Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
128 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 128 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 8 από 10]

dimitra37

dimitra37
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Αντε καλε 36 χρονων εισαι εγω ειμαι 38 και εγκυος στο πρωτο εκτος αν νοιωθες 46 εγω παντως νιωθω, σκεφτομαι σαν 28!!!!!! Εχεις πολυ μελλον ακομη, τωρα αρχιζουν τα καλυτερα.

http://www.worldjamboree.gr

MANOU

MANOU
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Κοριτσια καλημερα,δεν ξερετε ποσο καλα με κανατε να νιωσω με τα λογια σας και την αμεση ανταποκριση σας.
Η αληθεια ειναι πως οχι και εγω αισθανομαι μικροτερη,ισως αυτο που με προβληματιζε ηταν οτι ο αντρας μου εχει μεγαλωσει,αλλα αφου το θελει κι εκεινος πολυ,θα την κανουμε την προσπαθεια.
Εξαλλου νομιζω κι εγω οτι θα με αναννεωσει,μου εχει λειψει αφανταστα αυτη η μαγικη μυρωδια των μωρων....
Και παλι ευχαριστω πολυ να ειστε καλα και να χαιρεστε τα παιδακια σας.

tsipita!!


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Εγώ πιστεύω ότι η μητρότητα είναι αναφέρετο δικαίωμα της κάθε γυναίκας όμως παρόλα αυτά θα πρέπει να υπάρχουν και κάποια όρια. Δηλαδή το να γίνεται μια γυναίκα μητέρα για πρώτη φορά στα 50+ μου φαίνεται λίγο υπερβολικό και ίσως λίγο άδικο για το παιδάκι που γεννιέται..

manoulita-fraoulita

manoulita-fraoulita
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
ποιος μπορει να πει οτι εσυ αποφασιζεις ποτε θα γινεις γονιος....?γνωριζω περιπτωση που προσπαθει απο τα 30 να τεκνοποιησει και δεν μπορει τωρα ειναι 41 και παρολες τις εξωσοματικες δεν γινεται συλληψη ...δεν υπαρχει πιο λυπηρο για μια γυναικα να θελει να φερει στον κοσμο ενα παιδακι και να μην μπορει....εγινα μαμα στα 19 αρκετα μικρη και ανικανη για τα σημερινα δεδομενα ...αλλα ολοι ανθρωποι ζουν και μεγαλωνουν διαφορετικα αρα η ωριμοτητα ειναι κατι που σιγα σιγα σε κανει να εξελισεσαι ....και την αποκατας με τα χρονια απο τις καταστασεις που περνας...το πρωτο παιδακι μου δεν ετυχε ηταν δωρο θεου για μενα...ομολογω οτι δεν το περιμενα ...οταν μια χειρουργικη επεμβση στα 16,5 με εβγαλε οτι εχω ενα 30% να κανω παιδια στο μελλον παρολο λοιπον και με την αντισσυληψη εγω εμεινα εγγυος στην μικρη μου πριγκηπισσα ...πριν 10 μηνες φεραμε στο κοσμο και το δευτερο παιδακι μας και παλι μικρη σε ηλικια ξερετε ποσο καιρο καναμε για να αποκτησουμε τον μικρο μασ πριγκηπα ενα ετος προσπαθουσαμε ....δεν ξερω αν εινα θεμα ηλικιας αλλα ειμαι ευγνωμων στον θεο που εχω αποκτησει τα παιδια μου ...εστω και σε αυτη την ηλικια παλευω και μαχομαι και θα μαχομαι για να γινουν 2 καλοι ανθρωποι.....σας φιλω...!

RANIAASIKIDOY

RANIAASIKIDOY
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
ΟΡΙΟ ΗΛΙΚΕΙΑΣ ΥΠΟΤΙΘΕΤΕ ΕΙΝΑΙ ΤΑ 35! ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟ ΙΑΤΡΙΚΑ
ΓΙΑΤΙ ΟΤΑΝ ΕΙΣΑΙ ΣΕ ΜΕΓΑΛΗ ΗΛΙΚΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΣΕΝΑ ΟΛΑ ΠΙΟ ΔΥΣΚΟΛΑ ΚΑΙ ΔΙΑΤΡΕΧΕςΙΣ ΠΟΛΛΟΥΣ ΚΙΝΔΥΝΟΥΣ ΣΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ.ΚΑΙ ΕΣΥ ΚΑΙ ΤΟ ΕΜΒΡΥΟ! ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΟΤΑΝ ΕΙΣΑΙ ΣΕ ΠΙΟ ΜΙΚΡΗ ΗΛΙΚΕΙΑ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ. ΑΠΟ ΚΕΙ ΚΑΙ ΠΕΡΑ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΤΑΚΡΙΝΩ ΓΙΑΤΙ ΟΠΩΣ ΛΕΤΕ ΚΑΙ ΕΣΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΕ ΠΑΝΤΑ ΟΤΑΝ ΤΟ ΘΕΛΟΥΜΕ! ΜΠΟΡΕΙ ΕΣΥ ΝΑ ΤΟ ΘΕΣ ΑΛΛΑ ΝΑ ΜΗ ΓΙΝΕΤΕ ΚΑΙ ΝΑ ΣΟΥ ΤΥΧΕΙ ΠΙΟ ΜΕΓΑΛΗ!ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΔΗΛΑΔΗ? ΝΑ ΣΟΥ ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΝΑ ΣΕ ΚΡΙΝΟΥΜΕ ΠΟΥ ΕΚΑΝΕΣ Η ΘΑ ΚΑΝΕΙΣ ΠΑΙΔΙ ΜΕΓΑΛΗ? ΑΛΛΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΘΕΛΕΙ ΧΡΟΝΟ ΜΕ ΘΕΡΑΠΕΙΕΣ ΚΤΛ.ΧΡΗΜΑΤΑ,ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΒΡΗΚΕ ΤΟ ΚΑΤΑΛΛΗΛΟ ΑΤΟΜΟ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΠΑΙΔΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΣΑΙ ΚΑΝ ΠΑΝΤΡΕΜΕΝΗ ΜΕΧΡΙ ΕΚΕΙΝΗ ΤΗΝ ΗΛΙΚΕΙΑ. ΟΤΑΝ ΓΙΝΟΥΝ ΟΛΑ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ. ΒΕΒΑΙΑ Η ΕΠΙΣΤΗΜΗ ΕΧΕΙ ΠΡΟΧΩΡΗΣΕΙ ΚΑΙ ΠΟΛΛΕΣ ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΜΕΓΑΛΕΣ ΚΑΝΟΥΝ ΠΑΙΔΑΚΙΑ. ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΚΟ. ΑΠΛΑ ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΒΑΖΟΥΜΕ ΣΑΝ ΣΤΟΧΟ ΟΤΑΝ ΕΧΟΥΜΕ ΤΗΝ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΠΙΟ ΝΩΡΙΣ ΝΑ ΛΕΜΕ ΕΓΩ ΘΑ ΚΑΝΩ ΠΑΙΔΙ ΣΤΑ 30 ΜΟΥ ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΩΡΑ.ΓΙΑΤΙ ΑΠΛΑ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ.ΑΥΤΑ ΦΙΛΑΚΙΑ

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Κορίτσια κάποια κοπέλα παραπάνω είχε γραψει κάτο πολύ ωραίο..δεν το βρισκω τωρα ..θα το μεταφέρω στο περίπου...
ειπε λοιπον..

Αφού ο Θεός μας δίνει το δυνατότητα να φέρουμε παιδάκι στο κόσμο μέχρι να σταματ'ησει η περίοδος...ποιοι ε'ιμαστε εμείς που θα το κρίνουμε αυτό??

Επίσης θέλω να τονίσω πως οι κοπέλες που έχουν γίνει μαμάδες σε πολύ μικρή ηλικία και εννοώ πρίν τα 25 ..αυτές συνήθως βλέπουν μια 30 αρα η 40 αρα πολύ μεγάλη και την κρίνουν..

Θα ήθελα όμως να ήξερα τι θα κάνουν αν σε ΄΄μεγαλη ΄΄ για αυτές ηλικία τους έρθει ένα παιδάκι??....θα το ΄΄ριξουν΄΄ γιατι θα ειναι μεγαλες..(απαραδεκτο για μενα)...η θα λουστουν αυτά που κοροιδέυουν????οεο???

koukida

koukida
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
bou-boukitsa έγραψε:


Επίσης θέλω να τονίσω πως οι κοπέλες που έχουν γίνει μαμάδες σε πολύ μικρή ηλικία και εννοώ πρίν τα 25 ..αυτές συνήθως βλέπουν μια 30 αρα η 40 αρα πολύ μεγάλη και την κρίνουν..

Θα ήθελα όμως να ήξερα τι θα κάνουν αν σε ΄΄μεγαλη ΄΄ για αυτές ηλικία τους έρθει ένα παιδάκι??....θα το ΄΄ριξουν΄΄ γιατι θα ειναι μεγαλες..(απαραδεκτο για μενα)...η θα λουστουν αυτά που κοροιδέυουν????οεο???

δηλαδη εγω που εκανα παιδι στα 35 ειμαι πουρο??? αυτη ειναι η ιδια λογικη που λεει οτι αν δεν βρεις αντρα πριν τα 25 εισαι γεροντοκορη??χαχαχα
που ζουμε καλε? στο 1930????
μπουμπουκίτσα μου αστειευομαι εννοειται! Razz

zoyzoynitsa moy

zoyzoynitsa moy
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
και φυσικα απαραδεκτο, δηλαδη τι ειπε ο θεος η γυναικα πρεπει να γινετε μανα κατω απο τα 25,αυτα ειναι θελημα θεου μπορει να σου τυχει σε οποιαδηποτε στιγμη τις ηλικιας σου! Very Happy

didumomama

didumomama
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Εγώ έφερα στον κόσμο τις πριγκίπισσες μου στα 23 μου.Αυτό με κάνει μικρομάνα?Όχι.Με κάνει τυχερή που βρήκα τον έρωτα της ζωής μου νωρίς (στα 19 μου).Η κολλητή μου είναι κι αυτή 27 όπως κι εγώ και δεν έχει βρει ακόμα τον τυχερό.Θα έπρεπε να την κρίνω ή να με κρίνει εκείνη για την επιλογή μου τότε?

Δεν υπάρχει όριο ηλικίας ούτε για γάμο ούτε και για τεκνοποιήση.Όπως είπε η bouboukitsa έχουμε περίοδο μέχρι κάποια ηλικία που αυτό σημαίνει ότι έχουμε περιθώριο μέχρι τότε.Εγώ θαυμάζω τις γυναίκες που κάνουν παιδιά μέχρι τα 40 και κάτι γιατί το θέλουν και το κρατάνε.Είναι προς τιμήν τους πιστεύω.Τώρα η κοπέλα που είναι στα 36 και είπε ότι θέλει παιδάκι, καλά το κάνει.Είναι μικρή ακόμα και πρέπει να το παλέψει.

chicken

chicken
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Εγώ είμαι 30 και η μαμά μου 47. Μου φαίνεται ξένο σαν ιδέα μια 45άρα μαμά γιατί έχω διαφορετικό πρότυπο. Όμως δε θα την δείξω και θα τη σχολιάσω, μέσα μου θα μου φανεί λίγο περίεργο, όχι γιατι είναι, γιατί έχω μεγαλώσει με πολύ μικρή μαμά.

Τον άντρα μου τον γνώρισα στα 17 μου και έμεινα πρώτη φορά έγκυος στα 25 μου. Η εγκυμοσύνη όμως δεν εξελίχθηκε ομαλά & ξαναέμεινα έγκυος στα 26 μου. Ξανά η ίδια ιστορία και τελικά έκανα το κοριτσάκι μου στα 29 μου.
Θεωρητικά ξεκίνησα νωρίς, χωρίς καμμία παρέμβαση (άμβλωση, αντισυλληπτικά) κιόμως το μωρό δεν ήρθε όταν ήθελα εγώ. Ενώ πληρούσα όοοοολες τις προδιαγραφές! Δηλαδή αν γινόταν με συμπλήρωση αίτησης θα είχα γίνει μαμά απο τα 25 μου Razz Razz Razz
Τελικά καταλήγω πως η φράση: "'Οταν οι άνθρωποι κάνουν σχέδια ο Θεός γελάει" είναι ολόσωστη Very Happy

vasiakalou

vasiakalou
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
βανια έγραψε:
bou-boukitsa έγραψε:
MariaM έγραψε:
MANOU έγραψε:Η αληθεια ειναι οτι αυτο το ερωτημα ειναι κατι που με απασχολει εμενα προσωπικα.Αισιως εγινα τις προαλλες 36 Μαιων και ο αντρας μου ειναι 45.Εχουμε ενα κοριτσακι που εκλεισε τα 10 και εχω χασει δυο μωρακια.
Θελω πολυ να κανω κι αλλο,αλλα νομιζω οτι εχουμε μεγαλωσει.
Κι εμενα οταν με εκαναν οι γονεις μου ηταν μεγαλοι σε ηλικια και θυμαμαι να νιωθω περιεργα που ο πατερας μου επρεπε να δουλευει ακομα,(ενω επρεπε να ειχε συνταξιοδοτηθει) γιατι εγω ειχα ακομη αναγκες.
Διαβαζοντας σας βεβαια απ'οτι καταλαβα πανω κατω ειστε θετικες στην ηλικια που ειμαι εγω,αλλα προβληματιζομαι.....
ανάγκες σου σε γέμισε ενοχές και είναι αυτό που σε μπλοκάρει και τώρα. Οι γονείς σου ήθελαν και σε έκαναν. Εκτός λοιπόν από ευθύνες γέμισες την ζωή τους χαρά! Τα παιδιά πάνω από όλα είναι ευτυχία. Αν θέλεις ένα παιδάκι ακόμα να το κάνεις. Εξάλλου είσαι μόνο 36! Και αν δεν με πιστεύεις σκέψου όχι πόσο χρονών είσαι αλλά πόσο χρονών νιώθεις... Wink

συμφωνω και εγ
γιατι να μην προσπαθησεις για αλλο ενα μωρακι αφου το θελεις...??δεν νομιζω πως εισαι μεγαλη...αντε με το καλό να έρθει σου εύχομαι!!!
36 είσαι όχι 46 να το βάλεις μπροστά . Λένε ότι οι γυναίκες που κάνουν πιο μεγάλες παιδιά ξανανιώνουν εγω έχω δει 3 τέτοιες περιπτώσεις οι δυο το απέκτησαν στα 42 και η άλλη καναν χρόνο μεγαλύτερη και όμως μια χαρά είναι η δύο έχουν άλλα 2 παιδιά ο μεγάλη της κόρη όταν εμεινε εγκυος ήταν 12 και ο μικρός της 10 και στην άλλη περίπτωση η μια 15 και η άλλη 12 και η άλλη ήταν 5 ο γιός της . Όλες όσες γουστάρετε να κάνετε ΒΟΥΡ ! Razz

Κι εγώ ξέρω δύο που έκαναν το δεύτερο παιδάκι τους στα 40 και κάτι και δεν ξέρω αν ξανάνιωσαν, αλλά και πριν ξανα-τεκνοποιήσουν δεν έχουν καμιά σχέση με τη 40άρα όπως ήταν την εποχή της μαμάς μας. Κι επειδή τις ξέρετε κι εσείς θα σας τις μαρτυρήσω: Μόνικα Μπελούτσι και Κάρλα Μπρούνι.
Κατά τα λοιπά η Βάνια με κάλυψε απόλυτα. Δε νομίζω ότι μια γυναίκα εφόσον είναι και νοιώθει έτοιμη να κάνει παιδί πρέπει να επηρεαστεί από την ηλικία και μόνο. Εγώ πρόσφατα είχα μια βιοχημική κύηση και ήταν η πρώτη μου εγκυμοσύνη. Ακόμα δεν ξαναπροσπαθήσαμε, αλλά ούτε μπορώ να πω πότε θα έρθει η στιγμή. Ίσως ταλαιπωρηθώ, ίσως χρειαστώ περαιτέρω βοήθεια και να πάρει χρόνια...ίσως φτάσω τα 35, μπορεί να τα περάσω κιόλας. Τί πάει να πει αυτό, ότι πρέπει να παραιτηθώ από τώρα; Πιστεύω, ότι αν δεν υπάρχει υπερβολή (π.χ εξωσωματκή στα 60 όπως ειδαμε να γίνεται στην Αγγλία), όλα είναι αποδεκτά. Δε ζούμε την εποχή της γιαγιάς μας όπου η 30άρα ήταν πλέον γριά...

RANIAASIKIDOY

RANIAASIKIDOY
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
ΔΕΝ ΚΑΤΑΚΡΙΝΟΥΜΕ ΚΑΜΙΑ ΒΕΒΑΙΑ. ΕΓΩ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΜΩΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΑΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΑΝΤΡΕΜΕΝΕΣ ΠΧ ΑΠΟ ΤΑ 21 ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΠΑΙΔΙΑ ΕΠΕΙΔΗ ΤΟ ΘΕΛΟΥΜΕ ΣΤΑ 35! ΕΝΝΟΕΙΤΕ ΟΤΙ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ Η ΑΝ ΤΥΧΕΙ ΚΑΤΙ ΔΕΝ ΤΟ ΣΥΖΗΤΩ! ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΚΑΜΙΑ ΝΑ ΚΡΙΝΟΥΜΕ!ΟΠΟΤΕ ΚΑΙ ΝΑ ΡΘΕΙ ΕΝΑ ΠΑΙΔΑΚΙ ΕΙΝΑΙ ΕΥΤΥΧΙΑ! ΓΙΑΥΤΟ ΚΑΙ ΕΓΩ ΠΙΟ ΠΑΝΩ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΕΙΠΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΜΙΚΡΗ ΣΕ ΘΕΜΑ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ ΤΑΛΑΙΠΩΡΙΑΣ ΚΑΛΩΝ ΕΞΕΤΑΣΕΩΝ ΚΤΛ.ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ.

RANIAASIKIDOY

RANIAASIKIDOY
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΚΟΜΑ ΕΓΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΑΝ ΜΕΙΝΩ ΕΓΚΥΟΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΑ 30 ΘΑ ΤΟ ΚΡΑΤΗΣΩ.

koukida

koukida
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
RANIAASIKIDOY έγραψε:ΔΕΝ ΚΑΤΑΚΡΙΝΟΥΜΕ ΚΑΜΙΑ ΒΕΒΑΙΑ. ΕΓΩ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΜΩΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΑΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΑΝΤΡΕΜΕΝΕΣ ΠΧ ΑΠΟ ΤΑ 21 ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΠΑΙΔΙΑ ΕΠΕΙΔΗ ΤΟ ΘΕΛΟΥΜΕ ΣΤΑ 35! ΕΝΝΟΕΙΤΕ ΟΤΙ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ Η ΑΝ ΤΥΧΕΙ ΚΑΤΙ ΔΕΝ ΤΟ ΣΥΖΗΤΩ! ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΚΑΜΙΑ ΝΑ ΚΡΙΝΟΥΜΕ!ΟΠΟΤΕ ΚΑΙ ΝΑ ΡΘΕΙ ΕΝΑ ΠΑΙΔΑΚΙ ΕΙΝΑΙ ΕΥΤΥΧΙΑ! ΓΙΑΥΤΟ ΚΑΙ ΕΓΩ ΠΙΟ ΠΑΝΩ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΕΙΠΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΜΙΚΡΗ ΣΕ ΘΕΜΑ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ ΤΑΛΑΙΠΩΡΙΑΣ ΚΑΛΩΝ ΕΞΕΤΑΣΕΩΝ ΚΤΛ.ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ.

δεν καταλαβαινω γιατι βαζουμε 'πρεπει' στα 'θελω' του καθένα......
υπαρχουν πολλοι παραγοντες που μπορει να οδηγουν ενα ζευγαρι στο να αναβαλλει την δημιουργία οικογενειας-- σπουδες- δουλεια-απόσταση και γιατι οχι κ αλλοι προσωπικοι λόγοι!

koukida

koukida
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
RANIAASIKIDOY έγραψε:ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΚΟΜΑ ΕΓΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΑΝ ΜΕΙΝΩ ΕΓΚΥΟΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΑ 30 ΘΑ ΤΟ ΚΡΑΤΗΣΩ.

δηλαδη καποιες αλλες αν εμεναν μετα τα 30 θα το εριχναν θες να πεις???? Shocked Shocked Shocked Shocked
cyclops cyclops

RANIAASIKIDOY

RANIAASIKIDOY
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
KOUKIDA ΕΓΩ ΜΙΑΛΑΩ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΘΕΛΗΣΗ ΚΑΙ ΟΧΙ ΓΙΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΟΥΝ.ΕΝΝΟΕΙΤΕ ΑΥΤΟ.
ΑΠΛΑ ΠΙΟ ΠΑΝΩ ΚΑΠΟΙΑ ΛΕΕΙ ΘΑ ΘΑΛΕ ΝΑ ΜΑΘΕΙ ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΑΝ ΑΝ ΕΜΕΝΑΝ ΕΓΚΥΕΣ ΑΥΤΕΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΓΙΝΕΙ ΜΑΜΑΔΕΣ ΠΡΙΝ ΤΑ 25!

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
RANIAASIKIDOY έγραψε:KOUKIDA ΕΓΩ ΜΙΑΛΑΩ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΘΕΛΗΣΗ ΚΑΙ ΟΧΙ ΓΙΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΟΥΝ.ΕΝΝΟΕΙΤΕ ΑΥΤΟ.
ΑΠΛΑ ΠΙΟ ΠΑΝΩ ΚΑΠΟΙΑ ΛΕΕΙ ΘΑ ΘΑΛΕ ΝΑ ΜΑΘΕΙ ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΑΝ ΑΝ ΕΜΕΝΑΝ ΕΓΚΥΕΣ ΑΥΤΕΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΓΙΝΕΙ ΜΑΜΑΔΕΣ ΠΡΙΝ ΤΑ 25!


Εγώ το είπα ,αλλά όχι για όλες τις κοπέλες .άλλα για αυτές που λένε πως πρέπει να κάνεις τα παιδιά σου μικρός και πριν τα 30 κλπ... Αν όμως μια κοπέλα κάνει παιδί στα 20 έχει μπροστά της άλλα 20 γόνιμα χρόνια τουλάχιστον!!..άρα τι εννοεί.?..πως αν τυχει παιδί μετά θα το ρίξει ?? γιατί όσο και να προσέχει μπορεί να συμβεί!!
Αυτή ήταν η αρχική ερώτηση..όχι τόσο για να απαντηθεί ..αλλά για να σκεφτούν κάποιες πως δεν πρέπει να είμαστε απόλυτες!

Λεμονάκι

Λεμονάκι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Ωραίο θέμα και εξελίχθηκε ακόμα ποιο
καλό !!
η κάθε γυναίκα ξέρει καλύτερα το πότε θέλει να γίνει μητέρα.
Σημασία έχει η ηλικία ;
(καλά δεν λέω να είσαι 60...
ούτε αναφέρω τις περιπτώσεις υπογονιμότητας, άλλο θέμα αυτό)
Μην κρίνεις για να μην κριθείς..
δεν ξέρεις τι επιφυλάσσει το μέλλον.
Ίσως ένα αδελφάκι στην ήδη κόρη που είναι 25 Twisted Evil







RANIAASIKIDOY

RANIAASIKIDOY
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
EMENA H MANA MOY MOY EKANE ADERFAKI AΡΓΑ ΚΑΙ ΕΙΔΑ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΤΩΝ ΓΙΑΤΡΩΝ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΜΙΚΡΟ ΘΕΜΑΤΑΚΙΑ ΠΟΥ ΕΙΧΕ.ΜΟΥ ΑΡΕΣΕ ΠΟΛΥ ΚΑΙ ΕΧΟΥΜΕ 14 ΧΡΟΝΙΑ ΔΙΑΦΟΡΑ!!!

shineon

shineon
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Εγώ έκανα το πρώτο μου παιδάκι στα 33 και είχα αρκετά προβλήματα και κακές εξετάσεις και όπως καταλαβαίνετε δεν ήθελα μετά να το ξαναπεράσω αυτό.Εμεινα εγκυος ξανά στα 42 τυχαία!!!Χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα και όλα φυσιολογικά...!!!Και τα δύο παιδιά μου είναι μια χαρά και με μια διαφορά 9 χρόνων μεταξύ τους..Και εγώ που ειμαι σχετικά μεγάλη για μωρομάνα και η πιο μικρες απο μένα νομίζω ότι τραβάμε τα ίδια ζόρια!!!Αλλά χαιρόμαστε τα παιδάκια μας το ίδιο.Η μαμά είναι μαμά όσο χρονών και να είναι!!

http://shineon-n-on.blogspot.com

miki2009

miki2009
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
η μονη διαφορα ειναι οτι εμεις που ειμαστε μεγαλες σε ηλικια Very Happy δεν εχουμε την σωματικη αντοχη που εχει μια 25αρα Υπάρχει όριο ηλικίας στη μητρότητα? - Σελίδα 8 215994 σαφως και δεν το συζητω οτι δεν μπορω να φανταστο την ζωη μου χωρις το μικρο μου ζουζουνακι και λεω τι τυχερη που ειμαι που τελικα τα καταφερα Very Happy και ελπιζω ολες οι γυναικες που προσπαθουν για ενα παιδακι να τα καταφερουν Very Happy

manoulita-fraoulita

manoulita-fraoulita
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
bou-boukitsa έγραψε:Κορίτσια κάποια κοπέλα παραπάνω είχε γραψει κάτο πολύ ωραίο..δεν το βρισκω τωρα ..θα το μεταφέρω στο περίπου...
ειπε λοιπον..

Αφού ο Θεός μας δίνει το δυνατότητα να φέρουμε παιδάκι στο κόσμο μέχρι να σταματ'ησει η περίοδος...ποιοι ε'ιμαστε εμείς που θα το κρίνουμε αυτό??

Επίσης θέλω να τονίσω πως οι κοπέλες που έχουν γίνει μαμάδες σε πολύ μικρή ηλικία και εννοώ πρίν τα 25 ..αυτές συνήθως βλέπουν μια 30 αρα η 40 αρα πολύ μεγάλη και την κρίνουν..

Θα ήθελα όμως να ήξερα τι θα κάνουν αν σε ΄΄μεγαλη ΄΄ για αυτές ηλικία τους έρθει ένα παιδάκι??....θα το ΄΄ριξουν΄΄ γιατι θα ειναι μεγαλες..(απαραδεκτο για μενα)...η θα λουστουν αυτά που κοροιδέυουν????οεο???

edo manoula kato ton 25,24,5 gia thn akrivia. otan ena paidi erxetai ston kosmo einai theio doro....kai anti na katsoume na to efxaristithoume kathomaste kai asxoloumaste me to poios mas krinei kai poios oxi ..... Shocked apo ta 19 mou mexri tora me koitane perierga, mou thn lene alla me ta apo toso kairo to sinithisa kai xereis ti leo ?oti o kathenas vgazei tis anasfaleies tou kai prospathei na dikaiologisei ta dika tou adikaiologhta....eimai manoula 2 paidion to zo kai to efxaristiemai me olo to nohma ....!!!den koitao aristera oute dexia alla mono eytheia...ygeia kai agapi na exoume kai emeis kai h oikogeneia mas ,kai na dhmiourgisoume kalous anthropous ...!!!!filia Very Happy

mamarena

mamarena
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Καλημερα!
Εμενα η γνωμη μου ειναι η εξης..

Αν ηταν στο χερι μου να ορισω ποια ειναι η καταλληλοτερη ηλικια για να γινω μαμα, θα ελεγα μετα τα 30. Καθαρα απο ψυχολογικης αποψεως.

Και το λεω αυτο, γιατι εμεινα εγκυος οταν ημουν 25. Μικρη δε με λες..
Ομως γυρνωντας πισω τωρα πια που κονετευω τα 30, βλεπω πως η αποφαση μας ηταν κομματακι επιπολαιη. Προς Θεου σε καμια περιπτωση δε λεω οτι μετανιωσα, ομως.
Μεχρι τα 25 μου, και πριν μεινω εγκυος, η ζωη μου με τον καλο μου ηταν ενα παραμυθακι.. Μολις ειχαμε μπει στο νεο μας σπιτακι.. μειναμε επιτελους μαζι μετα απο 13 χρονια σχεσης.. Βολτες...διασκεδαση..ταξιδια... Ολα καλα. Μεχρι που αποφασισαμε να κανουμε παιδακι. Το μωρο μας ηρθε τον πρωτο μηνα προσπαθειων. Δεν προλαβαμε να συνειδητοποιησουμε τι καναμε...Απο την απολυτη ανεμελια, πηγαμε στο αλλο ακρο.
Αναμικτα τα συναισθηματα.. απολυτη ευτυχια οταν ηρθε το μικρο μας, αλλα και φοβοι.. αγχος.. προσπαθουσαμε να ακολουθησουμε τους ρυθμους της νεας ζωης και πολλες φορες δε τα καταφερναμε. Να οι πρωτοι τσακωμοι.. να τα παραπονα.. και που πηγε η παλια μας ζωη??? Ποιος ξερει? Κανεις δεν την ξαναειδε!!!
Αυτο που θελω να πω ειναι οτι τελικα πιστευω οτι δεν ημουν αρκετα ωριμη για το μωρακι μου. Με αποτελεσμα, να μην χαρω καθολου τους πρωτους μηνες της ζωης του.. καθολου ομως..ισα ισα που πιστευα οτι η ζωη μου τελειωσε..
Τωρα ομως, οδευοντας προς τα πρωτα...αντα, ηρθε ο καιρος που νιωθω απολυτα ετοιμη για το δευτερο μωρακι μου... το κοριτσακι μου.. Τωρα θα μεινω εγκυος, (πρωτα ο Θεος) και θα ειμαι απολυτη συνειδητοποιημενη γιατι το κανω! Κι επειδη τωρα πια ξερω οτι οση κουραση, νευρα, και τσιτα σου φερνει ενα νεογεννητο αξιζει...
Τωρα ξερω..τοτε δεν ηξερα. Τωρα δε θα με νοιαξει που δε θα παω για ποτο.. τοτε μου φαινοταν τραγικο!!!


Οποτε κι αν ερθει ενα παιδακι ειναι ευλογια... αλλα η ηλικα παιζει ρολο ως προς τη δικη μας αντιμετωπιση απεναντι στο μωρακι..

newagemama

newagemama
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Eγώ ένα πράγμα κατάλαβα: δεν υπάρχουν συνταγές στη ζωή. Μάνα γίνεσαι και στα 18 γίνεσαι πια και στα 48 αν το επιδιώξεις...Ούτε υπάρχει σωστό και λάθος τελικά γιατί η ψυχούλα καθεμιάς από μας ξέρει τι σημαίνει να φέρνεις στον κόσμο ένα παιδί...

http://newagemama.wordpress.com

mamarena

mamarena
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Και για να απαντησω στην αρχικη ερωτηση...
δεν υπαρχει οριο ηλικιας.. υπαρχει ομως ιδανικη ηλικια..και ειναι ξεχωριστη για καθε ανθρωπο.

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 8 από 10]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις