Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
140 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 140 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 10 από 10]

florentiab

florentiab
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
zoyzoynitsa moy έγραψε:καλημερα κοριτσια εγω ξερω οτι και στις δυο περιπτωσεις ποτε δεν ξερεις εαν ενα μωρο γεννηθει καλα και φυσικα γινονται και στις δυο περιπτωσεις εξετασεις...απλα οταν εισαι σε μεγαλη ηλικια κανεις υποχρωτικα τιν αμιοπαρακεντηση..ετσι με ενημερωσε ο γιατρος μουκαιφυσικα μην ξεχναμε ολες η εξετασεις δειχνουν ποσοστα ποτε δεν εισαι συγουρη για κατι.


δεν είναι απαραίτητη η αμνιοπαρακέντηση σε καμία ηλικία. είναι επιλογή της γυναίκας αν θα την κάνει. φίλη κολλητή που έμεινε έγκυος στα 40 από εξωσωματική δεν την έκανε γιατί δεν ήθελε να το διακινδυνεύσει. εξάλλου και οι πρώτες εξετάσεις της είχαν βγει πολύ καλές.

zoyzoynitsa moy

zoyzoynitsa moy
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
ναι ξεχασα να τονισω οτι και φυσικα ειναι αποφαση τις εγκυου καισ εμενα εδειξε χαμηλα ποσοστα για συνδρομο νταουμ ενω ειμαι 25 ετων μου ειπι οτι η εξετασεις μου εδειχνα 40 ετων λεω για τις φυσιολογικες τιμες καθε ηλικιας και αρνηθηκα να κανω αμιοπαρακεντηση,αλλα και μικρη και μεγαλη να εισαι ιδιες εξετασεις κανεις

miki2009

miki2009
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
ΕΓΩ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΜΕΙΝΑ ΕΓΚΥΟΣ ΜΕ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ ΚΑΙ ΜΕ ΠΡΟΕΜΦΥΤΕΥΤΙΚΟ ΕΛΕΓΧΟ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΕΚΑΝΑ ΤΗΝ ΑΦΧΕΝΙΚΗ ΔΙΑΦΑΝΙΑ ΚΑΙ ΕΝΩ ΗΤΑΝ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΚΑΙ Η ΕΞΕΤΑΣΗ ΑΙΜΑΤΟΣ ΚΑΛΗ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΠΟΥ ΕΚΑΝΕ ΤΗΝ ΑΦΧΕΝΙΚΗ ΕΠΕΜΕΝΕ ΝΑ ΚΑΝΩ ΑΜΝΙΟΠΕΡΑΚΕΝΤΙΑΗ ΕΠΕΙΔΗ ΗΜΟΥΝ 43 Very Happy ΕΓΩ ΒΕΒΑΙΑ ΔΕΝ ΕΚΑΝΑ ΚΑΙ ΔΟΞΑ ΤΟ ΘΕΟ Ο ΜΙΚΡΟΥΛΗΣ ΜΟΥ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ ΥΓΙΗΣ Υπάρχει όριο ηλικίας στη μητρότητα? - Σελίδα 10 215994

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Σκεφτομουν τωρα οτι υπαρχει κ αλλος παραγοντας που οδηγει πολλους να κανουν παιδια μετα τα 30,ο οικονομικος παραγοντας. Συνηθως γυρω στα 30 εχουμε "παρει σειρα" με την δουλεια μας (τα παλια τα χρονια ετσι?γιτι τωρα μας πηρε κ μας σηωσε...) κ ειναι πιο ευκολο να προγραμματησεις να κανεις παιδι.

florentiab

florentiab
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
litsakos έγραψε:Σκεφτομουν τωρα οτι υπαρχει κ αλλος παραγοντας που οδηγει πολλους να κανουν παιδια μετα τα 30,ο οικονομικος παραγοντας. Συνηθως γυρω στα 30 εχουμε "παρει σειρα" με την δουλεια μας (τα παλια τα χρονια ετσι?γιτι τωρα μας πηρε κ μας σηωσε...) κ ειναι πιο ευκολο να προγραμματησεις να κανεις παιδι.


για μένα το οικονομικό ήταν ένας πολύ σημαντικός παράγοντας για να αποφασίσω το πότε θα κάνω παιδί.
στα 25 δεν μπορούσα καλά καλά να συντηρίσω τον εαυτό μου, πόσο μάλλον ένα παιδί.

Λεμονάκι

Λεμονάκι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
και εγώ θα ήθελα να κάνω ακόμα και αύριο αν γινόταν εξωσωματική αλλά λόγο οικονομικών παίρνει παράταση το όνειρο.
28 ήμουν και έφτασα 31 Rolling Eyes

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Λεμονακι αυτο το οικονομικο μας κολλαει τις περισσοτερες.Θα ηθελα ενα τριτο παιδι,αλλα ....ηθελα γυρω στα 35 να κανω κ αλλο παιδακι,τι να πω?Ισως πιο μετα να ειναι καλυτερα (που δεν θα ειναι...αλλ οσο ζει ελπιζει κανεις)

florentiab

florentiab
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Λεμονάκι έγραψε:και εγώ θα ήθελα να κάνω ακόμα και αύριο αν γινόταν εξωσωματική αλλά λόγο οικονομικών παίρνει παράταση το όνειρο.
28 ήμουν και έφτασα 31 Rolling Eyes


εννοείς οτι δεν υπάρχουν λεφτά για εξωσωματική ή για να κάνετε γενικά παιδάκι;
γιατί το ΙΚΑ καλύπτει μέχρι 3 εξωσωματικές από όσο γνωρίζω και αν την κάνεις πχ στο Αλεξάνδρα πληρώνεις πολύ λίγα χρήματα επιπλέον

zoyzoynitsa moy

zoyzoynitsa moy
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
KORITSIA GIA NA KATALABW EAN KANEIS EXWSOMATIKH TI ENNOEOTE KALYPTEI TO IKA?

maryloo

maryloo
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Γνώμη μου είναι πως μια γυναίκα είναι ικανή και άξια να γίνει μάνα όποτε εκείνη το θελήσει και νιώσει έτοιμη! Οπότε είτε 20 είναι είτε 40 θα είναι εξίσου μια καλή μαμά και θα αγαπάει το παιδί της.
Υπάρχει όμως και η άλλη πλευρά... αυτή του παιδιού.

Εμένα με έκανε η μαμά μου όταν ήταν 35 και ο πατέρας μου 40. Τα αδέρφια μου είχαν γεννηθεί 13 και 12 χρόνια αντίστοιχα, πριν από εμένα.
Ντρέπομαι που το λέω αλλά μικρή ένιωθα άσχημα που είχα τόοοοσο μεγάλους γονείς. Επίσης ενώ έχω 2 αδέρφια νιώθω σαν μοναχοπαίδι.... όταν ήμουν στην ηλικία των 5-6 ετών που μπορούσα να παίξω πλέον συνειδητά και να έχω την ανάγκη μιας παιδικής συντροφιάς, τότε τα αδέρφια μου σπούδαζαν.... μετά παντρεύτηκαν οπότε ήμουν πάντα μόνη μου....
Στην εφηβεία μου ήταν πολύ δύσκολα τα πράγματα γιατί το χάσμα γενεών ήταν τεράστιο.... πολύ παλαιών αρχών οι δικοί μου και δεν έζησα όπως ήθελα να ζήσω ούτε έκανα πράγματα που ήθελα να κάνω...

Όνειρο ζωής μου ήταν να παντρευτώ μικρή και στα 25 μου να έχω ήδη παιδί.... όμως δεν μπορούμε να προσχεδιάζουμε την ζωή μας....
Μανούλα έγινα 28,5 χρονών και τώρα στα 30,5 θα έρθει και το 2ο παιδάκι μου στη ζωή! Δεν νιώθω μεγάλη αλλά ακόμα και τώρα προβληματίζομαι αν θα μπορώ να "καταλάβω" και να "ακολουθήσω" τα παιδιά μου στην κάθε φάση της ζωής τους που θα περνάνε.
Ίσως είμαι επηρεασμένη από την δική μου ζωή και γ'ι αυτό να έχω αυτήν την άποψη η οποία βέβαια δεν σημαίνει πως είναι και η σωστή έτσι;

Είναι και αυτή η καταραμένη αρρώστια που δεν ξέρεις από που και πότε θα σου έρθει (φτου φτου), που πλέον είναι και η αιτία για τους περισσότερους θανάτους και δυστυχώς ο μέσος όρος ζωής του ανθρώπου έχει κατέβει παααρα πολύ... Τώρα πια την κουβέντα "πέθανε από γεράματα" την ακούμε όλο και πιο σπάνια....
Τον μπαμπά μου τον έχασα από καρκίνο 1 μήνα πριν γεννήσω και δεν πρόλαβε να δει ένα εγγονάκι από εμένα που τόσο πολύ λαχταρούσε και έκανε τόσα όνειρα....! Sad

florentiab

florentiab
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
zoyzoynitsa moy έγραψε:KORITSIA GIA NA KATALABW EAN KANEIS EXWSOMATIKH TI ENNOEOTE KALYPTEI TO IKA?


το ΙΚΑ καλύπτει τα φάρμακα που είναι πολύ ακριβά. πιο συγκεκριμένα δεν ξέρω.
το μόνο που ξέρω από τις κολλητές μου είναι οτι μπορούσαν να κάνουν 3 εξωσωματικές με το ΙΚΑ στο Αλεξάνδρα και να μην πληρώσουν σχεδόν τίποτα

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 10 από 10]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

phpBB2 forum με ForumGreek | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις