Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
322 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 322 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 5 από 8]

giouli73

giouli73
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
chicken έγραψε:Δηλαδή είμαι εγώ απόλυτη που υπερασπίζομαι την άποψή μου και όχι εσείς που υπερασπίζεστε την δική σας?
Ωραία...


Εμένα δεν είναι άποψη κορίτσι μου είναι προσωπική εμπειρία.





πολύ ωραίο επιχείρημα αυτό!
Αν ήμουν απόλυτη, δεν θα εξηγούσα την αποψή μου, δεν θα έκανα διάλογο.



Ναι απαντάς καλό μου κορίτσι τονίζοντας όμως ότι όποια θέλει μπορεί να τα καταφέρει.


Γιούλη με ειρωνεύεσαι και λυπάμαι που αυτός είναι ο τρόπος που έχεις μάθει να απαντάς. Θέλεις αλήθεια να σου δείξω πόσο μπορώ να ειρωνευτώ? Αυτό θα κάνουμε?


Μπορεί και να είναι ειρωνεία καλό μου παιδί. Αλλά καμιά φορά μου το βγάζει και ο συνομιλητής μου. Τι θα ήθελες να σου απαντήσω στην ερώτηση γιατί δεν θηλάζουν όλες? Επίσης είδες για να με γνωρίζεις χρόνια? Μου λες ο τρόπος που έχω μάθει να απαντώ. Εγώ δεν θυμάμαι να έχω ξαναμιλήσει μαζί σου.

Διαβάζεις αυτά που γράφεις ή απλά γράφεις για να δημιουργείς εντυπώσεις?


Τι εντυπώσεις να δημιουργήσω δεν πάω για δήμαρχος.



Λές:
Πόσες γυναίκες ξέρεις επιτέλους? Σε πόσα σπίτια έχεις μπει? Πως ξέρεις ότι αυτές που λένε ότι δεν τα κατάφεραν για διάφορους λόγους λένε ψέματα.


Αν έχουν απέναντί τους κάποια που τις στήνει στον τοίχο φυσικά και θα πούνε ψέματα γιατί δεν γουστάρουν να δώσουν λογαριασμό.


Σου απαντάω:

Εμένα? γιατί να δώσουν σε εμένα λογαριασμό? επειδή λέω το αυτονόητο?


Εσύ διαβάζεις τι γράφω? Αν έχουν απέναντί τους ΚΑΠΟΙΑ.Είπα εσένα? Πιο κάτω το λέω αν έχουν απέναντί τους οποιαδήποτε σαν εσένα που τις στήνει στον τοίχο.


και συνεχίζεις έτσι?

Είπα καλό μου κορίτσι ότι θα λογοδοτήσουν σε σένα? Γενικά σε οποιδήποτε σαν εσένα. Το αυτονόητο λοιπόν για σένα. Ότι όποια θέλει μπορεί. Οι υπόλοιπες που λένε ήθελα και δεν μπόρεσα κλπ κλπ κλπ είναι ψεύτρες. Τι να πω ασχολίαστο πλέον.

Δηλαδή όταν με ρώταγες σε πόσα σπίτια έχω πάει και πόσες γυναικες ξέρω, δεν με ρώταγες?.. affraid



Ναι σε ρώταγα πως το ξέρεις ότι είναι ψεύτρες αλλά δεν μου απάντησες.


Επίσης, βρες μου σε παρακαλώ εσύ που είσαι τσακάλι και τα πιάνεις αμέσως αυτά, που είπα οτι είναι ψέυτρες οι κοπέλες, παρεθεσέ το μου Γιούλη μου να γελάσει λίγο το χειλάκι μου


Θα το παίξουμε τώρα να βρούμε και να παραθέτουμε? Ας μην το αρχίσουμε. Αλλά μπορώ να το κάνω αν δεν το κάνω τώρα γιατί νυστάζω θα το κάνω αύριο.


"Ε ΟΧΙ ΡΕ ΚΟΥΚΛΑ ΜΟΥ ΠΩΣ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΜΕ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΠΑΝΤΑ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙ."

Αυτό είναι απόλυτο κούκλα μου!

Είναι από προσωπική εμπειρία όπως ξαναείπα. Δεν είναι απόλυτο απλά αφήνει να εννοηθεί ότι μπορεί να συμβαίνει και κάτι άλλο.


Επίσης μη φωνάζεις θα μου ξυπνήσεις το παιδί Razz


Καλά εγώ να μη φωνάζω αλλά άμα δεν θες να ξυπνήσει το παιδί μπορείς να κλείσεις το pc.

Αnna1975


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
giouli73 έγραψε:
chicken έγραψε:Δηλαδή είμαι εγώ απόλυτη που υπερασπίζομαι την άποψή μου και όχι εσείς που υπερασπίζεστε την δική σας?
Ωραία...


Εμένα δεν είναι άποψη κορίτσι μου είναι προσωπική εμπειρία.





πολύ ωραίο επιχείρημα αυτό!
Αν ήμουν απόλυτη, δεν θα εξηγούσα την αποψή μου, δεν θα έκανα διάλογο.



Ναι απαντάς καλό μου κορίτσι τονίζοντας όμως ότι όποια θέλει μπορεί να τα καταφέρει.


Γιούλη με ειρωνεύεσαι και λυπάμαι που αυτός είναι ο τρόπος που έχεις μάθει να απαντάς. Θέλεις αλήθεια να σου δείξω πόσο μπορώ να ειρωνευτώ? Αυτό θα κάνουμε?


Μπορεί και να είναι ειρωνεία καλό μου παιδί. Αλλά καμιά φορά μου το βγάζει και ο συνομιλητής μου. Τι θα ήθελες να σου απαντήσω στην ερώτηση γιατί δεν θηλάζουν όλες? Επίσης είδες για να με γνωρίζεις χρόνια? Μου λες ο τρόπος που έχω μάθει να απαντώ. Εγώ δεν θυμάμαι να έχω ξαναμιλήσει μαζί σου.

Διαβάζεις αυτά που γράφεις ή απλά γράφεις για να δημιουργείς εντυπώσεις?


Τι εντυπώσεις να δημιουργήσω δεν πάω για δήμαρχος.



Λές:
Πόσες γυναίκες ξέρεις επιτέλους? Σε πόσα σπίτια έχεις μπει? Πως ξέρεις ότι αυτές που λένε ότι δεν τα κατάφεραν για διάφορους λόγους λένε ψέματα.


Αν έχουν απέναντί τους κάποια που τις στήνει στον τοίχο φυσικά και θα πούνε ψέματα γιατί δεν γουστάρουν να δώσουν λογαριασμό.


Σου απαντάω:

Εμένα? γιατί να δώσουν σε εμένα λογαριασμό? επειδή λέω το αυτονόητο?


Εσύ διαβάζεις τι γράφω? Αν έχουν απέναντί τους ΚΑΠΟΙΑ.Είπα εσένα? Πιο κάτω το λέω αν έχουν απέναντί τους οποιαδήποτε σαν εσένα που τις στήνει στον τοίχο.


και συνεχίζεις έτσι?

Είπα καλό μου κορίτσι ότι θα λογοδοτήσουν σε σένα? Γενικά σε οποιδήποτε σαν εσένα. Το αυτονόητο λοιπόν για σένα. Ότι όποια θέλει μπορεί. Οι υπόλοιπες που λένε ήθελα και δεν μπόρεσα κλπ κλπ κλπ είναι ψεύτρες. Τι να πω ασχολίαστο πλέον.

Δηλαδή όταν με ρώταγες σε πόσα σπίτια έχω πάει και πόσες γυναικες ξέρω, δεν με ρώταγες?.. affraid



Ναι σε ρώταγα πως το ξέρεις ότι είναι ψεύτρες αλλά δεν μου απάντησες.


Επίσης, βρες μου σε παρακαλώ εσύ που είσαι τσακάλι και τα πιάνεις αμέσως αυτά, που είπα οτι είναι ψέυτρες οι κοπέλες, παρεθεσέ το μου Γιούλη μου να γελάσει λίγο το χειλάκι μου


Θα το παίξουμε τώρα να βρούμε και να παραθέτουμε? Ας μην το αρχίσουμε. Αλλά μπορώ να το κάνω αν δεν το κάνω τώρα γιατί νυστάζω θα το κάνω αύριο.


"Ε ΟΧΙ ΡΕ ΚΟΥΚΛΑ ΜΟΥ ΠΩΣ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΜΕ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΠΑΝΤΑ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙ."

Αυτό είναι απόλυτο κούκλα μου!

Είναι από προσωπική εμπειρία όπως ξαναείπα. Δεν είναι απόλυτο απλά αφήνει να εννοηθεί ότι μπορεί να συμβαίνει και κάτι άλλο.


Επίσης μη φωνάζεις θα μου ξυπνήσεις το παιδί Razz


Καλά εγώ να μη φωνάζω αλλά άμα δεν θες να ξυπνήσει το παιδί μπορείς να κλείσεις το pc.




απλως Respect Respect Respect Respect Respect Respect Respect Respect Respect Respect Respect Respect Respect Respect Respect Respect Respect Respect Respect

giouli73

giouli73
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
[quote="chicken"]
MariaM έγραψε:

Το ότι κρυβόμαστε πίσω απο το δάκτυλό μας το λέω για μαμάδες που δεν λένε πραγματικά ότι δεν θέλουν να θηλάσουν και βρίσκουν ανούσιες δικαιολογίες. Σέβομαι μια μαμά που θήλασε, μία μαμά που δεν θήλασε, μια μαμά που γέννησε με καισαρική, μια μαμά που γένησε με φυσικό ή με φυσιολογικό τοκετό, αλλά δεν μπορώ να σεβαστώ μια μαμά που μου λέει ψέμματα για να προφυλάξει τον εαυτό της απο τις ίδιες της τις σκέψεις.



Εδώ δεν τις λες ψεύτρες? Ή δεν ξέρω να διαβάζω? Δεν έχω κάτι προσωπικό μαζί σου. Αλλά ειλικρινά τρελαίνομαι με την εμμονή. Γιατί να έχει τύψεις μια γυναίκα που δεν θήλασε? Νομίζω ότι δεν υπάρχει λόγος συνέχισης της αντιπαράθεσης. Γενικά στη ζωή μας πρέπει να μάθουμε ότι δεν υπάρχει άσπρο και μαύρο υπάρχουν κι άλλα χρώματα. Θα το ξαναπώ κι ας μου λες μη φωνάζω δεν μπορούν πάντα αυτές που θέλουν.

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
[quote="giouli73"]
chicken έγραψε:
MariaM έγραψε:

Το ότι κρυβόμαστε πίσω απο το δάκτυλό μας το λέω για μαμάδες που δεν λένε πραγματικά ότι δεν θέλουν να θηλάσουν και βρίσκουν ανούσιες δικαιολογίες. Σέβομαι μια μαμά που θήλασε, μία μαμά που δεν θήλασε, μια μαμά που γέννησε με καισαρική, μια μαμά που γένησε με φυσικό ή με φυσιολογικό τοκετό, αλλά δεν μπορώ να σεβαστώ μια μαμά που μου λέει ψέμματα για να προφυλάξει τον εαυτό της απο τις ίδιες της τις σκέψεις.



Εδώ δεν τις λες ψεύτρες? Ή δεν ξέρω να διαβάζω? Δεν έχω κάτι προσωπικό μαζί σου. Αλλά ειλικρινά τρελαίνομαι με την εμμονή. Γιατί να έχει τύψεις μια γυναίκα που δεν θήλασε? Νομίζω ότι δεν υπάρχει λόγος συνέχισης της αντιπαράθεσης. Γενικά στη ζωή μας πρέπει να μάθουμε ότι δεν υπάρχει άσπρο και μαύρο υπάρχουν κι άλλα χρώματα. Θα το ξαναπώ κι ας μου λες μη φωνάζω δεν μπορούν πάντα αυτές που θέλουν.


τσαμπα εχει στηθει η κοπελα στον τοιχο...εδω δεν λεει οσες δεν θυλασαν ψευτρες...λεει οτι υπαρχουν και αυτες...και κακα τα ψεματα υπαρχουν!! εγω προσωπικα ξερω πολλες απο συγγενεις και φυλους...και ναι καταλαβαινω ποτε καποια λεει ψεματα γιατι απο τι λεει καθε μια καταλαβαινεις αν εχει θυλασει η ΄΄το παιζει΄΄...
δεν περνει ολες η μπαλα ομως....!!
προφανως σε αυτο το φορουμ και σε τετοιο θεμα δεν θα εμπαινε καποια που ψευδεται ..γιατι να ασχοληθει..?.
αλλα δυστηχως ειναι πολυ μεγαλο μερος της ελληνικης πραγματικοτητας!

chicken

chicken
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
giouli73 έγραψε:
chicken έγραψε:Δηλαδή είμαι εγώ απόλυτη που υπερασπίζομαι την άποψή μου και όχι εσείς που υπερασπίζεστε την δική σας?
Ωραία...


Εμένα δεν είναι άποψη κορίτσι μου είναι προσωπική εμπειρία.

οκ, και εμένα προσωπική μου εμπειρία κορίτσι μου είναι, γιατί απλά δεν το δέχεσαι?



πολύ ωραίο επιχείρημα αυτό!
Αν ήμουν απόλυτη, δεν θα εξηγούσα την αποψή μου, δεν θα έκανα διάλογο.



Ναι απαντάς καλό μου κορίτσι τονίζοντας όμως ότι όποια θέλει μπορεί να τα καταφέρει.

και εσύ κοπέλα μου απαντάς, τονίζοντας πως μπορεί και κάποια να θέλει αλλά να μη μπορεί.


Γιούλη με ειρωνεύεσαι και λυπάμαι που αυτός είναι ο τρόπος που έχεις μάθει να απαντάς. Θέλεις αλήθεια να σου δείξω πόσο μπορώ να ειρωνευτώ? Αυτό θα κάνουμε?


Μπορεί και να είναι ειρωνεία καλό μου παιδί. Αλλά καμιά φορά μου το βγάζει και ο συνομιλητής μου. Τι θα ήθελες να σου απαντήσω στην ερώτηση γιατί δεν θηλάζουν όλες? Επίσης είδες για να με γνωρίζεις χρόνια? Μου λες ο τρόπος που έχω μάθει να απαντώ. Εγώ δεν θυμάμαι να έχω ξαναμιλήσει μαζί σου.

Ξέρεις πόσες μου έβγαλαν να τις ειρωνευτώ? Δεν το έκανα γιατί δεν μπορείς να συζητήσεις έτσι. Ειρωνεύεται ο ένας εκνευρίζεται ο άλλος και δημιουργούνται αντιπαραθέσεις χωρίς κανένα όφελος.
όχι κοπέλα μου, δεν έχουμε ξαναμιλήσει και δεν θα το επιδιώξω να ξαναμιλήσουμε κιόλας


Διαβάζεις αυτά που γράφεις ή απλά γράφεις για να δημιουργείς εντυπώσεις?


Τι εντυπώσεις να δημιουργήσω δεν πάω για δήμαρχος.

.........

Λές:
Πόσες γυναίκες ξέρεις επιτέλους? Σε πόσα σπίτια έχεις μπει? Πως ξέρεις ότι αυτές που λένε ότι δεν τα κατάφεραν για διάφορους λόγους λένε ψέματα.


Αν έχουν απέναντί τους κάποια που τις στήνει στον τοίχο φυσικά και θα πούνε ψέματα γιατί δεν γουστάρουν να δώσουν λογαριασμό.


Σου απαντάω:

Εμένα? γιατί να δώσουν σε εμένα λογαριασμό? επειδή λέω το αυτονόητο?


Εσύ διαβάζεις τι γράφω? Αν έχουν απέναντί τους ΚΑΠΟΙΑ.Είπα εσένα? Πιο κάτω το λέω αν έχουν απέναντί τους οποιαδήποτε σαν εσένα που τις στήνει στον τοίχο.

Μα αφού στην πρώτη παράγραφο με ρωτάς, και συνεχίζεις λέγοντας κάποια σαν εσένα. τι πιο λογικό να αναφέρεσαι σε εμένα, άρα το κάνεις προσωπικό. Τι να πω, Ίσως δεν καταλαβα καλά.

και συνεχίζεις έτσι?

Είπα καλό μου κορίτσι ότι θα λογοδοτήσουν σε σένα? Γενικά σε οποιδήποτε σαν εσένα. Το αυτονόητο λοιπόν για σένα. Ότι όποια θέλει μπορεί. Οι υπόλοιπες που λένε ήθελα και δεν μπόρεσα κλπ κλπ κλπ είναι ψεύτρες. Τι να πω ασχολίαστο πλέον.

Δηλαδή όταν με ρώταγες σε πόσα σπίτια έχω πάει και πόσες γυναικες ξέρω, δεν με ρώταγες?.. affraid



Ναι σε ρώταγα πως το ξέρεις ότι είναι ψεύτρες αλλά δεν μου απάντησες.
και ούτε τώρα θα σου απαντήσω γιατί πολύ απλά δεν είπα καμίά ψεύτρα.

Επίσης, βρες μου σε παρακαλώ εσύ που είσαι τσακάλι και τα πιάνεις αμέσως αυτά, που είπα οτι είναι ψέυτρες οι κοπέλες, παρεθεσέ το μου Γιούλη μου να γελάσει λίγο το χειλάκι μου


Θα το παίξουμε τώρα να βρούμε και να παραθέτουμε? Ας μην το αρχίσουμε. Αλλά μπορώ να το κάνω αν δεν το κάνω τώρα γιατί νυστάζω θα το κάνω αύριο.


"Ε ΟΧΙ ΡΕ ΚΟΥΚΛΑ ΜΟΥ ΠΩΣ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΜΕ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΠΑΝΤΑ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙ."

Αυτό είναι απόλυτο κούκλα μου!

Είναι από προσωπική εμπειρία όπως ξαναείπα. Δεν είναι απόλυτο απλά αφήνει να εννοηθεί ότι μπορεί να συμβαίνει και κάτι άλλο.

όχι καλή μου, είναι απόλυτο και το ξέρεις πιο καλά απο εμένα. Αν ήθελες να εννοήσεις απλά κάτι άλλο δεν θα μου έβαζες κεφαλαία. Ένας διαλλακτικός άνθρωπος πολύ απλά δεν τελειώνει με την πρότασή σου όπως την έγραψες


Επίσης μη φωνάζεις θα μου ξυπνήσεις το παιδί Razz


Καλά εγώ να μη φωνάζω αλλά άμα δεν θες να ξυπνήσει το παιδί μπορείς να κλείσεις το pc.

το έκλεισα και πήγα και κοιμήθηκα Very Happy , αλλά ρε κοπέλα μου, λίγο χιουμορ έκανα. Ναι εγώ η απόλυτη προσπάθησα να ελαφρύνω λίγο το κλίμα

bou-boukitsa έγραψε:
τσαμπα εχει στηθει η κοπελα στον τοιχο...εδω δεν λεει οσες δεν θυλασαν ψευτρες...λεει οτι υπαρχουν και αυτες...και κακα τα ψεματα υπαρχουν!! εγω προσωπικα ξερω πολλες απο συγγενεις και φυλους...και ναι καταλαβαινω ποτε καποια λεει ψεματα γιατι απο τι λεει καθε μια καταλαβαινεις αν εχει θυλασει η ΄΄το παιζει΄΄...
δεν περνει ολες η μπαλα ομως....!!
προφανως σε αυτο το φορουμ και σε τετοιο θεμα δεν θα εμπαινε καποια που ψευδεται ..γιατι να ασχοληθει..?.
αλλα δυστηχως ειναι πολυ μεγαλο μερος της ελληνικης πραγματικοτητας!

και για να κλείσω το θέμα, ορίστε μια κοπέλα που δεν είναι απόλυτη (έχουμε χάσει το νόημα πια της λέξης, οι κοπέλες εδώ θεωρούν απόλυτο κάποιος να διαφωνεί μαζί τους...) στις απόψεις της και διαβάζει τι γράφω απο την αρχή που κατάλαβε τι λέω. Χωρίς ειρωνίες χωρίς εμπάθειες.

Καλημέρα σας

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Kαλημερα! Για να τελειωσει το θεμα γιατι ειπωθηκαν και πραγματα δεν ισχυουν... Η μονη φραση που προκάλεσε και χαρακτηριστηκε ως απολυτη ειναι η φραση 'οσες θελουν να θηλάσουν, θηλάζουν'.
Η chicken, εξηγηθηκε παρακάτω και ειπε ειναι μεν υπερ του θηλασμου αλλά δεν εχει τιποτα με τις γυναίκες που απο επιλογη δεν θηλασαν και το δηλώνουν. Σε αυτο εχει ενα δικιο γιατι υπαρχουν οντως γυναίκες (οχι εδώ σε αυτο το θεμα ομως, γιατι λίγο πολύ καταλάβαμε την ιστορια της κάθεμιας), υπαρχουν λοιπον γυναίκες που δισταζουν να παραδεχθουν οτι δεν ειχαν την θεληση να θηλάσουν και αντι να πουν αυτο λενε καποιες δικαιολογιες. Αυτη η κατηγορια λοιπον υπαρχει.
Συνοψιζοντας,
-υπαρχουν οι γυναίκες που ηθελαν και θηλασαν
-υπαρχουν οι γυναίκες που δεν ηθελαν και το παραδεχονται
-υπαρχουν οι γυναίκες που δεν ηθελαν και δεν το παραδέχονται
και...

τελος για ολες τις υπολοιπες εκτος απο την chicken (αν και δεν την ειδα σιγουρη και σε αυτο πραγμα που αναιρει την φραση που σηκωσε θυελλα αντιδρασεων, Razz ),
-υπαρχουν και οι γυναίκες που ηθελαν, αλλά αλλοι παραγοντες σταθηκαν εμποδιο και δεν θηλασαν καθολου η οσο θα ηθελαν.

Νομιζω, πως η εβδομαδα θηλασμου, εχει στοχο να εξαλειφθουν οσο το δυνατον γινεται αυτοι οι παραγοντες (αυτοι που ειναι δυνατο να εξαλειφθουν), με την σωστη ενημερωση. Η chicken θεωρησε ολη αυτη την κίνηση ματαιη γιατι οπως ειπε λίγες ειναι οι γυναικες στην Ελλάδα, που αντιθετα με τις Ευρωπαίες (τις Αφρικανες που δεν εχουν δει ποτε μπιμπερο επιμενω να τις διαχωριζω), εχουν την θεληση να θηλασουν. Σε αυτο εγω διαφωνησα γιατι πιστευω στις Ελληνιδες. Και οπως ειπα εχουν δει τα ματια μου και εχουν ακουσει τα αυτια μου και ευκολοπιστη επαψα να ειμαι. Smile Δεν μπορω ομως να γινω δύσπιστη απο την μια μερα στην αλλη. Αυτα απο μενα. Ελπιζω να εγινα κατανοητη απο ολες και το θεμα να τελειωσει αν οχι εδω... σύντομα! Καλημερα!

Αnna1975


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
MariaM έγραψε:Kαλημερα! Για να τελειωσει το θεμα γιατι ειπωθηκαν και πραγματα δεν ισχυουν... Η μονη φραση που προκάλεσε και χαρακτηριστηκε ως απολυτη ειναι η φραση 'οσες θελουν να θηλάσουν, θηλάζουν'.
Η chicken, εξηγηθηκε παρακάτω και ειπε ειναι μεν υπερ του θηλασμου αλλά δεν εχει τιποτα με τις γυναίκες που απο επιλογη δεν θηλασαν και το δηλώνουν. Σε αυτο εχει ενα δικιο γιατι υπαρχουν οντως γυναίκες (οχι εδώ σε αυτο το θεμα ομως, γιατι λίγο πολύ καταλάβαμε την ιστορια της κάθεμιας), υπαρχουν λοιπον γυναίκες που δισταζουν να παραδεχθουν οτι δεν ειχαν την θεληση να θηλάσουν και αντι να πουν αυτο λενε καποιες δικαιολογιες. Αυτη η κατηγορια λοιπον υπαρχει.
Συνοψιζοντας,
-υπαρχουν οι γυναίκες που ηθελαν και θηλασαν
-υπαρχουν οι γυναίκες που δεν ηθελαν και το παραδεχονται
-υπαρχουν οι γυναίκες που δεν ηθελαν και δεν το παραδέχονται
και...



σιγουρα μαρια συμφωνο με αυτα που λες .αυτο λεμε και μεις πως υπαρχουν ολες οι κατηγοριες και ειναι δικαιωμα του καθενος τι θα κανει .αλλα σε θεματα φυσιολογικου τοκετου θηλασμου γινεται πανικος αν καπιοες κοπελες υποστηριξουν το αντιθετο καισαρικη η να μην θηλασουν βγαινουν αμεσως χαρακτηρισμοι ευκολοι που πληγωνουν το καθε ατομο .και το λεω εγω που εκανα φυσιολογικο τοετο και θηλασα .ππιστευω να καταλαβαινετε τι εννοω .για να μην τρεξουν να που οτι ειμαι αντιθετη γιαυτο το λεω .πρεπει να μαθουμε να απαντημε χωρις να χαρακτηριζουμε κατι που δεν μας αρεσει η νομιζουμε πως ειναι λαθος για μας .εκει γινεται ολο το προβλημα με τετοια θεματα.

τελος για ολες τις υπολοιπες εκτος απο την chicken (αν και δεν την ειδα σιγουρη και σε αυτο πραγμα που αναιρει την φραση που σηκωσε θυελλα αντιδρασεων, Razz ),
-υπαρχουν και οι γυναίκες που ηθελαν, αλλά αλλοι παραγοντες σταθηκαν εμποδιο και δεν θηλασαν καθολου η οσο θα ηθελαν.

Νομιζω, πως η εβδομαδα θηλασμου, εχει στοχο να εξαλειφθουν οσο το δυνατον γινεται αυτοι οι παραγοντες (αυτοι που ειναι δυνατο να εξαλειφθουν), με την σωστη ενημερωση. Η chicken θεωρησε ολη αυτη την κίνηση ματαιη γιατι οπως ειπε λίγες ειναι οι γυναικες στην Ελλάδα, που αντιθετα με τις Ευρωπαίες (τις Αφρικανες που δεν εχουν δει ποτε μπιμπερο επιμενω να τις διαχωριζω), εχουν την θεληση να θηλασουν. Σε αυτο εγω διαφωνησα γιατι πιστευω στις Ελληνιδες. Και οπως ειπα εχουν δει τα ματια μου και εχουν ακουσει τα αυτια μου και ευκολοπιστη επαψα να ειμαι. Smile Δεν μπορω ομως να γινω δύσπιστη απο την μια μερα στην αλλη. Αυτα απο μενα. Ελπιζω να εγινα κατανοητη απο ολες και το θεμα να τελειωσει αν οχι εδω... σύντομα! Καλημερα!

chicken

chicken
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
MariaM έγραψε:


..... τελος για ολες τις υπολοιπες εκτος απο την chicken (αν και δεν την ειδα σιγουρη και σε αυτο πραγμα που αναιρει την φραση που σηκωσε θυελλα αντιδρασεων, Razz ),
-υπαρχουν και οι γυναίκες που ηθελαν, αλλά αλλοι παραγοντες σταθηκαν εμποδιο και δεν θηλασαν καθολου η οσο θα ηθελαν.

καλημέρα ΜαρίαΜ!
Δεν είμαι σίγουρη για το τι λες εδώ, αλλά νομίζω μέσες άκρες κάλυψες απόλυτα το θέμα Very Happy

Αnna1975 έγραψε:
σιγουρα μαρια συμφωνο με αυτα που λες .αυτο λεμε και μεις πως υπαρχουν ολες οι κατηγοριες και ειναι δικαιωμα του καθενος τι θα κανει .αλλα σε θεματα φυσιολογικου τοκετου θηλασμου γινεται πανικος αν καπιοες κοπελες υποστηριξουν το αντιθετο καισαρικη η να μην θηλασουν βγαινουν αμεσως χαρακτηρισμοι ευκολοι που πληγωνουν το καθε ατομο .και το λεω εγω που εκανα φυσιολογικο τοετο και θηλασα .ππιστευω να καταλαβαινετε τι εννοω .για να μην τρεξουν να που οτι ειμαι αντιθετη γιαυτο το λεω .πρεπει να μαθουμε να απαντημε χωρις να χαρακτηριζουμε κατι που δεν μας αρεσει η νομιζουμε πως ειναι λαθος για μας .εκει γινεται ολο το προβλημα με τετοια θεματα.

Με καισαρική γέννησα! ναι ναι! με καισαρική. ε και? Α ναι, ξέχασα, κάπου πρέπει να παρεξηγηθώ επειδή μου το επισήμανες.....


MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
chicken έγραψε:
MariaM έγραψε:


..... τελος για ολες τις υπολοιπες εκτος απο την chicken (αν και δεν την ειδα σιγουρη και σε αυτο πραγμα που αναιρει την φραση που σηκωσε θυελλα αντιδρασεων, Razz ),
-υπαρχουν και οι γυναίκες που ηθελαν, αλλά αλλοι παραγοντες σταθηκαν εμποδιο και δεν θηλασαν καθολου η οσο θα ηθελαν.

καλημέρα ΜαρίαΜ!
Δεν είμαι σίγουρη για το τι λες εδώ, αλλά νομίζω μέσες άκρες κάλυψες απόλυτα το θέμα Very Happy

Εννοω πως αρχικα ισως να υποστηριζες την φραση που ειπες αλλα στην πορεια (μεσα απο την δικη μας συνομιλια) καταλαβα, πως υπαρχουν καποιοι παραγοντες που τους δεχεσαι σαν πραγματικα εμποδια.

Αnna1975 έγραψε:
σιγουρα μαρια συμφωνο με αυτα που λες .αυτο λεμε και μεις πως υπαρχουν ολες οι κατηγοριες και ειναι δικαιωμα του καθενος τι θα κανει .αλλα σε θεματα φυσιολογικου τοκετου θηλασμου γινεται πανικος αν καπιοες κοπελες υποστηριξουν το αντιθετο καισαρικη η να μην θηλασουν βγαινουν αμεσως χαρακτηρισμοι ευκολοι που πληγωνουν το καθε ατομο .και το λεω εγω που εκανα φυσιολογικο τοετο και θηλασα .ππιστευω να καταλαβαινετε τι εννοω .για να μην τρεξουν να που οτι ειμαι αντιθετη γιαυτο το λεω .πρεπει να μαθουμε να απαντημε χωρις να χαρακτηριζουμε κατι που δεν μας αρεσει η νομιζουμε πως ειναι λαθος για μας .εκει γινεται ολο το προβλημα με τετοια θεματα.

Με καισαρική γέννησα! ναι ναι! με καισαρική. ε και? Α ναι, ξέχασα, κάπου πρέπει να παρεξηγηθώ επειδή μου το επισήμανες.....



Νομιζω πως η chicken ειπε πως δεν εχει προβλημα με οσες δεν θηλασαν αλλα με οσες δεν το παραδεχονται πως δεν ηθελαν.
Τωρα, η Αννα εχει δικιο οτι φοβουνται για το τι θα ακουσουν γιατι οντως υπαρχουν σκαρτοι ανθρωποι που πατανε στις αδυναμιες των αλλων γιατι ετσι νιωθουν ανωτεροι. (chicken δεν αωαφερομαι σε εσενα, το αναφερω για να μην παρεξηγηθω). Οσο υπαρχουν αυτοι, θα υπαρχουν και οι αλλοι.

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Το αν μια αποψη είναι απόλυτη δεν εξαρτάται απο την άποψη αλλά απο τον τρόπο που εκφράζεται. Πχ
Το Α ειναι Β ειναι απόλυτο διότι δεν αφήνει περιθώρια
Το Α ποτέ δεν είναι Β είναι πάλι απόλυτο
Το Β είναι Α είναι κι αυτο απόλυτο
Το Α μπορεί να είναι αλλά και να μην είναι πάντα Β δεν είναι απόλυτο διότι αφήνει περιθώρια.
Ως απάντηση στο ότι "λέμε ότι οι άλλοι είναι απόλυτοι όταν δεν υποστηρίζουν την άποψή μας".
Ασχετο με το θηλασμό. Καλημέρα σας.
ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΜΗΤΡΙΚΟΥ ΘΗΛΑΣΜΟΥ - Σελίδα 5 417472 ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΜΗΤΡΙΚΟΥ ΘΗΛΑΣΜΟΥ - Σελίδα 5 417472 ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΜΗΤΡΙΚΟΥ ΘΗΛΑΣΜΟΥ - Σελίδα 5 417472

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Nena έγραψε:Το αν μια αποψη είναι απόλυτη δεν εξαρτάται απο την άποψη αλλά απο τον τρόπο που εκφράζεται. Πχ
Το Α ειναι Β ειναι απόλυτο διότι δεν αφήνει περιθώρια
Το Α ποτέ δεν είναι Β είναι πάλι απόλυτο
Το Β είναι Α είναι κι αυτο απόλυτο
Το Α μπορεί να είναι αλλά και να μην είναι πάντα Β δεν είναι απόλυτο διότι αφήνει περιθώρια.
Ως απάντηση στο ότι "λέμε ότι οι άλλοι είναι απόλυτοι όταν δεν υποστηρίζουν την άποψή μας".
Ασχετο με το θηλασμό. Καλημέρα σας.
ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΜΗΤΡΙΚΟΥ ΘΗΛΑΣΜΟΥ - Σελίδα 5 417472 ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΜΗΤΡΙΚΟΥ ΘΗΛΑΣΜΟΥ - Σελίδα 5 417472 ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΜΗΤΡΙΚΟΥ ΘΗΛΑΣΜΟΥ - Σελίδα 5 417472

Ναι σε αυτο συμφωνω. Τις περισσοτερες φορες τυχαίνει να διαφωνουμε με τον τροπο και οχι με την αποψη αυτη καθ' αυτη. Το εξεφρασες πολυ ξεκαθαρα.

chicken

chicken
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
MariaM έγραψε:

.....
Τωρα, η Αννα εχει δικιο οτι φοβουνται για το τι θα ακουσουν
Μα αν είναι επιλογή σου κάτι γιατί να μην το υποστηρίξεις? μια φίλη μου γέννησε με καισαρική απο άποψη και δεν θήλασε απο άποψη. Ποτέ μα ποτέ δεν της έχει πει κανείς τίποτα. Ούτε σαν μάνα την έχουν κρίνει, ούτε τίποτα

Nena έγραψε:
Το αν μια αποψη είναι απόλυτη δεν εξαρτάται απο την άποψη αλλά απο τον τρόπο που εκφράζεται. Πχ
Το Α ειναι Β ειναι απόλυτο διότι δεν αφήνει περιθώρια
Το Α ποτέ δεν είναι Β είναι πάλι απόλυτο
Το Β είναι Α είναι κι αυτο απόλυτο
Το Α μπορεί να είναι αλλά και να μην είναι πάντα Β δεν είναι απόλυτο διότι αφήνει περιθώρια.
Ως απάντηση στο ότι "λέμε ότι οι άλλοι είναι απόλυτοι όταν δεν υποστηρίζουν την άποψή μας".....

Συμφωνώ απόλυτα. Είσαι απο τις λίγες κοπέλες που όντως μπορεί να γίνει συζήτηση. Είχες δίκιο σε αρκετά απο όσα απάντησες. φυσικά και δεν αναφέρομαι σε όλες τις κοπέλες που απάντησαν και σε ευχαριστώ που μου το υπενθύμησες για να το διευκρινήσω.
Καλημέρα σου!

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
[quote="chicken"]
MariaM έγραψε:

.....
Τωρα, η Αννα εχει δικιο οτι φοβουνται για το τι θα ακουσουν
Μα αν είναι επιλογή σου κάτι γιατί να μην το υποστηρίξεις? μια φίλη μου γέννησε με καισαρική απο άποψη και δεν θήλασε απο άποψη. Ποτέ μα ποτέ δεν της έχει πει κανείς τίποτα. Ούτε σαν μάνα την έχουν κρίνει, ούτε τίποτα

Σου εξηγησα γιατι. Γιατι φοβουνται! Η φίλη σου ειναι εξαίρεση γιατι εχω πεσει σε συζητηση για κοπελες που δεν ηθελαν να θηλάσουν η ηθελαν να κάνουν καισαρική και το παραδεχθηκαν και παντα μα παντα θα βρεθει μια να τους πει πως η επιλογη τους ειναι λάθος! Καλοθελητες υπαρχουν παντου! Και εδώ και στο facebook το παραπανω φαινομενο το εχω συζητησει παμπολλες φορες!

chicken

chicken
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
[quote="MariaM"]
chicken έγραψε:
MariaM έγραψε:

.....
Τωρα, η Αννα εχει δικιο οτι φοβουνται για το τι θα ακουσουν
Μα αν είναι επιλογή σου κάτι γιατί να μην το υποστηρίξεις? μια φίλη μου γέννησε με καισαρική απο άποψη και δεν θήλασε απο άποψη. Ποτέ μα ποτέ δεν της έχει πει κανείς τίποτα. Ούτε σαν μάνα την έχουν κρίνει, ούτε τίποτα



Σου εξηγησα γιατι. Γιατι φοβουνται! Η φίλη σου ειναι εξαίρεση γιατι εχω πεσει σε συζητηση για κοπελες που δεν ηθελαν να θηλάσουν η ηθελαν να κάνουν καισαρική και το παραδεχθηκαν και παντα μα παντα θα βρεθει μια να τους πει πως η επιλογη τους ειναι λάθος! Καλοθελητες υπαρχουν παντου! Και εδώ και στο facebook το παραπανω φαινομενο το εχω συζητησει παμπολλες φορες!

Μου το εξήγησες αλλά δεν το καταλαβαίνω ρε παιδί μου. Για να αποφασίσεις και να καταλήξεις σημαίνει πως είσαι σίγουρος. Είτε αποφασίσεις το ένα είτε το άλλο. Φυσικά και πάντα θα βρεθεί κάποιος κακοπροαίρετος, αλλά τι σημασία έχει?
Αν είχε τόση σημασία ας επέλεγαν το της πλειοψηφίας και όχι αυτό που ήθελαν.
Επίσης, πόσο τραγικό είναι αυτό? Να φοβάσαι να υποστηρίξεις την επιλογή σου, επειδή κάποιος θα έχει αντίθετη γνώμη και θα σου πει πως έκανες λάθος....

grammatiki

grammatiki
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
πραγματικα καθε φορα που ανοιγεται ενα θεμα περι θηλασμου ξενερωνω απιστευτα με καποιες απολυτες μαμαδες και τις αποψεις τους.και τελικα καθε φορα καθομαι και σκεφτομαι οι μαναδες αυτες πως την εχουν δει θεοι και κρινουν με τοσο απολυτοτητα τις αλλες μαναδες;τι να πω κριμα πραγματικα να ειμαστε τοσο απολυτες στη ζωη μας.και δεν αναφερομαι σε εσενα μαρακι τα εχουμε ξαναπει εμεις οι 2 σε αντιστοιχο θεμα περι θηλασμου.αυτο που μου εκατσε τοσο ασχημα και μου κολλησε στο μυαλο ειναι το οτι οποια θελει μπορει .αυτο μου κανει τοσο χιτλερικο .κλεινω εγω το θεμα και δε θελω καμια συνεχεια

Αnna1975


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
κοιτα κοριτσια εγω δεν ειπα οχι οτι φοβουνται.δεν ξερω αν ειπωθηκε ετσι. απλως ο τροπος μερικες φορες ειναι που μερικους μας εξοργιζει πως θα διατυυπωθει κατι .εγω πρωσοπικα δεν εχω τιποτα με την κοπελα που δεν θηλασε που εκανε καισαρικη που εκνε εκτρωσση αυτο λεω .οταν μου την αναφερει μπορει να της πω οτι δεν θα τα εκανα αλλα δεν θα τησ πω τιποτα παραπανω ουτε θα επικρινω εγω γιαυτο λεω .σιγουρα καλοθελητες και κακοι ανθρωποι μιλαω γενικα υπαρχουν παντου .απλως πρεπει να ειμαστε πιο ανοιχτοι και χωρις παρωπιδες στην συζητηση μας φικη μου αποψη γιατι ετσι γινεται και πιο σωστη συζητηση

grammatiki

grammatiki
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
αυτο ειπα και εγω αννουλα οτι το απολυτο ειναι παντα και το χειροτερο σε ολα τα θεματα.το θεμα ανοιχτηκε για ενημερωση και τελικα κατεληξε στο να κατακρινουν τις μαναδες που δεν θηλασαν κοινως εγινε δικαστηριο.

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
[quote="chicken"]
MariaM έγραψε:
chicken έγραψε:
MariaM έγραψε:

.....
Τωρα, η Αννα εχει δικιο οτι φοβουνται για το τι θα ακουσουν
Μα αν είναι επιλογή σου κάτι γιατί να μην το υποστηρίξεις? μια φίλη μου γέννησε με καισαρική απο άποψη και δεν θήλασε απο άποψη. Ποτέ μα ποτέ δεν της έχει πει κανείς τίποτα. Ούτε σαν μάνα την έχουν κρίνει, ούτε τίποτα



Σου εξηγησα γιατι. Γιατι φοβουνται! Η φίλη σου ειναι εξαίρεση γιατι εχω πεσει σε συζητηση για κοπελες που δεν ηθελαν να θηλάσουν η ηθελαν να κάνουν καισαρική και το παραδεχθηκαν και παντα μα παντα θα βρεθει μια να τους πει πως η επιλογη τους ειναι λάθος! Καλοθελητες υπαρχουν παντου! Και εδώ και στο facebook το παραπανω φαινομενο το εχω συζητησει παμπολλες φορες!

Μου το εξήγησες αλλά δεν το καταλαβαίνω ρε παιδί μου. Για να αποφασίσεις και να καταλήξεις σημαίνει πως είσαι σίγουρος. Είτε αποφασίσεις το ένα είτε το άλλο. Φυσικά και πάντα θα βρεθεί κάποιος κακοπροαίρετος, αλλά τι σημασία έχει?
Αν είχε τόση σημασία ας επέλεγαν το της πλειοψηφίας και όχι αυτό που ήθελαν.
Επίσης, πόσο τραγικό είναι αυτό? Να φοβάσαι να υποστηρίξεις την επιλογή σου, επειδή κάποιος θα έχει αντίθετη γνώμη και θα σου πει πως έκανες λάθος....


Αν δεν το καταλαβαίνεις η δεν θες να το καταλάβεις δεν μπορω να κάνω κατι γι' αυτο. Εσύ μπορεις ομως αν πεσει κάτι τετοιο στην αντιληψη σου να ενθαρρυνεις το ατομο αυτο να πει την αληθεια και να το υποστηριξεις οταν βρεθει -που ειναι πολυ πιθανον να βρεθει- κάποιος που θα προσπαθησει να ακυρωσει αυτη του την επιλογη. Εγω τουλάχιστον αυτο κανω. Χαρακτηριστικό παραδειγμα και δεν ξερω αν εχει πεσει στην αντιληψη σου. Ξεκιναει θεμα με τις καισαρικες, 'λατρεμενο' θεμα κι αυτο. Να σημειωσω οτι εγω απο επιλογη δεν θα εκανα καισαρική παρα μονο αν υπηρχε ιατρικος λόγος. Υπηρξαν κοπελες που βγηκαν και ειπαν οτι δεν ηθελαν οι ιδιες καν να προσπαθησουν για ΦΤ και επελεξαν συνειδητα την καισαρικη. Ε,... βρεθηκαν αλλες να που πως η καισαρική ΠΡΕΠΕΙ να γίνεται μονο για ιατρικους λογους και οχι για επιλογη. Αυτο είναι απολυτο. Εννοω το ΠΡΕΠΕΙ. Το καταλαβαινεις και εσύ φανταζομαι. Παρολο λοιπον που και εγω για τον εαυτο μου και μονο πιστευω πως καισαρικη πρεπει να κανω μονο αν υπαρχει ιατρικός λογος, για μια κοπελα που το επιλεγει συνειδητα, δεχομαι πως ειναι επιλογη της. Αυτοματως δεχομαι και τους λόγους που το κανει κι ας τους θεωρω ασημαντους για τον εαυτο μου. Αυτη την κοπελα που τολμαει να το πει εγω θα την υποστηριξω και θα την ενθαρρυνω ετσι να μην το κρυβει. Αλλα και να το κρυψει παλι, δικο της θεμα δεν ειναι; Γιατι πρεπει ντε και καλα να το παρω κατα καποιο τροπο προσωπικα αν αντιληφθω πως λεει ψεματα η δεν ειναι ακομα συναισθηματικά ετοιμη να μου πει την αληθεια; Χαλαρα, λοιπον. Δεν αναγκαζουμε κανεναν να βγαλει τα εσωψυχα του και να αποκαλυψει τα μεγαλυτερα μυστικα του. Καλο ειναι να εχουμε λιγο τακτ.

Αnna1975


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
chicken έγραψε:
MariaM έγραψε:


..... τελος για ολες τις υπολοιπες εκτος απο την chicken (αν και δεν την ειδα σιγουρη και σε αυτο πραγμα που αναιρει την φραση που σηκωσε θυελλα αντιδρασεων, Razz ),
-υπαρχουν και οι γυναίκες που ηθελαν, αλλά αλλοι παραγοντες σταθηκαν εμποδιο και δεν θηλασαν καθολου η οσο θα ηθελαν.

καλημέρα ΜαρίαΜ!
Δεν είμαι σίγουρη για το τι λες εδώ, αλλά νομίζω μέσες άκρες κάλυψες απόλυτα το θέμα Very Happy

Αnna1975 έγραψε:
σιγουρα μαρια συμφωνο με αυτα που λες .αυτο λεμε και μεις πως υπαρχουν ολες οι κατηγοριες και ειναι δικαιωμα του καθενος τι θα κανει .αλλα σε θεματα φυσιολογικου τοκετου θηλασμου γινεται πανικος αν καπιοες κοπελες υποστηριξουν το αντιθετο καισαρικη η να μην θηλασουν βγαινουν αμεσως χαρακτηρισμοι ευκολοι που πληγωνουν το καθε ατομο .και το λεω εγω που εκανα φυσιολογικο τοετο και θηλασα .ππιστευω να καταλαβαινετε τι εννοω .για να μην τρεξουν να που οτι ειμαι αντιθετη γιαυτο το λεω .πρεπει να μαθουμε να απαντημε χωρις να χαρακτηριζουμε κατι που δεν μας αρεσει η νομιζουμε πως ειναι λαθος για μας .εκει γινεται ολο το προβλημα με τετοια θεματα.

Με καισαρική γέννησα! ναι ναι! με καισαρική. ε και? Α ναι, ξέχασα, κάπου πρέπει να παρεξηγηθώ επειδή μου το επισήμανες.....



αμα καταλαβες εγω δεν το επισημανα εσυ το πηρες παλι ετσι ειπα οτι δεν εχω προβλημα με γυναικες που γεννησαν με καισαρικη να καταλαβαινουμε τι λεμε κ;αι εγω μπορει να εκανα .το επισημανα οτι εχει γινει θεμα και εχουν πει σχολια γιαυτο το λεω ,βεβαια μπορει να το πες και ειρωνικα εσυ ξερεις .εγω ειμαι ανοιχτη με ολους και δεν εχω κανενα προβλημα με κανεναν και δεν εχω επικρινει ποτε κανεναν .σεβομαι την επιλογη του καθενος

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
grammatiki έγραψε:αυτο ειπα και εγω αννουλα οτι το απολυτο ειναι παντα και το χειροτερο σε ολα τα θεματα.το θεμα ανοιχτηκε για ενημερωση και τελικα κατεληξε στο να κατακρινουν τις μαναδες που δεν θηλασαν κοινως εγινε δικαστηριο.

Οχι Γραμματικη μου απο οτι καταλαβα δεν κρινονται οι μαμαδες που δεν θηλάζουν αλλά οι μαμαδες που δεν παραδεχονται οτι δεν ηθελαν να θηλασουν και δεν θηλάζουν και χρησιμοποιουν καποιες δικαιολογιες.

artemis-karabet-mpempa

artemis-karabet-mpempa
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Βρε κορίτσια,έχω βαρεθεί να με ρωτάνε όσοι με γνωρίζουν αν έκανα ΦΤ ( φυσιολογικό έεκανα κ τ δυό) κ αν θήλασα..

Δεν θα έπρεπε να είναι αντικείμενο συζύτησης

grammatiki

grammatiki
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ακομη και αυτο να ειναι ποιος εχει το δικαιωμα να τις κρινει;ουτε καν ο θεος θα ελεγα εγω.κοριτσιας ας σοβαρευτουμε λιγο σας παρακαλω πολυ καθε φορα που ανοιγεται θεμα που σχετιζεται με θηλασμο οι αποψεις ειναι τοσο ακραιες που πραγματικα με κανουν εξαλλη.ετσι οχι μονο δεν βοηθανε τις κοπελες που θελουν να παρουν συμβουλες τις απογοητεουν και τις αγχωνουν πριν καν ξεκινησουν.

βανια

βανια
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
όλες λέμε ότι ο Θηλασμός είναι χρήσιμος και σπουδαίος αλλά πως μπορούμε να κρίνουμε κάποια γυναίκα η οποία δεν θηλάζει είτε επειδή δεν μπορεί είτε επειδή δεν πήρε την σωστή ενημέρωση είτε επειδή δεν ήθελε . Κάπου αναφέρθηκε ότι υπάρχουν κάποιες γυναίκες οι οποίες βρίσκουν δικαιολογίες επειδή δεν ήθελαν να θηλάσουν , δεν νομίζω να υπάρχουν αυτές αλλά ακόμα και να υπάρχουν τις κατανοώ όταν βλέπω κολλημένα μυαλά και κρίνουν. Γιατί πρέπει να σχολιάσω αν η κοπέλα απέναντι μου θηλάζει η όχι δεν με απασχολεί αν ρωτηθώ θα πω :αν μπορείς θήλασε αν όχι δεν τρέχει και τίποτα .

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
artemis-karabet-mpempa έγραψε:Βρε κορίτσια,έχω βαρεθεί να με ρωτάνε όσοι με γνωρίζουν αν έκανα ΦΤ ( φυσιολογικό έεκανα κ τ δυό) κ αν θήλασα..

Δεν θα έπρεπε να είναι αντικείμενο συζύτησης
Εχεις δικιο, συμφωνω.
grammatiki έγραψε:ακομη και αυτο να ειναι ποιος εχει το δικαιωμα να τις κρινει;ουτε καν ο θεος θα ελεγα εγω.κοριτσιας ας σοβαρευτουμε λιγο σας παρακαλω πολυ καθε φορα που ανοιγεται θεμα που σχετιζεται με θηλασμο οι αποψεις ειναι τοσο ακραιες που πραγματικα με κανουν εξαλλη.ετσι οχι μονο δεν βοηθανε τις κοπελες που θελουν να παρουν συμβουλες τις απογοητεουν και τις αγχωνουν πριν καν ξεκινησουν.

Αυτο λέω και εγω. Δικαίωμα τους ειναι να λενε οτι θελουν και κανεις δεν μπορει να κρινει ουτε αυτες.

βανια έγραψε:όλες λέμε ότι ο Θηλασμός είναι χρήσιμος και σπουδαίος αλλά πως μπορούμε να κρίνουμε κάποια γυναίκα η οποία δεν θηλάζει είτε επειδή δεν μπορεί είτε επειδή δεν πήρε την σωστή ενημέρωση είτε επειδή δεν ήθελε . Κάπου αναφέρθηκε ότι υπάρχουν κάποιες γυναίκες οι οποίες βρίσκουν δικαιολογίες επειδή δεν ήθελαν να θηλάσουν , δεν νομίζω να υπάρχουν αυτές αλλά ακόμα και να υπάρχουν τις κατανοώ όταν βλέπω κολλημένα μυαλά και κρίνουν. Γιατί πρέπει να σχολιάσω αν η κοπέλα απέναντι μου θηλάζει η όχι δεν με απασχολεί αν ρωτηθώ θα πω :αν μπορείς θήλασε αν όχι δεν τρέχει και τίποτα .

Υπαρχουν Βανια μου, αλλα και εγω τις δικαιολογω για τον ιδιο λογο. Ο φανατισμος φταίει σε ολα, οχι μονο εδω που μιλάμε για τον θηλασμο. Φανατικοι υπαρχουν που θα σου την πουν για τις επιλογες σου, δυστυχως. Εχω πετυχει οχι 1 και 2 φορες.



Έχει επεξεργασθεί από τον/την MariaM στις Τρι Αυγ 09, 2011 1:03 am, 1 φορά

βανια

βανια
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
artemis-karabet-mpempa έγραψε:Βρε κορίτσια,έχω βαρεθεί να με ρωτάνε όσοι με γνωρίζουν αν έκανα ΦΤ ( φυσιολογικό έεκανα κ τ δυό) κ αν θήλασα..

Δεν θα έπρεπε να είναι αντικείμενο συζύτησης
α !εγω το λέω μια χαρά γέννησα με καισαρική και ολική νάρκωση λόγω αλλοιώση παλμών και δεν θήλασα καθόλου λόγω κάποιων προβλημάτων .
Δεν θέλω να κάνω δεύτερο παιδί απο επιλογή αν όμως έπαιρνα την απόφαση θα προσπαθούσα να γεννήσω φυσιολογικά αλλά αν μου έλεγε ο γιατρός μου ότι δνε γίνετε θα έκανα πάλι καισαρική με ήσυχη την συηνείδηση . Και κάτι ακόμα αρχικά με είχα κάνει κομάτια που δνε θήλασα αλλά τώρα που σκέφτομαι πόσα ξενύχτια και ταλαιπωρία γλύτωσα δεν το βρίσκω και τόσο τραγικό. drunken

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 5 από 8]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις