Αυτες οι γυναικες πρεπει καποια στιγμη να τις προστατευσουμε εμεις οι υπολοιπες, οσες ειμαστε ετοιμες να μοιραστουμε τις προσωπικες μας εμπειριες. Καμια δεν ειναι υποχρεωμενη. Δημοκρατια εχουμε οπως ειπες.

44ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΓΑΛΑ!!!!!!! - Σελίδα 2 Empty Απ: ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΓΑΛΑ!!!!!!! Δευ Ιαν 31, 2011 4:55 am

Gianna_V

Gianna_V
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
marilin έγραψε:
Δεν προκειται να σταματήσουμε να διαβάζουμε δικαιολογίες ουτε μπορούμε να απαιτούμε την αλήθεια απο τον κάθε ένα σε ένα φόρουμ.
Οπότε τί?
Συμφνων απολυτα μαζι σου και ειδικα με το παραπανω. Η αληθεια ειναι οτι οποια δικαιολογια και αν φερει η μαμα για το σταματημα του θηλασμου ειναι δικαιωμα της γιατι μπορει να μην θελει να μοιραστει την δικη της πραγματικοτητα, οχι μονο σε ενα φορουμ αλλα γενικα. Και για να ειμαι απολυτως ειλικρινης μαζι σας, προσωπικα θηλασα 20 ημερες και την ακουσα τοσο πολυ που αποφασισα να σταματησω. Αν με ρωτησουν ξεκαρφωτοι ανθρωποι που δεν θελω να τους πω την αληθεια, για ποιο λογο σταματησα θα πω οτι δεν ειχα γαλα και οχι οτι κουραστηκα και οτι τα νευρα μου έγιναν κοτσιδες γιατι δεν μπορουσα να παω ουτε στην τουαλετα..Για να αποφυγω εκεινα τα βλεμματα που με καταδικαζουν χωρις να ξερουν θα πω την κοτσανα μου και ας ειναι και ψεμμα και ανακριβεια για όσους κατεχουν το αντικειμενο..

45ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΓΑΛΑ!!!!!!! - Σελίδα 2 Empty Απ: ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΓΑΛΑ!!!!!!! Δευ Ιαν 31, 2011 5:15 am

grammatiki

grammatiki
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
κοριτσια εγω ξερω να πω οτι δε πρεπει να ειμαστε απολυτες σε οσες λενε οτι δεν ειχαν γαλα.

46ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΓΑΛΑ!!!!!!! - Σελίδα 2 Empty Απ: ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΓΑΛΑ!!!!!!! Δευ Ιαν 31, 2011 5:15 am

toutounaki

toutounaki
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Gianna_V έγραψε:
marilin έγραψε:
Δεν προκειται να σταματήσουμε να διαβάζουμε δικαιολογίες ουτε μπορούμε να απαιτούμε την αλήθεια απο τον κάθε ένα σε ένα φόρουμ.
Οπότε τί?
Συμφνων απολυτα μαζι σου και ειδικα με το παραπανω. Η αληθεια ειναι οτι οποια δικαιολογια και αν φερει η μαμα για το σταματημα του θηλασμου ειναι δικαιωμα της γιατι μπορει να μην θελει να μοιραστει την δικη της πραγματικοτητα, οχι μονο σε ενα φορουμ αλλα γενικα. Και για να ειμαι απολυτως ειλικρινης μαζι σας, προσωπικα θηλασα 20 ημερες και την ακουσα τοσο πολυ που αποφασισα να σταματησω. Αν με ρωτησουν ξεκαρφωτοι ανθρωποι που δεν θελω να τους πω την αληθεια, για ποιο λογο σταματησα θα πω οτι δεν ειχα γαλα και οχι οτι κουραστηκα και οτι τα νευρα μου έγιναν κοτσιδες γιατι δεν μπορουσα να παω ουτε στην τουαλετα..Για να αποφυγω εκεινα τα βλεμματα που με καταδικαζουν χωρις να ξερουν θα πω την κοτσανα μου και ας ειναι και ψεμμα και ανακριβεια για όσους κατεχουν το αντικειμενο..

Έτσι ακριβώς είναι. Κι εγώ όταν ξεκίνησα να θηλάζω είχα ακούσει τα μύρια όσα... Ότι δεν εχω γάλα, ότι ταλαιπωρούμαι άδικα, ότι το παιδί μου δεν αναπτύσσεται καλά. Και όταν έδωσα συμπλήρωμα άκουσα άλλες επιθέσεις από την άλλη πλευρά. Τώρα και πάλι που ο μικρός έχει σκαλώσει στα κιλά ο παιδίατρος το αποδίδει στο...θηλασμό (απ΄όλα όσα τρώει το παιδί το γάλα μου πάλι φταίει) και ας είναι ο μικρός 9.5 μηνών!

'Ενα πράγμα δεν μπορούν να καταλάβουν κάποιοι άνθρωποι και δεν εξαιρώ ούτε τους ίδιους μου τους γονείς, ιδίως τη μητέρα μου ούτε το σύζυγό μου.... Όταν σηκώνεις το δάκτυλο στον άλλο και του λες ότι δεν κάνει καλά (ό,τι και να κάνει) και μάλιστα επιτακτικά και απαξιωτικά, όσο και αν θέλεις το καλό του, δεν πρόκειται να ακούσει. Ο θηλασμός είναι λίγο επίπονος τις πρώτες μέρες βάλτε και το χορό των ορμονών στο πρόγραμμα, οπότε για να τα καταφέρει μια μανούλα χρειάζεται υποστήριξη και κουράγιο όχι επίπληξη. Αν πάλι κουραστεί και τότε δικαίωμά της είναι. Η ενημέρωση σαφώς και χρειάζεται αρκεί να γίνεται με μέτρο και γλυκό τρόπο για να έχει αποτέλεσμα...
Για την ιστορία να πω ότι είμαστε 9.5 μηνών και ακόμα θηλάζουμε, κάποιες φορές βέβαια δώσαμε και συμπλήρωμα λόγω αγνοίας, αν όμως θέλει ο Θεός να έρθει και δεύτερο παιδάκι θα θηλάσω αποκλειστικά μέχρι όσο πάει...

47ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΓΑΛΑ!!!!!!! - Σελίδα 2 Empty Απ: ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΓΑΛΑ!!!!!!! Δευ Ιαν 31, 2011 5:19 am

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Gianna_V έγραψε:Αν με ρωτησουν ξεκαρφωτοι ανθρωποι που δεν θελω να τους πω την αληθεια, για ποιο λογο σταματησα θα πω οτι δεν ειχα γαλα και οχι οτι κουραστηκα και οτι τα νευρα μου έγιναν κοτσιδες γιατι δεν μπορουσα να παω ουτε στην τουαλετα..Για να αποφυγω εκεινα τα βλεμματα που με καταδικαζουν χωρις να ξερουν θα πω την κοτσανα μου και ας ειναι και ψεμμα και ανακριβεια για όσους κατεχουν το αντικειμενο..

Και πολυ καλα κανεις και ειναι δικαιωμα σου και μπραβο σου για την επιλογη σου. Ειναι η καλυτερη επιλογη γιατι την πηρες μονη σου. Εδω ομως που ολα ειναι απροσωπα ειδες με ποση ευκολια ειπες οτι δεν ηθελες να θηλασεις; Αυτο ειναι θεμιτο. Υπαρχουν και θα υπαρχουν γυναικες που κουραζονται και σωματικα και ψυχικα. Με αυτο που παραδεχθηκες ισως να βοηθησες γυναικες να απαλλαγουν απο τις ενοχες που δεν θηλασαν. Οταν καταθετουμε κομματι του εαυτου μας μονο καλο μπορουμε να κανουμε. Βεβαια υπαρχουν και καποιοι που περιμενουν να βρουν καποιον για να συγκριθουν μαζι του για να νιωσουν καλυτερα οι ιδιοι και αυτοι συνηθως χτυπανε κατω απο τη μεση και σε κανουν να νιωθεις ασχημα. Γι' αυτο θελει να εισαι ετοιμος να τους αντιμετωπισεις και καταλαβαινω τις γυναικες που δεν ειναι ετοιμες και διατεθιμενες να παραδεχθουν οτιδηποτε. Ετσι ημουν και εγω στην αρχη και τωρα ειμαι σε θεση να το παραδεχθω. Πιο πριν δεν ημουν ετοιμη. Αλλα τωρα ξερω πως μετα το 'δεν εχω γαλα' δεν μπαινει τελεια. Επαθα και εμαθα. Και το οτι θα ακουω αυτη την δικαιολογια δεν με θυμωνει ουτε και με ενοχλει πια. Απλα δεν την πιστευω αλλα δεν κατηγορω την μανα που το λεει γιατι απλα δεν ειναι ετοιμη να παραδεχθει οτιδηποτε. Ανησυχω ομως μονο για οσες επηρεαστουν απο αυτο.
Ειναι ματαιο ολο αυτο και ξερω οτι αυτη την δικαιολογια θα την διαβαζουμε παντα, αλλα δεν σημαινει οτι δεν πρεπει να αντιδρουμε. Μπορουμε να αντιδρασουμε χωρις να επιτεθουμε δεν ειναι δυσκολο!

48ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΓΑΛΑ!!!!!!! - Σελίδα 2 Empty Απ: ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΓΑΛΑ!!!!!!! Δευ Ιαν 31, 2011 5:35 am

Gianna_V

Gianna_V
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Κοριτσια, δεν μπορω αλλο να νιωθω τυψεις για τις επιλογες μου. Καποιοι μπορει να σκεφτουν και με το δικιο τους οτι δεν το προσπαθησα αρκετα και οτι οι 20 μερες ηταν πολυ λιγες. Ετσι ενιωσα και εκανα. Δεν μπορουσα να τον κραταω αγκαλια, να τον θηλαζω κατι που θεωρειται και ειναι τόσο ομορφο και εγω να το βλεπω καταναγκαστικα. Η αληθεια ειναι οτι αν το προσπαθουσα παραπανω μεχρι να ξεπερασω το σοκ του πρωτου καιρου ισως και να μην ενιωθα ετσι. Αλλα επελεξα τον ευκολο δρομο και δεν αντεχω να νιωθω τυψεις και ενοχες για τις επιλογες μου..Αν το βλεμμα καποιων δεν ηταν τοσο επικριτικο ειναι σιγουρο οτι στην ερωτηση ''γιατι σταματησες τον θηλασμο'' θα ελεγα την αληθεια. Ακουσα απειρα σχολια που επελεξα να γεννησω με καισαρικη, ακουσα απειρα σχολια γιατι δεν εκανα και ΤΗΝ υγιενη διατροφη κατα την διαρκεια της εγκυμοσυνης, ακουσα τα απειρα σχολια γιατι συνεχισα την δουλεια μου μεχρι τον 7ο μηνα ενταντικα και να σχολαω στις 9 το βραδυ απο τις 8 το πρωι.. Η απαντηση μου σε ολα αυτα ειναι οτι ετσι ενιωσα και ετσι εκανα.
Αν καποια μανουλα επιθυμει να θηλασει ας το κανει. Αν καποια δεν ειναι υπερ ή απλα εχει κουραστει και ειναι στην φαση της, ας μην το κανει καθολου..

49ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΓΑΛΑ!!!!!!! - Σελίδα 2 Empty Απ: ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΓΑΛΑ!!!!!!! Δευ Ιαν 31, 2011 5:54 am

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Τελικα ξερετε που ειναι το προβλημα; Για ολα φταινε οι αλλοι και σοβαρολογω σε αυτο που σας λεω. Μενεις εγκυος και σου λενε παχυνες. Γεννας και σου λενε 'εκανες επισκληριδιο ε; Δεν αντεξες'. Πας να θηλασεις και εκει ειναι που βγαζουν ολοι τα αγχη και τα κομπλεξ τους. Και απο πανω εχεις και ενα γκρουπ με φανατικους του θηλασμου που σε λιθοβολουν επειδη δεν τα καταφερες. Δεν πρεπει να κανουμε κατι και να απενοχοποιηθουμε πια; Εμεις τα παθαμε. Γιατι πρεπει να παθουν ακριβως τα ιδια οι επομενες μανουλες που εχουν αγνοια καιερχονται αντιμετωπες με οοολα αυτα και δεν εχουν υποστηριξη απο πουθενα;

Η δικη μου ιστορια θηλασμου τελειωνει με την φραση "ΔΕΝ ΕΧΩ ΓΑΛΑ". Ξεκινησε ομως πολυ διαφορετικα. Ημουν μια μαμα που γεννησε φυσιολογικα και θηλασε το μωρακι της μετα απο 6 ωρες απο τον τοκετο. Δυστυχως δεν ειμαι η μονη. Κακη αρχη λοιπον. Απαιτουσα να μου το φερνουν οταν κλαιει πραγμα που δεν εγινε και ειδα τις μαιες να τον ταιζουν ξενο στο θαλαμο ενω μου ειχαν αρνηθει οτι συμβαινει. Το μωρο ερχοταν χοτρατο και μολις επιανε στο στηθος τραβουσε 5 λεπτα και κοιμοταν στην αγκαλια μου ηρεμο. Οταν εφευγε εκλαιγε και μια φορα μονο μου το γυρισαν πισω στο δεκαλεπτο. Τι να κανω και εγω για να κατεβει το γαλα... ζητησα θηλαστρο και τραβουσα. Φυγαμε με χαμηλο ικτερο. κοντα στο 13. Η παιδιατρος μας ειπε για μια βδομαδα να του δινω και ξενο για να του περασει γιατι εφταιγε το μητρικο. Διαβασα αργοτερα δυστυχως, οτι το μητρικο κανει καλο στο μωρο με ικτερο και οι πιθανοτητες να ευθυνεται ειναι μολις 1%! Επισης για να εχει υπνηλια και να μην τρωει πρεπει να εχει ικτερο πανω απο 19. Ενιωσα πολυ εξαπατημενη. Μια εβδομαδα παλευα με ενα θηλαστρο οποτε ειχα χρονο γιατι ημουν τελειως μονη με το μωρο και ηταν δυσκολο. Αυτος ολο και αδειαζε τα μπουκαλια με το ξενο και εμενα μου ελειπε πολυ. Μετα απο την βδομαδα δεν χορταινε πια μονο με το δικο μου, το οποιο ειχε μειωθει αισθητα γιατι δεν εβγαζα σε καθε γευμα του μωρου και ετσι το ξενο εγινε το βασικο και το μητρικο εγινε το συμπληρωμα. Δεν ηξερα πως να αυξησω την παραγωγη μου. Το μονο που εκανα ηταν να πινω νερο και να τρωω σουπες και να ακουω σχολια απο δικους μου οτι δεν εχουν ολες οι μαμαδες γαλα. Δεν ειχα ιδεα οτι υπαρχουν συμβουλοι θηλασμου. Και στον 5ο μηνα οπου το μωρο επινε μονο ξενο γιατι εμενα μου κοπηκε οπως ηταν αναμενομενο... επεσα πανω στο blog της mamalydia (http://mamalydia.wordpress.com/about/)και για πρωτη φορα συναντησα εναν ανθρωπο να εχει συγκεντρωσει τοσες πληροφοριες και τοσες προσωπικες σκεψεις και εμπειριες για το θηλασμο που σκεφτηκα πως ηταν κριμα που δεν την ειχα βρει νωριτερα γιατι ηταν ο πρωτος ανθρωπος που θα μπορουσε να με βοηθησει πραγματικα σε αυτο το θεμα. Τοτε ανοιξαν τα ματια μου και ειδα οτι οτι ειχα ακουσει μεχρι προτινως απο γιατρους και συγγενεις ηταν αερολογιες. Τοτε ενιωσα οτι αγνοουσα το μητρικο μου ενστικτο που μου φωναζε να θηλασω, απο φοβο οτι θα κανω κακο στο μωρο μου. Φορουσα παρωπιδες ως τοτε και ακολουθουσα τυφλα τις οδηγιες της γιατρου. Εγω ομως σαν μανα που ημουν;

Σορυ για το τεραστιο ποστ.

50ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΓΑΛΑ!!!!!!! - Σελίδα 2 Empty Απ: ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΓΑΛΑ!!!!!!! Δευ Ιαν 31, 2011 5:55 am

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
...το θεμα του συντροφου δεν το βλεπω να θιγεται ποτε ή σχεδον ποτε οταν διαβαζω ιστοριες θηλασμου.Αναφερεται η ενημερωση,η στηριξη ή η ελλειψη στηριξης απο τις μαμαδες,πεθερες,θειες κ τα λοιπα θυληκα της οικογενειας,αλλα σπανια αναφερεται αν ειναι ενημερωμενος ο συντροφος σχετικα με τον θηλασμο. Εχει σημασια,ειναι απαραιτητος, αν καποια μανα την στηριζει ο πατερας μπορει να κανει πολλα,κ μπορει να τα κανει πιο ευκολα.Εχει γινει γυναικειο ζητημα κ δεν ειναι μονο γυναικειο. θυμαμαι στο μαθημα θηλασμου μας ειχαν πει οτι δεν ειναι απαραιτητη η παρουσια του συντροφου,ενω στα μαθηματα ανωδυνου ηταν. Αλλιως ειναι να σε στηριζει ομως ο αντρας σου ,να σε ανεβαζει οταν πεφτεις,να σε βοηθαει οταν τα παιζεις απ τις δυσκολιες,ειναι αλλιως γιατι μοιραζεται ισα η ευθυνη του παιδιου,με κανεναν αλλο δεν την μοιραζομαστε . Οποτε καλο ειναι να αλλαξουμε νοοτροπια, να ενημερωνομαστε και οι δυο,να αποφασιζουμε μαζι, και ισως να σταματησουμε να μοιραζομαστε την γεννα μας με την μαμα μας μονο ή οποια αλλη γυναικα εχουμε κοντα. Εχω την εντυπωση οτι ετσι ισως να ειχαμε αν οχι περισσοτερες γυναικες που να θηλασουν αλλα σιγουρα περισσοτερες απενεχοποιημενες γυναικες.


yg να συμπληρωσω οτι πιστευω ειλικρινα οτι η ιστορια ξεκιναει πριν την γεννα, απο την συλληψη,απο την επιλογη μαιευτηριου (rooming in),απο τον τροπο που θα γεννησουμε.

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 9]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις