Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
256 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 256 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 5 από 10]

Ηλιοδωρα

Ηλιοδωρα
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
i ka8e gynaika ginetai mitera opote einai ola kala stin zwi tis kai tis steilei o 8eos paidaki....
Αυτο που εγραψες γλυκια μου ειναι και η ουσια και η απαντηση του ποτε ειναι η καταλληλη στιγμη για την καθε γυναικα.
Συμφωνω απολυτα.
Το μονο σιγουρο, χωρις να εχει σημασια η αποψη μου απαραιτητα, ειναι πως εισαι πολυ πιο λογικη και ωριμη απο πολλες απο εμας που ειμαστε αρκετα μεγαλυτερες σου. Με το καλο!! Και για ολες βεβαια τις εγκυουλες! Very Happy

spapastamou

spapastamou
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
s'eyxaristw poly kali mou.....fysika k metraei i apopsi sou...makari ola ta paidakia toy kosmou na genniountai gera kai se oikogeneies pou ta epi8ymoun k ta agapane...auti einai i pragmatiki ousia k oxi poso einai i mama tous...kai se esena me to kalo kopela mou....ap'oti vlepw,ligo sou emeine,e...??? Very Happy

valerakievelinaki

valerakievelinaki
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
επειδη εδω μεσα ειμαστε ολες μαμαδες η εγκυες η προσπαθουμε για μαμαδες λεμε οτι αξιζει σε καθε γυναικα να γινει μαμα οταν το νιωσει ! το λεμε ευκολα αλλα δεν η αληθεια ειναι οτι απο ενα σημειο και μετα τα πραγματα γινονται δυσκολα ! γιατι κακα τα ψεματα οι γυναικες πλεον εργαζομαστε χειραφετηζομαστε και θελουμε να ειμαστε αυτονομες αναβαλλοντας ομως την μητροτητα νομιζοντας πως δεν τρεχει τιποτα ! αψηφουμε τις δυσκολιες που μπορει να παρουσιαστουν και οι περισοτερες εχουν σαν γνωμονα την ηλικια !! εχω πολλες φιλες μου που ηθελαν να ειναι γυναικες καριερας και ειναι ακομα δηλ , με το γραφειακι τους στην εταιρια με τα ντυσηματα τους κλπ αλλα ειναι πλεον 34 - 38 και δεν μπορουν να συλλαβουν ! τρεχουν σε γιατρους περα δωθε εξετασεις υπερηχους κλπ και ολες εχουν θεμα με την ηλικα και τους το εχουν πει οι γιατροι τους γιατι κατι παθολογικο δεν συμβαινει . μια απο αυτες μαλιστα ειναι σε πρωιμη εμμηνοπαυση σε ηλικια 38 ετων και δεν εχει παιδι θελει ομως !!! για αυτο μπορει εγω να λεω οτι δεν υπαρχει οριο στην μητροτητα αλλα η φυση λεει το αντιθετο !

spapastamou

spapastamou
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
valerakievelinaki έγραψε:επειδη εδω μεσα ειμαστε ολες μαμαδες η εγκυες η προσπαθουμε για μαμαδες λεμε οτι αξιζει σε καθε γυναικα να γινει μαμα οταν το νιωσει ! το λεμε ευκολα αλλα δεν η αληθεια ειναι οτι απο ενα σημειο και μετα τα πραγματα γινονται δυσκολα ! γιατι κακα τα ψεματα οι γυναικες πλεον εργαζομαστε χειραφετηζομαστε και θελουμε να ειμαστε αυτονομες αναβαλλοντας ομως την μητροτητα νομιζοντας πως δεν τρεχει τιποτα ! αψηφουμε τις δυσκολιες που μπορει να παρουσιαστουν και οι περισοτερες εχουν σαν γνωμονα την ηλικια !! εχω πολλες φιλες μου που ηθελαν να ειναι γυναικες καριερας και ειναι ακομα δηλ , με το γραφειακι τους στην εταιρια με τα ντυσηματα τους κλπ αλλα ειναι πλεον 34 - 38 και δεν μπορουν να συλλαβουν ! τρεχουν σε γιατρους περα δωθε εξετασεις υπερηχους κλπ και ολες εχουν θεμα με την ηλικα και τους το εχουν πει οι γιατροι τους γιατι κατι παθολογικο δεν συμβαινει . μια απο αυτες μαλιστα ειναι σε πρωιμη εμμηνοπαυση σε ηλικια 38 ετων και δεν εχει παιδι θελει ομως !!! για αυτο μπορει εγω να λεω οτι δεν υπαρχει οριο στην μητροτητα αλλα η φυση λεει το αντιθετο !

sigoura fili mou....ma eipame oso dinei i fysi to dikaiwma se mia gynaika na syllavei k to 8elei emeis den exoume dikaivma na to krinoume ayto....symfvnv se ayto pou les giati yparxoun gynaikes pou to apofasizoun teleytaia stigmi k einai arga....opws yparxoun k gynaikes pou mporei na prospa8oun 10 xronia+ kai na piasoun sta 35+....apla oso i fysi kai o 8eoulis to epitrepoun emeis ti mporoume na poume...?makari oles oi gynaikes na ginontai manoules otan to epi8ymoun..... Very Happy

valerakievelinaki

valerakievelinaki
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ναι ρε παιδι μου δεν λεω αυτες που προσπαθουν και μετα απο καποια χρονια το πετυχαινουν λεω για οσες το εχουν στο πισω μερος του μυαλου τους !! εχω μια φιλη μου που μετα απο 10 εξωσωματικες εκανε ενα κοριτσακι και μετα απο 2 χρονια αλλο ενα αλλα ξεκινησε να προσπαθει απο τα 25 !!!

spapastamou

spapastamou
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
valerakievelinaki έγραψε:ναι ρε παιδι μου δεν λεω αυτες που προσπαθουν και μετα απο καποια χρονια το πετυχαινουν λεω για οσες το εχουν στο πισω μερος του μυαλου τους !! εχω μια φιλη μου που μετα απο 10 εξωσωματικες εκανε ενα κοριτσακι και μετα απο 2 χρονια αλλο ενα αλλα ξεκινησε να προσπαθει απο τα 25 !!!

axou ti sweet....!!!mpravo pou telika ta katafere.....!!!na me kati tetoia stenaxwriemai...na yparxoun gynaikes pou prospa8oun toooso poly na ginoun manoules....ki alles ta petane....ase....oso gia tis gynaikes karieras ti na peis....an 8ymountai 3afnika na kanoun ena paidaki meta apo tosa xronia kai den mporoun krima einai ki aytes...alla pisteyw ftaine oi epiloges tous...oi mallon oi la8os protaireotites pou vazoun stis epiloges tous...

valerakievelinaki

valerakievelinaki
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
[quote="spapastamou"]
valerakievelinaki έγραψε:ναι ρε παιδι μου δεν λεω αυτες που προσπαθουν και μετα απο καποια χρονια το πετυχαινουν λεω για οσες το εχουν στο πισω μερος του μυαλου τους !! εχω μια φιλη μου που μετα απο 10 εξωσωματικες εκανε ενα κοριτσακι και μετα απο 2 χρονια αλλο ενα αλλα ξεκινησε να προσπαθει απο τα 25 !!!

axou ti sweet....!!!mpravo pou telika ta katafere.....!!!na me kati tetoia stenaxwriemai...na yparxoun gynaikes pou prospa8oun toooso poly na ginoun manoules....ki alles ta petane....ase....oso gia tis gynaikes karieras ti na peis....an 8ymountai 3afnika na kanoun ena paidaki meta apo tosa xronia kai den mporoun krima einai ki aytes...alla pisteyw ftaine oi epiloges tous...oi mallon oi la8os protaireotites pou vazoun stis epiloges tous...[/quo

συμφωνω απολυτα και εγω λυπαμαι τις φιλες μου για τις λαθος προτεραιοτητες !! και μακαρι και στα 40 ακομα να αποκτησουν το μωρακι τους !!!

spapastamou

spapastamou
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Very Happy makari....!!! Very Happy

toutounaki

toutounaki
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
valerakievelinaki έγραψε:επειδη εδω μεσα ειμαστε ολες μαμαδες η εγκυες η προσπαθουμε για μαμαδες λεμε οτι αξιζει σε καθε γυναικα να γινει μαμα οταν το νιωσει ! το λεμε ευκολα αλλα δεν η αληθεια ειναι οτι απο ενα σημειο και μετα τα πραγματα γινονται δυσκολα ! γιατι κακα τα ψεματα οι γυναικες πλεον εργαζομαστε χειραφετηζομαστε και θελουμε να ειμαστε αυτονομες αναβαλλοντας ομως την μητροτητα νομιζοντας πως δεν τρεχει τιποτα ! αψηφουμε τις δυσκολιες που μπορει να παρουσιαστουν και οι περισοτερες εχουν σαν γνωμονα την ηλικια !! εχω πολλες φιλες μου που ηθελαν να ειναι γυναικες καριερας και ειναι ακομα δηλ , με το γραφειακι τους στην εταιρια με τα ντυσηματα τους κλπ αλλα ειναι πλεον 34 - 38 και δεν μπορουν να συλλαβουν ! τρεχουν σε γιατρους περα δωθε εξετασεις υπερηχους κλπ και ολες εχουν θεμα με την ηλικα και τους το εχουν πει οι γιατροι τους γιατι κατι παθολογικο δεν συμβαινει . μια απο αυτες μαλιστα ειναι σε πρωιμη εμμηνοπαυση σε ηλικια 38 ετων και δεν εχει παιδι θελει ομως !!! για αυτο μπορει εγω να λεω οτι δεν υπαρχει οριο στην μητροτητα αλλα η φυση λεει το αντιθετο !

Οι λόγοι που μπορεί μια γυναίκα να αναβάλει τη μητρότητα δεν είναι κατ' ανάγκη λόγοι καριέρας, αλλά ίσως η εξεύρεση κατάλληλου συντρόφου ή λόγοι επιβίωσης (όταν σε συντηρούν οι γονείς για παράδειγμα). Τώρα για την ηλικία σαφώς και δυσκολεύουν τα πράγματα όσο περνάει ο καιρός αλλά μια γυναίκα 34 ετών είναι ακόμα αρκετά νέα για να μην είναι η ηλικία ο μόνος παράγοντας δυσκολίας στη σύλληψη. 'Επειτα η φύση ασφαλώς και δεν είναι σύμμαχος στην επίτευξη εγκυμοσύνης όσο περνούν τα χρόνια, αλλά πολλές φορές παίζει άσχημα παιχνίδια και σε νέες κοπέλες. Κι εδώ έρχεται η υποβοηθούμενη αναπαραγωγή να βοηθήσει. Έχω μια πάρα πολύ καλή φίλη που είναι στα 27 και δυστυχώς έχει κάνει ήδη τρεις εξωσωματικές. Ακόμα βέβαια προσπαθεί και όλοι προσευχόμαστε να τα καταφέρει.Προσωπικά είμαι αισιόδοξη γιαυτήν!
Κι εγώ δυστυχώς δεν κατάφερα να μείνω στο στόχο μου για παιδί πριν τα 30, διότι άργησα να βρω τον κατάλληλο άνθρωπο να κάνω οικογένεια (την καριέρα την έβαζα και τη βάζω σε πολύ δεύτερη μοίρα)και όταν το αποφασίσαμε έμεινα έγκυος στην πρώτη προσπάθεια και ας ήμουν 35άρα. Η κουνιάδα μου δε, απέκτησε την κόρη της (το τρίτο της παιδάκι) στα 42 και ήταν με φυσική σύλληψη, βέβαια η εγκυμοσύνη ήταν απρογραμμάτιστη αλλά χάρηκε πολύ η οικογένεια με το ανέλπιστο γεγονός. Οπότε όλα είναι σχετικά... Βέβαια όπως είπα και πιο πάνω είμαι υπέρ της απόκτησης παιδιών σε νεαρή ηλικία γιατί η μητέρα μου με απέκτησε στα 21 και είναι σα να μεγαλώσαμε μαζί... Ήθελα πολύ να συμβεί το ίδιο και με τα δικά μου παιδιά, αλλά η ζωή έκανε άλλα σχέδια.

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Το θέμα είναι ότι κάποια στιγμή έρχεται και σε βρίσκει, όσο αντίθετος και να είσαι. Είναι το ένστικτο της αναπαραγωγής, το να αφήσεις απογόνους, το βιολογικό ρολόι που λένε. Μπορεί συνειδητά να έχεις αποφασίσει ότι δε θές παιδιά, αλλά κάποια στιγμή απλά είναι πολύ αργά.
Και λέγοντας πολύ αργα δεν εννοώ τα 30...

spapastamou

spapastamou
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
toutounaki έγραψε:
valerakievelinaki έγραψε:επειδη εδω μεσα ειμαστε ολες μαμαδες η εγκυες η προσπαθουμε για μαμαδες λεμε οτι αξιζει σε καθε γυναικα να γινει μαμα οταν το νιωσει ! το λεμε ευκολα αλλα δεν η αληθεια ειναι οτι απο ενα σημειο και μετα τα πραγματα γινονται δυσκολα ! γιατι κακα τα ψεματα οι γυναικες πλεον εργαζομαστε χειραφετηζομαστε και θελουμε να ειμαστε αυτονομες αναβαλλοντας ομως την μητροτητα νομιζοντας πως δεν τρεχει τιποτα ! αψηφουμε τις δυσκολιες που μπορει να παρουσιαστουν και οι περισοτερες εχουν σαν γνωμονα την ηλικια !! εχω πολλες φιλες μου που ηθελαν να ειναι γυναικες καριερας και ειναι ακομα δηλ , με το γραφειακι τους στην εταιρια με τα ντυσηματα τους κλπ αλλα ειναι πλεον 34 - 38 και δεν μπορουν να συλλαβουν ! τρεχουν σε γιατρους περα δωθε εξετασεις υπερηχους κλπ και ολες εχουν θεμα με την ηλικα και τους το εχουν πει οι γιατροι τους γιατι κατι παθολογικο δεν συμβαινει . μια απο αυτες μαλιστα ειναι σε πρωιμη εμμηνοπαυση σε ηλικια 38 ετων και δεν εχει παιδι θελει ομως !!! για αυτο μπορει εγω να λεω οτι δεν υπαρχει οριο στην μητροτητα αλλα η φυση λεει το αντιθετο !

Οι λόγοι που μπορεί μια γυναίκα να αναβάλει τη μητρότητα δεν είναι κατ' ανάγκη λόγοι καριέρας, αλλά ίσως η εξεύρεση κατάλληλου συντρόφου ή λόγοι επιβίωσης (όταν σε συντηρούν οι γονείς για παράδειγμα). Τώρα για την ηλικία σαφώς και δυσκολεύουν τα πράγματα όσο περνάει ο καιρός αλλά μια γυναίκα 34 ετών είναι ακόμα αρκετά νέα για να μην είναι η ηλικία ο μόνος παράγοντας δυσκολίας στη σύλληψη. 'Επειτα η φύση ασφαλώς και δεν είναι σύμμαχος στην επίτευξη εγκυμοσύνης όσο περνούν τα χρόνια, αλλά πολλές φορές παίζει άσχημα παιχνίδια και σε νέες κοπέλες. Κι εδώ έρχεται η υποβοηθούμενη αναπαραγωγή να βοηθήσει. Έχω μια πάρα πολύ καλή φίλη που είναι στα 27 και δυστυχώς έχει κάνει ήδη τρεις εξωσωματικές. Ακόμα βέβαια προσπαθεί και όλοι προσευχόμαστε να τα καταφέρει.Προσωπικά είμαι αισιόδοξη γιαυτήν!
Κι εγώ δυστυχώς δεν κατάφερα να μείνω στο στόχο μου για παιδί πριν τα 30, διότι άργησα να βρω τον κατάλληλο άνθρωπο να κάνω οικογένεια (την καριέρα την έβαζα και τη βάζω σε πολύ δεύτερη μοίρα)και όταν το αποφασίσαμε έμεινα έγκυος στην πρώτη προσπάθεια και ας ήμουν 35άρα. Η κουνιάδα μου δε, απέκτησε την κόρη της (το τρίτο της παιδάκι) στα 42 και ήταν με φυσική σύλληψη, βέβαια η εγκυμοσύνη ήταν απρογραμμάτιστη αλλά χάρηκε πολύ η οικογένεια με το ανέλπιστο γεγονός. Οπότε όλα είναι σχετικά... Βέβαια όπως είπα και πιο πάνω είμαι υπέρ της απόκτησης παιδιών σε νεαρή ηλικία γιατί η μητέρα μου με απέκτησε στα 21 και είναι σα να μεγαλώσαμε μαζί... Ήθελα πολύ να συμβεί το ίδιο και με τα δικά μου παιδιά, αλλά η ζωή έκανε άλλα σχέδια.


ayto akrivws lew ki egw fili mou....makari na mporousan oles oi gynaikes na ginoun manoules arketa nees giati pisteyw oles oi gynaikes to 8eloun alla gia diafora 8emata opws ta dika sou kai alla diafora,praktika den ginetai...den peirazei omws den prepei na ta paratane...se ka8e ilikia o erxomos enos mwrou einai eytyxia....kala de leme gia sena vevaia twra,esy mia xara nea isoun otan egines manoula...leme k gia megalyteres ilikies akoma(40 k meta)

black beauty

black beauty
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
γεια σας κοριτσια!διαβασα τα περισσοτερα post σας!λοιπον,με τα περισσοτερα συμφωνω τουλαχιστον ως προς ενα μερος!ειμαι της αποψης οτι καθε γυναικα εχει διαφορετικη ηλικια ωριμανσης!τι θελω να με αυτο?για μενα ειναι καλυτερα μια γυναικα να γινεται μανα οταν το θελησει με την ψυχη της και οχι επειδη θα πρεπει η θα της το επιβαλλουν αλλοι παραγοντες!παιζουν πολλα πραγματα ρολο!πολλες γυναικες θελουν να ειναι ανεξαρτητες και να μην στηριζονται στον αντρα τους(πραγμα καθολου κακο για μενα)ποτε δεν ξερεις τι γινεται?αν χωρισεις?

τελοσπαντων εγω ποτε δεν ημουν τρελλη με τα παιδακια!απο τοτε ομως που απεκτησα την κορη μου σιγουρα εχω ευαισθητοποιηθει περισσοτερο!

black beauty

black beauty
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ηθελα να εχω μικρη διαφορα με τα παιδακια μου να ειμαι μια φιλη για αυτα!πραγμα που οντως συνεβη αλλα οχι απο επιλογη,το παιδακι μου ηρθε αρκετα νωρις στην ζωη μου χωρις να το επιδιωξω!αυτο ειχε και τα αρνητικα του και τα θετικα του!πρωτον εγω ημουν ακομη στην σχολη μου!ευτυχως καταφερα να την τελειωσω!ομως θα μπορουσα να κανω μερικα πραγματα στην ζωη μου!δεν ξερω μου εχει αφησει κατι σαν απωθημενο!ισως και αυτος ειναι ενας απο τους λογους που δεν βιαζομαι για δευτερο!το σκεφτομαι εντονα τον τελευταιο καιρο αλλα κατι με κραταει και δεν προχωραω!
Παντως τωρα που το σκεφτομαι λεω ποσο μαγικο ειναι να εισαι μαμα αλλα σιγουρα μου λειπει κατι!απο την αλλη βλεπω οτι επειδη εγινα νεα μαμα εχω περισσοτερες αντοχες να παλεψω για αυτην!
Ομως ακομη και αυτο εχει διαφορα απο γυναικα σε γυναικα,αλλες γυναικες εχουν περισσοτερη δυναμη μεσα τους αλλα και αντοχες!
Εν κατακλειδι θελω να πω πως καλο ειναι η γυναικα να εχει κατασταλλαξει στην ζωη της,να μην εχει απωθημενα γιατι αυτα μαζευονται και γινονται εμποδιο στην ευτυχια της με το ταιρι της,η καθε γυναικα να γινεται μανουλα οποτε πραγματικα το νιωθει και εχει την αναγκη!
Αυτα,συγγνωμη για το μεγαλο post!ευχομαι στις μανουλες που θελουν και αλλα παιδακια να τα κανουν αλλα και σε αλλες που επιθυμουν να γινουν πρωτη φορα μανουλες να τα καταφερουν!
φιλια!

toutounaki

toutounaki
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
black beauty έγραψε:ηθελα να εχω μικρη διαφορα με τα παιδακια μου να ειμαι μια φιλη για αυτα!πραγμα που οντως συνεβη αλλα οχι απο επιλογη,το παιδακι μου ηρθε αρκετα νωρις στην ζωη μου χωρις να το επιδιωξω!αυτο ειχε και τα αρνητικα του και τα θετικα του!πρωτον εγω ημουν ακομη στην σχολη μου!ευτυχως καταφερα να την τελειωσω!ομως θα μπορουσα να κανω μερικα πραγματα στην ζωη μου!δεν ξερω μου εχει αφησει κατι σαν απωθημενο!ισως και αυτος ειναι ενας απο τους λογους που δεν βιαζομαι για δευτερο!το σκεφτομαι εντονα τον τελευταιο καιρο αλλα κατι με κραταει και δεν προχωραω!
Παντως τωρα που το σκεφτομαι λεω ποσο μαγικο ειναι να εισαι μαμα αλλα σιγουρα μου λειπει κατι!απο την αλλη βλεπω οτι επειδη εγινα νεα μαμα εχω περισσοτερες αντοχες να παλεψω για αυτην!
Ομως ακομη και αυτο εχει διαφορα απο γυναικα σε γυναικα,αλλες γυναικες εχουν περισσοτερη δυναμη μεσα τους αλλα και αντοχες!
Εν κατακλειδι θελω να πω πως καλο ειναι η γυναικα να εχει κατασταλλαξει στην ζωη της,να μην εχει απωθημενα γιατι αυτα μαζευονται και γινονται εμποδιο στην ευτυχια της με το ταιρι της,η καθε γυναικα να γινεται μανουλα οποτε πραγματικα το νιωθει και εχει την αναγκη!
Αυτα,συγγνωμη για το μεγαλο post!ευχομαι στις μανουλες που θελουν και αλλα παιδακια να τα κανουν αλλα και σε αλλες που επιθυμουν να γινουν πρωτη φορα μανουλες να τα καταφερουν!
φιλια!

Συμφωνώ απόλυτα! Κι εγώ είμαι της ίδιας άποψης!Δε το μετανοιώνω που έκανα το παιδάκι μου όταν ένοιωσα έτοιμη και ας μην ήταν αυτή η αρχική μου επιθυμία. Το μόνο που με απασχολεί όπως είπα είναι πως θα είμαι φίλη με το μικρό μου όταν έχουμε τόση διαφορά. Παίζει όμως ρόλο και ο χαρακτήρας σε αυτό... και χάρηκα πολύ με το post της φίλης spapastamou που αν κι η μητέρα της την απέκτησε στα 37 είναι πολύ καλές φίλες. Αυτό είναι το μόνο μου άγχος που άργησα να κάνω παιδί, γιατί ήταν και η επιθυμία μου να κάνω παιδί νωρίς για να μην έχουμε μεγαλη διαφορα. Και πάλι όμως αν βιαζόμουν έχοντας την ηλικία σαν μοναδικό κριτήριο θα είχα άγχος... Γιαυτό η κάθε κοπέλα ας αποφασίσει μόνη πότε το θέλει η ίδια και νοιώθει έτοιμη ν'ανταπεξέλθει στις απαιτήσεις του ερχομού ενός παιδιού. Επαναλαμβανω -και το εννοώ- το τί λένε οι άλλοι δεν έχει σημασία...

ZINAKI


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Ranou έγραψε:Το ζήτημα φίλες μου είναι αν πράγματι μπορούμε να πούμε ότι μια μητέρα στην ηλικία των 30 και άνω είναι σε θέση να τεκνοποιήσει και να φέρει στον κόσμο το πρώτο της παιδί δεδομένου ότι στην εποχή που ζούμε είναι και το πιο πιθανό.Εγώ είμαι στα 31 και περιμένουμε το πρώτο μας παιδάκι τον Σεπτέμβρη πρώτα ο Θεός.





EGO EIMAI STA 32 KAI PERIMENO TO PROTO MOU PAIDAKI TELOS IOUNIOU..OTAN ENOIOTHA OTI EIXA ZISEI POLLA KAI EIXA MATHEI POLLA OSTE NA EIMAI ETOIMH NA MEGALOSO TA DIKA MOU PAIDIA, SUNANTISA TON ANTHROPO POU MOU TAIRIAZE KAI EIXAME TON IDIO SKOPO STIN ZOI MAS DLD TIN OIKOGENEIA PANTREFTIKAME TON AUGOUSTO MESA SE 18 MINES SXESH ME SKOPO NA KANOUME MAZI PAIDAKIA...

spapastamou

spapastamou
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
toutounaki έγραψε:
black beauty έγραψε:ηθελα να εχω μικρη διαφορα με τα παιδακια μου να ειμαι μια φιλη για αυτα!πραγμα που οντως συνεβη αλλα οχι απο επιλογη,το παιδακι μου ηρθε αρκετα νωρις στην ζωη μου χωρις να το επιδιωξω!αυτο ειχε και τα αρνητικα του και τα θετικα του!πρωτον εγω ημουν ακομη στην σχολη μου!ευτυχως καταφερα να την τελειωσω!ομως θα μπορουσα να κανω μερικα πραγματα στην ζωη μου!δεν ξερω μου εχει αφησει κατι σαν απωθημενο!ισως και αυτος ειναι ενας απο τους λογους που δεν βιαζομαι για δευτερο!το σκεφτομαι εντονα τον τελευταιο καιρο αλλα κατι με κραταει και δεν προχωραω!
Παντως τωρα που το σκεφτομαι λεω ποσο μαγικο ειναι να εισαι μαμα αλλα σιγουρα μου λειπει κατι!απο την αλλη βλεπω οτι επειδη εγινα νεα μαμα εχω περισσοτερες αντοχες να παλεψω για αυτην!
Ομως ακομη και αυτο εχει διαφορα απο γυναικα σε γυναικα,αλλες γυναικες εχουν περισσοτερη δυναμη μεσα τους αλλα και αντοχες!
Εν κατακλειδι θελω να πω πως καλο ειναι η γυναικα να εχει κατασταλλαξει στην ζωη της,να μην εχει απωθημενα γιατι αυτα μαζευονται και γινονται εμποδιο στην ευτυχια της με το ταιρι της,η καθε γυναικα να γινεται μανουλα οποτε πραγματικα το νιωθει και εχει την αναγκη!
Αυτα,συγγνωμη για το μεγαλο post!ευχομαι στις μανουλες που θελουν και αλλα παιδακια να τα κανουν αλλα και σε αλλες που επιθυμουν να γινουν πρωτη φορα μανουλες να τα καταφερουν!
φιλια!

Συμφωνώ απόλυτα! Κι εγώ είμαι της ίδιας άποψης!Δε το μετανοιώνω που έκανα το παιδάκι μου όταν ένοιωσα έτοιμη και ας μην ήταν αυτή η αρχική μου επιθυμία. Το μόνο που με απασχολεί όπως είπα είναι πως θα είμαι φίλη με το μικρό μου όταν έχουμε τόση διαφορά. Παίζει όμως ρόλο και ο χαρακτήρας σε αυτό... και χάρηκα πολύ με το post της φίλης spapastamou που αν κι η μητέρα της την απέκτησε στα 37 είναι πολύ καλές φίλες. Αυτό είναι το μόνο μου άγχος που άργησα να κάνω παιδί, γιατί ήταν και η επιθυμία μου να κάνω παιδί νωρίς για να μην έχουμε μεγαλη διαφορα. Και πάλι όμως αν βιαζόμουν έχοντας την ηλικία σαν μοναδικό κριτήριο θα είχα άγχος... Γιαυτό η κάθε κοπέλα ας αποφασίσει μόνη πότε το θέλει η ίδια και νοιώθει έτοιμη ν'ανταπεξέλθει στις απαιτήσεις του ερχομού ενός παιδιού. Επαναλαμβανω -και το εννοώ- το τί λένε οι άλλοι δεν έχει σημασία...

min agxwnesai ola 8a pane kala glykia mou....an tairiazoun oi xaraktires sas mia xara 8a ta pate....emena i mama mou einai poly mprosta....einai 59 xronwn alla tairiazoume para poly(paizei ki ayto megalo rolo)....i kalyteri mou fili itan panta,ola mou ta mystika ekeini ta ma8aine prwti....ki akomi kai simera protimw na ka8omai na pinw kafedaki me tin manoula mou para me tis files mou...ase pou oles mou oi files tin latreyoun kai pswfane synexeia na pinoume kafe oles mazi,epeidi einai plakatzou....gi'ayto sou lew eimai sigouri oti eisai k 8a synexiseis na eisai k sto mellon mia yperoxi manoula....kai den paizei kanenan rolo i ilikia,pistepse me...filia polla.....!!!

spapastamou

spapastamou
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
ZINAKI έγραψε:
Ranou έγραψε:Το ζήτημα φίλες μου είναι αν πράγματι μπορούμε να πούμε ότι μια μητέρα στην ηλικία των 30 και άνω είναι σε θέση να τεκνοποιήσει και να φέρει στον κόσμο το πρώτο της παιδί δεδομένου ότι στην εποχή που ζούμε είναι και το πιο πιθανό.Εγώ είμαι στα 31 και περιμένουμε το πρώτο μας παιδάκι τον Σεπτέμβρη πρώτα ο Θεός.





EGO EIMAI STA 32 KAI PERIMENO TO PROTO MOU PAIDAKI TELOS IOUNIOU..OTAN ENOIOTHA OTI EIXA ZISEI POLLA KAI EIXA MATHEI POLLA OSTE NA EIMAI ETOIMH NA MEGALOSO TA DIKA MOU PAIDIA, SUNANTISA TON ANTHROPO POU MOU TAIRIAZE KAI EIXAME TON IDIO SKOPO STIN ZOI MAS DLD TIN OIKOGENEIA PANTREFTIKAME TON AUGOUSTO MESA SE 18 MINES SXESH ME SKOPO NA KANOUME MAZI PAIDAKIA...

mpravo koritsaki mou...ayto exei simasia....an niw8ete esy ki o antroulis sou etoimoi kai pliris stous allous den peftei kanenas logos....me to kalo na fereis ston kosmo to paidaki sou....filakia..... Very Happy

CHRISLA2216

CHRISLA2216
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
den nomizw oti sta 30-35 sou eisai megalh gia na apokthseis ena paidi.. to "provlima" pisteuw einai apo ta 40 k panw.. oxi oti kapoia gunaika einai polu megalh, apla k swmatika einai arketa duskolo.. alla kuriws thewrw oti einai asxhmo gia to paidi, na exei megalous goneis- megalwnontas ennow pou tha einai sthn efivia, tha einai duskolo na exei goneis konta sta 60......

fdespoina

fdespoina
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
εγω εκανα παιδι στα 33 (ηθελα πολυ νωριτερα αλλα οι συνθηκες δεν το επετρεπαν) το ποτε ο καθενας θα επιλεξει να γινει γονιος η θα μπορεσει να γινει γονιος ειναι προσωπικη υποθεση !!!!

Ranou

Ranou
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
fdespoina έγραψε:εγω εκανα παιδι στα 33 (ηθελα πολυ νωριτερα αλλα οι συνθηκες δεν το επετρεπαν) το ποτε ο καθενας θα επιλεξει να γινει γονιος η θα μπορεσει να γινει γονιος ειναι προσωπικη υποθεση !!!!


Συμφωνώ.πολλές φορες θελουμε αλλα δεν μπορουμε... Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes

MAROULOU

MAROULOU
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
ΕΓΩ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΛΑΘΟΣ ΕΠΙΛΟΓΗ ΓΙΑ ΜΙΑ ΓΥΝΑΙΚΑ ΝΑ ΚΟΙΤΑΞΕΙ ΤΗΝ ΚΑΡΙΕΡΑ ΤΗΣ ΑΝ ΤΟ ΕΠΙΘΥΜΕΙ ΠΡΙΝ ΚΑΝΕΙ ΠΑΙΔΙ; ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΑΝ ΦΤΑΣΕΙ ΣΤΑ 35 Η ΣΤΑ 38 ΚΑΙ ΔΥΣΚΟΛΕΥΕΤΑΙ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΗ ΤΗΣ ΕΠΙΛΟΓΗ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΕΚΕΙΝΗ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΡΙΝΕΙ ΑΝ Η ΕΠΙΛΟΓΗ ΤΗΣ ΗΤΑΝ ΤΕΛΙΚΑ ΣΩΣΤΗ Η ΛΑΘΟΣ.
ΕΝΑ ΠΑΙΔΙ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΜΕ ΓΟΝΕΙΣ ΠΟΥ ΤΟ ΛΑΧΤΑΡΑΝ ΚΑΙ ΤΟ ΘΕΛΟΥΝ. ΑΝ ΛΟΙΠΝΝ ΜΙΑ ΓΥΝΑΙΚΑ ΠΟΥ ΤΗΝ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΠΟΛΥ ΝΑ ΑΣΧΟΛΕΙΘΕΙ ΜΕ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΟ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ, ΟΠΩΣ ΜΕ ΤΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ ΠΟΥ ΣΠΟΥΔΑΣΕ ΤΕΛΙΚΑ ΚΑΝΕΙ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΡΑΓΜΑΤΟΠΟΙΗΣΕΙ ΤΑ ΟΝΕΙΡΑ ΤΗΣ, ΘΑ ΤΟ ΒΓΑΛΕΙ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟ ΤΡΟΠΟ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΠΑΙΔΙ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΤΗΣ. ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΤΕΤΟΙΑ ΓΥΝΑΙΚΑ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΡΙΕΡΑ ΤΗΣ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΕΤΟΙΜΗ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΗΣ (ΑΝ ΜΠΟΡΕΣΕΙ ΚΑΙ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙ) ΑΝ Η ΦΥΣΗ ΔΕΝ ΤΗΝ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΠΑΡΟΛΕΣ ΤΙΣ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΕΣ ΤΗΣ, ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΙΚΑ ΕΠΕΙΔΗ ΕΚΑΝΕ ΤΙΣ ΕΠΙΛΟΓΕΣ ΠΟΥ ΗΘΕΛΕ.
ΓΙΑ ΑΛΛΕΣ ΚΟΠΕΛΕΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΠΡΩΤΕΡΑΙΟΤΗΤΑ ΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΚΑΙ ΤΗ ΜΗΤΡΟΤΗΤΑ, ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΑΝΤΑΠΟΚΡΙΘΟΥΝ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΣΤΟ ΡΟΛΟ ΑΥΤΟ ΣΕ ΠΙΟ ΜΙΚΡΗ ΗΛΙΚΙΑ, ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΟ ΕΠΙΘΥΜΟΥΝ.

stavas


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Τι όριο ηλικίας καλέ να υπάρχει? Εγώ έκανα την Ειρήνη μου 35 χρονών και όλα ήταν μια χαρά. Ισα ισα κιόλας σε κάποια εξέταση που είχα κάνει δεν θυμάμαι πια, γυρνάει και μου λεει η γυναικολόγος μου τόσο καλές μονάδε3ς δεν έχει ούτε 20 χρονών κορίτσι. Το μόνο ότι έχω μεγάλη διαφορά ηλικίας με το παιδί μου.

http://istoriestismamas.blogspot.com

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
MAROULOU έγραψε:ΕΓΩ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΛΑΘΟΣ ΕΠΙΛΟΓΗ ΓΙΑ ΜΙΑ ΓΥΝΑΙΚΑ ΝΑ ΚΟΙΤΑΞΕΙ ΤΗΝ ΚΑΡΙΕΡΑ ΤΗΣ ΑΝ ΤΟ ΕΠΙΘΥΜΕΙ ΠΡΙΝ ΚΑΝΕΙ ΠΑΙΔΙ; ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΑΝ ΦΤΑΣΕΙ ΣΤΑ 35 Η ΣΤΑ 38 ΚΑΙ ΔΥΣΚΟΛΕΥΕΤΑΙ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΗ ΤΗΣ ΕΠΙΛΟΓΗ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΕΚΕΙΝΗ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΡΙΝΕΙ ΑΝ Η ΕΠΙΛΟΓΗ ΤΗΣ ΗΤΑΝ ΤΕΛΙΚΑ ΣΩΣΤΗ Η ΛΑΘΟΣ.
ΕΝΑ ΠΑΙΔΙ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΜΕ ΓΟΝΕΙΣ ΠΟΥ ΤΟ ΛΑΧΤΑΡΑΝ ΚΑΙ ΤΟ ΘΕΛΟΥΝ. ΑΝ ΛΟΙΠΝΝ ΜΙΑ ΓΥΝΑΙΚΑ ΠΟΥ ΤΗΝ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΠΟΛΥ ΝΑ ΑΣΧΟΛΕΙΘΕΙ ΜΕ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΟ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ, ΟΠΩΣ ΜΕ ΤΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ ΠΟΥ ΣΠΟΥΔΑΣΕ ΤΕΛΙΚΑ ΚΑΝΕΙ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΡΑΓΜΑΤΟΠΟΙΗΣΕΙ ΤΑ ΟΝΕΙΡΑ ΤΗΣ, ΘΑ ΤΟ ΒΓΑΛΕΙ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟ ΤΡΟΠΟ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΠΑΙΔΙ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΤΗΣ. ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΤΕΤΟΙΑ ΓΥΝΑΙΚΑ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΡΙΕΡΑ ΤΗΣ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΕΤΟΙΜΗ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΗΣ (ΑΝ ΜΠΟΡΕΣΕΙ ΚΑΙ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙ) ΑΝ Η ΦΥΣΗ ΔΕΝ ΤΗΝ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΠΑΡΟΛΕΣ ΤΙΣ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΕΣ ΤΗΣ, ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΙΚΑ ΕΠΕΙΔΗ ΕΚΑΝΕ ΤΙΣ ΕΠΙΛΟΓΕΣ ΠΟΥ ΗΘΕΛΕ.
ΓΙΑ ΑΛΛΕΣ ΚΟΠΕΛΕΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΠΡΩΤΕΡΑΙΟΤΗΤΑ ΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΚΑΙ ΤΗ ΜΗΤΡΟΤΗΤΑ, ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΑΝΤΑΠΟΚΡΙΘΟΥΝ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΣΤΟ ΡΟΛΟ ΑΥΤΟ ΣΕ ΠΙΟ ΜΙΚΡΗ ΗΛΙΚΙΑ, ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΟ ΕΠΙΘΥΜΟΥΝ.

δικιο εχεις maroulou....ο καθενας κανει τις επιλογες του...και πρεπει να ειναι ετοιμος να υποστει και τις συνεπειες αυτων!!

koukida

koukida
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
valerakievelinaki έγραψε:επειδη εδω μεσα ειμαστε ολες μαμαδες η εγκυες η προσπαθουμε για μαμαδες λεμε οτι αξιζει σε καθε γυναικα να γινει μαμα οταν το νιωσει ! το λεμε ευκολα αλλα δεν η αληθεια ειναι οτι απο ενα σημειο και μετα τα πραγματα γινονται δυσκολα ! γιατι κακα τα ψεματα οι γυναικες πλεον εργαζομαστε χειραφετηζομαστε και θελουμε να ειμαστε αυτονομες αναβαλλοντας ομως την μητροτητα νομιζοντας πως δεν τρεχει τιποτα ! αψηφουμε τις δυσκολιες που μπορει να παρουσιαστουν και οι περισοτερες εχουν σαν γνωμονα την ηλικια !! εχω πολλες φιλες μου που ηθελαν να ειναι γυναικες καριερας και ειναι ακομα δηλ , με το γραφειακι τους στην εταιρια με τα ντυσηματα τους κλπ αλλα ειναι πλεον 34 - 38 και δεν μπορουν να συλλαβουν ! τρεχουν σε γιατρους περα δωθε εξετασεις υπερηχους κλπ και ολες εχουν θεμα με την ηλικα και τους το εχουν πει οι γιατροι τους γιατι κατι παθολογικο δεν συμβαινει . μια απο αυτες μαλιστα ειναι σε πρωιμη εμμηνοπαυση σε ηλικια 38 ετων και δεν εχει παιδι θελει ομως !!! για αυτο μπορει εγω να λεω οτι δεν υπαρχει οριο στην μητροτητα αλλα η φυση λεει το αντιθετο !

γι'αυτο υπάρχουν οι γιατροί κ μας βοηθουν να κανουμε παιδακι εμεις που δεν μπορουμε γιατι η φυση δεν μας 'προίκισε' ---κ ας φτασαμε 35 για να το πετύχουμε. Wink και 40 να εφτανα ακόμη θα το πάλευα.

koukida

koukida
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Dim έγραψε:Δεν θεωρώ ότι η μητρότητα είναι θέμα ηλικίας, αλλά θέμα ωριμότητας. Μια γυναίκα στα 28 που κάνει άμβλωση γιατί περιμένει προαγωγή και αν μείνει έγκυος δεν θα της την δώσουν, καλύτερα να μη κάνει παιδί ποτέ. Και μια γυναίκα στα 40 που δεν κατάφερε να βρει πιο πριν ένα σύντροφο κατάλληλο για τα παιδιά της θα είναι μια χαρά μανούλα. Δεν είναι η ηλικία που δημιουργεί το χάσμα αλλά τα μυαλά που κουβαλάει ο καθένας. Πόσους 30άριδες ξέρετε με απαρχαιωμένες αντιλήψεις;; όσο για την υπομονή πάλι δεν είναι θέμα ηλικίας, έχω βρεθεί σε πάρτι που μαμά 29 ετών άφησε το κοριτσάκι της να ξεγυμνωθεί μέσα στο καταχείμωνο γιατί απλά δεν άντεχε να ακούει τις φωνές της. Εν κατακλείδι όλα είναι θέμα χαρακτήρα, ωριμότητας και συνειδητοποίησης για το τι σημαίνει μητρότητα.

συμφωνω απόλυτα

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 5 από 10]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις