Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
282 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 282 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 4 από 9]

76ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΓΑΛΑ!!!!!!! - Σελίδα 4 Empty Απ: ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΓΑΛΑ!!!!!!! Δευ Ιαν 31, 2011 7:21 am

grammatiki

grammatiki
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
cassiani έγραψε:.μονο με μια εκνευριστηκα που με ειπε τζουφια επειδη δεν ειχα γαλα οι υπολοιπες οι κοπελες ηταν πολυ καλες.
tzoufia?kai den tis eferes kati sto kefali?[/quote]

οχι απλα το πηρα αποφαση οτι μαλλον θα πρεπει να ειμαι τζουφια ή καατι δε παει καλα με το δικο μου στηθος.

77ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΓΑΛΑ!!!!!!! - Σελίδα 4 Empty Απ: ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΓΑΛΑ!!!!!!! Δευ Ιαν 31, 2011 7:23 am

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
cassiani έγραψε:.μονο με μια εκνευριστηκα που με ειπε τζουφια επειδη δεν ειχα γαλα οι υπολοιπες οι κοπελες ηταν πολυ καλες.
tzoufia?kai den tis eferes kati sto kefali?[/quote]

Τζουφια;;; ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΓΑΛΑ!!!!!!! - Σελίδα 4 606100 ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΓΑΛΑ!!!!!!! - Σελίδα 4 606100 ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΓΑΛΑ!!!!!!! - Σελίδα 4 606100 Με τετοιο χαρακτηρισμο ισως και εγω να μην κατεβαζα γαλα...

78ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΓΑΛΑ!!!!!!! - Σελίδα 4 Empty Απ: ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΓΑΛΑ!!!!!!! Δευ Ιαν 31, 2011 7:23 am

grammatiki

grammatiki
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
MariaM έγραψε:
grammatiki έγραψε:
οχι δεν εμαθα γιατι επεσαν ολοι επανω μου οτι το μωρο πρεπει να φαει και δως του ξενο οποτε εκει τελειωσε το θεμα του θηλασμου για εμενα.και βεβαια με ενδιαφερει γιατι ειχα ξεκινησει με ολη την καλη θεληση και διαθεση να θηλασω αλλα τελικα δεν τα καταφερα.

Λυπαμαι που επρεπε να το περασεις αυτο. Παντως να ξερεις πως εκανες την σωστη επιλογη γιατι ειναι δυσκολο να δεχεσαι τετοιο ψυχολογικο πολεμο και να μην παραιτηθεις. Ευχομαι να τα καταφερουμε στο επομενο παιδακι, αν θες να κανεις.


μακαρι αυτο ευχομαι και εγω στον εαυτο μου στο επομενο παιδακι να επιμεινω περισσοτερο να μην ακουσω κανεναν και να τα καταφερω.

79ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΓΑΛΑ!!!!!!! - Σελίδα 4 Empty Απ: ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΓΑΛΑ!!!!!!! Δευ Ιαν 31, 2011 7:24 am

grammatiki

grammatiki
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
MariaM έγραψε:
cassiani έγραψε:.μονο με μια εκνευριστηκα που με ειπε τζουφια επειδη δεν ειχα γαλα οι υπολοιπες οι κοπελες ηταν πολυ καλες.
tzoufia?kai den tis eferes kati sto kefali?

Τζουφια;;; ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΓΑΛΑ!!!!!!! - Σελίδα 4 606100 ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΓΑΛΑ!!!!!!! - Σελίδα 4 606100 ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΓΑΛΑ!!!!!!! - Σελίδα 4 606100 Με τετοιο χαρακτηρισμο ισως και εγω να μην κατεβαζα γαλα... [/quote]

αστα να πανε και εβλεπα και τις διπλανες μου που οι κοπελες ταιζαν μια χαρα τα παιδακια τους και με ειχε πιασει απογοητευση.και η κακομοιρα η μπεμπα οποτε την εβαζα στο στηθος καθοταν κανα 20λεπτο.

80ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΓΑΛΑ!!!!!!! - Σελίδα 4 Empty Απ: ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΓΑΛΑ!!!!!!! Δευ Ιαν 31, 2011 11:33 am

Eley8eria

Eley8eria
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Εδώ ειμαι πάλι..
Καλά πιωμένη ηταν η κοπελιά και σου είπε τέτοιο πράγμα? Έπρεπε να την καταγγείλεις, τι τράβηξες κοριτσάκι μου... Crying or Very sad
Αν ημουν εκεί θα της χυμούσα της ηλίθιας.
Έδωσα και εγώ ξένο στο μαιευτηριο.. το πρότεινε ο γιατρος λόγω ικτερου.. και το εδωσα.. ενω ειχα διαβάσει και ήμουν πλήρως ενημερωμένη. Ηθελα ομως να φυγω όσο το δυνατον νωρίτερα απο εκεί μέσα.
Στο σπίτι όμως κατάφερα και ανέτρεψα την κατάσταση, αφου είχα τον μικρό κρεμασμένο στο στήθος μου πάρα πολλές ώρες την ημέρα. Νοικιασα και ενα νοσοκομειακό θήλάστρο και σωθηκα. Θηλασα 9 μηνες.

Όλα γινονται κορίτσια, μην απογοητεύεστε..

Φιλάκια

http://www.eri-captaincook.blogspot.com

81ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΓΑΛΑ!!!!!!! - Σελίδα 4 Empty Απ: ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΓΑΛΑ!!!!!!! Δευ Ιαν 31, 2011 12:46 pm

marinadaniel

marinadaniel
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
na sas po tin diki mou periptosi ?
ego den eixa poli gala ...den ksero t lete den ekana ormonikes eksetaseis edosa gala sto moro m mono gia oute 2 mines t moro geni8ike 1,800 den ksero an ontos paizei rolo alla m elege k i paidiatros ... poli mikro gia na traviksei ... evgaza me t 8ulastro 10cc k traviomouna me tis ores ... Sad i8ela para poli na 8ulaso k prospa8isa paaara poli pernousa mia dyskoli fasi stin zoi m kamia sxesi me to moro ...
erxotan mexri k spiti i paidiatros mas gia mas voi8isei na 8ulasoume alla tpt... Sad

82ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΓΑΛΑ!!!!!!! - Σελίδα 4 Empty Απ: ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΓΑΛΑ!!!!!!! Δευ Ιαν 31, 2011 12:56 pm

Eley8eria

Eley8eria
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Μαρινα το μωρο σου ειναι ίδιο εσυ!

Οσο πιο πολύ θηλάσεις, τόσο πιο πολύ γάλα θα κατεβάσεις. Τα θηλαστρα της αγοράς που δεν ειναι νοσοκομειακά, ειναι για μερική χρηση και κανουν για το διάστημα αφού έχει εδραιωθεί ο θηλασμός.

Ειστε κουκλάκια! Very Happy

http://www.eri-captaincook.blogspot.com

83ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΓΑΛΑ!!!!!!! - Σελίδα 4 Empty Απ: ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΓΑΛΑ!!!!!!! Δευ Ιαν 31, 2011 12:59 pm

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
marinadaniel έγραψε:na sas po tin diki mou periptosi ?
ego den eixa poli gala ...den ksero t lete den ekana ormonikes eksetaseis edosa gala sto moro m mono gia oute 2 mines t moro geni8ike 1,800 den ksero an ontos paizei rolo alla m elege k i paidiatros ... poli mikro gia na traviksei ... evgaza me t 8ulastro 10cc k traviomouna me tis ores ... Sad i8ela para poli na 8ulaso k prospa8isa paaara poli pernousa mia dyskoli fasi stin zoi m kamia sxesi me to moro ...
erxotan mexri k spiti i paidiatros mas gia mas voi8isei na 8ulasoume alla tpt... Sad
Δεν πειράζει κοπέλα μου μην στεναχωριέσαι. Πολλες φορές εμείς οι μανούλες κάνουμε σχέδια αλλα τα μωράκια δεν συνεργάζονται. Δεν εισαι η μόνη το έχω ακούσει πολλες φορές. Και το θήλαστρο επίσης δεν ταιριαζει σε όλες και δεν έχει και νόημα κατα την γνωμη μου γιατί ναι μεν του δίνεις το γάλα σου αλλα είναι διαφορετικό να έχεις αγκαλιά το μωρακι σου και αλλο το θήλαστρο. Πως θα παραχθεί η ορμόνη της αγάπης ωκυτοκίνη αν δεν ζητάει το μωράκι σου να θηλάσει; Μην στεναχωριέσαι καλή μου! Να σου ζήσει το μωράκι σου! ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΓΑΛΑ!!!!!!! - Σελίδα 4 417472

84ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΓΑΛΑ!!!!!!! - Σελίδα 4 Empty Απ: ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΓΑΛΑ!!!!!!! Δευ Ιαν 31, 2011 1:03 pm

boubouka

boubouka
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΟΤΙ ΜΙΑ ΓΥΝΑΙΚΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΟΛΥ ΓΑΛΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ ΤΟ ΘΗΛΑΣΜΟ. ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΛΕΩ ΑΥΤΟ? ΓΙΑΤΙ ΕΙΧΑ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΩΡΑ ΠΟΥ ΑΡΧΙΣΑΜΕ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΠΙΑΣΟΥΜΕ ΜΩΡΟ ΝΑ ΘΗΛΑΖΩ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΚΑΙ ΤΟ ΗΘΕΛΑ ΜΕ ΟΛΗ ΜΟΥ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ. ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΕΥΤΥΧΩΣ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ ΥΓΕΙΕΣΤΑΤΟ ΑΛΛΑ ΤΟ ΓΑΛΑ ΗΤΑΝ ΠΟΛΥ ΛΙΓΟ ΚΑΙ Ο ΠΟΝΟΣ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΑΦΟΡΗΤΟΣ ΚΑΙ ΤΟ ΑΙΜΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΘΗΛΕΣ ΠΟΛΥ. ΕΚΤΟΣ ΑΥΤΟΥ ΕΙΧΑ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΘΕΜΑΤΑ ΜΕ ΤΗΝ ΠΕΘΕΡΑ ΜΟΥ ΠΟΥ ΜΕ ΕΞΟΝΤΩΣΑΝ ΚΑΙ ΑΠΟ ΓΑΛΑ ΣΧΕΔΟΝ ΤΙΠΟΤΑ, ΟΥΤΕ 10ΓΡ. ΚΑΙ ΑΠΟ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΕΣ? ΚΑΙ ΤΙ ΔΕΝ ΕΚΑΝΑ! ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ? ΝΑ ΚΟΠΕΙ ΤΕΛΕΙΩΣ ΤΗ 10Η ΜΕΡΑ. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΟΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΕΙΧΑ ΓΙΝΕΙ ΡΑΚΟΣ ΚΑΙ ΑΚΟΜΑ ΜΕ ΕΠΗΡΕΑΖΕΙ ΠΟΥ ΔΕ ΘΗΛΑΣΑ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ΟΠΩΣ ΗΘΕΛΑ ΚΑΙ ΟΠΩΣ ΕΠΡΕΠΕ ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ. ΣΥΓΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΜΕΓΑΛΟ POST ΑΛΛΑ ΔΕ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΔΕΧΤΩ ΟΤΙ ΓΕΓΟΝΟΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΓΑΛΑ ΗΤΑΝ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΩ ΤΟ ΘΗΛΑΣΜΟ, ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΑΛΛΩΣΤΕ ΚΑΙ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΠΗΡΑ ΧΑΠΙΑ. ΑΠΛΑ ΚΟΠΗΚΕ.

85ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΓΑΛΑ!!!!!!! - Σελίδα 4 Empty Απ: ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΓΑΛΑ!!!!!!! Δευ Ιαν 31, 2011 1:04 pm

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Eley8eria έγραψε:Τα θηλαστρα της αγοράς που δεν ειναι νοσοκομειακά, ειναι για μερική χρηση και κανουν για το διάστημα αφού έχει εδραιωθεί ο θηλασμός.


Εγώ όταν γυρισα από το μαιευτήριο με είδε η παιδίατρος που ηρθε σπίτι και επειδη ήμουν έτοιμη να πάθω μαστιτιδα απο έστειλε τον αντρα μου να παρει θήλαστρο. Πήρε ότι βρήκε γιατι δεν είχε χρονο να το ψάξει και πολυ. Μου έφερε ενα ηλεκτρικο της nuk. Καμια σχεση με το νοσοκομειακο. Μιλαμε η μερα με την νυχτα. Νομίζω πως δεν εκανε καλή δουλεια γιατι ενιωθα ότι το στηθος μου δεν άδειαζε... Την επομενη φορα μαλλον θα νοικιάσω παρόλο που έχω θήλαστρο.

86ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΓΑΛΑ!!!!!!! - Σελίδα 4 Empty Απ: ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΓΑΛΑ!!!!!!! Δευ Ιαν 31, 2011 1:08 pm

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
boubouka έγραψε:ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΟΤΙ ΜΙΑ ΓΥΝΑΙΚΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΟΛΥ ΓΑΛΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ ΤΟ ΘΗΛΑΣΜΟ. ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΛΕΩ ΑΥΤΟ? ΓΙΑΤΙ ΕΙΧΑ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΩΡΑ ΠΟΥ ΑΡΧΙΣΑΜΕ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΠΙΑΣΟΥΜΕ ΜΩΡΟ ΝΑ ΘΗΛΑΖΩ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΚΑΙ ΤΟ ΗΘΕΛΑ ΜΕ ΟΛΗ ΜΟΥ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ. ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΕΥΤΥΧΩΣ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ ΥΓΕΙΕΣΤΑΤΟ ΑΛΛΑ ΤΟ ΓΑΛΑ ΗΤΑΝ ΠΟΛΥ ΛΙΓΟ ΚΑΙ Ο ΠΟΝΟΣ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΑΦΟΡΗΤΟΣ ΚΑΙ ΤΟ ΑΙΜΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΘΗΛΕΣ ΠΟΛΥ. ΕΚΤΟΣ ΑΥΤΟΥ ΕΙΧΑ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΘΕΜΑΤΑ ΜΕ ΤΗΝ ΠΕΘΕΡΑ ΜΟΥ ΠΟΥ ΜΕ ΕΞΟΝΤΩΣΑΝ ΚΑΙ ΑΠΟ ΓΑΛΑ ΣΧΕΔΟΝ ΤΙΠΟΤΑ, ΟΥΤΕ 10ΓΡ. ΚΑΙ ΑΠΟ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΕΣ? ΚΑΙ ΤΙ ΔΕΝ ΕΚΑΝΑ! ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ? ΝΑ ΚΟΠΕΙ ΤΕΛΕΙΩΣ ΤΗ 10Η ΜΕΡΑ. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΟΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΕΙΧΑ ΓΙΝΕΙ ΡΑΚΟΣ ΚΑΙ ΑΚΟΜΑ ΜΕ ΕΠΗΡΕΑΖΕΙ ΠΟΥ ΔΕ ΘΗΛΑΣΑ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ΟΠΩΣ ΗΘΕΛΑ ΚΑΙ ΟΠΩΣ ΕΠΡΕΠΕ ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ. ΣΥΓΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΜΕΓΑΛΟ POST ΑΛΛΑ ΔΕ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΔΕΧΤΩ ΟΤΙ ΓΕΓΟΝΟΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΓΑΛΑ ΗΤΑΝ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΩ ΤΟ ΘΗΛΑΣΜΟ, ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΑΛΛΩΣΤΕ ΚΑΙ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΠΗΡΑ ΧΑΠΙΑ. ΑΠΛΑ ΚΟΠΗΚΕ.

Νομιζω πως αυτο που περιγράφεις είναι λογος. Εννοώ οτι η ψυχολογικός παράγοντας είναι πολύ σημαντικός. Αυτό που έπαθες εσύ το έπαθε και η πεθερα μου οταν γέννησε τον άντρα μου. Θήλασε ούτε μια βδομάδα. Τσακωθηκε ο πεθερός μου με την μάνα της και από την στεναχωρια της της κοπηκε το γάλα.

87ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΓΑΛΑ!!!!!!! - Σελίδα 4 Empty Απ: ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΓΑΛΑ!!!!!!! Δευ Ιαν 31, 2011 1:18 pm

Eley8eria

Eley8eria
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Βρε κορίτσια, δεν πειράζει, την επόμενη φορά θα είναι καλύτερα τα πράγματα αλήθεια σας το λέω.
Ουτε και εγώ πήρα χάπι, αποθήλασα σιγά σιγά.
Για το θήλαστρο τώρα, με το νοσοκομειακό θήλαστρο καταφέρνεις να αυξήσεις την παραγωγή γρήγορα. Εγώ αυτα του θήλαστρου τα κρατούσα κατάψυξη. Αλλα το νοσοκομειακό με βοήθησε να έχω γάλα για να θηλάζει άνετα ο μικρός.

Φιλάκια

http://www.eri-captaincook.blogspot.com

88ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΓΑΛΑ!!!!!!! - Σελίδα 4 Empty Απ: ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΓΑΛΑ!!!!!!! Δευ Ιαν 31, 2011 1:25 pm

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Eley8eria έγραψε:Βρε κορίτσια, δεν πειράζει, την επόμενη φορά θα είναι καλύτερα τα πράγματα αλήθεια σας το λέω.
Ουτε και εγώ πήρα χάπι, αποθήλασα σιγά σιγά.
Για το θήλαστρο τώρα, με το νοσοκομειακό θήλαστρο καταφέρνεις να αυξήσεις την παραγωγή γρήγορα. Εγώ αυτα του θήλαστρου τα κρατούσα κατάψυξη. Αλλα το νοσοκομειακό με βοήθησε να έχω γάλα για να θηλάζει άνετα ο μικρός.

Φιλάκια

Πολύ χρήσιμη συμβουλη! Ναι,ναι σίγουρα θα νοικιάσω νοσοκομειακό στο δευτερο. Κι ας εχω θήλαστρο! Αν θέλει και το μωρό θα τα καταφερουμε! Ο πρωτος ήθελε αλλα εγώ δεν ήξερα από μωρά, ούτε από θηλαστρα και ήμουν γεμάτα αγχος μην μου κοπεί το γαλα και στο τέλος έγινε. Τώρα όμως ξερω και απο μωρα αλλά και απο θήλαστρα Wink ! Το άγχος θα φύγει γιατί όταν έχω απορία θα μπαίνω εδώ και θα ρωταω!

89ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΓΑΛΑ!!!!!!! - Σελίδα 4 Empty Απ: ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΓΑΛΑ!!!!!!! Δευ Ιαν 31, 2011 2:35 pm

vasso

vasso
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Eley8eria έγραψε:Βρε κορίτσια, δεν πειράζει, την επόμενη φορά θα είναι καλύτερα τα πράγματα αλήθεια σας το λέω.
Ουτε και εγώ πήρα χάπι, αποθήλασα σιγά σιγά.
Για το θήλαστρο τώρα, με το νοσοκομειακό θήλαστρο καταφέρνεις να αυξήσεις την παραγωγή γρήγορα. Εγώ αυτα του θήλαστρου τα κρατούσα κατάψυξη. Αλλα το νοσοκομειακό με βοήθησε να έχω γάλα για να θηλάζει άνετα ο μικρός.

Φιλάκια

χρονια σασ πολλα ειδα στην υπογραφη σου οτι ο μικρος σου αντρας εχει γενεθλια σημερα να τον χαιρεστε γεροσ να ειναι και παντα χαρουμενος!!! τον σεπτεμβριο ο Μαριοσ μου θα κλεισει τα 2 και θα αρχισει ο αποθηλασμος και νομιζω θα εχουμε δραματα εσυ ποτε αποθηλασεσ?

90ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΓΑΛΑ!!!!!!! - Σελίδα 4 Empty Απ: ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΓΑΛΑ!!!!!!! Δευ Ιαν 31, 2011 3:02 pm

Tziz


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
MariaM έγραψε:...Η δικη μου ιστορια θηλασμου τελειωνει με την φραση "ΔΕΝ ΕΧΩ ΓΑΛΑ". Ξεκινησε ομως πολυ διαφορετικα. Ημουν μια μαμα που γεννησε φυσιολογικα και θηλασε το μωρακι της μετα απο 6 ωρες απο τον τοκετο. Δυστυχως δεν ειμαι η μονη. Κακη αρχη λοιπον. Απαιτουσα να μου το φερνουν οταν κλαιει πραγμα που δεν εγινε και ειδα τις μαιες να τον ταιζουν ξενο στο θαλαμο ενω μου ειχαν αρνηθει οτι συμβαινει. Το μωρο ερχοταν χοτρατο και μολις επιανε στο στηθος τραβουσε 5 λεπτα και κοιμοταν στην αγκαλια μου ηρεμο. Οταν εφευγε εκλαιγε και μια φορα μονο μου το γυρισαν πισω στο δεκαλεπτο. Τι να κανω και εγω για να κατεβει το γαλα... ζητησα θηλαστρο και τραβουσα. Φυγαμε με χαμηλο ικτερο. κοντα στο 13. Η παιδιατρος μας ειπε για μια βδομαδα να του δινω και ξενο για να του περασει γιατι εφταιγε το μητρικο. Διαβασα αργοτερα δυστυχως, οτι το μητρικο κανει καλο στο μωρο με ικτερο και οι πιθανοτητες να ευθυνεται ειναι μολις 1%! Επισης για να εχει υπνηλια και να μην τρωει πρεπει να εχει ικτερο πανω απο 19. Ενιωσα πολυ εξαπατημενη. Μια εβδομαδα παλευα με ενα θηλαστρο οποτε ειχα χρονο γιατι ημουν τελειως μονη με το μωρο και ηταν δυσκολο. Αυτος ολο και αδειαζε τα μπουκαλια με το ξενο και εμενα μου ελειπε πολυ. Μετα απο την βδομαδα δεν χορταινε πια μονο με το δικο μου, το οποιο ειχε μειωθει αισθητα γιατι δεν εβγαζα σε καθε γευμα του μωρου και ετσι το ξενο εγινε το βασικο και το μητρικο εγινε το συμπληρωμα. Δεν ηξερα πως να αυξησω την παραγωγη μου. Το μονο που εκανα ηταν να πινω νερο και να τρωω σουπες και να ακουω σχολια απο δικους μου οτι δεν εχουν ολες οι μαμαδες γαλα....

Οι ιστορίες μας είναι σχεδόν ίδιες...
Με τη διαφορά ότι εγώ ζήτησα αποκλειστικό θηλασμό, αλλά το πρώτο βράδυ και εντελώς εξαντλημένη και άυπνη από τον τοκετό κτλ μόλις μου την έφεραν επειδή ψιλογκρίνιαξε και κατάλαβα τι παίζει, τους είπα να την πάρουν πίσω και αν χρειαστεί να της δώσουν συμπλήρωμα. Ήθελα τόσο να κοιμηθώ! Και δεν ήθελα να "ενοχλούμε" και τις άλλες κοπέλες.
Άλλη πονεμένη ιστορία...βλέπε επόμενη παράγραφο.
Το γάλα την 5η - 6η μέρα ήταν αρκετό. Και ο γιατρός μου αλλά και οι μαίες μου το είπαν ότι είχα πολύ. Είχε τουμπανιάσει τόσο το στήθος μου που είχε γίνει σχεδόν άσπρο! Φαινόταν το γάλα μέσα από το δέρμα μου! Το τελευταίο βράδυ στο μαιευτήριο, έβγαλα με το θήλαστρο 80ml από το ΈΝΑ στήθος.
Αλλά είχα κάνει πληγές στις θηλές και πονούσα. Η μικρή γκρίνιαζε και τσινούσε, δε μπορούσα να τη βάλω να κάτσει με τίποτα! -πιθανόν λόγω του ότι είχε μάθει στο μπιμπεράκι. Γιαυτό κατέφυγα στο θήλαστρο. Μετά από αρκετές μέρες και για τους λόγους που αναφέρει και η ΜαρίαΜ, (όχι συχνή άντληση) το γάλα μειώθηκε και τώρα πια τίποτα...

Όσο για τα γνωστά μαιευτήρια (εγώ γέννησα στο ΙΑΣΩ - μη χέ..!) ήταν μπάτε σκύλοι αλέστε!
Αν ρε κορίτσια δε μπορείς να κάτσεις με ηρεμία να πάρεις αγκαλιά το μωράκι σου, πώς θα γίνει δηλαδή?
Δεν έχω κάνει ποτέ μου τοπλες στην παραλία. Ε αυτές τις 5 μέρες στο νοσοκομείο, αναπλήρωσα τα χαμένα χρόνια! Όλοι με είδαν! Με τράβαγαν και φωτογραφίες! Ο μπαμπάς μου, ο πεθερός μου, η πεθερά μου, όλο το σόι της διπλανής μου και της απέναντι κοπέλας... Είχαμε γίνει όοοοολοι μία μεγάλη οικογένεια!!!! Πώς σκατά να θηλάσεις και πώς να κατέβει το ρημάδι το γάλα???

Και τώρα που το ανέφερα, η απέναντι κοπέλα με την οποία ανταλλάξαμε τηλέφωνα και μιλάμε, όντως δεν είχε γάλα. Το έβγαλε με το θήλαστρο και είχε -έτσι λέει- ούτε 40ml και από τα δύο στήθη.
Γιαυτό μην αποκλείετε τίποτα...
Ίσως βέβαια να μην το πάλεψε αρκετά...

MariaM έγραψε:... Μου έφερε ενα ηλεκτρικο της nuk. Καμια σχεση με το νοσοκομειακο. Μιλαμε η μερα με την νυχτα. Νομίζω πως δεν εκανε καλή δουλεια γιατι ενιωθα ότι το στηθος μου δεν άδειαζε... Την επομενη φορα μαλλον θα νοικιάσω παρόλο που έχω θήλαστρο.

Κι εγώ αυτό έχω. Καλό είναι (όχι βέβαια σαν το νοσοκομειακό) αλλά θέλει κόλπο. Πρέπει να ΖΟΥΛΑΣ στο στήθος σου με διάφορους τρόπους (γύρω γύρω) για να αδειάσει. Απλά θέλει αρκετή ώρα και υπομονή γιατί δε ρυθμίζεται η ταχύτητα, μόνο η ένταση δυστυχώς...

91ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΓΑΛΑ!!!!!!! - Σελίδα 4 Empty Απ: ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΓΑΛΑ!!!!!!! Δευ Ιαν 31, 2011 3:11 pm

dinaki88

dinaki88
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Tziz έγραψε:
Όσο για τα γνωστά μαιευτήρια (εγώ γέννησα στο ΙΑΣΩ - μη χέ..!) ήταν μπάτε σκύλοι αλέστε!
Αν ρε κορίτσια δε μπορείς να κάτσεις με ηρεμία να πάρεις αγκαλιά το μωράκι σου, πώς θα γίνει δηλαδή?
Δεν έχω κάνει ποτέ μου τοπλες στην παραλία. Ε αυτές τις 5 μέρες στο νοσοκομείο, αναπλήρωσα τα χαμένα χρόνια! Όλοι με είδαν! Με τράβαγαν και φωτογραφίες! Ο μπαμπάς μου, ο πεθερός μου, η πεθερά μου, όλο το σόι της διπλανής μου και της απέναντι κοπέλας... Είχαμε γίνει όοοοολοι μία μεγάλη οικογένεια!!!! Πώς σκατά να θηλάσεις και πώς να κατέβει το ρημάδι το γάλα???

Και τώρα που το ανέφερα, η απέναντι κοπέλα με την οποία ανταλλάξαμε τηλέφωνα και μιλάμε, όντως δεν είχε γάλα. Το έβγαλε με το θήλαστρο και είχε -έτσι λέει- ούτε 40ml και από τα δύο στήθη.
Γιαυτό μην αποκλείετε τίποτα...
Ίσως βέβαια να μην το πάλεψε αρκετά...
εγώ είχα δωμάτιο μόνη μου
αλλά όσο δε με ένοιαζε εμένα αν με βλέπουν οι δικοί μας, άλλο τόσο τον φρίκαρε αυτόν και τους σούταρε, τέσπα δεν είχα θέμα με αυτό
εγώ πάντως ποτέ δεν έβγαλα πάνω από 100μλ με το θήλαστρο, συνήθως ήμουν εκεί γύρω στα 40..:/
τι να πω δεν το κατέχω μάλλον
αλλά το παιδί έπαιρνε τους πρώτους 5 μήνες μέσο όρο 700 γραμμάρια με ένα κιλό μάξιμουμ το μήνα, αφού μου λέγανε να μην τη θηλάζω τόσο(μα..κίες!)

http://psuxoblabla.blogspot.gr/

92ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΓΑΛΑ!!!!!!! - Σελίδα 4 Empty Απ: ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΓΑΛΑ!!!!!!! Δευ Ιαν 31, 2011 4:15 pm

Vivian

Vivian
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Κοριτσια δεν διαβασα ολα οσα γραψατε αλλα μην ειστε απόλυτες και θα εξηγησω αμμεσως το γιατι..Εχω 2 παιδακια των Κωνσταντινο που ειναι 15 μηνων και την Λυδια που ειναι 4 μηνων! Γεννησα τον Κωνσταντινο μου μολις 21 ετων και δεν ηξερα τιποτα απο θηλασμό ουτε.. Κατι λιγα θεωρητικα ειχαμε πει με την γιατρο μου τιποτα παραπανω! Οταν γεννηθηκε ζητησα οποτε ξυπναει να μου τον φερνουν και ετσι και εγινε... Επιασε αμεσως στηθος ετρωγε αρκετη ωρα και εδειχνε χορτασμενος .. Ολα πηγαν καλα γιατι συνεργαστηκε και το παιδι και ετσι συνεχισαμε για πολυ καιρο.. Παρ'ολο που εμεινα εγκυος ξανα 43 μερες αφου γεννησα θήλαζα τον μικρο μεχρι 10 μηνων σταματησα μονο οταν πηγα να γεννησω.. Το τι προβλημα δημιούργησα στον εαυτο μου με εγκυμοσυνη και θηλασμό ειναι αλλο θεμα παντως ΔΕΝ το συνιστώ! Γεννιέται λοιπον η μικρη μου την οποια δεν καταφερα να την θηλάσω γιατι ΔΕΝ ειχα γαλα... Η μικρη νοσηλεύτηκε για 10 μερες εχασε το πρωτογαλα δεν εμαθε να πιανει στηθος και εχω ειχα ελαχιστο γαλα που στις 10 μερες σταματησε! Ισως και να στεναχωρηθηκα που δεν τα καταφερα αλλα και ο μικρος που θυλασε 10 μηνες κι η μικρη που δεν θήλασε ειναι υγιεστατα και αυτο εχει μονο σημασεια!

93ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΓΑΛΑ!!!!!!! - Σελίδα 4 Empty Απ: ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΓΑΛΑ!!!!!!! Δευ Ιαν 31, 2011 10:17 pm

dinaki88

dinaki88
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
βιβιανάκι μου με τα υπέροχα μωρά αχχχχχχχ αχχχχχχχχχχ!
δεν λέμε για το θηλασμό
κυρίως για την παραπληροφόρηση ορισμένων μαμάδων από τρίτους ή γιατρούς ή ακόμα και να το κάνουν εν γνώση τους τους να το λένε
για τη φράση δεν έχω γάλα που δεν ευσταθεί, αν δεν συντρέχουν ειδικές παθολογικές/ορμονολογικές/ψυχολογικές καταστάσεις. και ακόμα και αν δεν μας νοιάζει τι σκέφτονται(αν και εγώ δεν θέλω καμιά σας να κατηγορεί τον εαυτό της ως άχρηστο για κάτι τόσο φυσικό και δοσμένο από τη φύση) είναι κρίμα οι νέες μανούλες που προσπαθούν τώρα ή είναι έγκυες να διαβάζουν γι'αυτή την προκατάληψη όσων είναι κακοί, ζηλεύουν ή επωφελούνται από μια τέτοια ιδέα-ότι οι μαμάδες δεν είναι εκ φύσεως ικανές να ταίζουν τα μωρά τους, είναι τύχη ή ιδιαίτερη ικανότητα να έχεις γάλα-και οι καημένες αγχώνονται το πιστεύουν και το υιοθετούν και για τον εαυτό τους γτ δν μαθαίνουν ποτέ την αλήθεια.κι εμένα έτσι μ έλεγαν δεν έχεις και δεν θα έχεις γάλα, αλλά θήλαζα μια χαρά...
δεν θέλω να μαθαίνουν κάτι λάθος οι μαμάδες του φόρουμ γτ το διάβασα σε πολλά ποστ

http://psuxoblabla.blogspot.gr/

94ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΓΑΛΑ!!!!!!! - Σελίδα 4 Empty Απ: ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΓΑΛΑ!!!!!!! Δευ Ιαν 31, 2011 11:55 pm

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Tziz έγραψε:

Και τώρα που το ανέφερα, η απέναντι κοπέλα με την οποία ανταλλάξαμε τηλέφωνα και μιλάμε, όντως δεν είχε γάλα. Το έβγαλε με το θήλαστρο και είχε -έτσι λέει- ούτε 40ml και από τα δύο στήθη.
Γιαυτό μην αποκλείετε τίποτα...
Ίσως βέβαια να μην το πάλεψε αρκετά...



Κι εγώ αυτό έχω. Καλό είναι (όχι βέβαια σαν το νοσοκομειακό) αλλά θέλει κόλπο. Πρέπει να ΖΟΥΛΑΣ στο στήθος σου με διάφορους τρόπους (γύρω γύρω) για να αδειάσει. Απλά θέλει αρκετή ώρα και υπομονή γιατί δε ρυθμίζεται η ταχύτητα, μόνο η ένταση δυστυχώς...


Και εγώ στο ΙΑΣΩ γεννησα και το στήθος μου το είδαν πολλοί και εμενα αλλά δεν είχα επιλογή. Στο δεύτερο θα παω με μάρσιπο αγκαλιάς για να είμαι ήσυχη.
Τα 40ml που έβγαλε η κοπέλα δεν ήταν λίγα. Εγώ την πρώτη φορά που τράβηξα έβγαλα 10, την δεύτερη 30 και στο σπίτι τις πρώτες μέρες έβγαζα 100. Σιγά σιγά κατεβαίνει και αυξάνεται η παραγωγή. Αντιθέτως αν δεν το κυνηγήσεις μειωνεται πολύ γρήγορα... δυστυχώς.

Για το θήλαστρο της nuk έχω να πω ότι ζούλαγα και εγώ αρκετά, έσκυβα κιολας και άλλαζα στάσεις για να βοηθήσει και η βαρύτητα αλλά ενιωθα και πάλι οτι από τα πλαινά δεν άδειαζε... Με το συγκεκριμένο θήλαστρο αν δεν κάνεις ακροβατικά, δεν καταφέρνεις και τίποτα. Ενώ με το νοσοκομειακό, κάθεσαι εκεί και απλά τραβάει.

95ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΓΑΛΑ!!!!!!! - Σελίδα 4 Empty Απ: ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΓΑΛΑ!!!!!!! Τρι Φεβ 01, 2011 12:37 am

selini-giorgos

selini-giorgos
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Κοριτσια μου να θυμαστε κατι...η αντληση με το θηλαστρο ΔΕΝ μας δειχνει αν εχουμε γαλα η' οχι.Ειναι λανθασμενη αντιληψη αυτη.Την θηλαστικη κινηση που κανουν τα μωρα δεν μπορουν να την αντιγραψουν τα θηλαστρα.Να φερω ενα παραδειγμα...θηλαζω τωρα τον 8 μηνων γιο μου,τον θηλασα αποκλειστικα μεχρι 7 μηνων σχεδον.Το βαρος του ειναι πανω απο 9 κιλα κοντα στα 10,που σημαινει οτι το γαλα μου φυσικα και επαρκει κι ομως σε προσπαθεια μου να αντλησω με το θηλαστρο δεν εβγαλα ουτε 20ml.Αυτο ειναι φυσιολογικο.
Επισης αν καποια μανουλες θελει να κρατησει παραγωγη μονο με αντληση τα μονα θηλαστρα που κανουν ειναι ΜΟΝΟ τα νοσοκομειακα,τα οποια υπαρχουν εταιρειες που τα νοικιαζουν.Κανενα αλλο θηλαστρο δεν κανει δουλεια και ασφαλως οδηγει σε μειωση παραγωγης.

96ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΓΑΛΑ!!!!!!! - Σελίδα 4 Empty Απ: ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΓΑΛΑ!!!!!!! Τρι Φεβ 01, 2011 12:53 am

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
selini-giorgos έγραψε:Κοριτσια μου να θυμαστε κατι...η αντληση με το θηλαστρο ΔΕΝ μας δειχνει αν εχουμε γαλα η' οχι.Ειναι λανθασμενη αντιληψη αυτη.

Γιατι συμβαίνει αυτό Σελήνη; Άρα το θήλαστρο που έχω είναι εντελως άχρηστο... όχι ότι δεν το έχω καταλάβει δηλαδή. Έχω ακούσει για 3 θήλαστρα που είναι καλά και είναι της avent, της medela και της mandela. Ισχύει;

97ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΓΑΛΑ!!!!!!! - Σελίδα 4 Empty Απ: ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΓΑΛΑ!!!!!!! Τρι Φεβ 01, 2011 1:27 am

selini-giorgos

selini-giorgos
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
MariaM έγραψε:
selini-giorgos έγραψε:Κοριτσια μου να θυμαστε κατι...η αντληση με το θηλαστρο ΔΕΝ μας δειχνει αν εχουμε γαλα η' οχι.Ειναι λανθασμενη αντιληψη αυτη.

Γιατι συμβαίνει αυτό Σελήνη; Άρα το θήλαστρο που έχω είναι εντελως άχρηστο... όχι ότι δεν το έχω καταλάβει δηλαδή. Έχω ακούσει για 3 θήλαστρα που είναι καλά και είναι της avent, της medela και της mandela. Ισχύει;

Kοιτα το θηλαστρο το μονο που δειχνει ειναι την ποσοτητα γαλακτος που μπορει να αντλησει την δεδομενη στιγμη και μονο και οχι την ποσοτητα που εχει το στηθος και που μπορει να παραγει.
Γενικα η καθε γυναικα για να βρει ποιο θηλαστρο της ταιριαζει πρεπει να τα δοκιμασει και μαλιστα αρκετες φορες μεχρι να δει αμα της ταιριαζει...πραγμα δυσκολο.

98ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΓΑΛΑ!!!!!!! - Σελίδα 4 Empty Απ: ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΓΑΛΑ!!!!!!! Τρι Φεβ 01, 2011 1:37 am

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
selini-giorgos έγραψε:
Γενικα η καθε γυναικα για να βρει ποιο θηλαστρο της ταιριαζει πρεπει να τα δοκιμασει και μαλιστα αρκετες φορες μεχρι να δει αμα της ταιριαζει...πραγμα δυσκολο.

Ναι όντως. Αρα τι προτεινεις; Να νοικιασω θήλαστρο νοσοκομειου στην αρχή για 15 μέρες και μετα να μην ξαναχρησιμοποιησω; Οπως το σκεφτομαι θελω να αυξήσω γρήγορα την παραγωγη μου στην αρχή και επειτα να αφησω το μωρό να ρυθμισει την ποσοτητα αναλογα με τις αναγκες του. Ειναι λάθος; Εσύ πως ξεκινησες; Ρωταω γιατι πιστεύω πως η αρχη είναι η πιο σημαντικη.

99ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΓΑΛΑ!!!!!!! - Σελίδα 4 Empty Απ: ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΓΑΛΑ!!!!!!! Τρι Φεβ 01, 2011 1:47 am

toutounaki

toutounaki
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
MariaM έγραψε:
selini-giorgos έγραψε:
Γενικα η καθε γυναικα για να βρει ποιο θηλαστρο της ταιριαζει πρεπει να τα δοκιμασει και μαλιστα αρκετες φορες μεχρι να δει αμα της ταιριαζει...πραγμα δυσκολο.

Ναι όντως. Αρα τι προτεινεις; Να νοικιασω θήλαστρο νοσοκομειου στην αρχή για 15 μέρες και μετα να μην ξαναχρησιμοποιησω; Οπως το σκεφτομαι θελω να αυξήσω γρήγορα την παραγωγη μου στην αρχή και επειτα να αφησω το μωρό να ρυθμισει την ποσοτητα αναλογα με τις αναγκες του. Ειναι λάθος; Εσύ πως ξεκινησες; Ρωταω γιατι πιστεύω πως η αρχη είναι η πιο σημαντικη.

Αν και δε θα ήθελα να μοιράζομαι την προσωπική μου ιστορία στο φόρουμ για τους γνωστούς λόγους που είπε και μια κοπέλα παραπάνω εδώ θα κάνω μία εξαίρεση. Από τις συμβουλές γνωστών και συγγενών (μαμά και σύζυγος μεταξύ άλλων) είχα πειστεί ότι δεν έχω γάλα και έδινα συμπλήρωμα με αποτέλεσμα να μειωθεί η γαλουχία σημαντικά. Την επανέφερα στον 3ο μήνα χάρη σε ένα θήλαστρο που μου σύστησε σύμβουλος θηλασμού (είχα χρησιμοποιήσει ήδη 2 δικά μου δε θα πω ποιά είναι γιατί δεν έχει νόημα). Συγκεκριμένα ήταν θηλαστρο νοσοκομειακό που νοίκιασα σε πολύ λογική τιμή για 2 μήνες και η γαλουχία επανήλθε σα να θήλαζα αποκλειστικά από την αρχή (ο μικρός είναι 9.5 μηνών και ακόμα βρέχεται η μπλούζα μου από το γάλα). Γιαυτό αν θέλεις να χρησιμοποίησεις θήλαστρο να νοικιάσεις νοσοκομειακό (καμμία σχέση με τα άλλα)!!!

100ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΓΑΛΑ!!!!!!! - Σελίδα 4 Empty Απ: ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΓΑΛΑ!!!!!!! Τρι Φεβ 01, 2011 1:51 am

toutounaki

toutounaki
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Εννοείται βέβαια γιαυτό δεν το έγραψα και πιο πάνω ως αυτονόητο ότι όταν αποκατασταθεί η γαλουχία, θα ρυθμιστεί μόνη της ανάλογα με τα γεύματα του παιδιού, όπως γίνεται πάντα.
Καλό όμως είναι σε κάθε περίπτωση να ξεκινάμε αμέσως μετά τη γέννα χωρίς την προοπτική θηλάστρου γιατί τις θηλαστικές κινήσεις του μωρού δεν προσφέρει κανένα θήλαστρο!

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 4 από 9]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Δημιουργία Φόρουμ | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις