Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
200 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 200 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 9 από 10]

manoulita-fraoulita

manoulita-fraoulita
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
mamarena έγραψε:Καλημερα!
Εμενα η γνωμη μου ειναι η εξης..

Αν ηταν στο χερι μου να ορισω ποια ειναι η καταλληλοτερη ηλικια για να γινω μαμα, θα ελεγα μετα τα 30. Καθαρα απο ψυχολογικης αποψεως.

Και το λεω αυτο, γιατι εμεινα εγκυος οταν ημουν 25. Μικρη δε με λες..
Ομως γυρνωντας πισω τωρα πια που κονετευω τα 30, βλεπω πως η αποφαση μας ηταν κομματακι επιπολαιη. Προς Θεου σε καμια περιπτωση δε λεω οτι μετανιωσα, ομως.
Μεχρι τα 25 μου, και πριν μεινω εγκυος, η ζωη μου με τον καλο μου ηταν ενα παραμυθακι.. Μολις ειχαμε μπει στο νεο μας σπιτακι.. μειναμε επιτελους μαζι μετα απο 13 χρονια σχεσης.. Βολτες...διασκεδαση..ταξιδια... Ολα καλα. Μεχρι που αποφασισαμε να κανουμε παιδακι. Το μωρο μας ηρθε τον πρωτο μηνα προσπαθειων. Δεν προλαβαμε να συνειδητοποιησουμε τι καναμε...Απο την απολυτη ανεμελια, πηγαμε στο αλλο ακρο.
Αναμικτα τα συναισθηματα.. απολυτη ευτυχια οταν ηρθε το μικρο μας, αλλα και φοβοι.. αγχος.. προσπαθουσαμε να ακολουθησουμε τους ρυθμους της νεας ζωης και πολλες φορες δε τα καταφερναμε. Να οι πρωτοι τσακωμοι.. να τα παραπονα.. και που πηγε η παλια μας ζωη??? Ποιος ξερει? Κανεις δεν την ξαναειδε!!!
Αυτο που θελω να πω ειναι οτι τελικα πιστευω οτι δεν ημουν αρκετα ωριμη για το μωρακι μου. Με αποτελεσμα, να μην χαρω καθολου τους πρωτους μηνες της ζωης του.. καθολου ομως..ισα ισα που πιστευα οτι η ζωη μου τελειωσε..
Τωρα ομως, οδευοντας προς τα πρωτα...αντα, ηρθε ο καιρος που νιωθω απολυτα ετοιμη για το δευτερο μωρακι μου... το κοριτσακι μου.. Τωρα θα μεινω εγκυος, (πρωτα ο Θεος) και θα ειμαι απολυτη συνειδητοποιημενη γιατι το κανω! Κι επειδη τωρα πια ξερω οτι οση κουραση, νευρα, και τσιτα σου φερνει ενα νεογεννητο αξιζει...
Τωρα ξερω..τοτε δεν ηξερα. Τωρα δε θα με νοιαξει που δε θα παω για ποτο.. τοτε μου φαινοταν τραγικο!!!


Οποτε κι αν ερθει ενα παιδακι ειναι ευλογια... αλλα η ηλικα παιζει ρολο ως προς τη δικη μας αντιμετωπιση απεναντι στο μωρακι..


θεωρω οτι σε οποια ηλικια κανεις ενα μωρακι ποτε δεν μπορεις να συνηδητοποιησεις τον βαθμο δυσκολιας παρα μονο οταν το ζησεις ....παιζει πολυ σημαντικο ρολο ομως το πωσ το ζεις ...! Wink

RANIAASIKIDOY

RANIAASIKIDOY
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
ΣΕ ΟΠΟΙΑ ΗΛΙΚΕΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙΣ ΜΑΜΑ ΤΟ ΙΔΙΟ ΕΙΝΑΙ ΠΙΣΤΕΥΩ..ΑΠΛΑ ΕΧΕΙΣ ΧΡΟΝΟ ΚΑΙ ΖΕΙΣ ΠΙΟ ΚΑΛΑ ΚΑΠΟΙΑ ΑΛΛΑ ΠΡΑΜΑΤΑ ΑΝ ΕΙΣΤΕ ΜΟΝΟ 2! ΟΙ ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΙΣ ΚΑΛΟΣ Η ΚΑΚΟΣ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΤΕΛΙΩΝΟΥΝΕ!!! ΔΕΝ ΞΕΡΩ. ΑΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΟΠΟΙΑ ΗΛΙΚΕΙΑ ΝΑ ΝΑΙ.ΟΠΟΤΕ ΜΠΟΡΟΥΜΕ! ΕΙΝΑΙ ΧΑΡΑ..ΔΕΝ ΜΕΝΟΥΝ ΠΑΝΤΑ ΜΩΡΑ..

astero2000

astero2000
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
έκανα παιδί στα 36 μου και ήταν επιλογή μου (μέχρι κάποιο σημείο φυσικά). Από μικρή κάπως έτσι το φανταζόμουν και το ήθελα. Ήθελα να ζήσω πρώτα την ζωή μου και αυτό έκανα. Αποφάσισα να προχωρήσω όταν πια βαρέθηκα τα μπαράκια και τις τρέλες. Είχα χορτάσει και δεν πιστεύω ότι μου έχει μείνει κάποιο απωθημένο... τώρα πια μπορώ και θέλω να δοθώ ολοκληρωτικά σε αυτό που λένε οικογένεια... Δεν μπορώ να φανταστώ τον εαυτό μου να έχω οικογένεια πριν 5,10 ή 15 χρόνια και δεν μετάνιωσα και δεν πιστεύω να μετανιώσω.

αγγελικημαρια


Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
κοριτσια εγω ειμαι 26 κ ο μπαμπας μου 70. με πειραζε παρα πολυ οταν οι συμμαθητες μου τον περνουσαν για παππου μου. τα ακραια παραδειγματα με βρισκουν αντιθετη. πχ να γινεις μαμα μετα τα 50.αλλα κ παλι αν μπορεις να ανταπεξελθεις σε οτι χρειαζεται ενα παιδι δεν ειναι κακο.

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Να κάνω απλά μια ερώτηση?
Γιατι η επιλογη να μην κάνουμε παιδια πριν τα 30 πχ σημαίνει οτι ολη την ωρα τότε την περνουσαμε σε μπαρακια και μ@λ@κίες???
Δεχομαι οτι ζουσαμε μια πιο ξεφρενη ζωή, οτι βγαιναμε ότι ωρα θελαμε, γυριζαμε ότι ωρα θελαμε και κάναμε ότι θελαμε διοτι δεν ειχαμε καμια ευθύνη εκτος απο τον εαυτό μας.
Αλλά αυτο το "ο,τι θέλαμε" γιατι σημαίνει ντε και καλά οτι μπεκροέπινα στα μπαράκια και οτι ξεσάλωνα με κοριτσοπαρέα?
Αποκλείεται δηλαδη να σπούδαζα? Ή να εκανα ταξίδια να γνωρίσω τον κόσμο? Ή να εστηνα μια επιχείρηση? Γιατι το "ζω τη ζωή μου πριν κανω παιδια" σημαινει μονο μια ανουσια ζωή???

Ναι, τα παιδια μου ειναι το πιο σημαντικο μου "επιτευγμα". Αλλά δεν θα χαρακτηριζα την προηγουμενη μου ζωη ως "μπαρότσαρκα". Ουτε αποφασισα να κανω παιδια οταν μου τελείωσαν τα μπαρακια και βαρεθηκα τις κραιπάλες.

trilly

trilly
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
και γιατι πειραζει αν καποια κοπελα εκανε μπαροτσαρκα μεχρι τα 30? δεν καταλαβα. εγω εκανα παιδι στα 33 μου τελειως συνειδητα. πιο νωρις ουτε καν περναγε απο το μυαλο μου. εκανα μια πολυ ωραια ζωη που συμπεριελαμβανε και μπαρακια και ταξιδια και σπουδες και πολλη δουλεια και το πιο σημαντικο δεν ενιωθα ετοιμη να ανοιξω σπιτικο που λενε κι ουτε μου το ειχε εμφυσησει και κανενας.

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Εννοώ οτι δεν μου αρεσει να ακυρωνουν όλη την προηγουμενη ζωή τους με το να λένε οτι "η ζωή μου απέκτησε νόημα με το που ειδα το παιδακι μου".
Χαιρω πολύ. Ειναι ότι σημαντικότερο στη ζωή μας, ναι. Αλλά μην ευτελίζεις ότι έζησες μεχρι τότε. Δεν επιτιθεμαι στα μπαράκια, καθόλου, κι εγω το έκανα. Και συμφωνω με αυτο που λές, η ζωη μου ηταν πολύ ομορφη και γεμάτη και πριν απο το παιδι. Μετά το παιδι ειναι πάλι πολύ όμορφη και πολύ γεμάτη, με έναν διαφορετικό τρόπο. Γιατι πρεπει να συγκρίνουμε τις δύο αυτες ζωές? Για να βρουμε ποια προτιμάμε???

trilly

trilly
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Nena έγραψε:Εννοώ οτι δεν μου αρεσει να ακυρωνουν όλη την προηγουμενη ζωή τους με το να λένε οτι "η ζωή μου απέκτησε νόημα με το που ειδα το παιδακι μου".
Χαιρω πολύ. Ειναι ότι σημαντικότερο στη ζωή μας, ναι. Αλλά μην ευτελίζεις ότι έζησες μεχρι τότε. Δεν επιτιθεμαι στα μπαράκια, καθόλου, κι εγω το έκανα. Και συμφωνω με αυτο που λές, η ζωη μου ηταν πολύ ομορφη και γεμάτη και πριν απο το παιδι. Μετά το παιδι ειναι πάλι πολύ όμορφη και πολύ γεμάτη, με έναν διαφορετικό τρόπο. Γιατι πρεπει να συγκρίνουμε τις δύο αυτες ζωές? Για να βρουμε ποια προτιμάμε???

συμφωνω και επαυξανω. εμενα η ζωη μου ηταν πολυ ομορφη και πριν κανω παιδι και τωρα φυσικα ειναι τελεια. αλλα χαιρομαι που εχω ζησει οσα εχω ζησει. και τωρα με το παιδι ευχομαι να μπορεσουμε με τον αντρα μου να τα ξαναζησουμε ολοι μαζι οι τρεις μας. τα ταξιδια εννοω και τις βολτες.

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Η αδερφη μου εκανε το πρωτο της παιδι στα 25,στα 27 το 2ο και στα 34 το 3ο. Για το τριτο προσπαθουσε χρονια.Απο οτι λεει την μητροτητα την απολαυσε στο επακρο με το 3ο της παιδι. Ειναι υποκειμενικο ποτε κανεις ενα παιδι, εκτος απο λογους που μπορει να καθυστερουν μια εγκυμοσυνη,λογους υγειας εννοω,υπαρχει κ το πλανο ζωης της καθε γυναικας κ του καθε αντρα. Αυτες οι αντιληψεις περι ωριμης,μεγαλης κτλ πιστευα οτι ειναι ξεπερασμενες.Στον δικο μου τον κυκλο τουλαχιστον ολες ελεγαν για παιδι μετα τα 30.
Προσωπικα εκανα καλη επιλογη που εκανα τα παιδια μου στα 32 κ 33 μου χρονια. Ετσι οπως το βιωνω τωρα εχω μεγαλυτερη υπομονη απο οτι ειχα στα 25 μου.Δεν θα αντεχα ευκολα να μενω "κλεισμενη" στα 25, ουτε να αφηνα την δουλεια μου τοτε -αυτο κ τωρα με δυσκολευει πολυ,ποσο τοτε που ξεκινουσα.

zoyzoynitsa moy

zoyzoynitsa moy
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
ΕΜΕΝΑ Η ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΡΕΙ ΟΡΙΟ ΗΛΙΚΙΑΣ ΓΙΑ ΤΟ ΠΟΤΕ ΘΑ ΜΕΙΝΗΣ ΕΓΚΥΟΣ ΑΛΛΑ ΠΟΤΕ ΘΑ ΧΤΥΠΗΣΕΙ ΤΟ ΒΙΟΛΟΓΙΚΟ ΣΟΥ ΡΟΛΟΙ ΣΕ ΑΛΛΕΣ ΧΤΥΠΟΥΝ ΑΠΟ ΤΑ 20 ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ 30 ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΠΟΤΕ Ο ΘΕΟς ΣΤΟ ΔΩΣΕΙ ΑΣΧΕΤΑ ΕΑΝ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΣ ΑΠΟ ΤΑ 20 ΣΟΥ.ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΜΗΤΡΟΤΗΤΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΗΛΙΚΙΑ .... Smile

love


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
μμμ!! εγω παλι θα πω πως δεν υπαρχει οριο ηλικιας!! κ θα σας πω το λογο...

η μαμα μου παντρευτηκε στα 17.
μετα απο 10 χρονια με πολλες αποβολες,περριπου 7-8,
σε προχορημενη εγκυμοσυνη,
2 μωρα , 9 μηνων που δεν ζησανε,
καταφερε κ εκανε τον αδερφο μου,
στα 27!
μετα απο 10 χρονια εκανε εμενα,στα 37 της!
κ μετα απο 5 χρονια τον μικρο μου αδερφο,,στα 42.

κ επειδη ξερω ποσο πολυ ηθελε να κανει παιδια κ ποσο πολυ τα αγαπαει... ναι για μενα δεν υπαρχει οριο!! οσο μια γυναικα εχει περιοδο μπορει να γινει μητερα!


manoulita-fraoulita

manoulita-fraoulita
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
litsakos έγραψε:Η αδερφη μου εκανε το πρωτο της παιδι στα 25,στα 27 το 2ο και στα 34 το 3ο. Για το τριτο προσπαθουσε χρονια.Απο οτι λεει την μητροτητα την απολαυσε στο επακρο με το 3ο της παιδι. Ειναι υποκειμενικο ποτε κανεις ενα παιδι, εκτος απο λογους που μπορει να καθυστερουν μια εγκυμοσυνη,λογους υγειας εννοω,υπαρχει κ το πλανο ζωης της καθε γυναικας κ του καθε αντρα. Αυτες οι αντιληψεις περι ωριμης,μεγαλης κτλ πιστευα οτι ειναι ξεπερασμενες.Στον δικο μου τον κυκλο τουλαχιστον ολες ελεγαν για παιδι μετα τα 30.
Προσωπικα εκανα καλη επιλογη που εκανα τα παιδια μου στα 32 κ 33 μου χρονια. Ετσι οπως το βιωνω τωρα εχω μεγαλυτερη υπομονη απο οτι ειχα στα 25 μου.Δεν θα αντεχα ευκολα να μενω "κλεισμενη" στα 25, ουτε να αφηνα την δουλεια μου τοτε -αυτο κ τωρα με δυσκολευει πολυ,ποσο τοτε που ξεκινουσα.


καταρχας να σου ζησουν τα παιδακια σου μανουλα....στην ζωη μας μαθαινουμε να κανουμε θυσιες και ολα τα πραγματα ερχονται στην ωρα τους ....εγω ειμαι 25 δεν με ενοχλει που ειμαι στο σπιτι γιατι ειμαι στην οικογενεια μου ,εχω τον ανθρωπο μου.εχουμε υγεια και αγαπη!!!αφησα την δουλεια μου ε και ? καταφερα να βγαλω τισ 2 τελευταιες ταξεις του λυκειου που ειχα αφησει, πηγα και τις εβγαλα ανα 2 ετη ...και τωρα μετα απο αλλα 2 ετη παω σε μια σχολη ...αυτος που με στηριζει σε αυτο που κανω ειναι ο ανθρωποσ μου
!!!!οταν λοιπον εμεινα κλεισμενη και εγω στο σπιτι μεγαλωνοντας μονη μου το παιδι(και οταν λεω μονη μου ,εννοω χωρισ την μαμα μου να μου φυλαει τα παιδια και να μου καθαριζει ...) κοιταξα να το ευχαριστηθω αρχιζα λοιπον να ταβρισκω πρωτα με τον εαυτο μου ,να διαβαζω ,να καταλαβαινω τον κοσμο....οσο περιεργο και να ακουγεται....και αυτο γτ εμεινα κλεισμενη μεσα!!!οσο αφορα για την υπομονη ...η υπομονη δεν ειναι κατι που διδασκεται ...ειναι κατι που το εχεις η δεν το εχεις ...σε οποια ηλικια και να εισαι ....ευχομαι υγεια χαρα και ευτυχια σε σενα και στην οικογενεια σου!!!

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
manoulita-fraoulita έγραψε:
litsakos έγραψε:Η αδερφη μου εκανε το πρωτο της παιδι στα 25,στα 27 το 2ο και στα 34 το 3ο. Για το τριτο προσπαθουσε χρονια.Απο οτι λεει την μητροτητα την απολαυσε στο επακρο με το 3ο της παιδι. Ειναι υποκειμενικο ποτε κανεις ενα παιδι, εκτος απο λογους που μπορει να καθυστερουν μια εγκυμοσυνη,λογους υγειας εννοω,υπαρχει κ το πλανο ζωης της καθε γυναικας κ του καθε αντρα. Αυτες οι αντιληψεις περι ωριμης,μεγαλης κτλ πιστευα οτι ειναι ξεπερασμενες.Στον δικο μου τον κυκλο τουλαχιστον ολες ελεγαν για παιδι μετα τα 30.
Προσωπικα εκανα καλη επιλογη που εκανα τα παιδια μου στα 32 κ 33 μου χρονια. Ετσι οπως το βιωνω τωρα εχω μεγαλυτερη υπομονη απο οτι ειχα στα 25 μου.Δεν θα αντεχα ευκολα να μενω "κλεισμενη" στα 25, ουτε να αφηνα την δουλεια μου τοτε -αυτο κ τωρα με δυσκολευει πολυ,ποσο τοτε που ξεκινουσα.


καταρχας να σου ζησουν τα παιδακια σου μανουλα....στην ζωη μας μαθαινουμε να κανουμε θυσιες και ολα τα πραγματα ερχονται στην ωρα τους ....εγω ειμαι 25 δεν με ενοχλει που ειμαι στο σπιτι γιατι ειμαι στην οικογενεια μου ,εχω τον ανθρωπο μου.εχουμε υγεια και αγαπη!!!αφησα την δουλεια μου ε και ? καταφερα να βγαλω τισ 2 τελευταιες ταξεις του λυκειου που ειχα αφησει, πηγα και τις εβγαλα ανα 2 ετη ...και τωρα μετα απο αλλα 2 ετη παω σε μια σχολη ...αυτος που με στηριζει σε αυτο που κανω ειναι ο ανθρωποσ μου
!!!!οταν λοιπον εμεινα κλεισμενη και εγω στο σπιτι μεγαλωνοντας μονη μου το παιδι(και οταν λεω μονη μου ,εννοω χωρισ την μαμα μου να μου φυλαει τα παιδια και να μου καθαριζει ...) κοιταξα να το ευχαριστηθω αρχιζα λοιπον να ταβρισκω πρωτα με τον εαυτο μου ,να διαβαζω ,να καταλαβαινω τον κοσμο....οσο περιεργο και να ακουγεται....και αυτο γτ εμεινα κλεισμενη μεσα!!!οσο αφορα για την υπομονη ...η υπομονη δεν ειναι κατι που διδασκεται ...ειναι κατι που το εχεις η δεν το εχεις ...σε οποια ηλικια και να εισαι ....ευχομαι υγεια χαρα και ευτυχια σε σενα και στην οικογενεια σου!!!

ειναι υποκειμενικο οπως ειπα κ στο παραπανω μηνυμα,να χαιρεσαι κ εσυ το παιδι σου Smile Βοηθεια δεν εχω καμια,μονη μου ειμαι ολη μερα με τα παιδια μου μεχρι αργα το απογευμα. Οταν ειχα μονο τον γιο μου ηταν ευκολοτερα τα πραγματα,με την κορη μου κ τον γιο μου ειμαι αφοσιωμενη,απο πανω τους που λενε. Το δευτερο πτυχιο που ειχα ξεκινησει εγκυος στον γιο μου ηταν κ παραμενει αδυνατο για μενα να το τελειωσω.Εκτος αν δεχονται στην σχολη παρακολουθηση με 2 πιτσιρικια μαζι ή στις εξεταστικες μου να μου τα κρατουσαν στην γραμματεια μεχρι να γραψω Laughing
Ειναι λοιπον υποκειμενικο απο την μια κ αναλογα τι ειδους υποχρεωσεις εχει αναλαβει μια γυναικα να φερει εις περας.

Οσο για την δουλεια κ παλι εξαρταται απο την εργασια,τι απαιτησεις εχει κ κατα ποσο μας ενδιαφερει το αντικειμενο. Προσωπικα εχω μεγαλο κοστος απο την σχεδον 4ετη αποχη μου απο την δουλεια (αφου αποφασισα να αναλαβω αποκλειστικα τα παιδια μου μεχρι τα 4 τους επρεπε να την διακοψω). Οταν αρχισω παλι (αν οι συνθηκες μου το επιτρεψουν,δυστυχως η χωρα μας ειναι στην κατασταση που ειναι κ τα περιθωρια πια ειναι πολυ στενα για ολους) δεν θα ειναι σαν να αρχιζω απο την αρχη μεν,αλλα εχω μεγαλο κοστος λογω αποχης.Κοστος οχι τοσο οικονομικο οσο επαφων κ διασυνδεσεων. Rolling Eyes

shineon

shineon
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
miki2009 έγραψε:η μονη διαφορα ειναι οτι εμεις που ειμαστε μεγαλες σε ηλικια Very Happy δεν εχουμε την σωματικη αντοχη που εχει μια 25αρα Υπάρχει όριο ηλικίας στη μητρότητα? - Σελίδα 9 215994 σαφως και δεν το συζητω οτι δεν μπορω να φανταστο την ζωη μου χωρις το μικρο μου ζουζουνακι και λεω τι τυχερη που ειμαι που τελικα τα καταφερα Very Happy και ελπιζω ολες οι γυναικες που προσπαθουν για ενα παιδακι να τα καταφερουν Very Happy
Έτσι ακριβώς είναι..συμφωνώ και επαυξάνω.!!!!Όποτε και ναρθουν τα μωράκια είναι μια χαρά.Κάθε ηλικία έχει τα υπέρ και τα κατά της.Για μένα πάντως όλα ήρθαν όπως έπρεπε...πιο μικρή αν ήμουν ίσως είχα άλλες σκέψεις. Smile

http://shineon-n-on.blogspot.com

...katerina...

...katerina...
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Ουτε εγω πιστευω οτι εχει ηλικια η μητροτητα..
δυστυχως σε πολλες κοπελες κ ειμαι κ γω μια απο αυτες δεν ερχεται τοσο ευκολα..δεν ειναι παντα θεμα επιλογης λοιπον η βιολογικου ρολογιου..
Υπαρχουν κοπελες που τους ερχεται γρηγορα κ αλλες που προσπαθουν κ προσπαθουν ,..και ναι μπορει να τους ερθει σε 2-3 χρονια αλλα μπορει κ σε πολλα παραπανω..οποτε ολα ειναι σχετικα..
Υπαρχουν γυναικες που λενε θα ζησω πρωτα την ζωη μου κ οταν το αποφασιζουν αυτο αργει κ αλλο..

Εμεις προσπαθουσαμε οταν εγω ημουν 29 που παντρευτηκαμε κιολας..τελικα αυτο το Θειο Δωρο μας ηρθε τωρα κ ειμαι 33..κ σιγουρα για να κανω το 2ο αν ειμαι τυχερη κ ερθει μονο του αντε να μαι35..μιας κ λογω καισαρικης πρεπει ν απερασει ενας χρονος αν χρειαστω ομως παλι προσπαθειες εξωσωματικης?
Οποτε τιποτα δεν προγραμματιζεται..

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
manoulita-fraoulita έγραψε:...οσο αφορα για την υπομονη ...η υπομονη δεν ειναι κατι που διδασκεται ...ειναι κατι που το εχεις η δεν το εχεις ...σε οποια ηλικια και να εισαι ....

Αλοίμονό μας αν δεν διδάσκεται και δεν μαθαίνεται η υπομονή... Άλλοι ειναι πιο υπομονετικοι και άλλοι λιγότερο, αλλά οι διάφορες καταστασεις σου μαθαίνουν να βελτιώνεσαι. Η μητρότητα είναι απο τα βασικότερα μαθήματα υπομονής, πιστεύω!

koukida

koukida
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Nena έγραψε:
manoulita-fraoulita έγραψε:...οσο αφορα για την υπομονη ...η υπομονη δεν ειναι κατι που διδασκεται ...ειναι κατι που το εχεις η δεν το εχεις ...σε οποια ηλικια και να εισαι ....

Αλοίμονό μας αν δεν διδάσκεται και δεν μαθαίνεται η υπομονή... Άλλοι ειναι πιο υπομονετικοι και άλλοι λιγότερο, αλλά οι διάφορες καταστασεις σου μαθαίνουν να βελτιώνεσαι. Η μητρότητα είναι απο τα βασικότερα μαθήματα υπομονής, πιστεύω!
αν μαθαινεται η υπομονή??? ολα μαθαινονται στη ζωη -αρα διδάσκονται. αρκει να εχεις ορεξη να μαθεις Very Happy

????????


Επισκέπτης
Εγω ειμαι 29 και θα γεννησω σε λιγο! Βεβαια ηθελα απο τα 26 να κανω παιδακι (παντρευτηκα 24), αλλα δε μας εκατσε (ειχαμε αποβολες).
Αλλα νομιζω οτι ειμαι σε πολυ καλη ηλικια! Δε θα ηθελα με τιποτα να κανω παιδι στα 35, αλλα ουτε και στα 20!! Περασαμε τελεια με τον αντρουλη μου, καναμε ταξιδια,γλεντησαμε πολυ τη ζωη μας, δεθηκαμε παρα πολυ με τις δυσκολιες που περασαμε και τωρα που θα κανουμε παιδακι ειναι η ιδανικη στιγμη!!! I love you I love you I love you

florentiab

florentiab
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
etoile! έγραψε:Εγω ειμαι 29 και θα γεννησω σε λιγο! Βεβαια ηθελα απο τα 26 να κανω παιδακι (παντρευτηκα 24), αλλα δε μας εκατσε (ειχαμε αποβολες).
Αλλα νομιζω οτι ειμαι σε πολυ καλη ηλικια! Δε θα ηθελα με τιποτα να κανω παιδι στα 35, αλλα ουτε και στα 20!! Περασαμε τελεια με τον αντρουλη μου, καναμε ταξιδια,γλεντησαμε πολυ τη ζωη μας, δεθηκαμε παρα πολυ με τις δυσκολιες που περασαμε και τωρα που θα κανουμε παιδακι ειναι η ιδανικη στιγμη!!! I love you I love you I love you


μου έκανε πολύ μεγάλη εντύπωση αυτό που έγραψες. δηλαδή αν είχες προβλήματα σύλληψης, μετά τα 34 θα σταματούσες τις προσπάθειες;

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Γιατι θεωρειτε τα 34-35 πχ σαν όριο ηλικίας για τεκνοποίηση???
Δεχομαι το οτι μειωνεται η γονιμότητα, οτι μπορει να παρουσιαστουν προβλήματα στο εμβρυο όσο πιο μεγαλη ειναι η ηλικία της μητέρας, αλλά δεν νομίζετε οτι τα 34 ΠΑΡΑΕΙΝΑΙ μικρη ηλικία γι'αυτα??
Ακόμα και σε παλιά βιβλία ιατρικής και φυσιολογίας, η ηλικία "κινδύνου" ηταν μετα τα 40. Πόσο μάλλον τωρα που εχουν βελτιωθεί και οι τεχνικές παρακολούθησης της εγκυμοσύνης, κι ελέγχου της υγείας του εμβρυου!
Εκτός κι αν νομίζετε οτι στα 35 εχεις ηδη γεράσει. Για το οποίο σας διαψεύδω.

miki2009

miki2009
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
ΣΤΙΣ ΜΕΓΑΛΕΣ ΗΛΙΚΙΕΣ ΓΙΝΕΤΕ ΠΑΝΤΑ Ο ΑΝΑΓΚΑΙΟΣ ΕΛΕΓΧΟΣ Very Happy ΣΤΙΣ ΜΗΚΡΕΣ ΗΛΙΚΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΝΟΜΙΖΩ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟΣ Ο ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΝΑ ΓΕΝΝΗΘΗ ΜΩΡΟ ΜΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΟΛΕΣ ΟΙ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ Smile

zoyzoynitsa moy

zoyzoynitsa moy
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
καλημερα κοριτσια εγω ξερω οτι και στις δυο περιπτωσεις ποτε δεν ξερεις εαν ενα μωρο γεννηθει καλα και φυσικα γινονται και στις δυο περιπτωσεις εξετασεις...απλα οταν εισαι σε μεγαλη ηλικια κανεις υποχρωτικα τιν αμιοπαρακεντηση..ετσι με ενημερωσε ο γιατρος μουκαιφυσικα μην ξεχναμε ολες η εξετασεις δειχνουν ποσοστα ποτε δεν εισαι συγουρη για κατι.

florentiab

florentiab
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
miki2009 έγραψε:ΣΤΙΣ ΜΕΓΑΛΕΣ ΗΛΙΚΙΕΣ ΓΙΝΕΤΕ ΠΑΝΤΑ Ο ΑΝΑΓΚΑΙΟΣ ΕΛΕΓΧΟΣ Very Happy ΣΤΙΣ ΜΗΚΡΕΣ ΗΛΙΚΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΝΟΜΙΖΩ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟΣ Ο ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΝΑ ΓΕΝΝΗΘΗ ΜΩΡΟ ΜΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΟΛΕΣ ΟΙ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ Smile


δεν νομίζω να ισχύει αυτό.
δηλαδή όσες μένουν έγκυες μικρές δεν κάνουν και τις εξετάσεις τους; θα σου πει δηλαδή ο γιατρός να ελέγξεις το σάκχαρο και δεν θα πας;

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Η αμνιοπαρακέντηση δεν ειναι υποχρεωτική !!!
Αν θες την κάνεις, αν θες δεν την κάνεις. Αν οι εξετασεις βγουν καλές, δεν την κάνεις προφανώς! Αν εχεις προαποφασίσει οτι δεν θα επέμβεις στην εγκυμοσύνη για κανενα λόγο, πάλι δεν την κάνεις!
Ακόμα και στην περίπτωση που οι εξετασεις δεν βγουν καλές, πάλι εχεις τη δυνατοτητα να επιλέξεις ΑΝ θα κάνεις αμνιοκεντηση!

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Αμνιο- κανεις αν επιθυμεις,δεν ειναι υποχρεωτικη καμια εξεταση,η εγκυος αποφασιζει.Αν οι εξετασεις δειξουν υψηλο κινδυνο για συνδρομα τοτε προχωρας σε αμνιο,κ παλι αν θελεις.Αν ας πουμε δεν εχεις σκοπο να διακοψεις μια εγκυμοσυνη δεν το κανεις.Εχει το ρισκο της κ αυτη η εξεταση

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 9 από 10]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Δωρεάν forum σε punBB | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις