Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
102 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 102 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 9 από 10]

Ευάκι

Ευάκι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
MariaM έγραψε:
Ευάκι έγραψε:εγω επειδη απαντησα νωριτερα θα συμπληρωσω μονο πως οταν εγραψα οτι δε μου τα κραταει ποτε εννοουσα σε αναγκη.οχι για να βγω ή για να παω διακοπες!να καιγομαστε να ειναι ο αντρας μου χειρουργειο και αυτη στην κοσμαρα της...εδω οφειλω να υποκλιθω στη μαμα μου που απο μονη της προσφερεται να κραταει την μικρη οταν δουλευω ωστε να μην πηγαινει το παιδι σε βρεφονηπιακο,και για τα εξοδα και για την επαφη του με αρρωστα παιδακια και τετοια.και εννοειται οτι φαγητα παμπερ και τετοια δε την επιβαρυνω ηδη κανει αρκετα για μενα.....
εννοειται οτι κανεις δεν ειναι υποχρεωμενος αλλα η θεληση να βοηθησεις το παιδι σου οταν σε εχει αναγκη ειναι χαρακτηριστικο γνωρισμα της μανας υποτιθεται..........

Μπορώ Ευάκι μου να κατανοήσω την πικρία. Η υποχρέωση είναι κοινωνική, που σημαίνει ότι είναι κάτι κρύο που δεν χωράει το συναίσθημα. Οπότε είναι λογικό μια μαμά να αισθάνεται προδωμένη όταν η μαμά ή πεθερά δεν της κρατάει το παιδί σε δύσκολη στιγμή. Εκεί πραγματικά συμφωνώ ότι γεννιέται μια "υποχρέωση" από την πλευρά της μαμάς ή πεθεράς μας να βοηθήσει στην δύσκολη στιγμή όπως θα κάναμε και εμείς για αυτούς άλλωστε. Ουσιαστικά πάλι τίποτα δεν τις υποχρεώνει παρά μόνο το συναίσθημα μπροστά στην αναγκη που τις έχουμε.

να συμπληρωσω ακομη οτι η κοινωνια ποτε δε κρινει αυτες τις πεθερες που δε στεκονται στα παιδια τους...αλλα οταν η νυφη δε κοιταξει την πεθερα ολοι λενε "απαραδεκτη η νυφη...."η δικη μου βεβαια πεθερα παρολο που ειναι αυτη που ειναι κι εχει κανει τοσα οταν την κρατησα σπιτι μου και 1 μηνα την ετρεχα γιατρους δε σκεφτηκε να προσφερει κατι σε μενα,εναν καλο λογο βρε αδερφε...δε ζητησα να ξοδευτει...αλλα οχι...ηταν υποχρεωση μου να το κανω....και δεν αξιζα ουτε ενα ευχαριστω....

βανια

βανια
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Η δική μου άποψη σε αυτό το θέμα έχει ως εξής :Έκανα παιδί για να το μεγαλώσω εγώ όχι η μάνα μου ούτε η πεθερά μου τα παιδιά πρέπει να είναι ευθύνη των γονιών και σαφώς οι γιαγιάδες δεν είναι υποχρεωμένες να τα κρατάνε και δεν μιλάμε σε καταστάσεις έκτακτης ανάγκης όπως είναι θέματα υγείας -η να παραβρεθείς σε κάποια σημεία που δεν είναι κατάλληλος για παιδί γιατί κακά τα ψέματα το ζευγάρι το ανδρόγυνο θέλει και την ανάγκη να παέι ε΄να σινεμά η να μείνει λίγο μόνο ξέρετε στην Αμερική τη κάνανε ; το έλεγε πέρσι μια κοπέλα στη συμβουλευτική γονέων που πήγαινα με το δήμο . Ήταν 5 φίλες και με τη σειρά η κάθε μια κράταγε το παιδί της άλλης για να μπορούν να βγαίνουν τα ζευγάρια έξω καθόλου άσχημο ε; αλλά στα ελληνικά δεδομένα ακούγετε κάπως .Διαφωνώ τελείως με το μοντέλο όμως που επικρατεί δυστυχώς σε πολλές ελληνικες οικογένειες με τις δήθεν εργαζόμενες μητέρες . Πάρκαρουν τα παιδιά στην γιαγιά η τη μια η την άλλη και εκείνες πάνε στη δουλειά και μέχρι εδω πες καλά αλλά στη συνέχεια γυρίζουν και βρίσκουν δικαιολογία την κούραση και παρατείνουν την αναμονή στη γιαγια για να κοιμηθούν λίγο και το απόγευμα πάνε με τον σύζυγο να το πάρουν αλλά και πάλι πίνωντας καφέ πάλι η γιαγια το κοιτάει επειδή εκείνες είναι κουρασμένες και θέλουν να απολαύσουν το καφέ . Έρχεται το Σαββατοκύριακο και φέυγουν για διημερο αλλά βέβαια το παιδί δεν το παίρνουν επειδή δεν μπορούν να το κυνηγούν -οι γονείς έχουν δικαίωμα στο να πάνε κάπου τα παιδιά όμως ; Η λέξη οικογένεια τελικά για αυτούς τους ανθρώπους απο ότι αποτελείται; Επίσης το φαίνομενο να κάνουν διακοπές χωρίς τα παιδιά πως σας φαίνεται; Δεν ξέρω ρε κορίτσια εγω στη μάνα μου και στην αδερφή μου που μέναμε απέναντι ένα βράδυ το άφησα που είχαμε πάει στη κοπή πίτας στη εργασία του άντρα μου και γινόταν σε νυχτερινό κέντρο και δεν μπόρεσα να κοιμηθω όλο το βράδυ ειλικρινά δεν τα πονάνε; Υπάρχουν μητέρες που τα παιδιά τους δεν τα ξέρουν που σε σχολικές γιορτές δεν έχουν πατήσει και έχουν την δικαιολογία εργάζομαι μάλλον τη γονική άδεια δεν τη ξέρουν και εντάξει μέσα σε όλα αυτά τα χρόνια ούτε μια φορά βγάζει το παιδί το δημοτικό καιο βλέπεις γιαγιαδες να τα πηγαινοφέρνουν και μετά ακούς και το τρομερό :έχει γίνει κακότροπο το παιδί μου μ ου το χάλασε η πεθερά η ηβ μάνα μου !Οχι Κ Γαιδάρα εσυ το χάλασες με την αναισθησία σου και την αδιαφορία σου το παιδί δεν είναι φυτό και να του βάζει απλά νερό και λίπασμα θέλει και επικοινωνία .

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Ευάκι έγραψε:
MariaM έγραψε:
Ευάκι έγραψε:εγω επειδη απαντησα νωριτερα θα συμπληρωσω μονο πως οταν εγραψα οτι δε μου τα κραταει ποτε εννοουσα σε αναγκη.οχι για να βγω ή για να παω διακοπες!να καιγομαστε να ειναι ο αντρας μου χειρουργειο και αυτη στην κοσμαρα της...εδω οφειλω να υποκλιθω στη μαμα μου που απο μονη της προσφερεται να κραταει την μικρη οταν δουλευω ωστε να μην πηγαινει το παιδι σε βρεφονηπιακο,και για τα εξοδα και για την επαφη του με αρρωστα παιδακια και τετοια.και εννοειται οτι φαγητα παμπερ και τετοια δε την επιβαρυνω ηδη κανει αρκετα για μενα.....
εννοειται οτι κανεις δεν ειναι υποχρεωμενος αλλα η θεληση να βοηθησεις το παιδι σου οταν σε εχει αναγκη ειναι χαρακτηριστικο γνωρισμα της μανας υποτιθεται..........

Μπορώ Ευάκι μου να κατανοήσω την πικρία. Η υποχρέωση είναι κοινωνική, που σημαίνει ότι είναι κάτι κρύο που δεν χωράει το συναίσθημα. Οπότε είναι λογικό μια μαμά να αισθάνεται προδωμένη όταν η μαμά ή πεθερά δεν της κρατάει το παιδί σε δύσκολη στιγμή. Εκεί πραγματικά συμφωνώ ότι γεννιέται μια "υποχρέωση" από την πλευρά της μαμάς ή πεθεράς μας να βοηθήσει στην δύσκολη στιγμή όπως θα κάναμε και εμείς για αυτούς άλλωστε. Ουσιαστικά πάλι τίποτα δεν τις υποχρεώνει παρά μόνο το συναίσθημα μπροστά στην αναγκη που τις έχουμε.

να συμπληρωσω ακομη οτι η κοινωνια ποτε δε κρινει αυτες τις πεθερες που δε στεκονται στα παιδια τους...αλλα οταν η νυφη δε κοιταξει την πεθερα ολοι λενε "απαραδεκτη η νυφη...."η δικη μου βεβαια πεθερα παρολο που ειναι αυτη που ειναι κι εχει κανει τοσα οταν την κρατησα σπιτι μου και 1 μηνα την ετρεχα γιατρους δε σκεφτηκε να προσφερει κατι σε μενα,εναν καλο λογο βρε αδερφε...δε ζητησα να ξοδευτει...αλλα οχι...ηταν υποχρεωση μου να το κανω....και δεν αξιζα ουτε ενα ευχαριστω....

Α, Ευάκι ξέρεις τι θα σου πουν. Έχεις υποχρέωση να την ξεσκ@..σεις εσύ επειδή, ξεσκ@..τιζε εκείνη τον άντρα σου όταν ήταν μωρό. Απόψεις που κρατάνε απο παλιά και συμφέρει να τις κουβαλάμε ακόμα, δυστυχώς... Δεν βγάζεις άκρη.

βανια

βανια
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
να συμπληρωσω ακομη οτι η κοινωνια ποτε δε κρινει αυτες τις πεθερες που δε στεκονται στα παιδια τους...αλλα οταν η νυφη δε κοιταξει την πεθερα ολοι λενε "απαραδεκτη η νυφη...."η δικη μου βεβαια πεθερα παρολο που ειναι αυτη που ειναι κι εχει κανει τοσα οταν την κρατησα σπιτι μου και 1 μηνα την ετρεχα γιατρους δε σκεφτηκε να προσφερει κατι σε μενα,εναν καλο λογο βρε αδερφε...δε ζητησα να ξοδευτει...αλλα οχι...ηταν υποχρεωση μου να το κανω....και δεν αξιζα ουτε ενα ευχαριστω....


Α, Ευάκι ξέρεις τι θα σου πουν. Έχεις υποχρέωση να την ξεσκ@..σεις εσύ επειδή, ξεσκ@..τιζε εκείνη τον άντρα σου όταν ήταν μωρό. Απόψεις που κρατάνε απο παλιά και συμφέρει να τις κουβαλάμε ακόμα, δυστυχώς... Δεν βγάζεις άκρη.
επίσης ποτέ δεν θα γηροκομούσα μέσα στο σπίτι μου ούτε τους γονείς μου ούτε τα πεθερικά μου ναι να πάω στο σπίτι τους ναι στο νοσοκομείο ναι να πλύνω αλλά όχι στο σπίτι μου το θεωρώ αρρωστημένο και δημιουργεί πολλά προβλήματα στην σχέση της οικογένειας
_________

ria

ria
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
κορίτσια κακά τα ψέματα η βοήθεια πάντα χρειάζεται δεν λέω να φτάνουμε στα άκρα και να εκμεταλλευόμαστε καταστάσεις αλλά στην εποχή μας η βοήθεια είναι απαραίτητη. εμένα η πεθερά μου το έχει δεί δύο φορές ακόμα και τώρα που είχα ένα ατύχημα και χτύπησα την μέση μου με αποτέλεσμα να είμαι στο κρεβάτι όσο και να την παρακάλεσε ο άντρας μου δεν έρχεται με τίποτα η μαμά μου πάλι δουλεύει οπότε δεν μπορεί αλλά και όποτε μπορεί το κάνει με πολύ γκρίνια οπότε δεν θέλω. Βέβαια έχω βοήθεια από αλλού και μάλιστα από εκεί που δεν το περίμενα με τίποτα απο την δέυτερη γυναίκα του μπαμπά μου η οποία με βοηθάει καλύτερα και απο μάνα μου και το παιδί μου κρατάει και με τις δουλειές του σπιτιού και με τα πάντα σε ότι μπορεί και τώρα που είμαι έτσι θα πάρει την άδεια της για να με βοηθήσει και εκεί με ποιάνει το παράπονο πράγματα που δεν κάνουν οι γονείς για τα παιδιά τους τα κάνουν οι ξένοι

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
βανια έγραψε:
επίσης ποτέ δεν θα γηροκομούσα μέσα στο σπίτι μου ούτε τους γονείς μου ούτε τα πεθερικά μου ναι να πάω στο σπίτι τους ναι στο νοσοκομείο ναι να πλύνω αλλά όχι στο σπίτι μου το θεωρώ αρρωστημένο και δημιουργεί πολλά προβλήματα στην σχέση της οικογένειας
_________

Α, Βάνια δεν βολεύει ούτε αυτό γιατί πρέπει να τρέχεις κάθε τρεις και λίγο και πολλές φορές μέσα στα άγρια μεσάνυχτα. Την καλύτερη λύση την είχε η μαμά μου που γηροκόμισε τις 2 γιαγιάδες μου (ξεχωριστά) όταν έμειναν μόνες. Είχε μια μικρη γκαρσονιέρα κάτω από το σπίτι και έτσι τις φρόντιζε χωρίς να τρέχει και να έχει συνέχεια την έννοια τους. Και στην πεθερά της πήρε και γυναίκα να την φροντίζει γιατί εκείνη δεν μπορούσε. Αλλά και στις 2 γιαγιάδες τα άλλα παιδιά τους δεν ασχολήθηκαν καθόλου, δυστυχως. Επαναπαύτηκαν μάλλον.

Αnna1975


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
σιγουρα ανταλαζουμε αποψεις και δεν υπαρχει κανενα προβλημα .εγω τι ειπα .οχι να παρκαρω το παιδι μου στην γιαγια και εγω να κανω την ζωη μου οχι .εγω εννοω πως θα παω και ενα φαγητο με τον αντρα μου αλλα θα παω και με το παιδι μου .θα παω παιδοτοπο το μικρο αλλα θα παω να πιω και ενα ποτακι .με μετρο .τι επειδη εχουμε οικογενεια και παιδια δεν εχουμε προσωπικη ζωη .σιγουρα κανουμε πραγματα με το παιδι μας αλλα και μονη μας .αλλα σιγουρα η αλλη την ευχαριστει στο μπαλκονι της και καλα κανει .εμενα με ευχαριστει εξω.αλλα αν αυτο το κανω μια φορα την βδομαδα δεν νιωθω οτι παραμελω το παιδι μου ουτε οτι το παρκαρω περναω καποιες ωρες με τον αντρα μου και το παιδι κανει κατι που τον ευχαριστει.

Elisabeth_th


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Αυτο που δεν καταλαβαινω, ειναι απο την μια να θελουν τα εγγονια και απο την αλλη μονο οταν δεν εχουν αλλη δουλεια. βεβαια, εχουν και εκεινες τα δικα τους, αλλα ποσο ασφαλεια να νιωθω οταν στην παιδικη χαρα, σε ενα ζωηρο παιδακι το χτυπησε διοτι εσπρωξε το δικο μας.και η μαμα του παιδιου ηταν διπλα και κουβεντα δεν ειπε. και εχθες ετσι οπως γυρισα το κεφαλι μου εδινε στο μπεμπη να γλειφει κασερι (3,4μηνων) για να νοστιμευεται!!! και μετα θελει να αφηνω και τον μπεμπη. πρεπει ομως να το καταλαβαν διοτι τωρα οποτε μου λεει να την κρατησει και μεσημερι αρνουμαι. την αφηνει κοιμαται 3-4 ωρες (ε, αφου νυσταζει το παιδι) και το βραδυ δνε κοιμαται πριν τις 12. εμενα με ρωτησε ομως που εχω και το μωρο αν θελω και αντεχω να εχω ενα 2χρονο μεχρι τις 12 ξυπνιο? και να πω οτι δεν το εχω πει εγω ή ο αντρας μου...

βανια

βανια
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
χτυπησε διοτι εσπρωξε το δικο μας.και η μαμα του παιδιου ηταν διπλα και κουβεντα δεν ειπε. και εχθες ετσι οπως γυρισα το κεφαλι μου εδινε στο μπεμπη να γλειφει κασερι (3,4μηνων) για να νοστιμευετε.

Ατυχήματα τέτοιου είδους μπορεί να συμβούν πάντα ακόμα και με μας παρών το θέμα ότι δε γύρισε η άλλη γιαγιά να πει κάτι εκεί η μαμά σου η η πεθερά σου δνε κατάλαβα δεν φταίει. Απ την άλλη γλιφιτζούρι του έδωσε και όχι μπύρα και εγω στο Σταύρο μου τόσο ήταν που του έδωσα και έγλυψε έχω τις φωτογραφίες στο άλλο υπολογιστή να σου έδειχνα Rolling Eyes δεν έπαθε απολύτως τίποτα ούτε συνήθισε σε γλυκά ούτε χαλασμένα δόντια έχει .Κατανοώ απόλυτα όμως τις ανησυχίες σου και είναι λογικό επειδή είναι μικρούλι και ο τρόπος της γιαγιάς είναι διαφορετικός απο αυτό που θέλεις εσύ μην το αφήσεις . Τωρα όσο για τον ύπνο της μεγάλης πές της ότι έχει πρόβλημα με το βράδυ να το βάζει αλλά ο μεσημεριανός ύπνος πάνω απο 1,30 ωρα άντε 2 επειδή είναι και μικρό μετά δημιουργεί άλλα προβλήματα .

βανια

βανια
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
MariaM έγραψε:
βανια έγραψε:
επίσης ποτέ δεν θα γηροκομούσα μέσα στο σπίτι μου ούτε τους γονείς μου ούτε τα πεθερικά μου ναι να πάω στο σπίτι τους ναι στο νοσοκομείο ναι να πλύνω αλλά όχι στο σπίτι μου το θεωρώ αρρωστημένο και δημιουργεί πολλά προβλήματα στην σχέση της οικογένειας
_________

Α, Βάνια δεν βολεύει ούτε αυτό γιατί πρέπει να τρέχεις κάθε τρεις και λίγο και πολλές φορές μέσα στα άγρια μεσάνυχτα. Την καλύτερη λύση την είχε η μαμά μου που γηροκόμισε τις 2 γιαγιάδες μου (ξεχωριστά) όταν έμειναν μόνες. Είχε μια μικρη γκαρσονιέρα κάτω από το σπίτι και έτσι τις φρόντιζε χωρίς να τρέχει και να έχει συνέχεια την έννοια τους. Και στην πεθερά της πήρε και γυναίκα να την φροντίζει γιατί εκείνη δεν μπορούσε. Αλλά και στις 2 γιαγιάδες τα άλλα παιδιά τους δεν ασχολήθηκαν καθόλου, δυστυχως. Επαναπαύτηκαν μάλλον.
Σιγουρα δεν βολεύει αλλά δεν θέλω επεμβάσεις μέσα στο σπίτι μου και να βλέπει το παιδί μου τέτοιες εικόνες . ήδη 'όταν κατάπεσε ο πατέρας μου και ήταν στο σπίτι του τον φρόντιζε η μαμά μου είχαμε πάρει τελευταία καιμια γυναίκα επειδή ήταν βαρύς και βέβαια έτρεχε και η αδερφή μου που έμεν κοντά .Τον έβλεπε ο Σταύρος έτσι και το παιδί μου μαράζωνε πόσο να το έχεις όλο το 24 ωρο μέσα στο σπίτι σου.
Η κουνιάδα μου είχε νοικιάσει μεγαλύτερο σπίτι με μια κρεβατοκάμαρα παραπάνω και ένα βεσε και είχε το πεθερό της και να πρέπει να πλένει τα ρούχα τα ματωμένα έκανε αιμοπτύσεις άσε δραματικές εικόνες . ίσως να ακούγομαι σκληρη άλλα άμαμ δνε το ζήσεις δεν μπορείς να καταλάβεις .

Νενεν

Νενεν
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
[quote="ria Βέβαια έχω βοήθεια από αλλού και μάλιστα από εκεί που δεν το περίμενα με τίποτα απο την δέυτερη γυναίκα του μπαμπά μου η οποία με βοηθάει καλύτερα και απο μάνα μου και το παιδί μου κρατάει και με τις δουλειές του σπιτιού και με τα πάντα σε ότι μπορεί ...[/quote]



Mπραβο της! Τελικα η αγαπη ειναι περιεργο πραγμα...

ntina25

ntina25
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
εγω παλι δεν θελω και να τα αφηνω γιατι δεν θελω να μου τα κακομαθαινουν, γιατι αυτο κανουν οι γιαγιαδες, και μετα πας και δε γνωριζεις το παιδι σου! εμενα θελει να τα κραταει η πεθερα μου αλλα ειναι μια ωρα δρομος απο το σπιτι μου και σκεφτομαι μηπως μας αναζητησουν τα παιδια. αλλα δεν εχω και λογω να τα αφησω εφοσον δεν εργαζομαι.

didumomama

didumomama
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Σίγουρα για τις μαμάδες μου εργάζονται είναι σωτήρια λύση να κρατάνε τα παιδιά οι γιαγιάδες γιατί ξέρουν σε τι ανθρώπους τα αφήνουν.Τόσα που ακούμε κατά καιρούς είναι πολύ δύσκολο να επιλέξεις μία ξένη γυναίκα να τα προσέχει γιατί δεν ξέρεις τι ψυχολογικά έχει η καθεμία...Αν δούλευα κι εγώ και έμεναν κοντά μας δεν θα είχα πρόβλημα να μου τα κρατάνε.Σίγουρα τα κακομαθαίνουν αλλά πιστεύω πως το κάνουν από αγάπη...Εκτός από κάποιες περιπτώσεις που το κάνουν καθαρά για να τη σπάσουν στη νύφη...

Αnna1975


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
κοριτσια εγω νιωθο οτι ειμαι πολυ τυχερη που εχω την μαμα μου .γιατι ειναι ανθρωπος που με καταλαβαινει και θα κανει οτι της πω εγω σε κατι που θελω .σιγουρα οι γιαγιαδες τους κανουν τα χαρτιρια αλλα η μαμα μου μεχρι ενα σημειο θα το μαλωσει οταν πρεπει και βρισκει παντα τροπο να τον κοντρολαρει .αρα οποτε της τον αφηνω εχω σιγουρο το κεφαλι απο ολες τις μεριες .και του κανει απιστευτα παιχνιδια.το γουσταρει

anthaki

anthaki
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Λοιπον,οπως λεει και μια παροιμια,'αφου δεν ειδα απο τα ματια μπορει να δω απο τα φρυδια!'.Ε λοιπον οτι συμπαρασταση και βοηθεια δεν εχω απο την μανα μου εχω απο την πεθερα μου,τα Χριστουγεννα που δουλευα 10ωρα μου κρατουσε το παιδι και μου ειχε ετοιμο και το φαγητο στην τσαντα με το ψωμι!και το βραδυ που εβγαινα παλι μου τον κρατουσε, και ολα αυτα ποτε με το ζορι αλλα μου το ελεγε απο μονη της![σημειωτεο οτι κραταει και τα 2 κοριτσια της κουνιαδας μου!!] Σας κρατάει η πεθερά το παιδι? - Σελίδα 9 966307

chrysaaa


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
βανια έγραψε:Η δική μου άποψη σε αυτό το θέμα έχει ως εξής :Έκανα παιδί για να το μεγαλώσω εγώ όχι η μάνα μου ούτε η πεθερά μου τα παιδιά πρέπει να είναι ευθύνη των γονιών και σαφώς οι γιαγιάδες δεν είναι υποχρεωμένες να τα κρατάνε και δεν μιλάμε σε καταστάσεις έκτακτης ανάγκης όπως είναι θέματα υγείας -η να παραβρεθείς σε κάποια σημεία που δεν είναι κατάλληλος για παιδί γιατί κακά τα ψέματα το ζευγάρι το ανδρόγυνο θέλει και την ανάγκη να παέι ε΄να σινεμά η να μείνει λίγο μόνο ξέρετε στην Αμερική τη κάνανε ; το έλεγε πέρσι μια κοπέλα στη συμβουλευτική γονέων που πήγαινα με το δήμο . Ήταν 5 φίλες και με τη σειρά η κάθε μια κράταγε το παιδί της άλλης για να μπορούν να βγαίνουν τα ζευγάρια έξω καθόλου άσχημο ε; αλλά στα ελληνικά δεδομένα ακούγετε κάπως .Διαφωνώ τελείως με το μοντέλο όμως που επικρατεί δυστυχώς σε πολλές ελληνικες οικογένειες με τις δήθεν εργαζόμενες μητέρες . Πάρκαρουν τα παιδιά στην γιαγιά η τη μια η την άλλη και εκείνες πάνε στη δουλειά και μέχρι εδω πες καλά αλλά στη συνέχεια γυρίζουν και βρίσκουν δικαιολογία την κούραση και παρατείνουν την αναμονή στη γιαγια για να κοιμηθούν λίγο και το απόγευμα πάνε με τον σύζυγο να το πάρουν αλλά και πάλι πίνωντας καφέ πάλι η γιαγια το κοιτάει επειδή εκείνες είναι κουρασμένες και θέλουν να απολαύσουν το καφέ . Έρχεται το Σαββατοκύριακο και φέυγουν για διημερο αλλά βέβαια το παιδί δεν το παίρνουν επειδή δεν μπορούν να το κυνηγούν -οι γονείς έχουν δικαίωμα στο να πάνε κάπου τα παιδιά όμως ; Η λέξη οικογένεια τελικά για αυτούς τους ανθρώπους απο ότι αποτελείται; Επίσης το φαίνομενο να κάνουν διακοπές χωρίς τα παιδιά πως σας φαίνεται; Δεν ξέρω ρε κορίτσια εγω στη μάνα μου και στην αδερφή μου που μέναμε απέναντι ένα βράδυ το άφησα που είχαμε πάει στη κοπή πίτας στη εργασία του άντρα μου και γινόταν σε νυχτερινό κέντρο και δεν μπόρεσα να κοιμηθω όλο το βράδυ ειλικρινά δεν τα πονάνε; Υπάρχουν μητέρες που τα παιδιά τους δεν τα ξέρουν που σε σχολικές γιορτές δεν έχουν πατήσει και έχουν την δικαιολογία εργάζομαι μάλλον τη γονική άδεια δεν τη ξέρουν και εντάξει μέσα σε όλα αυτά τα χρόνια ούτε μια φορά βγάζει το παιδί το δημοτικό καιο βλέπεις γιαγιαδες να τα πηγαινοφέρνουν και μετά ακούς και το τρομερό :έχει γίνει κακότροπο το παιδί μου μ ου το χάλασε η πεθερά η ηβ μάνα μου !Οχι Κ Γαιδάρα εσυ το χάλασες με την αναισθησία σου και την αδιαφορία σου το παιδί δεν είναι φυτό και να του βάζει απλά νερό και λίπασμα θέλει και επικοινωνία .

Α... γεια σου! Αυτό λέω κι εγώ. Respect Respect Respect Respect Respect Respect Respect Respect Respect Respect Respect Respect Respect Respect Respect Respect Respect Respect Respect Respect

cinderella

cinderella
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
MariaM έγραψε:
Ευάκι έγραψε:
MariaM έγραψε:
Ευάκι έγραψε:εγω επειδη απαντησα νωριτερα θα συμπληρωσω μονο πως οταν εγραψα οτι δε μου τα κραταει ποτε εννοουσα σε αναγκη.οχι για να βγω ή για να παω διακοπες!να καιγομαστε να ειναι ο αντρας μου χειρουργειο και αυτη στην κοσμαρα της...εδω οφειλω να υποκλιθω στη μαμα μου που απο μονη της προσφερεται να κραταει την μικρη οταν δουλευω ωστε να μην πηγαινει το παιδι σε βρεφονηπιακο,και για τα εξοδα και για την επαφη του με αρρωστα παιδακια και τετοια.και εννοειται οτι φαγητα παμπερ και τετοια δε την επιβαρυνω ηδη κανει αρκετα για μενα.....
εννοειται οτι κανεις δεν ειναι υποχρεωμενος αλλα η θεληση να βοηθησεις το παιδι σου οταν σε εχει αναγκη ειναι χαρακτηριστικο γνωρισμα της μανας υποτιθεται..........

Μπορώ Ευάκι μου να κατανοήσω την πικρία. Η υποχρέωση είναι κοινωνική, που σημαίνει ότι είναι κάτι κρύο που δεν χωράει το συναίσθημα. Οπότε είναι λογικό μια μαμά να αισθάνεται προδωμένη όταν η μαμά ή πεθερά δεν της κρατάει το παιδί σε δύσκολη στιγμή. Εκεί πραγματικά συμφωνώ ότι γεννιέται μια "υποχρέωση" από την πλευρά της μαμάς ή πεθεράς μας να βοηθήσει στην δύσκολη στιγμή όπως θα κάναμε και εμείς για αυτούς άλλωστε. Ουσιαστικά πάλι τίποτα δεν τις υποχρεώνει παρά μόνο το συναίσθημα μπροστά στην αναγκη που τις έχουμε.

να συμπληρωσω ακομη οτι η κοινωνια ποτε δε κρινει αυτες τις πεθερες που δε στεκονται στα παιδια τους...αλλα οταν η νυφη δε κοιταξει την πεθερα ολοι λενε "απαραδεκτη η νυφη...."η δικη μου βεβαια πεθερα παρολο που ειναι αυτη που ειναι κι εχει κανει τοσα οταν την κρατησα σπιτι μου και 1 μηνα την ετρεχα γιατρους δε σκεφτηκε να προσφερει κατι σε μενα,εναν καλο λογο βρε αδερφε...δε ζητησα να ξοδευτει...αλλα οχι...ηταν υποχρεωση μου να το κανω....και δεν αξιζα ουτε ενα ευχαριστω....

Α, Ευάκι ξέρεις τι θα σου πουν. Έχεις υποχρέωση να την ξεσκ@..σεις εσύ επειδή, ξεσκ@..τιζε εκείνη τον άντρα σου όταν ήταν μωρό. Απόψεις που κρατάνε απο παλιά και συμφέρει να τις κουβαλάμε ακόμα, δυστυχώς... Δεν βγάζεις άκρη.

εγώ πάλι διαφωνώ κάθετα με τις απόψεις σας!!!! Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy
(αμαρτία παίρνω...) Παρακαλάω και λέω..ας έρθει εκείνη η ευλογημένη ώρα που θα θέλει η λατρεμένη ντάντεμα και δεν θα μπορεί να κουνηθεί/μιλήσει/δει/ακούσει κλπ και θα της δώσω ό,τι θέλει!!!! Υπηρέτρια κανονική θα γίνω σας το λέω Σας κρατάει η πεθερά το παιδι? - Σελίδα 9 328109 Σας κρατάει η πεθερά το παιδι? - Σελίδα 9 328109 Σας κρατάει η πεθερά το παιδι? - Σελίδα 9 328109 Σας κρατάει η πεθερά το παιδι? - Σελίδα 9 328109 Σας κρατάει η πεθερά το παιδι? - Σελίδα 9 328109 Σας κρατάει η πεθερά το παιδι? - Σελίδα 9 328109 Σας κρατάει η πεθερά το παιδι? - Σελίδα 9 328109 !!!!!!!!!!!!

RANIAASIKIDOY

RANIAASIKIDOY
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
ΑΧ...ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΤΟ ΚΡΑΤΑΝΕ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΠΑΡΑΚΑΛΑΝΕ ΝΑ ΤΟΝ ΠΑΜΕ.ΟΤΑΝ ΓΕΝΝΗΣΑ ΤΟ ΚΡΑΤΟΥΣΑ ΜΟΝ ΜΟΥ.ΟΥΤΕ ΤΟΝ ΠΡΩΤΟ ΚΑΙΡΟ ΔΕΝ ΖΗΤΗΣΑ ΒΟΗΘΕΙΑ. ΕΠΙΑΣΑ ΟΜΩΣ ΔΟΥΛΕΙΑ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΟΤΑΝ ΤΟ ΜΩΡΟ ΗΤΑΝ ΑΚΟΜΗ 2 ΜΗΝΩΝ.ΤΟ ΜΕΤΑΝΟΙΩΣΑ ΣΑΝ ΣΚΥΛΙ.ΒΓΗΚΑ ΕΝΤΕΛΩΣ ΑΠ ΤΟ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΜΟΥ.ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ ΑΥΧΕΝΙΚΟ ΚΑΙ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΞΕΚΟΥΡΑΖΟΜΑΙ ΠΟΛΥ.ΥΠΕΦΕΡΑ ΑΠΟ ΠΟΝΑΚΕΦΑΛΟΥΣ ΜΗΝΕΣ ΟΛΟΚΛΗΡΟΥΣ.ΟΠΟΤΕ ΤΟΝ ΑΦΗΝΑΜΕ ΠΟΛΥ ΣΥΧΝΑ.ΝΑ ΚΑΙ ΚΑΜΙΑ ΒΟΛΤΑ ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ..ΔΕΝ ΜΑΡΕΣΕΙ ΟΜΩΣ ΓΙΑΤΙ ΕΧΟΥΝ ΣΠΑΣΕΙ ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ. ΠΛΕΟΝ ΤΟΝ ΑΦΗΝΩ ΜΟΝΟ ΣΕ ΑΝΑΓΚΗ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟΝ ΑΦΗΝΩ ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ.ΓΙΑΤΙ ΟΛΑ ΜΑΖΙ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΕ.ΟΙ ΠΑΠΠΟΥΔΕΣ ΤΟ ΚΑΚΟΜΑΘΑΙΝΟΥΝ ΠΟΛΥ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΧΩΡΙΣ ΛΟΓΟ. ΞΕΡΕΤΕ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΘΕΛΕΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΑΓΚΑΛΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΧΩ ΤΟΝ ΠΕΘΕΡΟ ΜΟΥ ΝΑ ΤΡΕΧΕΙ ΑΠΟ ΠΙΣΩ ΤΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΦΩΝΑΖΕΙ ΑΓΚΑΛΙΤΣΑ ΑΓΚΑΛΙΤΣΑ???ΘΕΛΟΥΝ ΑΝΑΦΟΡΑ ΓΙΑ ΟΛΑ ΘΑΡΡΕΙΣ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΟ ΤΟΥΣ ΤΟ ΠΑΙΔΙ.ΤΑ ΠΑΝΤΑΜΙΛΑΜΕ.ΔΥΟ ΜΕΡΕΣ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟΝ ΔΟΥΝ ΜΑΣ ΤΗΝ ΛΕΝΕ.ΕΝΤΑΞΕΙ ΕΙΠΑΜΕ ΟΧΙΘ ΚΙ ΕΤΣΙ.ΟΛΟ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ ΜΗ ΤΟ ΔΙΝΕΙΣ ΕΚΕΙΝΟ ΣΤΟ ΠΑΙΔΙ, ΜΙΚΡΟ ΤΟ ΠΗΡΕΣ ΕΚΕΙΝΟ,ΓΙΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΧΡΩΜΑ ΠΟΥ ΘΑ ΤΟΝ ΠΑΤΕ ΜΗΝ ΤΟ ΑΡΡΩΣΤΗΣΕΤΕ ΤΟ ΠΑΙΔΙ.ΜΠΡΑΒΟ ΤΗ ΓΙΑΓΙΑ ΚΟΙΤΑ ΤΙ ΚΑΛΑ ΤΟΝ ΚΟΙΤΑΕΙ ΚΑΙ ΤΕΤΟΙΑ. ΓΙΑ ΟΛΑ ΚΑΤΙ ΕΧΟΥΝ ΝΑ ΠΟΥΝ.ΘΑΡΡΕΙΣ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΜΕ ΤΙΠΟΤΑ..

lenaki1982


Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
RANIAASIKIDOY έγραψε:ΘΕΛΟΥΝ ΑΝΑΦΟΡΑ ΓΙΑ ΟΛΑ ΘΑΡΡΕΙΣ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΟ ΤΟΥΣ ΤΟ ΠΑΙΔΙ.ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΜΙΛΑΜΕ.ΔΥΟ ΜΕΡΕΣ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟΝ ΔΟΥΝ ΜΑΣ ΤΗΝ ΛΕΝΕ.ΕΝΤΑΞΕΙ ΕΙΠΑΜΕ ΟΧΙ ΚΙ ΕΤΣΙ.ΟΛΟ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ ΜΗ ΤΟ ΔΙΝΕΙΣ ΕΚΕΙΝΟ ΣΤΟ ΠΑΙΔΙ, ΜΙΚΡΟ ΤΟ ΠΗΡΕΣ ΕΚΕΙΝΟ,ΓΙΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΧΡΩΜΑ ΠΟΥ ΘΑ ΤΟΝ ΠΑΤΕ ΜΗΝ ΤΟ ΑΡΡΩΣΤΗΣΕΤΕ ΤΟ ΠΑΙΔΙ.ΜΠΡΑΒΟ ΤΗ ΓΙΑΓΙΑ ΚΟΙΤΑ ΤΙ ΚΑΛΑ ΤΟΝ ΚΟΙΤΑΕΙ ΚΑΙ ΤΕΤΟΙΑ. ΓΙΑ ΟΛΑ ΚΑΤΙ ΕΧΟΥΝ ΝΑ ΠΟΥΝ.ΘΑΡΡΕΙΣ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΜΕ ΤΙΠΟΤΑ..
...

markellajohny

markellajohny
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
να'ναι καλα οι γονεις μου που μου τα μεγαλωνουν!!!

dolfin


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
σωστη σε βρισκω.κι εμενα πεθερα γιοκ κοιταει την παρτυ της αλλα να ειναι καλα οι δικοι μου.

markellajohny

markellajohny
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
καλυτερα!!!

victoria lucas

victoria lucas
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
καλησπέρα, καινούρια στο forum αλλά δε μπορούσα να μη πω τον πόνο μου!Εγώ με τη πεθερά μου μέχρι το γάμο είχα πολύ καλές σχέσεις...Αυτό που δυστυχώς δεν είχα αντιληφθεί μέσα στη χαρά μου είναι τα υπέρμετρα ελατώματα της ( της μάνας μου τα΄ξερα) Όταν έμεινα έγκυος αρχίσαν τα χίλια μύρια προβήματα όπως πως θα μεγαλώσει το παιδί και ποιος θα μας βοηθήσει αφού εμείς δουλεύουμε. Χείρα βοηθείας από πουθενά οι 2 γιαγιάδες νεότατες αλλά να παίζουν τους Κινέζους με τη μάνα μου πρωτοστατούσα. "Δεν είσαι καλά που θα κρατήσω το παιδί, εμένα να με ξεχάσεις...Φυσικά η πεθερά έκανε πάρτυ από μεσα της αφου η δικιά μου τη γλίτωνε από το να βρει δικαιολογία( Σημειωτέον ότι εμάς μας μεγάλωσαν οι γιαγιάδες ΒΕΒΑΙΑ) Εγώ μέσα στο άγχος τη μαυρίλα και την απογοήτευση να βλέπω ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΑΛΛΕΣ ΓΙΑΓΙΑΔΕΣ (ΜΑΝΕΣ & ΠΕΘΕΡΕΣ)Να παρακαλαν να κρατήσουν τα εγγόνια τους και να με πιάνει το παράπονο. Αποτέλεσμα αναγκαστήκαμε να πάρουμε γυναίκα ( να μην πω που κατέληξε αυτό ) ώσπου στείλαμε τα παιδια παιδικό. Οι γουρούνες και οι 2 κοιτάνε μόνο τον εαυτούλη τους!!!! και άντε να κοιτάνε τον εαυτούλη τους δε με νοιάζει ΔΕΝ απαίτησα ΠΟΤΕ από κανέναν να μου μεγαλώσει τα παιδιά! Αλλά ούτε σε μια ανάγκη!!!!και μόνο άποψη να έχουν και μόνο προβλήματα να δημιουργούν! Η πεθερά είναι η κατηγορία Παντογνώστης (κουτοπόνηρη) ΕΓΩ όλα τα ξέρω είμαι η καλύτερη δε με φτάνει κανείς! Επίσης σε όλο το κόσμο (σόι) το παίζω ότι βοηθάω τρελλά μη με πάρουν και χαμπάρι!!!Φαντάσου ότι γύρισε η σκρ...φα και είπε μπροστά μου σε μια θεία ότι εμείς φαγωθήκαμε να πάνε τα παιδιά μικρά παιδικό Twisted Evil ( τι ζώον που ήμουν που δεν τη ξεμπρόστιασα!!!)και από πίσω σε διαβάλω μέσω του κουνιάδου και του πεθερού για να μαλώνεις συνεχεια με τον άντρα σου. ++++ότι ΑΑΑΧ πόσο μου λείπουν τα παιδιά καθόλου δεν τα βλέπω! λες και τα χουμε κλειδωμένα ή την είπαμε μην τα πάρεις. Αλλά που να προλάβεις όταν είσαι από καφέ σε καφέ από εκκλησία σε μοναστήρι και όλο το καλοκαίρι κάνεις διακοπές Έτσι σε ένα καυγά μετα από 7 χρόνια και πολύ άντεξα την σιχτιρισα και ησυχασα. Αλλά η πεθερά είναι πεθερά, αυτό της μάνας δε χωνεύεται με τπτ!!!! Πονάει πόλύ δυστυχώς. και επαναλαμβάνω ότι κανείς δεν είναι υποχρεωμένος αλλά ρε παιδιά να τα κουβαλάω στη δουλειά μαζί μου όταν και οι 2 ξύνονται και μένουν δίπλα μας????? ΕΛΕΟΣ!!!!!

Αnna1975


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
victoria lucas έγραψε:καλησπέρα, καινούρια στο forum αλλά δε μπορούσα να μη πω τον πόνο μου!Εγώ με τη πεθερά μου μέχρι το γάμο είχα πολύ καλές σχέσεις...Αυτό που δυστυχώς δεν είχα αντιληφθεί μέσα στη χαρά μου είναι τα υπέρμετρα ελατώματα της ( της μάνας μου τα΄ξερα) Όταν έμεινα έγκυος αρχίσαν τα χίλια μύρια προβήματα όπως πως θα μεγαλώσει το παιδί και ποιος θα μας βοηθήσει αφού εμείς δουλεύουμε. Χείρα βοηθείας από πουθενά οι 2 γιαγιάδες νεότατες αλλά να παίζουν τους Κινέζους με τη μάνα μου πρωτοστατούσα. "Δεν είσαι καλά που θα κρατήσω το παιδί, εμένα να με ξεχάσεις...Φυσικά η πεθερά έκανε πάρτυ από μεσα της αφου η δικιά μου τη γλίτωνε από το να βρει δικαιολογία( Σημειωτέον ότι εμάς μας μεγάλωσαν οι γιαγιάδες ΒΕΒΑΙΑ) Εγώ μέσα στο άγχος τη μαυρίλα και την απογοήτευση να βλέπω ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΑΛΛΕΣ ΓΙΑΓΙΑΔΕΣ (ΜΑΝΕΣ & ΠΕΘΕΡΕΣ)Να παρακαλαν να κρατήσουν τα εγγόνια τους και να με πιάνει το παράπονο. Αποτέλεσμα αναγκαστήκαμε να πάρουμε γυναίκα ( να μην πω που κατέληξε αυτό ) ώσπου στείλαμε τα παιδια παιδικό. Οι γουρούνες και οι 2 κοιτάνε μόνο τον εαυτούλη τους!!!! και άντε να κοιτάνε τον εαυτούλη τους δε με νοιάζει ΔΕΝ απαίτησα ΠΟΤΕ από κανέναν να μου μεγαλώσει τα παιδιά! Αλλά ούτε σε μια ανάγκη!!!!και μόνο άποψη να έχουν και μόνο προβλήματα να δημιουργούν! Η πεθερά είναι η κατηγορία Παντογνώστης (κουτοπόνηρη) ΕΓΩ όλα τα ξέρω είμαι η καλύτερη δε με φτάνει κανείς! Επίσης σε όλο το κόσμο (σόι) το παίζω ότι βοηθάω τρελλά μη με πάρουν και χαμπάρι!!!Φαντάσου ότι γύρισε η σκρ...φα και είπε μπροστά μου σε μια θεία ότι εμείς φαγωθήκαμε να πάνε τα παιδιά μικρά παιδικό Twisted Evil ( τι ζώον που ήμουν που δεν τη ξεμπρόστιασα!!!)και από πίσω σε διαβάλω μέσω του κουνιάδου και του πεθερού για να μαλώνεις συνεχεια με τον άντρα σου. ++++ότι ΑΑΑΧ πόσο μου λείπουν τα παιδιά καθόλου δεν τα βλέπω! λες και τα χουμε κλειδωμένα ή την είπαμε μην τα πάρεις. Αλλά που να προλάβεις όταν είσαι από καφέ σε καφέ από εκκλησία σε μοναστήρι και όλο το καλοκαίρι κάνεις διακοπές Έτσι σε ένα καυγά μετα από 7 χρόνια και πολύ άντεξα την σιχτιρισα και ησυχασα. Αλλά η πεθερά είναι πεθερά, αυτό της μάνας δε χωνεύεται με τπτ!!!! Πονάει πόλύ δυστυχώς. και επαναλαμβάνω ότι κανείς δεν είναι υποχρεωμένος αλλά ρε παιδιά να τα κουβαλάω στη δουλειά μαζί μου όταν και οι 2 ξύνονται και μένουν δίπλα μας????? ΕΛΕΟΣ!!!!!



κοριτσι μου εχεις απολυτο δικιο .δεν ειπαμρε να σου μεγαλωσει τα παιδια να σε βοηθησει .την στιγμη που δουλευεις και δεν εχει κατι αλλο να κανει .και πες απο την πεθερα το καταλαβαινω .αλλα απο την μητρα σου .που επρεπε να σε βοηθησει απαραδεκτο.ευτηχως η μητερα μου οποτε της ζητησω βοηθεια ειναι προσχαρη να βοηθησει .αλλα καννενα δεν μπορουμε να αναγκασουμε.καλα εκανες και τα στειλες παιδικο θα μαθουν και πραγματα.οχι ομως να σου λενε οτι δεν θελεις εσυ και να τα στειλες με το ζορι παιδικο.την επομενη φορα στολισε την .που απο την ειπες το εκανες και μπραβο σου.

elenidek

elenidek
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
ευτυχώς ανήκω στην μειοψηφία. η πεθερά μου κρατάει το μικρό οποτε και για οσο θελω. μενουμε πανω κατω και βολευει πολυ. τώρα που δουλευω όμως τον πηγαινω στη μητέρα μου γιατί θηλάζω και η μητέρα μου μένει κοντα στη δουλειά μου. δόξα το θεο και οι 2 γιαγιάδες το προσέχουν . διαβάζω ιστορίες εδώ μέσα και φρίττω! εντάξει κανένας δεν τις υποχρεώνει. είμαι εναντίον της ρήσης ότι οι γιαγιάδες είναι για να μεγαλώνουν εγγόνια. δεν είναι υποχρεώμένες απλά όταν το κανουν το κανουν επειδή το θέλουν. είναι δυνατο να μη θέλουν να περάσουν μερικές στιγμές με το εγγονάκι τους? και μετά παραπονιουνται ότι το παιδί δεν τους αγαπάεικαι δεν τους κάνει χαρούλες? φτου φτου φτου μου μη με ματιάσω γερές να ειναι οι δικές μου και έτσι να συνεχίσουν

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 9 από 10]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις