Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
412 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 412 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 3 από 8]

chicken

chicken
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
AntoniaA. έγραψε:

Ευχαριστώ πόλύ πολύ!! Ανυπομονώ για το μωρό Laughing

Θα αλλάξει όλη σου η ζωή! Είναι υπέροχο να γίνεσαι μαμά! Σου εύχομαι με όλη μου την καρδιά να το ζήσεις καθημερινά σε όλο του το μεγαλείο!

AntoniaA. έγραψε:
Λάθος κατάλαβες, η κουμπάρα μου ήθελε να θηλάσει και επειδή δε τα κατάφερνε έπεσε σε κατάθλιψη. Και εγώ που στηρίζω τόσο πολύ το μητρικό γάλα της είπα να σταματήσει τις προσπάθειες.

Η γνώμη μου είναι πως αν στήριζες τον θηλασμό όπως λες θα της σύστηνες ένα καλό σύμβουλο θηλασμού, θα της έδειχνες video στο youtube πως να βάλει σωστά το μωρό, θα την καθυσύχαζες πως καμμία δεν έβαλε το μωρό στο στήθος και όλα κυλησαν ομαλά και πως σιγά σιγα και χωρίς άγχος θα τα καταφέρει.
Επίσης, χωρίς παρεξήγηση πάντα, αν θες να θηλάσεις δεν ακούς καμμία κουμπάρα καμμιά μαμά, καμμιά αδερφή, καμμιά ξαδέρφη. Ακούς το ένστικτό σου. Το μητρικό σου ένστικτο Very Happy

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
chicken έγραψε:
MariaM έγραψε:

Μετα ομως λεω οτι 'ημουν ευκολοπιστη' αλλα δεν ειμαι πια.

Ναι οπως σου ειπα, γνωριζω μαμαδες και εχω διαβασει ιστοριες θηλασμου αποτυχημενες απο μαμαδες που ηθελαν αλλά ο φόβος μηπως κανουν κακο στο παιδι τους παιρνοντας την ευθυνη και πηγαίνοντας κοντρα στο γιατρο δεν τις αφησε.

Άρα τις τρομοκράτησαν οι γιατροί, άρα δεν είχαν άλλη επιλογή.

MariaM έγραψε:
Γι' αυτο εστιασα στην πληροφορηση. Γιατι αν εγω ειχα ιντερνετ και το ειχα ανοιξει και γενικά αν ειμαι λίγο πιο προκατειλημενη στην περιοδο της εγκυμοσύνης μου, ίσως να ειχα εστω πάρει μια ιδέα για την κατασταση που επικρατει. Ετσι, το πιο πιθανόν ειναι να ειχα πέσει με τα μουτρα στη μελετη, χαχα! Ομως και παλι δεν ειμαι σίγουρη πως θα αντιδρουσα στην συμβουλη του νοσοκομειου και επειτα στου γιατρου για τον ικτερο. Μετα εμαθα σε τι παγίδα επεσα. Ομως για εμενα νομιζω πως η αρχη του προβλήματος ειναι οτι καποιοι στηνουν αυτες τις παγιδες και οχι οι μαμαδες που πραγματικα δεν θελουν να θηλασουν. Δικο τους θεμα, γιατι να ασχοληθω εγω και εσύ; Στο λεω και στο υπογραφω πως δεν βρεθηκε ουτε ενας, ουτε μαία, ουτε παιδιατρος μαιευτηριου, ουτε γιατρος, που να μου εδωσε μια εστω σωστη συμβουλή θηλασμου. Ουτε ενας! Οταν γυρισα σπιτι με ειχαν τρομοκρατησει τοσο που ενω κοντευα να παθω μαστιτιδα -τωρα το βλεπω καθαρα- δεν μπορουσα να θηλασω γιατι το μωρο μου κοιμοταν στο στηθος. Μου ερχοταν ταισμενο βλεπεις, στο μαιευτηριο και στο στηθος μου απλα πιπιλουσε και... κοιμοταν. Και ναι ζητησα αποκλειστικο θηλασμο και ναι, με διαβεβαίωναν οτι δεν εδιναν ξενο, αλλα... τις ειδα! Σαμποταζ κανονικο οσο κι αν δεν το πιστευεις! Και εγω στην κοσμαρα μου, θολωμενη απο την χαρα΄και απο τις ορμονες. Ηρθα στο σπιτι και δεν ηξερα να ταιζω. Ε, και ηρθε η παιδιατρος και ξεκινησε. Το μωρο εχει ικτερο. Θα παρεις ξενο, 6 μπιμπερο, αποστειρωτη και θηλαστρο και δεν θα το βαλεις στο στηθος για μια εβδομαδα για να ξερουμε ποσο τρωει. Πηρα και εγω ενα θηλαστρο οτι να΄ναι, και τραβα-τραβα, γεμιζα μπουκαλια και ταιζα. Μετα εμαθε ο μικρος στο μπιμπερο και στο στηθος πιπιλουσε και κοιμοταν. Και το γαλα μου ολο και λιγοστευε χωρις να το καταλαβω. Η λεξη επαναγαλακτισμος και αποθηλασμος αγνωστες. Και ενω επρεπε να ειμαι σε διαδικασία του πρωτου, οδευα με μαθηματική ακριβεια στο δευτερο, οπως και εγινε... Τι να λεμε τωρα, εχω πολλες λεπτομεριες να αναφερω και το μεγαλυτερο μου λαθος ειναι ενα και μοναδικο σε ολη την διαρκεια της διαδικασιας. Δεν ενημερωθηκα! Δεν ενημερωθηκα. Και αυτο ηταν δική μου ευθυνη και μονο.

Πραγματικά δεν θέλω να μου πεις την ιστορία σου και να μου δικαιολογήσεις τι επιλογές έκανες γιατί θεωρώ πως κάθε μαμά κάνει το καλύτερο για το παιδί της.
Νομίζω πως έχουμε μπεί σε ένα φαύλο κύκλο και λέμε τα ίδια και ίσως άθελά μου κάνω κοπέλες να αισθανθούν άσχημα που επέλεξαν κάτι άλλο.
Προς Θεού δεν μιλάω για μαμάδες που προσπάθησαν που θήλασαν που συνηδιτά διάλεξαν και είναι ειλικρινείς με τον εαυτό τους. Η ένστασή μου αφορά μαμάδες που απλά δεν θήλασαν γιατί δεν ήθελαν και δίνουν σαν δικαιολογία λόγους που πραγματικά βασάνισαν άλλες κοπέλες αντί να απαντήσουν με ειλικρίνια.

Εχω γραψει την ιστορια μου πολλές φορες και την εχω δημοσιευσει στο φορουμ. Δεν με πληγωνει και δεν με στεναχωρει γιατι οπως σου ειπα εχω βγαλει συμπερασματα για το τι εφταιξε σε εμενα. Αρχικα θα σου πω ακομα μια φορα πως εφταιξα εγω για τους λογους που ανεφερα. Επειτα εφταιξαν αλλοι και με αυτους τους αλλους τα εχω βαλει και εγω γιατι και εμενα δεν με ενοχλουν οι κοπελες που παραδεχονται πως δεν ηθελαν να θηλασουν. Εγω ομως ξερω πως ηθελα. Την πρωτη βδομαδα στο σπιτι που μου απαγορευσαν να βαζω το μωρο μου στο στηθος, ανοιξε μια πληγη στην καρδια μου τοσο μεγαλη που θυμαμαι πολύ εντονα τις σκεψεις και τα συναισθηματα που ειχα... Αρα στην θυμιση ολων αυτων για την θεληση μου δεν μπορω να αμφιβαλλω. Και γυρω μου βλεπω την ιστορια να επαναλαμβανεται με αλλους πρωταγωνιστες και αυτο θελω να σταματησει. Ναι υπαρχουν αυτες που ηθελαν και τα καταφεραν. Ναι υπαρχουν αυτες που δεν ηθελαν και το παραδεχονται. Ναι υπαρχουν και αυτες που δεν ηθελαν αλλα δεν το παραδεχονται(αν υπαρχουν λεει!!!). Αλλά δυστυχως, ναι υπαρχουν και αυτες που ηθελαν και δεν τα καταφεραν και νομιζω πως αν πετυχουμε ολες μια τετοια κοπελα πανω στην προσπαθεια, ειναι σημαντικό να την συμβουλεψουμε με βαση φυσικά τις δικες μας εμπειριες. Η οποια εμπειρια καλη η κακη ειναι χρησιμη. Εγω γι' αυτο δημοσιευσα την δική μου ιστορια αλλωστε, για να την διαβασουν οι επομενες και να μην ακολουθησουν το παραδειγμα μου και να μην πεσουν στις ιδιες παγιδες. Εγω ειμαι πλέων σιγουρη οτι τα ιδια λάθη δεν θα τα ξανακανω γιατι τωρα ξερω ακριβως τι συνεβη και πως συνεβη. Δεν ξερω αν θα κανω αλλα, γι' αυτο δεν ειμαι σιγουρη αλλα και παλι θα ξερω που να βρω αυτο που χρειαζεται για να τα διορθωσω. Οι μαμαδες στην πλειοψηφία τους ειναι απιστευτα δοτικες οταν ζητας την βοηθεια τους ακομα και σε κατι εντελως ασημαντο.

chicken

chicken
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
MariaM έγραψε:
Οι μαμαδες στην πλειοψηφία τους ειναι απιστευτα δοτικες οταν ζητας την βοηθεια τους ακομα και σε κατι εντελως ασημαντο.

Θα σταθώ σε αυτό το κομμάτι γιατί αυτό ουσιαστικά πρέπει να μείνει!

Όσο για τα υπόλοιπα που λες, η γνώση σου είναι δύναμη, μπράβο σου που την μοιράζεσαι για να θηλάσουν όσες περισσότερες κοπέλες γίνεται.
Έστω και για ένα μήνα, το γάλα την μαμάς είναι ανεκτίμητο για όσο καιρό και αν δοθεί Very Happy

AntoniaA.

AntoniaA.
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
AntoniaA. έγραψε:
Λάθος κατάλαβες, η κουμπάρα μου ήθελε να θηλάσει και επειδή δε τα κατάφερνε έπεσε σε κατάθλιψη. Και εγώ που στηρίζω τόσο πολύ το μητρικό γάλα της είπα να σταματήσει τις προσπάθειες.

Η γνώμη μου είναι πως αν στήριζες τον θηλασμό όπως λες θα της σύστηνες ένα καλό σύμβουλο θηλασμού, θα της έδειχνες video στο youtube πως να βάλει σωστά το μωρό, θα την καθυσύχαζες πως καμμία δεν έβαλε το μωρό στο στήθος και όλα κυλησαν ομαλά και πως σιγά σιγα και χωρίς άγχος θα τα καταφέρει.
Επίσης, χωρίς παρεξήγηση πάντα, αν θες να θηλάσεις δεν ακούς καμμία κουμπάρα καμμιά μαμά, καμμιά αδερφή, καμμιά ξαδέρφη. Ακούς το ένστικτό σου. Το μητρικό σου ένστικτο Very Happy
[/quote]

Τώρα τι να σου πω.. Μάλλον έχεις δίκιο. Για αυτό έγραψα και πιο πάνω ότι δε ξέρω αν έκανα καλά που της είπα ότι αν είναι να αρχίσει τους ψυχολόγους καλύτερα να σταματήσει να πιέζεται.
Και ναι στηρίζω πολύ το μητρικό γάλα, αλλά και εγώ άρχισα να ενημερώνομαι και να μαθαίνω πριν από κανένα δίμηνο, άρα πως να της έδινα συμβουλές για θηλασμό και για βιντεάκια και για συμβούλους όταν ούτε εγώ η ίδια δεν ήξερα? Για αυτό συμφωνώ με την MariaM όταν λέει ότι η πληροφόρηση είναι τόσο σημαντική.

giouli73

giouli73
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
[quote="chicken]
Όμως θα σε ρωτήσω κάτι άλλο, πόσες κοπέλες ξέρεις που να θέλουν πραγματικά να θηλάσουν, και δεν τα έχουν καταφέρει? Εγώ δεν ξέρω καμμία και αυτό όχι μόνο δεν με ανυσυχεί, με καθυσηχάζει![/quote]

Άμα δεν ξέρεις κοπέλες που να ήθελαν να θηλάσουν και τελικά να μην μπόρεσαν να σου πω εγώ. Εμένα. Όπως είπα και σε προηγούμενο post έχω εισέχουσες θηλές πιο μέσα δεν γίνεται. Στα 2 παιδιά έδωσα αποκλειστικά δικό μου γάλα 1 μήνα. Τα έβαζα στο στήθος είτε κατευθείαν, είτε με θηλές σιλικόνης δεν μπορούσαν με τίποτα να τις πιάσουν, μόνο από τη μια μεριά λίγο τα κατάφεραν. Δεν μιλάω τώρα ότι τα άφησα 2-3 λεπτά και το παράτησα. Κάθε μέρα σε κάθε γεύμα προσπαθούσα τουλάχιστον μία ώρα. Αλλά έβλεπε δεν έτρωγε δεν έτρεχε σταγόνα γιατί δεν το έπιανε. Για πες μου εσύ λοιπόν τι ήταν καλύτερο να κάνω. Να αφήσω ένα μωράκι να πλαντάζει στο κλάμα από την πείνα ή να βγάλω με το θήλαστρο και να του δώσω? Μιλάμε σε κάθε γεύμα το μωρό να προσπαθεί να θηλάσει επί μια ώρα και μετά είχα και το θήλαστρο. Δεν θες να ξέρεις τι τράβηξα εγώ από πόνο. Δεν τα παράτησα όμως και προσπαθούσα κάθε φορά να θηλάσει. Μην ακούω λοιπόν όποια θέλει να θηλάσει θηλάζει.

giouli73

giouli73
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Λέω ότι το κράτησα ένα μήνα γιατί φυσικά με το θήλαστρο μου κόπηκε το γάλα. Δεν ξέρω αν έπαιξε και τίποτα άλλο ρόλο. Εγώ θα το συνέχιζα όσο πήγαινε κι ας πόναγα κι ας υπέφερα.

chicken

chicken
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
giouli73 έγραψε:[quote="chicken]
Όμως θα σε ρωτήσω κάτι άλλο, πόσες κοπέλες ξέρεις που να θέλουν πραγματικά να θηλάσουν, και δεν τα έχουν καταφέρει? Εγώ δεν ξέρω καμμία και αυτό όχι μόνο δεν με ανυσυχεί, με καθυσηχάζει!

Άμα δεν ξέρεις κοπέλες που να ήθελαν να θηλάσουν και τελικά να μην μπόρεσαν να σου πω εγώ. Εμένα. Όπως είπα και σε προηγούμενο post έχω εισέχουσες θηλές πιο μέσα δεν γίνεται. Στα 2 παιδιά έδωσα αποκλειστικά δικό μου γάλα 1 μήνα. Τα έβαζα στο στήθος είτε κατευθείαν, είτε με θηλές σιλικόνης δεν μπορούσαν με τίποτα να τις πιάσουν, μόνο από τη μια μεριά λίγο τα κατάφεραν. Δεν μιλάω τώρα ότι τα άφησα 2-3 λεπτά και το παράτησα. Κάθε μέρα σε κάθε γεύμα προσπαθούσα τουλάχιστον μία ώρα. Αλλά έβλεπε δεν έτρωγε δεν έτρεχε σταγόνα γιατί δεν το έπιανε. Για πες μου εσύ λοιπόν τι ήταν καλύτερο να κάνω. Να αφήσω ένα μωράκι να πλαντάζει στο κλάμα από την πείνα ή να βγάλω με το θήλαστρο και να του δώσω? Μιλάμε σε κάθε γεύμα το μωρό να προσπαθεί να θηλάσει επί μια ώρα και μετά είχα και το θήλαστρο. Δεν θες να ξέρεις τι τράβηξα εγώ από πόνο. Δεν τα παράτησα όμως και προσπαθούσα κάθε φορά να θηλάσει. Μην ακούω λοιπόν όποια θέλει να θηλάσει θηλάζει. [/quote]

κάτσε γιατί κάπου με έχασες. Μα δεν θήλασες? Τι σημασία έχει το θήλαστρο ή το στήθος? Αφού θήλασες για ένα μήνα. Καλά δεν κατάλαβα?

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ΑντωνιαΑ. να ξερεις πως εισαι πολυ τυχερη που εισαι μελος αυτης της παρεας. Ακομα και κατι να συναντησεις για το οποιο δεν θα εισαι ενημερη, υπαρχουν τοσες μαμαδες εδω μεσα που πραγματικά ειναι πολύ πιθανον να σου δωσουν λυση. Με το καλο το μωρακι σου και οχι αγχος. Εχεις και τις αδερφες σου που θηλασαν και θα σου δειξουν και τον σωστο τροπο να πιασει το μωρο την θηλη. Οτι θες παντως ρωτησε. Ολες οι μαμαδες μαζι νομιζω πως εχουμε ολη την γνωση στα χερια μας. Θα σου βρουνε, σύμβουλους, γιατρους, πηγες, βιντεο και οτι αλλο χρειαζεσαι. Απλα με θλιβει που η γνωση αυτη δεν ειναι ευρεως διαδεδομενη και γι' αυτο φαινομαι γκρινιαρα μωρε, αυτο ειναι ολο... Smile

chicken

chicken
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
MariaM έγραψε: Απλα με θλιβει που η γνωση αυτη δεν ειναι ευρεως διαδεδομενη και γι' αυτο φαινομαι γκρινιαρα μωρε, αυτο ειναι ολο... Smile

κιόμως, αφού είμαστε όλες μαζί και απο παντού και απο όλες τις ηλικίες & με όλες τις εμπειρίες & με την διαφορετικότητα της καθεμιάς μας, όλο και διαδίδεται!!!!

AntoniaA. ότι και να λέμε εμείς η ψυχολογία είναι μεγάλος παράγοντας. Συνήθως όταν ρωτάμε παραέξω για ένα θέμα έχουμε ήδη αποφασίσει και την λύση του Very Happy

sasanath

sasanath
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
chicken έγραψε:
MariaM έγραψε:Και επιπλεον θα σου πω και κατι αλλο. Δεν σε απασχολει που εισαι μειονοτητα; Δεν σε παραξενευει που πολλες το επιχειρουν αλλα λίγες τα καταφερνουν; Αν πραγματικά δεν σε απασχολει, τοτε οκ.

Με απασχολεί πάρα πολύ. Είναι πραγματικά κρίμα. Όμως θα σε ρωτήσω κάτι άλλο, πόσες κοπέλες ξέρεις που να θέλουν πραγματικά να θηλάσουν, και δεν τα έχουν καταφέρει? Εγώ δεν ξέρω καμμία και αυτό όχι μόνο δεν με ανυσυχεί, με καθυσηχάζει!



EMENA sto πρωτο μου παιδί! ΚΑι ναι τα έκανα όλα σωστα ,τον έιχα διπλα μου στην κλινικη με το που τον γεννησα τον εβαλα στο στηθος μου ,μπουκάλι δεν πηρε παρα μετα τις 20 μερες που δεν γινοταν αλλο,τον ταιζα με το sns με συριγγα κε κυπελο με στηθος αλλα τιποτα! Το ψυχολογικο βαρος τεραστιο! Ειχα ενα τετραδιο που σημειωνα με μισος τα ml ξενο που του εδινα και το δικο μου που εβγαζα και εγραφα με μισος "ΤΟ ΞΕΝΟ" γάλα! Πήγα σε συμβουλο θηλασμου ,ο γιατρός μου ο δευτερος που ειχα επίσης με βοήθησε αλλά ηταν ματαιο! Περιττο να σου πω ειχα μαλώσει με την μανα μου και τον αντρα μου γιατι δεν ελεγα να καταλαβω οτι κανω στο παιδι κακο! Αφου ο κυριος θηλαζε για λιγο και κοιμοταν και ενω νομιζαμε οτι χορταινε αυτος απο τον υποσιτισμό βυθιζοταν σε υπνο ωσπου μια μερα δεν ξυπνουσε με τιποτα! Τον ειχα ταραξει στα τσιμπιματα και δε ξυπνουσε,ηρθε ο γιατρος συμβουλος θηλασμου και μου εδωσε γαλα για προωρα να παρει τα πανω του το παιδι!

Μην είσαι απόλυτη λοιπόν και τόσο σίγουρη οτι όσες θέλουν τελικά θηλάζουν ! Μόνο εγω ξέρω τι πέρασα! Ακόμη και ο γιατρός μου παραδέχεται οτι έκανα τα αδύνατα δυνατά να τα καταφέρω ! Ανταμείφθηκα βέβαια στο δεύτερο που ακόμη τον θηλάζω αλλά όταν γέννησα δεν ήθελα λόγω της τραυματικής εμπειρίας μου! Οχι δεν νιώθω καλύτερη μάνα που θηλασα γιατί νιώθω οτι αδικώ τον Γιαννάκη μου που παρόλο που δεν τον θήλασα απο την αγκαλιά μου δεν τον άφησα καθόλου ,ούτε τον αφηνα να κλαίει ποτε παρατεταμένα! δεν ήταν από τα ευκολα παιδια με κολικούς μέχρι και τον 7ο μήνα παρακαλώ!

Να προσέχουμε τι λέμε λοιπόν γιατί δεν μετράμε τα πράγματα με τα ίδια σταθμά και καλό είναι να είμαστε ανοιχτόμυαλοι με το κάθε τι και ας μην το καταλαβαίνουμε πλήρως! Ακόμη και να μην θήλαζα τον μικρό μου τελικά δεν νιώθω λιγότερο μάνα απο κάποια που θήλασε!Γιατί στο κάτω κάτω δεν το κάνω για να παινεύομαι και να λέω ΑΑΑ θήλασα όπως μου το έκαναν κάποιες γνωστές μου αλλά γιατί τελικά μπόρεσα, και ταπεινά και απλά νιώθω πολύ τυχερή και όχι καλύτερη μάνα!

βανια

βανια
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Δεν είχα σκοπό να μιλήσω αλλά χάρη σε σένα άλλαξα γνώμη . Έχεις απόλυτο δίκιο δεν μπορούμε να τα βάζουμε όλα σε ένα μύλο και να λέμε ότι όλες όσες θέλουν να θηλάσουν μπορούν ...ούτε μπορούμε να μειώνουμε και να εκμηδενίζουμε τους ιατρούς και το νοσηλευτικό προσωπικό επειδή σε κάποιες περιπτώσεις δεν επιμένουν να θηλάσουν οι γυναίκες . Προτεραιότητα έχει η υγεία της μητέρας αλλά και του παιδιού και όταν λέμε υγεία μιλάμε και την ψυχική υγεία της κάθε γυναίκας που συναντάει δυσκολίες στο θηλασμό. Δεν μπορώ να κατηγορήσω καμία μαία στο ιδιωτικό νοσοκομείο που ήμουν όλες με βοηθούσαν να θηλάσω και τεχνικές μου έδειξαν και μαλάξεις μου έκαναν και μαξιλάρια μου έβαλαν και θηλές σιλικόνης τα πάντα έκαναν αλλά δεν έκρινε ο οργανισμός μου το ξέραμε αλλά το προσπαθήσαμε . Αρχικά με πήρε απο κάτω και έκλαιγα και το προσπάθησα και 15 μέρες περίπου στο σπίτι αλλά το μωρό έκλαιγε και πείναγε και εκεί παρενέβει η φωνή της λογικής :σημαντικό ήταν να επιβιώσει το μωρό και όχι ο τρόπος που θα το ταίζα . Ευτυχώς άκουσα το γιατρό μου και δεν συνέχισα αυτή την τιμωρία στο παιδί .Ξαφνικά βρεθήκαν κάποιες ειδικές και ακυρώνουν τα πάντα και λέμε όλα γίνονται για το εμπόριο . Ακόμα και έτσι να είναι ; δεν με απασχολεί το σκέφτομαι και αλλιώς έδωσα στο παιδί μου γάλα του εμπορίου και έδωσα ταυτόχρονα και εργασία σε κάποιους ανθρώπους Rolling Eyes
Δηλαδή εσυ κούκλα μου τι έπρεπε να κάνεις ; να το αφήσεις να σου πάθει κάτι; καλά έκανες .
Επίσης θα πω και κάτι άλλο και δεν με απασχολεί αν θα ταράξει τα νερά είναι η γνώμη μου η άποψη μου :αν μια γυναίκα θέλει να θηλάσει ας το κάνει αν μια άλλη γυναίκα ενω έχει γάλα μπορεί να μην θέλει να θηλάσει το θεωρώ δικαιώμα της δεν θα με χαλάσει ποια είμαι εγω που θα κρίνω τη κάθε μια ; Μάθαμε τώρα ξαφνικά γίναμε όλες υπέρμαχες του θηλασμού και λέμε και λέμε .... Κάντε ότι θέλετε για εσάς και τα μωράσας και μην κοιτάτε τη κάνει η άλλη . Τόσο απλά...
sasa και πάλι μπράβο σου !

Αnna1975


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
ακριβως και εγω θα απαντησω γιατι με συγκινησε η ιστορια της σασας και καθε σασας.εδω εχουμε ενα θεμα παντα που δεν προκεται να αλλαξει καθολου απο καπιοες κοπελες .ειναι απολυτες και βγαζουν αμεσως ευκολα συμπερασματα .καθε μανα ξερει τι εχει τραβηξει μονο αυτη.οταν κατι δεν ειναι αρεστο και συμφωνα με τα δεδομενα που υπαρχουν γινεται και αυτοματος λαθος .για μενα υπαρχουν γυναικες που δεν εχουν οντως γαλα και δεν ειναι δικαιολογια οπως ακουστηκε .και στην τελικη αν καοπιοες δεν θελουν δικαιωμα τους .δεν ειμαστε επικριτες κανενος .αυτο δεν μπορουμε να το αναγνωρισουμε εδω μεσα .εγω γεννησσα πρωορα .στο νοσοκομειο μου ειπαν οτι μπορει να μην μπορει να θηλασει .αλλα ειχα μια υπεροχη μαια που μου δειξε τα παντα θηλασα το μωρακι μου αποκλειστικα με θηλασμο τρεις μηνες και μετα λιγοστεψε και ανακαστικα και το εκοψα .δεν πρεπει το παιδι να ταλαιπωρειται για να θηλασει σονυ και καλα .και δεν πρεπει να απογοητεουμε κοπελες που για λογους δικους τους δεν μπορουσαν .υπαρχουν κοπελες που δεν κατεβαζουν γαλα και εχω παραδειγμα την κουμπαρα μου και την φιλη μου την βανια και μια αλλη .και αν δεν θελουν παλι δικαιωμα τους .

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Bανια για την ιστορια θα σου πω οτι το δικό μου παιδί πιο πολύ ξενο πηρε παρα μητρικο στο σύνολο. Και στην δική μου περιπτωση το καλύτερο για το δικο μου παιδί και τα προβλήματα του θα ηταν το μητρικό. Σιγουρα ο φανατισμος και οι απολυτες αποψεις δεν χωρανε σε μια συζητηση και εγω δεν εχω κάτι με το ξενο γαλα αυτο καθ' αυτο, γιατι αυτο εθρεψε το παιδί μου. Και φυσικα θεωρω μεγαλο χτυπημα κατω απο την μεση κιολας να κρινονται μαμαδες για τις αντοχες τους η τις επιλογες τους. Απλά θελω να γινουν λίγο καλύτερα τα πραγματα γι αυτες που θελουν να θηλάσουν. Για την περιπτωση της Σασας τι να πω, πραγματικά την θαυμαζω. Για την δική σου παλι μπορει να ανηκεις οντως σε αυτο το μικρο ποσοστο των γυναικων που δεν εχουν γαλα και σε πιστευω. Δεν εχω λόγο να μην σε πιστεψω αλλωστε αλλά ουτε ειναι το θεμα αν θα σε πιστεψω. Απλά δεν μου αρεσει ο φανατισμος ειτε υπερ ειτε κατα του θηλασμου. Για τους γιατρους που δεν υποστηριζουν τον θηλασμο εχω βγαλει τα εξης συμπερασματα. Μερικοι απλα ειναι γνωστες μονο του μπιμπερο και οχι του θηλασμου και ετσι αναλογα με τις γνωσεις τους συμβουλευουν και αυτο καταλαβα εγω για την δική μας παιδίατρο που δεν μας εδωσε ποτε γαλα η αλλο σκευασμα μιας συγκεκριμενης εταιρειας. Επισης υπαρχουν και οι παιδίατροι που εχουν συμφέροντα και αυτο ειναι υπαρκτο φαινομενο. Προσφατα διαβασα τι λεει ενας παιδιατρος για καποιους αλλους παιδιατρους. Και αυτον παλι δεν εχω λογο να μην τον πιστεψω. Δες εδώ:
http://pediatros-thes.gr/?page_id=135

Θα ηθελα λοιπον 2 πραγματα. Να ενημερωθει η παιδιατρος μας και ολοι οι παιδιατροι σαν και αυτην και επειτα να σταματησουν οι παιδιατροι με προσωπικά συμφεροντα να σαμποταρουν τον θηλασμο.

Νομιζω πως αν ο θηλασμος και οι πρακτικες του διαδοθουν τοσο οσο το ξενο γαλο, τοτε η κάθε μαμα θα διαλέγει μονη της αυτο που θελει οταν δεν υπαρχει κάποιο σοβαρο προβλημα -οπως το δικό σου η της Σασας. Εννοειται και ειναι απολυτα κατανοητο πως για εσάς τουλάχιστον δεν τεθηκε θεμα επιλογης. Μολις γινει το παραπανω τοτε θα μπορω να πω με σιγουρια οτι η καθε μαμα΄ειναι ελευθερη να επιλέξει. Τωρα κατα καποιο τροπο αν μπλεξεις με λάθος ανθρωπους η ελευθερια αυτη δεν υπαρχει.

chicken

chicken
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
sasanath έγραψε:
EMENA sto πρωτο μου παιδί! ΚΑι ναι τα έκανα όλα σωστα ,τον έιχα διπλα μου στην κλινικη με το που τον γεννησα τον εβαλα στο στηθος μου ,μπουκάλι δεν πηρε παρα μετα τις 20 μερες που δεν γινοταν αλλο,τον ταιζα με το sns με συριγγα κε κυπελο με στηθος αλλα τιποτα! Το ψυχολογικο βαρος τεραστιο! Ειχα ενα τετραδιο που σημειωνα με μισος τα ml ξενο που του εδινα και το δικο μου που εβγαζα και εγραφα με μισος "ΤΟ ΞΕΝΟ" γάλα! Πήγα σε συμβουλο θηλασμου ,ο γιατρός μου ο δευτερος που ειχα επίσης με βοήθησε αλλά ηταν ματαιο! Περιττο να σου πω ειχα μαλώσει με την μανα μου και τον αντρα μου γιατι δεν ελεγα να καταλαβω οτι κανω στο παιδι κακο! Αφου ο κυριος θηλαζε για λιγο και κοιμοταν και ενω νομιζαμε οτι χορταινε αυτος απο τον υποσιτισμό βυθιζοταν σε υπνο ωσπου μια μερα δεν ξυπνουσε με τιποτα! Τον ειχα ταραξει στα τσιμπιματα και δε ξυπνουσε,ηρθε ο γιατρος συμβουλος θηλασμου και μου εδωσε γαλα για προωρα να παρει τα πανω του το παιδι!

Μην είσαι απόλυτη λοιπόν και τόσο σίγουρη οτι όσες θέλουν τελικά θηλάζουν ! Μόνο εγω ξέρω τι πέρασα! Ακόμη και ο γιατρός μου παραδέχεται οτι έκανα τα αδύνατα δυνατά να τα καταφέρω ! Ανταμείφθηκα βέβαια στο δεύτερο που ακόμη τον θηλάζω αλλά όταν γέννησα δεν ήθελα λόγω της τραυματικής εμπειρίας μου!

οκ, δεν ήξερα μέχρι τώρα κοπέλα που ενώ ήθελε πραγματικά να θηλάσει δεν τα κατάφερε, τώρα ξέρω...
πολύ λυπάμαι που δεν τα κατάφερες τελικά ενώ προσπάθησες τόσο πολύ...

sasanath έγραψε:
Οχι δεν νιώθω καλύτερη μάνα που θηλασα γιατί νιώθω οτι αδικώ τον Γιαννάκη μου που παρόλο που δεν τον θήλασα απο την αγκαλιά μου δεν τον άφησα καθόλου ,ούτε τον αφηνα να κλαίει ποτε παρατεταμένα! δεν ήταν από τα ευκολα παιδια με κολικούς μέχρι και τον 7ο μήνα παρακαλώ!

Συγνώμη αλλά εδώ με αδικείς. που είπα πως είναι καλύτερες μανάδες αυτές που θηλάζουν? Αντίθετα αν δεις παλιότερα post μου είπα πως κάθε μαμά ξέρει και κάνει το καλύτερο για το παιδί της.
sasanath έγραψε:
Να προσέχουμε τι λέμε λοιπόν γιατί δεν μετράμε τα πράγματα με τα ίδια σταθμά και καλό είναι να είμαστε ανοιχτόμυαλοι με το κάθε τι και ας μην το καταλαβαίνουμε πλήρως! Ακόμη και να μην θήλαζα τον μικρό μου τελικά δεν νιώθω λιγότερο μάνα απο κάποια που θήλασε!Γιατί στο κάτω κάτω δεν το κάνω για να παινεύομαι και να λέω ΑΑΑ θήλασα όπως μου το έκαναν κάποιες γνωστές μου αλλά γιατί τελικά μπόρεσα, και ταπεινά και απλά νιώθω πολύ τυχερή και όχι καλύτερη μάνα!

Προσέχω και έχω πλήρη γνώση πάντα του τι λέω. Αν είχες δει πιο προσεκτικά θα έβλέπες πως η ένστασή μου είναι για τις μαμάδες που χρησιμοποιούν δικαιολογίες αντί να πουν πως δεν θέλουν να θηλάσουν.

Αnna1975 έγραψε:
ακριβως και εγω θα απαντησω γιατι με συγκινησε η ιστορια της σασας και καθε σασας.εδω εχουμε ενα θεμα παντα που δεν προκεται να αλλαξει καθολου απο καπιοες κοπελες .ειναι απολυτες και βγαζουν αμεσως ευκολα συμπερασματα


και αυτό σε εμένα πάει?
Ας απαντήσω και σε αυτό...
Εγώ έβγαλα εύκολα συμπεράσματα? πότε?
που? τι είπα? ποια χαρακτήρισα?

Αnna1975 έγραψε:
οταν κατι δεν ειναι αρεστο και συμφωνα με τα δεδομενα που υπαρχουν γινεται και αυτοματος λαθος

Σε ευχαριστώ που υπερασπίζεσαι τα λεγόμενά μου άθελά σου Smile

Αnna1975 έγραψε:
για μενα υπαρχουν γυναικες που δεν εχουν οντως γαλα και δεν ειναι δικαιολογια οπως ακουστηκε .και στην τελικη αν καοπιοες δεν θελουν δικαιωμα τους .δεν ειμαστε επικριτες κανενος .αυτο δεν μπορουμε να το αναγνωρισουμε εδω μεσα .εγω γεννησσα πρωορα .στο νοσοκομειο μου ειπαν οτι μπορει να μην μπορει να θηλασει .αλλα ειχα μια υπεροχη μαια που μου δειξε τα παντα θηλασα το μωρακι μου αποκλειστικα με θηλασμο τρεις μηνες και μετα λιγοστεψε και ανακαστικα και το εκοψα .δεν πρεπει το παιδι να ταλαιπωρειται για να θηλασει σονυ και καλα .και δεν πρεπει να απογοητεουμε κοπελες που για λογους δικους τους δεν μπορουσαν .υπαρχουν κοπελες που δεν κατεβαζουν γαλα και εχω παραδειγμα την κουμπαρα μου και την φιλη μου την βανια και μια αλλη .και αν δεν θελουν παλι δικαιωμα τους .

που διαφωνούμε? το ίδιο δεν λέω και εγώ? αναφαίρετο δικαίωμά τους. Απλά να λέμε τα σύκα σύκα και τη σκάφη σκάφη ρε παιδιά.

βανια έγραψε:
Ξαφνικά βρεθήκαν κάποιες ειδικές και ακυρώνουν τα πάντα και λέμε όλα γίνονται για το εμπόριο .

και αυτό σε μένα πάει?
Δεν είμαι ειδική ούτε και το παίζω ειδική. Είμαι μια μαμά που θήλασε και προσπαθώ να βοηθήσω αυτές που θέλουν και δεν μπορούν.

βανια έγραψε:
Μάθαμε τώρα ξαφνικά γίναμε όλες υπέρμαχες του θηλασμού και λέμε και λέμε ....

Αυτό με πείραξε όμως. Προς τι όλη αυτή η ειρωνία και η εμπάθεια κοπέλα μου? Επίσης θα ήθελα να σε ενημερώσω τι είναι τα φόρουμ. Ειναι ένας ιστότοπος που μαζεύονται άνθρωποι συνήθως με κοινά ενδιαφέροντα και λένε λένε λένε.....
Αν δεν σου αρέσει ένα θέμα δεν απαντάς. Τόσο απλά Cool





artemis-karabet-mpempa

artemis-karabet-mpempa
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
θα σας πω τα δικά μου..

Στο πρώτο παιδί θήλασα δύο μήνες.. Χωρίς ίντερνετ χωρίς τίποτα.. Με γιατρό παιδίατρο κ μαία υπερ του θηλασμού.. Έχοντας το άγχος του πρώτου παιδιού, έχοντας να αντιμετωπίσω το ότι απέκτησα παιδί με αναπηρία, παθαίνοντας 30 μερών ουρολοίμωξη ( το μωρό), στις 7 μέρες έβγαζε υγρό από το κολόβωμα του χεριού, στέλναμε καλλιέργειες υγρού κλπ................. Δεν νοιώθω ότι τα κατάφερα. Θεωρώ ότι θήλασα λίγο, κ από την αρχή μαζί με ξένο, γιατί δεν του έφτανε το δικό μου.. Σιγά σιγά το γάλα μου λιγόστευε, έκανα το στήθος μου σφουγγάρι κ πίεζα κ πίεζα κ τίποτα.. Φτάσαμε τους δύο μήνες κ έβγαζα 10 ml.. Αφού δεν πήρα ποτέ χάπια να το κόψω κ τέτοια..


Στο δεύτερο παιδί ήμουν αποφασισμένη να θηλάσω!! Γεννήθηκε η μικρή, φουλ γάλα εγώ!! Όλα καλά, ανεβάσαμε ίκτερο οι γιατροί μου κ ο παιδίατρος λέγαν να μην ακούω κανέναν κ να δίνω το δικό μου!! Πάμε σπίτι, 10μερών έρχεται ο παιδίατρος.. Κ μου λέει για τον χαλινό κ την εξόστοση.. Στο επόμενο γεύμα έβγαλα 30 ml.. Πάπαλα.. Ηθελα απεγνωσμένα μετά τη γέννα του πιτσιρικά η μικρή να μην έχει το ΠΑΡΑΜΙΚΡΟ!! Πρόσπάθουσα, κ δώστου τύψεις, κ όσο αγχωνόμουν να κατεβάσω γάλα, τόσο λιγότερο.. Τελικά κόπηκε μόνο του, χάπια δεν πήρα ποτέ.. ( η μικρή είχε ΓΟΠ, άλλα ο παιδίατρός μου μου έλεγε ότι το καλύτερο για την ΓΟΠ ΕΊΝΑΙ ΤΟ ΜΗΤΡΙΚΌ)Ξέρετε τί κλάμα έχω ρίξει?? Ο άντρας μου απελπίστηκε τότε.. Θεωρώ ότι σε εμένα προσωπικά όλη η φασαρία για το πόσο σημαντικός είναι ο θηλασμός κακό μου έκανε.. Είχα τόσο άγχος να θηλάσω, που τελικά δεν τα κατάφερα.. Για μένα θα έπρεπε κ ο θηλασμός, κ ο φυσιολογικός τοκετός, να μην ήταν θέματα προς συζήτυση άλλα το αυτομάτος εννοούμενο..


Από κει κ πέρα, δυστυχώς βλέπω ότι κάποιοι θα εκμεταλευτούν κ τον θηλασμό, κ επειδή η κάθε μάνα έχει τις δικές της αντοχές, ΟΧΙ δεν θα την κρίνω αν μου πει οτι δεν ήθελε να θηλάσει!! Αν πάλι κάποια θέλει κ μου ζητήσει βοήθεια, πολύ ευχαρίστως!!Σημείωση γέννησα στο ΙΑΣΩ, κ τα κορίτσια κ οι μαίες ήταν όλη την ώρα δίπλα μου για να με βοηθήσουν να θηλάσω

Συγνώμη που σας κούρασα

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Εγω θέλω μόνο να απαντήσω στην άποψη "όσες θέλουν να θηλάσουν, μπορουν". Δεν είναι έτσι. Όσες θήλασαν, το ήθελαν πραγματικά, το δέχομαι, αλλά όσες ήθελαν δεν μπόρεσαν όλες να θηλάσουν. Είναι απλά θέμα συνολων και υποσυνόλων, αν θυμάστε απο τα μαθηματικά.
Νομίζω ότι είναι λίγο άδικο για όσες ήθελαν να θηλάσουν και δεν το κατάφεραν, να "κατηγορούνται" ότι δεν το ήθελαν πραγματικά. Να σας δώσω και το δικό μου παράδειγμα να καταλάβετε.
Τα αγοράκια μου έχουν ~2μισι χρόνια διαφορά. Τον πρώτο δεν κατάφερα να τον βάλω ΚΑΘΟΛΟΥ στο στήθος και να θηλάσει, έβγαζα με το θήλαστρο και του έδινα μέχρι που κόπηκε λίγο πριν γίνει ο μικρούλης 2 μηνών. Τον δευτερο τον θήλασα μέχρι 14 μηνών. Δεν μπορώ να βρω καμια διαφορά στον τρόπο που "παίχτηκε" η όλη φάση "θηλασμός".

Ηθελα να θηλάσω και τα δύο μου παιδιά εξίσου.
Και οι δύο γεννήθηκαν τελειόμηνοι, με καλό βάρος και δεν είχαν ούτε ικτερο, ούτε ΓΟΠ, ούτε κανένα άλλο πρόβλημα υγείας.
Γεννήθηκαν στην ίδια κλινική, και οι μαίες ήταν εξίσου υποστηριτικές (ή μή) και τις δύο φορές.
Σε κανέναν από τους δύο δεν θήλασα στην κλινική, τα έβαλα στο στήθος για κανενα 10λεπτο αλλά αυτό ήταν όλο.
Φεύγοντας από την κλινική πήρα και το "δωράκι" γαλατάκι της Νεστλέ και τις δύο φορές, το οποίο και ξεκίνησα να χρησιμοποιώ στο σπίτι, ενώ προσπαθούσα να θηλάσω.
Έχω τον ίδιο παιδίατρο και στους δύο, ο οποίος ειναι υπέρμαχος του θηλασμού και με είχε προετοιμασει μήνες πριν.
Είχα, έχω και θα έχω επίπεδες θηλές (ξαναμπήκαν μέσα οι άτιμες, μετα από 14 μήνες ρούφηγμα γμτ... Razz )
Είχα το ίδιο θήλαστρο και τις δύο φορές.
Τα αγόρια μου ήταν φαγανα και τα δύο, κατέβαζαν δηλαδη το γάλα με τα λίτρα.
Γέννησα με φυσιολογικά με επισκληρίδιο και τις δύο φορές.
Είχα βοήθεια απο σύζυγο, μαμά και πεθερά για τις δουλειές του σπιτιου και τις δύο φορές.

Όλα αυτα τα αναφέρω πιο πολύ για να δείτε ότι τα σημαντικά στοιχεία που βοηθούν την εδραίωση (ή μη) του θηλασμού και που αναφέρετε όλες, ήταν όλα κοινά και στα δύο μου παιδιά. Κι όμως, την πρώτη φορά δεν κατάφερα να θηλάσω, την άλλη θήλασα πέραν του έτους.

Ξέρετε τι νομίζω ότι έπαιξε καθοριστικό ρόλο ωστε τελικά να τα καταφέρω τη δεύτερη φορά? Το ιδιο το μωρό. Ο πρώτος προσπαθούσε να πιάσει την επίπεδη θηλή και δεν τα κατάφερνε, εκνευριζόταν κι έκλαιγε κατευθείαν, και σταματούσε την προσπάθεια. Τον έβαζα στο στήθος πριν πεινάσει μπας και είναι πιο υπομονετικός αλλά τίποτα, εφόσον δεν έπιανε ρώγα, τα παρατούσε, έκλαιγε, τσίριζε και γυρνούσε το κεφάλι του απο την άλλη. Ο δεύτερος ήταν πιο επίμονος, πιπιλούσε τη ρώγα για αρκετή ωρα, υπομονετικά, μέχρι να βρει σημείο να πιαστεί, και να μπορεσει να πιεί.

Όσο για τις μανούλες που λένε πως δεν είχαν γάλα, μερικές όντως το πιστεύουν και είναι κρίμα, συμφωνώ. Αλλά πιστεύω ότι οι περισσότερες δεν ήθελαν ή δεν κατάφεραν να θηλάσουν για τους χ/ψ λόγους, και βρίσκουν αυτό ως πιο εύκολη/προχειρη δικαιολογία, που δεν χωράει περαιτέρω εξηγήσεις. Για να μη χρειάζεται να δικαιολογούνται.

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
artemis-karabet-mpempa έγραψε:...Για μένα θα έπρεπε κ ο θηλασμός, κ ο φυσιολογικός τοκετός, να μην ήταν θέματα προς συζήτυση άλλα το αυτομάτος εννοούμενο..


...


Αυτο επιθυμω και εγω. Πολλα ζηταμε αραγε;

chicken

chicken
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Επειδή όλες απαντάτε σε εμένα, ένα έχω να πώ. Σε καμμία δεν κάνει εντύπωση πως όλες οι μαμάδες που απαντάνε δεν θήλασαν? ή αισθάνονται πως δεν θήλασαν επαρκώς?
Συμφωνώ με την Νένα πως το μωρό παίζει πολύ πολύ σημαντικό ρόλο, αλλά ρε κορίτσια δεν σας φαίνεται ανησυχητικά μεγάλο το ποσοστό εσάς που δεν θηλάσατε?

Αnna1975


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
καταρχην τα πηρες ολα προσωπικα εγω μιλησα γενικα και ειπα την αποψη μου οπως εσυ οτι δεν πρεπει να ειμαστε απολυτες .και το δικαιωμα της οποιαδηποτε κοπελα να αντριδα οπως νομιζει .και οπως ειπες οτι αθελα μου σε υπαρασπιστηκα εσυ το πηγες εκει που σε βολευε .οταν μια κοπελα στην τελικη δεν γουσταρει να θηλασει για δικους της λογους και το αναφερει εδω θα γινει χαμος εκει πηγενε οτι δεν ειναι αρεστο κατι. υπαρχουν κοπελες που εχουν παθει καταθλιψη απο αυτο και μεις εδω μεσα το μεγαλοπιουμε τοσο που αν δεν θηλασεις θα πρεπει να τρελαθεις .ας ηρεμησουμε και να βλεπουμε τα πραγματα ξεκαθαρα .οταν καοπιος θελει να θηλασει και δεν εχει προβλημα θα το κανει .μπορει οι συγγυριες να το αποτρεψουν . θα υπαρχουν και κοπελες που συνειδητοπιοημενα δεν θα το κανουν καλως .

Αnna1975


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
chicken έγραψε:Επειδή όλες απαντάτε σε εμένα, ένα έχω να πώ. Σε καμμία δεν κάνει εντύπωση πως όλες οι μαμάδες που απαντάνε δεν θήλασαν? ή αισθάνονται πως δεν θήλασαν επαρκώς?
Συμφωνώ με την Νένα πως το μωρό παίζει πολύ πολύ σημαντικό ρόλο, αλλά ρε κορίτσια δεν σας φαίνεται ανησυχητικά μεγάλο το ποσοστό εσάς που δεν θηλάσατε?


εγω θηλασα τρεις μηνες αποκλειστικα θηλασμο και δεν νιωθω οτι δεν θηλασα επαρκως χαιρομαι που ειχα μεχρι εκει .παλι κανεις τι ιδιο μιλας σαν οι κοπελες να αισαθανονται ασχημα που δεν θηλασσν η θηλασαν λιγο .και τωρα να θηλαζα ακομα τα ιδια θα ελεγα .

chicken

chicken
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Αnna1975 έγραψε:καταρχην τα πηρες ολα προσωπικα εγω μιλησα γενικα και ειπα την αποψη μου οπως εσυ οτι δεν πρεπει να ειμαστε απολυτες .και το δικαιωμα της οποιαδηποτε κοπελα να αντριδα οπως νομιζει .και οπως ειπες οτι αθελα μου σε υπαρασπιστηκα εσυ το πηγες εκει που σε βολευε .οταν μια κοπελα στην τελικη δεν γουσταρει να θηλασει για δικους της λογους και το αναφερει εδω θα γινει χαμος εκει πηγενε οτι δεν ειναι αρεστο κατι. υπαρχουν κοπελες που εχουν παθει καταθλιψη απο αυτο και μεις εδω μεσα το μεγαλοπιουμε τοσο που αν δεν θηλασεις θα πρεπει να τρελαθεις .ας ηρεμησουμε και να βλεπουμε τα πραγματα ξεκαθαρα .οταν καοπιος θελει να θηλασει και δεν εχει προβλημα θα το κανει .μπορει οι συγγυριες να το αποτρεψουν . θα υπαρχουν και κοπελες που συνειδητοπιοημενα δεν θα το κανουν καλως .

Αν είδες απάντησα με μια δόση χιούμορ, ευδιάκριτη νομίζω....
anyway,
δεν το πήγα εκεί που με βόλευε, μόνο του πήγε, γιατί να ισχύει για μια περίπτωση αυτό που λες και όχι για όλες?

Επίσης, κανείς δεν έκρινε κανέναν. πόσες φορές να το πώ πια? Αν μια κοπέλα δε γουστάρει δικαίωμά της.-
Ας το πει καθαρά και ξάστερα.

Από ότι βλέπω το πάς για προσωπική βεντέτα και πραγματικά δεν έχω καμμία όρεξη να τσακωθώ επειδή η γνώμη μου δεν είναι σύμφωνη με την δική σου. Αν σου φτάνουν οι τρείς μήνες και είσαι οκ και θήλασες όσο ήθελες, που βλέπεις το διαφορετικό σ΄αυτά που λέω εγώ? γιατί υπερασπίζεσαι τον εαυτό σου? γιατί αισθάνεσαι πως μιλάω συγκεκριμένα για εσένα?


MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
chicken έγραψε:Επειδή όλες απαντάτε σε εμένα, ένα έχω να πώ. Σε καμμία δεν κάνει εντύπωση πως όλες οι μαμάδες που απαντάνε δεν θήλασαν? ή αισθάνονται πως δεν θήλασαν επαρκώς?
Συμφωνώ με την Νένα πως το μωρό παίζει πολύ πολύ σημαντικό ρόλο, αλλά ρε κορίτσια δεν σας φαίνεται ανησυχητικά μεγάλο το ποσοστό εσάς που δεν θηλάσατε?

Αυτη την ερωτηση στην εκανα και εγω νωριτερα οποτε την δικη μου απαντηση την ξερεις πως ειναι θετική. Εγω ναι λοιπον ανησυχω. Αλλά δεν ζηλευω μαμαδες που θηλασαν και αν θελει το μωρο μου θα το κανω στο μελλον ισως με λίγο περισσότερη επιτυχια. Δεν νιωθω πια τυψεις για οτι εγινε, οπως στην αρχη και οι πληγη η δική μου εχει κλεισει. Παρολ' αυτα ξερω ακριβως που εφταιξα εγω και που εφταιξαν αλλοι. Γι' αυτο λοιπον, δεν θεωρω πως ειναι σωστό να μην ανακατευτω και να αφήσω τις επομενες στην τυχη τους. Οσες απαντανε σταθηκαν στα λόγια που ειπες -και αργοτερα βεβαια εξηγηθηκες- οτι 'οσες ηθελαν να θηλάσουν, θηλασαν'. Νομιζω πως αυτο ειναι κάτι που προκαλεσε αντιδρασεις απο μαμαδες που δεν θηλασαν, η δεν θηλασαν οσο θα ηθελαν. Ξερεις πολυ καλα οτι αυτο προκαλεσε, γι αυτο βλεπεις την φραση σου συχνα αναπαραγεται.

Αnna1975


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
chicken έγραψε:
Αnna1975 έγραψε:καταρχην τα πηρες ολα προσωπικα εγω μιλησα γενικα και ειπα την αποψη μου οπως εσυ οτι δεν πρεπει να ειμαστε απολυτες .και το δικαιωμα της οποιαδηποτε κοπελα να αντριδα οπως νομιζει .και οπως ειπες οτι αθελα μου σε υπαρασπιστηκα εσυ το πηγες εκει που σε βολευε .οταν μια κοπελα στην τελικη δεν γουσταρει να θηλασει για δικους της λογους και το αναφερει εδω θα γινει χαμος εκει πηγενε οτι δεν ειναι αρεστο κατι. υπαρχουν κοπελες που εχουν παθει καταθλιψη απο αυτο και μεις εδω μεσα το μεγαλοπιουμε τοσο που αν δεν θηλασεις θα πρεπει να τρελαθεις .ας ηρεμησουμε και να βλεπουμε τα πραγματα ξεκαθαρα .οταν καοπιος θελει να θηλασει και δεν εχει προβλημα θα το κανει .μπορει οι συγγυριες να το αποτρεψουν . θα υπαρχουν και κοπελες που συνειδητοπιοημενα δεν θα το κανουν καλως .

Αν είδες απάντησα με μια δόση χιούμορ, ευδιάκριτη νομίζω....
anyway,
δεν το πήγα εκεί που με βόλευε, μόνο του πήγε, γιατί να ισχύει για μια περίπτωση αυτό που λες και όχι για όλες?

Επίσης, κανείς δεν έκρινε κανέναν. πόσες φορές να το πώ πια? Αν μια κοπέλα δε γουστάρει δικαίωμά της.-
Ας το πει καθαρά και ξάστερα.

Από ότι βλέπω το πάς για προσωπική βεντέτα και πραγματικά δεν έχω καμμία όρεξη να τσακωθώ επειδή η γνώμη μου δεν είναι σύμφωνη με την δική σου. Αν σου φτάνουν οι τρείς μήνες και είσαι οκ και θήλασες όσο ήθελες, που βλέπεις το διαφορετικό σ΄αυτά που λέω εγώ? γιατί υπερασπίζεσαι τον εαυτό σου? γιατί αισθάνεσαι πως μιλάω συγκεκριμένα για εσένα?




δεν εχω τιποτα πρωσοπικο μαζι σου ουτε θελω να αρχισω θεμα .ειπα την αποψη μου ειπες την δικη σου .ομως οταν λες πως απανταμε οποιες κοπελες δεν θηλασαμε καθολου η νιωθουμε οτι θηλασαμε λιγο αυτοματως μπαινω και εγω που σου απαντησα .εγω μεχρι εκει ειχα δεν απολογουμαι .σταματησε να βγαζει γαιυτο το σταματησα αν ειχα και αλλο θα το εκανα αλλα δεν νιωθο οτι υπαρχει προβλημα και το εγραψα και για αλλες κοπελες που μπορει να ειχαν και να τους μειωθηκε μετα .

chicken

chicken
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
MariaM έγραψε:
Οσες απαντανε σταθηκαν στα λόγια που ειπες -και αργοτερα βεβαια εξηγηθηκες- οτι 'οσες ηθελαν να θηλάσουν, θηλασαν'. Νομιζω πως αυτο ειναι κάτι που προκαλεσε αντιδρασεις απο μαμαδες που δεν θηλασαν, η δεν θηλασαν οσο θα ηθελαν. Ξερεις πολυ καλα οτι αυτο προκαλεσε, γι αυτο βλεπεις την φραση σου συχνα αναπαραγεται.

Αυτό, αυτό όμως ακριβώς αυτό λέω και εγώ.

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
chicken έγραψε:
MariaM έγραψε:
Οσες απαντανε σταθηκαν στα λόγια που ειπες -και αργοτερα βεβαια εξηγηθηκες- οτι 'οσες ηθελαν να θηλάσουν, θηλασαν'. Νομιζω πως αυτο ειναι κάτι που προκαλεσε αντιδρασεις απο μαμαδες που δεν θηλασαν, η δεν θηλασαν οσο θα ηθελαν. Ξερεις πολυ καλα οτι αυτο προκαλεσε, γι αυτο βλεπεις την φραση σου συχνα αναπαραγεται.

Αυτό, αυτό όμως ακριβώς αυτό λέω και εγώ.


Δεν το βρισκεις λογικο;
Εμενα θα στο πω ξεκάθαρα, το σχολιο σου αυτο μου χτυπησε πολύ ασχημα γιατι το θεμα ηταν 'εβδομαδα μητρικου θηλασμου'. Εγω εξεφρασα το ποσο χαίρομαι που υπαρχει εβδομαδα θηλασμου και ειπα το παραπονο μου απο το συστημα, και επειτα στο αμεσως επομενο σχολιο ερχεσαι εσύ για να πεις οτι 'οσες ηθελαν να θηλάσουν θηλασαν'. Δεν ειναι λιγο αστειο ολο αυτο;

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 3 από 8]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Δωρεάν forum σε punBB | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις