Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
373 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 373 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 7 από 8]

βανια

βανια
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ToucH3D έγραψε:Καλησπέρα σε όλες τις μανούλες. Είναι το πρώτο μου post στο forum αν και το διαβάζω καιρό. Λυπάμαι που βλέπω να επιτίθεται η μία στην άλλη τόσο πολύ (τουλάχιστον εκτονώνεστε Razz και δεν τα ακούμε εμείς οι μπαμπάδες) και θέλω να προσθέσω τα δικά μου βιώματα ακόμα και αν δεν θηλάζω.
Η δική μου εμπειρία συνοψίζεται στο να υποστηρίζω όσο μπορώ την γυναίκα μου κατά την διάρκειά του θηλασμού αλλά και στο τι συζητάω με άλλους μπαμπάδες. Eχω καταλάβει, λοιπόν, ότι το περιβάλλον παίζει πολύ σημαντικό ρόλο για το αν θα θηλάσει μία μανούλα ή όχι… (αναφέρομαι στις γυναίκες και στα παιδιά που δεν χρήζουν κάποιας παθολογίας βέβαια).
Η πραγματικότητα είναι ότι το μεγαλύτερο ποσοστό των γυναικών μπορούν να θηλάσουν απλά γιατί η φύση έτσι έχει προβλέψει, αλλά δεν το κάνουν λόγω:
- Του τεράστιου Λόμπι του Γάλακτος που δεν περιορίζεται μόνο στα βρεφικά γάλατα αλλά και για ενηλίκους. Και όπως αυτό υποστηρίζεται από ιατρούς κάθε ειδικότητας.
- Επειδή η μάνες τους τους τρελαίνουν, και εδώ υπάγονται και οι δύο κατηγορίες… τους τρελαίνουν να δώσουν «ξένο γάλα» για να χορτάσει το παιδί ή τις τρελαίνουν για αποκλειστικό θηλασμό ακόμα και αν πεινάει το παιδί.
- Λόγω του ότι στις κοινωνίες του Δυτικού πολιτισμού ότι τεχνητό είναι και καλύτερο… άλλωστε γιατί να δυσκολευόμαστε (!), φαντάζομαι στο μέλλον αντί να πηγαίνουμε και στην τουαλέτα θα κυκλοφορούμε με καθετήρες.
Κτλ.. κτλ…
Το μόνο που θα ήθελα να πω ως μπαμπάς μίας κόρης που, μαζί με την γυναίκα μου, είναι ότι πολυτιμότερο έχω, πραγματικά θα ήθελα να έχω την τύχη να μπορώ να θρέψω το παιδί μου έστω και μία φορά για να απολαύσω αυτό το μοναδικό «δέσιμο» που δημιουργείτε κατά τον θηλασμό, αλλά και να είμαι αποδέκτης αυτού του βλέμματος που έχει η μικρή όταν θηλάζει και κοιτάει την μητέρα της.
Αν γινόταν ακόμα και μέσα από την «εβδομάδα θηλασμού» να καταλάβουν οι 1000… 100…. ή έστω και μία γυναίκα – μαμά πόσο μεγάλη ευλογία είναι αυτό τότε αξίζει τον κόπο… Μην ξεχνάτε ποτέ πόσο τυχερές είστε & sorry για το μεγάλο post.
Καταρχίν καλώς ήρθες στη παρέα μας και ειλικρινά αν φορούσα θα στο έβγαζα αρχικά μπράβο γιατί μπήκες σε ένα μαμαδίστικο χώρο και κατά δεύτερον τα είπες τόσα απλά που ναι θεωρώ ότι πρέπει μετά απο αυτό να σταματήσουμε .

artemis-karabet-mpempa

artemis-karabet-mpempa
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Αnna1975 έγραψε:παντως δεν ξερω τι λετε για θηλασμους και ολα τα υπαλοιπα εμενα με καλυψε απολυτα ο γιος μου τελιωσε .μου ειπε πως ειμαι η καλυτερη μαμα που εχει δει σε ολο τον κοσμο χαχα να σκασετε Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Razz Razz Razz Razz


Γειτόνισσα εμένα μου πε ότι είμαι η ποιο όμορφη!! Razz Razz

(Ευγένεια είμαι)

βανια

βανια
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Αυτό που έχεις βάλει τις φωτο απο κάτω και κάνουν τα αστεράκια πως το κάνεις;

Αnna1975


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
artemis-karabet-mpempa έγραψε:
Αnna1975 έγραψε:παντως δεν ξερω τι λετε για θηλασμους και ολα τα υπαλοιπα εμενα με καλυψε απολυτα ο γιος μου τελιωσε .μου ειπε πως ειμαι η καλυτερη μαμα που εχει δει σε ολο τον κοσμο χαχα να σκασετε Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Razz Razz Razz Razz


Γειτόνισσα εμένα μου πε ότι είμαι η ποιο όμορφη!! Razz Razz

(Ευγένεια είμαι)


ευγενιτσα στην εσκασα χαχα μου χει πει οτι ειμαι και η πιο ομορφη χαχα παντα μου λεει με αυτο εισαι κουκλα σου παει πολυ τι ομορφη που εισαι το αστερακι μου χιχι γειτονακι που εισαι ακριβως

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
[quote="nena1988"υπομονη,ασε που το βραδυ νυσταζα και ποιος καθεται να θηλασει,εδω κολλαει το οποιος θελει να θηλασει θηλαζει,



σωστη!!!!




!Εγω προσωπικα οπου σταθω και οπου βρεθω μιλαω για τον θηλασμο και ας ειμαι η μονη απο το οικογενεικο περιβαλλον που θηλαζω αποκλειστικα και με κοιτανε ολοι λες και κανω εγκλημα και μου λενε,''ακομα θηλαζεις?Δεν δινεις συμπληρωμα στο μωρο,γιατι???Και κατι τετοια,μεχρι και το οτι το κανω απο οικονομια ακουσα για να γλυτωσω τα γαλατα..

ακριβως τα ιδια και εγω...και οταν ακουσα πως θυλαζω απο τσιγκουνια για να μην πληρωνω γαλατα τρελαθηκα!!..ε μετα τι να λεμε????




Και κατι τελευταιο βαρεθηκα να θηλαζω δημοσια και ολοι να με κοιτανε λες και κανω κατι κακο,ας σταματησει επιτελους αυτη η νοοτροπια.. ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΜΗΤΡΙΚΟΥ ΘΗΛΑΣΜΟΥ - Σελίδα 7 215994 [/quote]




και για το δημοσια εχεις δικιο..και εγω εχω θυλασει σχεδον παντου και ολοι κοιτανε περιεργα..και να σημειωσω πως ειμαι πολυ διακριτικη...σκεπαζομαι εγω και το μωρο καμια φορα ..δεν τα βγαζω ολα στη φορα και αντε...και παλι σε κοιτανε με μισο ματι..μονο στην ελλαδα αυτα!!

nena1988

nena1988
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Δυστηχως στην Ελλαδα του σημερα μπορει να εχουν αλλαξει καποια πραγματα προς το καλυτερο αλλα αυτο με το δημοσιο θηλασμο και τη νοοτροπια δεν θα αλλαξει ποτε,εχω θηλασει σχεδον παντου παντα με καλυψη πανας απο πανω ή στο sling αλλα ολοι με κοιτανε περιεργα,δεν καταλαβα τι κακο κανω,οταν δε μου ειπαν οτι θηλαζω απο τσιγκουνια δεν απαντησα γιατι θα χαλιομουν αλλα μεσα μου εβραζα και φαντασου μου το ειπε κοπελα του στενου μου περιβαλοντος η οποια εκανε δυο παιδια και προσφατα μαλιστα!!!!Τι να πεις κανεις,οσο μπορει να βοηθησει η καθε μια για τη διαδοση του θηλασμου καλο θα κανει..

http://panotourtestismamas.blogspot.com/

koukida

koukida
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ειναι ότι καλυτερο- το γαλα της μαμας-
αλλα ας μην το ξαναπουμε γιατι ολες το γνωριζουμε.

να πω ομως κατι αλλο- δεν ειναι σωστό -κρυβει μια δοση κακιας το να βλεπουμε υπεροπτικα οι μεν που τα καταφεραν τις δε που τα πασαλειψαν- ή δεν τα καταφεραν για πολλους κ διαφορους λογους- εγω εστιαζω πολυ στην ψυχολογια της μανας.

καλο ειναι να επικεντρωθουμε στα καλα του θηλασμου -ΑΥΤΟ ΜΕΤΡΑΕΙ-
και να πουμε ολες ΝΑΙ ΣΤΗΝ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ- και να αφησουμε τις επικρισεις κατα μερος.

η ψυχουλα της καθε μανας μονο ξερει γιατι και πως θηλασε και γενικοτερα τι τραβηξε. μακαρι να ηταν ολα ευκολα κ απλα για ολες. δεν ειναι ομως- γιαυτο κ χρειαζεται ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ.


να ανοιξουμε τα αυτια μας- να συμβουλεψουμε φιλικά - να δωσουμε κουραγιο- και να μην αρχιζουμε να λεμε
'δεν ηθελες καταβαθος γιαυτο δεν τα καταφερες-' αυτο ειναι ΑΔΙΚΟ -κακόβουλο και αφ'υψηλού'.


Νενα μπραβο σου που θηλαζεις δημοσια- Wink

titikos

titikos
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
θα συμφωνησω και θα προσθεσω μονο οτι ο ρολος της μανας ειναι ισοβιος και αλοιμονο αν κριθει απο το αν θηλασε η οχι... ειναι τουλαχιστον φαιδρο...

Αnna1975


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
koukida έγραψε:ειναι ότι καλυτερο- το γαλα της μαμας-
αλλα ας μην το ξαναπουμε γιατι ολες το γνωριζουμε.

να πω ομως κατι αλλο- δεν ειναι σωστό -κρυβει μια δοση κακιας το να βλεπουμε υπεροπτικα οι μεν που τα καταφεραν τις δε που τα πασαλειψαν- ή δεν τα καταφεραν για πολλους κ διαφορους λογους- εγω εστιαζω πολυ στην ψυχολογια της μανας.

καλο ειναι να επικεντρωθουμε στα καλα του θηλασμου -ΑΥΤΟ ΜΕΤΡΑΕΙ-
και να πουμε ολες ΝΑΙ ΣΤΗΝ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ- και να αφησουμε τις επικρισεις κατα μερος.

η ψυχουλα της καθε μανας μονο ξερει γιατι και πως θηλασε και γενικοτερα τι τραβηξε. μακαρι να ηταν ολα ευκολα κ απλα για ολες. δεν ειναι ομως- γιαυτο κ χρειαζεται ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ.


κουκιδα μου αυτο ακριβως λεω και εγω τοσο καιρο ο τροπος . η ενημερωση σωστα η επικριση δεν χρειαζεται

να ανοιξουμε τα αυτια μας- να συμβουλεψουμε φιλικά - να δωσουμε κουραγιο- και να μην αρχιζουμε να λεμε
'δεν ηθελες καταβαθος γιαυτο δεν τα καταφερες-' αυτο ειναι ΑΔΙΚΟ -κακόβουλο και αφ'υψηλού'.


Νενα μπραβο σου που θηλαζεις δημοσια- Wink

prozak

prozak
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Εγώ θα μιλήσω εκ του ασφαλούς, αφού ο γιος μου με το που μου τον ακούμπησαν πάνω μου έπιασε θηλή, και δεν την έχει αφήσει από τότε..!!

θηλάζω παντού, τα κορίτσια που βγήκαμε μαζί με είδαν και ξέρουν... Ειδικά στη Φωκίωνος το βυζί μου το έχει δει κάθε μαυρος-πακιστανός- περαστικός κτλ κτλ

Το βράδυ ξυπνάει μία φορά, τρώει σε 5 λεπτά και ξανακοιμάται.. Δεν έχει προλάβει να με κουράσει, χιχιχι

Την 2η μέρα που ήμουν στο νοσοκομείο είδα λίγο κόκκινο στην πάνα του.. Η παιδίατρος μου είπε ότι αυτό σημαίνει ότι έχει έλλειψη υγρών, ότι δεν τρέφεται σωστά κι ότι πρέπει να του δώσω συμπλήρωμα.. Του έδωσα 30 γρ από ξένο γάλα, και μετά από λίγο ήρθε ο γιατρός μου.. Πλάνταξα στο κλάμα, ότι δίνω ξένο γάλα, ότι είμαι κακή μάνα κτλ κτλ κτλ
Ο γιατρός έβαλε κάτι φωνές που ούτε εγώ το πίστευα.. Ο συγκεκριμένος άνθρωπος είναι ήρεμος, πράος, γαλήνιος.. Κι όμως άρχισε να φωνάζει ότι όλα αυτά είναι βλακείες, ότι αν είναι δυνατόν να έχω τύψεις, ότι τι θα κάνω αν δεν μπορώ να θηλάσω..? θα πεθάνει το παιδί ή θα αυτοκτονήσω εγώ..? Ότι αμάν πια με τις υστερίες περί αποκλειστικού θηλασμου και τα λοιπά και τα λοιπά.. Και να σταματήσω να κλαίω γιατί θα μου κοπεί το γάλα..

Το χρειαζόμουν αυτό για να συνέλθω.. Όταν ήρθε η μαία μου, μου είπε ότι δεν πειράζει που έδωσα ξένο γάλα, και να συνεχίσω να θηλάζω όπως πριν...

Ε, σήμερα θηλάζω κανονικά και αποκλειστικά, το μωρό μου δεν είχε κολικους, και αποθηκεύω και 2 μπουκαλάκια την ημέρα για τις μέρες που θα είμαι στη δουλειά..

Αλλά όπως είπαμε και με τα κορίτσια, είμαι μια άθλια μάνα, που θηλάζω μπροστά σε ξένους και που τσιγκουνεύομαι τα χρήματα για σκόνη γαλα ...


koukida

koukida
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
prozak έγραψε:
Αλλά όπως είπαμε και με τα κορίτσια, είμαι μια άθλια μάνα, που θηλάζω μπροστά σε ξένους και που τσιγκουνεύομαι τα χρήματα για σκόνη γαλα ...[/color][/font][/size]


έλα....το ακουσες αυτο το πραγμα??
ημαρτον..αλλο τι θα πουν... Shocked

prozak

prozak
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
koukida έγραψε:
prozak έγραψε:
Αλλά όπως είπαμε και με τα κορίτσια, είμαι μια άθλια μάνα, που θηλάζω μπροστά σε ξένους και που τσιγκουνεύομαι τα χρήματα για σκόνη γαλα ...[/color][/font][/size]


έλα....το ακουσες αυτο το πραγμα??
ημαρτον..αλλο τι θα πουν... Shocked

οχι βρε, δεν καταλαβες...

τα κοριτσια μου εκαναν πλακα..

ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΜΗΤΡΙΚΟΥ ΘΗΛΑΣΜΟΥ - Σελίδα 7 215994

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
prozak έγραψε:
koukida έγραψε:
prozak έγραψε:
Αλλά όπως είπαμε και με τα κορίτσια, είμαι μια άθλια μάνα, που θηλάζω μπροστά σε ξένους και που τσιγκουνεύομαι τα χρήματα για σκόνη γαλα ...[/color][/font][/size]


έλα....το ακουσες αυτο το πραγμα??
ημαρτον..αλλο τι θα πουν... Shocked

οχι βρε, δεν καταλαβες...

τα κοριτσια μου εκαναν πλακα..

ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΜΗΤΡΙΚΟΥ ΘΗΛΑΣΜΟΥ - Σελίδα 7 215994

Χαχαχα, αυτη η ατακα τελικα παιζει πολύ! Χαχαχαχα!

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Γιατί ρε κορίτσια, είναι κακό αυτο??? Το ότι γλιτώνω χρήματα απο τα γάλατα ΔΕΝ είναι ο αποκλειστικός λόγος που θήλασα, αλλά γιατι να μην το σκεφτούμε κι αυτο σαν παράπλευρο όφελος??? Δηλαδη τα 200 ευρω το μήνα που θα έδινα στα γάλατα, μου περίσσευαν και δεν το ήξερα??? Και όσες με λενε τσιγκούνα επειδή θηλάζω, τους λέω ότι είναι χειρότερο να πληρώνεις μια περιουσία για να αγοράσεις τελικά κάτι που είναι χαμηλότερης ποιότητας απο το μητρικό γάλα.

Τις προάλλες ερχόταν μια ζητιάνα στο σπίτι, έγκυος, η οποία ζητούσε ρουχακια για το μωρό και διάφορα τέτοια, και της έδινα τα μωρουδιακά που δεν χρειαζόμουν πλέον. Αφού γέννησε, ξαναήρθε και μου ζητούσε αν έχω γάλα βρεφικό για το μωρό της ή λεφτα γιατι το βρεφικο γάλα είναι ακριβο. Τη ρωτάω αν θηλάζει, και μου λέει "όχι, ο γιατρος μου είπε να μη θηλάζω γιατι καπνίζω".
Κι ερωτώ: Οικονομικά δεν είσαι σε καλή φάση, αν χρειάζεται να πηγαίνεις 3 φορές την εβδομάδα στο ίδιο σπίτι να ζητιανέυεις. Οκ, εφόσον ο γιατρος σου είπε ή κάπνισμα ή θηλασμός, γιατι δεν κόβεις το ρημαδοτσιγάρο και να θηλάσεις τη μικρή σου, μονο και μονο για να εξοικονομήσεις χρήματα, εστω. Ξέχνα τα ωφέλη του θηλασμου προς το παρόν, είναι λογικό να μην έχεις χρήματα να φας και να πρεπει να αγοράζεις και γάλα για το μωρό σου, το οποίο θα μπορουσες να το ταΐσεις ΔΩΡΕΑΝ απο το στήθος σου?

AntoniaA.

AntoniaA.
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Nena έγραψε:Γιατί ρε κορίτσια, είναι κακό αυτο??? Το ότι γλιτώνω χρήματα απο τα γάλατα ΔΕΝ είναι ο αποκλειστικός λόγος που θήλασα, αλλά γιατι να μην το σκεφτούμε κι αυτο σαν παράπλευρο όφελος??? Δηλαδη τα 200 ευρω το μήνα που θα έδινα στα γάλατα, μου περίσσευαν και δεν το ήξερα??? Και όσες με λενε τσιγκούνα επειδή θηλάζω, τους λέω ότι είναι χειρότερο να πληρώνεις μια περιουσία για να αγοράσεις τελικά κάτι που είναι χαμηλότερης ποιότητας απο το μητρικό γάλα.

Τις προάλλες ερχόταν μια ζητιάνα στο σπίτι, έγκυος, η οποία ζητούσε ρουχακια για το μωρό και διάφορα τέτοια, και της έδινα τα μωρουδιακά που δεν χρειαζόμουν πλέον. Αφού γέννησε, ξαναήρθε και μου ζητούσε αν έχω γάλα βρεφικό για το μωρό της ή λεφτα γιατι το βρεφικο γάλα είναι ακριβο. Τη ρωτάω αν θηλάζει, και μου λέει "όχι, ο γιατρος μου είπε να μη θηλάζω γιατι καπνίζω".
Κι ερωτώ: Οικονομικά δεν είσαι σε καλή φάση, αν χρειάζεται να πηγαίνεις 3 φορές την εβδομάδα στο ίδιο σπίτι να ζητιανέυεις. Οκ, εφόσον ο γιατρος σου είπε ή κάπνισμα ή θηλασμός, γιατι δεν κόβεις το ρημαδοτσιγάρο και να θηλάσεις τη μικρή σου, μονο και μονο για να εξοικονομήσεις χρήματα, εστω. Ξέχνα τα ωφέλη του θηλασμου προς το παρόν, είναι λογικό να μην έχεις χρήματα να φας και να πρεπει να αγοράζεις και γάλα για το μωρό σου, το οποίο θα μπορουσες να το ταΐσεις ΔΩΡΕΑΝ απο το στήθος σου?

Το οποίο τσιγάρο σου κοστίζει αν καπνίζεις σε φυσιολογικά επίπεδα γύρω στα 4 με 5€ την ημέρα???
Καλά είμαστε σοβαρές????
Νένα φαντάζομαι ότι δεν της ξαναέδωσες βοήθεια?

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Νενα δεν το συζητω και εγω 120 το μηνα ηθελα για το ξενο! Οπως λες δεν τα χρωστας σε κανεναν και η ατακα περι τσιγκουνιας ειναι πολύ αστεια κατα΄την γνώμη μου γιατι όπως λες παίρνεις κατι χαμηλότερης ποιοτητας! Δηλαδη αν μια μαμα καταφέρει να θηλασει και εχει δυσκολευτει κιόλας για να το πετυχει ειναι πολυ αδικο να ακουσει οτι ειναι τσιγκουνα. Το θεωρω μεγαλη κακία, αν αποφασισω να το δω σοβαρά. Αλλα και μονο που το σκεφτομαι να γελασω θελω πρωτα, γιατι είναι όντως πολυ ακυρο σχολιο! Laughing Laughing Laughing

Τωρα για την ζητιάνα θεωρω πως καλα της απαντησες.

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Νένα φαντάζομαι ότι δεν της ξαναέδωσες βοήθεια?

Δεν εχει ξαναρθει πάντως στην πόρτα μου...

prozak

prozak
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
http://pediatros-thes.gr/?page_id=619

ρίξε μια ματιά εδώ..

υποστηρίζει ότι καλύτερα να θηλάζει η μητέρα ακόμα κι αν καπνίζει, παρά το μωρο να τρώει ξένο γάλα και τον καπνό της μάνας...

εγώ δεν καπνίζω, για την ακρίβεια το έκοψα 9 μήνες πριν μεινω εγκυος επειδή ο γυναικολόγος μου είπε ότι η μήτρα χρειάζεται αυτό το χρονικό διάστημα για να καθαρίσει..

koukida

koukida
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
εννοείται οτι εχεις και οικονομικο οφελος-
οφελος ειναι αρα κακο δεν το λες!
τα γαλατα ειναι πανακριβα- και καθε 5 μερες να τα 20ευρα..

καλα δεν σχολιαζω αυτο που εγραψες Νενα με το τσιγαρο...δεν ειμαστε καλα..

Προζακ δεν το καταλαβα οτι στο ειπαν για πλακα!χαχα Razz

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
prozak έγραψε:


Αλλά όπως είπαμε και με τα κορίτσια, είμαι μια άθλια μάνα, που θηλάζω μπροστά σε ξένους και που τσιγκουνεύομαι τα χρήματα για σκόνη γαλα ...



ΧΑΧΑ!!! ΑΚΡΙΒΩς ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΕΓΩ!!!
ΝΤΡΟΠΗ ΣΟΥ ΟΜΩς!!

prozak

prozak
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
bou-boukitsa έγραψε:
prozak έγραψε:


Αλλά όπως είπαμε και με τα κορίτσια, είμαι μια άθλια μάνα, που θηλάζω μπροστά σε ξένους και που τσιγκουνεύομαι τα χρήματα για σκόνη γαλα ...



ΧΑΧΑ!!! ΑΚΡΙΒΩς ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΕΓΩ!!!
ΝΤΡΟΠΗ ΣΟΥ ΟΜΩς!!

ναι, ναι ντροπή μας..!!
και φτού μας..!!
ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΜΗΤΡΙΚΟΥ ΘΗΛΑΣΜΟΥ - Σελίδα 7 920316

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
prozak έγραψε:http://pediatros-thes.gr/?page_id=619
ρίξε μια ματιά εδώ..

υποστηρίζει ότι καλύτερα να θηλάζει η μητέρα ακόμα κι αν καπνίζει, παρά το μωρο να τρώει ξένο γάλα και τον καπνό της μάνας...
Το ήξερα αυτο, και της το είπα της γυναίκας, ότι μπορεί να θηλάσει ενώ καπνίζει (το ιδανικο βεβαια ειναι να το κοψει το καπνισμα, αλλα τεσπα) και μου ειπε ότι ήδη αρχίζει να κοβεται το γάλα της. Της είπα να την ξαναβάζει στο στήθος όσο πιο συχνα μπορεί και θα ξαναρχίσει να ερχεται το γάλα αλλά δεν την είδα κ πολύ προθυμη κ δεν ασχολήθηκα παραπάνω.

ToucH3D

ToucH3D
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Καλησπέρα,
Πλάκα στην πλάκα και το οικονομικό είναι ένα ζήτημα… Με άλλους μπαμπάδες που συζητάμε όταν ερχόμαστε στην κατηγορία γάλα και όλοι λένε πόσα ξοδεύουν για γάλα και εγώ τους λέω ότι πέρα από ένα κουτί που είχαμε πάρει, για “ασφάλεια” όταν γεννήθηκε η κόρη μου αλλά και αυτό δεν το χρησιμοποιήσαμε, και το θηλάζει αποκλειστικά εδώ και ένα χρόνο μένουν κόκκαλο! Ένας φίλος μου μου είχε πει για πλάκα μήπως να ερχόντουσαν να μείνουν μαζί μας να το θηλάζει και το δικό τους η γυναίκα μου… και ένας άλλος ότι στο δεύτερο, όταν κάνει, προτιμά να κατεβάσει ο ίδιος γάλα παρά να θησαυρίζει τα Φαρμακεία και τα Super Market! Χαχαχα! Razz

Πέρα της πλάκας πάντως στο ζήτημα του δημόσιου θηλασμού δεν κολλήσαμε ποτέ ούτε εγώ ούτε η γυναίκα μου, και όπου και αν έχουμε βρεθεί μας έχουν διευκολύνει απίστευτα (είτε πρόκειται για κατάστημα ρούχων, είτε για εκκλησία), άσε που και κάποιος να κοιτάξει περίεργα είναι τόσο δικό του θέμα που μας αφήνει τελείως αδιάφορους. Επίσης και αυτό είναι ένα όφελος του θηλασμού ούτε “σάρτζαλα – μάνταλα” μαζί μας, ούτε τίποτα… όπου και να βρισκόμαστε... τσουυυυπππ!!! από την παραγωγή στην κατανάλωση. Very Happy

prozak

prozak
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
αυτό ακριβώς λέει κι ο άντρας μου..

ότι αν κοιτάξει κάποιος πονηρά μια γυναίκα που θηλάζει, τότε είναι άρρωστος και ανώμαλος..!!

το δύσκολο είναι τώρα που προσπαθώ να του μάθω μπουκάλι, γιατί την άλλη βδομάδα γυρίζω στη δουλειά, και τουλάχιστον μία φορά τη μέρα θα τρώει από μπιμπερό..!!

δεν μπορείτε να φανταστείτε πώς κάνει.. το φτύνει, το πηγαίνει πέρα δώθε στο στόμα του, δεν το θέλει με τίποτα..!!

τον λυπάμαι τον κακομοίρη, αλλά τι να του κάνω...? να τον παίρνω μαζί μου στη δουλειά..?? :-(

artemis-karabet-mpempa

artemis-karabet-mpempa
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Εεε όχι κ θηλάζεις επειδή είσαι τσιγγούνα!! Όσες το λένε αυτό, θεωρώ ότι απλά ζηλεύουν!! Μακάρι να γλύτωνα κ εγώ αυτά τα λεφτά, κ να τους τα περνα κάτι άλλο!!

Στην τελική όλοι στην εποχή μας δεν κοιτάμε να κάνουμε οικονομία?? Ο θηλασμός τους πείραξε??

Μένω στην Ευγένεια, κοντά στην Ανάσταση στο νεκροταφείο

Αυτό με τα αστεράκια, κάνε κλικ πάνω στη φωτο κ θα σε καθοδηγήσει!!

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 7 από 8]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Δωρεάν φόρουμ | Πολιτισμός | Childhood, Family | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις