Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
126 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 126 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 3 από 10]

MAROULOU

MAROULOU
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
cinderella έγραψε:ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΤΟ ΠΟΤΕ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΜΙΑ ΓΥΝΑΙΚΑ ΜΑΝΑ ΕΧΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΕ ΤΟ ΜΩΡΟ,ΠΟΥ ΘΑ ΦΕΡΕΙ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΚΑΤΑΡΧΗΝ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΙΔΙΑ.ΕΝΑ ΩΑΡΙΟ ΜΙΑΣ ΓΥΝΑΙΚΑΣ 24ΧΡ.ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΙΔΙΑ ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΜΕ ΤΟ ΩΑΡΙΟ ΜΙΑΣ 32ΑΡΑΣ,ΟΥΤΕ ΜΕ ΜΙΑΣ 40ΑΡΑΣ!ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΑΡΑ ΤΙ ΓΕΝΕΤΙΚΟ ΥΛΙΚΟ ΕΠΙΛΕΓΕΙΣ ΝΑ ΚΛΗΡΟΔΟΤΗΣΕΙΣ.ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ,ΕΙΝΑΙ ΕΥΚΟΛΟ ΚΑΙ ΥΛΟΠΟΙΗΣΙΜΟ.ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ.ΕΓΩ ΔΙΑΦΩΝΩ ΜΕ ΤΙΣ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΠΟΥ ΒΑΖΟΥΝ ΠΡΟΤΕΡΑΙΟΤΗΤΑ ΤΟΥΣ ΤΗΝ ΕΡΓΑΣΙΑ ΚΑΙ ΣΤΑ 40++ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΣΒΑΡΝΑ ΤΑ ΚΕΝΤΡΑ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗΣ ΓΙΑ ΤΕΧΝΗΤΗ ΓΟΝΙΜΟΠΟΙΗΣΗ.ΠΟΥ ΠΑΣ ΚΥΡΑ ΜΟΥ?ΤΟ ΜΩΡΟ ΤΟ ΡΩΤΗΣΕΣ,ΑΝ ΘΕΛΕΙ ΜΙΑ ΜΑΜΑ-ΓΙΑΓΙΑ? ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ, ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΤΕΡΗΣΕΙ ΑΠΟ ΚΑΝΕΝΑΝ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΣΤΗ ΜΗΤΡΟΤΗΤΑ. Respect

ΓΙΑΤΙ ΜΙΑ ΓΥΝΑΙΚΑ ΣΤΑ 40 ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΡΩΤΗΣΕΙ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝΤΙΚΟ ΠΑΙΔΙ ΤΗΣ ΑΝ ΘΑ ΘΕΛΕΙ ΜΙΑ ΜΑΜΑ "ΓΙΑΓΙΑ"; ΡΩΤΗΣΕ ΠΟΤΕ ΚΑΜΙΑ ΓΥΝΑΙΚΑ ΤΟ ΑΓΕΝΝΗΤΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΤΗΣ ΑΝ ΘΕΛΕΙ ΜΙΑ ΜΑΜΑ ΑΝΕΡΓΗ, ΠΑΧΙΑ, ΚΟΝΤΗ, ΜΕΛΑΧΡΟΙΝΗ, ΝΕΥΡΙΚΗ, ΚΑΤΑΘΛΙΠΤΙΚΗ; ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΩ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΚΑΝΟΥΝ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΟΤΑΝ ΝΙΩΣΟΥΝ ΤΗΝ ΑΝΑΓΚΗ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΓΟΝΕΙΣ, ΟΛΟΙ ΕΧΟΥΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ Ή ΕΛΑΤΤΩΜΑΤΑ ΚΑΙ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΤΟΥΣ. ΕΠΙΣΗΣ ΤΗ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΧΡΟΝΙΚΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΤΑΙ ΕΝΑ ΠΑΙΔΑΚΙ, ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΤΑΙ ΕΝΑΣ ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ. ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΕ ΤΗΣ ΣΑΡΑΝΤΑΧΡΟΝΗ ΜΑΜΑ ΜΠΟΡΕΙ ΜΟΝΟ ΝΑ ΠΕΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΜΕ ΕΦΕΡΕΣ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΚΑΙ ΜΕ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙΣ ΓΙΑΤΙ Η ΜΑΜΑ ΑΥΤΗ ΣΤΑ 25 ΤΗΣ ΘΑ ΕΙΧΕ ΚΑΝΕΙ ΕΝΑ ΑΛΛΟ ΠΑΙΔΑΚΙ... ΔΕ ΞΕΡΩ ΑΝ ΓΙΝΟΜΑΙ ΚΑΤΑΝΟΗΤΗ. ΟΤΑΝ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΥΘΥΝΗ ΝΑ ΦΕΡΕΙΣ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΕΝΑΝ ΑΝΘΡΩΠΟ Η ΣΥΝΕΙΔΗΤΗ ΕΠΙΛΟΓΗ ΚΑΙ Η ΑΝΑΛΗΨΗ ΤΗΣ ΕΥΘΥΝΗΣ ΑΥΤΗΣ ΕΙΝΑΙ ΑΞΙΕΠΑΙΝΗ ΤΟΣΟ ΣΤΑ 40 ΟΣΟ ΣΤΑ 60 ΚΑΙ ΣΤΑ 16. ΜΠΟΡΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΠΟΥ ΕΧΕΙ 60ΑΡΑ ΜΑΜΑ 10 ΧΡΟΝΩΝ ΝΑ ΜΕΙΝΕΙ ΟΡΦΑΝΟ, ΑΛΛΑ ΘΑ ΠΡΟΤΙΜΟΥΣΕ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΕΙ ΓΕΝΝΗΘΕΙ ΠΟΤΕ ΑΠΟ ΤΟ ΝΑ ΜΕΙΝΕΙ ΟΡΦΑΝΟ; Η ΤΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΤΗΣ 20ΧΡΟΝΗΣ ΞΕΡΕΙ ΟΤΙ Η ΜΑΜΑ ΤΟΥ ΘΑ ΖΗΣΕΙ ΜΕΧΡΙ ΤΑ 80;;;
ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΑΡΕΞΗΓΗΘΩ ΚΑΙ ΝΑ ΦΑΝΩ ΥΠΕΡ ΚΑΘΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗΣ, ΤΟΣΟ ΤΟΥ ΝΑ ΓΕΝΝΑΣ ΣΤΑ 16 ΟΣΟ ΚΑΙ ΣΤΑ 60 ΑΛΛΑ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΚΑΙ ΤΗ ΖΩΗ ΑΥΤΩΝ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ.

Maria S

Maria S
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
MariaM έγραψε:Εγώ εμπιστεύομαι την φύση σε αυτά τα θέματα. Δεν έχει σημασία η γνώμη μου. Αν μια γυναίκα μείνει έγκυος στα 40 έστω και με μη φυσικό τρόπο, εφόσον έχει περίοδο, δεν μου ακούγεται κακό. Όταν όμως άκουσα για μια γυναίκα 63 ετών που είχε καταψύξει ωάριά της στο παρελθόν και κατάφερε σε τόσο προχωρημένη ηλικία να φέρει στον κόσμο ένα κοριτσάκι... στεναχωρήθηκα! Θεώρησα ότι ήταν πολύ εγωιστική πράξη!

Και εγώ πρόσφατα έμαθα για μια κυρία 48 ετών που αγόρασε ωάριο και με τεχνιτή γονιμοποίηση έφερε στον κόσμο δίδυμα. Δεν θέλω να κρίνω, η μαμά μου είναι 53 και δύσκολα καταφέρνει να τα βγάλει πέρα με την μικρή μου. Μήπως σε κάποιες περιπτώσεις πρέπει να ακούμε την φύση; Αλλά όχι μόνο εμείς, μήπως και οι γιατροί μας; Μήπως θυσιάζουμε πράγματα στο βωμό του χρήματος;

Ευχαριστώ το Θεό που μου έδωσε τη δυνατότητα να γίνω μητέρα αλλά αν δεν μου είχε χαρίσει αυτό το δώρο θα επέλεγα να υιοθετήσω ένα αγγελούδι που θα είχε ανάγκη από απεριόριστη αγάπη.

Συμφωνώ, είναι εγωιστικό να σκεφτόμαστε μόνο τα θέλω μας. Ίσως η φύση ξέρει καλύτερα...

Ranou

Ranou
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Φίλες και Μανούλες του φορουμ ο λόγος για τον οποίο άνοιξα το θέμα είναι περισσότερο για να προβληματιστούμε και να ανταλλάξουμε απόψεις παρά να εκφράσω φόβους ως προς την ηλικία μου και το ενδεχόμενο να είμαι "μεγάλη" μαμά οπώς είθισται στην ιατρική να ονομάζονται οι άνω των 30 γυναίκες (τουλάχιστον παλαιότερα).Εν πάσει περιπτώσει το ζήτημα είναι ότι η σύγχρονη γυναίκα έρχεται αντιμέτωπη με αρκετές προκλήσεις που καλείται να θέσει σε ισσοροπία βάζοντας τις κατα την προσωπική της άποψη και την κοινωνική ενίοτε,προτεραιότητες.Διότι χωρίς να θέλω να γίνομαι εριστική τα κοινωνικά στερεότυπα(εξασφάλιση βιοποριστικών αναγκών) δυστηχώς η ευτυχώς μας θέτουν περιορισμούς και όσο και αν θέλω και μπορώ και πιστεύω και αντέχω να φέρω ένα παιδί στον κόσμο άλλο τόσο "οφείλω" να του εξασφαλίσω και τα απαραίτητα εφόδια απο τα στοιχειώδη εως και τα περαιτέρω, εί δυνατό πάντοτε.Σεβαστές όλες οι απόψείς και κατανοητές σύμφωνα με την εκάστοτε εκφράζουσα ωστόσο στην εποχή μας συναντά κανείς πλέον συχνότερα γυναίκες οι οποιες για διαφόρους λόγους η καθε μία λίγο πολύ ίδιους να τεκνοποιεί σε μεγαλύτερη απο τα πρότυπα ηλικία, υγιή παιδιά, καταρίπτοντας στατιστικές και στερεότυπα.Ποτέ δεν είναι μισοάδειο ή μισογεμάτο το ποτήρι πάντοτε και σε συνάρτηση με την τρέχουσα τεχνολογία την διαφορετικότητα των αναγκών εξελίσσεται και ο άνθρωπος και η γυναίκα εν γένει.

manoula_24xr

manoula_24xr
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Δεν θεωρώ όλες τις περιπτώσεις ίδιες για μένα μια γυναίκα γα να πει παντρεύομαι και δημιουργώ οικογένεια πρέπει να το έχει σκεφτει καλά και να έχει ωριμάσει οπότε δνε νομίζω μια κοπέλα κάτω των 25 να είναι ώριμη να έχει εμπειρίες και να μπορέσει να μπει σε αυτό που λέγετε οικογένεια -γάμος -παιδί . Σίγουρα υπάρχουν εξαιρέσεις αλλά συνήθως αυτές οι εξαιρέσεις είναι που οδηγούνται μετά απο ένα διαστημα στο διαζύγιο.

Συγνωμη,αλλα δν μπορεις να ξερεις αν ολες οσες παντρευτηκαν πριν τα 25 αν ειναι ωριμες η οχι.Επειδη κανεις οικογενεια στα 20 κ 22 δν σημαινει οτι ειναι πραξη ανωριμοτητας.Κ σιγουρα ποτε δν ξερεις τι εμπειριες κρυβει στο παρελθον του ο καθενας.Εγω παντρευτηκα στα 20,κ 21 ειχα οικογενεια.Τις εμπειριες που ειχα εγω στην ζωη μου,υπαρχουνε αλλες που ειναι 30 κ δν τις εχουνε.Δεν εχει νακανει με την ηλικια ο γαμος,αλλα με το κατα ποσο ειναι ωριμος ενας ανθρωπος,το διαζυγιο εχει να κανει με το πως δενει ενα ζευγαρι κ οχι επειδη παντρευτηκαν στα 20 η στα 30 η στα 40.Ολοι οι γαμοι εχουνε προβληματα σε οποιαδηποτε ηλικια κ να εχουνε παντρευτει.
Θεωρω πιο ανωριμο μια γυναικα στα 30 να κανει αμβλωση επειδη ακομα δν θελει παιδια η επειδη θεωρει οτι δν εχει ζησει,παρα μια στα 20 να το κρατησει κι να παρατησει τα παντα για να το μεγαλωσει.



Έχει επεξεργασθεί από τον/την manoula_24xr στις Τετ Μαρ 09, 2011 12:51 am, 1 φορά

manoula_24xr

manoula_24xr
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Maria S έγραψε:
MariaM έγραψε:Εγώ εμπιστεύομαι την φύση σε αυτά τα θέματα. Δεν έχει σημασία η γνώμη μου. Αν μια γυναίκα μείνει έγκυος στα 40 έστω και με μη φυσικό τρόπο, εφόσον έχει περίοδο, δεν μου ακούγεται κακό. Όταν όμως άκουσα για μια γυναίκα 63 ετών που είχε καταψύξει ωάριά της στο παρελθόν και κατάφερε σε τόσο προχωρημένη ηλικία να φέρει στον κόσμο ένα κοριτσάκι... στεναχωρήθηκα! Θεώρησα ότι ήταν πολύ εγωιστική πράξη!

Και εγώ πρόσφατα έμαθα για μια κυρία 48 ετών που αγόρασε ωάριο και με τεχνιτή γονιμοποίηση έφερε στον κόσμο δίδυμα. Δεν θέλω να κρίνω, η μαμά μου είναι 53 και δύσκολα καταφέρνει να τα βγάλει πέρα με την μικρή μου. Μήπως σε κάποιες περιπτώσεις πρέπει να ακούμε την φύση; Αλλά όχι μόνο εμείς, μήπως και οι γιατροί μας; Μήπως θυσιάζουμε πράγματα στο βωμό του χρήματος;

Ευχαριστώ το Θεό που μου έδωσε τη δυνατότητα να γίνω μητέρα αλλά αν δεν μου είχε χαρίσει αυτό το δώρο θα επέλεγα να υιοθετήσω ένα αγγελούδι που θα είχε ανάγκη από απεριόριστη αγάπη.

Συμφωνώ, είναι εγωιστικό να σκεφτόμαστε μόνο τα θέλω μας. Ίσως η φύση ξέρει καλύτερα...

Συμφωνω απολυτως.Απλα ειναι δυσκολο για οσες δν εχουν γινει μανουλες να καταθεσουνε τα οπλα.Αν κ πιστευω οτι ειναι πολυ οδυνηρο.

n@n@

n@n@
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Ένα τόσο λεπτό ζήτημα όπως είναι το πότε και πως θα αποκτήσει μια γυναίκα παιδί δε νομίζω πως είναι κάποιος σε θέση να το κρίνει.Από στιγμή που μια γυναίκα ποφασίζει να γίνει μανούλα μόνο αυτή ξέρει πόσο το θέλει και πόσο μπορεί και δε πεύτει λόγος σε κανέναν.Υπάρχουν γυναίκες παράλητες ή με σοβαρά προβλήματα υγείας που γεννάνε.Η ηλικία είναι το ζήτημα?Και στο κάτω κάτω ποιος μου λέει τι θα μου συμβεί εμένα αύριο είτε είμαι 20 είτε 40.Τα παιδιά μας δεν μεγαλώνουν μέσα σε ένα κλουβί με τη μαμά τους.Έχουν μπαμπά,θείους παππούδες και ένα σωρό ανθρώπους που τα αγαπάνε και θα είναι εκεί όταν χρειαστεί.Όσο για τις αντοχές και το χάσμα γεννεών τίποτα δεν είναι στάνταρ.Ας ανοίξουμε λίγο το μυαλλό μας και μη κολάμε σε στερεότυπα που έχουμε ακούσει από τη γιαγιά, τη μαμά και τη γειτόνησα.

GEODATOU

GEODATOU
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
ΛΟΓΙΚΑ ΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΕΧΕΙ Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΠΕΡΙΟΔΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΘΕΩΡΗΘΕΙ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΜΗΤΕΡΑ.ΕΓΩ ΕΚΑΝΑ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΜΟΥ ΠΑΙΔΙ ΣΤΑ 26.ΘΕΩΡΩ ΜΙΑ ΚΑΛΗ ΗΛΙΚΙΑ ΓΙΑ ΕΜΕΝΑ.ΕΙΧΑ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΟΥ.ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ ΠΟΥ ΕΙΜΑΣΤΑΝ ΜΑΖΙ ΗΔΗ 6 ΧΡΟΝΙΑ,ΟΠΟΤΕ ΔΕΝ ΜΕ ΣΤΑΜΑΤΟΥΣΕ ΚΑΤΙ ΣΤΟ ΝΑ ΚΑΝΩ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ.ΑΛΛΟΙ ΛΕΝΕ ΗΣΟΥΝ ΜΙΚΡΟΙ ΑΛΛΟΙ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑΝ ΠΙΟ ΜΙΚΡΟΙ ΠΑΙΔΙΑ ΟΤΙ ΑΡΓΗΣΑ.ΕΓΩ ΘΕΩΡΩ ΟΤΙ ΗΜΟΥΝ ΤΗΝ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΠΕΡΙΟΔΟ ΓΙΑ ΕΜΕΝΑ ΠΑΝΤΑ.ΟΠΟΤΕ ΔΕΝ ΘΑ ΚΑΤΑΚΡΙΝΩ ΑΝ ΜΙΑ ΓΥΝΑΙΚΑ ΝΙΩΣΕΙ ΕΤΟΙΜΗ ΣΤΑ 20 Ή ΣΤΑ 40.ΤΩΡΑ ΑΝ ΜΙΑ ΓΥΝΑΙΚΑ ΓΙΑ ΔΙΑΦΟΡΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΜΗΤΕΡΑ ΣΤΑ 50 ΠΑΛΙ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΘΕΩΡΗΣΩ ΕΓΩΪΣΤΙΚΟ ΓΙΑΤΙ Η ΙΔΕΑ ΤΗΣ ΜΗΤΡΟΤΗΤΑΣ ΔΕΝ ΑΛΛΑΖΕΙ ΟΣΟ ΧΡΟΝΩΝ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΣΑΙ.ΑΠΛΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΜΙΑ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΣΕ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΗΛΙΚΙΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΡΥΒΕΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΥΣ ΚΙΝΔΥΝΟΥΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΗ ΜΑΝΑ.

nopi30


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
manoula_24xr έγραψε:Δεν θεωρώ όλες τις περιπτώσεις ίδιες για μένα μια γυναίκα γα να πει παντρεύομαι και δημιουργώ οικογένεια πρέπει να το έχει σκεφτει καλά και να έχει ωριμάσει οπότε δνε νομίζω μια κοπέλα κάτω των 25 να είναι ώριμη να έχει εμπειρίες και να μπορέσει να μπει σε αυτό που λέγετε οικογένεια -γάμος -παιδί . Σίγουρα υπάρχουν εξαιρέσεις αλλά συνήθως αυτές οι εξαιρέσεις είναι που οδηγούνται μετά απο ένα διαστημα στο διαζύγιο.

Συγνωμη,αλλα δν μπορεις να ξερεις αν ολες οσες παντρευτηκαν πριν τα 25 αν ειναι ωριμες η οχι.Επειδη κανεις οικογενεια στα 20 κ 22 δν σημαινει οτι ειναι πραξη ανωριμοτητας.Κ σιγουρα ποτε δν ξερεις τι εμπειριες κρυβει στο παρελθον του ο καθενας.Εγω παντρευτηκα στα 20,κ 21 ειχα οικογενεια.Τις εμπειριες που ειχα εγω στην ζωη μου,υπαρχουνε αλλες που ειναι 30 κ δν τις εχουνε.Δεν εχει νακανει με την ηλικια ο γαμος,αλλα με το κατα ποσο ειναι ωριμος ενας ανθρωπος,το διαζυγιο εχει να κανει με το πως δενει ενα ζευγαρι κ οχι επειδη παντρευτηκαν στα 20 η στα 30 η στα 40.Ολοι οι γαμοι εχουνε προβληματα σε οποιαδηποτε ηλικια κ να εχουνε παντρευτει.
Θεωρω πιο ανωριμο μια γυναικα στα 30 να κανει αμβλωση επειδη ακομα δν θελει παιδια η επειδη θεωρει οτι δν εχει ζησει,παρα μια στα 20 να το κρατησει κι να παρατησει τα παντα για να το μεγαλωσει.



Μανουλα 24 συμφωνω απολυτα μαζι σου. Εγω ξερω πολλες κοπελες σαν εμενα που ειναι με τον αντρα τους απο το σχολειο και δεν εχουν χωρισει και ξερω και γυναικα 45 χρονων που παντρευτηκε σε αυτη την ωριμη ηλικια και εκανε παιδι και ο αντρας της αποδειχτεικε κλεφτης και απατεωνας και ναι, χωρισε. Αυτη η θεωρια "οσοι παντρευονται μικροι χωριζουν" για μενα ειναι απλα ενα παραμυθακι που μας ειπαν για να μην παντρευτουμε μικρες. Γιατι μου το ειπαν και σε μενα αυτο. Αλλα εγω εκανα αυτο που ηθελα και δεν το μετανιωσα.
Και επισης δεν υπαρχει μεγαλυτερη και σημαντικοτερη εμπειρια απο το να κανεις ενα παιδι. Απο τη στιγμη που εκανα το παιδι ωριμασα, ανελλαβα ευθυνες. Μεχρι πριν τι ευθυνες ειχα; Τι μασκαρα θα αγορασω και ποτε θα αγορασω το τελευταιο τευχος του κοσμοπολιταν. Εργασιακα ναι, ειχα ευθυνες, αλλα η ευθυνη του μεγαλωνω ενα πλασμα δεν συγκρινεται με καμια ευθυνη. Και αυτη την εμπειρια δεν μπορεις να την εχεις απο πριν και καμια αλλη εμπειρια δεν μπορει να σε προετοιμασει γι' αυτην....
Οσες κοπελες καναν το δευτερο μετα τα 30 σαφως και το απολαυσαν καλυτερα, γιατι ηξεραν...τι τους περιμενει... Υπάρχει όριο ηλικίας στη μητρότητα? - Σελίδα 3 612298
Και προς Θεου δεν εννοω οτι αυτες που καναν το πρωτο μετα τα 30 δεν το απολαυσαν. Απλα γι' αυτες ηταν η πρωτη φορα και σιγουρα αλλιως ειναι οταν δεν ξερεις τι να περιμενεις.

Οσο για το γαμο, για μενα γαμος ειναι η ενωση δυο ανθρωπων ενωπιων Θεου και ανθρωπων. Ολα τα αλλα για μενα ειναι θεωριες. Οι σχεσεις δοκιμαζονται καθε μερα, το οτι σημερα ειμαι καλα με τον αντρα μου δεν σημαινει οτι θα ειμαι για παντα. Οι ανθρωποι μεγαλωνουν, εξελησονται και οι σχεσεις θελουν καθημερινη δουλεια.
Συγνωμη αλλα οταν ημουν 24 δεν ενιωθα καθολου μικρη, ισως γιατι κι εγω οπως και αλλες κοπελες, αναγκαστηκα να δουλεψω απο μικρη και αυτο με εκανε να νιωθω αρκετα μεγαλη. Δεν εχει λοιπον σημασια η ηλικια αλλα το τι εχει ζησει ο καθενας μας. Γνωριζω κοπελια 24 χρονων η οποια ειναι ακομη παιδι.Και ειναι παιδι γιατι δεν εχει αναλαβει ευθυνες, δεν εχει αγχος για το αν θα πληρωθει η ΔΕΗ και ναι ξενυχταει και βγαινει χωρις να αγχωνεται για τα λεφτα και μπορει να εχει παει και με 20 αντρες.Και; Αυτο ειναι εμπειρια; Απο ολα αυτα ωριμαζει ο ανθρωπος;
Εγω νομιζα οτι και απο τα ζορια μαθαινουμε τη ζωη.
Αυτη η κοπελα ΔΕΝ ειναι για να κανει οικογενεια.
Εγω στα 24 μου ζουσα ηδη μονη μου και οχι ως φοιτητρια, δουλευα και νοικιαζα σπιτι. Και αν ηθελα να βγω εβγαινα, κι αν ηθελα να παω διακοπες πηγαινα. Βασιζομενη σε μενα. Η ιδια ηλικια διαφορετικες ζωες. Ειναι απλα τα πραγματα λοιπον δεν ειναι ολοι οι ανθρωποι ιδιοι στα 24 τους χρονια. Μην κρινουμε λοιπον "εξ ιδιων τα αλλοτρια" και αυτο ισχυει και για μενα.

Τελικα ημαστε των ακρων, παλια στα 25 ησουν γεροντοκορη αν δεν παντρευοσουν και σημερα εισαι μικρη. Αλλαξαν οι εποχες, στροφη 180 μοιρων...

ΑΓΑΠΗ@

ΑΓΑΠΗ@
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Η ΜΑΜΑ ΜΟΥ ΓΕΝΝΗΣΕ ΤΗΝ ΑΔΕΡΦΗ ΜΟΥ ΣΤΑ 38 ΤΗΣ!!! ΕΓΩ ΗΜΟΥΝ 18 ΚΑΙ ΜΠΟΡΕΣΑ ΝΑ ΖΗΣΩ ΑΥΤΗ ΤΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ!!!
ΕΚΤΩΣ ΤΟΥ ΟΤΙ ΑΝΑΖΩΟΓΟΝΗΘΗΚΕ Η ΙΔΙΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΗΤΑΝ ΤΟ ΩΡΑΙΟΤΕΡΟ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑ ΠΟΥ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΖΗΣΩ!!! ΒΟΗΘΗΣΑ ΠΟΛΥ ΣΤΟ ΜΕΓΑΛΩΜΑ ΤΗΣ, ΤΟΣΟ ΠΟΥ ΕΝΟΙΩΘΑ ΜΑΝΑ ΤΗΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΔΕΡΦΗ!!!
ΗΘΕΛΑ ΑΠΟ ΜΙΚΡΗ ΝΑ ΚΑΝΩ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΕΠΕΙΔΗ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΖΗΣΑ ΜΕ ΤΗ ΜΙΚΡΗ ΑΔΕΡΦΗ ΜΟΥ. ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΗΤΑΝ ΟΤΙ Η ΣΧΕΣΗ ΤΩΝ ΓΟΝΙΩΝ ΜΟΥ ΔΕΝ ΗΤΑΝ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ......
ΓΙ ΑΥΤΟ ΚΙ ΕΓΩ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΨΑΞΙΜΟ, ΜΕ ΜΠΟΤΑ ΚΑΙ ΚΑΡΑΜΠΙΝΑ ΒΡΗΚΑ ΤΟ ΘΥΡΑΜΑ ΜΟΥ, ΤΟΝ ΑΝΤΡΟΥΛΗ ΜΟΥ ΣΤΑ 27 ΚΑΙ ΣΤΑ 28 ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΚΑΝΑΜΕ ΤΗ ΜΙΚΡΟΥΛΑ ΜΑΣ!!!
ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΤΑ 4Ο ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΠΑΙΔΑΚΙ ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΕΙΧΑ ΤΟΝ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΑΝΤΡΑ ΓΙΑ ΠΑΤΕΡΑ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ ΜΟΥ....
Η ΜΑΜΑ ΜΟΥ ΤΩΡΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΑ 51 ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΣΤΑ ΝΤΟΥΖΕΝΙΑ ΤΗΣ, ΤΗ ΜΙΚΡΗ ΜΟΥ ΤΗΝ ΚΡΑΤΑΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ Κ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ!!!
ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΧΩ ΣΥΜΠΕΡΑΝΕΙ ΕΓΩ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ Η ΜΗΤΡΟΤΗΤΑ ΜΕ ΤΗΝ ΗΛΙΚΙΑ ΑΛΛΑ ΜΕ ΤΟΝ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ, ΤΗΝ ΑΝΤΟΧΗ ΚΑΙ ΤΟ ΤΙ ΑΝΑΖΗΤΑΕΙ ΜΙΑ ΓΥΝΑΙΚΑ ΑΠΟ ΤΗ ΖΩΗ ΤΗΣ!!!
ΚΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΝΕ ΜΕΡΙΚΕΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟ ΕΝΑ ΠΑΙΔΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΜΑΝΑ ΜΕΓΑΛΗ(ΓΙΑΓΙΑ) ΓΙΑ ΕΜΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΗ ΚΑΤΙΝΙΑ!!!! ΚΙ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΣΤΕΝΟΧΩΡΗΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΑΛΛΟ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ Η ΚΑΙ ΚΑΠΟΥ ΑΛΛΟΥ ΓΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ, ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΔΕ ΦΤΑΙΝΕ ΑΥΤΑ ΑΛΛΑ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΤΟΥΣ ΠΟΥ ΚΟΥΤΣΟΜΠΟΛΕΥΟΥΝ ΜΠΡΟΣΤΑ ΤΟΥΣ!!!!

Ευάκι

Ευάκι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
εγω προσωπικα παντρευτηκα στα 22 γεννησα τον μεγαλο στα 23 και την μικρη στα 26!το τριτο θα ειναι μετα τα 30 κι αυτο οχι γιατι μετανιωσα για κατι αλλα γιατι ειχα αρκετα θεματα με την μικρη μου και λεω να μας δωσω ολους λιγο χρονο να χαρουμε το παιδι τωρα που ολα ειναι καλα με ξεγνοιασια!
η μαμα μου γεννησε την μικρη της στα 42!κι αυτη συνειδητα!εξαλλου εχει 6 παιδια!απο εκει και περα συμφωνω με την αγαπη σχετικα με το ποσο αναζωογοννημενη νιωθει η μανα μου κτλ αλλα εχω μια ενσταση σχετικα με το θεμα!νομιζω οτι καλα ειναι μεχρι τα 45-50 το πολυ γιατι μετα οι περισσοτερες πιθανοτητες ειναι στα 20 του το παιδι να ειναι ορφανο...κι αν η μανα ειναι 50 ο πατερας θα ειναι ακομη πιο μεγαλος και μετα ποιος θα στηριξει αυτο το παιδι?και δεν εννοω οικονομικα αλλα συναισθηματικα και ψυχολογικα!γιατι ποια μανα ρε παιδια θα ασχοληθει με μια κορη φοιτητρια που ψαχνεται γενικοτερα αν ειναι 70 χρονων και την μια την πονα το νεφρο της την αλλη βγαζει την χολη της την τριτη παει για τεστ κοπωσεως κοκ???????? Shocked Shocked Shocked ενα παιδι δεν ειναι το παιχνιδακι στα χερια μιας 60χρονης που θα παιζει οσο ειναι αυτο μικρο και αυτη στα καλα της και οταν αυτο μπει στην εφηβεια κι αυτη με το ενα ποδι στον ταφο αρχισει να ασχολειται με γιατρους,με ποια συναισθηση ευθυνης φερνει αυτη η γυναικα το παιδι στον κοσμο???

Maria S

Maria S
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
[quote="manoula_24xr"][quote="Maria S"]
MariaM έγραψε:

Συμφωνω απολυτως.Απλα ειναι δυσκολο για οσες δν εχουν γινει μανουλες να καταθεσουνε τα οπλα.Αν κ πιστευω οτι ειναι πολυ οδυνηρο.

Τίποτα δεν είναι εύκολο σε αυτήν την ζωή. Και η επιλογή συντρόφου είναι δύσκολη για πολλούς ανθρώπους.

Η κάθε περίπτωση είναι μοναδική. Άλλο να προσπαθείς και να μην έρχεται και άλλο να ξυπνήσεις μια μέρα μετά τα 45 να ανακαλύψεις ότι δεν έχεις πιά ωάρια και να πείς 'και τώρα; θα μείνω άτεκνη;' Αυτό νομίζω ότι είναι πολύ εγωιστικό.

Αν δεν είχε ηλικία η μητρότητα τότε θα είχαμε εμμηνόπαυση;;;

AKa


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Maria S έγραψε:Και η επιλογή συντρόφου είναι δύσκολη για πολλούς ανθρώπους.

Καλώς σας βρήκα. Smile

Σε αυτή την πρόταση συνοψίζεται όλο το νόημα.

Το ότι εγώ είμαι 29 και δεν έχω κάνει ακόμα παιδί, δεν σημαίνει ότι το κάνω επίτηδες επειδή θέλω να ζήσω την ζωή μου. Αλλά έχετε σκεφτεί κάποιες από εσάς ότι μερικές ίσως να μην είχαμε την "τύχη" να βρούμε τον άνθρωπό μας!?

Μακάρι να τον είχα βρει στα 25 μου και τώρα να ήμουν ήδη μαμά. Ίσως έκανα κι εγώ λάθος επιλογές. Σε καμία περίπτωση όμως δεν μετανιώνω για αυτές, γιατί από τα λάθη μου έμαθα και τώρα ξέρω πώς πρέπει να είναι κάποιος για να γίνει πατέρας των παιδιών μου.

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι πρέπει να είμαστε ελαστικές με κάποιες γυναίκες που καθυστέρησαν να τεκνοποιήσουν γιατί δεν είναι πάντα αποτέλεσμα επιλογών τους. Είναι και το "τυχερό" που λέμε. Smile

Αυτά, ελπίζω να μην προσέβαλα καμία κοπέλα! Είμαι και καινούρια και θα με πάρετε με τις ντομάτες! Smile


manoula_24xr

manoula_24xr
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Ευάκι έγραψε:εγω προσωπικα παντρευτηκα στα 22 γεννησα τον μεγαλο στα 23 και την μικρη στα 26!το τριτο θα ειναι μετα τα 30 κι αυτο οχι γιατι μετανιωσα για κατι αλλα γιατι ειχα αρκετα θεματα με την μικρη μου και λεω να μας δωσω ολους λιγο χρονο να χαρουμε το παιδι τωρα που ολα ειναι καλα με ξεγνοιασια!
η μαμα μου γεννησε την μικρη της στα 42!κι αυτη συνειδητα!εξαλλου εχει 6 παιδια!απο εκει και περα συμφωνω με την αγαπη σχετικα με το ποσο αναζωογοννημενη νιωθει η μανα μου κτλ αλλα εχω μια ενσταση σχετικα με το θεμα!νομιζω οτι καλα ειναι μεχρι τα 45-50 το πολυ γιατι μετα οι περισσοτερες πιθανοτητες ειναι στα 20 του το παιδι να ειναι ορφανο...κι αν η μανα ειναι 50 ο πατερας θα ειναι ακομη πιο μεγαλος και μετα ποιος θα στηριξει αυτο το παιδι?και δεν εννοω οικονομικα αλλα συναισθηματικα και ψυχολογικα!γιατι ποια μανα ρε παιδια θα ασχοληθει με μια κορη φοιτητρια που ψαχνεται γενικοτερα αν ειναι 70 χρονων και την μια την πονα το νεφρο της την αλλη βγαζει την χολη της την τριτη παει για τεστ κοπωσεως κοκ???????? Shocked Shocked Shocked ενα παιδι δεν ειναι το παιχνιδακι στα χερια μιας 60χρονης που θα παιζει οσο ειναι αυτο μικρο και αυτη στα καλα της και οταν αυτο μπει στην εφηβεια κι αυτη με το ενα ποδι στον ταφο αρχισει να ασχολειται με γιατρους,με ποια συναισθηση ευθυνης φερνει αυτη η γυναικα το παιδι στον κοσμο???


Ευακι τριγυριζες στις σκεψεις μου??????
Συμφωνω απολυτως ομως.Ο πατερας μου εκανε την αδερφη μου στα 35 και τα υπολοιπα μετα τα 40.Στα 50+ που εμεινε ανεργος και δν εβρισκε δουλεια,δν εκατσε να παλεψει για τα παιδια του,παρα προτιμησε την ευκολη λυση του να αφησει 4 μικρα παιδια να βιωσουνε εναν θανατο με ασχημο τροπο.Αυτοκτονησε.Μας παρατησε γτ εκεινος δν μπορουσε να αναλαβει τις ευθυνες του και τα αφησε ολα στην μανα μου,δουλευε απο τις 9-9 το βραδυ για να μην μας λειψει τπτ.
Βεβαια εμεις μιλαμε για μητροτητα,αλλα οπως ειπε κ καποια αλλη μανουλα,αν η ηλικια δν εχει μητροτητα,τοτε γτ μετα τα 40 ξεκιναει η εμμηνοπαυση?Λογω εγωισμου σιγουρα,γτ αυτη η πραξη αφορα μια απεγνωσμενη γυναικα που θελει να νιωσει την χαρα της μητροτητας...Μεχρι τα 35-40 καλα ειναι να αποκτας παιδια.Ο παππους μου ειναι 78 κ εχει δισεγγονο,κι η πεθερα μου η συγχωρεμενη πεθανε 74 πριν 3χρ κ ειχεμονο εγγονια,Δν ειναι ωραιο να βλεπεις την εξελιξη της ζωης κι να μπορεις να εισαι μερος της,γτ στην τελικη μετα απο καριερες εξαλλη ζωη και οτι κανουμε στα 50-60-70 τι μενει?Η οικογενεια.Αυτη ειναι η ουσια της ζωης

manoula_24xr

manoula_24xr
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
AKa έγραψε:
Maria S έγραψε:Και η επιλογή συντρόφου είναι δύσκολη για πολλούς ανθρώπους.

Καλώς σας βρήκα. Smile

Σε αυτή την πρόταση συνοψίζεται όλο το νόημα.

Το ότι εγώ είμαι 29 και δεν έχω κάνει ακόμα παιδί, δεν σημαίνει ότι το κάνω επίτηδες επειδή θέλω να ζήσω την ζωή μου. Αλλά έχετε σκεφτεί κάποιες από εσάς ότι μερικές ίσως να μην είχαμε την "τύχη" να βρούμε τον άνθρωπό μας!?

Μακάρι να τον είχα βρει στα 25 μου και τώρα να ήμουν ήδη μαμά. Ίσως έκανα κι εγώ λάθος επιλογές. Σε καμία περίπτωση όμως δεν μετανιώνω για αυτές, γιατί από τα λάθη μου έμαθα και τώρα ξέρω πώς πρέπει να είναι κάποιος για να γίνει πατέρας των παιδιών μου.

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι πρέπει να είμαστε ελαστικές με κάποιες γυναίκες που καθυστέρησαν να τεκνοποιήσουν γιατί δεν είναι πάντα αποτέλεσμα επιλογών τους. Είναι και το "τυχερό" που λέμε. Smile

Αυτά, ελπίζω να μην προσέβαλα καμία κοπέλα! Είμαι και καινούρια και θα με πάρετε με τις ντομάτες! Smile



Ε ναι εχεις κκ συ δικιο,εγω προσωπικα μιλαω για τον γενικοτερο πληθυσμο,σιγουρα υπαρχουνε εξαιρεσεις στον κανονα.

egewrgala

egewrgala
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
[quote="manoula_24xr"][quote="AKa"]
Maria S έγραψε:Και η επιλογή συντρόφου είναι δύσκολη για πολλούς ανθρώπους.

Καλώς σας βρήκα. Smile

Σε αυτή την πρόταση συνοψίζεται όλο το νόημα.

Το ότι εγώ είμαι 29 και δεν έχω κάνει ακόμα παιδί, δεν σημαίνει ότι το κάνω επίτηδες επειδή θέλω να ζήσω την ζωή μου. Αλλά έχετε σκεφτεί κάποιες από εσάς ότι μερικές ίσως να μην είχαμε την "τύχη" να βρούμε τον άνθρωπό μας!?

Μακάρι να τον είχα βρει στα 25 μου και τώρα να ήμουν ήδη μαμά. Ίσως έκανα κι εγώ λάθος επιλογές. Σε καμία περίπτωση όμως δεν μετανιώνω για αυτές, γιατί από τα λάθη μου έμαθα και τώρα ξέρω πώς πρέπει να είναι κάποιος για να γίνει πατέρας των παιδιών μου.

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι πρέπει να είμαστε ελαστικές με κάποιες γυναίκες που καθυστέρησαν να τεκνοποιήσουν γιατί δεν είναι πάντα αποτέλεσμα επιλογών τους. Είναι και το "τυχερό" που λέμε. Smile

Αυτά, ελπίζω να μην προσέβαλα καμία κοπέλα! Είμαι και καινούρια και θα με πάρετε με τις ντομάτες! Smile


ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΡΙΝΟΥΜΕ ΓΙΑ ΝΑΜΗΝ ΚΡΙΘΟΥΜΕ ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ 31 ΕΧΩ ΔΥΟ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΕΧΩ ΦΙΛΕΣ ΠΟΥ ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΑΓΧΟΣ ΤΟ ΘΕΜΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΤΕΚΝΟΠΟΙΗΣΗ ΜΕΧΡΙ ΤΑ 30 Η 40 Η 45 ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΗΣ ΜΙΑ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΜΕ ΒΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΥΣΤΕΡΑ ΝΑ ΦΕΡΕΙΣ ΣΕ ΑΥΤΗ ΝΕΑ ΜΕΛΗ ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΔΕΝ ΤΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΟΥΤΕ ΓΙΑ ΛΕΖΑΝΤΑ ΟΥΤΕ ΓΙΑ ΤΟ ΠΡΕΠΕΙ ΤΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΟΤΑΝ ΝΙΩΣΟΥΜΕ ΟΤΙ ΘΕΛΟΥΜΕ ΕΝΑ ΠΑΙΔΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΑΛΛΟ ΜΑΣ ΜΙΣΟ

AKa


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
[quote="egewrgala"][quote="manoula_24xr"]
AKa έγραψε:
Maria S έγραψε:Και η επιλογή συντρόφου είναι δύσκολη για πολλούς ανθρώπους.

Καλώς σας βρήκα. Smile

Σε αυτή την πρόταση συνοψίζεται όλο το νόημα.

Το ότι εγώ είμαι 29 και δεν έχω κάνει ακόμα παιδί, δεν σημαίνει ότι το κάνω επίτηδες επειδή θέλω να ζήσω την ζωή μου. Αλλά έχετε σκεφτεί κάποιες από εσάς ότι μερικές ίσως να μην είχαμε την "τύχη" να βρούμε τον άνθρωπό μας!?

Μακάρι να τον είχα βρει στα 25 μου και τώρα να ήμουν ήδη μαμά. Ίσως έκανα κι εγώ λάθος επιλογές. Σε καμία περίπτωση όμως δεν μετανιώνω για αυτές, γιατί από τα λάθη μου έμαθα και τώρα ξέρω πώς πρέπει να είναι κάποιος για να γίνει πατέρας των παιδιών μου.

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι πρέπει να είμαστε ελαστικές με κάποιες γυναίκες που καθυστέρησαν να τεκνοποιήσουν γιατί δεν είναι πάντα αποτέλεσμα επιλογών τους. Είναι και το "τυχερό" που λέμε. Smile

Αυτά, ελπίζω να μην προσέβαλα καμία κοπέλα! Είμαι και καινούρια και θα με πάρετε με τις ντομάτες! Smile


ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΡΙΝΟΥΜΕ ΓΙΑ ΝΑΜΗΝ ΚΡΙΘΟΥΜΕ ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ 31 ΕΧΩ ΔΥΟ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΕΧΩ ΦΙΛΕΣ ΠΟΥ ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΑΓΧΟΣ ΤΟ ΘΕΜΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΤΕΚΝΟΠΟΙΗΣΗ ΜΕΧΡΙ ΤΑ 30 Η 40 Η 45 ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΗΣ ΜΙΑ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΜΕ ΒΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΥΣΤΕΡΑ ΝΑ ΦΕΡΕΙΣ ΣΕ ΑΥΤΗ ΝΕΑ ΜΕΛΗ ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΔΕΝ ΤΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΟΥΤΕ ΓΙΑ ΛΕΖΑΝΤΑ ΟΥΤΕ ΓΙΑ ΤΟ ΠΡΕΠΕΙ ΤΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΟΤΑΝ ΝΙΩΣΟΥΜΕ ΟΤΙ ΘΕΛΟΥΜΕ ΕΝΑ ΠΑΙΔΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΑΛΛΟ ΜΑΣ ΜΙΣΟ

Συμφωνώ! Αν εγώ όμως δεν βρω ποτέ το άλλο μου μισό, τι γίνεται!?

67Σημαντικό! ΑΝ ΔΕΝ ΒΡΕΙΣ Τετ Μαρ 09, 2011 7:00 am

egewrgala

egewrgala
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
[quote="AKa"][quote="egewrgala"]
manoula_24xr έγραψε:
AKa έγραψε:
Maria S έγραψε:Και η επιλογή συντρόφου είναι δύσκολη για πολλούς ανθρώπους.

Καλώς σας βρήκα. Smile

Σε αυτή την πρόταση συνοψίζεται όλο το νόημα.

Το ότι εγώ είμαι 29 και δεν έχω κάνει ακόμα παιδί, δεν σημαίνει ότι το κάνω επίτηδες επειδή θέλω να ζήσω την ζωή μου. Αλλά έχετε σκεφτεί κάποιες από εσάς ότι μερικές ίσως να μην είχαμε την "τύχη" να βρούμε τον άνθρωπό μας!?

Μακάρι να τον είχα βρει στα 25 μου και τώρα να ήμουν ήδη μαμά. Ίσως έκανα κι εγώ λάθος επιλογές. Σε καμία περίπτωση όμως δεν μετανιώνω για αυτές, γιατί από τα λάθη μου έμαθα και τώρα ξέρω πώς πρέπει να είναι κάποιος για να γίνει πατέρας των παιδιών μου.

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι πρέπει να είμαστε ελαστικές με κάποιες γυναίκες που καθυστέρησαν να τεκνοποιήσουν γιατί δεν είναι πάντα αποτέλεσμα επιλογών τους. Είναι και το "τυχερό" που λέμε. Smile

Αυτά, ελπίζω να μην προσέβαλα καμία κοπέλα! Είμαι και καινούρια και θα με πάρετε με τις ντομάτες! Smile


ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΡΙΝΟΥΜΕ ΓΙΑ ΝΑΜΗΝ ΚΡΙΘΟΥΜΕ ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ 31 ΕΧΩ ΔΥΟ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΕΧΩ ΦΙΛΕΣ ΠΟΥ ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΑΓΧΟΣ ΤΟ ΘΕΜΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΤΕΚΝΟΠΟΙΗΣΗ ΜΕΧΡΙ ΤΑ 30 Η 40 Η 45 ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΗΣ ΜΙΑ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΜΕ ΒΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΥΣΤΕΡΑ ΝΑ ΦΕΡΕΙΣ ΣΕ ΑΥΤΗ ΝΕΑ ΜΕΛΗ ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΔΕΝ ΤΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΟΥΤΕ ΓΙΑ ΛΕΖΑΝΤΑ ΟΥΤΕ ΓΙΑ ΤΟ ΠΡΕΠΕΙ ΤΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΟΤΑΝ ΝΙΩΣΟΥΜΕ ΟΤΙ ΘΕΛΟΥΜΕ ΕΝΑ ΠΑΙΔΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΑΛΛΟ ΜΑΣ ΜΙΣΟ

Συμφωνώ! Αν εγώ όμως δεν βρω ποτέ το άλλο μου μισό, τι γίνεται!?
ΑΝ ΔΕΝ ΤΟ ΒΡΕΙΣ ΣΙΓΟΥΡΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΕΠΙΛΟΓΗ ΣΟΥ ΚΑΙ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΕΠΙΛΟΓΕΣ ΜΑΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΤΑ ΥΠΕΡ ΚΑΙ ΤΑ ΚΑΤΑ

AKa


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
[quote="egewrgala"][quote="AKa"]
egewrgala έγραψε:
manoula_24xr έγραψε:
AKa έγραψε:
Maria S έγραψε:Και η επιλογή συντρόφου είναι δύσκολη για πολλούς ανθρώπους.

Καλώς σας βρήκα. Smile

Σε αυτή την πρόταση συνοψίζεται όλο το νόημα.

Το ότι εγώ είμαι 29 και δεν έχω κάνει ακόμα παιδί, δεν σημαίνει ότι το κάνω επίτηδες επειδή θέλω να ζήσω την ζωή μου. Αλλά έχετε σκεφτεί κάποιες από εσάς ότι μερικές ίσως να μην είχαμε την "τύχη" να βρούμε τον άνθρωπό μας!?

Μακάρι να τον είχα βρει στα 25 μου και τώρα να ήμουν ήδη μαμά. Ίσως έκανα κι εγώ λάθος επιλογές. Σε καμία περίπτωση όμως δεν μετανιώνω για αυτές, γιατί από τα λάθη μου έμαθα και τώρα ξέρω πώς πρέπει να είναι κάποιος για να γίνει πατέρας των παιδιών μου.

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι πρέπει να είμαστε ελαστικές με κάποιες γυναίκες που καθυστέρησαν να τεκνοποιήσουν γιατί δεν είναι πάντα αποτέλεσμα επιλογών τους. Είναι και το "τυχερό" που λέμε. Smile

Αυτά, ελπίζω να μην προσέβαλα καμία κοπέλα! Είμαι και καινούρια και θα με πάρετε με τις ντομάτες! Smile


ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΡΙΝΟΥΜΕ ΓΙΑ ΝΑΜΗΝ ΚΡΙΘΟΥΜΕ ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ 31 ΕΧΩ ΔΥΟ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΕΧΩ ΦΙΛΕΣ ΠΟΥ ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΑΓΧΟΣ ΤΟ ΘΕΜΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΤΕΚΝΟΠΟΙΗΣΗ ΜΕΧΡΙ ΤΑ 30 Η 40 Η 45 ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΗΣ ΜΙΑ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΜΕ ΒΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΥΣΤΕΡΑ ΝΑ ΦΕΡΕΙΣ ΣΕ ΑΥΤΗ ΝΕΑ ΜΕΛΗ ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΔΕΝ ΤΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΟΥΤΕ ΓΙΑ ΛΕΖΑΝΤΑ ΟΥΤΕ ΓΙΑ ΤΟ ΠΡΕΠΕΙ ΤΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΟΤΑΝ ΝΙΩΣΟΥΜΕ ΟΤΙ ΘΕΛΟΥΜΕ ΕΝΑ ΠΑΙΔΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΑΛΛΟ ΜΑΣ ΜΙΣΟ

Συμφωνώ! Αν εγώ όμως δεν βρω ποτέ το άλλο μου μισό, τι γίνεται!?
ΑΝ ΔΕΝ ΤΟ ΒΡΕΙΣ ΣΙΓΟΥΡΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΕΠΙΛΟΓΗ ΣΟΥ ΚΑΙ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΕΠΙΛΟΓΕΣ ΜΑΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΤΑ ΥΠΕΡ ΚΑΙ ΤΑ ΚΑΤΑ

Δεν είναι απαραίτητο ότι θα είναι από επιλογή μου, εκτός κι αν εννοείς ότι θα πρέπει να συμβιβαστώ προκειμένου να μην "μείνω στο ράφι".

ΑΓΑΠΗ@

ΑΓΑΠΗ@
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!


Συμφωνώ! Αν εγώ όμως δεν βρω ποτέ το άλλο μου μισό, τι γίνεται!?[/quote] ΑΝ ΔΕΝ ΤΟ ΒΡΕΙΣ ΣΙΓΟΥΡΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΕΠΙΛΟΓΗ ΣΟΥ ΚΑΙ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΕΠΙΛΟΓΕΣ ΜΑΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΤΑ ΥΠΕΡ ΚΑΙ ΤΑ ΚΑΤΑ[/quote]

Δεν είναι απαραίτητο ότι θα είναι από επιλογή μου, εκτός κι αν εννοείς ότι θα πρέπει να συμβιβαστώ προκειμένου να μην "μείνω στο ράφι".[/quote]

Ο ΣΥΜΒΙΒΑΣΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟΣ ΔΕ ΤΟ ΣΥΖΗΤΩ!!! ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΝΑΝ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΛΛΟ.
ΤΟ ΠΟΤΕ ΘΑ ΒΡΟΥΜΕ ΤΟ ΤΥΧΕΡΟ ΜΑΣ, ΤΟ ΑΛΛΟ ΜΑΣ ΜΙΣΟ ΔΕ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΤΟ ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ ΔΥΣΤΥΧΩΣ. ΤΟ ΜΟΝΟ ΣΙΓΟΥΡΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΟΤΑΝ ΤΟ ΒΡΟΥΜΕ ΤΟ ΑΝΤΙΛΑΜΒΑΝΟΜΑΣΤΕ ΑΜΕΣΩΣ ΚΑΙ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΑ ΑΔΥΝΑΤΑ ΔΥΝΑΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗ ΤΟ ΧΑΣΟΥΜΕ Wink
ΕΝΑ ΔΙΑΣΤΗΜΑ, ΠΟΛΥ ΠΡΙΝ ΓΝΩΡΙΣΩ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ ΕΙΧΑ ΑΓΑΝΑΚΤΗΣΕΙ Κ ΕΛΕΓΑ ΟΤΙ ΘΑ ΚΑΝΩ ΠΑΙΔΙ ΜΟΝΗ ΜΟΥ. ΤΟ ΕΙΧΑ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙ Κ ΣΤΗ ΜΑΜΑ ΜΟΥ....ΦΑΝΤΑΣΟΥ ΜΕΧΡΙ ΕΚΕΙ ΕΦΤΑΣΑ ΩΡΙΜΗ ΗΜΟΥΝ ΑΛΛΑ ΟΠΩΣ Κ ΝΑ ΧΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ 2 ΓΟΝΕΙΣ ΕΙΤΕ ΕΙΝΑΙ ΜΑΖΙ ΕΙΤΕ ΕΙΝΑΙ ΧΩΡΙΣΜΕΝΟΙ.
ΕΤΣΙ ΠΕΡΙΜΕΝΑ ΚΑΙ ΠΕΡΙΜΕΝΑ ΜΕΧΡΙ ΠΟΥ ΣΕ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΤΑ ΕΚΑΝΑ ΟΛΑ ΜΑΖΙ ΓΝΩΡΙΣΑ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ, ΕΜΕΙΝΑ ΕΓΚΥΟΣ, ΠΑΝΤΡΕΥΤΗΚΑ, ΜΕΤΑ ΒΑΦΤΙΣΑ, ΜΕΤΑ ΞΑΝΑΠΑΝΤΡΕΥΤΗΚΑ, ΤΩΡΑ ΠΑΜΕ ΓΙΑ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΚΑΙ ΠΡΩΤΑ Ο ΘΕΟΣ ΣΤΑ 35 ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΠΟΛΥ ΝΑ ΚΑΝΩ Κ ΕΝΑ ΤΡΙΤΟ ΠΑΙΔΑΚΙ Very Happy

ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΣΤΙΣ ΕΛΕΥΘΕΡΕΣ ΚΑΙ ΚΑΛΟ ΤΥΧΕΡΟ ΝΑ ΕΧΟΥΝΕ Very Happy

μαμαμια

μαμαμια
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
ΕΜΕΝΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΟΙ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΟΛΟΚΛΗΡΩΝΟΝΤΕ ΜΟΝΟ ΟΤΑΝ ΓΥΝΟΥΝ ΜΑΜΑΔΕΣ.ΟΤΑΝ ΒΙΩΣΟΥΝ ΓΙΑ ΤΑ ΚΑΛΑ ΜΙΑ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΓΕΝΝΑ ΚΟΚ..ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΔΕΝ ΓΙΝΟΝΤΕ ΟΥΤΕ ΜΕ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΟΥΤΕ ΜΕ ΧΡΟΝΟΔΙΑΓΡΑΜΜΑ.ΑΝ ΘΕΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΑΚΟΜΑ Κ ΜΟΝΗ ΣΟΥ ΤΗΝ ΚΑΝΕΙΣ ΧΩΡΙΣ ΓΑΜΟ ΧΩΡΙΣ ΤΙΠΟΤΑ ΠΟΥ ΛΕΕΙ Ο ΛΟΓΟΣ.ΟΡΙΟ ΗΛΙΚΑΣ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΓΩ ΗΘΕΛΑ ΠΑΙΔΙ ΑΠΟ ΤΑ 16 ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΟ ΕΚΑΝΑ ΤΩΡΑ ΣΤΑ 30.ΔΕΧΟΜΑΙ ΛΟΙΠΟΝ ΟΤΙ ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΒΡΕΙ ΤΟΝ ΚΑΤΑΛΗΛΟ ΟΚ ΘΑ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙΣ..ΑΝ ΟΜΩΣ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΤΟΝ ΒΡΕΙΣ::ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΣΤΟ ΕΚΑΤΟΜΥΡΙΟ ΔΕΝ ΔΕΧΟΜΑΙ ΟΤΙ Η ΚΑΡΙΕΡΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ.ΜΕΤΑ ΤΙ ΘΑ ΘΑΥΜΑΖΕΙΣ::ΤΑ ΩΡΑΙΑ ΠΡΟΤΖΕΚΤ:ΓΙΑΤΙ ΟΙ ΥΠΟΛΟΙΠΕΣ ΘΑ ΘΑΥΜΑΖΟΥΝ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥΣ!!!!!!!!!!ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ Η ΜΕΓΑΛΗ ΠΡΟΚΛΗΣΗ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΠΙΣΤΕΥΩ ΣΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΜΙΑΣ ΓΥΝΑΙΚΑΣ.ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΜΑΝΑ ΣΩΣΤΗ ΚΑΙ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΗΣ....ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ!!!!!ΕΥΧΑΡΗΣΤΩ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΔΙΝΕΤΕ Κ ΜΕΝΑ Η ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΝΑ ΕΚΦΡΑΣΤΩ Wink

EIRHNH75

EIRHNH75
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
AKa έγραψε:
Maria S έγραψε:Και η επιλογή συντρόφου είναι δύσκολη για πολλούς ανθρώπους.

Καλώς σας βρήκα. Smile

Σε αυτή την πρόταση συνοψίζεται όλο το νόημα.

Το ότι εγώ είμαι 29 και δεν έχω κάνει ακόμα παιδί, δεν σημαίνει ότι το κάνω επίτηδες επειδή θέλω να ζήσω την ζωή μου. Αλλά έχετε σκεφτεί κάποιες από εσάς ότι μερικές ίσως να μην είχαμε την "τύχη" να βρούμε τον άνθρωπό μας!?

Μακάρι να τον είχα βρει στα 25 μου και τώρα να ήμουν ήδη μαμά. Ίσως έκανα κι εγώ λάθος επιλογές. Σε καμία περίπτωση όμως δεν μετανιώνω για αυτές, γιατί από τα λάθη μου έμαθα και τώρα ξέρω πώς πρέπει να είναι κάποιος για να γίνει πατέρας των παιδιών μου.

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι πρέπει να είμαστε ελαστικές με κάποιες γυναίκες που καθυστέρησαν να τεκνοποιήσουν γιατί δεν είναι πάντα αποτέλεσμα επιλογών τους. Είναι και το "τυχερό" που λέμε. Smile

Αυτά, ελπίζω να μην προσέβαλα καμία κοπέλα! Είμαι και καινούρια και θα με πάρετε με τις ντομάτες! Smile


Μια χαρά τα λες! Άλλες αργούν να βρούν το σωστό σύντροφο, σε άλλες δεν έρχεται αμέσως η εγκυμοσύνη. Εγώ παντρεύτηκα στα 29. Έμεινα, όμως, έγκυος στα 34. Κι ενώ έλεγα ότι στα 36 θα είχα τρία- πάντα μου άρεσαν τα παιδάκια!- τελικά έχω ένα -γερό να 'ναι το μαναράκι μου! Θέλω να μου προκείψει κι ένα δεύτερο, δε με φοβίζει η ηλικία. Για μένα τα καλά μόλις άρχισαν! Υπάρχει όριο ηλικίας στη μητρότητα? - Σελίδα 3 536304

AKa


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
ΑΓΑΠΗ@ έγραψε:
Ο ΣΥΜΒΙΒΑΣΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟΣ ΔΕ ΤΟ ΣΥΖΗΤΩ!!! ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΝΑΝ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΛΛΟ.
ΤΟ ΠΟΤΕ ΘΑ ΒΡΟΥΜΕ ΤΟ ΤΥΧΕΡΟ ΜΑΣ, ΤΟ ΑΛΛΟ ΜΑΣ ΜΙΣΟ ΔΕ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΤΟ ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ ΔΥΣΤΥΧΩΣ. ΤΟ ΜΟΝΟ ΣΙΓΟΥΡΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΟΤΑΝ ΤΟ ΒΡΟΥΜΕ ΤΟ ΑΝΤΙΛΑΜΒΑΝΟΜΑΣΤΕ ΑΜΕΣΩΣ ΚΑΙ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΑ ΑΔΥΝΑΤΑ ΔΥΝΑΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗ ΤΟ ΧΑΣΟΥΜΕ Wink
ΕΝΑ ΔΙΑΣΤΗΜΑ, ΠΟΛΥ ΠΡΙΝ ΓΝΩΡΙΣΩ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ ΕΙΧΑ ΑΓΑΝΑΚΤΗΣΕΙ Κ ΕΛΕΓΑ ΟΤΙ ΘΑ ΚΑΝΩ ΠΑΙΔΙ ΜΟΝΗ ΜΟΥ. ΤΟ ΕΙΧΑ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙ Κ ΣΤΗ ΜΑΜΑ ΜΟΥ....ΦΑΝΤΑΣΟΥ ΜΕΧΡΙ ΕΚΕΙ ΕΦΤΑΣΑ ΩΡΙΜΗ ΗΜΟΥΝ ΑΛΛΑ ΟΠΩΣ Κ ΝΑ ΧΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ 2 ΓΟΝΕΙΣ ΕΙΤΕ ΕΙΝΑΙ ΜΑΖΙ ΕΙΤΕ ΕΙΝΑΙ ΧΩΡΙΣΜΕΝΟΙ.
ΕΤΣΙ ΠΕΡΙΜΕΝΑ ΚΑΙ ΠΕΡΙΜΕΝΑ ΜΕΧΡΙ ΠΟΥ ΣΕ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΤΑ ΕΚΑΝΑ ΟΛΑ ΜΑΖΙ ΓΝΩΡΙΣΑ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ, ΕΜΕΙΝΑ ΕΓΚΥΟΣ, ΠΑΝΤΡΕΥΤΗΚΑ, ΜΕΤΑ ΒΑΦΤΙΣΑ, ΜΕΤΑ ΞΑΝΑΠΑΝΤΡΕΥΤΗΚΑ, ΤΩΡΑ ΠΑΜΕ ΓΙΑ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΚΑΙ ΠΡΩΤΑ Ο ΘΕΟΣ ΣΤΑ 35 ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΠΟΛΥ ΝΑ ΚΑΝΩ Κ ΕΝΑ ΤΡΙΤΟ ΠΑΙΔΑΚΙ Very Happy

ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΣΤΙΣ ΕΛΕΥΘΕΡΕΣ ΚΑΙ ΚΑΛΟ ΤΥΧΕΡΟ ΝΑ ΕΧΟΥΝΕ Very Happy

Μα αν βρω το άλλο μου μισό, εννοείται πως θα κάνω συμβιβασμούς! Απλά δεν θέλω να συμβιβαστώ με την ιδέα του ότι θα παντρευτώ κάποιον απλά για να μην μείνω στο ράφι! Αυτό εννοούσα!

Πάντως η ιστορία σου με χαροποιεί ιδιαίτερα! Τι να κάνω! Υπομονή μέχρι να τον βρω! Ουφ!

AKa


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
EIRHNH75 έγραψε:
Μια χαρά τα λες! Άλλες αργούν να βρούν το σωστό σύντροφο, σε άλλες δεν έρχεται αμέσως η εγκυμοσύνη. Εγώ παντρεύτηκα στα 29. Έμεινα, όμως, έγκυος στα 34. Κι ενώ έλεγα ότι στα 36 θα είχα τρία- πάντα μου άρεσαν τα παιδάκια!- τελικά έχω ένα -γερό να 'ναι το μαναράκι μου! Θέλω να μου προκείψει κι ένα δεύτερο, δε με φοβίζει η ηλικία. Για μένα τα καλά μόλις άρχισαν! Υπάρχει όριο ηλικίας στη μητρότητα? - Σελίδα 3 536304

Να σου ζήσει το νινί και με το καλό να έρθει και το δεύτερο αφού το θες!

Maria S

Maria S
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
AKa έγραψε:
Maria S έγραψε:Και η επιλογή συντρόφου είναι δύσκολη για πολλούς ανθρώπους.

Καλώς σας βρήκα. Smile

Σε αυτή την πρόταση συνοψίζεται όλο το νόημα.

Το ότι εγώ είμαι 29 και δεν έχω κάνει ακόμα παιδί, δεν σημαίνει ότι το κάνω επίτηδες επειδή θέλω να ζήσω την ζωή μου. Αλλά έχετε σκεφτεί κάποιες από εσάς ότι μερικές ίσως να μην είχαμε την "τύχη" να βρούμε τον άνθρωπό μας!?

Μακάρι να τον είχα βρει στα 25 μου και τώρα να ήμουν ήδη μαμά. Ίσως έκανα κι εγώ λάθος επιλογές. Σε καμία περίπτωση όμως δεν μετανιώνω για αυτές, γιατί από τα λάθη μου έμαθα και τώρα ξέρω πώς πρέπει να είναι κάποιος για να γίνει πατέρας των παιδιών μου.

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι πρέπει να είμαστε ελαστικές με κάποιες γυναίκες που καθυστέρησαν να τεκνοποιήσουν γιατί δεν είναι πάντα αποτέλεσμα επιλογών τους. Είναι και το "τυχερό" που λέμε. Smile

Αυτά, ελπίζω να μην προσέβαλα καμία κοπέλα! Είμαι και καινούρια και θα με πάρετε με τις ντομάτες! Smile



Φυσικά και είναι τυχερό είναι συνδιασμός τύχης και συγχρονισμού. Αν δεν είναι και οι δύο έτοιμοι για γάμο και οικογένεια δεν φτάνει μόνο η τύχη.


Maria S

Maria S
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
AKa έγραψε:

Μα αν βρω το άλλο μου μισό, εννοείται πως θα κάνω συμβιβασμούς! Απλά δεν θέλω να συμβιβαστώ με την ιδέα του ότι θα παντρευτώ κάποιον απλά για να μην μείνω στο ράφι! Αυτό εννοούσα!

Πάντως η ιστορία σου με χαροποιεί ιδιαίτερα! Τι να κάνω! Υπομονή μέχρι να τον βρω! Ουφ!

Χμμ... ο κουμπάρος μας (νονός της κορούλας μας) είναι ελεύθερος, σε ηλικία που θέλει να βρεί το άλλο του μισό.

Λες να βοηθήσουμε οι μανούλες εδώ για καμιά 'τυχαία' γνωριμία;;;

Δεν πιστεύω στα προξενιά, μπορεί αυτή που θεωρώ εγώ ιδιανική για τον φίλο μου να μην του κάνει και η γυναίκα που θα τον κάνει πραγματικά ευτυχισμένο να είναι το αντίθετο απο ότι πίστευα. Αλλά στηρίζω πολύ τις γνωριμίες γιατί κακά τα ψέματα η κατάσταση έτσι όπως έχει γίνει με την οικονομία, τις κακές ειδήσεις για το μέλλον κλπ έχουν κάνει τον κόσμο να κλειστεί στα σπίτια, να φοβάται να γνωρίσει κόσμο. Και απο οσο βλέπω ή απο φίλο φίλου θα γνωριστείς τελικά ή λόγω δουλειάς.

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 3 από 10]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις