Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
147 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 147 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 6 από 10]

koukida

koukida
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
καλα εχω πάθει πλακα που διαβαζω αποψεις νεων γυναικων που οχι μονο θεωρουν αλλα κ αποκαλουν μια σαρανταρα 'γιαγια' ....κ η πλακα ειναι οτι δεν απέχουν κ πολυ απο την συγκεκριμενη ηλικια Shocked

τελικά τα στερεοτυπα κ οι νοοτροπίες της Ελληνιδας ειναι όοοοοπως ακριβως κ της γιαγιάς μου που γενννηθηκε στις αρχες του 20ου αιωνα....

να ναι καλα το φορουμ κ τα θεματα που ανοιγετε για να βλέπουμε απο ποιες νοοτροπιες περιτριγυριζόμαστε....
ουφ... Crying or Very sad

Lilliput

Lilliput
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Σιγουρα ειναι επιλογη της καθεμιας ποτε θα γινει μητερα. απο θεμα γονιμοτητας ομως η καλυτερη ηλικια ειναι απο 18 εως 30, αλλα οσο πιο κοντα στην ηλικια των 20 επιτευχθει εγκυμοσυνη τοσες περισσοτερες πιθανοτητες υπαρχουν για να ειναι καλη, χωρις επιπλοκες. απο τα 30 μεχρι τα 35 αρχιζουν να μειωνονται οι μηνιαιες πιθανοτητες για γονιμοποιηση, ενω απο τα 35 εως τα 40 η γονιμοποιηση γινεται αισθητα δυσκολοτερη και ειναι απαραιτητος ο προγεννητικος ελεγχος.απο τα 40 και μετα η γονιμοποιηση φαινεται πολυ δυσκολοτερη ενω υπαρχουν πολλες πιθανοτητες για προβληματα κατα την κυηση. τα σημαντικοτερα απο αυτα ειναι:

<<ΥΠΕΡΤΑΣΗ ΚΥΗΣΗΣ ΚΑΙ ΠΡΟΕΚΛΑΜΨΙΑ. Είναι 2 έως 3 φορές συχνότερες από ό,τι σε νεώτερες ηλικίες. Παρουσιάζονται μετά την 20ή εβδομάδα της κύησης και μπορεί να θέσουν σε κίνδυνο τη ζωή μητέρας και εμβρύου.

ΣΑΚΧΑΡΩΔΗΣ ΔΙΑΒΗΤΗΣ ΚΥΗΣΗΣ. Παρουσιάζεται σε περίπου διπλάσια συχνότητα σε σχέση με νεώτερες ηλικίες. Προκαλεί υπέρβαρο έμβρυο, διαταραχή της ρύθμισης του σακχάρου του κ.ά.

ΑΙΜΟΡΡΑΓΙΕΣ (λόγω π.χ. προδρομικού πλακούντα ή πρόωρης αποκόλλησης πλακούντα). Διαταράσσουν την οξυγόνωση του εμβρύου.

ΠΡΟΩΡΟΙ ΤΟΚΕΤΟΙ. Είναι 4 φορές συχνότεροι σε σύγκριση με νεώτερες ηλικίες. Μπορεί να προκαλέσουν σύνδρομο αναπνευστικής δυσχέρειας στο νεογνό και νοσηλεία στη μονάδα εντατικής νοσηλείας ή και θάνατο.

ΑΠΟΒΟΛΕΣ. Φθάνουν το 50% των κυήσεων μετά την ηλικία των 35, ενώ το 10-15% σε νεώτερες ηλικίες.

ΧΡΩΜΟΣΩΜΙΚΕΣ ΑΝΩΜΑΛΙΕΣ. Οι πιθανότητες αυξάνονται από 1 στις 500 στην ηλικία των 25 χρόνων, σε 1 στις 200 στην ηλικία των 35, 1 στις 60 στην ηλικία των 40, 1 στις 20 στην ηλικία των 45 και 1 στις 5 στην ηλικία των 50 ετών. Ειδικά για το σύνδρομο Ντάουν, οι πιθανότητες αυξάνονται από 1 στα 1.000 στην ηλικία των 25, σε 1 στις 380 στην ηλικία των 35, σε 1 στις περίπου 110 στην ηλικία των 40 και σε 1 στις περίπου 30 στην ηλικία των 45 ετών>>

εμας αυτα μας μαθαινουν τα βιβλια και οι γυναικολογοι καθηγητες μας κι αυτα αποτελουν μερος της συμβουλευτικης μας!! Smile

refaki

refaki
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
εγω πιστευω οτι ολες οι γυναικες εχουν δικαιωμα στη μητροτητα ανεξαρτητου ηλικιας απο κει και περα οσο μεγαλωνει η γυναικα ειναι δυσκολο να "πιασει" παιδακι και ισως να δυσκολευεται πιο πολυ στο μεγαλωμα του απο μια νεοτερη γυναικα

dimitra37

dimitra37
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Οτι και να λετε για τη γονιμοτητα η γυναικα πρεπει να παντρευεται και να μενει εγκυος οταν αποφασισει οτι το θελει και εγω προσωπικα ειμαι υπερ μετα τα 30. Με τον αντρα μου τα φτιαξαμε το 1994 ημουν 21 και παντρευτηκαμε το 2005 με πολιτικο και το 2006 με θρησκευτικο που ημουν 33 μεχρι τοτε οχι παιδι ουτε γαμο δεν ηθελα και ημασταν μια χαρα μαζι ποτε δε χωρισαμε απλα θελαμε να ζησουμε χωρις γαμο και παιδια. Τα παιδια δεν μου αρεζαν ποτε στα 34 μου καταλαβα οτι θελω παιδι και τοτε ξεκινησα τις προσπαθειες ειμαι εγκυος τωρα στο πρωτο με εξωσωματικη και παρολο που καποιες μπορει να θυμωσουν ειμαι σιγουρη οτι αν εμενα εγκυος εκει γυρω στα 30 θα εκανα εκτρωση απλα τωρα θελω να γινω μαμα!!!!!!!!!!

http://www.worldjamboree.gr

ΑΓΑΠΗ@

ΑΓΑΠΗ@
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
ΤΟ ΜΕΓΑΛΩΜΑ ΕΝΟΣ ΠΑΙΔΙΟΥ ΘΕΛΕΙ ΜΟΝΟ ΩΡΙΜΟΤΗΤΑ!!!!
ΜΠΟΡΕΙ ΜΙΑ 20αρα ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΩΡΙΜΗ ΑΠΟ ΜΙΑ 30αρα!!!!
ΚΑΙ ΣΥΜΦΩΝΩ Ο ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΣ Κ ΤΟ ΣΩΜΑ ΜΑΣ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ Κ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΠΙΟ ΔΥΣΚΟΛΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΣΕ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΗΛΙΚΙΑ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ ΜΙΑ ΓΥΝΑΙΚΑ ΠΑΙΔΙ(ΟΧΙ ΟΤΙ ΣΕ ΜΙΚΡΟΤΕΡΕΣ ΗΛΙΚΙΕΣ ΔΕ ΤΟ ΣΥΝΑΝΤΑΜΕ Κ ΑΥΤΟ)!!!! ΟΠΩΣ ΛΕΕΙ Η ΦΙΛΗ ΜΑΣ Η LILLIPUT,
ΑΛΛΑ Η ΨΥΧΗ Κ Η ΘΕΛΗΣΗ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ ΕΠΙΣΗΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΟΤΑΝ ΛΑΧΤΑΡΑ ΝΑ ΚΡΑΤΗΣΕΙ ΣΤΗΝ ΑΓΚΑΛΙΑ ΤΗΣ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΤΗΣ Very Happy

Κ ΕΧΕΙ ΤΑ ΚΟΤΣΙΑ, ΤΟ ΚΟΥΡΑΓΙΟ, ΤΗΝ ΥΠΟΜΟΝΗ, Κ ΟΛΗ ΤΗΝ ΑΓΑΠΗ ΠΟΥ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΔΩΣΕΙ ΣΕ ΕΝΑ ΜΩΡΟ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΜΕΓΑΛΩΣΕΙ!!

ΚΑΙ ΛΕΩ ΕΓΩ ΤΩΡΑ..
ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΕΙΣΑΙ ΗΜΟΥΝΑ
ΚΙ ΕΔΩ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΘΑ ΕΙΣΑΙ
!!!!!
Wink Wink Wink Wink Wink Wink Wink Wink

Lilliput

Lilliput
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ΑΓΑΠΗ@ έγραψε:ΤΟ ΜΕΓΑΛΩΜΑ ΕΝΟΣ ΠΑΙΔΙΟΥ ΘΕΛΕΙ ΜΟΝΟ ΩΡΙΜΟΤΗΤΑ!!!!
ΜΠΟΡΕΙ ΜΙΑ 20αρα ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΩΡΙΜΗ ΑΠΟ ΜΙΑ 30αρα!!!!
ΚΑΙ ΣΥΜΦΩΝΩ Ο ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΣ Κ ΤΟ ΣΩΜΑ ΜΑΣ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ Κ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΠΙΟ ΔΥΣΚΟΛΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΣΕ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΗΛΙΚΙΑ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ ΜΙΑ ΓΥΝΑΙΚΑ ΠΑΙΔΙ(ΟΧΙ ΟΤΙ ΣΕ ΜΙΚΡΟΤΕΡΕΣ ΗΛΙΚΙΕΣ ΔΕ ΤΟ ΣΥΝΑΝΤΑΜΕ Κ ΑΥΤΟ)!!!! ΟΠΩΣ ΛΕΕΙ Η ΦΙΛΗ ΜΑΣ Η LILLIPUT,
ΑΛΛΑ Η ΨΥΧΗ Κ Η ΘΕΛΗΣΗ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ ΕΠΙΣΗΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΟΤΑΝ ΛΑΧΤΑΡΑ ΝΑ ΚΡΑΤΗΣΕΙ ΣΤΗΝ ΑΓΚΑΛΙΑ ΤΗΣ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΤΗΣ Very Happy

Κ ΕΧΕΙ ΤΑ ΚΟΤΣΙΑ, ΤΟ ΚΟΥΡΑΓΙΟ, ΤΗΝ ΥΠΟΜΟΝΗ, Κ ΟΛΗ ΤΗΝ ΑΓΑΠΗ ΠΟΥ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΔΩΣΕΙ ΣΕ ΕΝΑ ΜΩΡΟ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΜΕΓΑΛΩΣΕΙ!!

ΚΑΙ ΛΕΩ ΕΓΩ ΤΩΡΑ..
ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΕΙΣΑΙ ΗΜΟΥΝΑ
ΚΙ ΕΔΩ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΘΑ ΕΙΣΑΙ
!!!!!
Wink Wink Wink Wink Wink Wink Wink Wink

σιγουρα η ωριμοτητα δεν συμβαδιζει με την ηλικια κι αυτο αποδεικνυεται καθημερινα γυρω μας. εγω το μονο που εθιξα στο μηνυμα μου ηταν το θεμα γονιμοτητας,κι αυτα ολα ειναι απο ερευνες που εχουν γινει παγκοσμιως κι οχι κατι που εχουν σκεφτει καποιοι. ειμαι υπερ να γινει μια γυναικα μητερα οποτε το θελησει αυτη,αλλωστε εχω δει απο 14χρονη εως και 68χρονη εγκυο γυναικα, δεν ειμαι σε θεση ουτε εγω ουτε καμια αλλη να το κρινει αυτο. Smile το τελευταιο με το ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΕΙΣΑΙ ΗΜΟΥΝΑ
ΚΙ ΕΔΩ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΘΑ ΕΙΣΑΙ νομιζω δεν επιασα καλα Razz

MAROULOU

MAROULOU
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Lilliput έγραψε:Σιγουρα ειναι επιλογη της καθεμιας ποτε θα γινει μητερα. απο θεμα γονιμοτητας ομως η καλυτερη ηλικια ειναι απο 18 εως 30, αλλα οσο πιο κοντα στην ηλικια των 20 επιτευχθει εγκυμοσυνη τοσες περισσοτερες πιθανοτητες υπαρχουν για να ειναι καλη, χωρις επιπλοκες. απο τα 30 μεχρι τα 35 αρχιζουν να μειωνονται οι μηνιαιες πιθανοτητες για γονιμοποιηση, ενω απο τα 35 εως τα 40 η γονιμοποιηση γινεται αισθητα δυσκολοτερη και ειναι απαραιτητος ο προγεννητικος ελεγχος.απο τα 40 και μετα η γονιμοποιηση φαινεται πολυ δυσκολοτερη ενω υπαρχουν πολλες πιθανοτητες για προβληματα κατα την κυηση. τα σημαντικοτερα απο αυτα ειναι:

<<ΥΠΕΡΤΑΣΗ ΚΥΗΣΗΣ ΚΑΙ ΠΡΟΕΚΛΑΜΨΙΑ. Είναι 2 έως 3 φορές συχνότερες από ό,τι σε νεώτερες ηλικίες. Παρουσιάζονται μετά την 20ή εβδομάδα της κύησης και μπορεί να θέσουν σε κίνδυνο τη ζωή μητέρας και εμβρύου.

ΣΑΚΧΑΡΩΔΗΣ ΔΙΑΒΗΤΗΣ ΚΥΗΣΗΣ. Παρουσιάζεται σε περίπου διπλάσια συχνότητα σε σχέση με νεώτερες ηλικίες. Προκαλεί υπέρβαρο έμβρυο, διαταραχή της ρύθμισης του σακχάρου του κ.ά.

ΑΙΜΟΡΡΑΓΙΕΣ (λόγω π.χ. προδρομικού πλακούντα ή πρόωρης αποκόλλησης πλακούντα). Διαταράσσουν την οξυγόνωση του εμβρύου.

ΠΡΟΩΡΟΙ ΤΟΚΕΤΟΙ. Είναι 4 φορές συχνότεροι σε σύγκριση με νεώτερες ηλικίες. Μπορεί να προκαλέσουν σύνδρομο αναπνευστικής δυσχέρειας στο νεογνό και νοσηλεία στη μονάδα εντατικής νοσηλείας ή και θάνατο.

ΑΠΟΒΟΛΕΣ. Φθάνουν το 50% των κυήσεων μετά την ηλικία των 35, ενώ το 10-15% σε νεώτερες ηλικίες.

ΧΡΩΜΟΣΩΜΙΚΕΣ ΑΝΩΜΑΛΙΕΣ. Οι πιθανότητες αυξάνονται από 1 στις 500 στην ηλικία των 25 χρόνων, σε 1 στις 200 στην ηλικία των 35, 1 στις 60 στην ηλικία των 40, 1 στις 20 στην ηλικία των 45 και 1 στις 5 στην ηλικία των 50 ετών. Ειδικά για το σύνδρομο Ντάουν, οι πιθανότητες αυξάνονται από 1 στα 1.000 στην ηλικία των 25, σε 1 στις 380 στην ηλικία των 35, σε 1 στις περίπου 110 στην ηλικία των 40 και σε 1 στις περίπου 30 στην ηλικία των 45 ετών>>

εμας αυτα μας μαθαινουν τα βιβλια και οι γυναικολογοι καθηγητες μας κι αυτα αποτελουν μερος της συμβουλευτικης μας!! Smile

ΕΓΩ ΠΑΛΙ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ. ΕΠΕΙΔΗ ΜΕΙΩΝΕΤΑΙ Η ΓΟΝΙΜΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑ ΝΑ ΑΝΑΠΤΥΞΕΙ Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΥΓΕΙΑΣ ΟΣΟ ΠΕΡΝΑΝ ΤΑ ΧΡΟΝΙΑ, ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΗΣ ΣΕ ΠΙΟ ΜΙΚΡΗ ΗΛΙΚΙΑ ΑΝ ΔΕΝ ΤΟ ΕΠΙΘΥΜΕΙ Η ΑΝ ΟΙ ΣΥΓΚΥΡΙΕΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΕΣ;
ΕΚΑΝΑ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΜΟΥ ΠΑΙΔΑΚΙ ΣΤΑ 30 ΚΑΙ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΜΕΤΑ ΤΑ 35 ΓΙΑΤΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΤΡΩΣΩ ΠΡΩΤΑ ΤΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΜΟΥ.
ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΕ ΚΑΤΑΚΡΙΝΟΥΝ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΟΙ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑΝ ΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΤΟΥΣ ΣΤΑ 20 Η ΣΤΑ 25; ΓΝΩΡΙΖΩ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΥΓΕΙΑΣ ΚΑΙ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΕΣ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΕΣ ΝΑ ΠΑΣΧΕΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΜΟΥ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΟ ΣΥΝΔΡΟΜΟ, ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ Η ΑΠΟΦΑΣΗ ΠΟΥ ΠΗΡΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΣΚΕΨΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΠΩΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΜΕΓΑΛΩΣΩ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΡΕΧΩ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ.
ΚΑΙ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΓΙΑΤΙ ΜΙΑ ΓΥΝΑΙΚΑ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΧΑΡΕΙ ΤΗ ΖΩΗ ΤΗΣ, ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΤΑ ΓΟΥΣΤΑ ΤΗΣ, ΝΑ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΤΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΡΤΗ ΤΗΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΠΕΡΝΑΕΙ ΚΑΛΑ ΠΡΙΝ ΓΙΝΕΙ ΜΑΝΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΚΡΙΝΕΤΑΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟ; ΕΝΟΧΛΕΙ ΚΑΠΟΙΟΝ; ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΦΑΣΗ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΙΚΑΙΩΜΑΝΑ ΤΟ ΚΡΙΝΕΙ. ΟΠΩΣ ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΚΡΙΝΕΙ ΤΗ ΓΥΝΑΙΚΑ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΤΙΣ ΣΤΑ 18 Η ΣΤΑ 20 ΑΠΟ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΝΗΛΙΚΗ.

Lilliput

Lilliput
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
νομιζω οτι το μηνυμα μου παρεξηγηθηκε.. Crying or Very sad

MAROULOU

MAROULOU
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Lilliput έγραψε:νομιζω οτι το μηνυμα μου παρεξηγηθηκε.. Crying or Very sad

ΔΕΝ ΣΕ ΠΑΡΕΞΗΓΗΣΑ,ΑΠΛΑ ΛΙΓΟ ΔΙΑΦΩΝΗΣΑ Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy

refaki

refaki
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
το κακο με μας στην ελλαδα ειναι οτι μονιμως κοιταμε τι κανουν οι αλλοι και οχι τι κανουμε εμεις και δυστυχως απ οτι φαινεται δε θα το ξεπερασουμε ποτε αυτο το συνδρομο! αν μια γυναικα θελει και μπορει να κανει παιδακι ακομα και στα 40-45-50..... γουστο της και καπελο της! οπως και μια γυνακα στα 18-20! εχω κουραστει πλεον ολοι να σχολιαζουν ολους χωρις να κοιταζουν τι κανουν οι ιδιοι! γιατι πρεπει να σχολιαζουν το πως εγω μεγαλωνω το παιδι μου να μου λενε ποιο ειναι το σωστο που πρεπει να κανω? γιατι πρεπει να κρινουν την ηλικια μου δηλαδη? εγω που εκανα παιδι στα 21 ειμαι ανωριμη που εκανα κατι τετοιο καποια αλλη παλι που ειναι 30 και δεν εχει παιδι ειναι γρια πια...

Lilliput

Lilliput
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
MAROULOU έγραψε:
Lilliput έγραψε:νομιζω οτι το μηνυμα μου παρεξηγηθηκε.. Crying or Very sad

ΔΕΝ ΣΕ ΠΑΡΕΞΗΓΗΣΑ,ΑΠΛΑ ΛΙΓΟ ΔΙΑΦΩΝΗΣΑ Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy

θα ξαναπω οτι εγω δεν κρινω καμια,δεν ειμαι ικανη ουτε εγω ουτε κανενας θνητος να το κανει!! αγαπαω ολες τις μανουλες πολυ Embarassed και μακαρι ολες να καμαρωνετε τα παιδακια σας οπως επιθυμειτε!! I love you

Αnna1975


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
πρόσωπικα η γύναικα εχει βιολόγικο ρολόι για μένα απο καποια ηλικια και μετα. ομως στα 30της μια γυναίκα ειναι ωριμη να αποκτήσει ενα παιδι . . απλώς μια γυναίκα που θα αποφάσισει να τεκνόποιησει μετα τα 40 μπόρει να δυσκόλευτει πιο πολυ να πιάσει παίδι και αυξάνονται οι πιθάνοτητες για καποιο πρόβλημα στο παίδι. και αυτο εξήγειται ιατρικος.οσο μεγάλωνει μια γύναικα λιγοστευουν πιθάνοτητες να μείνει .οχι ομως οτι ειναι απολυτο .απο εμπείρεια γνώστης μου που ηταν 45 χρόνων δεν είχε καποιο πρόβλημα αλλα δεν μπόρουσε να μείνει φυσιόλογικα και έκανε εξώσωματικη και έκανε ένα υγιες παίδακι. απλώς αν δεν έχεις καποιο προβλήμα γιατι να μπεις σε αυτη την διαδίκασια και μην πρόσπαθησεις πιο νωρίς να μείνεις έγκυος.

MAROULOU

MAROULOU
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
refaki έγραψε:το κακο με μας στην ελλαδα ειναι οτι μονιμως κοιταμε τι κανουν οι αλλοι και οχι τι κανουμε εμεις και δυστυχως απ οτι φαινεται δε θα το ξεπερασουμε ποτε αυτο το συνδρομο! αν μια γυναικα θελει και μπορει να κανει παιδακι ακομα και στα 40-45-50..... γουστο της και καπελο της! οπως και μια γυνακα στα 18-20! εχω κουραστει πλεον ολοι να σχολιαζουν ολους χωρις να κοιταζουν τι κανουν οι ιδιοι! γιατι πρεπει να σχολιαζουν το πως εγω μεγαλωνω το παιδι μου να μου λενε ποιο ειναι το σωστο που πρεπει να κανω? γιατι πρεπει να κρινουν την ηλικια μου δηλαδη? εγω που εκανα παιδι στα 21 ειμαι ανωριμη που εκανα κατι τετοιο καποια αλλη παλι που ειναι 30 και δεν εχει παιδι ειναι γρια πια...

ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ! Respect Respect Respect

koukida

koukida
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ρε κοριτσια και τι μας νοιαζει τι κανει ο καθενας και ΠΟΤΕ το κανει?
και τελωςπαντων με το σκεπτικο μερικων εδω μεσα που ειτε αποφασισαν ειτε τους ηρθε νωρις το μωρο δεν καταλαβαινουν οτι προσβαλουν την ΑΤΟΜΙΚΗ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ και ΑΥΤΟΔΙΑΘΕΣΗ του συνανθρωπου τους- οπως και γυναικων που προσπαθουν χρονια και δεν μπορουν ή τελωςπαντων αργησαν να τα καταφερουν. εγω δλδ που εκανα παιδι στα 35 ειμαι κατι δακτυλοδεικτούμενο? ή το παιδι μου θα εχει γρια μανα? μα τι πραγματα ειναι αυτα.

και δεν καταλαβα- τι μας νοιαζει εμας αν μια γυναικα στα 40 -45 θελει ενα παιδι? για να το θελει κ να προσπαθει σημαινει οτι ΘΕΛΕΙ να γινει μανα--
για να μην μιλησω για κατι 'ανεπιθυμητες' εγκυμοσυνες σε μικρη ηλικια που τελικα ηρθαν στον κοσμο παιδια με μανες που το μυαλο τους ειναι να συμπληρωσουν τα κενα απο την 'ζωη' που δεν εζησαν... για κατι διαζυγια απο ανωριμες σχεσεις που οδηγησαν σε διαλυμενες οικογενειες!
ε αμαν πια ρε κοριτσια. Rolling Eyes
παντασ ετοιμες ειμαστε να κατακρινουμε...

lilalo

lilalo
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
refaki έγραψε:το κακο με μας στην ελλαδα ειναι οτι μονιμως κοιταμε τι κανουν οι αλλοι και οχι τι κανουμε εμεις και δυστυχως απ οτι φαινεται δε θα το ξεπερασουμε ποτε αυτο το συνδρομο! αν μια γυναικα θελει και μπορει να κανει παιδακι ακομα και στα 40-45-50..... γουστο της και καπελο της! οπως και μια γυνακα στα 18-20! εχω κουραστει πλεον ολοι να σχολιαζουν ολους χωρις να κοιταζουν τι κανουν οι ιδιοι! γιατι πρεπει να σχολιαζουν το πως εγω μεγαλωνω το παιδι μου να μου λενε ποιο ειναι το σωστο που πρεπει να κανω? γιατι πρεπει να κρινουν την ηλικια μου δηλαδη? εγω που εκανα παιδι στα 21 ειμαι ανωριμη που εκανα κατι τετοιο καποια αλλη παλι που ειναι 30 και δεν εχει παιδι ειναι γρια πια...
Mε καλυψες απολυτα

lilalo

lilalo
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
koukida έγραψε:ρε κοριτσια και τι μας νοιαζει τι κανει ο καθενας και ΠΟΤΕ το κανει?
και τελωςπαντων με το σκεπτικο μερικων εδω μεσα που ειτε αποφασισαν ειτε τους ηρθε νωρις το μωρο δεν καταλαβαινουν οτι προσβαλουν την ΑΤΟΜΙΚΗ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ και ΑΥΤΟΔΙΑΘΕΣΗ του συνανθρωπου τους- οπως και γυναικων που προσπαθουν χρονια και δεν μπορουν ή τελωςπαντων αργησαν να τα καταφερουν. εγω δλδ που εκανα παιδι στα 35 ειμαι κατι δακτυλοδεικτούμενο? ή το παιδι μου θα εχει γρια μανα? μα τι πραγματα ειναι αυτα.

και δεν καταλαβα- τι μας νοιαζει εμας αν μια γυναικα στα 40 -45 θελει ενα παιδι? για να το θελει κ να προσπαθει σημαινει οτι ΘΕΛΕΙ να γινει μανα--
για να μην μιλησω για κατι 'ανεπιθυμητες' εγκυμοσυνες σε μικρη ηλικια που τελικα ηρθαν στον κοσμο παιδια με μανες που το μυαλο τους ειναι να συμπληρωσουν τα κενα απο την 'ζωη' που δεν εζησαν... για κατι διαζυγια απο ανωριμες σχεσεις που οδηγησαν σε διαλυμενες οικογενειες!
ε αμαν πια ρε κοριτσια. Rolling Eyes
παντασ ετοιμες ειμαστε να κατακρινουμε...
Μπραβο.Εχεις απολυτο δικιο.Συμφωνω απολυτα

nopi30


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
ΑΓΑΠΗ@ έγραψε:ΤΟ ΜΕΓΑΛΩΜΑ ΕΝΟΣ ΠΑΙΔΙΟΥ ΘΕΛΕΙ ΜΟΝΟ ΩΡΙΜΟΤΗΤΑ!!!!
ΜΠΟΡΕΙ ΜΙΑ 20αρα ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΩΡΙΜΗ ΑΠΟ ΜΙΑ 30αρα!!!!
ΚΑΙ ΣΥΜΦΩΝΩ Ο ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΣ Κ ΤΟ ΣΩΜΑ ΜΑΣ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ Κ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΠΙΟ ΔΥΣΚΟΛΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΣΕ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΗΛΙΚΙΑ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ ΜΙΑ ΓΥΝΑΙΚΑ ΠΑΙΔΙ(ΟΧΙ ΟΤΙ ΣΕ ΜΙΚΡΟΤΕΡΕΣ ΗΛΙΚΙΕΣ ΔΕ ΤΟ ΣΥΝΑΝΤΑΜΕ Κ ΑΥΤΟ)!!!! ΟΠΩΣ ΛΕΕΙ Η ΦΙΛΗ ΜΑΣ Η LILLIPUT,
ΑΛΛΑ Η ΨΥΧΗ Κ Η ΘΕΛΗΣΗ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ ΕΠΙΣΗΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΟΤΑΝ ΛΑΧΤΑΡΑ ΝΑ ΚΡΑΤΗΣΕΙ ΣΤΗΝ ΑΓΚΑΛΙΑ ΤΗΣ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΤΗΣ Very Happy

Κ ΕΧΕΙ ΤΑ ΚΟΤΣΙΑ, ΤΟ ΚΟΥΡΑΓΙΟ, ΤΗΝ ΥΠΟΜΟΝΗ, Κ ΟΛΗ ΤΗΝ ΑΓΑΠΗ ΠΟΥ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΔΩΣΕΙ ΣΕ ΕΝΑ ΜΩΡΟ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΜΕΓΑΛΩΣΕΙ!!

ΚΑΙ ΛΕΩ ΕΓΩ ΤΩΡΑ..
ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΕΙΣΑΙ ΗΜΟΥΝΑ
ΚΙ ΕΔΩ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΘΑ ΕΙΣΑΙ
!!!!!
Wink Wink Wink Wink Wink Wink Wink Wink


Αγαπη θα διαφωνησω ΜΟΝΟ ( στα αλλα συμφωνω) στο σημειο που λες για την ωρημοτητα της 20αρας. Η μαμα μου μια χαρα ωριμη ηταν στα 20 που με εκανε και τα πρωτα χρονια που δεν δουλευε ηταν η πιο τελεια μαμα του κοσμου... μετα οταν μπηκε στη μεση η δουλεια, η γκρινια, το αγχος το κλιμα αλλαξε και τοτε ηταν 27 χρονων.... Τα παιδια δεν θελουν ωρημοτητα... αγαπη για τα παιδια μπορει να εχεις σε οποιαδηποτε ηλικια, αρκει να εχεις. Μας εχουν μεγαλωσει με το σκεπτικο καντε καριερα,στρωστε τη δουλεια σας, καντε ταξιδια με τον σηζηγο και μετα γαμο και παιδια. Εγω μια χαρα ταξιδια εχω κανει με τον μικρο μου, και οσο για τη καριερα αναγκαστηκα να παραιτηθω απο τη στρωμενη δουλεια και καριερα για το χατηρι της δουλειας του αντρα μου, αφου δεν βολευομασταν με παιδικους σταθμου, ειχαμε περιεργα ωραρια. Το εχω ξαναπει... τον μικρο μου τον εκανα στα 26 και δεν το μετανιωνω και τωρα στα 31 δεν μπορω να μεινω εγκυος...

Συγνωμη που θα το πω και ισως να ακουστει και σκληρο, αλλα δεν λυπαμαι τις γυναικες που κανουν εξωσωματικη γιατι αποφασεισαν στα 40 τους να κανουν παιδι. Το λενε ολοι οι επιστημονες μετα τα 35 η γονιμοτητα μειωνεται, εμεις νομιζουμε μια ζωη θα ημαστε νεοι και βολευομαστε και λιγακι σε αυτη την κατασταση, χωρις ευθυνες... μονο οι εαυτοι μας. Και βαζω και εμενα μεσα σε αυτο γιατι κι εγω δεν ηθελα να κανω κατευθειαν δευτερο κι ας ηξερα πως εχω προβλημα, γιατι ημουν εγωιστρια, βολευτηκα καθως μεγαλωνε ο μικρος και ξεσκαλωνε απο πανω μου... Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad Με συγχωρειτε αλλα..... Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
nopi30 έγραψε:[quote="
Wink Wink Wink Wink Wink Wink Wink
................
Συγνωμη που θα το πω και ισως να ακουστει και σκληρο, αλλα δεν λυπαμαι τις γυναικες που κανουν εξωσωματικη γιατι αποφασεισαν στα 40 τους να κανουν παιδι. Το λενε ολοι οι επιστημονες μετα τα 35 η γονιμοτητα μειωνεται, εμεις νομιζουμε μια ζωη θα ημαστε νεοι και βολευομαστε και λιγακι σε αυτη την κατασταση, χωρις ευθυνες... μονο οι εαυτοι μας. Και βαζω και εμενα μεσα σε αυτο γιατι κι εγω δεν ηθελα να κανω κατευθειαν δευτερο κι ας ηξερα πως εχω προβλημα, γιατι ημουν εγωιστρια, βολευτηκα καθως μεγαλωνε ο μικρος και ξεσκαλωνε απο πανω μου... Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad Με συγχωρειτε αλλα..... Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad [/quote]

εχεις απόλυτο δίκιο...εκτος απο καποιες περιπτωσεις που και στα 20 καποιες κοπελες δεν μπορουνν να γινουν ευκολα μανουλες....σε ολες τις αλλες ειναι θεμα επιλογων...και οπως λες νομιζουμε πως θα ειμαστε παντα νεες...
τα λες πολυ σωστα!!!
σου εύχομαι γρήγορα με ένα ακόμη μωρακι αγκαλιά αφού το θέλεις!!

koukida

koukida
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
εξω απ τον χορο πολλα τραγουδια λεγονται...



το σιγουρο ειναι οτι καποιες εδω μεσα θα γινουν κατι πεθερές......απαπα......

η κυρα κατινα ζει- κ ειναι ανάμεσά μας..... [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

MAROULOU

MAROULOU
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
nopi30 έγραψε:
ΑΓΑΠΗ@ έγραψε:ΤΟ ΜΕΓΑΛΩΜΑ ΕΝΟΣ ΠΑΙΔΙΟΥ ΘΕΛΕΙ ΜΟΝΟ ΩΡΙΜΟΤΗΤΑ!!!!
ΜΠΟΡΕΙ ΜΙΑ 20αρα ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΩΡΙΜΗ ΑΠΟ ΜΙΑ 30αρα!!!!
ΚΑΙ ΣΥΜΦΩΝΩ Ο ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΣ Κ ΤΟ ΣΩΜΑ ΜΑΣ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ Κ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΠΙΟ ΔΥΣΚΟΛΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΣΕ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΗΛΙΚΙΑ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ ΜΙΑ ΓΥΝΑΙΚΑ ΠΑΙΔΙ(ΟΧΙ ΟΤΙ ΣΕ ΜΙΚΡΟΤΕΡΕΣ ΗΛΙΚΙΕΣ ΔΕ ΤΟ ΣΥΝΑΝΤΑΜΕ Κ ΑΥΤΟ)!!!! ΟΠΩΣ ΛΕΕΙ Η ΦΙΛΗ ΜΑΣ Η LILLIPUT,
ΑΛΛΑ Η ΨΥΧΗ Κ Η ΘΕΛΗΣΗ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ ΕΠΙΣΗΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΟΤΑΝ ΛΑΧΤΑΡΑ ΝΑ ΚΡΑΤΗΣΕΙ ΣΤΗΝ ΑΓΚΑΛΙΑ ΤΗΣ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΤΗΣ Very Happy

Κ ΕΧΕΙ ΤΑ ΚΟΤΣΙΑ, ΤΟ ΚΟΥΡΑΓΙΟ, ΤΗΝ ΥΠΟΜΟΝΗ, Κ ΟΛΗ ΤΗΝ ΑΓΑΠΗ ΠΟΥ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΔΩΣΕΙ ΣΕ ΕΝΑ ΜΩΡΟ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΜΕΓΑΛΩΣΕΙ!!

ΚΑΙ ΛΕΩ ΕΓΩ ΤΩΡΑ..
ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΕΙΣΑΙ ΗΜΟΥΝΑ
ΚΙ ΕΔΩ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΘΑ ΕΙΣΑΙ
!!!!!
Wink Wink Wink Wink Wink Wink Wink Wink


Αγαπη θα διαφωνησω ΜΟΝΟ ( στα αλλα συμφωνω) στο σημειο που λες για την ωρημοτητα της 20αρας. Η μαμα μου μια χαρα ωριμη ηταν στα 20 που με εκανε και τα πρωτα χρονια που δεν δουλευε ηταν η πιο τελεια μαμα του κοσμου... μετα οταν μπηκε στη μεση η δουλεια, η γκρινια, το αγχος το κλιμα αλλαξε και τοτε ηταν 27 χρονων.... Τα παιδια δεν θελουν ωρημοτητα... αγαπη για τα παιδια μπορει να εχεις σε οποιαδηποτε ηλικια, αρκει να εχεις. Μας εχουν μεγαλωσει με το σκεπτικο καντε καριερα,στρωστε τη δουλεια σας, καντε ταξιδια με τον σηζηγο και μετα γαμο και παιδια. Εγω μια χαρα ταξιδια εχω κανει με τον μικρο μου, και οσο για τη καριερα αναγκαστηκα να παραιτηθω απο τη στρωμενη δουλεια και καριερα για το χατηρι της δουλειας του αντρα μου, αφου δεν βολευομασταν με παιδικους σταθμου, ειχαμε περιεργα ωραρια. Το εχω ξαναπει... τον μικρο μου τον εκανα στα 26 και δεν το μετανιωνω και τωρα στα 31 δεν μπορω να μεινω εγκυος...

Συγνωμη που θα το πω και ισως να ακουστει και σκληρο, αλλα δεν λυπαμαι τις γυναικες που κανουν εξωσωματικη γιατι αποφασεισαν στα 40 τους να κανουν παιδι. Το λενε ολοι οι επιστημονες μετα τα 35 η γονιμοτητα μειωνεται, εμεις νομιζουμε μια ζωη θα ημαστε νεοι και βολευομαστε και λιγακι σε αυτη την κατασταση, χωρις ευθυνες... μονο οι εαυτοι μας. Και βαζω και εμενα μεσα σε αυτο γιατι κι εγω δεν ηθελα να κανω κατευθειαν δευτερο κι ας ηξερα πως εχω προβλημα, γιατι ημουν εγωιστρια, βολευτηκα καθως μεγαλωνε ο μικρος και ξεσκαλωνε απο πανω μου... Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad Με συγχωρειτε αλλα..... Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad

ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΓΟΝΕΙΣ ΠΟΥ ΤΑ ΑΓΑΠΟΥΝ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΩΡΙΜΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ. ΚΑΤΑ ΒΑΘΟΣ ΟΛΟΙ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΑΓΑΠΑΝ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥΣ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΛΟΙ ΩΡΙΜΟΙ...
ΚΑΙ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΞΣ ΩΡΙΜΟΤΗΤΑΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΗΛΙΚΙΑ, ΟΧΙ ΠΑΝΤΑ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ. ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΓΥΝΑΙΚΕΣ 20 ΧΡΟΝΩΝ ΠΙΟ ΩΡΙΜΕΣ ΑΠΟ ΑΛΛΕΣ ΣΤΑ 30.
ΑΛΛΑ Η ΙΔΙΑ Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΣΤΑ 30 ΤΗΣ ΝΑ ΣΚΕΦΤΕΤΑΙ ΟΠΩΣ ΤΑ 20; Η ΩΡΙΜΟΤΗΤΑ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΠΟΥ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΕ ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΚΑΙ ΜΕ ΤΙΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ.
ΕΓΩ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΚΑΙ ΣΤΑ 20 ΚΑΙ ΣΤΑ 40 ΜΠΟΡΕΙ ΜΙΑ ΓΥΝΑΙΚΑ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΛΗ ΜΑΜΑ, ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΠΟΙΗΜΕΝΗ.

dimitra37

dimitra37
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Συμφωνω με απολυτα με την koukida και θα το ξαναπω το παιδι το κανεις οταν το θελεις πραγματικα δεν αποφασιζεις να το κανεις στα 20 η' στα 25 γιατι μπορει να μην μπορεις να κανεις παιδι στα 35, αυτο ειναι εγωιστικο!!!!. Οσο για αυτες που προσπαθουν να μεινουν εγκυες η' που εχουν καταφερει να μεινουν εγκυες με εξωσωματικη να μην τις λυπασαι καθολου ποιος σου ειπε οτι θελουμε να μας λυπουνται??????? ΠΟΛΥ ΚΑΚΙΑ!!!!!!!!!

http://www.worldjamboree.gr

koukida

koukida
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Ντρέπομαι ειλικρινα και προσβαλλομαι σαν ανθρωπος πρωτα κ σαν γυναικα κατ'επεκταση εκμερους μιας ομαδας γυναικων που ΕΧΥΣΑΝ ΔΑΚΡΥΑ- ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΤΗΚΑΝ-ΕΠΕΣΑΝ ΚΑΙ ΞΑΝΑΣΗΚΩΘΗΚΑΝ ΠΡΟΣΠΑΘΩΝΤΑΣ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΜΑΝΕΣ- για χρονια ολοκληρα -για να καταφερουν οτι πιο ιερο στον κόσμο.

το να με θεωρουν ατομο για λυπηση ή ανάξιο λυπησης κάποιοι επειδη θέλω να γίνω μανα -που ουτε γνωρίζουν τις συνθηκες που με εφεραν σαυτην την κατασταση - δεν ειναι απλα προσβλητικο- αλλα απολυτα ΑΝΗΘΙΚΟ.

το οτι ουτε σκεφτεστε αν θα στεναχωρήσετε τον αλλον....
τι να πω... μου προκαλει λύπηση για το επιπεδο και τον βαθμό έλλειψης ανθρωπιάς. Sad

dimitra37

dimitra37
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Θα γραψω κατι τελευταιο οταν καποια στιγμη, στα χρονια αυτα που προσπθουσαμε λιγο απογοητευτηκα, γυρισα και ρωτησα τον αντρα μου "αν ηξερες οτι θα δυσκολευομασταν σημερα θα ηθελες να ειχαμε παντρευτε και να καναμε παιδι νωριτερα?" η απαντηση ηταν τωρα θελουμε νωριτερα δεν θελαμε...........

http://www.worldjamboree.gr

MAROULOU

MAROULOU
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
koukida έγραψε:Ντρέπομαι ειλικρινα και προσβαλλομαι σαν ανθρωπος πρωτα κ σαν γυναικα κατ'επεκταση εκμερους μιας ομαδας γυναικων που ΕΧΥΣΑΝ ΔΑΚΡΥΑ- ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΤΗΚΑΝ-ΕΠΕΣΑΝ ΚΑΙ ΞΑΝΑΣΗΚΩΘΗΚΑΝ ΠΡΟΣΠΑΘΩΝΤΑΣ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΜΑΝΕΣ- για χρονια ολοκληρα -για να καταφερουν οτι πιο ιερο στον κόσμο.

το να με θεωρουν ατομο για λυπηση ή ανάξιο λυπησης κάποιοι επειδη θέλω να γίνω μανα -που ουτε γνωρίζουν τις συνθηκες που με εφεραν σαυτην την κατασταση - δεν ειναι απλα προσβλητικο- αλλα απολυτα ΑΝΗΘΙΚΟ.



το οτι ουτε σκεφτεστε αν θα στεναχωρήσετε τον αλλον....
τι να πω... μου προκαλει λύπηση για το επιπεδο και τον βαθμό έλλειψης ανθρωπιάς. Sad


ΕΧΕΙΣ ΑΠΟΛΥΤΟ ΔΙΚΙΟ ΚΑΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΓΙΑΤΙ ΔΕΜΟΝΙΖΟΝΤΑΙ ΜΕΡΙΚΟΙ ΜΕ ΤΟ ΠΟΤΕ ΜΙΑ ΓΥΝΑΙΚΑ ΚΑΝΕΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΗΣ. ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΤΟ ΛΑΘΟΣ ΣΤΟ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΠΑΙΔΙ ΣΤΑ 35 Η ΣΤΑ 40;

nopi30


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
dimitra37 έγραψε:Συμφωνω με απολυτα με την koukida και θα το ξαναπω το παιδι το κανεις οταν το θελεις πραγματικα δεν αποφασιζεις να το κανεις στα 20 η' στα 25 γιατι μπορει να μην μπορεις να κανεις παιδι στα 35, αυτο ειναι εγωιστικο!!!!. Οσο για αυτες που προσπαθουν να μεινουν εγκυες η' που εχουν καταφερει να μεινουν εγκυες με εξωσωματικη να μην τις λυπασαι καθολου ποιος σου ειπε οτι θελουμε να μας λυπουνται??????? ΠΟΛΥ ΚΑΚΙΑ!!!!!!!!!


Κοριτσια συγνωμη αλλα εκανα την αυτοκριτικη μου... μαλλον με παρεξηγησατε... εγω ειμαι αυτη που προσπαθω και ισως να βρεθω στα 40 μου να κανω εξωσωματικη... στον εαυτο μου κανω κριτικη.... οχι στους αλλους...

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 6 από 10]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Δωρεάν φόρουμ | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις