Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
362 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 362 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 4 από 8]

chicken

chicken
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Αστείο δεν θα το έλεγα, και επίσης, όταν στέκεσαι σε μια πρόταση, είναι λογικό να αλλοιώνεις το όλο νόημα...
Η γνώμη μου συνεχίζει να είναι πως εφόσον έχουν καταφέρει μαμάδες που έχουν νοσηλευτεί, που έχουν υιοθετήσει, που έχουν δίδυμα να θηλάσουν αποκλειστικά, τότε όλες μπορούν (εκτός ξαναλέω των περιπτώσεων που το μωρό έχει κάποιο πρόβλημα)
Η εβδομάδα θηλασμού είναι καλό να υπάρχει δε λέω, αλλά καλύτερο δεν είναι να κοιτάμε την πραγματικότητα κατάματα?

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
chicken έγραψε:Επειδή όλες απαντάτε σε εμένα, ένα έχω να πώ. Σε καμμία δεν κάνει εντύπωση πως όλες οι μαμάδες που απαντάνε δεν θήλασαν? ή αισθάνονται πως δεν θήλασαν επαρκώς?
Συμφωνώ με την Νένα πως το μωρό παίζει πολύ πολύ σημαντικό ρόλο, αλλά ρε κορίτσια δεν σας φαίνεται ανησυχητικά μεγάλο το ποσοστό εσάς που δεν θηλάσατε?
chicken δεν απαντάμε προσωπικά σε σένα (όχι εγώ τουλαχιστον), νομίζω ότι πιο πολύ σχολιάζουμε τη φράση "όποια θέλει να θηλάσει, θα καταφέρει να θηλάσει". Δέχομαι ότι αν δε θές, δεν πρόκειται να θηλάσεις, αλλά επειδή υπάρχουν κ μαμάδες που ήθελαν και δεν το κατάφεραν (θες λόγω ελλιπούς ενημέρωσης? λόγω παιδιάτρου? λόγω ανάδρομου Ερμή?) νομίζω ότι κατά κάποιο τρόπο η παραπάνω φράση τις "στήνει στον τοίχο".
Δηλαδή εγώ που θήλασα τον ένα κι όχι τον άλλο πώς κρίνομαι σαν μαμα? Καλή στον ένα και κακή στον άλλο? Και κάτι που αφορά το μητρικό ένστικτο που ανσφέρθηκε - δεν το έχουμε όλες! Εγω πάντως πιστευω ότι ακόμα δεν το έχω, δεν ξέρω αν θα το αποκτήσω και ποτε. Ό,τι έχω σκεφτεί για τα παιδιά μου, το πώς νιώθουν πχ, αν πονάνε, δεν είναι θέμα ενστίκτου, είναι θέμα λογικής σκέψης, "βλέπω αυτο άρα αυτο". Οπότε βάσει ενστίκτου δεν μπορουν να λειτουργήσουν όλες οι μαμάδες, πόσο μάλλον οι φρέσκιες και ταλαιπωρημένες πρωτομαμάδες.

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
chicken έγραψε:Αστείο δεν θα το έλεγα, και επίσης, όταν στέκεσαι σε μια πρόταση, είναι λογικό να αλλοιώνεις το όλο νόημα...
Η γνώμη μου συνεχίζει να είναι πως εφόσον έχουν καταφέρει μαμάδες που έχουν νοσηλευτεί, που έχουν υιοθετήσει, που έχουν δίδυμα να θηλάσουν αποκλειστικά, τότε όλες μπορούν (εκτός ξαναλέω των περιπτώσεων που το μωρό έχει κάποιο πρόβλημα)
Η εβδομάδα θηλασμού είναι καλό να υπάρχει δε λέω, αλλά καλύτερο δεν είναι να κοιτάμε την πραγματικότητα κατάματα?

Κι εμενα μου αρεσουν ολα αυτα που περιγραφεις και πιστευω πως η θεληση κάνει θαύματα. Μονο που δεν καταλαβα τι σχεση εχει η εβδομαδα θηλασμου με την πραγματικότητα. Αν αναφέρεσαι σε εμενα θα σου ξαναπω οτι μια χαρα καταματα την κοιταω. Αν δεν αναφερεσαι σε εμενα αλλα τυχαία σχολιασες κάτω απο το δικό μου μηνυμα και τυχαια αναφερθηκες σε πραγματα που ελεγα εγω (οπως οτι 'επηρεαστηκα απο τριτους' και εσύ μετα ξεκινησε το μηνυμα 'εχω βαρεθει να διαβαζω οτι επηραζονται απο αλλους και δεν θηλαζουν') αλλα στοχος σου ηταν μαμαδες που βολευονται με τον να πιστευουν οτι προσπαθησαν ενω δεν προσπαθησαν, παλι δεν καταλαβαίνω τι σχεση μπορει να εχει με την εβδομαδα θηλασμου... Rolling Eyes

Τελικά σε ποια πραγματικότητα αναφερεσαι που κανει την εβδομαδα θηλασμου να φαίνεται εξωπραγματική;

Dim


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Είπα να μη γράψω μιας και έχουμε αναλωθεί τόσες φορές σε παρόμοιες συζητήσεις, αλλά να διαβάζω ότι εμπορεύονται το θηλασμό αυτό δεν το περίμενα. Είμαι στη διαδικασία να γίνω σύμβουλος θηλασμού και θέλω ειλικρινά να μου πεις Άρτεμης πως ακριβώς θα επωφεληθώ από αυτό μπας και το δω και εγώ. Από πού;; Από τις ατελείωτες ώρες διαβάσματος, από τα ταξίδια στην Αθήνα για να βρεθώ σε συναντήσεις του συνδέσμου θηλασμού, από τα τηλεφωνήματα που θα απαντάω, από τις ώρες που θα στερώ από την οικογένεια μου για να βοηθήσω εθελοντικά τις γυναίκες που οι ίδιες το επιθυμούν;; Το αν μια μαμά θα θηλάσει ή όχι είναι δικαίωμα της και δεν πρέπει να το κρίνει κανείς. Όμως πόσες μαμάδες δεν τα κατάφεραν λόγο έλλειψης ενημέρωσης ή λάθος οδηγιών;; Όλοι οι σύμβουλοι είναι εκεί για να δώσουν τις σωστές πληροφορίες στις γυναίκες που το θέλουν. Όλες οι ενημερωτικές καμπάνιες έχουν στόχο να ενημερώσουν τον κόσμο γιατί το μητρικό γάλα είναι αναντικατάστατο και για το δικαίωμα της κάθε μαμάς να θηλάζει το παιδί της όσο χρονών και αν είναι αυτό όπου εκείνη το επιθυμεί χωρίς να την κοιτάνε όλοι λες και είναι ούφο.

chicken

chicken
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Nena έγραψε:
chicken δεν απαντάμε προσωπικά σε σένα (όχι εγώ τουλαχιστον), νομίζω ότι πιο πολύ σχολιάζουμε τη φράση "όποια θέλει να θηλάσει, θα καταφέρει να θηλάσει". Δέχομαι ότι αν δε θές, δεν πρόκειται να θηλάσεις, αλλά επειδή υπάρχουν κ μαμάδες που ήθελαν και δεν το κατάφεραν (θες λόγω ελλιπούς ενημέρωσης? λόγω παιδιάτρου? λόγω ανάδρομου Ερμή?) νομίζω ότι κατά κάποιο τρόπο η παραπάνω φράση τις "στήνει στον τοίχο".

και γιαυτό αντιδρούν έτσι? κρίμα.. μα αν αισθάνονται άσχημα που δεν θήλασαν ας μάθουν για να θηλάσουν στο επόμενο!!!

Nena έγραψε:
Δηλαδή εγώ που θήλασα τον ένα κι όχι τον άλλο πώς κρίνομαι σαν μαμα? Καλή στον ένα και κακή στον άλλο? Και κάτι που αφορά το μητρικό ένστικτο που ανσφέρθηκε - δεν το έχουμε όλες! Εγω πάντως πιστευω ότι ακόμα δεν το έχω, δεν ξέρω αν θα το αποκτήσω και ποτε. Ό,τι έχω σκεφτεί για τα παιδιά μου, το πώς νιώθουν πχ, αν πονάνε, δεν είναι θέμα ενστίκτου, είναι θέμα λογικής σκέψης, "βλέπω αυτο άρα αυτο". Οπότε βάσει ενστίκτου δεν μπορουν να λειτουργήσουν όλες οι μαμάδες, πόσο μάλλον οι φρέσκιες και ταλαιπωρημένες πρωτομαμάδες.

Νένα μου, κανείς δεν σε κρίνει. Φυσικά και δεν ισχύει αυτό που λες το ότι στον έναν ήσουν "καλή μαμά" και στον άλλον όχι. Αλήθεια, αυτό φαίνεται απο τα λεγόμενά μου? πως θεωρώ καλές μαμάδες αυτές που θηλάζουν?

MariaM έγραψε:
Κι εμενα μου αρεσουν ολα αυτα που περιγραφεις και πιστευω πως η θεληση κάνει θαύματα. Μονο που δεν καταλαβα τι σχεση εχει η εβδομαδα θηλασμου με την πραγματικότητα. Αν αναφέρεσαι σε εμενα θα σου ξαναπω οτι μια χαρα καταματα την κοιταω. Αν δεν αναφερεσαι σε εμενα αλλα τυχαία σχολιασες κάτω απο το δικό μου μηνυμα και τυχαια αναφερθηκες σε πραγματα που ελεγα εγω (οπως οτι 'επηρεαστηκα απο τριτους' και εσύ μετα ξεκινησε το μηνυμα 'εχω βαρεθει να διαβαζω οτι επηραζονται απο αλλους και δεν θηλαζουν') αλλα στοχος σου ηταν μαμαδες που βολευονται με τον να πιστευουν οτι προσπαθησαν ενω δεν προσπαθησαν, παλι δεν καταλαβαίνω τι σχεση μπορει να εχει με την εβδομαδα θηλασμου... Rolling Eyes

Τελικά σε ποια πραγματικότητα αναφερεσαι που κανει την εβδομαδα θηλασμου να φαίνεται εξωπραγματική;

Μαρία, δεν είχα εσένα στο μυαλό μου όταν έγραφα, δεν το θυμόμουν κιόλας πως έγραψα κάτω απο σχόλιό σου, τώρα το ξανατσέκαρα για να σιγουρευτώ.
Ναι, στόχος μου ήταν μαμάδες που δεν προσπαθούν και βολεύονται με το να πιστεύουν οτι προσπάθησαν.
Σχολίασα λοιπόν σε αυτό το θέμα γιατί το θεωρώ οξύμωρο κάποιοι άνθρωποι να μοχθούν τόσο για να πετύχουν να ενημερώσουν τις μαμάδες και οι ίδιες οι μαμάδες να μην αποδέχονται την πραγματική αιτία που δεν θήλασαν. Σε αυτή λοιπόν την πραγματικότητα αναφέρομαι. Αυτό κάνει την εβδομάδα θηλασμού να φαίνεται εξωπραγματική στα δικά μου μάτια

artemis-karabet-mpempa

artemis-karabet-mpempa
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
chicken έγραψε:Αστείο δεν θα το έλεγα, και επίσης, όταν στέκεσαι σε μια πρόταση, είναι λογικό να αλλοιώνεις το όλο νόημα...
Η γνώμη μου συνεχίζει να είναι πως εφόσον έχουν καταφέρει μαμάδες που έχουν νοσηλευτεί, που έχουν υιοθετήσει, που έχουν δίδυμα να θηλάσουν αποκλειστικά, τότε όλες μπορούν (εκτός ξαναλέω των περιπτώσεων που το μωρό έχει κάποιο πρόβλημα)
Η εβδομάδα θηλασμού είναι καλό να υπάρχει δε λέω, αλλά καλύτερο δεν είναι να κοιτάμε την πραγματικότητα κατάματα?



Εξακολουθεις να είσαι απόλυτη

artemis-karabet-mpempa

artemis-karabet-mpempa
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Dim έγραψε:Είπα να μη γράψω μιας και έχουμε αναλωθεί τόσες φορές σε παρόμοιες συζητήσεις, αλλά να διαβάζω ότι εμπορεύονται το θηλασμό αυτό δεν το περίμενα. Είμαι στη διαδικασία να γίνω σύμβουλος θηλασμού και θέλω ειλικρινά να μου πεις Άρτεμης πως ακριβώς θα επωφεληθώ από αυτό μπας και το δω και εγώ. Από πού;; Από τις ατελείωτες ώρες διαβάσματος, από τα ταξίδια στην Αθήνα για να βρεθώ σε συναντήσεις του συνδέσμου θηλασμού, από τα τηλεφωνήματα που θα απαντάω, από τις ώρες που θα στερώ από την οικογένεια μου για να βοηθήσω εθελοντικά τις γυναίκες που οι ίδιες το επιθυμούν;; Το αν μια μαμά θα θηλάσει ή όχι είναι δικαίωμα της και δεν πρέπει να το κρίνει κανείς. Όμως πόσες μαμάδες δεν τα κατάφεραν λόγο έλλειψης ενημέρωσης ή λάθος οδηγιών;; Όλοι οι σύμβουλοι είναι εκεί για να δώσουν τις σωστές πληροφορίες στις γυναίκες που το θέλουν. Όλες οι ενημερωτικές καμπάνιες έχουν στόχο να ενημερώσουν τον κόσμο γιατί το μητρικό γάλα είναι αναντικατάστατο και για το δικαίωμα της κάθε μαμάς να θηλάζει το παιδί της όσο χρονών και αν είναι αυτό όπου εκείνη το επιθυμεί χωρίς να την κοιτάνε όλοι λες και είναι ούφο.


Μπράβο σου, κ μακάρι να έχω άδικο!! Δεν αναφέρθηκα ειδικά στις συμβούλους που δουλεύουν εθελοντικά, άλλα σε όλα αυτά τα εξαρτήματα κ πανάκριβα βοηθήματα..

Δουλεύω σε έναν χώρο που έχω δει τα απίστευτα, κ ναι κορίτσια τα πάντα στην Ελλάδα κάποια στιγμή γίνονται εμπόριο.. Συγνώμη αν σε έθιξα, κ ειλικρινά θέλω να έχω άδικο!!

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
[quote="chicken"



Ναι, στόχος μου ήταν μαμάδες που δεν προσπαθούν και βολεύονται με το να πιστεύουν οτι προσπάθησαν.
Σχολίασα λοιπόν σε αυτό το θέμα γιατί το θεωρώ οξύμωρο κάποιοι άνθρωποι να μοχθούν τόσο για να πετύχουν να ενημερώσουν τις μαμάδες και οι ίδιες οι μαμάδες να μην αποδέχονται την πραγματική αιτία που δεν θήλασαν. Σε αυτή λοιπόν την πραγματικότητα αναφέρομαι. Αυτό κάνει την εβδομάδα θηλασμού να φαίνεται εξωπραγματική στα δικά μου μάτια[/quote]


εγω πιστευω πως εχεις απολυτο δικιο σε αυτο...ειναι θεμα ΄΄λεπτο΄΄ και ολες παρεξηγουνται οπως οταν μιλαμε για φυσιολογικο και καισαρικη..αλλα δυστηχως αυτη ειναι η αληθεια...πολυ μεγαλο ποσοστο μαμαδων που δεν θυλαζουν ειναι γιατι δεν το θελουν πραγματικα και δεν προσπαθουν αρκετα...δικαιολογιες μετα υπαρχουν πολλες..και κανεις δεν τις ελεγχει...αλλά δεν ειναι τυχαιο οτι εχουμε τοσο χαμηλα ποσοστα θυλασμου στην Ελλάδα...και σιγουρα δεν φταιει μονο η ενημερωση..
ο θυλασμος απαιτει καποια΄΄θυσια΄΄απο την πλευρα της μανας ..θυσια χρονου και διαθεση ψυχικων αποθεματων...δεν μπορεις να ασχοληθεις με τον ευατο σου ..τα θελω σου η οτι αλλο εκεινη την περιοδο..ετσι οποιος δεν το θελει πραγματικα γρηγορα κουραζεται σωματικα και ψυχικα..

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Dim έγραψε:Είπα να μη γράψω μιας και έχουμε αναλωθεί τόσες φορές σε παρόμοιες συζητήσεις, αλλά να διαβάζω ότι εμπορεύονται το θηλασμό αυτό δεν το περίμενα. Είμαι στη διαδικασία να γίνω σύμβουλος θηλασμού και θέλω ειλικρινά να μου πεις Άρτεμης πως ακριβώς θα επωφεληθώ από αυτό μπας και το δω και εγώ. Από πού;; Από τις ατελείωτες ώρες διαβάσματος, από τα ταξίδια στην Αθήνα για να βρεθώ σε συναντήσεις του συνδέσμου θηλασμού, από τα τηλεφωνήματα που θα απαντάω, από τις ώρες που θα στερώ από την οικογένεια μου για να βοηθήσω εθελοντικά τις γυναίκες που οι ίδιες το επιθυμούν;; Το αν μια μαμά θα θηλάσει ή όχι είναι δικαίωμα της και δεν πρέπει να το κρίνει κανείς. Όμως πόσες μαμάδες δεν τα κατάφεραν λόγο έλλειψης ενημέρωσης ή λάθος οδηγιών;; Όλοι οι σύμβουλοι είναι εκεί για να δώσουν τις σωστές πληροφορίες στις γυναίκες που το θέλουν. Όλες οι ενημερωτικές καμπάνιες έχουν στόχο να ενημερώσουν τον κόσμο γιατί το μητρικό γάλα είναι αναντικατάστατο και για το δικαίωμα της κάθε μαμάς να θηλάζει το παιδί της όσο χρονών και αν είναι αυτό όπου εκείνη το επιθυμεί χωρίς να την κοιτάνε όλοι λες και είναι ούφο.

Μαζι σου! Μην πτοεισαι! Υπαρχουν πολλες αναγκες σε πολλές περιοχες απο σύμβουλους που δεν υπαρχουν... Εχουμε πολλες ελλειψεις σαν χωρα και μακαρι και αλλες γυναίκες να ακολουθησουν το παραδειγμα σου.
Και εγω πρωτη φορα διαβασα πως εμπορευονται τον θηλασμο... Εγω θα πω πως οσο και να κάνει ενα καλο θηλαστρο σιγουρα ειναι φθηνοτερο απο τα γαλατα που αγοραζα. 120 ευρω το μηνα ηθελα. Με το καλύτερο θηλαστρο θα αποταμιευα πολύ περισσοτερα.
Θα ηθελα ομως πραγματικά να υπαρχει εμποριο. Εμποριο μητρικου γαλατος οπως στο εξωτερικο. Δεν νομιζω οτι η λέξη εμποριο ειναι τοσο κακια οταν σου δίνεται η επιλογη να επιλέξεις γαλα. Υπαρχουν τραπεζες. Υπαρχουν σάιτ που μαμαδες δωριζουν η πουλάνε το γαλα τους. Εγω ναι μεν θα το δωριζα και δεν θα σκεφτομουν να βγαλω χρηματα απο αυτο, αλλά με μεγαλη ευκολία θα αγοραζα μητρικό γαλα αντι για αγελαδινο αν ειχα την επιλογη αυτη. Ξερω οτι οι μισες μαμαδες θα προτιμουσαν το αγελαδινο και οι αλλες μισες το μητρικο, σε περιπτωση που δεν θηλαζαν οι ιδιες. Εγω λοιπον θα πω μακάρι να υπηρχε εμποριο.

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
chicken έγραψε:
Nena έγραψε:
... επειδή υπάρχουν κ μαμάδες που ήθελαν και δεν το κατάφεραν (θες λόγω ελλιπούς ενημέρωσης? λόγω παιδιάτρου? λόγω ανάδρομου Ερμή?) νομίζω ότι κατά κάποιο τρόπο η παραπάνω φράση τις "στήνει στον τοίχο".
και γιαυτό αντιδρούν έτσι? κρίμα.. μα αν αισθάνονται άσχημα που δεν θήλασαν ας μάθουν για να θηλάσουν στο επόμενο!!!

Ωραια, μάλλον κάτι τέτοιο συνέβη και σε μένα τότε, και πιθανότατα συμβαίνει και στις περισσότερες, διότι η πλειοψηφεία των μαμάδων που δεν κατάφερε να θηλάσει το πρώτο (ενώ ήθελε) κατάφερε να θηλάσει το δεύτερο. Αλλά στ'αλήθεια δεν είναι ωραίο να λες σε μια μαμα ότι δεν θήλασε επειδή δεν ήθελε. Δεν εξυπηρετεί κανένα απολύτως σκοπό, και μας κάνει να αισθανόμαστε ακόμη πιο άσχημα, όσο αιτιολογημένη κι αν ήταν η αδυναμία θηλασμού.
chicken έγραψε:
Nena έγραψε:
Δηλαδή εγώ που θήλασα τον ένα κι όχι τον άλλο πώς κρίνομαι σαν μαμα? Καλή στον ένα και κακή στον άλλο? Και κάτι που αφορά το μητρικό ένστικτο που ανσφέρθηκε - δεν το έχουμε όλες! Εγω πάντως πιστευω ότι ακόμα δεν το έχω, δεν ξέρω αν θα το αποκτήσω και ποτε. Ό,τι έχω σκεφτεί για τα παιδιά μου, το πώς νιώθουν πχ, αν πονάνε, δεν είναι θέμα ενστίκτου, είναι θέμα λογικής σκέψης, "βλέπω αυτο άρα αυτο". Οπότε βάσει ενστίκτου δεν μπορουν να λειτουργήσουν όλες οι μαμάδες, πόσο μάλλον οι φρέσκιες και ταλαιπωρημένες πρωτομαμάδες.
Νένα μου, κανείς δεν σε κρίνει. Φυσικά και δεν ισχύει αυτό που λες το ότι στον έναν ήσουν "καλή μαμά" και στον άλλον όχι. Αλήθεια, αυτό φαίνεται απο τα λεγόμενά μου? πως θεωρώ καλές μαμάδες αυτές που θηλάζουν?
Η αλήθεια είναι πως βγαίνει κάπως απόλυτη η άποψη, θέλω να πιστεύω πως δεν το εννοούσες έτσι, αλλά όταν το είδα γραπτώς φάνηκε σαν δογματικό.

Δεν είναι θέμα του "ποιος κρίνει ποιον και πώς" απλά ξαναλέω ότι το "αν θες μπορείς" δεν ισχύει πάντα.
Υπάρχουν μαμάδες που όντως δεν προσπάθησαν αρκετα, όχι διότι δεν ήθελαν αλλά διότι δεν ήξεραν. Ξέρεις πόσες εχουν κλάψει σε αυτο το φόρουμ σκεπτόμενες πως αν είχαν πληροφορηθεί λίγο παραπάνω θα τα κατάφερναν? Αυτο ακριβώς είναι η εβδομάδα θηλασμού.
ΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΗ. ΣΩΣΤΗ ΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΗ.



Έχει επεξεργασθεί από τον/την Nena στις Δευ Αυγ 08, 2011 1:15 pm, 2 φορές συνολικά

gogi

gogi
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
αγαπες μου το χοντρυναμε κ δεν μου αρεσει να στεναχωριομαστε,κουβεντα κανουμε αλλα αφου δεν βγαινει ακρη δεν το αφηνουμε.εξαλου συζητηση κανουμε εδω κ ανταλασουμε αποψεις. ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΜΗΤΡΙΚΟΥ ΘΗΛΑΣΜΟΥ - Σελίδα 4 315810 ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΜΗΤΡΙΚΟΥ ΘΗΛΑΣΜΟΥ - Σελίδα 4 315810 ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΜΗΤΡΙΚΟΥ ΘΗΛΑΣΜΟΥ - Σελίδα 4 315810

http://momof2princes.blogspot.com

artemis-karabet-mpempa

artemis-karabet-mpempa
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
bou-boukitsa έγραψε:[
ο θυλασμος απαιτει καποια΄΄θυσια΄΄απο την πλευρα της μανας ..θυσια χρονου και διαθεση ψυχικων αποθεματων...δεν μπορεις να ασχοληθεις με τον ευατο σου ..τα θελω σου η οτι αλλο εκεινη την περιοδο..ετσι οποιος δεν το θελει πραγματικα γρηγορα κουραζεται σωματικα και ψυχικα..


Δεν χαρακτηρίζεται όμως μια μάνα κακιά επειδή δεν άντεξε όλο αυτό..

Κάποια κοπέλα είπε παραπάνω πολύ σωστά ότι αν κάποια παραδεχτεί ότι δεν ήθελε να θηλάσει θα πέσουν να τη φάνε, για αυτό τόσα ψέματα!! Έχει πολύ δίκιο!!

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
chicken έγραψε:...
Σχολίασα λοιπόν σε αυτό το θέμα γιατί το θεωρώ οξύμωρο κάποιοι άνθρωποι να μοχθούν τόσο για να πετύχουν να ενημερώσουν τις μαμάδες και οι ίδιες οι μαμάδες να μην αποδέχονται την πραγματική αιτία που δεν θήλασαν. Σε αυτή λοιπόν την πραγματικότητα αναφέρομαι. Αυτό κάνει την εβδομάδα θηλασμού να φαίνεται εξωπραγματική στα δικά μου μάτια

Ας ειμαστε αισιοδοξοι! Ουτως η αλλως τι μπορουμε να κάνουμε; Δεν ειναι καλύτερο κάποιοι να προσπαθουν εστω κι αν οπως λες, λίγοι θα τους ακουσουν; Εγω πιστευω πως οσο πιο πολυ ακουγεται ο θηλασμος τοσο πιο γρηγορα θα σταματησει να μας ξενιζει... Μακαρι να μπορουσα και εγω να κάνω κάτι και να συμμετεχω σε κάτι πιο οργανωμενο! Με την πρωτη ευκαιρια θα το κάνω και οσοι με ακουσουν. Αυτοι που θελουν να ακουσουν με ενδιαφερουν ειτε ειναι 1000, ειτε 100, ειτε μονο 1.

giouli73

giouli73
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
chicken έγραψε:
και γιαυτό αντιδρούν έτσι? κρίμα.. μα αν αισθάνονται άσχημα που δεν θήλασαν ας μάθουν για να θηλάσουν στο επόμενο!!!

Βάζω αυτή την απάντησή σου αλλά αναφέρομαι γενικά στα ποστ σου. Βρε καλό μου κορίτσι διακρίνω ένα είδος φανατισμού. Εντάξει όλες το ξέρουμε ότι το μητρικό γάλα είναι αναντικατάστατο το γράφουν και τα κουτάκια που σου προσφέρουν της αγελαδίτσας. Πόσες γυναίκες ξέρεις επιτέλους? Σε πόσα σπίτια έχεις μπει? Πως ξέρεις ότι αυτές που λένε ότι δεν τα κατάφεραν για διάφορους λόγους λένε ψέματα. Αν έχουν απέναντί τους κάποια που τις στήνει στον τοίχο φυσικά και θα πούνε ψέματα γιατί δεν γουστάρουν να δώσουν λογαριασμό. Εγώ δεν θήλασα αρκετά κι εξήγησα τον λόγο. Όσα παιδιά και να κάνω οι θηλές μου είναι εισέχουσες κι απ όσο ξέρω δεν πρόκειται να βγουν έξω μόνες τους. Άμα κάνω καμιά πλαστική καλώς. Δηλαδή τέτοιο άγχος και πίεση πια με το που μείνεις έγκυος για το αν καταφέρεις να θηλάσεις. Στο τέλος από το άγχος σου κόβεται και το γάλα. Κάποια μαμά νομίζω ανέφερε κάτι παρόμοιο δεν το θυμάμαι καλά. Υπάρχουν 1002 λόγοι που κάποια μπορεί να ήθελε και να μην τα κατάφερε ή να μπόρεσε λίγο όπως εγώ. Το βρίσκω τραγικό σε όλα τα θέματα στη ζωή μας να είμαστε απόλυτοι.

βανια

βανια
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ανια έγραψε:

Μάθαμε τώρα ξαφνικά γίναμε όλες υπέρμαχες του θηλασμού και λέμε και λέμε ....


Αυτό με πείραξε όμως. Προς τι όλη αυτή η ειρωνία και η εμπάθεια κοπέλα μου? Επίσης θα ήθελα να σε ενημερώσω τι είναι τα φόρουμ. Ειναι ένας ιστότοπος που μαζεύονται άνθρωποι συνήθως με κοινά ενδιαφέροντα και λένε λένε λένε.....
Αν δεν σου αρέσει ένα θέμα δεν απαντάς. Τόσο απλά

Το πήρες όλο πάνω σου ενώ έγραψα σε πληθυντικό αριθμό και μίλησα γενικά - ο θηλασμός σαν διαδικασία είναι ότι πιο ωφέλιμο τόσο για το μωρό όσο και για τη μητέρα δεν νομίζω σε αυτό να διαφωνεί καμιά -αλλά δεν νομίζεις ότι είναι καθαρά προσωπικό δικαίωμα της κάθε γυναίκας για το τη θα κάνει ; Επίσης δεν είναι ανάγκη να μου πεις τι είναι τα φόρουμ ξέρω πολύ καλά αλλά ξέρεις σε κάθε συζήτηση υπάρχουν πολλές πλευρές και πρέπει να ακούγονται όλες το να λέμε :ήθελα να θηλάσω αλλά με εμπόδισε το σύστημα που επικρατεί στο σύστημα ναι γίνετε αλλά αν θέλω και μπορώ θα τη βρώ την άκρη δεν έχει σημασία αν θηλάσω για 1 μήνα η για 6 ; η Μαρία έπεσε στην περίπτωση που κάποιες ειδικές την έκαναν να απορρίψη την ιδέα και εκείνη αμαθής σε αυτή την κατάσταση θήλασε λίγο και λοιπόν τι πρέπει να γίνει ; να πάμε και πούμε ότι επειδή έτυχε ένας κακός επαγγελματίας να της πει οτιδήποτε ότι όλοι όσοι το κάνουν είναι και για τον ίδιο λόγο ; δηλαδή η περίπτωση να θέλουν να δώσουν θάρρος στη μητέρα να μην απογοητευτεί ; όταν μια μαμά έχει ένα πρόωρο μωράκι και της πούνε ότι υπάρχει πιθανότητα να μην μπορεί να πιάσει το στήθος γιατί αυτόματα πρέπει να τον κατηγορήσουμε ότι θέλει να μας βάλει στην εισαγωγή του εμπορίου ; Λες κάπου ότι δέχεσαι ότι κάποια μωράκια δεν μπορούν να θηλάσουν λόγω προβλήματος του παιδιού , πόσο ενημερωμένη είσαι για τυχόν λόγους απαγορευτικούς για μια μητέρα να θηλάσει; δες αυτό:
Καταστάσεις της μητέρας που δικαιολογούν τη μόνιμη διακοπή του θηλασμού

• λοίμωξη από HIV: εάν το υποκατάστατο είναι αποδεκτό, εύκολο, ασφαλές, ανεκτό και οικονομικό
• λοίμωξη από HSV I (έρπη τύπου Ι): η απευθείας επαφή μεταξύ των περιοχών του μαστού που νοσούν και του μωρού θα πρέπει να αποφεύγεται μέχρι όλες οι ενεργείς περιοχές θεραπευτούν
• χρήση από τη μητέρα ηρεμιστικών ψυχοθεραπευτικών φαρμάκων, αντιεπιληπτικών και οπιοειδών και παραγώγων τους μπορεί να προκαλέσουν αναπνευστική καταστολή και υπνηλία και καλό θα ήταν να αποφεύγονται εάν υπάρχει διαθέσιμη εναλλακτική λύση. Με τη χρήση ραδιενεργού ιωδίου 131 από τη μητέρα καλό θα ήταν να αποφεύγεται ο θηλασμός, ο οποίος όμως μπορεί να επαναληφθεί ξανά μετά από περίπου 2 μήνες. Κατά την εκτεταμένη χρήση ιωδιούχων τοπικών σκευασμάτων (πχ ιωδιούχος ποβιδόνη), κυρίως σε ανοιχτά τραύματα και σε βλενογόννους μπορεί να προκληθούν θυροειδική καταστολή και ηλεκτρολυτικές διαταραχές στο νεογνό. Επίσης, ο μητρικός θηλασμός θα πρέπει να αποφεύγεται κατά τη διάρκεια χρήσης από τη μητέρα κυτταροστατικών χημειοθεραπευτικών φαρμάκων.

Σε μία λοιπόν απο αυτές τις καταστάσεις ήμουν και εγω και όμως ενώ ήξερα τις δυσκολίες το προσπάθησα και κάποια στιγμή παραλίγο να έπρεπε να μου χορηγήσουν ηρεμηστικά το είχα πάρει τόσο στραβά ενω το σημαντικό ήταν ότι είχα ένα υγιέστατο μωράκι και μια χαρά βάρος πήρε και με το γάλα που του έδωσα .
Μέσα στο νοσοκομείο έπαιρνε το adapta και όταν ήρθε η παιδιάτρος στο σπίτι με άφησε να δώσω όποι γάλα ήθελα δνε μου σύστησε κανένα είδα ότι το παιδάκι έπαιρνε μια χαρά αυτό και συνέχισα .
Ας πάρουμε τώρα την περίπτωση κάποιας γυναίκας που δεν θέλει να θηλάσει έτσι απο άποψη για ποιό λόγο πρέπει να της πω ότι κάνει λάθος ; αν εκείνη δεν θέλει γιατί υποφέρει η πονάει η βαριέται (το έχω ακούσει αυτό ) τη θα της πω εγω ; πριν 8 χρονια που ημουν έγκυος έλεγα εγω θα θηλάσω και θα κάνω και θα δείξω και οι γυναίκες που έχουν και δεν το κάνουν είναι λάθος ... το έλεγα και αναθεώρησα επειδή έμαθα να είμαι ανοικτή και στο διαφορετικό στο αλλιώτικο .

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
artemis-karabet-mpempa έγραψε:
bou-boukitsa έγραψε:[
ο θυλασμος απαιτει καποια΄΄θυσια΄΄απο την πλευρα της μανας ..θυσια χρονου και διαθεση ψυχικων αποθεματων...δεν μπορεις να ασχοληθεις με τον ευατο σου ..τα θελω σου η οτι αλλο εκεινη την περιοδο..ετσι οποιος δεν το θελει πραγματικα γρηγορα κουραζεται σωματικα και ψυχικα..


Δεν χαρακτηρίζεται όμως μια μάνα κακιά επειδή δεν άντεξε όλο αυτό..

Κάποια κοπέλα είπε παραπάνω πολύ σωστά ότι αν κάποια παραδεχτεί ότι δεν ήθελε να θηλάσει θα πέσουν να τη φάνε, για αυτό τόσα ψέματα!! Έχει πολύ δίκιο!!


φυσικα και οχι...οποιος αντεχει και οσο αντεχει ο καθενας...σιγα μην πουμε μια μανα ΄΄κακη΄΄ μονο απο αυτο...
απλα καλυτερα ο καθενας να εχει το θαρρος της γνωμης του...αυτο ειχε εννοηθει παραπανω νομιζω..αυτο που ενοχλει ειναι το΄΄ψεμα΄΄ πως ολες προσπαθησαν και ελαχιστες τα καταφεραν ..ενω στην πραγματικοτητα εινια χιλιαδες αυτες που δεν προσπαθησαν καθολου..
για οσες βρηκαν προβληματα αξεπεραστα δεν εχω να πω τιποτα!το δεχομαι!

artemis-karabet-mpempa

artemis-karabet-mpempa
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Μάλλον παρεξηγήθηκα.. Όχι κορίτσια δεν δουλεύω σε εταιρία με γάλατα κ εγώ το χρυσοπλήρωνα!!

Νοσηλεύτρια είμαι σε μεγαλο ιδιωτικό νοσοκομείο, κ έχω δει να γίνεται εμπόριο μέχρι κ η τελευταία ελπίδα του ασθενή, μέχρι κ ο θάνατος.. Είμαι κ θα είμαι πάντα επιφυλακτική απέναντι σε όλα..

giouli73

giouli73
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
artemis-karabet-mpempa έγραψε:Μάλλον παρεξηγήθηκα.. Όχι κορίτσια δεν δουλεύω σε εταιρία με γάλατα κ εγώ το χρυσοπλήρωνα!!

Νοσηλεύτρια είμαι σε μεγαλο ιδιωτικό νοσοκομείο, κ έχω δει να γίνεται εμπόριο μέχρι κ η τελευταία ελπίδα του ασθενή, μέχρι κ ο θάνατος.. Είμαι κ θα είμαι πάντα επιφυλακτική απέναντι σε όλα..

Καλά κάνεις

βανια

βανια
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Σημείωση γέννησα στο ΙΑΣΩ, κ τα κορίτσια κ οι μαίες ήταν όλη την ώρα δίπλα μου για να με βοηθήσουν να θηλάσω
ακριβώς το ίδιο . Όλο το νοσηλευτικό προσωπικό του ορόφου που γέννησα το 2004 στο Ιασώ με στήριξε και με βοήθησε - υπήρχε κάποια κοπέλα νοσηλεύτρια η Στέλλα η οποία σχολούσε και όμως ήταν δίπλα μου .. απο τον γιατρούλη μου τον Νίκο Πετρογιάννη την μαία του είχα την απόλυτη συμπάραση και καθοδήγηση . Είναι καλό να ακούγονται και τα θετικά

chicken

chicken
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
giouli73 έγραψε:

Βάζω αυτή την απάντησή σου αλλά αναφέρομαι γενικά στα ποστ σου. Βρε καλό μου κορίτσι διακρίνω ένα είδος φανατισμού. Εντάξει όλες το ξέρουμε ότι το μητρικό γάλα είναι αναντικατάστατο το γράφουν και τα κουτάκια που σου προσφέρουν της αγελαδίτσας.

και τότε γιατί δεν θηλάζουν όλες οι μαμάδες? Το μόνο που λέω είναι πως αν (θου κυριε) δούμε την πραγματικότητα κατάματα, ίσως και ο θηλασμός να έχει ελπίδα.

giouli73 έγραψε:
Πόσες γυναίκες ξέρεις επιτέλους? Σε πόσα σπίτια έχεις μπει? Πως ξέρεις ότι αυτές που λένε ότι δεν τα κατάφεραν για διάφορους λόγους λένε ψέματα. Αν έχουν απέναντί τους κάποια που τις στήνει στον τοίχο φυσικά και θα πούνε ψέματα γιατί δεν γουστάρουν να δώσουν λογαριασμό.


Εμένα? γιατί να δώσουν σε εμένα λογαριασμό? επειδή λέω το αυτονόητο?

Ώρα είναι να μου πείτε πως πρέπει να απολογηθώ κιόλας που θηλάζω....

giouli73 έγραψε:
Το βρίσκω τραγικό σε όλα τα θέματα στη ζωή μας να είμαστε απόλυτοι.
Εγώ ξέρεις τι βρίσκω τραγικό? Να βάζουμε ταμπέλες και να προγκάμε το βιολογικό, το φυσικό. Η άποψη του καθενός είναι δική του και υπερασπίζοντάς την δεν δείχνει το πόσο απόλυτος είναι. Είναι κρίμα να κρυβόμαστε πίσω απο τις λέξεις και να μην βλέπουμε το πραγματικό νόημα της συζήτησης....

chicken

chicken
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
bou-boukitsa έγραψε:

φυσικα και οχι...οποιος αντεχει και οσο αντεχει ο καθενας...σιγα μην πουμε μια μανα ΄΄κακη΄΄ μονο απο αυτο...
απλα καλυτερα ο καθενας να εχει το θαρρος της γνωμης του...αυτο ειχε εννοηθει παραπανω νομιζω..αυτο που ενοχλει ειναι το΄΄ψεμα΄΄ πως ολες προσπαθησαν και ελαχιστες τα καταφεραν ..ενω στην πραγματικοτητα εινια χιλιαδες αυτες που δεν προσπαθησαν καθολου..
για οσες βρηκαν προβληματα αξεπεραστα δεν εχω να πω τιποτα!το δεχομαι!

πέστα ρε bou-boukitsa γιατί με έχουν στήσει στον τοίχο να παραδεχτώ τα απαράδεκτα!

artemis-karabet-mpempa

artemis-karabet-mpempa
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!

πέστα ρε bou-boukitsa γιατί με έχουν στήσει στον τοίχο να παραδεχτώ τα απαράδεκτα! [/quote]


Καμία δεν σου ζήτησε αυτό, απλά τουλάχιστον εγώ σε βρίσκω απόλυτη..

Η bouboukitsa δεν έχει καμιά σχέση με το δικό σου ύφος.. Μπορεί να κάνω κ λάθος ο γραπτός λόγος είπαμε είναι παρεξηγήσιμος

Έχε τις απόψεις σου, κ γω θαχω τις δικές μου

giouli73

giouli73
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
chicken έγραψε:
giouli73 έγραψε:

Βάζω αυτή την απάντησή σου αλλά αναφέρομαι γενικά στα ποστ σου. Βρε καλό μου κορίτσι διακρίνω ένα είδος φανατισμού. Εντάξει όλες το ξέρουμε ότι το μητρικό γάλα είναι αναντικατάστατο το γράφουν και τα κουτάκια που σου προσφέρουν της αγελαδίτσας.

και τότε γιατί δεν θηλάζουν όλες οι μαμάδες? Το μόνο που λέω είναι πως αν (θου κυριε) δούμε την πραγματικότητα κατάματα, ίσως και ο θηλασμός να έχει ελπίδα.


Γιατί ο δίας είναι στον δίδυμο και η αφροδίτη στον ζυγό. Την πανσέληνο που την βάζεις. Ναι η ελπίδα πεθαίνει τελευταία.


giouli73 έγραψε:
Πόσες γυναίκες ξέρεις επιτέλους? Σε πόσα σπίτια έχεις μπει? Πως ξέρεις ότι αυτές που λένε ότι δεν τα κατάφεραν για διάφορους λόγους λένε ψέματα. Αν έχουν απέναντί τους κάποια που τις στήνει στον τοίχο φυσικά και θα πούνε ψέματα γιατί δεν γουστάρουν να δώσουν λογαριασμό.


Εμένα? γιατί να δώσουν σε εμένα λογαριασμό? επειδή λέω το αυτονόητο?

Είπα καλό μου κορίτσι ότι θα λογοδοτήσουν σε σένα? Γενικά σε οποιδήποτε σαν εσένα. Το αυτονόητο λοιπόν για σένα. Ότι όποια θέλει μπορεί. Οι υπόλοιπες που λένε ήθελα και δεν μπόρεσα κλπ κλπ κλπ είναι ψεύτρες. Τι να πω ασχολίαστο πλέον.

Ώρα είναι να μου πείτε πως πρέπει να απολογηθώ κιόλας που θηλάζω....

Αλλού για αλλού 3 λαλούν και 2 χορεύουν. Αυτό τώρα πως σου ήρθε?

giouli73 έγραψε:
Το βρίσκω τραγικό σε όλα τα θέματα στη ζωή μας να είμαστε απόλυτοι.
Εγώ ξέρεις τι βρίσκω τραγικό? Να βάζουμε ταμπέλες και να προγκάμε το βιολογικό, το φυσικό. Η άποψη του καθενός είναι δική του και υπερασπίζοντάς την δεν δείχνει το πόσο απόλυτος είναι. Είναι κρίμα να κρυβόμαστε πίσω απο τις λέξεις και να μην βλέπουμε το πραγματικό νόημα της συζήτησης....
[b]


Καταρχήν το θέμα είναι άλλο και η συζήτηση έχει πάει αλλού. Αλλά όταν λέμε πράγματα που προκαλούν αντιδράσεις έτσι γίνεται. Εγώ σε λέω απόλυτη γιατί συνεχίζεις και λες ότι όποια θέλει μπορεί. Ε ΟΧΙ ΡΕ ΚΟΥΚΛΑ ΜΟΥ ΠΩΣ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΜΕ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΠΑΝΤΑ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙ.

artemis-karabet-mpempa

artemis-karabet-mpempa
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
giouli73 έγραψε: Εγώ σε λέω απόλυτη γιατί συνεχίζεις και λες ότι όποια θέλει μπορεί. Ε ΟΧΙ ΡΕ ΚΟΥΚΛΑ ΜΟΥ ΠΩΣ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΜΕ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΠΑΝΤΑ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙ.

Συμφωνώ

chicken

chicken
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Δηλαδή είμαι εγώ απόλυτη που υπερασπίζομαι την άποψή μου και όχι εσείς που υπερασπίζεστε την δική σας?
Ωραία...
πολύ ωραίο επιχείρημα αυτό!
Αν ήμουν απόλυτη, δεν θα εξηγούσα την αποψή μου, δεν θα έκανα διάλογο.

Γιούλη με ειρωνεύεσαι και λυπάμαι που αυτός είναι ο τρόπος που έχεις μάθει να απαντάς. Θέλεις αλήθεια να σου δείξω πόσο μπορώ να ειρωνευτώ? Αυτό θα κάνουμε?
Διαβάζεις αυτά που γράφεις ή απλά γράφεις για να δημιουργείς εντυπώσεις?
Λές:
Πόσες γυναίκες ξέρεις επιτέλους? Σε πόσα σπίτια έχεις μπει? Πως ξέρεις ότι αυτές που λένε ότι δεν τα κατάφεραν για διάφορους λόγους λένε ψέματα. Αν έχουν απέναντί τους κάποια που τις στήνει στον τοίχο φυσικά και θα πούνε ψέματα γιατί δεν γουστάρουν να δώσουν λογαριασμό.

Σου απαντάω:

Εμένα? γιατί να δώσουν σε εμένα λογαριασμό? επειδή λέω το αυτονόητο?

και συνεχίζεις έτσι?

Είπα καλό μου κορίτσι ότι θα λογοδοτήσουν σε σένα? Γενικά σε οποιδήποτε σαν εσένα. Το αυτονόητο λοιπόν για σένα. Ότι όποια θέλει μπορεί. Οι υπόλοιπες που λένε ήθελα και δεν μπόρεσα κλπ κλπ κλπ είναι ψεύτρες. Τι να πω ασχολίαστο πλέον.

Δηλαδή όταν με ρώταγες σε πόσα σπίτια έχω πάει και πόσες γυναικες ξέρω, δεν με ρώταγες?.. affraid

Επίσης, βρές μου σε παρακαλώ εσύ που είσαι τσακάλι και τα πιάνεις αμέσως αυτά, που είπα οτι είναι ψέυτρες οι κοπέλες, παρεθεσέ το μου Γιούλη μου να γελάσει λίγο το χειλάκι μου

"Ε ΟΧΙ ΡΕ ΚΟΥΚΛΑ ΜΟΥ ΠΩΣ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΜΕ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΠΑΝΤΑ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙ."

Αυτό είναι απόλυτο κούκλα μου!

Επίσης μη φωνάζεις θα μου ξυπνήσεις το παιδί Razz

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 4 από 8]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις