Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
246 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 246 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 8]

zoekopa

zoekopa
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
MariaM έγραψε:

Και αν οντως υπάρχουν συμφεροντα που προκύπτουν απο τον θηλασμο, χαλάλι λεώ εγω. Αλλα δυστυχώς στην χώρα μας υπάρχουν μεγαλύτερα συμφεροντα από το ξενο. Είναι καλύτερο να θηλάζουν τα μωρά κι ας εισπρατουν κάποιοι ή είναι καλυτερο να πίνουν ξενο γάλα και να εισπρατουν κάποιοι αλλοι; Εγω αν πρεπει να επιλεξω ενα από τα 2 προτιμώ το πρωτο πάντως.
Εγω παντως βρε κοριτσια δραχμη ή € δεν εδωσα σε καμια μαια ή μαμα που μου εκανε συμβουλευτικη οταν ήμουν έγκυος, ούτε οταν εκανα επαναγαλακτισμο εδωσα τιποτα στη συμβουλο, ισα ισα εκτος απο τις συμβουλες τις και την υποστηριξη της, μου εδωσε το θηλαστρο της και ακομα δεν της το εχω επιστρεψει... Embarassed ζημιωμενη βγηκε η κοπελα (που λεει ο λογος), αλλα οταν ήμουν στο νοσοκομειο αρρωστη τα γαλατα απο το φαρμακειο δινανε και παιρνανε! βεβαια τοτε ήμουν αρρωστη και μακρυα απο το παιδι μου (λεχουδακι ήταν) και τοτε το ξενο γαλα ήταν η καλυτερη και η μονη λυση!!

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
chicken έγραψε:Έχω βαρεθεί να διαβάζω σε κάθε θέμα για τον θηλασμό το πόσο επηρρεάστηκε κάποια μαμά να αποθηλάσει νωρίς, πόσο δεν είχε γάλα, πόσο παίζει η ψυχολογία ρόλο, πόσο σημαντική είναι η ενημέρωση για θηλασμό...
Είναι τόσο μα τόσο σημαντικό να ακούμε το μητρικό μας ένστικτο. Είναι τόσο φυσικό να θηλάζουμε τα παιδιά μας χωρίς συμπληρώματα που είναι σχεδόν θλιβερό πόσες μαμάδες τελικά τα καταφέρνουν.
Κατά την δική μου γνώμη δεν φταίει η ενημέρωση, πόσες κοπέλες στην Αφρική έχουν ενημερωθεί απο συμβούλους θηλασμού?
Ναι, αυτές λέω που έχουν πάνω τους κρεμασμένο ένα τρίχρονο παιδάκι που θηλάζει ακόμα.
Εν κατακλείδι, εγώ ένα πράγμα ξέρω. Όποια θέλει να θηλάσει θηλάζει.-
Δεν θυμάμαι που είχα διαβάσει για μια μαμά που υιοθέτησε ένα παιδάκι και το θήλασε αποκλειστικά. Δεν ήταν η βιολογική του μαμά, και όμως κατάφερε να θηλάσει αποκλειστικά!
Οπότε ας μην κρυβόμαστε πίσω απο το δάκτυλό μας. Ο θηλασμός είναι δύσκολο πράγμα. Υπέροχο, αλλά μέχρι να καθιερωθεί πάρα μα πάρα πολύ δύσκολο και τρομερά επίπονο. (Βασικά και τώρα επίπονο είναι που η κόρη μου έχει 8 δόντια και ασυναίσθητα δαγκώνει όταν την θηλάζω και την παίρνει ο ύπνος... Rolling Eyes )

Eχεις σκεφτει ομως οτι στην Αφρική δεν υπαρχει το ξενο γαλα που υπαρχει σε ... μεγαλη αφθονια στην χωρα μας. Η ελλειψη πληροφόρησης ειναι 100 φορες καλύτερη απο 1 κακη πληροφορια. Κανεις στην Αφρική δεν λέει στις μαμαδες να σταματησουν να θηλαζουν. Τι αλλο να δώσουν στο παιδί τους; Δεν ζηλευω φυσικά την κατασταση που επικρατει εκει που η ευρεση τροφής ειναι ενα απο τα σημαντικότερα προβλήματα. Καλό ειναι να μην συγκρινουμε ανομια πραγματα και να εχουμε σαν προτυπο αναπτυγμενες Ευρωπαικες χωρες. Και δεν κρυβεται κανεις πισω απο το δαχτυλο του, κακώς το εξελαβες ετσι. Μιλαμε για μια κατασταση στην χωρα μας. Ο θηλασμος σαμποταρεται με μεγαλη ευκολια. Καλο ειναι σαν μαμαδες που ειτε θηλασαμε ειτε οχι, να προσπαθουμε να διαδιδεται η σωστη πληροφορια.

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
chicken έγραψε:Έχω βαρεθεί να διαβάζω σε κάθε θέμα για τον θηλασμό το πόσο επηρρεάστηκε κάποια μαμά να αποθηλάσει νωρίς, πόσο δεν είχε γάλα, πόσο παίζει η ψυχολογία ρόλο, πόσο σημαντική είναι η ενημέρωση για θηλασμό...
Είναι τόσο μα τόσο σημαντικό να ακούμε το μητρικό μας ένστικτο. Είναι τόσο φυσικό να θηλάζουμε τα παιδιά μας χωρίς συμπληρώματα που είναι σχεδόν θλιβερό πόσες μαμάδες τελικά τα καταφέρνουν.
Κατά την δική μου γνώμη δεν φταίει η ενημέρωση, πόσες κοπέλες στην Αφρική έχουν ενημερωθεί απο συμβούλους θηλασμού?
Ναι, αυτές λέω που έχουν πάνω τους κρεμασμένο ένα τρίχρονο παιδάκι που θηλάζει ακόμα.
Εν κατακλείδι, εγώ ένα πράγμα ξέρω. Όποια θέλει να θηλάσει θηλάζει.-
Δεν θυμάμαι που είχα διαβάσει για μια μαμά που υιοθέτησε ένα παιδάκι και το θήλασε αποκλειστικά. Δεν ήταν η βιολογική του μαμά, και όμως κατάφερε να θηλάσει αποκλειστικά!
Οπότε ας μην κρυβόμαστε πίσω απο το δάκτυλό μας. Ο θηλασμός είναι δύσκολο πράγμα. Υπέροχο, αλλά μέχρι να καθιερωθεί πάρα μα πάρα πολύ δύσκολο και τρομερά επίπονο. (Βασικά και τώρα επίπονο είναι που η κόρη μου έχει 8 δόντια και ασυναίσθητα δαγκώνει όταν την θηλάζω και την παίρνει ο ύπνος... Rolling Eyes )

δικιο εχεις..
αλλα και εγω εχω βαρεθει να προσπαθουν να μου αποδειξουν οσες δεν θυλασαν πως καμια σημασια δεν εχει και ολα οκ....οπως εγω δεν κρινω αυτη που δεν θυλασε δεν θα συμβει και το αντιθετο...ειπαμε καποιες δεν μπορουσαν ..δεν ειχαν γαλα..δεν ειχαν την ψυχολογια..δεν ειχαν υπομονη...η δεν ξερω και εγω τι...αλλα μην τα ισοπεδωσουμε ολα....ο θυλασμος ειναι ανεκτιμητος..!!

το αλλο που λες πολυ περιεργο..πως θυλασε μωρο που υοθετησε??..πως κατεβηκε γαλα??

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
bou-boukitsa έγραψε:
chicken έγραψε:Έχω βαρεθεί να διαβάζω σε κάθε θέμα για τον θηλασμό το πόσο επηρρεάστηκε κάποια μαμά να αποθηλάσει νωρίς, πόσο δεν είχε γάλα, πόσο παίζει η ψυχολογία ρόλο, πόσο σημαντική είναι η ενημέρωση για θηλασμό...
Είναι τόσο μα τόσο σημαντικό να ακούμε το μητρικό μας ένστικτο. Είναι τόσο φυσικό να θηλάζουμε τα παιδιά μας χωρίς συμπληρώματα που είναι σχεδόν θλιβερό πόσες μαμάδες τελικά τα καταφέρνουν.
Κατά την δική μου γνώμη δεν φταίει η ενημέρωση, πόσες κοπέλες στην Αφρική έχουν ενημερωθεί απο συμβούλους θηλασμού?
Ναι, αυτές λέω που έχουν πάνω τους κρεμασμένο ένα τρίχρονο παιδάκι που θηλάζει ακόμα.
Εν κατακλείδι, εγώ ένα πράγμα ξέρω. Όποια θέλει να θηλάσει θηλάζει.-
Δεν θυμάμαι που είχα διαβάσει για μια μαμά που υιοθέτησε ένα παιδάκι και το θήλασε αποκλειστικά. Δεν ήταν η βιολογική του μαμά, και όμως κατάφερε να θηλάσει αποκλειστικά!
Οπότε ας μην κρυβόμαστε πίσω απο το δάκτυλό μας. Ο θηλασμός είναι δύσκολο πράγμα. Υπέροχο, αλλά μέχρι να καθιερωθεί πάρα μα πάρα πολύ δύσκολο και τρομερά επίπονο. (Βασικά και τώρα επίπονο είναι που η κόρη μου έχει 8 δόντια και ασυναίσθητα δαγκώνει όταν την θηλάζω και την παίρνει ο ύπνος... Rolling Eyes )

δικιο εχεις..
αλλα και εγω εχω βαρεθει να προσπαθουν να μου αποδειξουν οσες δεν θυλασαν πως καμια σημασια δεν εχει και ολα οκ....οπως εγω δεν κρινω αυτη που δεν θυλασε δεν θα συμβει και το αντιθετο...ειπαμε καποιες δεν μπορουσαν ..δεν ειχαν γαλα..δεν ειχαν την ψυχολογια..δεν ειχαν υπομονη...η δεν ξερω και εγω τι...αλλα μην τα ισοπεδωσουμε ολα....ο θυλασμος ειναι ανεκτιμητος..!!

το αλλο που λες πολυ περιεργο..πως θυλασε μωρο που υοθετησε??..πως κατεβηκε γαλα??

Χρησιμοποιησε ενα συστημα παροχης ξενου και επαιρνε παραλληλα κατι ειδικα φαρμακα. Με αυτο το συστημα ταιζε το μωρο ενω το ειχε στο στηθος και στο τελος κατεβασε δικο της γαλα.

Η αληθεια παντως ειναι οτι και εγω δεν μπορω να καταλαβω πως καποιες μαμαδες δεν δινουν αξια στον θηλασμο αλλά αυτη ειναι η γνωμη τους και δέχομαι οτι υπαρχει. Βεβαια κατανοω οτι ειναι δική τους επιλογη και δικο τους θεμα. Ουτως η αλλως το μητρικο γαλα ειναι αποδεδειγμενα το καλύτερο και νομιζω οτι οι περισσοτεροι αυτο πιστευουν. Απλά παντα υπαρχουν εξαιρεσεις. Πολλες φορες υπάρχουν και οι επιρροες απο τις μαμαδες μας που δεν θηλασαν και εχουν την αντιληψη οτι το αγελαδινο γαλα ειναι το καλύτερο... Περα για περα αναληθες αλλα μπορει κάποιοι ακόμα να το πιστευουν αυτο, ποτε δεν ξερεις.

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Κοριτσια νομιζω οτι δεν διαφωνουμε ουσιαστικά. Εγω παντως δεν μπορω να αδιαφορησω που τοσες μαμαδες δεν καταφερνουν στην χωρα μας να θηλάσουν αποκλειστικά! Δεν θα επαναπαυτώ λοιπον στην ιδεα οτι δεν ηθελαν, γιατι με ενδιαφέρουν αυτες που θέλουν και θα βρουν εμπόδια στο δρομο τους στο μελλον. Ολες ξερουμε ποσο διαφορετικοι ανθρωποι υπάρχουν και δεν μπορουμε να εχουμε την απαίτηση και να αντιμετωπιζουμε με περισσια αυστηροτητα οσους δεν σκεφτηκαν οπως εμεις η οσους δεν ηταν τοσο δυνατοι! Αν θελουμε πραγματικά το καλο των επόμενων μαμαδων πρεπει να προσπαθουμε να διαδιδουμε το σωστο και να μην αφήσουμε πια το ξενο γαλα να είναι σε πρωτη ζητηση και να θησαυριζουν καποιοι εις βαρος της νεάς γενιας. Αν ενωθουμε οσοι ειμαστε υπερμαχοι του θηλασμου ειτε θηλασαμε ειτε οχι, τοτε μπορει κάτι να καταφέρουμε. Δεν εχει νοημα να καταληγουμε πάλι σε ανουσιες συζητησεις του γιατι και του πως καποιες τελικα δεν καταφέρνουν να θηλάσουν! Γιατι σας το δηλωνω. Οτι συνεβη σε εμενα το γνωριζω και δεν χρειαζεται να δωσω εξηγησεις σε καμια σας και φυσικα δεν νιωθω κατωτερη ακομα και αν εσεις αδυνατειτε η δεν θελετε να δεχθειτε το τι με οδηγησε σε αυτο το σημειο. Κατωτερη δεν νιωθω και δεν θα νιωσω γιατι το εχω ξεπερασει αυτο το σταδιο και εχω συνειδητοποιησει τα λάθη μου. Πραγματικά ομως χαίρομαι οποτε ακουγεται δημοσια η λέξη θηλασμος γιατι ευελπιστω να μην βρεθουν αλλες μαμαδες στην θεση την δικη μου. Καθημερινα διαβαζω για φρεσκομανες που δεν ξερουν πως να αποχωριστουν το ξενο και αυτο με στεναχωρει πολύ! Μπορουμε νομίζω να βοηθαμε. Απλα να βοηθαμε χωρις να κρινουμε. Αν βοηθουσαμε ισως να μην χρειαζονταν καν συμβουλοι θηλασμου και βοηθηματα. Θα επιστρεφαμε στην χαμενη γνωση του παρελθόντος που ειχαν οι γιαγιαδες μας και απερριψαν οι μαμαδες μας και ετσι η αλυσιδα εσπασε. Αν είστε υπερμαχοι του θηλασμού βοηθηστε τις επομενες να μην πεταξουν τα χρηματα τους.

sasanath

sasanath
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Εγώ ανήκω στην ενδιάμεση κατηγορία όπως έχω ξαναπεί σε αΆλλο ποστ.Τον μεγάλο μου γιο δεν μπόρεσα να τον θηλάσω όσο και να το ήθελα όσο και να προσπάθησα (μέχρι που του έκανα κακό γιατί δεν τρεφόταν σωστά και δεν ξυπνούσε ).Στον μικρό που μετά απο την τραυματική εμπειρία είπα οτι δεν θα το προσπαθήσω πολυ και καλύτερα έλεγα να μην θηλάσω! Έλα όμως που όταν κάνουμε σχέδια ο Θεός γελάει! ¨οχι μόνο θήλασα αλλά κοντεύω να κλείσω χρόνο ,που μέσα σαυτόν τον χρόνο κάποιοι γιατροι για να κάνω κάποιες θεραπείες με φάρμακα με συμβούλευαν να διακόψω τον θηλασμό! Ευτυχώς είχα πάντα συμβουλευόμουν τον παιδίατρο μας που παρά το μεγάλο της ηλικίας του είναι απόλυτα ενημερωμένος σε ότι είχε να κάνει με τον θηλασμό!

Εν κατακλείδι ήθελα να πώ οτι πραγματικά πονάω και λυπάμαι τις γυναίκες που για κάποιο λόγο δεν τα κατάφεραν αν και το ήθελαν πολύ ! Ένα μπράβο στις μανούλες που τα κατάφεραν και τέλος ενα μπράβο στις μανούλες που έχουν το θάρρρος να παραδεχτούν οτι δεν ήθελαν να θηλάσουν , δεν τους ταιριάζει όλο αυτό ,γιατί ο θηλασμός δεν μας κάνει απαραίτητα καλύτερες μανούλες αλλά η ανθρωπιά και η αγάπη προς όλους τους συνανθρώπους μας! Ακόμη και στο διαφορετικό από μας!

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Σασα μπραβο στον γιατρο σου! Καπου ειχα διαβασει οτι οι μεγαλοι σε ηλικια παιδιατροι ειναι συνηθως υποστηρικτικοι στον θηλασμο γιατι ειναι της παλιας σχολης. Εμενα η δική μου παιδιατρος αμφιβαλλω για το ποσο ενημερη ειναι. Ακολουθει σε ολες τις περιπτωσεις την ιδια τακτικη και δινει την ιδια κατευθυνση... Shocked Γεννησε η κουμπαρα μου (σε κλινικη χωρις ειδικευμενο προσωπικό, και αν αναρωτιεστε πως γινεται θα σας πω οτι και εγω απορω, αλλα γινεται) και εδινε ξενο απο την αρχη. Εφόσον ομως δεν υπαρχει το παραμικρο προβλημα στο μωρο γιατι πρεπει να συνεχισει με συμπληρωμα; Ρητορικη ερωτηση και την απαντηση την ξερω. Αλλα δεν μου αρεσει η κατασταση αυτη που επικρατει. Και φυσικά δεν μπορω να της πω και τιποτα. Ποιον θα ακουσει εμενα η την παιδιατρο; Δεν φταίνει οι νεες μανες που δεν θηλαζουν, φταίει το συστημα που επικρατει. Αν δεν εναντιωθουμε με καποιο τροπο επαναπαύονται και συνεχιζουν. Καποιοι παιδιατροι εχουν συμφερον απο το ξενο γαλα οπως ειναι γνωστο και καποιοι αλλοι μενουν σε οσα διδαχθηκαν και υιοθετουν την ιδια 'ασφαλης για αυτους' τακτική. Η δια βιου εκπαίδευση ειναι αχρηστη γι'αυτους εφόσον κάνουν τη δουλεια τους μια χαρα και τωρα και δεν τους μιλάει κανενας.
Πραγματικα δεν θελω να γκρινιαζω. Ομως δεν μπορω να κρυψω οτι με χαροποιει ιδιαίτερα οταν γινονται κινησεις υπερ του θηλασμου στην χωρα μας.
Αυτη την περιοδο μιλαω με μια μανουλα που εχει καποια επιπλεον προβληματα με τον θηλασμο. Εχει το μωρακι της εντονη παλινδρομηση και εχει ακουσει τα 1000 μυρια απο διαφορους "ειδικους"... Δεν θελω να αναφερθω περαιτερω στα λαθη που την ωθουν να κανει και δόξα τω Θεω ακομα κρατιεται γερα και θηλάζει. Ομως αυτη η μανουλα χρειαζεται εναν ανθρωπο με γνωσεις παιδιατρικές και θηλασμου για να την καθοδηγησει γιατι νιωθει πως κανει κακο στο παιδι της και αυτος ο ανθρωπος στην πολη της δεν υπαρχει. Ευτυχως καποιες μανουλες προσφερθηκαν και εδωσαν καποιες πολυ χρησιμες πληροφοριες και πιστευω πως το προβλημα μπορει να λυθει. Ομως δεν σας κρυβω οτι πραγματικα΄με αγχωσε και πραγματικα ταυτιστηκα για ακομα μια φορα με αυτη την μανουλα και φοβηθηκα. Εμεις ειχαμε ικτερο και μετα ΓΟΠ. Το μωρακι της κουμπαρας μου που σας ανεφερα στην αρχη δεν ειχε ΓΟΠ αλλα μονο πολυ λιγο ικτερο. Πηραμε ομως απο την ιδια παιδιατρο ακριβως τις ιδιες συμβουλες. Τα συμπερασματα δικά σας.
Σορυ για την πολυλογια μου!

AntoniaA.

AntoniaA.
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Κορίτσια όμορφα καλημέρα και από εμένα και καλή εβδομάδα να έχουμε!!!
Όλα όσα έχω διαβάσει μέχρι στιγμής είναι πολύ ενδιαφέροντα και με έχουν βάλει σε σκέψεις (Αυτό δεν είναι άλλωστε και το ζητούμενο των δημόσιων συζητήσεων???). Θα ήθελά λοιπόν να μοιραστώ μαζί σας την άποψή μου περί θηλασμού.
Είμαι στην 30η εβδομάδα μίας τέλειας (μέχρι στιγμής εγκυμοσύνης) και ''θεωρητικά'' έτοιμη, αποφασισμένη και ενημερωμένη να θηλάσω και να ταίσω το μωράκι μου (όταν με το καλό βγει Laughing )μόνο με το δικό μου γάλα. Έχω προμηθευτεί ήδη θήλαστρο, μπιμπερό που μοιάζουν με τη θηλή για να αποφύγω τη σύγχυση θηλών, σακουλάκια για να φτιάξω τράπεζα γάλακτος κλπ. κλπ. Ο άντρας μου είναι έξίσου ενημερωμένος και υπέρμαχος του μητρικού γάλακτος και στην οικογένειά μου είμαι η μικρότερη από 3 αδερφές και οι 2 αδερφές μου, θήλασαν και τα 4 ανήψια μου τουλάχιστον μέχρι που χρονίσανε(ο μεγάλος μου ανηψιός είναι τώρα 18 χρονών). Δεν έχω επίπεδες θηλές και έχω αρχίσει να βγάζω υγρό από το στήθος από το τέλος του 6ου μήνα. Έχω ,λοιπόν, όλες τις προϋποθέσεις για να ταϊσω το μωρό μου αποκλειστικά με μητρικό γάλα. ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΜΟΥ ΕΞΑΣΦΑΛΙΣΕΙ ΟΤΙ ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ??? ΠΟΙΟΣ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΤΕΛΙΚΑ ΘΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΩ?? ΚΑΙ ΑΝ ΑΡΡΩΣΤΗΣΩ?? ΚΑΙ ΑΝ ΚΑΙ ΑΝ .....
Θέλω πολύ να τα καταφέρω, αλλά αν δε μπορέσω τότε δε θα σκάσω κιόλας. Δε θα βάλω την υγεία μου (σωματική ή ψυχολογική) πιο κάτω από έναν 3μηνο θηλασμό. Ο θηλασμός δε θα με κάνει καλύτερη μητέρα, η αγάπη και οι αξίες που θα δώσω στο παιδί μου θα με κάνουν. Μπορώ να καταλάβω ακόμα και τις μανούλες που για πιο ''ασήμαντους'' λόγους από την υγεία δε θήλασαν (π.χ. για να μη χαλάσουν το στήθος τους, ή για να μη χάσουν την ευκολία τους). Ούτε αυτές θα είναι χειρότερες μαμάδες από εμένα που θα θηλάσω, όυτε όμως και καλύτερες.
Όμως θα διαφωνήσω (πάντα με τις καλύτερες προθέσεις) με την άποψη ότι η Εβδομάδα Μητρικού Θηλασμού ή σεμινάρια που γίνονται (έστω και από εταιρείες που πουλάνε βοηθήματα για το θηλασμό) είναι εμπορευματοποίηση. Εγώ θεωρώ ότι πρόκειται για εκστρατεία και για ενημέρωση για κάτι καλό. Είναι σα να μου λέει κάποιος ότι η ενημέρωση για την πρόληψη και το AIDS είναι για να πουλήσουν οι εταιρείες περισσότερα προφυλακτικά.
Αυτά από εμένα και συγνώμη αν σας κούρασα.
Πολλά πολλά φιλιά ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΜΗΤΡΙΚΟΥ ΘΗΛΑΣΜΟΥ - Σελίδα 2 417472 ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΜΗΤΡΙΚΟΥ ΘΗΛΑΣΜΟΥ - Σελίδα 2 417472 ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΜΗΤΡΙΚΟΥ ΘΗΛΑΣΜΟΥ - Σελίδα 2 417472

chicken

chicken
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
MariaM έγραψε:
Eχεις σκεφτει ομως οτι στην Αφρική δεν υπαρχει το ξενο γαλα που υπαρχει σε ... μεγαλη αφθονια στην χωρα μας. Η ελλειψη πληροφόρησης ειναι 100 φορες καλύτερη απο 1 κακη πληροφορια. Κανεις στην Αφρική δεν λέει στις μαμαδες να σταματησουν να θηλαζουν. Τι αλλο να δώσουν στο παιδί τους; Δεν ζηλευω φυσικά την κατασταση που επικρατει εκει που η ευρεση τροφής ειναι ενα απο τα σημαντικότερα προβλήματα. Καλό ειναι να μην συγκρινουμε ανομια πραγματα και να εχουμε σαν προτυπο αναπτυγμενες Ευρωπαικες χωρες. Και δεν κρυβεται κανεις πισω απο το δαχτυλο του, κακώς το εξελαβες ετσι. Μιλαμε για μια κατασταση στην χωρα μας. Ο θηλασμος σαμποταρεται με μεγαλη ευκολια. Καλο ειναι σαν μαμαδες που ειτε θηλασαμε ειτε οχι, να προσπαθουμε να διαδιδεται η σωστη πληροφορια.

Καλημέρα!
Φυσικά και δεν εννοώ να ζηλέψουμε την Αφρική και τον τρόπο ζωής τους, απλά επεσήμανα το αυτονόητο που λες και εσύ το ότι η έλειψη πληροφόρησης είναι 100 φορές καλύτερη απο την λανθασμένη πληροφορία (πραγματικά το έθεσες πάρα πολύ ωραία και γιαυτό το ξαναχρησιμοποιώ)
Επίσης, δε συνέκρινα ανόμοια πράγματα νομίζω, συνέκρινα το πως τρέφει κάθε μαμά το μωρό της άσχετα με το πολιτιστικό και πολιτισμικό καθεστώς που υπόκειται κάθε χώρα.
Το ότι κρυβόμαστε πίσω απο το δάκτυλό μας το λέω για μαμάδες που δεν λένε πραγματικά ότι δεν θέλουν να θηλάσουν και βρίσκουν ανούσιες δικαιολογίες. Σέβομαι μια μαμά που θήλασε, μία μαμά που δεν θήλασε, μια μαμά που γέννησε με καισαρική, μια μαμά που γένησε με φυσικό ή με φυσιολογικό τοκετό, αλλά δεν μπορώ να σεβαστώ μια μαμά που μου λέει ψέμματα για να προφυλάξει τον εαυτό της απο τις ίδιες της τις σκέψεις.

Επίσης σε μια δημοσίευσή σου λες: "Δεν θα επαναπαυτώ λοιπον στην ιδεα οτι δεν ηθελαν, γιατι με ενδιαφέρουν αυτες που θέλουν και θα βρουν εμπόδια στο δρομο τους στο μελλον."
Να σε κουράσω λίγο με την δική μου ιστορία? Ποτέ δεν ήμουν τρελαμένη με τον θηλασμό, μου φαινόταν περίεργο ρε παιδί μου, δεν είχα τέτοια πρότυπα ούτε και ερεθίσματα. Την δεύτερη μέρα στο μαιετήριο το μωρό μου έκλαιγε απαρηγόρητο όλο το βράδυ, φυσικά και ζήτησα ξένο και του έδωσα. καμμία τύψη δεν αισθάνθηκα, έφαγε το παιδάκι μου και κοιμήθηκε. απο εκεί και πέρα πήγα και πήρα ένα γάλα για να έχω στο σπίτι και γύρισα σπίτι με ένα νεογέννητο & με μια τομή να με πονάει πολύ. όποτε ξύπναγε το μωρό μου το έβαζα στο στήθος μου. Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα να μου πληγώσει και τις δύο τις θηλές.... Μετά την πρώτη βδομάδα την έβαζα στο στήθος μου και εγώ που είμαι απο τους ανθρώπους που αντέχουν τον πόνο έκλαιγα και κουνούσα τα πόδια μου για να κάνω κάτι άλλο να με αποσπάει εκείνη την ώρα. Έμπαινα στο ντουζ να κάνω μπάνιο, έπεφτε το νερό πάνω στο στήθος μου και δεν το άντεχα. απίστευτος πόνος. ούτε μια στιγμή όμως δεν σκέφτηκα οτι είχα άλλη επιλογή. Το ξένο γάλα για εμένα δεν ήταν ποτέ λύση. Θα ήταν λύση αν υπήρχε κάποιο πρόβλημα στο μωρό μου. Επίσης το μωρό κάθε άλλο παρά ήσυχο ήταν. Μέχρι να φτιάξει μόνο του την παραγωγή που χρειαζόταν για να τρέφεται σωστά και έκλαψε και ξενυχτήσαμε, όμως μαζί τα καταφέραμε.
Δεν ξέρω αν σε άλλη μαμά θα λειτουργούσε το δικό μου σύστημα, εγώ επέμεινα όμως γιατί πάντα θεωρούσα πως ξέρω το καλύτερο για το παιδί μου. θα ήθελα λοιπόν να μου πείς σε τι εμπόδια αναφέρεσαι γιατί όπως έγραψα, νομίζω πως αντιμετώπισα και εγώ κάποια και όμως δεν το έβαλα κάτω.
Οπότε, απο την δική μου προσωπική εμπειρία καταλήγω στο ότι απλά δεν ήθελαν αρκετά.Δεν νομίζω οτι είναι αυστηρό αυτό που λέω, είναι η αλήθεια Very Happy
& επίσης, όποια μανούλα θέλει να θηλάσει και τον τρόπο βρίσκει και τους λόγους Very Happy Very Happy

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
chicken έγραψε:
MariaM έγραψε:
Eχεις σκεφτει ομως οτι στην Αφρική δεν υπαρχει το ξενο γαλα που υπαρχει σε ... μεγαλη αφθονια στην χωρα μας. Η ελλειψη πληροφόρησης ειναι 100 φορες καλύτερη απο 1 κακη πληροφορια. Κανεις στην Αφρική δεν λέει στις μαμαδες να σταματησουν να θηλαζουν. Τι αλλο να δώσουν στο παιδί τους; Δεν ζηλευω φυσικά την κατασταση που επικρατει εκει που η ευρεση τροφής ειναι ενα απο τα σημαντικότερα προβλήματα. Καλό ειναι να μην συγκρινουμε ανομια πραγματα και να εχουμε σαν προτυπο αναπτυγμενες Ευρωπαικες χωρες. Και δεν κρυβεται κανεις πισω απο το δαχτυλο του, κακώς το εξελαβες ετσι. Μιλαμε για μια κατασταση στην χωρα μας. Ο θηλασμος σαμποταρεται με μεγαλη ευκολια. Καλο ειναι σαν μαμαδες που ειτε θηλασαμε ειτε οχι, να προσπαθουμε να διαδιδεται η σωστη πληροφορια.

Καλημέρα!
Φυσικά και δεν εννοώ να ζηλέψουμε την Αφρική και τον τρόπο ζωής τους, απλά επεσήμανα το αυτονόητο που λες και εσύ το ότι η έλειψη πληροφόρησης είναι 100 φορές καλύτερη απο την λανθασμένη πληροφορία (πραγματικά το έθεσες πάρα πολύ ωραία και γιαυτό το ξαναχρησιμοποιώ)
Επίσης, δε συνέκρινα ανόμοια πράγματα νομίζω, συνέκρινα το πως τρέφει κάθε μαμά το μωρό της άσχετα με το πολιτιστικό και πολιτισμικό καθεστώς που υπόκειται κάθε χώρα.
Το ότι κρυβόμαστε πίσω απο το δάκτυλό μας το λέω για μαμάδες που δεν λένε πραγματικά ότι δεν θέλουν να θηλάσουν και βρίσκουν ανούσιες δικαιολογίες. Σέβομαι μια μαμά που θήλασε, μία μαμά που δεν θήλασε, μια μαμά που γέννησε με καισαρική, μια μαμά που γένησε με φυσικό ή με φυσιολογικό τοκετό, αλλά δεν μπορώ να σεβαστώ μια μαμά που μου λέει ψέμματα για να προφυλάξει τον εαυτό της απο τις ίδιες της τις σκέψεις.

Επίσης σε μια δημοσίευσή σου λες: "Δεν θα επαναπαυτώ λοιπον στην ιδεα οτι δεν ηθελαν, γιατι με ενδιαφέρουν αυτες που θέλουν και θα βρουν εμπόδια στο δρομο τους στο μελλον."
Να σε κουράσω λίγο με την δική μου ιστορία? Ποτέ δεν ήμουν τρελαμένη με τον θηλασμό, μου φαινόταν περίεργο ρε παιδί μου, δεν είχα τέτοια πρότυπα ούτε και ερεθίσματα. Την δεύτερη μέρα στο μαιετήριο το μωρό μου έκλαιγε απαρηγόρητο όλο το βράδυ, φυσικά και ζήτησα ξένο και του έδωσα. καμμία τύψη δεν αισθάνθηκα, έφαγε το παιδάκι μου και κοιμήθηκε. απο εκεί και πέρα πήγα και πήρα ένα γάλα για να έχω στο σπίτι και γύρισα σπίτι με ένα νεογέννητο & με μια τομή να με πονάει πολύ. όποτε ξύπναγε το μωρό μου το έβαζα στο στήθος μου. Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα να μου πληγώσει και τις δύο τις θηλές.... Μετά την πρώτη βδομάδα την έβαζα στο στήθος μου και εγώ που είμαι απο τους ανθρώπους που αντέχουν τον πόνο έκλαιγα και κουνούσα τα πόδια μου για να κάνω κάτι άλλο να με αποσπάει εκείνη την ώρα. Έμπαινα στο ντουζ να κάνω μπάνιο, έπεφτε το νερό πάνω στο στήθος μου και δεν το άντεχα. απίστευτος πόνος. ούτε μια στιγμή όμως δεν σκέφτηκα οτι είχα άλλη επιλογή. Το ξένο γάλα για εμένα δεν ήταν ποτέ λύση. Θα ήταν λύση αν υπήρχε κάποιο πρόβλημα στο μωρό μου. Επίσης το μωρό κάθε άλλο παρά ήσυχο ήταν. Μέχρι να φτιάξει μόνο του την παραγωγή που χρειαζόταν για να τρέφεται σωστά και έκλαψε και ξενυχτήσαμε, όμως μαζί τα καταφέραμε.
Δεν ξέρω αν σε άλλη μαμά θα λειτουργούσε το δικό μου σύστημα, εγώ επέμεινα όμως γιατί πάντα θεωρούσα πως ξέρω το καλύτερο για το παιδί μου. θα ήθελα λοιπόν να μου πείς σε τι εμπόδια αναφέρεσαι γιατί όπως έγραψα, νομίζω πως αντιμετώπισα και εγώ κάποια και όμως δεν το έβαλα κάτω.
Οπότε, απο την δική μου προσωπική εμπειρία καταλήγω στο ότι απλά δεν ήθελαν αρκετά.Δεν νομίζω οτι είναι αυστηρό αυτό που λέω, είναι η αλήθεια Very Happy
& επίσης, όποια μανούλα θέλει να θηλάσει και τον τρόπο βρίσκει και τους λόγους Very Happy Very Happy

Νομιζω οτι δεν ειναι σωστο να κρινουμε τους αλλους που δεν σκεφτονται και δεν ενεργουν οπως εμεις. Νομιζω οτι εχεις αναγκη να ακουσεις το μπραβο και εγω θα στο πω γιατι δεν ειναι κακο να το αναζητας! Ομως δεν μπορω και παλι να συμφωνησω μαζι σου γιατι σκέφτεσαι κρινοντας με βαση την δική σου εμπειρια και μονο. Καταλαβαίνω λοιπον οτι σου ειναι πολυ δυσκολο να κατανοησεις πως γινεται μια μαμα που ηθελε να θηλασει εξαρχης να μην τα καταφέρει στο τελος. Εσυ εμμενεις τελικά να κατηγορεις μαμαδες οτι ταχα δεν θηλασαν επειδή δεν ηθελαν. Εγω ομως τις πιστευω. Οπως ειπα οι ανθρωποι ειμαστε διαφορετικοι. Εσύ οπως λες δεν εδωσες καν στον εαυτο σου την επιλογη να δωσεις ξενο και πραγματικά με εκλησει ευχαριστα που σκέφτηκες ετσι. Πολύ αργοτερα απο την δική μου εμπειρια αρχισα να το ψαχνω λίγο παραπανω. Το λάθος ειναι καταρχας μονο δικό μου και αυτο το γνωριζω και το αποδεχομαι πλήρως. Ομως ημουν επιρρεπης και πιστεψα οτι ηταν ασφαλες να ακολουθησω συμβουλές γιατρων για το παιδί μου. Τι πιο φυσικο αν δεν εισαι προκατειλημενη ουτε στο ελαχιστο. Και οταν την επαθα στο τελος, ξυπνησα ξαφνικά! Οι ανθρωποι τελικά ειμαστε διαφορετικοί λοιπον. Εγω ηθελα αλλα συμπτωματικα΄ολοι οσοι βρεθηκαν στον δρομο μου μου εδειχναν πως η αλλη κατευθυνση ειναι η σωστη. Αρχικα ηρθε ο ικτερος και οτι ακουσα με τρομαξε... Ημουν ανιδεη και εμπιστευτηκα το μαιευτηριο με το ειδικευμενο προσωπικο και επειτα την καλη μας παιδιατρο. Και μετα αλλο προβλημα! ΓΟΠ! Απαραίτητο το ειδικο γαλα! Πως θα μπορούσα εγω να εναντιωθω και να παρω την ευθυνη; Δεν ειχα την δυναμη και επιπλεον ειχα και εχω ακομα εναν αντρα που δεν παραδεχεται ακομα πως ολες οι συμβουλες που πηρα τελικά, ηταν η ευκολη λυση αλλα΄οχι η ΚΑΛΥΤΕΡΗ. Δεν το αφησα ετσι ομως γιατι δεν θελω στο δευτερο παιδακι μου να εχω τα ιδια. Δεχομαι την αδυναμια του δικου μου χαρακτηρα. Εμενα ομως σιγουρια να στηριχθω στα ποδια μου και να κλεισω τα αυτιά μου μου δίνει μονο η ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ. Κατι το οποιο πάλι φταίω που δεν ειχα πριν αλλά ειχα πληρη άγνοια για ολα αυτα που συμβαινουν γυρω μας. Πριν γεννησω είχα μονο φυλλαδια για τα ωφελη του θηλασμού απο το φαινομενικα 'φιλικο στο θηλασμο' ιδιωτικο μαιευτηριο που γεννησα! Και το εχαψα! Ειμαι ευκολοπιστη και ξερω ότι δεν ειμαι η μονη. Μάλλον ήμουν ευκολοπιστη γιατί πήρα ενα μεγαλο μαθημα από όλο αυτό που συνεβη. Και αβίαστα νιώθω ότι πρεπει όσο μπορώ να προστατεύσω τις επόμενες 'ευκολοπιστες' μανουλες ωστε να μην χρειαστεί να μαθουν απο τα λαθη τους. Ξερεις, είναι καλο έστω και αργα να αναγνωριζεις ενα λαθος σου και να το χρησιμοποιείς όσο γίνεται πιο θετικά απο εκει και ύστερα. Θα μπορούσα πολύ εύκολα να μην ασχοληθω καθολου και να αρχισω οπως λες να κρυβομαι πίσω απο το δαχτυλο μου κάθε φορά που δέχομαι επίθεση εμμεση η αμεση από απολυτες απόψεις. Ομως δεν το κανω γιατι πλέων δεν με θίγει. Να ξερεις ομως οτι δεν προσφέρεις και πολλά με το να εκφραζεις μια εντελως υποκειμενικη και απολυτη άποψη. Εγω καταλαβα οτι δεν σε ενδιαφερει και πολυ το τι κανουν οι αλλοι και το αν συναντουν εμπόδια μικροτερα η μεγαλύτερα απο τα δικα σου. Εμενα ομως που με ενδιαφερει μπορω πλεων να σου πω με σιγουρια οτι δεν ειναι οι υπολοιπες Ευρωπαίες (για τις Αφρικανες δεν θα το σχολιασω γιατι οπως είπα δεν υπάρχει μετρο σύγκρισης), πιο προθυμες να θηλασουν απο τις Ελληνιδες.

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Και επιπλεον θα σου πω και κατι αλλο. Δεν σε απασχολει που εισαι μειονοτητα; Δεν σε παραξενευει που πολλες το επιχειρουν αλλα λίγες τα καταφερνουν; Αν πραγματικά δεν σε απασχολει, τοτε οκ.

chicken

chicken
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Νομιζω οτι δεν ειναι σωστο να κρινουμε τους αλλους που δεν σκεφτονται και δεν ενεργουν οπως εμεις. Νομιζω οτι εχεις αναγκη να ακουσεις το μπραβο και εγω θα στο πω γιατι δεν ειναι κακο να το αναζητας.

Καλή μου δεν αναζητάω κανένα μπράβο για τον θηλασμό, απλά σου είπα την ιστορία μου για να δεις πως εμπόδια βρίσκουμε όλοι μας, το πως το διαχειρίζεται ο καθένας είναι δικό του θέμα και μόνο δικό το.

Ομως δεν μπορω και παλι να συμφωνησω μαζι σου γιατι σκέφτεσαι κρινοντας με βαση την δική σου εμπειρια και μονο. Καταλαβαίνω λοιπον οτι σου ειναι πολυ δυσκολο να κατανοησεις πως γινεται μια μαμα που ηθελε να θηλασει εξαρχης να μην τα καταφέρει στο τελος.

Κοίταξε, όλοι μας θεωρώ πως κρίνουμε βάση των δικών μας προσωπικών εμπειριών. H δική μου εμπειρία με έμαθε αυτά, εσένα ίσως σε μάθενε άλλα Very Happy

Εσυ εμμενεις τελικά να κατηγορεις μαμαδες οτι ταχα δεν θηλασαν επειδή δεν ηθελαν. Εγω ομως τις πιστευω. Οπως ειπα οι ανθρωποι ειμαστε διαφορετικοι. Εσύ οπως λες δεν εδωσες καν στον εαυτο σου την επιλογη να δωσεις ξενο και πραγματικά με εκλησει ευχαριστα που σκέφτηκες ετσι. Πολύ αργοτερα απο την δική μου εμπειρια αρχισα να το ψαχνω λίγο παραπανω. Το λάθος ειναι καταρχας μονο δικό μου και αυτο το γνωριζω και το αποδεχομαι πλήρως. Ομως ημουν επιρρεπης και πιστεψα οτι ηταν ασφαλες να ακολουθησω συμβουλές γιατρων για το παιδί μου. Τι πιο φυσικο αν δεν εισαι προκατειλημενη ουτε στο ελαχιστο. Και οταν την επαθα στο τελος, ξυπνησα ξαφνικά! Οι ανθρωποι τελικά ειμαστε διαφορετικοί λοιπον. Εγω ηθελα αλλα συμπτωματικα΄ολοι οσοι βρεθηκαν στον δρομο μου μου εδειχναν πως η αλλη κατευθυνση ειναι η σωστη. Αρχικα ηρθε ο ικτερος και οτι ακουσα με τρομαξε... Ημουν ανιδεη και εμπιστευτηκα το μαιευτηριο με το ειδικευμενο προσωπικο και επειτα την καλη μας παιδιατρο. Και μετα αλλο προβλημα! ΓΟΠ! Απαραίτητο το ειδικο γαλα! Πως θα μπορούσα εγω να εναντιωθω και να παρω την ευθυνη; Δεν ειχα την δυναμη και επιπλεον ειχα και εχω ακομα εναν αντρα που δεν παραδεχεται ακομα πως ολες οι συμβουλες που πηρα τελικά, ηταν η ευκολη λυση αλλα΄οχι η ΚΑΛΥΤΕΡΗ. Δεν το αφησα ετσι ομως γιατι δεν θελω στο δευτερο παιδακι μου να εχω τα ιδια.

Μα είπα απο την αρχή πως μιλάμε πάντα για μωρά που δεν έχουν πρόβλημα!
Αν το δικό μου μωρό παρουσίαζε ίκτερο & ΓΟΠ θα έκανα ακριβώς τα ίδια με εσένα. Θα εμπιστευόμουν τους γιατρούς φυσικά. ποτέ δεν θα έπαιρνα τέτοια ευθύνη...

Δεχομαι την αδυναμια του δικου μου χαρακτηρα. Εμενα ομως σιγουρια να στηριχθω στα ποδια μου και να κλεισω τα αυτιά μου μου δίνει μονο η ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ. Κατι το οποιο πάλι φταίω που δεν ειχα πριν αλλά ειχα πληρη άγνοια για ολα αυτα που συμβαινουν γυρω μας. Πριν γεννησω είχα μονο φυλλαδια για τα ωφελη του θηλασμού απο το φαινομενικα 'φιλικο στο θηλασμο' ιδιωτικο μαιευτηριο που γεννησα! Και το εχαψα! Ειμαι ευκολοπιστη και ξερω ότι δεν ειμαι η μονη. Μάλλον ήμουν ευκολοπιστη γιατί πήρα ενα μεγαλο μαθημα από όλο αυτό που συνεβη. Και αβίαστα νιώθω ότι πρεπει όσο μπορώ να προστατεύσω τις επόμενες 'ευκολοπιστες' μανουλες ωστε να μην χρειαστεί να μαθουν απο τα λαθη τους.

Είναι κρίμα να επωμίζεσαι εσύ λάθη που δεν έκανες.....
Δεν μιλάμε για περιπτώσεις που οι γιατροί τρομοκρατούν τις μαμάδες, ίσως έπρεπε να το διευκρινήσω αυτό & νωρίτερα...

Ξερεις, είναι καλο έστω και αργα να αναγνωριζεις ενα λαθος σου και να το χρησιμοποιείς όσο γίνεται πιο θετικά απο εκει και ύστερα. Θα μπορούσα πολύ εύκολα να μην ασχοληθω καθολου και να αρχισω οπως λες να κρυβομαι πίσω απο το δαχτυλο μου κάθε φορά που δέχομαι επίθεση εμμεση η αμεση από απολυτες απόψεις. Ομως δεν το κανω γιατι πλέων δεν με θίγει. Να ξερεις ομως οτι δεν προσφέρεις και πολλά με το να εκφραζεις μια εντελως υποκειμενικη και απολυτη άποψη. Εγω καταλαβα οτι δεν σε ενδιαφερει και πολυ το τι κανουν οι αλλοι και το αν συναντουν εμπόδια μικροτερα η μεγαλύτερα απο τα δικα σου. Εμενα ομως που με ενδιαφερει μπορω πλεων να σου πω με σιγουρια οτι δεν ειναι οι υπολοιπες Ευρωπαίες (για τις Αφρικανες δεν θα το σχολιασω γιατι οπως είπα δεν υπάρχει μετρο σύγκρισης), πιο προθυμες να θηλασουν απο τις Ελληνιδες.

Λυπάμαι που έχεις αυτήν την άποψη για εμένα χωρίς να με ξέρεις καθόλου, χωρίς να ξέρεις αν έχω βοηθήσει κοπέλες να θηλάσουν ή αν έχω αδιαφορήσει πλήρως. Δεν θα σεβαστώ την άποψή σου γιατί δεν με χαρακτιρίζει. όπως λές και εγώ έκανα λάθη και τώρα όποια μαμά μου ζητήσει βοήθεια, πραγματικά είμαι εκεί για να βοηθήσω. Αδιαφορώ για τις μαμάδες που αδιαφορούν οι ίδιες Very Happy
Όσο για τις Ευρωπαίες που λες, αυτό ακριβώς λέω και εγώ! οτι πλέον οι μαμάδες δεν είναι πρόθυμες να θηλάσουν!!!
Νομίζω πως σαν βάση συμφωνούμε, απλά εσύ μπορείς να εθελοτυφλείς κατα περίπτωση ενώ εγώ όχι Very Happy



Έχει επεξεργασθεί από τον/την chicken στις Δευ Αυγ 08, 2011 1:43 am, 1 φορά

chicken

chicken
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
MariaM έγραψε:Και επιπλεον θα σου πω και κατι αλλο. Δεν σε απασχολει που εισαι μειονοτητα; Δεν σε παραξενευει που πολλες το επιχειρουν αλλα λίγες τα καταφερνουν; Αν πραγματικά δεν σε απασχολει, τοτε οκ.

Με απασχολεί πάρα πολύ. Είναι πραγματικά κρίμα. Όμως θα σε ρωτήσω κάτι άλλο, πόσες κοπέλες ξέρεις που να θέλουν πραγματικά να θηλάσουν, και δεν τα έχουν καταφέρει? Εγώ δεν ξέρω καμμία και αυτό όχι μόνο δεν με ανυσυχεί, με καθυσηχάζει!

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
chicken έγραψε:...

Ομως δεν μπορω και παλι να συμφωνησω μαζι σου γιατι σκέφτεσαι κρινοντας με βαση την δική σου εμπειρια και μονο. Καταλαβαίνω λοιπον οτι σου ειναι πολυ δυσκολο να κατανοησεις πως γινεται μια μαμα που ηθελε να θηλασει εξαρχης να μην τα καταφέρει στο τελος.

Κοίταξε, όλοι μας θεωρώ πως κρίνουμε βάση των δικών μας προσωπικών εμπειριών. H δική μου εμπειρία με έμαθε αυτά, εσένα ίσως σε μάθενε άλλα Very Happy

Και σου λέω πως το καταλαβαίνω και πως και εγω ίσως να ημουν τόσο αυστηρή αν είχα καταφέρει να ξεπερασω τα δικά μου εμπόδια και να θηλάσω για πα΄νω απο 3,5 μήνες. Για καποιους ακομα και αυτό είναι επιτυχία αλλα για εμενα δεν είναι γιατί ειχα αλλους στοχους. Αν τους καταφερνα ισως να σκεφτόμουν και εγω οπως εσυ.

Εσυ εμμενεις τελικά να κατηγορεις μαμαδες οτι ταχα δεν θηλασαν επειδή δεν ηθελαν. Εγω ομως τις πιστευω. Οπως ειπα οι ανθρωποι ειμαστε διαφορετικοι. Εσύ οπως λες δεν εδωσες καν στον εαυτο σου την επιλογη να δωσεις ξενο και πραγματικά με εκλησει ευχαριστα που σκέφτηκες ετσι. Πολύ αργοτερα απο την δική μου εμπειρια αρχισα να το ψαχνω λίγο παραπανω. Το λάθος ειναι καταρχας μονο δικό μου και αυτο το γνωριζω και το αποδεχομαι πλήρως. Ομως ημουν επιρρεπης και πιστεψα οτι ηταν ασφαλες να ακολουθησω συμβουλές γιατρων για το παιδί μου. Τι πιο φυσικο αν δεν εισαι προκατειλημενη ουτε στο ελαχιστο. Και οταν την επαθα στο τελος, ξυπνησα ξαφνικά! Οι ανθρωποι τελικά ειμαστε διαφορετικοί λοιπον. Εγω ηθελα αλλα συμπτωματικα΄ολοι οσοι βρεθηκαν στον δρομο μου μου εδειχναν πως η αλλη κατευθυνση ειναι η σωστη. Αρχικα ηρθε ο ικτερος και οτι ακουσα με τρομαξε... Ημουν ανιδεη και εμπιστευτηκα το μαιευτηριο με το ειδικευμενο προσωπικο και επειτα την καλη μας παιδιατρο. Και μετα αλλο προβλημα! ΓΟΠ! Απαραίτητο το ειδικο γαλα! Πως θα μπορούσα εγω να εναντιωθω και να παρω την ευθυνη; Δεν ειχα την δυναμη και επιπλεον ειχα και εχω ακομα εναν αντρα που δεν παραδεχεται ακομα πως ολες οι συμβουλες που πηρα τελικά, ηταν η ευκολη λυση αλλα΄οχι η ΚΑΛΥΤΕΡΗ. Δεν το αφησα ετσι ομως γιατι δεν θελω στο δευτερο παιδακι μου να εχω τα ιδια.

Μα είπα απο την αρχή πως μιλάμε πάντα για μωρά που δεν έχουν πρόβλημα!
Αν το δικό μου μωρό παρουσίαζε ίκτερο & ΓΟΠ θα έκανα ακριβώς τα ίδια με εσένα. Θα εμπιστευόμουν τους γιατρούς φυσικά. ποτέ δεν θα έπαιρνα τέτοια ευθύνη...

Δεχομαι την αδυναμια του δικου μου χαρακτηρα. Εμενα ομως σιγουρια να στηριχθω στα ποδια μου και να κλεισω τα αυτιά μου μου δίνει μονο η ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ. Κατι το οποιο πάλι φταίω που δεν ειχα πριν αλλά ειχα πληρη άγνοια για ολα αυτα που συμβαινουν γυρω μας. Πριν γεννησω είχα μονο φυλλαδια για τα ωφελη του θηλασμού απο το φαινομενικα 'φιλικο στο θηλασμο' ιδιωτικο μαιευτηριο που γεννησα! Και το εχαψα! Ειμαι ευκολοπιστη και ξερω ότι δεν ειμαι η μονη. Μάλλον ήμουν ευκολοπιστη γιατί πήρα ενα μεγαλο μαθημα από όλο αυτό που συνεβη. Και αβίαστα νιώθω ότι πρεπει όσο μπορώ να προστατεύσω τις επόμενες 'ευκολοπιστες' μανουλες ωστε να μην χρειαστεί να μαθουν απο τα λαθη τους.

Είναι κρίμα να επωμίζεσαι εσύ λάθη που δεν έκανες.....
Δεν μιλάμε για περιπτώσεις που οι γιατροί τρομοκρατούν τις μαμάδες, ίσως έπρεπε να το διευκρινήσω αυτό & νωρίτερα...

Είχα την εντυπωση οτι θεωρείς πως δεν φταίει το σύστημα στην χωρα μας αλλα η κάθε μαμα που αποτυγχανει. Αυτό το συμπερασμα εβγαλα διαβαζοντας τα λεγομενα σου σε αυτό το θέμα στο μήνυμα που λες ότι εχεις βαρεθεί να διαβαζεις κλπ,κλπ. ... καταληγοντας στο όσοι θελουν να θηλασουν θηλαζουν.

Ξερεις, είναι καλο έστω και αργα να αναγνωριζεις ενα λαθος σου και να το χρησιμοποιείς όσο γίνεται πιο θετικά απο εκει και ύστερα. Θα μπορούσα πολύ εύκολα να μην ασχοληθω καθολου και να αρχισω οπως λες να κρυβομαι πίσω απο το δαχτυλο μου κάθε φορά που δέχομαι επίθεση εμμεση η αμεση από απολυτες απόψεις. Ομως δεν το κανω γιατι πλέων δεν με θίγει. Να ξερεις ομως οτι δεν προσφέρεις και πολλά με το να εκφραζεις μια εντελως υποκειμενικη και απολυτη άποψη. Εγω καταλαβα οτι δεν σε ενδιαφερει και πολυ το τι κανουν οι αλλοι και το αν συναντουν εμπόδια μικροτερα η μεγαλύτερα απο τα δικα σου. Εμενα ομως που με ενδιαφερει μπορω πλεων να σου πω με σιγουρια οτι δεν ειναι οι υπολοιπες Ευρωπαίες (για τις Αφρικανες δεν θα το σχολιασω γιατι οπως είπα δεν υπάρχει μετρο σύγκρισης), πιο προθυμες να θηλασουν απο τις Ελληνιδες.

Λυπάμαι που έχεις αυτήν την άποψη για εμένα χωρίς να με ξέρεις καθόλου, χωρίς να ξέρεις αν έχω βοηθήσει κοπέλες να θηλάσουν ή αν έχω αδιαφορήσει πλήρως. Δεν θα σεβαστώ την άποψή σου γιατί δεν με χαρακτιρίζει. όπως λές και εγώ έκανα λάθη και τώρα όποια μαμά μου ζητήσει βοήθεια, πραγματικά είμαι εκεί για να βοηθήσω. Αδιαφορώ για τις μαμάδες που αδιαφορούν οι ίδιες Very Happy

Χαιρομαι που το διαβαζω αυτο και λυπαμαι πραγματικά. Η αποψη αυτή που σχηματισα για εσενα σχηματιστηκε μονο απο οσα διαβασα και εβγαλα αυτα τα συμπεράσματα χωρίς καν να σε ξερω προσωπικά. Χαίρομαι ομως που εκανα λαθος και σου ζητώ συγνωμη.

Όσο για τις Ευρωπαίες που λες, αυτό ακριβώς λέω και εγώ! οτι πλέον οι μαμάδες δεν είναι πρόθυμες να θηλάσουν!!!
Νομίζω πως σαν βάση συμφωνούμε, απλά εσύ μπορείς να εθελοτυφλήσεις κατα περίπτωση ενώ εγώ όχι Very Happy

Να εισαι σιγουρη οτι καταλαβαίνω μιλωντας με μια μαμα αν ηθελε να θηλασει η οχι. Δεν εθελοτυφλω ποτέ. Αυτή η μαμα όμως δεν με απασχολει. Με απασχολει η αλλη που ηθελε και δεν τα καταφερε. (Αν και καταλαβα οτι αυτό το τελευταίο σχόλιο το εκανες για να με πικαρεις που σε εθιξα με το παραπανω σχολιο μου)

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
chicken έγραψε:
MariaM έγραψε:Και επιπλεον θα σου πω και κατι αλλο. Δεν σε απασχολει που εισαι μειονοτητα; Δεν σε παραξενευει που πολλες το επιχειρουν αλλα λίγες τα καταφερνουν; Αν πραγματικά δεν σε απασχολει, τοτε οκ.

Με απασχολεί πάρα πολύ. Είναι πραγματικά κρίμα. Όμως θα σε ρωτήσω κάτι άλλο, πόσες κοπέλες ξέρεις που να θέλουν πραγματικά να θηλάσουν, και δεν τα έχουν καταφέρει? Εγώ δεν ξέρω καμμία και αυτό όχι μόνο δεν με ανυσυχεί, με καθυσηχάζει!

Εμενα πρωτη και καλύτερη, δεν κάνω πλακα! Επιπλεον η κοπέλα που εφτιαξε το φορουμ, μια απο τα ίδια! Το να μην σε ανησυχει το καταλαβαίνω. Το ότι σε καθυσηχαζει ομως κιολας...

chicken

chicken
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Είχα την εντυπωση οτι θεωρείς πως δεν φταίει το σύστημα στην χωρα μας αλλα η κάθε μαμα που αποτυγχανει. Αυτό το συμπερασμα εβγαλα διαβαζοντας τα λεγομενα σου σε αυτό το θέμα στο μήνυμα που λες ότι εχεις βαρεθεί να διαβαζεις κλπ,κλπ. ... καταληγοντας στο όσοι θελουν να θηλασουν θηλαζουν.

Θεωρώ ότι φταίει ο συνδυασμός. Και οι μαμάδες που εμπιστεύονται ένα συστημα που συνεχώς επιβεβαιώνει οτι νοσεί και το σύστημα το ίδιο που στον βωμό του χρήματος θυσιάζει τα πάντα....


Λυπάμαι που έχεις αυτήν την άποψη για εμένα χωρίς να με ξέρεις καθόλου, χωρίς να ξέρεις αν έχω βοηθήσει κοπέλες να θηλάσουν ή αν έχω αδιαφορήσει πλήρως. Δεν θα σεβαστώ την άποψή σου γιατί δεν με χαρακτιρίζει. όπως λές και εγώ έκανα λάθη και τώρα όποια μαμά μου ζητήσει βοήθεια, πραγματικά είμαι εκεί για να βοηθήσω. Αδιαφορώ για τις μαμάδες που αδιαφορούν οι ίδιες Very Happy

Χαιρομαι που το διαβαζω αυτο και λυπαμαι πραγματικά. Η αποψη αυτή που σχηματισα για εσενα σχηματιστηκε μονο απο οσα διαβασα και εβγαλα αυτα τα συμπεράσματα χωρίς καν να σε ξερω προσωπικά. Χαίρομαι ομως που εκανα λαθος και σου ζητώ συγνωμη.

Δε χρειάζεται να μου ζητήσεις συγνώμη, συζήτηση κάνουμε Very Happy

Όσο για τις Ευρωπαίες που λες, αυτό ακριβώς λέω και εγώ! οτι πλέον οι μαμάδες δεν είναι πρόθυμες να θηλάσουν!!!
Νομίζω πως σαν βάση συμφωνούμε, απλά εσύ μπορείς να εθελοτυφλήσεις κατα περίπτωση ενώ εγώ όχι Very Happy

Να εισαι σιγουρη οτι καταλαβαίνω μιλωντας με μια μαμα αν ηθελε να θηλασει η οχι. Δεν εθελοτυφλω ποτέ. Αυτή η μαμα όμως δεν με απασχολει. Με απασχολει η αλλη που ηθελε και δεν τα καταφερε. (Αν και καταλαβα οτι αυτό το τελευταίο σχόλιο το εκανες για να με πικαρεις που σε εθιξα με το παραπανω σχολιο μου)

Μα όχι! ποτέ δεν λειτουργώ έτσι. το είπα αυτό ορμώμενη απο δικά σου λόγια σε παραπάνω δημοσίευσή σου. Η πρόταση ήταν η εξής: "Ειμαι ευκολοπιστη και ξερω ότι δεν ειμαι η μονη."

Οπότε για να καταλήξουμε, εσύ ξέρεις μαμάδες που ήθελαν πραγματικά να θηλάσουν, πραγματικά όμως το έβαλαν προτεραιότητα & δεν τα κατάφεραν?

chicken

chicken
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
chicken έγραψε:Είχα την εντυπωση οτι θεωρείς πως δεν φταίει το σύστημα στην χωρα μας αλλα η κάθε μαμα που αποτυγχανει. Αυτό το συμπερασμα εβγαλα διαβαζοντας τα λεγομενα σου σε αυτό το θέμα στο μήνυμα που λες ότι εχεις βαρεθεί να διαβαζεις κλπ,κλπ. ... καταληγοντας στο όσοι θελουν να θηλασουν θηλαζουν.

Θεωρώ ότι φταίει ο συνδυασμός. Και οι μαμάδες που εμπιστεύονται ένα συστημα που συνεχώς επιβεβαιώνει οτι νοσεί και το σύστημα το ίδιο που στον βωμό του χρήματος θυσιάζει τα πάντα....


Λυπάμαι που έχεις αυτήν την άποψη για εμένα χωρίς να με ξέρεις καθόλου, χωρίς να ξέρεις αν έχω βοηθήσει κοπέλες να θηλάσουν ή αν έχω αδιαφορήσει πλήρως. Δεν θα σεβαστώ την άποψή σου γιατί δεν με χαρακτιρίζει. όπως λές και εγώ έκανα λάθη και τώρα όποια μαμά μου ζητήσει βοήθεια, πραγματικά είμαι εκεί για να βοηθήσω. Αδιαφορώ για τις μαμάδες που αδιαφορούν οι ίδιες Very Happy

Χαιρομαι που το διαβαζω αυτο και λυπαμαι πραγματικά. Η αποψη αυτή που σχηματισα για εσενα σχηματιστηκε μονο απο οσα διαβασα και εβγαλα αυτα τα συμπεράσματα χωρίς καν να σε ξερω προσωπικά. Χαίρομαι ομως που εκανα λαθος και σου ζητώ συγνωμη.

Δε χρειάζεται να μου ζητήσεις συγνώμη, συζήτηση κάνουμε Very Happy

Όσο για τις Ευρωπαίες που λες, αυτό ακριβώς λέω και εγώ! οτι πλέον οι μαμάδες δεν είναι πρόθυμες να θηλάσουν!!!
Νομίζω πως σαν βάση συμφωνούμε, απλά εσύ μπορείς να εθελοτυφλήσεις κατα περίπτωση ενώ εγώ όχι Very Happy

Να εισαι σιγουρη οτι καταλαβαίνω μιλωντας με μια μαμα αν ηθελε να θηλασει η οχι. Δεν εθελοτυφλω ποτέ. Αυτή η μαμα όμως δεν με απασχολει. Με απασχολει η αλλη που ηθελε και δεν τα καταφερε. (Αν και καταλαβα οτι αυτό το τελευταίο σχόλιο το εκανες για να με πικαρεις που σε εθιξα με το παραπανω σχολιο μου)

Μα όχι! ποτέ δεν λειτουργώ έτσι. το είπα αυτό ορμώμενη απο δικά σου λόγια σε παραπάνω δημοσίευσή σου. Η πρόταση ήταν η εξής: "Ειμαι ευκολοπιστη και ξερω ότι δεν ειμαι η μονη."

Οπότε για να καταλήξουμε, εσύ ξέρεις μαμάδες που ήθελαν πραγματικά να θηλάσουν, πραγματικά όμως το έβαλαν προτεραιότητα & δεν τα κατάφεραν?

chicken

chicken
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
MariaM έγραψε:
chicken έγραψε:
MariaM έγραψε:Και επιπλεον θα σου πω και κατι αλλο. Δεν σε απασχολει που εισαι μειονοτητα; Δεν σε παραξενευει που πολλες το επιχειρουν αλλα λίγες τα καταφερνουν; Αν πραγματικά δεν σε απασχολει, τοτε οκ.

Με απασχολεί πάρα πολύ. Είναι πραγματικά κρίμα. Όμως θα σε ρωτήσω κάτι άλλο, πόσες κοπέλες ξέρεις που να θέλουν πραγματικά να θηλάσουν, και δεν τα έχουν καταφέρει? Εγώ δεν ξέρω καμμία και αυτό όχι μόνο δεν με ανυσυχεί, με καθυσηχάζει!

Εμενα πρωτη και καλύτερη, δεν κάνω πλακα! Επιπλεον η κοπέλα που εφτιαξε το φορουμ, μια απο τα ίδια! Το να μην σε ανησυχει το καταλαβαίνω. Το ότι σε καθυσηχαζει ομως κιολας...

Καλέ, χωρίς να συντρέχει πρόβλημα υγείας του παιδιού!
Να πω ολόκληρη την πρόταση γιατί με τον γραπτό λόγο γινονται παρανοήσεις: Πιστεύω πως οι κοπέλες που θέλουν να θηλάσουν και το παιδάκι τους δεν παρουσιάζει κανένα πρόβλημα υγείας (μικρό ή μεγάλο) μπορούν και τα καταφέρνουν να θηλάσουν. Αυτό ακριβώς με καθυσηχάζει. Που υπάρχουν κοπέλες που τα καταφένουν τελικά Very Happy

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
[quote="chicken"]
MariaM έγραψε:




Το ότι κρυβόμαστε πίσω απο το δάκτυλό μας το λέω για μαμάδες που δεν λένε πραγματικά ότι δεν θέλουν να θηλάσουν και βρίσκουν ανούσιες δικαιολογίες. Σέβομαι μια μαμά που θήλασε, μία μαμά που δεν θήλασε, μια μαμά που γέννησε με καισαρική, μια μαμά που γένησε με φυσικό ή με φυσιολογικό τοκετό, αλλά δεν μπορώ να σεβαστώ μια μαμά που μου λέει ψέμματα για να προφυλάξει τον εαυτό της απο τις ίδιες της τις σκέψεις.

Επίσης σε μια δημοσίευσή σου λες: "Δεν θα επαναπαυτώ λοιπον στην ιδεα οτι δεν ηθελαν, γιατι με ενδιαφέρουν αυτες που θέλουν και θα βρουν εμπόδια στο δρομο τους στο μελλον."
Να σε κουράσω λίγο με την δική μου ιστορία? Ποτέ δεν ήμουν τρελαμένη με τον θηλασμό, μου φαινόταν περίεργο ρε παιδί μου, δεν είχα τέτοια πρότυπα ούτε και ερεθίσματα. Την δεύτερη μέρα στο μαιετήριο το μωρό μου έκλαιγε απαρηγόρητο όλο το βράδυ, φυσικά και ζήτησα ξένο και του έδωσα. καμμία τύψη δεν αισθάνθηκα, έφαγε το παιδάκι μου και κοιμήθηκε. απο εκεί και πέρα πήγα και πήρα ένα γάλα για να έχω στο σπίτι και γύρισα σπίτι με ένα νεογέννητο & με μια τομή να με πονάει πολύ. όποτε ξύπναγε το μωρό μου το έβαζα στο στήθος μου. Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα να μου πληγώσει και τις δύο τις θηλές.... Μετά την πρώτη βδομάδα την έβαζα στο στήθος μου και εγώ που είμαι απο τους ανθρώπους που αντέχουν τον πόνο έκλαιγα και κουνούσα τα πόδια μου για να κάνω κάτι άλλο να με αποσπάει εκείνη την ώρα. Έμπαινα στο ντουζ να κάνω μπάνιο, έπεφτε το νερό πάνω στο στήθος μου και δεν το άντεχα. απίστευτος πόνος. ούτε μια στιγμή όμως δεν σκέφτηκα οτι είχα άλλη επιλογή. Το ξένο γάλα για εμένα δεν ήταν ποτέ λύση. Θα ήταν λύση αν υπήρχε κάποιο πρόβλημα στο μωρό μου. Επίσης το μωρό κάθε άλλο παρά ήσυχο ήταν. Μέχρι να φτιάξει μόνο του την παραγωγή που χρειαζόταν για να τρέφεται σωστά και έκλαψε και ξενυχτήσαμε, όμως μαζί τα καταφέραμε.
Δεν ξέρω αν σε άλλη μαμά θα λειτουργούσε το δικό μου σύστημα, εγώ επέμεινα όμως γιατί πάντα θεωρούσα πως ξέρω το καλύτερο για το παιδί μου. θα ήθελα λοιπόν να μου πείς σε τι εμπόδια αναφέρεσαι γιατί όπως έγραψα, νομίζω πως αντιμετώπισα και εγώ κάποια και όμως δεν το έβαλα κάτω.
Οπότε, απο την δική μου προσωπική εμπειρία καταλήγω στο ότι απλά δεν ήθελαν αρκετά.Δεν νομίζω οτι είναι αυστηρό αυτό που λέω, είναι η αλήθεια Very Happy
& επίσης, όποια μανούλα θέλει να θηλάσει και τον τρόπο βρίσκει και τους λόγους Very Happy Very Happy


πραγματικα μου θυμισες την δικη μου ιστορια!!
και εγω στο πρωτο ειχα κανει καισαρικη..το μωρο προωρο το πηραν στην κοιτιδα..κανεις δεν μου ειπε πως θα κατεβει γαλα ..να εχω ενα θυλαστρο ..κατι...με αποτελεσμα να ερθει το γαλα..να πετρωσει και να ποναω αφορητα...
πηρα θυλαστρο ποναγα και εκει πολυ ..εμπαινα στο μπανιο οπως λες και εσυ ..μαζευα γαλα και το πηγαινα στην εντατικη οπου αρχικα δεν το δωσανε...συνεχιζα ναβγαζω..πηρα το μωρακι σπιτι...ηταν μικρο και κουραζοταν στο στηθος...εβγαζα γαλα με το θυλαστρο και καθε 2 ωρες το ταιζα..πολυ κουραση ...κοιμωμουν ορθια..αλλα μετα απο 4 μηνες καταφερε και επινε και απο το στηθος...τελικα θυλασα 7 μηνες...μετα δυστηχως πηγα στη δουλεια και δεν αντεξα και πολυ στεναχωριεμαι τωρα για αυτο..
πιστευω οπως λες πως καποιες ισως δεν προσπαθουν αρκετα ..και η ποιο συχνη δικαιολογια ειναι δεν εχω γαλα.....τι να πω?ισως να συμβαινει καποιες φορες αλλα σιγουρα τις περισσοτερες ειναι δικαιολογια..

AntoniaA.

AntoniaA.
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
MariaM έγραψε:
chicken έγραψε:
MariaM έγραψε:Και επιπλεον θα σου πω και κατι αλλο. Δεν σε απασχολει που εισαι μειονοτητα; Δεν σε παραξενευει που πολλες το επιχειρουν αλλα λίγες τα καταφερνουν; Αν πραγματικά δεν σε απασχολει, τοτε οκ.

Με απασχολεί πάρα πολύ. Είναι πραγματικά κρίμα. Όμως θα σε ρωτήσω κάτι άλλο, πόσες κοπέλες ξέρεις που να θέλουν πραγματικά να θηλάσουν, και δεν τα έχουν καταφέρει? Εγώ δεν ξέρω καμμία και αυτό όχι μόνο δεν με ανυσυχεί, με καθυσηχάζει!

Εμενα πρωτη και καλύτερη, δεν κάνω πλακα! Επιπλεον η κοπέλα που εφτιαξε το φορουμ, μια απο τα ίδια!

Θα συμφωνήσω MariaM.
Chicken μου πριν 3 μήνες γέννησε η κουμπάρα μου.
Αν και το ήθελε πολύ δεν κατάφερε τελικά να θηλάσει, μάλλον λόγω επίπεδων θηλών. Δε ξέρω αν το προσπαθούσε παραπάνω τι θα κατάφερνε τελικά, αλλά και εγώ η ίδια, (όταν πλέον την είδα σε άσχημη ψυχολογική κατάσταση) τις είπα να σταματήσει τα κλάματα και τις υστερίες και να μη προσπαθεί άλλο. Δε ξέρω αν έπραξα σωστά, αλλα προκειμένου να την τρέχουμε σε ψυχιάτρους... Τι να σας πω. Δύσκολο θέμα.

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
chicken έγραψε:...

Μα όχι! ποτέ δεν λειτουργώ έτσι. το είπα αυτό ορμώμενη απο δικά σου λόγια σε παραπάνω δημοσίευσή σου. Η πρόταση ήταν η εξής: "Ειμαι ευκολοπιστη και ξερω ότι δεν ειμαι η μονη."

Οπότε για να καταλήξουμε, εσύ ξέρεις μαμάδες που ήθελαν πραγματικά να θηλάσουν, πραγματικά όμως το έβαλαν προτεραιότητα & δεν τα κατάφεραν?
[/quote]

Μετα ομως λεω οτι 'ημουν ευκολοπιστη' αλλα δεν ειμαι πια.

Ναι οπως σου ειπα, γνωριζω μαμαδες και εχω διαβασει ιστοριες θηλασμου αποτυχημενες απο μαμαδες που ηθελαν αλλά ο φόβος μηπως κανουν κακο στο παιδι τους παιρνοντας την ευθυνη και πηγαίνοντας κοντρα στο γιατρο δεν τις αφησε. Γι' αυτο εστιασα στην πληροφορηση. Γιατι αν εγω ειχα ιντερνετ και το ειχα ανοιξει και γενικά αν ειμαι λίγο πιο προκατειλημενη στην περιοδο της εγκυμοσύνης μου, ίσως να ειχα εστω πάρει μια ιδέα για την κατασταση που επικρατει. Ετσι, το πιο πιθανόν ειναι να ειχα πέσει με τα μουτρα στη μελετη, χαχα! Ομως και παλι δεν ειμαι σίγουρη πως θα αντιδρουσα στην συμβουλη του νοσοκομειου και επειτα στου γιατρου για τον ικτερο. Μετα εμαθα σε τι παγίδα επεσα. Ομως για εμενα νομιζω πως η αρχη του προβλήματος ειναι οτι καποιοι στηνουν αυτες τις παγιδες και οχι οι μαμαδες που πραγματικα δεν θελουν να θηλασουν. Δικο τους θεμα, γιατι να ασχοληθω εγω και εσύ; Στο λεω και στο υπογραφω πως δεν βρεθηκε ουτε ενας, ουτε μαία, ουτε παιδιατρος μαιευτηριου, ουτε γιατρος, που να μου εδωσε μια εστω σωστη συμβουλή θηλασμου. Ουτε ενας! Οταν γυρισα σπιτι με ειχαν τρομοκρατησει τοσο που ενω κοντευα να παθω μαστιτιδα -τωρα το βλεπω καθαρα- δεν μπορουσα να θηλασω γιατι το μωρο μου κοιμοταν στο στηθος. Μου ερχοταν ταισμενο βλεπεις, στο μαιευτηριο και στο στηθος μου απλα πιπιλουσε και... κοιμοταν. Και ναι ζητησα αποκλειστικο θηλασμο και ναι, με διαβεβαίωναν οτι δεν εδιναν ξενο, αλλα... τις ειδα! Σαμποταζ κανονικο οσο κι αν δεν το πιστευεις! Και εγω στην κοσμαρα μου, θολωμενη απο την χαρα΄και απο τις ορμονες. Ηρθα στο σπιτι και δεν ηξερα να ταιζω. Ε, και ηρθε η παιδιατρος και ξεκινησε. Το μωρο εχει ικτερο. Θα παρεις ξενο, 6 μπιμπερο, αποστειρωτη και θηλαστρο και δεν θα το βαλεις στο στηθος για μια εβδομαδα για να ξερουμε ποσο τρωει. Πηρα και εγω ενα θηλαστρο οτι να΄ναι, και τραβα-τραβα, γεμιζα μπουκαλια και ταιζα. Μετα εμαθε ο μικρος στο μπιμπερο και στο στηθος πιπιλουσε και κοιμοταν. Και το γαλα μου ολο και λιγοστευε χωρις να το καταλαβω. Η λεξη επαναγαλακτισμος και αποθηλασμος αγνωστες. Και ενω επρεπε να ειμαι σε διαδικασία του πρωτου, οδευα με μαθηματική ακριβεια στο δευτερο, οπως και εγινε... Τι να λεμε τωρα, εχω πολλες λεπτομεριες να αναφερω και το μεγαλυτερο μου λαθος ειναι ενα και μοναδικο σε ολη την διαρκεια της διαδικασιας. Δεν ενημερωθηκα! Δεν ενημερωθηκα. Και αυτο ηταν δική μου ευθυνη και μονο.

chicken

chicken
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
AntoniaA. έγραψε:
Θα συμφωνήσω MariaM.
Chicken μου πριν 3 μήνες γέννησε η κουμπάρα μου.
Αν και το ήθελε πολύ δεν κατάφερε τελικά να θηλάσει, μάλλον λόγω επίπεδων θηλών. Δε ξέρω αν το προσπαθούσε παραπάνω τι θα κατάφερνε τελικά, αλλά και εγώ η ίδια, (όταν πλέον την είδα σε άσχημη ψυχολογική κατάσταση) τις είπα να σταματήσει τα κλάματα και τις υστερίες και να μη προσπαθεί άλλο. Δε ξέρω αν έπραξα σωστά, αλλα προκειμένου να την τρέχουμε σε ψυχιάτρους... Τι να σας πω. Δύσκολο θέμα.

Να την τρέχετε σε ψυχιάτρους? Μα αν δεν ήθελε η κοπέλα να θηλάσει και πιεζόταν δεν υπήρχε κανένας λόγος να συνεχίσει να το κάνει. Αυτό λέω και εγώ. Οτι πλέον οι γυναίκες δεν θέλουν με ότι συνεπάγεται αυτό.
btw να σας ζήσει το μωράκι και με το καλό να υποδεχτείς το δικό σου!

bou-boukitsa έγραψε:
πραγματικα μου θυμισες την δικη μου ιστορια!!
και εγω στο πρωτο ειχα κανει καισαρικη..το μωρο προωρο το πηραν στην κοιτιδα..κανεις δεν μου ειπε πως θα κατεβει γαλα ..να εχω ενα θυλαστρο ..κατι...με αποτελεσμα να ερθει το γαλα..να πετρωσει και να ποναω αφορητα...
πηρα θυλαστρο ποναγα και εκει πολυ ..εμπαινα στο μπανιο οπως λες και εσυ ..μαζευα γαλα και το πηγαινα στην εντατικη οπου αρχικα δεν το δωσανε...συνεχιζα ναβγαζω..πηρα το μωρακι σπιτι...ηταν μικρο και κουραζοταν στο στηθος...εβγαζα γαλα με το θυλαστρο και καθε 2 ωρες το ταιζα..πολυ κουραση ...κοιμωμουν ορθια..αλλα μετα απο 4 μηνες καταφερε και επινε και απο το στηθος...τελικα θυλασα 7 μηνες...μετα δυστηχως πηγα στη δουλεια και δεν αντεξα και πολυ στεναχωριεμαι τωρα για αυτο..
πιστευω οπως λες πως καποιες ισως δεν προσπαθουν αρκετα ..και η ποιο συχνη δικαιολογια ειναι δεν εχω γαλα.....τι να πω?ισως να συμβαινει καποιες φορες αλλα σιγουρα τις περισσοτερες ειναι δικαιολογια..

τι πέρασες και εσύ καλή μου.... Όταν λέω εγώ πως είναι δύσκολος ο θηλασμός στην αρχή....
Μα γιατί αισθάνεσαι τύψεις? επιβεβαιώνεις αυτό ακριβώς που λέω, ήθελες να δώσεις δικό σου γάλα και τα κατάφερες!!!

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
bou-boukitsa έγραψε:...και η ποιο συχνη δικαιολογια ειναι δεν εχω γαλα.....τι να πω?ισως να συμβαινει καποιες φορες αλλα σιγουρα τις περισσοτερες ειναι δικαιολογια..

Εν μερει συμφωνω. Μπορει οντως να ειναι δικαιολογια και με εκνευριζει και εμενα να την ακουω αλλα αν μιλησεις με μερικες θα δεις οτι πραγματικα το πιστευουν.

AntoniaA.

AntoniaA.
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
[quote="chicken"]
AntoniaA. έγραψε:
Θα συμφωνήσω MariaM.
Chicken μου πριν 3 μήνες γέννησε η κουμπάρα μου.
Αν και το ήθελε πολύ δεν κατάφερε τελικά να θηλάσει, μάλλον λόγω επίπεδων θηλών. Δε ξέρω αν το προσπαθούσε παραπάνω τι θα κατάφερνε τελικά, αλλά και εγώ η ίδια, (όταν πλέον την είδα σε άσχημη ψυχολογική κατάσταση) τις είπα να σταματήσει τα κλάματα και τις υστερίες και να μη προσπαθεί άλλο. Δε ξέρω αν έπραξα σωστά, αλλα προκειμένου να την τρέχουμε σε ψυχιάτρους... Τι να σας πω. Δύσκολο θέμα.

Να την τρέχετε σε ψυχιάτρους? Μα αν δεν ήθελε η κοπέλα να θηλάσει και πιεζόταν δεν υπήρχε κανένας λόγος να συνεχίσει να το κάνει. Αυτό λέω και εγώ. Οτι πλέον οι γυναίκες δεν θέλουν με ότι συνεπάγεται αυτό.
btw να σας ζήσει το μωράκι και με το καλό να υποδεχτείς το δικό σου!

Ευχαριστώ πόλύ πολύ!! Ανυπομονώ για το μωρό Laughing
Λάθος κατάλαβες, η κουμπάρα μου ήθελε να θηλάσει και επειδή δε τα κατάφερνε έπεσε σε κατάθλιψη. Και εγώ που στηρίζω τόσο πολύ το μητρικό γάλα της είπα να σταματήσει τις προσπάθειες.

chicken

chicken
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
MariaM έγραψε:

Μετα ομως λεω οτι 'ημουν ευκολοπιστη' αλλα δεν ειμαι πια.

Ναι οπως σου ειπα, γνωριζω μαμαδες και εχω διαβασει ιστοριες θηλασμου αποτυχημενες απο μαμαδες που ηθελαν αλλά ο φόβος μηπως κανουν κακο στο παιδι τους παιρνοντας την ευθυνη και πηγαίνοντας κοντρα στο γιατρο δεν τις αφησε.

Άρα τις τρομοκράτησαν οι γιατροί, άρα δεν είχαν άλλη επιλογή.

MariaM έγραψε:
Γι' αυτο εστιασα στην πληροφορηση. Γιατι αν εγω ειχα ιντερνετ και το ειχα ανοιξει και γενικά αν ειμαι λίγο πιο προκατειλημενη στην περιοδο της εγκυμοσύνης μου, ίσως να ειχα εστω πάρει μια ιδέα για την κατασταση που επικρατει. Ετσι, το πιο πιθανόν ειναι να ειχα πέσει με τα μουτρα στη μελετη, χαχα! Ομως και παλι δεν ειμαι σίγουρη πως θα αντιδρουσα στην συμβουλη του νοσοκομειου και επειτα στου γιατρου για τον ικτερο. Μετα εμαθα σε τι παγίδα επεσα. Ομως για εμενα νομιζω πως η αρχη του προβλήματος ειναι οτι καποιοι στηνουν αυτες τις παγιδες και οχι οι μαμαδες που πραγματικα δεν θελουν να θηλασουν. Δικο τους θεμα, γιατι να ασχοληθω εγω και εσύ; Στο λεω και στο υπογραφω πως δεν βρεθηκε ουτε ενας, ουτε μαία, ουτε παιδιατρος μαιευτηριου, ουτε γιατρος, που να μου εδωσε μια εστω σωστη συμβουλή θηλασμου. Ουτε ενας! Οταν γυρισα σπιτι με ειχαν τρομοκρατησει τοσο που ενω κοντευα να παθω μαστιτιδα -τωρα το βλεπω καθαρα- δεν μπορουσα να θηλασω γιατι το μωρο μου κοιμοταν στο στηθος. Μου ερχοταν ταισμενο βλεπεις, στο μαιευτηριο και στο στηθος μου απλα πιπιλουσε και... κοιμοταν. Και ναι ζητησα αποκλειστικο θηλασμο και ναι, με διαβεβαίωναν οτι δεν εδιναν ξενο, αλλα... τις ειδα! Σαμποταζ κανονικο οσο κι αν δεν το πιστευεις! Και εγω στην κοσμαρα μου, θολωμενη απο την χαρα΄και απο τις ορμονες. Ηρθα στο σπιτι και δεν ηξερα να ταιζω. Ε, και ηρθε η παιδιατρος και ξεκινησε. Το μωρο εχει ικτερο. Θα παρεις ξενο, 6 μπιμπερο, αποστειρωτη και θηλαστρο και δεν θα το βαλεις στο στηθος για μια εβδομαδα για να ξερουμε ποσο τρωει. Πηρα και εγω ενα θηλαστρο οτι να΄ναι, και τραβα-τραβα, γεμιζα μπουκαλια και ταιζα. Μετα εμαθε ο μικρος στο μπιμπερο και στο στηθος πιπιλουσε και κοιμοταν. Και το γαλα μου ολο και λιγοστευε χωρις να το καταλαβω. Η λεξη επαναγαλακτισμος και αποθηλασμος αγνωστες. Και ενω επρεπε να ειμαι σε διαδικασία του πρωτου, οδευα με μαθηματική ακριβεια στο δευτερο, οπως και εγινε... Τι να λεμε τωρα, εχω πολλες λεπτομεριες να αναφερω και το μεγαλυτερο μου λαθος ειναι ενα και μοναδικο σε ολη την διαρκεια της διαδικασιας. Δεν ενημερωθηκα! Δεν ενημερωθηκα. Και αυτο ηταν δική μου ευθυνη και μονο.

Πραγματικά δεν θέλω να μου πεις την ιστορία σου και να μου δικαιολογήσεις τι επιλογές έκανες γιατί θεωρώ πως κάθε μαμά κάνει το καλύτερο για το παιδί της.
Νομίζω πως έχουμε μπεί σε ένα φαύλο κύκλο και λέμε τα ίδια και ίσως άθελά μου κάνω κοπέλες να αισθανθούν άσχημα που επέλεξαν κάτι άλλο.
Προς Θεού δεν μιλάω για μαμάδες που προσπάθησαν που θήλασαν που συνηδιτά διάλεξαν και είναι ειλικρινείς με τον εαυτό τους. Η ένστασή μου αφορά μαμάδες που απλά δεν θήλασαν γιατί δεν ήθελαν και δίνουν σαν δικαιολογία λόγους που πραγματικά βασάνισαν άλλες κοπέλες αντί να απαντήσουν με ειλικρίνια.

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 8]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις