Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
37 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 37 επισκέπτες :: 1 μηχανή αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 7 από 8]

151JUMBO - Σελίδα 7 Empty Απ: JUMBO Παρ Ιουν 25, 2010 1:04 pm

Vivian

Vivian
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Φαντάζομαιπως εννοουν οτι οσα δεν ειναι βαμβακερα και ειναι συνθετικα θα προκαλεσουν φαγουρα και κατα συνεπεια σπυρακια στα παιδια.. Και εγω παντως δεν εχω πολλα απο τα jumbo αλλα αυτα τα λιγα που εχω μια χαρα βγηκαν!!

152JUMBO - Σελίδα 7 Empty Απ: JUMBO Παρ Ιουν 25, 2010 1:05 pm

Μιλουπακι

Μιλουπακι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
χαχαχα κοιτα λογικα αν εχει τοξικες βαφες, γιατι εχω δει και πολυ ζωγραφισμενα μπλουζακια που εκανα μπαμ και δεν τα εμπιστευτικα, τοξικο ειναι κατι δημιουργει βρε παιδι μου, δεν ξερω να σου πω, γιατι γενικα δεν ειχαμε ποτε προβλημα αλεργειων κτλ για να ψαξω για το καθε ρουχο και τι δημιουργει. και γενικα κοιταζα να μην εχουν πολυ εντονα χρωματα και σχεδια

153JUMBO - Σελίδα 7 Empty Απ: JUMBO Παρ Ιουν 25, 2010 1:55 pm

areti1

areti1
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
emena pantos koritsia kati fanelakia ...pitzamakia kai brakakia skulia itane...ti na po..kai alla polu pio akriva bgikan mapes...

154JUMBO - Σελίδα 7 Empty Απ: JUMBO Παρ Ιουν 25, 2010 2:05 pm

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
athi έγραψε:τι ειναι τα δροτσιλακια;
επισης, εχω διαπιστώσει ότι το μωρό μου βγάζει εξανθήματα μικρά κόκκινα σαν μικρά σπυράκια στο λαιμουδάκι της και κάτω από το σαγόνι. υποπτεύομαι ότι είναι από τα ρούχα του τζάμπο...

την κρατας αγκαλια ορθια και ακουμπαει στον ωμο σου? Smile απο την τριβη ειναι,ή απο τον ιδρωτα.Μιας και ρωταγες τι ναι τα δροτσιλακια,μικρα σπυρακια που βγαινουν απο τον ιδρωτα.Συνηθως το καλοκαιρι εχουν τα πιτσιρικια μπολικα.

155JUMBO - Σελίδα 7 Empty Απ: JUMBO Παρ Ιουν 25, 2010 2:10 pm

Μιλουπακι

Μιλουπακι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
και βγαινουν συνιθως λαιμο αυχενα και πλατη αν κοιμαται ανασκελα γενικα σημεια που ιδρωνει και εχει τριβη το παιδι

156JUMBO - Σελίδα 7 Empty Απ: JUMBO Παρ Ιουν 25, 2010 2:11 pm

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
dinaki88 έγραψε:
valerakievelinaki έγραψε:
dinaki88 έγραψε:busted!!!
ναι δίνω εξεταστική και μπαίνω στα κλεφτά και δεν αφιερώνω τόσο χρόνο γιατί είμαι και άρρωστη έχω και το νινί...
άστα Rolling Eyes
sorry για το σπαμ..

μην πυροβολειτε την ξανθια : δεν ξερω τι ειναι το σπαμ !!! ( μην γελατεεεεεεεεεεεε )
χεχε
σπαμ είναι με απλά λόγια αυτό που έκανα, κάτι άσχετο που συνήθως ενοχλεί, ε και άσχετο ήταν και ενοχλεί τον ειρμό σας η καταστασή μου...
πάντως κορίτσια, εγώ νοικοκυρά δε θεωρώ και ιδιαίτερα τον εαυτό μου(πάλι καλά που ξέρω κανά δυο πράγματα για το πλύσιμο και δν βάζω τα μαύρα με τα λευκά ας πούμε)αλλά με το απορυπαντικο, το μαλακτικό, το πρόγραμμα που βάζω, τα συγκεκριμένα ρούχα που έχω πάρει ούτε μου ξέβαψαν ούτε μου σκλήρυναν ούτε γάριασαν...
ίσως είμαι #%@#φαρδη...(παίζει πολύ αυτό)
Να ρωτήσω κάτι(και πάλι δεν θέλω να θίξω κανέναν)
εμείς ας πούμε, μένουμε βπ, και ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ δεν μας περισσεύουν 10 ευρώ(σοβαρά σας μιλάω)τι κάνουμε?από που ψωνίζουμε καλύτερα ρούχα στις ίδιες τιμές..?
Πραγματικά αν μου δώσετε πρόταση αύριο κιόλα θα πάω να ψωνίσω
(Ανέφερα που μένω γιατί δεν έχω τη δυνατότητα να απομακρυνθώ πολύ-δεν οδηγώ)

στο H&M στο Avenue,εχει παιδικα φθηνα. Μαρουσι κεντρο ισως βρεις καποιες προσφορες στα παιδικα. Smile

157JUMBO - Σελίδα 7 Empty Απ: JUMBO Παρ Ιουν 25, 2010 3:00 pm

EviK

EviK
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Olivia έγραψε:
μαρσυ έγραψε:
ολιβια,
μιας και ανεφερες τα hm τα οποια θεωρω παρα πολυ καλα ακομη κι απο τοτε που δεν υπηρχαν Ελλαδα(εχω ρουχα 10ετιας σε τλεια κατασταση κι απο φυσικα υλικα) σε ποια καταστηματα μπορω να βρω βρεφικα???Μιας και ειμαι επαρχια να ξερω οταν ανεβω Αθηνα που να παω.
Παντως δυστυχως για οσες μενουμε επαρχια δεν ειναι πολλες οι επιλογες και τα τζαμπο ειναι μια λυση.-εκτος απο το ιντερνετ φυσικα-

Kαι εγώ το ίδιο! Έχω ζακέτα που αγόρασα στην Γερμανία το... 1999!!!!!! Χαχαχαχαχα!

Στην Αθήνα έχει στο κέντρο στο κατάστημα της Κολοκοτρώνη... Δεν ξέρω πού αλλού... Shocked
H&M Peiraios kai xamosternas sto emporiko Athens Heart terastio magazi me poli poikilia teleies times to episkeutomaste sixnotata!!!!!
Olivia i mplouza The Beatles apo ekei einai exei teleia rouxa koritsia!!!!!

158JUMBO - Σελίδα 7 Empty Απ: JUMBO Παρ Ιουν 25, 2010 9:00 pm

nikoleta

nikoleta
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Μιλουπακι έγραψε:χαχαχα κοιτα λογικα αν εχει τοξικες βαφες, γιατι εχω δει και πολυ ζωγραφισμενα μπλουζακια που εκανα μπαμ και δεν τα εμπιστευτικα, τοξικο ειναι κατι δημιουργει βρε παιδι μου, δεν ξερω να σου πω, γιατι γενικα δεν ειχαμε ποτε προβλημα αλεργειων κτλ για να ψαξω για το καθε ρουχο και τι δημιουργει. και γενικα κοιταζα να μην εχουν πολυ εντονα χρωματα και σχεδια
Επειδή δούλευα σε βιοτεχνία που κατασκευάζαμε και βάφαμε τα δικά μας υφάσματα έχω να πω ότι αυτό που πιστεύεις δεν είναι αληθινό. Τα βαμβακερά υφάσματα βγαίνουν πάντα στο χρώμα του βαμβακιού δηλαδή ένα σπασμένο άσπρο. Ακόμα και ένα μονόχρωμο κόκκινο ρούχο έχει υποστεί βαφή και αυτό δεν το κάνει πιο ασφαλές από ένα που μπορεί να έχει 100 χρώματα. Όλα τα ρούχα είναι βαμμένα, το θέμα είναι με τι βαφή είναι βαμμένα. Απλά πιστεύω ότι οι μεγάλες εταιρίες ρούχων μπορεί (τονίζω ΜΠΟΡΕΙ) να έχουν μεγαλύτερο έλεγχο σε τέτοια θέματα. Επίσης μία εταιρία που βγάζει ένα πάαααρα πολύ φθηνό ρούχο είναι λίγο δύσκολο να δίνει τόσα χρήματα για μη τοξικές - οικολογικές βαφές χωρίς βέβαια αυτό να σημαίνει ότι ένα ακριβό ρούχο είναι και σίγουρα ασφαλές.

159JUMBO - Σελίδα 7 Empty Απ: JUMBO Παρ Ιουν 25, 2010 10:14 pm

mitsi

mitsi
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
κοριτσια καλημερα!!!

λοιπον εγω στην αρχη στην μικρη μου δεν ημουν ουτε αρνητικη ουτε θετικη για τα ρουχα απο το jumpo
μου εφερε μια θεια μου δωρο για το παιδι πολλα ρουχαλακια και εννοειται βεβαια οτι της τα δοκιμασα
εμενα η δικια μου ειναι ευαισθητη εχει και ατοπικη δερματιτιδα
το αποτελεσμα?
γεμισε σπυρακια και εγω για καμμια βδομαδα της εβαζα κορτιζονουχα κρεμουλα

οταν ρωτησα την παιδιατρο μου ειπε οτι ναι μεν πρεπει να ειναι 100%βαμβακερα αλλα και καλης ποιοτητας βαμβακερα
για την κορη μου ετσι?
δεν λεω γενικα..
ετσι δεν της ξαναεβαλα και αφου καπως μεγαλωσε της δοκιμασα ρουχα απο zara.benetton,και δεν την ενοχλησαν
αυτο που παντα κοιταω ειναι τα εσωτερικα φορμακια να ειναι καλα γιατι αυτα ερχονται σε επαφη με το δερμα
αυτο εγινε στην δικια μας περιπτωση αρα παιζει και η ευαισθησια του καθε παιδιου
Smile

160JUMBO - Σελίδα 7 Empty Απ: JUMBO Κυρ Ιουν 27, 2010 12:06 pm

molly

molly
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
florentiab έγραψε:
tzef έγραψε:Εσωρουχα και πιτζαμες απο mothercare,Φορεματακια και ρουχα εξοδου απο ZARA,H@M ,ALOUETTE και και LAPIN.Δεν ξέρω αλλά οτι πηρα από JUMBO δεν το ευχαριστιθηκα και ολα τα ρουχα σχδεον μπαινουν αλλα γενικα ειμαι fun των mothercare εχω βγαλει και καρτουλα και οταν ξεπερναω τα 200 euro μου κανουν δωρο τα 15. JUMBO - Σελίδα 7 804467

Ναι ρε συ πολύ ωραία τα alouette και τα lapin και εγώ έχω ψωνίσει από εκεί αλλά δεν μπορώ να δίνω κάθε φορά 80 ευρώ για ένα φουστανάκι που θα το βάλει 5 φορές. Στη Ν.Ιωνία εχει alouette και στον 2ο όροφο έχει περσινά σχέδια πολύ φθηνά. πχ. φουστανάκια με 15-20 ευρώ και παπουτσάκια αγκαλιάς με 7 ευρώ. Επίσης έχει στοκ της frattina με lapin, ralph lauren, prada κτλ. σε τιμές κανονικές. Εγώ αυτό κάνω αν θέλω να της πάρω και κάτι για το ψώνιο μου.

Για πες διευθύνσεις...
Με ενδιαφέρει....

161JUMBO - Σελίδα 7 Empty Απ: JUMBO Κυρ Ιουν 27, 2010 12:16 pm

Μιλουπακι

Μιλουπακι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
nikoleta έγραψε:
Μιλουπακι έγραψε:χαχαχα κοιτα λογικα αν εχει τοξικες βαφες, γιατι εχω δει και πολυ ζωγραφισμενα μπλουζακια που εκανα μπαμ και δεν τα εμπιστευτικα, τοξικο ειναι κατι δημιουργει βρε παιδι μου, δεν ξερω να σου πω, γιατι γενικα δεν ειχαμε ποτε προβλημα αλεργειων κτλ για να ψαξω για το καθε ρουχο και τι δημιουργει. και γενικα κοιταζα να μην εχουν πολυ εντονα χρωματα και σχεδια
Επειδή δούλευα σε βιοτεχνία που κατασκευάζαμε και βάφαμε τα δικά μας υφάσματα έχω να πω ότι αυτό που πιστεύεις δεν είναι αληθινό. Τα βαμβακερά υφάσματα βγαίνουν πάντα στο χρώμα του βαμβακιού δηλαδή ένα σπασμένο άσπρο. Ακόμα και ένα μονόχρωμο κόκκινο ρούχο έχει υποστεί βαφή και αυτό δεν το κάνει πιο ασφαλές από ένα που μπορεί να έχει 100 χρώματα. Όλα τα ρούχα είναι βαμμένα, το θέμα είναι με τι βαφή είναι βαμμένα. Απλά πιστεύω ότι οι μεγάλες εταιρίες ρούχων μπορεί (τονίζω ΜΠΟΡΕΙ) να έχουν μεγαλύτερο έλεγχο σε τέτοια θέματα. Επίσης μία εταιρία που βγάζει ένα πάαααρα πολύ φθηνό ρούχο είναι λίγο δύσκολο να δίνει τόσα χρήματα για μη τοξικές - οικολογικές βαφές χωρίς βέβαια αυτό να σημαίνει ότι ένα ακριβό ρούχο είναι και σίγουρα ασφαλές.

δεν καταλαβες τι εννοω, για ασπρα μιλαω, τα εντονα τοξικα τα λεω για τις σταμπες που εχουν σε ενα σημειο που εχουν ζωγραφια, τετοια εντονα πολυ που μου φαινονται περιεργα δεν επαιρνα, δεν εννοω χρωματισμους σε ολο του μλουζακι φανελακι κτλ, εξαλλου εγω τα φανελακια παντα ασπρα τα περνω το πολυ ελεφρυ ροζ

162JUMBO - Σελίδα 7 Empty Απ: JUMBO Κυρ Ιουν 27, 2010 12:23 pm

molly

molly
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
xazomammy έγραψε:To jumbo μου αρέσει απο την άποψη οτι βρισκεις διάφορα. Τώρα σχετικά με τα ρουχαλάκια, εγω εχω πάρει μερικά κορμάκια κ φορμάκια απο το jumbo κ πραγματικά ήταν μια χαρά (σημαντικό είναι να είναι 100% βαμβακερα)κ σελτεδάκια κ.τ.λ.. Ούτε ξέβαψαν, ούτε ξεχείλωσαν κ μια χαρά σχεδιάκια ήταν. Αλλωστε η μικρή τα φόρεσε ελάχιστα. Ψωνίζω αρκετά κ απο το mothercare (2 φορμάκια όμως μου ξεβαψαν), το Marks and spenser (απίθανη ποιότητα κ ειδικά τα κορμάκια συμφέρουν πολύ κ είναι πολυυυ καλή ποιότητα) κ το Νext (επίσης πολύ καλή ποιοτήτα)κ.α. Πολλά απο τα κορμάκια δεν προλαβε καν να τα φορέσει γιατί μάλλον το είχα παρακάνει. Πάντως εχω αγοράσει ρουχαλάκια της μικρής μέχρι κ για 2 ετών. Οταν έβλεπα κάτι στις εκπτώσεις το έπερνα για αργότερα. Και εχω πάρει απίστευτα κομμάτια σε πολύ καλές τιμές. πχ μπουφάν απο 50 ευρώ, το πήρα 15, φορεματάκια απο 60 ή 40 ευρώ τα πήρα 10 ευρώ, φόρμες εξόδου απο 40 ευρώ 15, σετ 7 κορμάκια απο το Μarks and Spenser απο 22 ευρώ μόνο.. 7 ευρώ κ παντελονάκια απο 20 ή 30 ευρώ τα πήρα απο 8 ευρώ!!!cheers!!!! κ.α. Το Μarks and Spenser κάνει εκπτώσεις μέχρι κ 70%!!! κ το Next βάζει συνήθως μέχρι 50%. Το σημαντικό είναι να εχουμε πολλά για να αλλάζουμε συνέχεια τα μωρούλια μας, να είναι βαμβακερά κ να μην είναι κ πανάκριβα γιατί ειδικά τα βρεφικά τα φοράνε ελάχιστα. Πάντως κ απο το jumbo εγω οσα πήρα, δεν εχουν πάθει τίποτα, αυτά που δεν της πάνε τα έβαλα στην άκρη κ είναι σαν καινούργια (σιγά τις πολλές φορές που τα φοράνε καλέ).. Σχετικά με τα χρώματα οτι είναι τοξικά δεν ισχυει.

Να σε ρωτήσω κάτι..
Το next είναι το αγγλικό?
Εχει στην Αθήνα μαγαζί?

163JUMBO - Σελίδα 7 Empty Απ: JUMBO Κυρ Ιουν 27, 2010 12:41 pm

nikoleta

nikoleta
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Μιλουπακι έγραψε:
nikoleta έγραψε:
Μιλουπακι έγραψε:χαχαχα κοιτα λογικα αν εχει τοξικες βαφες, γιατι εχω δει και πολυ ζωγραφισμενα μπλουζακια που εκανα μπαμ και δεν τα εμπιστευτικα, τοξικο ειναι κατι δημιουργει βρε παιδι μου, δεν ξερω να σου πω, γιατι γενικα δεν ειχαμε ποτε προβλημα αλεργειων κτλ για να ψαξω για το καθε ρουχο και τι δημιουργει. και γενικα κοιταζα να μην εχουν πολυ εντονα χρωματα και σχεδια
Επειδή δούλευα σε βιοτεχνία που κατασκευάζαμε και βάφαμε τα δικά μας υφάσματα έχω να πω ότι αυτό που πιστεύεις δεν είναι αληθινό. Τα βαμβακερά υφάσματα βγαίνουν πάντα στο χρώμα του βαμβακιού δηλαδή ένα σπασμένο άσπρο. Ακόμα και ένα μονόχρωμο κόκκινο ρούχο έχει υποστεί βαφή και αυτό δεν το κάνει πιο ασφαλές από ένα που μπορεί να έχει 100 χρώματα. Όλα τα ρούχα είναι βαμμένα, το θέμα είναι με τι βαφή είναι βαμμένα. Απλά πιστεύω ότι οι μεγάλες εταιρίες ρούχων μπορεί (τονίζω ΜΠΟΡΕΙ) να έχουν μεγαλύτερο έλεγχο σε τέτοια θέματα. Επίσης μία εταιρία που βγάζει ένα πάαααρα πολύ φθηνό ρούχο είναι λίγο δύσκολο να δίνει τόσα χρήματα για μη τοξικές - οικολογικές βαφές χωρίς βέβαια αυτό να σημαίνει ότι ένα ακριβό ρούχο είναι και σίγουρα ασφαλές.

δεν καταλαβες τι εννοω, για ασπρα μιλαω, τα εντονα τοξικα τα λεω για τις σταμπες που εχουν σε ενα σημειο που εχουν ζωγραφια, τετοια εντονα πολυ που μου φαινονται περιεργα δεν επαιρνα, δεν εννοω χρωματισμους σε ολο του μλουζακι φανελακι κτλ, εξαλλου εγω τα φανελακια παντα ασπρα τα περνω το πολυ ελεφρυ ροζ
Το κατάλαβα αυτο, όμως ακόμα και τα άσπρα ή τα ρόζ ρούχα είναι βαμμένα. Λευκό ύφασμα δεν υπάρχει (όπως βγαίνει από τη μηχανή). Τα νήματα είναι όλα εκρού. Το λευκό χρώμα είναι βαφή. Οπότε ισχύουν αυτά που ανέφερα παραπάνω.

164JUMBO - Σελίδα 7 Empty Απ: JUMBO Κυρ Ιουν 27, 2010 12:43 pm

faye

faye
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
nikoleta έγραψε:
Μιλουπακι έγραψε:
nikoleta έγραψε:
Μιλουπακι έγραψε:χαχαχα κοιτα λογικα αν εχει τοξικες βαφες, γιατι εχω δει και πολυ ζωγραφισμενα μπλουζακια που εκανα μπαμ και δεν τα εμπιστευτικα, τοξικο ειναι κατι δημιουργει βρε παιδι μου, δεν ξερω να σου πω, γιατι γενικα δεν ειχαμε ποτε προβλημα αλεργειων κτλ για να ψαξω για το καθε ρουχο και τι δημιουργει. και γενικα κοιταζα να μην εχουν πολυ εντονα χρωματα και σχεδια
Επειδή δούλευα σε βιοτεχνία που κατασκευάζαμε και βάφαμε τα δικά μας υφάσματα έχω να πω ότι αυτό που πιστεύεις δεν είναι αληθινό. Τα βαμβακερά υφάσματα βγαίνουν πάντα στο χρώμα του βαμβακιού δηλαδή ένα σπασμένο άσπρο. Ακόμα και ένα μονόχρωμο κόκκινο ρούχο έχει υποστεί βαφή και αυτό δεν το κάνει πιο ασφαλές από ένα που μπορεί να έχει 100 χρώματα. Όλα τα ρούχα είναι βαμμένα, το θέμα είναι με τι βαφή είναι βαμμένα. Απλά πιστεύω ότι οι μεγάλες εταιρίες ρούχων μπορεί (τονίζω ΜΠΟΡΕΙ) να έχουν μεγαλύτερο έλεγχο σε τέτοια θέματα. Επίσης μία εταιρία που βγάζει ένα πάαααρα πολύ φθηνό ρούχο είναι λίγο δύσκολο να δίνει τόσα χρήματα για μη τοξικές - οικολογικές βαφές χωρίς βέβαια αυτό να σημαίνει ότι ένα ακριβό ρούχο είναι και σίγουρα ασφαλές.

δεν καταλαβες τι εννοω, για ασπρα μιλαω, τα εντονα τοξικα τα λεω για τις σταμπες που εχουν σε ενα σημειο που εχουν ζωγραφια, τετοια εντονα πολυ που μου φαινονται περιεργα δεν επαιρνα, δεν εννοω χρωματισμους σε ολο του μλουζακι φανελακι κτλ, εξαλλου εγω τα φανελακια παντα ασπρα τα περνω το πολυ ελεφρυ ροζ
Το κατάλαβα αυτο, όμως ακόμα και τα άσπρα ή τα ρόζ ρούχα είναι βαμμένα. Λευκό ύφασμα δεν υπάρχει (όπως βγαίνει από τη μηχανή). Τα νήματα είναι όλα εκρού. Το λευκό χρώμα είναι βαφή. Οπότε ισχύουν αυτά που ανέφερα παραπάνω.
Σου εστειλα πμ κουκλα μου πανε δες το αν θελεις.

165JUMBO - Σελίδα 7 Empty Απ: JUMBO Κυρ Ιουν 27, 2010 12:44 pm

Μιλουπακι

Μιλουπακι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
α οκ τοτε, εγω δεν το ψαχνω δεν θα τρελαθω, οτι καταλαιβαινω με το μυαλο μου και τα ματια μου οπως το κοβω παιρνω

166JUMBO - Σελίδα 7 Empty Απ: JUMBO Κυρ Ιουν 27, 2010 12:48 pm

areti1

areti1
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
an arxisoume na psaxnomaste toso polu sto telos den tha psonizoume tipota...

167JUMBO - Σελίδα 7 Empty Απ: JUMBO Κυρ Ιουν 27, 2010 1:09 pm

Αννα Κ.


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
areti1 έγραψε:an arxisoume na psaxnomaste toso polu sto telos den tha psonizoume tipota...


I totally agree with you!!
Με καλυψες!

168JUMBO - Σελίδα 7 Empty Απ: JUMBO Κυρ Ιουν 27, 2010 1:43 pm

puccarina

puccarina
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Να πω και εγώ τον πόνο μου???Γιατί για τα κοριτσάκια τα μαγαζιά να έχουν τριπλάσια ποικιλιά απ ότι για τα αγοράκια οεο (ακόμα και τα τζάμπο...)??? Και επανέρχομαι στο θέμα εμένα ο γιός μου είναι το πρώτο μωράκι στην οικογένεια και απο τις δύο μεριές με αποτέλεσμα να τους έχεις πιάσει όλους φρενύτιδα εν το μέσω οικονομικής κρίσης και να ψωνίζουν ασύστολα...και ακριβά!!! Στο μαιευτήριο η αδελφή μου έφερε του μικρού Levis σαλοπέτα που στις εκπτώσεις την πήρε 70 ευρώ έλεος και τα άκουσε για τα καλά...Εγώ δεν έχω ψωνίσει ένα χρόνο τώρα τίποτα του παιδιού και επειδή τζάμπο πάω για θηλές μπιμπερό και άλλα τέτοια χαζά για να εκτονωθώ ψωνίζω και κανένα φορμάκι όχι πως το έχει ανάγκη αλλά για να του πάρω και εγώ κάτι...Μια χαρά έχουν βγεί τα φοράει και σέρνεται παντού και εκτός του ότι τα νούμερα είναι άλλα ντάλλα της παρασκευής το γάλα δεν έχω κανένα πρόβλημα (ο μικρός είναι πολύ ανθεκτικό φτου φτου σαν παιδάκι..)Για δώρα σε παιδάκια ψωνίζω απο το H&M (τρομερά σχέδια εξαιρετικές τιμές) στο Zara (πολλά μαγαζιά εύκολη πρόσβαση...) στη Benetton (μ αρέσουν πολύ τα αγορίστικα απο εκεί...) αλλά ο έρωτας μου που σχεδόν τα περισσότερα καθημερινά ρούχα του γιού μου είναι απο εκεί είναι το next που αναθέρθηκε...Είναι το next της Αγγλιάς έχει κατάστημα στον Ρέντη που πηγαίνω εγώ μέσα στο εμπορικό του careffour και έχει πανέμορφα ρουχαλάκια σε νορμάλ τιμές!!! Aυτά που δεν μπορώ καθόλου είναι τα mothercare (για την κοροιδία στις τιμές...) τα Ηρα και τα Λητώ δεν ξέρω γιατί αλλά δεν με τραβάνε και σαν καταστήματα...Εκτός πάντως απο τα εσωτερικά φορμάκιαπιστεύω πως η κάθε μανούλα ψωνίζει βάση του γούστου της δηλαδή να της αρέσουν τα ρούχα σαν σχέδιο ας πούμε απο τα allouete ή τα lapin οι ποιότητες είναι τέλειες αλλά εμένα προσωπικά δεν μου ταιριάζουν στο γούστο μου ιδιώς τα αγορίστικα γιατί αυτά χαζεύω αναγκαστικά Very Happy

169JUMBO - Σελίδα 7 Empty Απ: JUMBO Κυρ Ιουν 27, 2010 1:45 pm

puccarina

puccarina
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Και για να πάρετε μια ιδέα σας βάζω το site του next για όσες δεν το ξέρετε χωρίς να θέλω να κάνω διαφήμιση...

http://www.next.co.uk/shopping/children

170JUMBO - Σελίδα 7 Empty The Story of Stuff Κυρ Ιουν 27, 2010 1:58 pm

mafalda


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Κορίτσια καλησπέρα και από εμένα.
Η δική μου γνώμη είναι στο βαθμό που μπορείτε (γιατί όλες θα μπούμε στο πειρασμό να το κάνουμε κάποια στιγμή) να αποφεύγετε καταστήματα του τύπου Jumbo για 3 βασικούς λόγους

1) Ψωνίζοντας από υπεραγορές καταστρέφουμε τα συνοικιακά μαγαζιά τα οποία δεν πωλούν ακριβότερα για να έχουν μεγαλύτερο κέρδος από τα giga μαγαζιά, απλά δεν μπορούν λόγω ποσότητας και μεγέθους επιχείρησης να ανταγωνιστούν τα "καρτελ"
2) Ψωνίζοντας ΠΑΝΤΑ παραπάνω από όσα χρειαζόμαστε (αυτή είναι εξάλλου η φιλοσοφία πίσω από όλα τα giga markets) εξυπηρετούμε απόλυτα τα συμφέροντα ενός συστήματος που μας θέλει μονίμως να καταναλώνουμε, και το ίδιο μήνυμα περνάμε και στα παιδιά μας (ιδιαίτερα όταν τα παίρνουμε για βόλτα στα ψώνια μας - δεν τα διασκεδάζουμε εκείνη τη στιγμή, μάλλον τα τυραννάμε βάζοντας τα να μας παρακαλάνε για να τους αγοράσουμε ότι λυμπίζονται και εμείς να τους λέμε όχι...)
3) Τα προϊόντα που αγοράζουμε από μαγαζιά σαν το Jumbo είναι μεν εξευτελιστικά φτηνά, αλλά και ποιοτικά χάλια (πολλές φορές μέχρι και επιζήμια για τα παιδιά μας).
Και να θυμόμαστε πάντα πως η τιμή τους δεν είναι η πραγματική. Εμείς πληρώνουμε ΜΟΝΟ ΕΝΑ ΜΕΡΟΣ της.
Ποιός πληρώνει το υπόλοιπο?
Αν καταλαβαίνετε αγγλικά αξίζει ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ να αφιερώστε 20 λεπτάκια για να δείτε αυτό το video:

The Story of Stuff

Όσες το δείτε θα περιμένω τα σχόλιά σας με pm ή σε αυτό το θέμα εδώ. Wink

171JUMBO - Σελίδα 7 Empty Απ: JUMBO Κυρ Ιουν 27, 2010 3:40 pm

dinaki88

dinaki88
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
mafalda έγραψε:Κορίτσια καλησπέρα και από εμένα.
Η δική μου γνώμη είναι στο βαθμό που μπορείτε (γιατί όλες θα μπούμε στο πειρασμό να το κάνουμε κάποια στιγμή) να αποφεύγετε καταστήματα του τύπου Jumbo για 3 βασικούς λόγους

1) Ψωνίζοντας από υπεραγορές καταστρέφουμε τα συνοικιακά μαγαζιά τα οποία δεν πωλούν ακριβότερα για να έχουν μεγαλύτερο κέρδος από τα giga μαγαζιά, απλά δεν μπορούν λόγω ποσότητας και μεγέθους επιχείρησης να ανταγωνιστούν τα "καρτελ"
προσωπικά δε με ενδιαφέρουν τα συνοικιακά μαγαζιά γιατί εδώ στην πεύκη δεν έχουμε καταστήματα με παιδικά. Και πηγαίνοντας εγώ και κάνα 2-3 άλλοι να πάρουμε από εκεί πιστεύω ότι βγαίνουμε ζημιωμένοι αφού θα τα πάρουμε ακριβότερα τελικά-μιλώ άμεσα και επί της σημερινής πραγματικότητας-και ειδικά πχ εγώ που δε διαθέτω ούτε δέκα ευρώ πιο πάνω.
δούλευα σε εταιρεία που θεωρείται ας το πούμε τεράστια αλυσίδα, και δε βρίσκω το λόγο να μη στηρίξω και τέτοια μαγαζιά, και εκεί παίζονται καριέρες ατόμων και εκεί άτομα βγάζουν το ψωμί τους.
καταλαβαίνω το ιδεαλιστικό της πρότασης σου αλλά το μονο που μου έρχεται είναι τέτοια ώρα τέτοια λόγια(λόγω κρίσης, ανεργίας δε νομίζω να υπάρχει κόσμος που να μη σκέφτεται την τσέπη του)
και πάντως αν και τα συνοικιακά είχαν καλές προσφορές πιστεύω θα είχαν καλή πελατεία αλλά τουλαχιστον εγώ εχω πέσει σε πολλούς που δε χαρίζουν κάστανα.
mafalda έγραψε:2) Ψωνίζοντας ΠΑΝΤΑ παραπάνω από όσα χρειαζόμαστε (αυτή είναι εξάλλου η φιλοσοφία πίσω από όλα τα giga markets) εξυπηρετούμε απόλυτα τα συμφέροντα ενός συστήματος που μας θέλει μονίμως να καταναλώνουμε, και το ίδιο μήνυμα περνάμε και στα παιδιά μας (ιδιαίτερα όταν τα παίρνουμε για βόλτα στα ψώνια μας - δεν τα διασκεδάζουμε εκείνη τη στιγμή, μάλλον τα τυραννάμε βάζοντας τα να μας παρακαλάνε για να τους αγοράσουμε ότι λυμπίζονται και εμείς να τους λέμε όχι...)
ναι ίσως να υπάρχει το ίδιο ξεμυάλισμα που υπάρχει και στο σούπερ μάρκετ
ναι δε συμφέρει αυτός ο υπερκαταναλωτισμός ούτε από άποψη χρημάτων
το μωρό μου είναι πολύ μικρό για να πω εμπειρία του τι κάνει σε ένα τέτοιο πολυκατάστημα, αλλά θυμάμαι εγώ μια φορά που με πήγανε στο μινιόν, ήμουν το πιο ευτυχισμένο παιδάκι, μου άρεσε ένα τόοοοσο μεγάλο μαγαζί με χρώματα και παιχνίδια, ήταν παιχνίδι για μένα να πάω εκεί.
τώρα βέβαια εσύ μπορεί να ξέρεις καλύτερα-όντως μπορεί να τα βασανίζουμε έτσι.
αλλά θα φροντίσω στο παιδί μου,όσο εξαρτάται από μένα,να μην περάσει η ιδέα του υπερκαταναλωτισμού(αν δεν είναι οξύμωρο αυτό, από τη στιγμή που η κοινωνία στην οποία θα μεγαλώσει δίνει αυτά τα πρότυπα σε κάθε πτυχή της καθημερινότητας)γιατί έχουμε αυτοσυγκράτηση κι εμείς σα γονείς(και αφραγκία επίσης:Ρ), είμαστε διαλεκτικοί, θα της εξηγούμε ότι δε γίνεται να παίρνεις ό,τι βλεπεις(δώρα θα της παίρνουμε για επιβράβευση μονο και σε γιορτές-το έοχυμε ξεκαθαρίσει)με επιχειρήματα κτλ.
αλλά στην τελική
εγώ μόνο από τέτοιου είδους μαγαζιά ψωνίζω, (πολυκαταστήματα και μεγάλες αλυσίδες) τα περισσότερα παιδιά από εκεί ψωνίζουν(δεν ξέρω βέβαια όταν η δική μου θα είναι έφηβη) λογικό είναι και η μικρή από εκεί να ψωνίζει.

mafalda έγραψε:3) Τα προϊόντα που αγοράζουμε από μαγαζιά σαν το Jumbo είναι μεν εξευτελιστικά φτηνά, αλλά και ποιοτικά χάλια (πολλές φορές μέχρι και επιζήμια για τα παιδιά μας).

το έχουμε συζητήσει ήδη αυτό για την ποιότητα, για τη σχέση τιμής ποιότητας και το θέμα του πόσο επιζήμιο είναι για τα παιδιά μας

Σέβομαι και καταλαβαίνω απόλυτα τις απόψεις σου, δε συμφωνώ με κανα δύο σημεία, αλλά μου αρέσει πολύ ο τρόπος που σκέφτεσαι!
πολύυυυυ μ'αρέσει που εκθέτουμε τις απόψεις μας.
σπάνια να κάνεις τέτοιο διάλογο κάπου
Very Happy Very Happy Very Happy

http://psuxoblabla.blogspot.gr/

172JUMBO - Σελίδα 7 Empty Απ: JUMBO Κυρ Ιουν 27, 2010 3:51 pm

mafalda


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
dinaki88 σε ευχαριστώ.
Προσωπικά αυτές οι συζητήσεις είναι από τους βασικούς λόγους που μπαίνω στα fora.
Αν είχα τόσο χρόνο για να γράφω και τί θα μαγειρέψω σήμερα, πίστεψε με θα έκανα πολύ καλύτερα πράγματα, αλλά με το ζόρι προλαβαίνω να μαγειρέψω κιόλας!

Πάντως επιμένω να δείτε όσες περισσότερες μπορείτε το ταινιάκι αυτό (www.thestoryofstuff.com)
Είναι ΛΙΑΝ αφυπνιστικό!

173JUMBO - Σελίδα 7 Empty Απ: JUMBO Κυρ Ιουν 27, 2010 3:53 pm

Μιλουπακι

Μιλουπακι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Ντινακι συμφωνω απολυτα μαζι σου!!!
παρεπιπτωντος και εγω θυμαμαι μια φορα που με πηγαν στο μηνιον και μου εχει μεινει οτι ειχα παιξει μεσα σε κατι μπαλακια, πως ειναι τωρα στους παιδοτοπους, εντυπωση μου ειχε κανει γιατι ειλικρινα δεν θυμαμαι απολυτως τιποτα αλλο ημουνα πολυ μικρη κατω απο 4

174JUMBO - Σελίδα 7 Empty Απ: JUMBO Κυρ Ιουν 27, 2010 4:02 pm

dinaki88

dinaki88
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
εγώ πρέπει να ήμουν 5 απ'ότι με κόβω στη φωτό και είμαι σε ένα τρενάκι με τον αδερφό μου..
ιδέα δεν εχω μηπως ήταν παιδότοπος τελικά? Shocked
γιατί έκλεισε αυτο΄?θα κάνανε τρελές πωλήσεις τώρα!
spam σόρρυυυυυυυυυυυ

http://psuxoblabla.blogspot.gr/

175JUMBO - Σελίδα 7 Empty Απ: JUMBO Κυρ Ιουν 27, 2010 4:04 pm

Μιλουπακι

Μιλουπακι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
κατι ειχε σε καποιο οροφο για παιδακια τωρα τι δεν ξερω λογικα καμια καφετερια θα ειχε και θα ειχε και παιχνιδακια να παιζουμε ειλικρινα μονο τα μπαλακια θυμαμαι που ειχα βουτηξει μεσα χαχαχα

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 7 από 8]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις