Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
47 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 47 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 7 από 10]

nopi30


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
koukida έγραψε:Ντρέπομαι ειλικρινα και προσβαλλομαι σαν ανθρωπος πρωτα κ σαν γυναικα κατ'επεκταση εκμερους μιας ομαδας γυναικων που ΕΧΥΣΑΝ ΔΑΚΡΥΑ- ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΤΗΚΑΝ-ΕΠΕΣΑΝ ΚΑΙ ΞΑΝΑΣΗΚΩΘΗΚΑΝ ΠΡΟΣΠΑΘΩΝΤΑΣ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΜΑΝΕΣ- για χρονια ολοκληρα -για να καταφερουν οτι πιο ιερο στον κόσμο.

το να με θεωρουν ατομο για λυπηση ή ανάξιο λυπησης κάποιοι επειδη θέλω να γίνω μανα -που ουτε γνωρίζουν τις συνθηκες που με εφεραν σαυτην την κατασταση - δεν ειναι απλα προσβλητικο- αλλα απολυτα ΑΝΗΘΙΚΟ.

το οτι ουτε σκεφτεστε αν θα στεναχωρήσετε τον αλλον....
τι να πω... μου προκαλει λύπηση για το επιπεδο και τον βαθμό έλλειψης ανθρωπιάς. Sad

Κουκιδα μου δεν ηθελα να φανω ανηθικη δεν εχω τιποτα με αυτες τις γυναικες.. Υπάρχει όριο ηλικίας στη μητρότητα? - Σελίδα 7 667478 συγνωμη για την αναστατωση.... εγω απλα την αυτοκριτικη μου κανω και κλαιω.... συγνωμη.... γιατι κι εγω στα 26 μου προσπαθησα... κι εκανα χειρουργειο και χτυπαγα ενεσες... και εκλαιγα.... Χιλια συγνωμη κοριτσια μαλλον δεν εκφραστηκα σωστα απο την αρχη ... χιλια συγνωμη.... Υπάρχει όριο ηλικίας στη μητρότητα? - Σελίδα 7 667478 Υπάρχει όριο ηλικίας στη μητρότητα? - Σελίδα 7 667478 Υπάρχει όριο ηλικίας στη μητρότητα? - Σελίδα 7 667478

nopi30


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
bou-boukitsa έγραψε:
nopi30 έγραψε:[quote="
Wink Wink Wink Wink Wink Wink Wink
................
Συγνωμη που θα το πω και ισως να ακουστει και σκληρο, αλλα δεν λυπαμαι τις γυναικες που κανουν εξωσωματικη γιατι αποφασεισαν στα 40 τους να κανουν παιδι. Το λενε ολοι οι επιστημονες μετα τα 35 η γονιμοτητα μειωνεται, εμεις νομιζουμε μια ζωη θα ημαστε νεοι και βολευομαστε και λιγακι σε αυτη την κατασταση, χωρις ευθυνες... μονο οι εαυτοι μας. Και βαζω και εμενα μεσα σε αυτο γιατι κι εγω δεν ηθελα να κανω κατευθειαν δευτερο κι ας ηξερα πως εχω προβλημα, γιατι ημουν εγωιστρια, βολευτηκα καθως μεγαλωνε ο μικρος και ξεσκαλωνε απο πανω μου... Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad Με συγχωρειτε αλλα..... Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad

εχεις απόλυτο δίκιο...εκτος απο καποιες περιπτωσεις που και στα 20 καποιες κοπελες δεν μπορουνν να γινουν ευκολα μανουλες....σε ολες τις αλλες ειναι θεμα επιλογων...και οπως λες νομιζουμε πως θα ειμαστε παντα νεες...
τα λες πολυ σωστα!!!
σου εύχομαι γρήγορα με ένα ακόμη μωρακι αγκαλιά αφού το θέλεις!!
[/quote]


Μπουμπουκιτσα χαιρομαι που καταλαβες τι ηθελα να πω... κι εγω ελπιζω να τελειωσει ολο αυτο γρηγορα και σ' ευχαριστω...

ΑΓΑΠΗ@

ΑΓΑΠΗ@
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
ΑΝ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΕΙΝΑΙ ΚΟΜΠΛΕΞΙΚΟΣ ΘΑ ΕΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ Κ ΜΕ ΤΗΝ ΗΛΙΚΙΑ ΤΗΣ ΜΗΤΡΟΤΗΤΑΣ!!!
ΕΓΩ ΑΥΤΟ ΠΙΣΤΕΥΩ...Κ ΤΟ ΞΑΝΑΛΕΩ Η ΜΑΜΑ ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ ΤΗΝ ΑΔΕΡΦΗ ΜΟΥ ΣΤΑ 38 ΤΗΣ Κ ΔΕΝ ΗΤΑΝ, ΟΥΤΕ ΕΙΝΑΙ ΓΡΙΑ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΤΑ 51!!!!

ΟΡΙΟ ΥΠΑΡΞΙΑΚΗΣ ΒΛΑΚΙΑΣ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!!!!

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
nopi30 έγραψε:
koukida έγραψε:Ντρέπομαι ειλικρινα και προσβαλλομαι σαν ανθρωπος πρωτα κ σαν γυναικα κατ'επεκταση εκμερους μιας ομαδας γυναικων που ΕΧΥΣΑΝ ΔΑΚΡΥΑ- ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΤΗΚΑΝ-ΕΠΕΣΑΝ ΚΑΙ ΞΑΝΑΣΗΚΩΘΗΚΑΝ ΠΡΟΣΠΑΘΩΝΤΑΣ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΜΑΝΕΣ- για χρονια ολοκληρα -για να καταφερουν οτι πιο ιερο στον κόσμο.

το να με θεωρουν ατομο για λυπηση ή ανάξιο λυπησης κάποιοι επειδη θέλω να γίνω μανα -που ουτε γνωρίζουν τις συνθηκες που με εφεραν σαυτην την κατασταση - δεν ειναι απλα προσβλητικο- αλλα απολυτα ΑΝΗΘΙΚΟ.

το οτι ουτε σκεφτεστε αν θα στεναχωρήσετε τον αλλον....
τι να πω... μου προκαλει λύπηση για το επιπεδο και τον βαθμό έλλειψης ανθρωπιάς. Sad

Κουκιδα μου δεν ηθελα να φανω ανηθικη δεν εχω τιποτα με αυτες τις γυναικες.. Υπάρχει όριο ηλικίας στη μητρότητα? - Σελίδα 7 667478 συγνωμη για την αναστατωση.... εγω απλα την αυτοκριτικη μου κανω και κλαιω.... συγνωμη.... γιατι κι εγω στα 26 μου προσπαθησα... κι εκανα χειρουργειο και χτυπαγα ενεσες... και εκλαιγα.... Χιλια συγνωμη κοριτσια μαλλον δεν εκφραστηκα σωστα απο την αρχη ... χιλια συγνωμη.... Υπάρχει όριο ηλικίας στη μητρότητα? - Σελίδα 7 667478 Υπάρχει όριο ηλικίας στη μητρότητα? - Σελίδα 7 667478 Υπάρχει όριο ηλικίας στη μητρότητα? - Σελίδα 7 667478

Κορίτσια για να δούμε λίγο την ουσία των πραγμάτων, εσάς τις 2 δεν νομίζω πως η πλειοψηφία σας θεωρεί μεγάλες. Και εσύ Νόπη μου που στα 26 έκανες το χειρουργείο, μεγάλη δεν ήσουν. Αλλο πρόβλημα είχες. Όταν υπάρχουν προβλήματα δεν έχει καμία σχέση η ηλικία. Εντάξει ότι μειώνεται η γονιμότητα όσο περνάνε τα χρόνια το ξέρουμε όλοι. Το να υπάρχουν από πάντα όμως προβλήματα που εμποδίζουν την σύλληψη δεν έχει να κάνει με την ηλικία αλλά με άλλους παράγοντες. Συμφωνώ και με τις 2 εν μέρει. Συμφωνώ με την Κουκίδα γιατί εκφράζει μια άποψη που δεν είναι απόλυτη. Η Νόπη από την άλλη νιώθει άσχημα γιατί θεωρεί πως άργησε να κάνει πράγματα για το πρόβλημά της όμως αυτό Νόπη μου σε εχει παρασύρει σε μια παγίδα. Θεωρείς ότι ο χρόνος σου για να κάνεις δεύτερο τελειώνει και σε έχει πιάσει πανικός και παρερμηνεύονται τα λεγόμενά σου. Νομίζω γενικά ότι άλλα λεει η μία και άλλα η άλλη.

mamana

mamana
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
koukida έγραψε:Ντρέπομαι ειλικρινα και προσβαλλομαι σαν ανθρωπος πρωτα κ σαν γυναικα κατ'επεκταση εκμερους μιας ομαδας γυναικων που ΕΧΥΣΑΝ ΔΑΚΡΥΑ- ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΤΗΚΑΝ-ΕΠΕΣΑΝ ΚΑΙ ΞΑΝΑΣΗΚΩΘΗΚΑΝ ΠΡΟΣΠΑΘΩΝΤΑΣ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΜΑΝΕΣ- για χρονια ολοκληρα -για να καταφερουν οτι πιο ιερο στον κόσμο.

το να με θεωρουν ατομο για λυπηση ή ανάξιο λυπησης κάποιοι επειδη θέλω να γίνω μανα -που ουτε γνωρίζουν τις συνθηκες που με εφεραν σαυτην την κατασταση - δεν ειναι απλα προσβλητικο- αλλα απολυτα ΑΝΗΘΙΚΟ.

το οτι ουτε σκεφτεστε αν θα στεναχωρήσετε τον αλλον....
τι να πω... μου προκαλει λύπηση για το επιπεδο και τον βαθμό έλλειψης ανθρωπιάς. Sad
Συμφωνω απολυτα,δηλαδη δεν καταλαβα θ'απολογηθουμε σε σας που εχετε τα παιδακια σας κ μιλατε εκ του ασφαλους?που ξερετε εσεις τι εχει περασει καθε μια απο μας που ειμαστε πανω απο 40 χωρις παιδι?
νομιζετε οτι προσωπικα εγω ξυπνησα ενα πρωι στα 43 μου κ ειπα τωρα θα κανω παιδι? λοιπον για να μην λετε μεγαλες κουβεντες απο τα 31 προσπαθω,εκανα 3 χειρουργεια κ το αποτελεσμα ειναι να μπορω μονο με εξωσωματικη,δεν ηταν επιλογη μου αλλα μετα απο ολα αυτα ηταν ο μονος δρομος,
ποια θα μου πει τωρα οτι ειμαι μεγαλη για να γινω μανα οταν προσπαθω τοσα χρονια?
αντε γιατι εξω απο τον χορο πολλα τραγουδια λεμε...

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Κοριτσια νομιζω οτι εχουμε παρεξηγησει και παρεξηγηθεί στο θέμα αυτο...
ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ πως καμια μας δεν έχει να δώσει λογαριασμό σε κάποια άλλη για το πότε και αν και πώς θα γίνει μάνα. Και ούτε πρέπει να απολογούμαστε και να επεξηγούμε τις συνθήκες κάτω από τις οποίες αποκτήσαμε παιδάκια. Μπορεί κάποια να μην το προγραμμάτιζε καθόλου και να έμεινε έγκυος στα 20 και να το κράτησε, μπορεί κάποια να το προσπαθεί από τα 25 και να το κατάφερε στα 40. Οι απόλυτες απόψεις προσβάλλουν και πικραίνουν, και μάλιστα σε ένα τόσο ευαίσθητο θέμα.
Το κακό όμως ρε κορίτσια είναι ότι υπάρχει όριο ηλικίας στη μητρότητα. Μόνο που δεν είναι τα 30 ή τα 35. Απλά θα πρέπει να δεχτούμε ότι μειώνεται η γονιμότητα όσο περνάν τα χρόνια. Όταν ξέρεις ότι θέλεις να κάνεις παιδιά κάποια μέρα, ξέρεις ότι δεν έχεις όλο το χρονο μπροστά σου, ότι θα πρέπει να ξεκινήσεις κάποια στιγμή πριν τα 40 (προσωπικό μου όριο, αν θέλετε το αλλάζετε). Η παγίδα βρίσκεται όταν έχεις αποφασίσει ότι δεν θέλεις παιδιά και δεν σε νοιάζει και είσαι μια χαρά με την επιλογή σου... μέχρι μια μέρα να ξυπνήσεις στα 40 ή 45 κ να πεις "τελικά θέλω παιδιά". Χωρίς καμία διάθεση κριτικής και κυνισμού, όλες θα σκεφτούμε "τώρα είναι αργά". Επαναλαμβάνω, δεν εννοώ "καλά να πάθεις, όταν μπορούσες δεν ήθελες, τώρα τρέχα στους γιατρούς", απλά, επισημαίνω το fact.
Ακόμα, το "η φύση ξέρει" έχει κάποια βάση, αλλά έχω και κάποιες ενστάσεις. Σε μένα, η φύση όρισε ότι μπορώ να ξεκινήσω να τεκνοποιώ από τα 11 (όταν μου ήρθε περίοδος). Όλες θα συμφωνήσουμε ότι είναι πολύ νωρίς. Μια γυναίκα μπορεί να έχει περίοδο μέχρι τα 50 της - δε σημαίνει ότι αυτή η ηλικία είναι μια χαρα και δε βαριέσαι..
Απλά νομίζω ότι το οριο των 30 ετών, για πρώτο παιδί, που έχει τεθεί ως ανώτατο στο θέμα αυτο, είναι κάπως εκτος πραγματικότητας.

MAROULOU

MAROULOU
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
ΤΟ ΟΤΙ Η ΓΟΝΙΜΟΤΗΤΑ ΜΕΙΩΝΕΤΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΗΛΙΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΓΕΓΟΝΟΣ ΠΟΥ ΟΛΕΣ ΞΕΡΟΥΜΕ. ΑΠΟ ΚΕΙ ΚΑΙ ΠΕΡΑ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΕΙ ΚΑΛΑ ΝΑ ΠΑΘΕΙΣ ΣΕ ΜΙΑ ΓΥΝΑΙΚΑ ΠΟΥ ΓΙΑ ΧΙΛΙΟΥΣ ΔΥΟ ΛΟΓΟΥΣ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΠΑΙΔΙ ΣΕ ΟΠΟΙΑ ΗΛΙΚΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ. ΟΠΩΣ ΔΕΝ ΛΕΜΕ ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΝΑ ΠΑΘΕΙΣ ΣΕ ΜΙΑ ΓΥΝΑΙΚΑ ΠΟΥ ΠΑΝΤΡΕΥΕΤΑΙ ΜΙΚΡΗ ΚΑΙ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΗΣ ΜΕ ΔΥΣΚΟΛΙΕΣ ΚΑΙ ΕΛΛΕΙΨΕΙΣ.

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
MAROULOU έγραψε:ΤΟ ΟΤΙ Η ΓΟΝΙΜΟΤΗΤΑ ΜΕΙΩΝΕΤΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΗΛΙΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΓΕΓΟΝΟΣ ΠΟΥ ΟΛΕΣ ΞΕΡΟΥΜΕ. ΑΠΟ ΚΕΙ ΚΑΙ ΠΕΡΑ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΕΙ ΚΑΛΑ ΝΑ ΠΑΘΕΙΣ ΣΕ ΜΙΑ ΓΥΝΑΙΚΑ ΠΟΥ ΓΙΑ ΧΙΛΙΟΥΣ ΔΥΟ ΛΟΓΟΥΣ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΠΑΙΔΙ ΣΕ ΟΠΟΙΑ ΗΛΙΚΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ. ΟΠΩΣ ΔΕΝ ΛΕΜΕ ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΝΑ ΠΑΘΕΙΣ ΣΕ ΜΙΑ ΓΥΝΑΙΚΑ ΠΟΥ ΠΑΝΤΡΕΥΕΤΑΙ ΜΙΚΡΗ ΚΑΙ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΗΣ ΜΕ ΔΥΣΚΟΛΙΕΣ ΚΑΙ ΕΛΛΕΙΨΕΙΣ.

εννοείτε πως δεν εχουμε καν το δικαιωμα να πουμε ΄΄καλα να πάθεις΄΄ σε καμία περίπτωση...
και ποιοι ειμαστε εμείς που θα κρίνουμε τον αλλο στο κατω..κατω...όλοι εχουμε κανει και λαθη και σωστα...
παντως καθε γυναικα μεσα της ξερει πολυ καλα αν φταιει η οχι που δεν εχει κανει παιδια...και αυτο το λεω γιατι εχω διαβασει συνεντευξεις απο γυναικες που καναν πολλες εκτρωσεις..,... και μετα ο οργανισμος δεν ανταποκρινοταν πια..η και αλλες που ειχαν ενα παιδι και καναν στειρωση ..και οταν θελησαν αλλο ηταν αργα....τοτε δυστηχως εχεις ευθυνη και πληρωνεις τα λαθη σου....σε όλες τις αλλες περιπτωσεις δεν ξερουμε και δεν μιλαμε!

MAROULOU

MAROULOU
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
ΣΥΜΦΩΝΩ ΣΤΟ ΟΤΙ ΜΟΝΟ Η ΙΔΙΑ Η ΓΥΝΑΙΚΑ (ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΚΑΘΕ ΑΝΘΡΩΠΟΣ) ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΡΙΝΕΙ ΤΙΣ ΕΠΙΛΟΓΕΣ ΤΗΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΝΟΧΛΕΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΚΑΚΟ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΑΛΛΟ.
ΚΑΙ ΤΕΛΙΚΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΕΓΑΛΗΣ ΗΛΙΚΙΑΣ ΓΥΝΑΙΚΑ ΜΕ ΜΩΡΟ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΕΧΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΜΕ ΤΗΝ ΑΙΣΘΗΤΙΚΗ ΜΑΣ ΚΑΙ ΜΕ ΤΙΣ ΠΡΟΚΑΤΑΛΕΙΨΕΙΣ ΜΑΣ ΠΑΡΑ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟ ΛΟΓΙΚΟ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑ. ΙΣΩΣ ΦΤΑΙΕΙ ΠΩΣ ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΟΥΜΕ ΣΥΝΗΘΙΣΕΙ Η ΟΤΙ ΜΕΓΑΛΩΣΑΜΕ ΜΕ ΤΗΝ ΙΔΕΑ ΝΑ ΓΙΝΟΥΜΕ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ΜΑΜΑΔΕΣ.

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Πάντως αν θέλετε την γνώμη μου καμιά δεν είπε "καλά να πάθεις"...

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
MariaM έγραψε:Πάντως αν θέλετε την γνώμη μου καμιά δεν είπε "καλά να πάθεις"...

Το ξέρω, το επισήμανα για να μην παρεξηγηθώ εγώ πιο πολυ. Αλλα σε αντίστοιχες περιπτώσεις υπάρχει και ο ανάλογος κυνισμός από πολλούς, μπορεί να μην λέγεται αυτολεξεί αλλα πλανάται στον αέρα.. ιδίως όταν μια γυναίκα επιλέγει να κάνει καριέρα και να αφήσει την απόκτηση τέκνων για μετα τα 30...

AKa


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Με την λογική κάποιων εδώ μέσα, εγώ που είμαι 30 χρονών και δεν έχω καν σχέση, πρέπει να αυτοκτονήσω. Sad

Οι γυναίκες που στα 30 δεν έχουν οικογένεια, το κάνουν νομίζετε επειδή βάζουν την καριέρα τους μπροστά ή επειδή δεν έχουν βρει έναν άνθρωπο της προκοπής!?
Ευχαρίστως θα αντάλλαζα την δουλειά μου για το άλλο μου μισό... Crying or Very sad

Και τσαντίζομαι γιατί θέλω τόσο πολύ να γίνω μαμά. Crying or Very sad Αλλά όσο σκέφτομαι πόσο μακρινό όνειρο είναι, αγχώνομαι. Κι όσο διαβάζω και κάποια μηνύματα εδώ, αγχώνομαι περισσότερο.

Koukida, μην ακούς τίποτα.. Να ευχαριστείς τον Θεό που σου έστειλε το νινί, προφανώς το άξιζες! Wink

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Nena έγραψε:
MariaM έγραψε:Πάντως αν θέλετε την γνώμη μου καμιά δεν είπε "καλά να πάθεις"...

Το ξέρω, το επισήμανα για να μην παρεξηγηθώ εγώ πιο πολυ. Αλλα σε αντίστοιχες περιπτώσεις υπάρχει και ο ανάλογος κυνισμός από πολλούς, μπορεί να μην λέγεται αυτολεξεί αλλα πλανάται στον αέρα.. ιδίως όταν μια γυναίκα επιλέγει να κάνει καριέρα και να αφήσει την απόκτηση τέκνων για μετα τα 30...

Έχεις δίκιο σε αυτό που λες για τον κυνισμό και νομίζω ότι ξέρω γιατί συμβαίνει. Σίγουρα δεν είναι κακία η αιτία. Η αιτία είναι ότι δεν παρατηρούμε πριν βγάλουμε τα συμπεράσματά μας. Το έχω κάνει και εγώ αυτό άπειρες φορές, το ομολογώ. Αυτή την στιγμή έχουμε πέσει στην παγίδα να μιλάμε για τα 30 ώρες-ώρες λες και είναι η εμμηνόπαυση. Αν καταλάβουμε κάποιοι άνθρωποι ότι πολλά πράγματα στην ζωή δεν είναι δεδομένα θα αναθεωρήσουμε πολλά. Εγώ για παράδειγμα, αν δεν είχα γνωρίσει τον άντρα μου, ίσως να μην γνώριζα κάποιον αξιο της εμπιστοσύνης μου που θα με έβαζε σε σκέψεις να κάνω οικογένεια. Οικογένεια ήθελα από πάντα, αλλά υπό προϋποθέσεις για να έχει και γερές βάσεις. Έτσι το είχα φανταστεί και είμαι τυχερή που έγινε έτσι. Αν όμως δεν είχαν έρθει έτσι τα πράγματα, ίσως να μην έκανα παιδι στα 28, ίσως να το έκανα στα 35 ή 40 ή ίσως και ποτέ. Αλλά αυτό δεν θα σήμαινε ότι δεν θα ήθελα παιδιά νωρίτερα. Θα σήμαινε ότι δεν βρηκα τον άνθρωπο να κάνω παιδιά νωρίτερα. Επειδή λοιπόν η κάθεμιά μας περνάει από κάποια στάδια για να φτάσει τον στόχο της δεν είναι δίκαιο να κρίνουμε από αυτό που φαίνεται. Εγώ φαινομενικά, θα ήμουν μια γυναίκα καριέρας. Τις περισσότερες φορές τα πράγματα δεν είναι όπως φαίνονται. Άρα για εμένα η ερώτηση αν υπάρχει όριο ηλικίας στην μητρότητα δεν έχει σαφή απάντηση. Δηλαδή, δεν θα απαντούσα με σιγουριά ΝΑΙ ή ΟΧΙ.

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
AKa έγραψε:Με την λογική κάποιων εδώ μέσα, εγώ που είμαι 30 χρονών και δεν έχω καν σχέση, πρέπει να αυτοκτονήσω. Sad

Οι γυναίκες που στα 30 δεν έχουν οικογένεια, το κάνουν νομίζετε επειδή βάζουν την καριέρα τους μπροστά ή επειδή δεν έχουν βρει έναν άνθρωπο της προκοπής!?
Ευχαρίστως θα αντάλλαζα την δουλειά μου για το άλλο μου μισό... Crying or Very sad

Και τσαντίζομαι γιατί θέλω τόσο πολύ να γίνω μαμά. Crying or Very sad Αλλά όσο σκέφτομαι πόσο μακρινό όνειρο είναι, αγχώνομαι. Κι όσο διαβάζω και κάποια μηνύματα εδώ, αγχώνομαι περισσότερο.

Koukida, μην ακούς τίποτα.. Να ευχαριστείς τον Θεό που σου έστειλε το νινί, προφανώς το άξιζες! Wink

Κάναμε την ίδια σκέψη! Αυτό έγραψα και εγώ παράλληλα με εσένα!
Εύχομαι να βρεις σύντομα τον κατάλληλο και όλα θα πάρουν το δρόμο τους. Wink

MAROULOU

MAROULOU
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
AKa έγραψε:Με την λογική κάποιων εδώ μέσα, εγώ που είμαι 30 χρονών και δεν έχω καν σχέση, πρέπει να αυτοκτονήσω. Sad

Οι γυναίκες που στα 30 δεν έχουν οικογένεια, το κάνουν νομίζετε επειδή βάζουν την καριέρα τους μπροστά ή επειδή δεν έχουν βρει έναν άνθρωπο της προκοπής!?
Ευχαρίστως θα αντάλλαζα την δουλειά μου για το άλλο μου μισό... Crying or Very sad

Και τσαντίζομαι γιατί θέλω τόσο πολύ να γίνω μαμά. Crying or Very sad Αλλά όσο σκέφτομαι πόσο μακρινό όνειρο είναι, αγχώνομαι. Κι όσο διαβάζω και κάποια μηνύματα εδώ, αγχώνομαι περισσότερο.

Koukida, μην ακούς τίποτα.. Να ευχαριστείς τον Θεό που σου έστειλε το νινί, προφανώς το άξιζες! Wink

ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙΣ ΝΑ ΠΡΑΓΜΑΤΟΠΟΙΗΣΕΙΣ ΤΟ ΟΝΕΙΡΟ ΣΟΥ ΚΑΙ ΜΗΝ ΑΠΕΛΠΙΖΕΣΑΙ. ΕΣΥ ΘΑ ΗΘΕΛΕΣ ΕΝΑ ΠΑΙΔΙ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΣΧΕΣΗ, ΕΓΩ ΗΜΟΥΝ ΠΑΝΤΡΕΜΕΝΗ ΚΑΙ ΠΡΙΝ ΤΑ 30 ΔΕΝ ΗΘΕΛΑ. ΟΛΕΣ ΕΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΟ ΛΟΓΟ...
ΚΑΤΑ ΤΗ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΑΠΟΨΗ ΑΚΟΜΗ ΜΙΚΡΗ ΕΙΣΑΙ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΑΓΧΩΝΕΣΑΙ. ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΓΝΩΡΙΣΕΙΣ ΕΝΑΝ ΚΑΛΟ ΣΥΝΤΡΟΦΟ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΜΑΖΙ ΤΟΥ ΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΠΟΥ ΕΠΙΘΥΜΕΙΣ.

AKa


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
MariaM έγραψε:
Nena έγραψε:
MariaM έγραψε:Πάντως αν θέλετε την γνώμη μου καμιά δεν είπε "καλά να πάθεις"...

Το ξέρω, το επισήμανα για να μην παρεξηγηθώ εγώ πιο πολυ. Αλλα σε αντίστοιχες περιπτώσεις υπάρχει και ο ανάλογος κυνισμός από πολλούς, μπορεί να μην λέγεται αυτολεξεί αλλα πλανάται στον αέρα.. ιδίως όταν μια γυναίκα επιλέγει να κάνει καριέρα και να αφήσει την απόκτηση τέκνων για μετα τα 30...

Έχεις δίκιο σε αυτό που λες για τον κυνισμό και νομίζω ότι ξέρω γιατί συμβαίνει. Σίγουρα δεν είναι κακία η αιτία. Η αιτία είναι ότι δεν παρατηρούμε πριν βγάλουμε τα συμπεράσματά μας. Το έχω κάνει και εγώ αυτό άπειρες φορές, το ομολογώ. Αυτή την στιγμή έχουμε πέσει στην παγίδα να μιλάμε για τα 30 ώρες-ώρες λες και είναι η εμμηνόπαυση. Αν καταλάβουμε κάποιοι άνθρωποι ότι πολλά πράγματα στην ζωή δεν είναι δεδομένα θα αναθεωρήσουμε πολλά. Εγώ για παράδειγμα, αν δεν είχα γνωρίσει τον άντρα μου, ίσως να μην γνώριζα κάποιον αξιο της εμπιστοσύνης μου που θα με έβαζε σε σκέψεις να κάνω οικογένεια. Οικογένεια ήθελα από πάντα, αλλά υπό προϋποθέσεις για να έχει και γερές βάσεις. Έτσι το είχα φανταστεί και είμαι τυχερή που έγινε έτσι. Αν όμως δεν είχαν έρθει έτσι τα πράγματα, ίσως να μην έκανα παιδι στα 28, ίσως να το έκανα στα 35 ή 40 ή ίσως και ποτέ. Αλλά αυτό δεν θα σήμαινε ότι δεν θα ήθελα παιδιά νωρίτερα. Θα σήμαινε ότι δεν βρηκα τον άνθρωπο να κάνω παιδιά νωρίτερα. Επειδή λοιπόν η κάθεμιά μας περνάει από κάποια στάδια για να φτάσει τον στόχο της δεν είναι δίκαιο να κρίνουμε από αυτό που φαίνεται. Εγώ φαινομενικά, θα ήμουν μια γυναίκα καριέρας. Τις περισσότερες φορές τα πράγματα δεν είναι όπως φαίνονται. Άρα για εμένα η ερώτηση αν υπάρχει όριο ηλικίας στην μητρότητα δεν έχει σαφή απάντηση. Δηλαδή, δεν θα απαντούσα με σιγουριά ΝΑΙ ή ΟΧΙ.

Συμφωνώ απόλυτα! Cool

AKa


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
MAROULOU έγραψε:
AKa έγραψε:Με την λογική κάποιων εδώ μέσα, εγώ που είμαι 30 χρονών και δεν έχω καν σχέση, πρέπει να αυτοκτονήσω. Sad

Οι γυναίκες που στα 30 δεν έχουν οικογένεια, το κάνουν νομίζετε επειδή βάζουν την καριέρα τους μπροστά ή επειδή δεν έχουν βρει έναν άνθρωπο της προκοπής!?
Ευχαρίστως θα αντάλλαζα την δουλειά μου για το άλλο μου μισό... Crying or Very sad

Και τσαντίζομαι γιατί θέλω τόσο πολύ να γίνω μαμά. Crying or Very sad Αλλά όσο σκέφτομαι πόσο μακρινό όνειρο είναι, αγχώνομαι. Κι όσο διαβάζω και κάποια μηνύματα εδώ, αγχώνομαι περισσότερο.

Koukida, μην ακούς τίποτα.. Να ευχαριστείς τον Θεό που σου έστειλε το νινί, προφανώς το άξιζες! Wink

ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙΣ ΝΑ ΠΡΑΓΜΑΤΟΠΟΙΗΣΕΙΣ ΤΟ ΟΝΕΙΡΟ ΣΟΥ ΚΑΙ ΜΗΝ ΑΠΕΛΠΙΖΕΣΑΙ. ΕΣΥ ΘΑ ΗΘΕΛΕΣ ΕΝΑ ΠΑΙΔΙ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΣΧΕΣΗ, ΕΓΩ ΗΜΟΥΝ ΠΑΝΤΡΕΜΕΝΗ ΚΑΙ ΠΡΙΝ ΤΑ 30 ΔΕΝ ΗΘΕΛΑ. ΟΛΕΣ ΕΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΟ ΛΟΓΟ...
ΚΑΤΑ ΤΗ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΑΠΟΨΗ ΑΚΟΜΗ ΜΙΚΡΗ ΕΙΣΑΙ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΑΓΧΩΝΕΣΑΙ. ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΓΝΩΡΙΣΕΙΣ ΕΝΑΝ ΚΑΛΟ ΣΥΝΤΡΟΦΟ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΜΑΖΙ ΤΟΥ ΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΠΟΥ ΕΠΙΘΥΜΕΙΣ.

Από το στόμα σου και στου Θεού τ'αυτί! Smile
Ευχαριστώ που με καθησυχάζεις πάντως!

βανια

βανια
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Η κάθε γυναίκα κάνει τις επιλογές της κάποιες έχουν σαν στόχο την επαγγελματική τους αποκατάσταση -καριέρα κάποιες άλλες θέλουν μια οικογένεια . Πολλές φορές έρχονται στιγμές που θέλουμε αυτό που δεν έχουμε κάποιες ίσως να είχαν προοπτικές να κάνουν μια καριέρα πολύ καλή και να την άφησαν γιατί στο δρόμο τους βρέθηκε το άλλο μισό και έκαναν οικογένεια κάποιες στιγμές όμως μετά απο μια κουραστική μέρα ανάμεσα σε μπιμπερό -λερωμένες πάνες ασιδέρωτα και κλάματα σου έρχεται μια φλασιά και αναρωτιέσαι πως θα ήταν η ζωή σου αν είχες ακολουθήσει τον άλλο δρόμο αυτόν της καριερας αλλά καπάκι βλέπεις το μωράκι σου να σου χαμογελάει και τα ξεχνάς όλα .
Αν πάλι έχεις επιλέξει μια καριέρα με πολλές περγαμηνές και δάφνες κάποια στιγμή σε κάποια δυσκολία βγαίνεις με κάποιους συναδέρφους και βλέπεις μια οικογένεια να διασκεδάζει ένα χαριτωμένο μωρό αλλά ξαφνικά βλέπεις τη μαμά να παλεύει ανάμεσα σε ένα φρεντο και ένα μωρό και λές δεν κάνει ακόμα για μένα αυτό και συνεχίζεις το δρόμο σου.
Ναι η επιστήμη λεει ότι η πιο εύκολη περίοδος γονοιμοποίησης είναι εκεί κάπου στα 25 αυτό δνε σημαίνει ότι μια μαμά αν κάνει παιδάκι στα 30η στα 35 δεν θα μπορεί να ανταπεξέλθει σίγουρα όσο πιο μεγάλη είναι μια γυναίκα μπορεί να αντιμετωπίσει ιατρικά προβλήματα . Δεν πιστέυω ότι η Νόπη ήθελε να μειώση καμιά κοπέλα η οποία εχει κάνει εξωσωματικη απλά η κάθε γυναίκα κάνει τις επιλογές της και πολλές φορές μετανιώνουν γιατις προτεραίοτητες του .
όπως και να έχει εσείς που έχετε παιδάκια να τα χαίρεστε και εσείς που ακόμα δεν έχετε ακόμα να χαίρεστε γιατί έχει μεγάλο τρέξιμο ..... Υπάρχει όριο ηλικίας στη μητρότητα? - Σελίδα 7 215994

koukida

koukida
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
πολλες φορες ομως Βανια μου δεν ειναι θεμα επιλογης-
ζουμε στο σημερα- κ το σημερα απαιτει μια γυναικα για να σταθει στα ποδια της (αλλα κ οχι μονο γιαυτο) να σπουδασει- κ αυτο θελει χρονια- να αποκατασταθει επαγγελματικα(που αυτο κ αν θελει χρονια ετσι που ειναι η ζωη σημερα)
και το πιο βασικο που το πας? ανθρωπο για να κανεις οικογενεια εχεις βρει? ολοι ξερουμε οτι οι σχεσεις δεν ειναι ολες βρηκα τον ερωτα στο σχολειο κ τον παντρευτηκα στο καπακι.
δεν ειναι ολα θεμα επιλογων- η ζωη δεν τα φερνει παντα οπως θα τα θελαμε...
Γιαυτο κ οι περισσοτερες γυναικες τεκνοποιουν πια σε ηλικια ανω των 30..γιαυτο κ ο μεσος ορος ζωης εχει ανεβει...γιαυτο και πολλα ακομη.
Απλα επειδη το θεμα ειναι παρα μα παρα πολυ λεπτο- καλο ειναι να μην γενικευουμε κ να μην ειμαστε απολυτοι γιατι οι παραμετροι ειναι τοσες πολλες που δεν μετριωνται ουτε στα 2 μου χερια..

βανια

βανια
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
koukida έγραψε:πολλες φορες ομως Βανια μου δεν ειναι θεμα επιλογης-
ζουμε στο σημερα- κ το σημερα απαιτει μια γυναικα για να σταθει στα ποδια της (αλλα κ οχι μονο γιαυτο) να σπουδασει- κ αυτο θελει χρονια- να αποκατασταθει επαγγελματικα(που αυτο κ αν θελει χρονια ετσι που ειναι η ζωη σημερα)
και το πιο βασικο που το πας? ανθρωπο για να κανεις οικογενεια εχεις βρει? ολοι ξερουμε οτι οι σχεσεις δεν ειναι ολες βρηκα τον ερωτα στο σχολειο κ τον παντρευτηκα στο καπακι.
δεν ειναι ολα θεμα επιλογων- η ζωη δεν τα φερνει παντα οπως θα τα θελαμε...
Γιαυτο κ οι περισσοτερες γυναικες τεκνοποιουν πια σε ηλικια ανω των 30..γιαυτο κ ο μεσος ορος ζωης εχει ανεβει...γιαυτο και πολλα ακομη.
Απλα επειδη το θεμα ειναι παρα μα παρα πολυ λεπτο- καλο ειναι να μην γενικευουμε κ να μην ειμαστε απολυτοι γιατι οι παραμετροι ειναι τοσες πολλες που δεν μετριωνται ουτε στα 2 μου χερια..
θα συμφωνήσω μαζί σου ότι πάντα υπάρχουν και οι αστάθμητοι παράγοντες πέρα απο το να βρεις το κατάλληλο κάνεις μια σχέση νομίζεις ότι είναι ο ιδανικός και μετά από 1-2 χρόνια σχέσης και συμβι]ίωσηξς βλέπεις ότι δεν μπορείς με το συγκεκριμένο να αντέξεις πόσο να κάνεις παιδιά; Και εγω στα 29 παντρεύτηκα επιλογή μου ηταν και αν δεν ηταν σοβαρά ο πατέρας μου θα πανντρευόμουν 1-2 χρόνια αργότερα θέλαμε οπικονομικά να ειμαστε οκει είπαμε να μην κάνουμε αμέσως παιδί θέλαμε να κάτσουμε λίγο μόνοι μας και 4 μήνες πριν το γάμο μαθαίνω ότι έχω καρκίνο πως να σκεφτώ εκέινη τη στιγμή οικογένεια; έπρεπε να αλλάξω όλα τα σχέδια και όλα όσα είχα προγραματισμένα να τα αφήσω στην άκρη έπρεπε να μιλήσω στον άνθρωπο που θα γινόταν ο συντροφος της ζωήσ μου ; Όλα ανατράπηκαν μέσα σε μια μέρα . Ο άνθρωπος αυτός στάθηκε δίπλα μου και μαζί ξέπερασαμε την ασθένεια απλά έπρεπε να περιμένω να μείνω έγκυος 3 χρόνια αυτό δεν ηταν επιλογή μας απλά έτυχε . Εγεινα μητερα στα 34 και ναι ηθελα δεύερο παιδάκι αλλά κάποιο πρόβλημα στο μεγάλο με έκανε να επιλέψω να είμαι δίπλα του μέχρι να το ξεπεράσει έτι τα χρονια πέρασαν και τωρα είμαι 40 σε αυτη τη φάση της ζωης μου δεν θα ήθελα συνηδειτά ένα παιδί αλλά αν καθόταν θα έδεινα και την ψυχή μου για αυτό.
Το δικό μου μότο είναι να μην μένουμε σε αυτά που θα μπορούσαμε να κάνουμε αλλά σε αυτά που ήδη έχουμε επιλέξει και παλεύουμε να πετύχουμε τους στόχους μας . Τη σημασία έχει αν μια γυναίκα γίνει μητέρα στα 20-25 30-35-40..... όλες ΜΗΤΕΡΕΣ ειμαστε και ζούμε την μεγαλύτερη ευτυχία

chicken

chicken
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Είχα απαντήσει και όταν είχε πρωτοδημοσιευτεί το topic Very Happy Very Happy
Τελικά αυτό που βλέπω είναι πως όλες συμφωνούμε. Δηλαδή μια γυναίκα είναι καλό να γίνει μητέρα μέχρι και τα 45 της. Μετά είναι δύσκολο να ανταπεξέλθει στις απαιτήσεις ενός νέου ανθρώπου.
Καλά δεν κατάλαβα?
Είπε καμία πως τα 30 είναι αργά?
Τα 60 είναι αργά για παιδί Very Happy Very Happy
Για εγγόνι είναι μια χαρά Very Happy Very Happy
Επίσης, δεν θέλουν όλες να γίνουν μάνες!!! Τιποτα το κακό δεν έχει το να επιλέξεις να βάλεις τον εαυτό σου σε προτεραιότητα αρκεί να το κάνεις συνηδιτοποιημένα και να μην κρύβεσαι πίσω απο το δαχτυλό σου Very Happy Very Happy

MANOU

MANOU
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Η αληθεια ειναι οτι αυτο το ερωτημα ειναι κατι που με απασχολει εμενα προσωπικα.Αισιως εγινα τις προαλλες 36 Μαιων και ο αντρας μου ειναι 45.Εχουμε ενα κοριτσακι που εκλεισε τα 10 και εχω χασει δυο μωρακια.
Θελω πολυ να κανω κι αλλο,αλλα νομιζω οτι εχουμε μεγαλωσει.
Κι εμενα οταν με εκαναν οι γονεις μου ηταν μεγαλοι σε ηλικια και θυμαμαι να νιωθω περιεργα που ο πατερας μου επρεπε να δουλευει ακομα,(ενω επρεπε να ειχε συνταξιοδοτηθει) γιατι εγω ειχα ακομη αναγκες.
Διαβαζοντας σας βεβαια απ'οτι καταλαβα πανω κατω ειστε θετικες στην ηλικια που ειμαι εγω,αλλα προβληματιζομαι.....

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
MANOU έγραψε:Η αληθεια ειναι οτι αυτο το ερωτημα ειναι κατι που με απασχολει εμενα προσωπικα.Αισιως εγινα τις προαλλες 36 Μαιων και ο αντρας μου ειναι 45.Εχουμε ενα κοριτσακι που εκλεισε τα 10 και εχω χασει δυο μωρακια.
Θελω πολυ να κανω κι αλλο,αλλα νομιζω οτι εχουμε μεγαλωσει.
Κι εμενα οταν με εκαναν οι γονεις μου ηταν μεγαλοι σε ηλικια και θυμαμαι να νιωθω περιεργα που ο πατερας μου επρεπε να δουλευει ακομα,(ενω επρεπε να ειχε συνταξιοδοτηθει) γιατι εγω ειχα ακομη αναγκες.
Διαβαζοντας σας βεβαια απ'οτι καταλαβα πανω κατω ειστε θετικες στην ηλικια που ειμαι εγω,αλλα προβληματιζομαι.....

Νομίζω το ότι γνώριζες ότι ο πατέρας σου ενώ είχε συνταξιοδοτηθεί δούλευε για τις ανάγκες σου σε γέμισε ενοχές και είναι αυτό που σε μπλοκάρει και τώρα. Οι γονείς σου ήθελαν και σε έκαναν. Εκτός λοιπόν από ευθύνες γέμισες την ζωή τους χαρά! Τα παιδιά πάνω από όλα είναι ευτυχία. Αν θέλεις ένα παιδάκι ακόμα να το κάνεις. Εξάλλου είσαι μόνο 36! Και αν δεν με πιστεύεις σκέψου όχι πόσο χρονών είσαι αλλά πόσο χρονών νιώθεις... Wink

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
MariaM έγραψε:
MANOU έγραψε:Η αληθεια ειναι οτι αυτο το ερωτημα ειναι κατι που με απασχολει εμενα προσωπικα.Αισιως εγινα τις προαλλες 36 Μαιων και ο αντρας μου ειναι 45.Εχουμε ενα κοριτσακι που εκλεισε τα 10 και εχω χασει δυο μωρακια.
Θελω πολυ να κανω κι αλλο,αλλα νομιζω οτι εχουμε μεγαλωσει.
Κι εμενα οταν με εκαναν οι γονεις μου ηταν μεγαλοι σε ηλικια και θυμαμαι να νιωθω περιεργα που ο πατερας μου επρεπε να δουλευει ακομα,(ενω επρεπε να ειχε συνταξιοδοτηθει) γιατι εγω ειχα ακομη αναγκες.
Διαβαζοντας σας βεβαια απ'οτι καταλαβα πανω κατω ειστε θετικες στην ηλικια που ειμαι εγω,αλλα προβληματιζομαι.....

Νομίζω το ότι γνώριζες ότι ο πατέρας σου ενώ είχε συνταξιοδοτηθεί δούλευε για τις ανάγκες σου σε γέμισε ενοχές και είναι αυτό που σε μπλοκάρει και τώρα. Οι γονείς σου ήθελαν και σε έκαναν. Εκτός λοιπόν από ευθύνες γέμισες την ζωή τους χαρά! Τα παιδιά πάνω από όλα είναι ευτυχία. Αν θέλεις ένα παιδάκι ακόμα να το κάνεις. Εξάλλου είσαι μόνο 36! Και αν δεν με πιστεύεις σκέψου όχι πόσο χρονών είσαι αλλά πόσο χρονών νιώθεις... Wink

συμφωνω και εγώ!!
γιατι να μην προσπαθησεις για αλλο ενα μωρακι αφου το θελεις...??δεν νομιζω πως εισαι μεγαλη...αντε με το καλό να έρθει σου εύχομαι!!!

βανια

βανια
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
bou-boukitsa έγραψε:
MariaM έγραψε:
MANOU έγραψε:Η αληθεια ειναι οτι αυτο το ερωτημα ειναι κατι που με απασχολει εμενα προσωπικα.Αισιως εγινα τις προαλλες 36 Μαιων και ο αντρας μου ειναι 45.Εχουμε ενα κοριτσακι που εκλεισε τα 10 και εχω χασει δυο μωρακια.
Θελω πολυ να κανω κι αλλο,αλλα νομιζω οτι εχουμε μεγαλωσει.
Κι εμενα οταν με εκαναν οι γονεις μου ηταν μεγαλοι σε ηλικια και θυμαμαι να νιωθω περιεργα που ο πατερας μου επρεπε να δουλευει ακομα,(ενω επρεπε να ειχε συνταξιοδοτηθει) γιατι εγω ειχα ακομη αναγκες.
Διαβαζοντας σας βεβαια απ'οτι καταλαβα πανω κατω ειστε θετικες στην ηλικια που ειμαι εγω,αλλα προβληματιζομαι.....
ανάγκες σου σε γέμισε ενοχές και είναι αυτό που σε μπλοκάρει και τώρα. Οι γονείς σου ήθελαν και σε έκαναν. Εκτός λοιπόν από ευθύνες γέμισες την ζωή τους χαρά! Τα παιδιά πάνω από όλα είναι ευτυχία. Αν θέλεις ένα παιδάκι ακόμα να το κάνεις. Εξάλλου είσαι μόνο 36! Και αν δεν με πιστεύεις σκέψου όχι πόσο χρονών είσαι αλλά πόσο χρονών νιώθεις... Wink

συμφωνω και εγ
γιατι να μην προσπαθησεις για αλλο ενα μωρακι αφου το θελεις...??δεν νομιζω πως εισαι μεγαλη...αντε με το καλό να έρθει σου εύχομαι!!!
36 είσαι όχι 46 να το βάλεις μπροστά . Λένε ότι οι γυναίκες που κάνουν πιο μεγάλες παιδιά ξανανιώνουν εγω έχω δει 3 τέτοιες περιπτώσεις οι δυο το απέκτησαν στα 42 και η άλλη καναν χρόνο μεγαλύτερη και όμως μια χαρά είναι η δύο έχουν άλλα 2 παιδιά ο μεγάλη της κόρη όταν εμεινε εγκυος ήταν 12 και ο μικρός της 10 και στην άλλη περίπτωση η μια 15 και η άλλη 12 και η άλλη ήταν 5 ο γιός της . Όλες όσες γουστάρετε να κάνετε ΒΟΥΡ ! Razz

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 7 από 10]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Invision forum με ForumGreek | Πολιτισμός | Childhood, Family | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις