Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
282 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 282 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 8]

1ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΜΗΤΡΙΚΟΥ ΘΗΛΑΣΜΟΥ Empty ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΜΗΤΡΙΚΟΥ ΘΗΛΑΣΜΟΥ Σαβ Αυγ 06, 2011 12:15 pm

elenidek

elenidek
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
http://www.karatzova.com/2011/08/blog-post_2475.html

ΔΙΑΒΑΣΑ ΤΟΝ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΣΥΝΔΕΣΜΟ ΠΡΙΝ ΛΙΓΟ ΚΑΙ ΟΜΟΛΟΓΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΗΞΕΡΑ ΠΩΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΜΗΤΡΙΚΟΥ ΘΗΛΑΣΜΟΥ. ΕΣΕΙΣ ΤΟ ΞΕΡΑΤΕ?

artemis-karabet-mpempa

artemis-karabet-mpempa
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
όχι άλλα ούτε με νοιάζει.. έχουν κάνει κάτι τόσο φυσικό εμπόριο, έτσι νομίζω, κ επίσης μα ς αγχώνουν τόσο πολύ με τον θηλασμό κ πόσο κακές μανούλες κ άχρηστες θαμαστε, που τελικά λίγες τα καταφέρνουν..


Είμαι φυσικά υπέρ του θηλασμού, άλλα έλεος με αυτή την υστερία κ με τον διαχωρισμό ποιές θηλάσαν κ ποιες όχι....................

gogi

gogi
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Αρτεμις θα συμφωνησω μαζι σου αλλα καλα κανουν και το διαφημιζουν κ γινεται αυτη η εκστρατεια γιατι στα νοσοκομεια ακομα κ στα ιδιωτικα δεν βοηθανε,προωθουν το ξενο γαλα με μεγαλη ευκολια.Εμενα δεν με βοηθησαν καθολου κ μαλιστα με τρομαξαν οτι το παιδι αν δεν φαει θα αρρωστησει κ θα παθει ικτερο.

http://momof2princes.blogspot.com

Lilliput

Lilliput
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
εγώ το ξέρω φυσικά και παρακολουθώ άπειρα σεμινάρια κάθε χρόνο εκείνη την εβδομάδα,λόγω της ειδικότητας.

αυτό που έχω να πω είναι το εξής : μετά την γέννηση ο θηλασμός είναι το πολυτιμότερο δώρο που μπορεί να χαρίσει μία μητέρα στο παιδάκι της. και ένα τεράστιο μπράβο σε όσες έχουν καταφέρει να θηλάσουν πέρα από τις ημέρες παραμονής τους στο μαιευτήριο!! η θέληση παίζει πολύ σημαντικό ρόλο!! η αποχή από τον θηλασμό πλην σοβαρών καταστάσεων, δεν δικαιολογείται σε καμία των περιπτώσεων.

artemis-karabet-mpempa

artemis-karabet-mpempa
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Λυπάμαι άλλα διαφωνώ... Δεν θέλω όμως να έρθω σε αντιπαράθεση με καμία...

Δεν μου αρέσει που είσαι απόλυτη ότι η αποχή από τον θηλασμό δεν δικαιολογείται..


Ναι άμα έχεις όλη μέρα παιδιά, σπίτι, δουλειά κ ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ άγχος, κ δεν έχεις στάλα γάλα, ΝΑΙ δικαιολογείται..

Οπως για μένα δικαιολογείται κ η μανούλα που δεν ΘΕΛΕΙ να θηλάσει, γιατί ψυχολογικά είναι χάλια κ η διαδικασία την κάνει ακόμα χειρότερα..

lenaki1982


Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
artemis-karabet-mpempa έγραψε:Λυπάμαι άλλα διαφωνώ... Δεν θέλω όμως να έρθω σε αντιπαράθεση με καμία...

Δεν μου αρέσει που είσαι απόλυτη ότι η αποχή από τον θηλασμό δεν δικαιολογείται..


Ναι άμα έχεις όλη μέρα παιδιά, σπίτι, δουλειά κ ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ άγχος, κ δεν έχεις στάλα γάλα, ΝΑΙ δικαιολογείται..

Οπως για μένα δικαιολογείται κ η μανούλα που δεν ΘΕΛΕΙ να θηλάσει, γιατί ψυχολογικά είναι χάλια κ η διαδικασία την κάνει ακόμα χειρότερα..
και εγώ συμφωνώ.

gogi

gogi
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΤΗΝ ΕΠΙΛΟΓΗ ΤΗΣ ΜΑΜΑΣ ΝΑ ΕΠΙΛΕΞΕΙ.ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΙΣΘΑΝΕΤΑΙ ΕΝΟΧΕΣ ΚΑΜΙΑ ΜΑΜΑ ΜΕ ΑΥΤΟ.ΑΠΛΑ ΑΝΑΡΩΤΙΕΜΑΙ ΑΦΟΥ ΘΕΛΟΥΜΕ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ,ΡΩΤΑΜΕ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΤΟΝ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ Κ ΤΑ ΤΗΡΟΥΜΕ ΕΥΛΑΒΙΚΑ ,ΞΕΡΟΝΤΑΣ ΟΤΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΓΑΛΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ Κ ΤΟ ΠΟΣΑ ΕΦΟΔΙΑ ΤΟΥ ΔΙΝΕΙ ΑΠΟΚΛΕΙΟΥΜΕ Κ ΔΕΝ ΜΑΣ ΒΟΗΘΑΕΙ Κ ΤΟ ΠΕΡΟΒΑΛΛΟΝ ΜΑΣ ΣΕ ΑΥΤΟ.Κ ΕΝΝΟΕΙΤΕ ΟΤΙ ΜΙΑ ΜΑΜΑ ΜΕ ΤΑ ΣΗΜΕΡΙΝΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ ΕΡΓΑΣΙΑΣ Κ ΚΑΤΟΙΚΟΣ ΕΛΛΑΔΑΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΘΗΛΑΣΕΙ ΟΣΟ Κ ΝΑ ΘΕΛΕΙ.

http://momof2princes.blogspot.com

Lilliput

Lilliput
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ούτε εγώ έχω διάθεση για αντιπαραθέσεις γλυκιά μου,ειδικά αυτή την στιγμή Razz . ο καθείς με τα πιστεύω του. υποστηρίζω σχεδόν φανατικά τον θηλασμό, το ξέρουν κάποιες κοπέλες εδώ και έχω ασχοληθεί πάρα πολύ με το συγκεκριμένο θέμα, έχω συναντήσει χίλιους διαφορετικούς τύπους γυναικών μαζί με τις απόψεις τους,άρα μπορώ να σε καταλάβω εν μέρει.. [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

artemis-karabet-mpempa

artemis-karabet-mpempa
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Είμαι υπερ του θηλασμού κ θαυμάζω όσες τα καταφέρανε.. άλλα δεν κρίνω κανέναν άλλο, ο καθένας με τους λόγους του.. ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΜΗΤΡΙΚΟΥ ΘΗΛΑΣΜΟΥ 417472 ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΜΗΤΡΙΚΟΥ ΘΗΛΑΣΜΟΥ 417472

cinderella

cinderella
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
τεράστιο θέμα!!! εγώ πάλι δεν μπορώ να καταλάβω πώς είναι δυνατόν να θέλεις να γεννήσεις ένα παιδί κ να μη θέλεις να το μεγαλώσεις!! Και να το τρέφει η αγελαδίτσα, κατσικούλα και όλα τα αξιολάτρευτα ζωάκια!! Μόνο στις περιπτώσεις αρρώστειας το καταλαβαίνω! Εγώ τις δίδυμες δεν τις θήλασα, παρα μόνο 3,5 μήνες κ αυτό με το βάσανο θήλαστρο-μπιμπερό, αλλά τη μικρή τη θηλάζω 21 μήνες κ είναι απίστευτα αυτά που παίρνω! Και πάλεψα πάααρα πολύ για το θηλασμό!! Αν έχεις βιώσει και τις 2 καταστάσεις, τότε μόνο μπορείς να συγκρίνεις!!!! ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΜΗΤΡΙΚΟΥ ΘΗΛΑΣΜΟΥ 136747 ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΜΗΤΡΙΚΟΥ ΘΗΛΑΣΜΟΥ 136747 ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΜΗΤΡΙΚΟΥ ΘΗΛΑΣΜΟΥ 136747 ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΜΗΤΡΙΚΟΥ ΘΗΛΑΣΜΟΥ 136747 ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΜΗΤΡΙΚΟΥ ΘΗΛΑΣΜΟΥ 136747 ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΜΗΤΡΙΚΟΥ ΘΗΛΑΣΜΟΥ 136747 ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΜΗΤΡΙΚΟΥ ΘΗΛΑΣΜΟΥ 136747 ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΜΗΤΡΙΚΟΥ ΘΗΛΑΣΜΟΥ 136747 ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΜΗΤΡΙΚΟΥ ΘΗΛΑΣΜΟΥ 136747 ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΜΗΤΡΙΚΟΥ ΘΗΛΑΣΜΟΥ 136747 ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΜΗΤΡΙΚΟΥ ΘΗΛΑΣΜΟΥ 136747

beba160a

beba160a
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
artemis-karabet-mpempa έγραψε:όχι άλλα ούτε με νοιάζει.. έχουν κάνει κάτι τόσο φυσικό εμπόριο, έτσι νομίζω, κ επίσης μα ς αγχώνουν τόσο πολύ με τον θηλασμό κ πόσο κακές μανούλες κ άχρηστες θαμαστε, που τελικά λίγες τα καταφέρνουν..


Είμαι φυσικά υπέρ του θηλασμού, άλλα έλεος με αυτή την υστερία κ με τον διαχωρισμό ποιές θηλάσαν κ ποιες όχι....................


ποσο δικιο εχεις.τα πιο φυσικα και αυτονοητα πραγματα στην ζωη εχουν γινει βορα στα στοματα επιτιδιων που εκμεταλευονται τα παντα!!!!! πανακριβα "βοηθηματα", εξωφρενικα ποσα για σεμιναρια κατ οικον που ο τελικος σκοπος ειναι η προωθηση προιοντων συγκεκριμενων εταιριων κλπ.
εγω ειμαι φανατικη του θηλασμου χωρις οπως λες να μπω στην διαδικασια να κατακρινω την αλλη αποψη. εκανα και καποια δωρεαν σεμιναρια θηλασμου και ενημερωθηκα και απο μονη μου απο βιβλια το net k.a. ναι στο θηλασμο οχι στο εμποριο γυρω απο αυτον
ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΜΗΤΡΙΚΟΥ ΘΗΛΑΣΜΟΥ 401147

zoekopa

zoekopa
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Πιστεύω πως ειναι καλες αυτες οι εκστρατειες γιατι ενημερωνουν τις νεαρες μανουλες για το θηλασμο! (οπως και εμενα στην αρχη με βοηθησαν πολύ!!!) Η ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΑΝ ΓΙΑ ΕΝΑΝ ΕΠΙΤΥΧΗΜΕΝΟ ΘΗΛΑΣΜΟ study !! και ειναι σιγουρο οτι δεν το κανουν για να νιωσουν ασχημα οι μανουλες που δεν τα καταφεραν, ισα ισα να τις βοηθησουν σε οσες το θελουν. Δυστυχως ο θηλασμος δεν ειναι κατι που γινεται ενστικτωδως, πρεπει καποιος να στο διδαξει (πχ οι μαμαδες μας Very Happy ) αλλα ετσι οπως ήρθαν τα πραγματα στην εποχη μας αυτη η "αλυσιδα" κοπηκε!Και ενας λογος που δεν βοηθα στη σωστη ενημερωση περι θηλασμου ειναι ο βομβαρδισμος των διαφημησεων απο τις γαλακτοβιομηχανιες.
Φυσικα δε θελω να κρινω κανεναν, η καθε μια μαμα μεγαλωνει τα παιδια της οπως καμια αλλη και οπως κρινει αυτη οτι ειναι σωστο, και οπως ειναι γνωστο ευτυχισμενη μαμα, ευτυχισμενο παιδι!!!
ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΜΗΤΡΙΚΟΥ ΘΗΛΑΣΜΟΥ 788471

elenidek

elenidek
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
κορίτσια νομιζω οτι δεν πρεπει να κατακρινουμε μανουλες που δε θηλαζουν. το οτι δεν εχεις γαλα καποιες φορες δεν ειναι ο μονος λογος για να μη θηλασεις. παιζει τεραστιο ρολο η ψυχολογια και η στηριξη απο τους γυρω. ξερετε ποσο αγωνα εκανα για να μην τα παρατησω στο 40ημερο οταν ειχα γεμισει ραγαδες θηλης? ο πονος ηταν αφορητος και η ωρα που επρεπε να φαει ο μικρος μαρτυριο για μενα. καθε φορα εκανα πανω απο 15 λεπτα γιανα βρω το κουραγιο να τον βαλω στο στηθος. το μωρο εκλαιγε απο πεινα εγω απο πονο και τσακωνομουν και με τον αντρα μου γι΄ αυτο.
ξαφνιαστηκα ευχαριστα με την εβδομαδα μητρικου θηλασμου γιατι Ε Π Ι Τ Ε Λ Ο Υ Σ καποιος πρεπει να ενημερωσει σωστα τις νεες μανουλες. γεννησα σε κορυφαιο ιδιωτικο μαιευτηριο αλλα δυστυχως οι μαιες περα απο το να ερχονται στην πορτα και να ρωτανε : ολα καλα εδω? θηλαζετε? δεν εκαναν τιποτε αλλο. δεν ηρθαν να δωσουν οδηγιες να μας καθοδηγησουν. αντιθετως γνωρισα νοσοκομειακο παιδιατρο ο οποιος με στηριξε και με ωθησε να συνεχισω το θηλασμο. και ειτε το πιστευετε ειτε οχι η παιδιατρος που εχουμε τωρα, οταν ακουσε οτι θηλαζω ξαφνιαστηκε. μου ειπε οτι ο θηλασμος ειναι πραγμα σπανιο στην εποχη μας για τις Ελληνιδες!
οποτε μπραβο σε οσες θηλαζουν αλλα και προς Θεου μην κατακρινουμε οσες δε θηλαζουν. καποιο λογο θα εχουν

Lilliput

Lilliput
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Δεν κατακρίνει κανείς τις μανούλες που δεν θηλάζουν.Είναι ένα θέμα κι αυτό και όλες λέμε τις απόψεις μας. Very Happy

zoekopa

zoekopa
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Lilliput έγραψε:Δεν κατακρίνει κανείς τις μανούλες που δεν θηλάζουν.Είναι ένα θέμα κι αυτό και όλες λέμε τις απόψεις μας. Very Happy
Συμφωνω, κανεις δεν κατακρινει κανεναν!!!!! ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΜΗΤΡΙΚΟΥ ΘΗΛΑΣΜΟΥ 417472

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Απλά νομιζω οτι οποιος τα εχει καλά με τον εαυτό του εχει γιατρεψει τις πληγες του και δεν θιγεται προσωπικά. Εγω θήλασα μονο 3,5 μηνες και οχι αποκλειστικά αλλα κανενας δεν βρεθηκε να με κατηγορησει γι' αυτο. Καλό ειναι να είμαστε χαλαροί και να μην προσωποποιουμε τα λεγομενα των αλλων γενικότερα. Δεν εχουν στοχο εμας, οι προσωπικές απόψεις των άλλων.

Λατρεύω τον θηλασμο και οτι τον αφορά! Νομίζω ότι γεννά τα πιο τρυφερα συναισθηματα! Κριμα που για εμένα κράτησε λίγο! Στο επόμενο παιδακι θα κρατησει περισσότερο γιατι τωρα και εγω αφού έπαθα, εμαθα και ειμαι πολυ πιο ενημερωμενη! Και χαίρομαι ιδιαίτερα που ακόμα και το παραμικρό πρόβλημα να εχεις, υπάρχουν μαμάδες που σκίζονται να σε βοηθήσουν μεσα απο τις γνωσεις και τις εμπειρίες τους. Θετική ενεργεια κορίτσια! Δεν χρειάζεται να χαλιόμαστε χωρίς λόγο! Η λεξη θηλασμος έχει αναγκη να ακούγεται στην χώρα μας και θεωρώ πως είναι ένα μήνυμα που πρέπει να διαδωθεί γιατι πολλοί έχουν συμφεροντα εναντιον του.

Στόχος είναι λοιπον να είναι ενημερωμένη η κάθε μέλλουσα μαμα, και εφόσον γνωρίζει για τον θηλασμό και για το μπιμπερό, να επιλέγει εκείνη οτι την βολεύει. Προς το παρρόν, οι περισσότερες εχουμε μεν την επιθυμία, αλλά στο τελος καταλήγουμε στο μπιμπερο. Εγώ δυσκολευτηκα να απογαλακτιστω συναισθηματικά από αυτή τη διαδικασία και θεωρω πως είναι κρίμα και θα ήθελα κάποιον να με παρει από το χέρι στις δύσκολες στιγμές, να μου πει μια καλή κουβέντα και να μου δείξει τον τρόπο.

Και αν οντως υπάρχουν συμφεροντα που προκύπτουν απο τον θηλασμο, χαλάλι λεώ εγω. Αλλα δυστυχώς στην χώρα μας υπάρχουν μεγαλύτερα συμφεροντα από το ξενο. Είναι καλύτερο να θηλάζουν τα μωρά κι ας εισπρατουν κάποιοι ή είναι καλυτερο να πίνουν ξενο γάλα και να εισπρατουν κάποιοι αλλοι; Εγω αν πρεπει να επιλεξω ενα από τα 2 προτιμώ το πρωτο πάντως.

Νομίζω ότι είναι πλεων κατανοητό οτι κανεις δεν τα βαζει με μάνες που δεν θήλασαν είτε επειδη δεν τα καταφεραν είτε επειδή δεν ήθελαν. Με την αντιμετώπιση και την παραπληροφορηση που υπάρχει στην χωρα μας για τον θηλασμο τα βαζουμε μονο.

giouli73

giouli73
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Βρε κορίτσια εγώ έχω 2 παιδιά και τα 2 κατάφερα να τα θηλάσω 1 μήνα δυστυχώς. Έχω εισέχουσες και να μην λένε να βγούνε με τίποτα έξω, ούτε τα παιδιά να πιάσουν της σιλικόνης. Έκλαιφαν ασταμάτητα γιατί πείναγαν και είχα έτοιμο και γάλα που είχα βγάλει με θήλαστρο. Τι να κάνω να ψοφήσουν στην πείνα αφού δεν μπορούσαμε να τα καταφέρουμε? Με το θήλαστρο μου κόπηκε στον ένα μήνα το γάλα. Τι να κάνω αφού δεν είχα γάλα τα έθρεψε η αγελαδίτσα.

artemis-karabet-mpempa

artemis-karabet-mpempa
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Τον γιο μου τον θήλασα δυο μήνες κ όχι αποκλειστικά, δεν του έφτανε..


Την κόρη μου, ενώ είχα φουλ γάλα, έρχεται ο παιδίατρος κ μου λέει ότι η μικρή έχει χαλινό κ μια εξόστοση ( τίποτα δλδ, άλλα τότε μου φάνηκαν βουνό.. η εξόστοση έφυγε στο μήνα πάνω) πάπαλα το γάλα.. 20 μέρες πάλευα, στο τέλος έφτασα οριακά για επιλόχειο κ τα παράτησα..

artemis-karabet-mpempa

artemis-karabet-mpempa
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Είμαστε όλες μανούλες, δεν θα κριθούμε από αυτό!! Κ ας μην κρίνουμε ούτε κ μεις!!


Κ δυστυχώς στην Ελλάδα ΟΛΑ γίνονται εμπόριο!! ΟΛΑΑΑΑΑΑΑΑ

artemis-karabet-mpempa

artemis-karabet-mpempa
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Συγχωρέστε με, δουλεύω 11 χρόνια σε ιδιωτικό νοσοκομείο, έχω δει τα απίστευτα..

gogi

gogi
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
ΑΧ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΕΠΙΛΕΓΕΙ Ο ΚΑΘΕ ΕΝΑΣ ΟΤΙ ΘΕΛΕΙ.ΜΗΝ ΣΤΕΝΑΧΩΡΙΟΥΝΤΑΙ ΟΙ ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΣΑΝ,ΑΠΛΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΟΛΥ ΣΤΗΝ ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ Κ ΣΤΟΝ ΠΕΡΙΓΥΡΩ,ΑΝ ΑΥΤΑ ΤΑ ΔΥΟ ΕΙΝΑΙ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΠΑΕΙ Η ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΓΙΑ ΘΗΛΑΣΜΟ.ΕΞΑΛΟΥ ΑΚΟΜΑ Κ ΣΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΠΟΥ ΜΕΓΑΛΩΝΟΥΜΕ ΤΑ ΜΩΡΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ,ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΝΑ ΠΕΙ ΟΤΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ ΣΩΣΤΑ.ΦΙΛΙΑ.

http://momof2princes.blogspot.com

artemis-karabet-mpempa

artemis-karabet-mpempa
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
gogi έγραψε:ΑΧ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΕΠΙΛΕΓΕΙ Ο ΚΑΘΕ ΕΝΑΣ ΟΤΙ ΘΕΛΕΙ.ΜΗΝ ΣΤΕΝΑΧΩΡΙΟΥΝΤΑΙ ΟΙ ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΣΑΝ,ΑΠΛΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΟΛΥ ΣΤΗΝ ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ Κ ΣΤΟΝ ΠΕΡΙΓΥΡΩ,ΑΝ ΑΥΤΑ ΤΑ ΔΥΟ ΕΙΝΑΙ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΠΑΕΙ Η ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΓΙΑ ΘΗΛΑΣΜΟ.ΕΞΑΛΟΥ ΑΚΟΜΑ Κ ΣΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΠΟΥ ΜΕΓΑΛΩΝΟΥΜΕ ΤΑ ΜΩΡΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ,ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΝΑ ΠΕΙ ΟΤΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ ΣΩΣΤΑ.ΦΙΛΙΑ.

Σωστή.....

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
gogi έγραψε:ΑΧ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΕΠΙΛΕΓΕΙ Ο ΚΑΘΕ ΕΝΑΣ ΟΤΙ ΘΕΛΕΙ.ΜΗΝ ΣΤΕΝΑΧΩΡΙΟΥΝΤΑΙ ΟΙ ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΣΑΝ,ΑΠΛΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΟΛΥ ΣΤΗΝ ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ Κ ΣΤΟΝ ΠΕΡΙΓΥΡΩ,ΑΝ ΑΥΤΑ ΤΑ ΔΥΟ ΕΙΝΑΙ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΠΑΕΙ Η ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΓΙΑ ΘΗΛΑΣΜΟ.ΕΞΑΛΟΥ ΑΚΟΜΑ Κ ΣΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΠΟΥ ΜΕΓΑΛΩΝΟΥΜΕ ΤΑ ΜΩΡΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ,ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΝΑ ΠΕΙ ΟΤΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ ΣΩΣΤΑ.ΦΙΛΙΑ.

Συμφωνω και εγω. Ομως μια και ανεφερες τον τρόπο που μεγαλώνουμε τα παιδιά μας, εγω θα προσθεσω πως εμείς τον επιλέγουμε. Εγώ όμως δεν επέλεξα συνειδητα να αποθηλάσω τοσο σύντομα. Καποιοι άλλοι επηρεασαν την επιλογή μου. Καταλαβες ποια ειναι η διαφορά; Αυτό νομίζω πρέπει να εξαλειφθει και η κάθε μαμα να επιλέγει σύμφωνα με τα δικά της θελω. Εχουμε ανάγκη από ενημερωση. Όλες έχουμε ακούσει για την μοναδικότητα του κάθε παιδιού και η κάθε μαμά που ξέρει το δικό της παιδί και αποφασίζει γι' αυτό κανει τις δικες της επιλογές. Αλλα εγώ θα ήθελα να μην με οδηγουσαν τόσοι 'ειδικοι' με κακες συμβουλες στον αποθηλασμο. Το καταλαβα αργα και δεν μου άρεσε για εναν και μοναδικο λογο. Δεν το επέλεξα. Νομίζω λοιπον ότι -οπως και εσύ είπες- οι επιλογές τις κάθε μαμας για το παιδί της δεν μπορουν να γινουν αντικείμενο κριτικης και να πούμε με βαση την δική μας κρίση αν ειναι σωστές ή λάθος. Εγω προσωπικά δεν θα τις χαρακτήριζα ποτε λαθος, ακομα κι αν δεν τις εφάρμοζα στο δικο μου παιδι. Ομως δεν θελω να βλεπω αυτες οι επιλογες των μαμαδων να καταπιεζονται και να θαβονται τελικά. Εγω λάθη εκανα οσες φορές δεν ακουσα το μητρικο μου ενστικτο. Και ξέρουμε πως για μια μαμα δεν έχει σημασία αν πιστεύουν οι άλλοι πως εχει κανει λάθος. Αλλά είναι πολύ ψυχοφθόρο όταν η ίδια θεωρεί πως έκανε κατι λάθος και σαν κλασικές ελληνιδες μάνες, είμαστε αυστηρές με τον εαυτό μας οταν νιώθουμε ότι βλαπτουμε τα παιδιά μας και δεν το ξεπερναμε γρήγορα. Και μπορεί καποια στιγμή να το ξεπεράσουμε και να συγχωρέσουμε τον εαυτο μας αλλα ποτέ δεν το ξεχναμε. Λάθος και σωστό για τους άλλους δεν υπάρχει. Είναι υποκειμενικές εννοιες και μονο η κάθεμια για τον εαυτό της μπορεί να πει με σιγουριά.

chicken

chicken
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Έχω βαρεθεί να διαβάζω σε κάθε θέμα για τον θηλασμό το πόσο επηρρεάστηκε κάποια μαμά να αποθηλάσει νωρίς, πόσο δεν είχε γάλα, πόσο παίζει η ψυχολογία ρόλο, πόσο σημαντική είναι η ενημέρωση για θηλασμό...
Είναι τόσο μα τόσο σημαντικό να ακούμε το μητρικό μας ένστικτο. Είναι τόσο φυσικό να θηλάζουμε τα παιδιά μας χωρίς συμπληρώματα που είναι σχεδόν θλιβερό πόσες μαμάδες τελικά τα καταφέρνουν.
Κατά την δική μου γνώμη δεν φταίει η ενημέρωση, πόσες κοπέλες στην Αφρική έχουν ενημερωθεί απο συμβούλους θηλασμού?
Ναι, αυτές λέω που έχουν πάνω τους κρεμασμένο ένα τρίχρονο παιδάκι που θηλάζει ακόμα.
Εν κατακλείδι, εγώ ένα πράγμα ξέρω. Όποια θέλει να θηλάσει θηλάζει.-
Δεν θυμάμαι που είχα διαβάσει για μια μαμά που υιοθέτησε ένα παιδάκι και το θήλασε αποκλειστικά. Δεν ήταν η βιολογική του μαμά, και όμως κατάφερε να θηλάσει αποκλειστικά!
Οπότε ας μην κρυβόμαστε πίσω απο το δάκτυλό μας. Ο θηλασμός είναι δύσκολο πράγμα. Υπέροχο, αλλά μέχρι να καθιερωθεί πάρα μα πάρα πολύ δύσκολο και τρομερά επίπονο. (Βασικά και τώρα επίπονο είναι που η κόρη μου έχει 8 δόντια και ασυναίσθητα δαγκώνει όταν την θηλάζω και την παίρνει ο ύπνος... Rolling Eyes )

zoekopa

zoekopa
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
chicken έγραψε:Έχω βαρεθεί να διαβάζω σε κάθε θέμα για τον θηλασμό το πόσο επηρρεάστηκε κάποια μαμά να αποθηλάσει νωρίς, πόσο δεν είχε γάλα, πόσο παίζει η ψυχολογία ρόλο, πόσο σημαντική είναι η ενημέρωση για θηλασμό...
Είναι τόσο μα τόσο σημαντικό να ακούμε το μητρικό μας ένστικτο. Είναι τόσο φυσικό να θηλάζουμε τα παιδιά μας χωρίς συμπληρώματα που είναι σχεδόν θλιβερό πόσες μαμάδες τελικά τα καταφέρνουν.
Κατά την δική μου γνώμη δεν φταίει η ενημέρωση, πόσες κοπέλες στην Αφρική έχουν ενημερωθεί απο συμβούλους θηλασμού?
Ναι, αυτές λέω που έχουν πάνω τους κρεμασμένο ένα τρίχρονο παιδάκι που θηλάζει ακόμα.
Εν κατακλείδι, εγώ ένα πράγμα ξέρω. Όποια θέλει να θηλάσει θηλάζει.-
Δεν θυμάμαι που είχα διαβάσει για μια μαμά που υιοθέτησε ένα παιδάκι και το θήλασε αποκλειστικά. Δεν ήταν η βιολογική του μαμά, και όμως κατάφερε να θηλάσει αποκλειστικά!
Οπότε ας μην κρυβόμαστε πίσω απο το δάκτυλό μας. Ο θηλασμός είναι δύσκολο πράγμα. Υπέροχο, αλλά μέχρι να καθιερωθεί πάρα μα πάρα πολύ δύσκολο και τρομερά επίπονο. (Βασικά και τώρα επίπονο είναι που η κόρη μου έχει 8 δόντια και ασυναίσθητα δαγκώνει όταν την θηλάζω και την παίρνει ο ύπνος... Rolling Eyes )
YOU GO GIRL!!!!!!!!! ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΜΗΤΡΙΚΟΥ ΘΗΛΑΣΜΟΥ 215994

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 8]

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις