Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
178 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 178 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 10]

smor


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Διαβάζω τα προηγούμενα posts και αναρωτιέμαι: υπάρχουν ακόμα άνθρωποι που κανονίζουν τη ζωή τους με τα νούμερα;Δλδ τι; Μπορείς να προγραμματίσεις ότι στα 23 θα παντρευτείς, στα 24 θα γίνεις για πρώτη φορά μανούλα στα 26 για δεύτερη φορά και πάει λέγωντας;
Υπάρχουν γυναίκες που μέχρι τα 30-35 δεν ήταν έτοιμες για οικογένεια και μετά ήθελαν πολύ ένα παιδάκι....γιατί δλδ να μπουν στο τριπάκι "έχω ξεπεράσει το όριο ηλικίας για μητρότητα!"; Shocked
Τέλος πάντων για να μην μακρυγορώ άποψή μου είναι ότι τα όρια τα δημιουργούμε εμείς οι ίδιες με την σύμφωνη πάντα γνώμη της "μητέρας φύσης" Wink

marion

marion
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
mary85 έγραψε:έμενα προσωπικά δε μου αρέσει να βλεπω γυναίκες 38-40-45 χρονών να περιμένουν το πρώτο τους παιδί και να λένε μάλιστα ότι είναι απο επιλογή...και ιδίος όταν λένε ότι ήθελαν να ζήσουν τη ζωή τους(δηλαδη να πανε με 500 άντρες) η να κάνουν καριέρα...γιαυτο μετά τρέχουν για εξωσωματικές...παντρεύονται τον πρωτο που θα βρούνε επειδή τις πιάνει άνχος με την ηλικία και μετα χωρίζουν...εξάλλου η ιδανικότερη ηλικία είναι μεχρι τα 27...το λένε και οι γιατροι!μετα τα 35 υπάρχει μεγάλο χάσμα με τα παιδια...είναι απλά η άποψη μου,χωρίς παρεξήγηση απο καμία μανούλα!

mary85 έχεις μάλλον κάποια κλισέ στο μυαλό σου και δεν είναι έτσι ακριβώς!Εγώ από επιλογή έκανα παιδί στα 35 γιατί στα 27 ήθελα να κάνω καριέρα και να πάω και με 500 άντρες και ομολογουμένως το καταευχαριστήθηκα. Κάποια στιγμή γνώρισα και τον 501ο άντρα με τον οποίο ερωτευτήκαμε και ταιριάξαμε πάρα πολύ και εντελώς φυσικά μετά από 8 χρόνια σχέσης και χωρίς κανένα άγχος κάναμε ένα μωράκι χωρίς εξωσωματική και είμαστε ευτυχισμένοι τώρα οι 3 μας!Και χωρίς απωθημένα...το κυριότερο!!!
Και σύμφωνα με τη δική μου εμπειρία οι άνθρωποι χωρίζουν όταν έχουν "χάσμα" στην ειλικρινή σχέση με τον εαυτό τους άρα και με τη σχέση τους ανεξαρτήτως ηλικίας! Smile

mary85


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Υπάρχει όριο ηλικίας στη μητρότητα? - Σελίδα 2 667478 δε τα εννοούσα, πάνω στα νεύρα μου τα έγραψα!πιστεύω θα με καταλάβετε!συγνώμη αν πρόσβαλα κάποια μανούλα! Υπάρχει όριο ηλικίας στη μητρότητα? - Σελίδα 2 667478

marion

marion
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
mary85 έγραψε: Υπάρχει όριο ηλικίας στη μητρότητα? - Σελίδα 2 667478 δε τα εννοούσα, πάνω στα νεύρα μου τα έγραψα!πιστεύω θα με καταλάβετε!συγνώμη αν πρόσβαλα κάποια μανούλα! Υπάρχει όριο ηλικίας στη μητρότητα? - Σελίδα 2 667478

Very Happy Εγώ προσωπικά δεν προσβλήθηκα,απλά σου απάντησα με ειλικρίνεια για να σου πω ότι γενικώς δεν είναι ή άσπρο ή μαύρο τα πράγματα!Ο καθένας μας άλλωστε όπως θέλει και όπως νιώθει καλά τα κάνει τα πράγματα,μην ανησυχείς.Πάντως θέμα για την μητρότητα όντως τίθεται από κάποια ηλικία και πάνω.Το ποιά είναι αυτή η ηλικία δε θέλω να το πω εγώ(σίγουρα δεν είναι τα 30 ή τα 40)ας το συζητήσουν οι επιστήμονες με τους ψυχολόγους και τους φιλόσοφους...τι να πω!Τα 30 πάντως που αναφέρει η κοπέλα που άνοιξε το θέμα δεν είναι ΚΑΝ!

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Nομίζω αυτό που παίζει κυριότερο ρόλο είναι το τι θέλει η κάθε γυναίκα και γενικά ο κάθε άνθρωπος από την ζωή του. Αυτός που θέλει να κάνει οικογένεια καλώς την κάνει. Αυτός που θέλει να έχει 500 ερωτικούς συντρόφους καλώς το κάνει. Δεν ενοχλεί και κανέναν άλλωστε... Αυτό που είπε η Μary85 δεν είναι κατά την γνώμη μου κάτι που δεν συμβαίνει. Υπάρχουν άνθρωποι άντρες και γυναίκες που κάνουν οικογένεια για να ευχαριστήσουν άλλους και είναι κρίμα. Σίγουρα δεν είναι όλοι οι άνθρωποι το ίδιο. Το παν είναι να επιλέγεις συνειδητά τι θέλεις στην ζωή σου και όσες το καταφέρνουν αυτό μεγαλώνουν ευτυχισμένα παιδιά. Το παρελθον μας μας έκανε τους ανθρώπους που είμαστε και μπορούμε οι ίδιοι να κρίνουμε αν είμαστε ικανοποιημένοι από την ζωή μας και ισορροπημένοι σαν άνθρωποι. Οπότε σταματήστε αυτόν τον πόλεμο που πάει να ξεκινήσει ΕΔΩ. Όσες γυναίκες δεν είχαν 500 εμπειρίες πριν παντρευτουν ίσως ποτέ να μην το θέλησαν και αυτό δεν σημαίνει ότι έχουν απωθημένα. Όσες πάλι είχαν και μετά έκαναν παιδί, ίσως πραγματικά και συνειδητά να το επέλεξαν και να είναι ευτυχισμένες. Οι άνθρωποι είμαστε διαφορετικοί. Αν το αποδεχθούμε αυτό σαν αρχή για τον εαυτό μας και δεν αφήσουμε κανέναν να επεμβαίνει στην ζωή μας και να κατευθύνει τις επιλογές μας, δεν είναι και πολύ δύσκολο να βρούμε την ευτυχία.

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Όντως, τωρα που μας ξαναδιαβάζω είναι σαν να απολογείται η κάθεμια μας για την επιλογή της να κάνει παιδί την ώρα που το έκανε (δε λέω ότι απολογούμαστε, αλλά ότι έτσι φαίνεται)...
Οι ιδανικές συνθήκες είναι να έχεις σπουδάσει εφόσον το ήθελες, να έχεις ζήσει τη ζωή που πάντα ονειρευόσουν, να έχεις κάνει πολλά ταξίδια, να έχεις μια δουλειά η οποία σου αρέσει και δε σου τρώει όλη τη μέρα, να έχεις ένα καλό μισθό, να έχεις αυτοκίνητο, να έχεις ένα ευρύχωρο σπίτι, σε καλή γειτονιά, να έχεις κι ένα εξοχικό να ξεφεύγεις λίγο, να είσαι με έναν άνθρωπο κάποιο καιρό με τον οποίο ταιριάζετε και θέλετε να κάνετε οικογένεια, να είσαι υγιής, να έχεις κάποιον της εμπιστοσύνης σου να σου κρατάει το παιδί αν δουλεύεις, να έχεις καλά πεθερικά, να ..να..να...
Αν κοιταχτούμε, δε νομίζω ότι θα βρούμε κάποια η οποία να συγκεντρώνει ΟΛΑ αυτά μαζι.. (και όποια τα συγκεντρώνει μπράβο της αλλά μάλλον είναι η εξαίρεση). Οπότε η καθεμιά μας πορεύεται ανάλογα με τις δικές της συνθήκες ζωής.
Δεν πιστεύω ότι είναι κακό να αποφασίσεις να κάνεις παιδί στα 22, όπως και δεν πιστεύω ότι το να αναβάλλεις το παιδί, αντι για τα 25 να το κάνεις στα 30 ή στα 32, λόγω καριέρας, σπουδών ή οποιουδήποτε άλλου λόγου πρέπει να αντιμετωπίζεται τόσο κυνικά ("καλά να πάθεις, δεν ήθελες παιδί πιο νέα, τώρα τρέχα στις εξωσωματικές").. Απο πείρα ξέρω ότι αν έχεις φάει τα νιάτα σου σπουδάζοντας, θέλεις να δεις τους κόπους σου να αποδίδουν. Τουλάχιστον να κάνεις μια προσπάθεια. Προτιμώ να μην έχω απωθημένα, γιατί ίσως μετά κατηγορήσω το παιδί μου ότι εξαιτίας του δεν χάρηκα αυτά που θα ήθελα. Και λέγοντας απωθημένα δεν εννοώ απαραίτητα να πάω με 500 άντρες (αν και δεν καταλαβαίνω γιατί είναι κατακριτέο). Και, ναι, ένα παιδί σου αλλάζει τη ζωή. Δεν μπορείς να κάνεις όλα όσα έκανες παλιότερα. Και μην πείτε όχι, όλες μας έχουμε παρατήσει κάτι που μας αρεσε, λόγω του μωρού!
Ναι, κι εγώ ξέρω άτομα που δεν ήθελαν παιδί στα 25 τους και τώρα στα 35 τρέχουν στους γιατρούς. Ξέρω επίσης και άτομα που γίναν γονείς στα 23 και στα 30 είναι χωρισμένοι και δε δίνουν σημασία στα παιδιά τους. Ομοίως, ξέρω γονείς 27-28 ετών, οι οποίοι τρέχουν στις καφετέριες και στα κλαμπ, αφήνοντας συνεχώς τα παιδιά στις γιαγιάδες. Το θέμα είναι να τα έχεις βρει με τον εαυτό σου... Είτε αυτό συμβει στα 22 είτε στα 35..
Σόρυ για την έκθεση ιδεών, υπόσχομαι να μην γράψω άλλο ποστ μέχρι τις 9 το βράδυ Razz (εξάντλησα το ημερήσιο όριο χαρακτήρων... Razz Razz )

EIRHNH75

EIRHNH75
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
mary85 έγραψε: Υπάρχει όριο ηλικίας στη μητρότητα? - Σελίδα 2 667478 δε τα εννοούσα, πάνω στα νεύρα μου τα έγραψα!πιστεύω θα με καταλάβετε!συγνώμη αν πρόσβαλα κάποια μανούλα! Υπάρχει όριο ηλικίας στη μητρότητα? - Σελίδα 2 667478
Maria85, θύελλα ξεσήκωσες στο Forum κι ας μην το ήθελες. Η αλήθεια είναι ότι δεν πρέπει να είμαστε απόλυτοι, κι εσύ έτσι ακούστηκες. Μπορεί το site να λέγεται "είμαι μαμά", αλλά δεν πρέπει να ξεχνάς ότι οι περιπτώσεις είναι χιλιάδες, κι αν ακόμη δεν μπορείς να συμμεριστείς αυτές αυτές που επέλεξαν ν'αργήσουν να κανουν παιδί, πρέπει να σκέφτείς ότι δεν είμαστε λίγες εκείνες που δυσκολευτήκαμε και τρέξαμε κι αγωνιστήκαμε προκειμένου να κρατήσουμε ένα μωρό στην αγκαλιά μας. Μη νιώθεις άσχημα που ξέσπασες-ο θυμός σου ήταν εμφανής-όλες έχουμε στιγμές που κάπου πρέπει να τα πούμε να ξαλαφρώσουμε. Μαράκι, να χαίρεσαι την οικογένειά σου πάνω απ' ολα, αλλά μη βάζεις καλούπια και στεγανά στη μητρότητα. Εμένα η μαμά μου με έκανε στα 26 και την αδερφή μου στα 40. Μια χαρά τα πήγε και με τις δύο μας - μη σου πω ότι με τη μικρή ξανάνιωσε! Η φύση έχει τους λόγους της που η γυναίκα έχει περίοδο ως και μετά τα 45. Άλλωστε, είναι και ιατρικά αποδεδειγμένο οτι η αύξηση των οιστρογόνων μετα τα 30 δίνει στη γυναίκα νιότη!

gennie


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
[quote="Tziz"]

Αλλά ειλικρινά δε μπορώ να δεχτώ σα δικαιολογία την "καριέρα". Εντελώς ξαφνικά δηλαδή, η καριέρα κυρία μου, σού τελειώνει, και ξαφνικά χτυπάει το βιολογικό ρολόι κι αρχίζεις τα: "Κι εγώ πότε θα γίνω μάνα?"

Κι ακόμα περισσότερο ΑΚΥΡΗ είναι η δικαιολογία "Ήθελα να ζήσω τη ζωή μου!"
Τι πάει να πει: να ζήσω τη ζωή μου??????? Μπορεί κάποιος να μου δώσει τον ορισμό αυτής της φράσης????
Ένα παιδί σου στερεί τη ζωή???
quote]

Τα ερωτήματά μου είναι τα εξής δύο: α)Ποιος καθιστά ΑΚΥΡΗ τη δικαιολογία του άλλου και γιατί η επιλογή του θα έπρεπε να θεωρείται δικαιολογία? και β)γιατί σας εκνευρίζει τόσο πολύ η επιλογή κάποιου άλλου μόνο και μόνο επειδή δεν ταιριάζει με τις δικές σας?
Το παιδί ασφαλώς δε σου στερεί τη ζωή, αρκεί να θέλεις να το συμπεριλάβεις σ'αυτή τη ζωή που λες. Γιατί αν δεν είσαι έτοιμος να μοιραστείς την καριέρα σου,τις εκδρομές σου, τη διασκέδασή σου, τον αντρούλη σου, τα ωραία μέρη που μπορείς να πας, τα ξενύχτια σου και όλα αυτά τα ωραία που αναφέρεις, με ένα πλάσμα ολοκληρωτικά εξαρτημένο από εσένα και το σύντροφό σου, αυτό δεν είναι ευτυχία για κανέναν, ούτε για τη μάνα ούτε για το μωρό. Και είναι πολύ πιο τίμιο να είσαι συνεπής στον εαυτό σου (γιατί έτσι θα είσαι συνεπής και στα παιδιά σου και σε όλη σου την οικογένεια) παρά να θέλεις πραγματικά να πας με 500 άντρες, να μην το κάνεις γιατί πρέπει ψυχαναγκαστικά να υποκύψεις στα όποια προγράμματα και τις όποιες κοινωνικές επιταγές και τελικά, όταν θα βρίσκεσαι παντρεμένη και με παιδιά, να κλαψουρίζεις για τα πράγματα που δεν πρόλαβες (και ήθελες) να κάνεις και να χαλβαδιάζεις όποιον γκόμενο περνάει από μπροστά σου.
Και από τη στιγμή που δε μιλάμε για ακρότητες (μάνα στα 16 ή στα 66 όπως προείπαν άλλες κοπέλες) πραγματικά δε βλέπω το λόγο της εξαγρίωσης. Στο κάτω-κάτω, ο καθένας αναλαμβάνει τις ευθύνες των επιλογών του και αν κάποια από μας χάσει το τρένο της μητρότητας επειδή ήθελε να κάνει καριέρα, είναι υπόλογη στον δικό της εαυτό και τις δικές της επιθυμίες -και μόνο.

gennie


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
mary85 έγραψε: Υπάρχει όριο ηλικίας στη μητρότητα? - Σελίδα 2 667478 δε τα εννοούσα, πάνω στα νεύρα μου τα έγραψα!πιστεύω θα με καταλάβετε!συγνώμη αν πρόσβαλα κάποια μανούλα! Υπάρχει όριο ηλικίας στη μητρότητα? - Σελίδα 2 667478

Υπάρχει όριο ηλικίας στη μητρότητα? - Σελίδα 2 417472 Υπάρχει όριο ηλικίας στη μητρότητα? - Σελίδα 2 417472

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
κορίτσια καλησπέρα...
διαβασα όλες τις απόψεις...
δεν νομίζω ότι υπάρχουν όρια ηλικίας στη μητρότητα..μάλλον η κοπέλα που άνοιξε το θέμα ήθελε να πει πως πλεον οι περισσότερες κοπέλες κανουν το πρώτο τους παιδί στην δεκαετία των 30 και όχι των 20 όπως παλιότερα....
υπάρχουν και πολύτεκνες μαούλες που ξεκινούν στα 20 -25 και γεννολυν και μεχρι μετά τα 40...τι σημασία έχει?...απλά οι γιατροί λένε πως όσο περνέ η ηλικία έιναι πιο δύσκολο να συλαβεις για πρώτη φορά..και λογο ηλικίας και για άλλους λογους όπως τα αντισυλιπτικα (αν τα περνεις πολλα χρονια),τυχον αποβολές η και εκτρώσεις(που προσωπικα με βρισκουν αντιθετη, αλλα γινονται ) ..αλλά απο τη στιγμη που μια γυναικα θα συλλαβει ενα μωρο δεν υπαχει θεμα...ενα παιδί πρεπει να ειναι παντα ευπροσδεκτο όποτε και άν ερθει αυτό..!

cinderella

cinderella
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΤΟ ΠΟΤΕ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΜΙΑ ΓΥΝΑΙΚΑ ΜΑΝΑ ΕΧΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΕ ΤΟ ΜΩΡΟ,ΠΟΥ ΘΑ ΦΕΡΕΙ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΚΑΤΑΡΧΗΝ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΙΔΙΑ.ΕΝΑ ΩΑΡΙΟ ΜΙΑΣ ΓΥΝΑΙΚΑΣ 24ΧΡ.ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΙΔΙΑ ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΜΕ ΤΟ ΩΑΡΙΟ ΜΙΑΣ 32ΑΡΑΣ,ΟΥΤΕ ΜΕ ΜΙΑΣ 40ΑΡΑΣ!ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΑΡΑ ΤΙ ΓΕΝΕΤΙΚΟ ΥΛΙΚΟ ΕΠΙΛΕΓΕΙΣ ΝΑ ΚΛΗΡΟΔΟΤΗΣΕΙΣ.ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ,ΕΙΝΑΙ ΕΥΚΟΛΟ ΚΑΙ ΥΛΟΠΟΙΗΣΙΜΟ.ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ.ΕΓΩ ΔΙΑΦΩΝΩ ΜΕ ΤΙΣ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΠΟΥ ΒΑΖΟΥΝ ΠΡΟΤΕΡΑΙΟΤΗΤΑ ΤΟΥΣ ΤΗΝ ΕΡΓΑΣΙΑ ΚΑΙ ΣΤΑ 40++ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΣΒΑΡΝΑ ΤΑ ΚΕΝΤΡΑ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗΣ ΓΙΑ ΤΕΧΝΗΤΗ ΓΟΝΙΜΟΠΟΙΗΣΗ.ΠΟΥ ΠΑΣ ΚΥΡΑ ΜΟΥ?ΤΟ ΜΩΡΟ ΤΟ ΡΩΤΗΣΕΣ,ΑΝ ΘΕΛΕΙ ΜΙΑ ΜΑΜΑ-ΓΙΑΓΙΑ? ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ, ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΤΕΡΗΣΕΙ ΑΠΟ ΚΑΝΕΝΑΝ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΣΤΗ ΜΗΤΡΟΤΗΤΑ. Respect

Tziz


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
gennie επειδή αναφέρθηκες στο δικό μου ποστ, θα σου πω πως ΓΕΝΙΚΑ με τη φράση "θέλω να ζήσω τη ζωή μου" έχω ένα πρόβλημα, το οποίο δεν έχει να κάνει με το πότε θα γίνει μάνα κάποια γυναίκα.

Όταν κάποιος θέλει να σπουδάσει για να γίνει γιατρός τότε να πει
"Θέλω πρώτα να τελειώσω τις σπουδές μου και να γίνω γιατρός"
Αν κάποια γουστάρει να πηγαίνει με πολλούς, τότε να πει
"Δεν είμαι μονογαμική και δε γουστάρω να κάνω οικογένεια. Τουλάχιστον όχι προς το παρόν."
Αν σε κάποιον αρέσουν τα ξενύχτια και οι κρεπάλες τότε να πει
"Εγώ δε μαζεύομαι σπίτι μου, παρά μόνο για να κοιμηθώ και να πλυθώ! Οπότε δεν είμαι σε θέση να φροντίσω ένα παιδί..."
Κι αν του αρέσουν τα ταξίδια και οι διακοπές τότε να πει
"Κάθε χρόνο μαζεύω λεφτά και κάνω ταξίδια γιατί το όνειρό μου είναι να γυρίσω όλο τον κόσμο και να γνωρίσω ανθρώπους, λαούς και κουλτούρες"

Το "να ζήσω τη ζωή μου" αντίθετα μου δείχνει έναν άνθρωπο, που πραγματικά ΔΕΝ ΞΕΡΕΙ ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΘΕΛΕΙ!
Δηλαδή οι πιο μικρές κοπέλες (πχ 19-25) που έχουν ήδη οικογένεια, τι? δε ζουν τη ζωή τους?????? Ζόμπι είναι?
Νομίζω ότι η φράση "προσβάλλει" αυτή τη φορά τους μικρότερους και θίγει την επιλογή τους να κάνουν οικογένεια και να μπουν σε "άλλα λούκια".

Κι εγώ -αν δεις τα τικεράκια μου- θα ήθελα να είχα προλάβει να "ζήσω" λίγο με τον αντρούλη μου, να πάμε διακοπές το καλοκαίρι (γιατί συνέλαβα Μάρτη) και γενικότερα να απολαύσω και να ευχαριστηθώ κάποια πράγματα πριν έρθει το παιδί, αλλά επειδή όπως προείπα, λόγω γυναικολογικού προβλήματος το προσπαθήσαμε αμέσως, ε τελικά, έπιασα με την πρώτη.
Παρόλαυτά, αυτή τη στιγμή "ζω τη ζωή μου" γιατί αυτό ήταν που ήθελα πάντα!
Από μικρή ονειρευόμουν να κάνω οικογένεια και ένα όμορφο σπιτικό.

Και καταλήγω πάλι στο ότι μια γυναίκα, ένας άνθρωπος, δε γίνεται τη μία να είναι έτσι και την άλλη γιουβέτσι.
Για το συγκεκριμένο θέμα που συζητάμε, ή θέλεις να γίνεις μαμά ή δε θέλεις. Δέχομαι το ότι κάποιος μπορεί να βάζει προτεραιότητες, αλλά όχι κάποιες, εκεί που έλεγαν "δε με ενδιαφέρει να κάνω παιδί" ξαφνικά να ξυπνάνε μια μέρα και να λένε "ωχ! τα ωάριά μου λιγόστεψαν και πρέπει να βιαστώ!"
Δεν ξέρω αν έγινα κατανοητή...

Εδώ χιονίζει...
Υπάρχει όριο ηλικίας στη μητρότητα? - Σελίδα 2 215994
Very Happy

mama katerina

mama katerina
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
gennie έγραψε:

Τα ερωτήματά μου είναι τα εξής δύο: α)Ποιος καθιστά ΑΚΥΡΗ τη δικαιολογία του άλλου και γιατί η επιλογή του θα έπρεπε να θεωρείται δικαιολογία? και β)γιατί σας εκνευρίζει τόσο πολύ η επιλογή κάποιου άλλου μόνο και μόνο επειδή δεν ταιριάζει με τις δικές σας?
Το παιδί ασφαλώς δε σου στερεί τη ζωή, αρκεί να θέλεις να το συμπεριλάβεις σ'αυτή τη ζωή που λες. Γιατί αν δεν είσαι έτοιμος να μοιραστείς την καριέρα σου,τις εκδρομές σου, τη διασκέδασή σου, τον αντρούλη σου, τα ωραία μέρη που μπορείς να πας, τα ξενύχτια σου και όλα αυτά τα ωραία που αναφέρεις, με ένα πλάσμα ολοκληρωτικά εξαρτημένο από εσένα και το σύντροφό σου, αυτό δεν είναι ευτυχία για κανέναν, ούτε για τη μάνα ούτε για το μωρό. Και είναι πολύ πιο τίμιο να είσαι συνεπής στον εαυτό σου (γιατί έτσι θα είσαι συνεπής και στα παιδιά σου και σε όλη σου την οικογένεια) παρά να θέλεις πραγματικά να πας με 500 άντρες, να μην το κάνεις γιατί πρέπει ψυχαναγκαστικά να υποκύψεις στα όποια προγράμματα και τις όποιες κοινωνικές επιταγές και τελικά, όταν θα βρίσκεσαι παντρεμένη και με παιδιά, να κλαψουρίζεις για τα πράγματα που δεν πρόλαβες (και ήθελες) να κάνεις και να χαλβαδιάζεις όποιον γκόμενο περνάει από μπροστά σου.
Και από τη στιγμή που δε μιλάμε για ακρότητες (μάνα στα 16 ή στα 66 όπως προείπαν άλλες κοπέλες) πραγματικά δε βλέπω το λόγο της εξαγρίωσης. Στο κάτω-κάτω, ο καθένας αναλαμβάνει τις ευθύνες των επιλογών του και αν κάποια από μας χάσει το τρένο της μητρότητας επειδή ήθελε να κάνει καριέρα, είναι υπόλογη στον δικό της εαυτό και τις δικές της επιθυμίες -και μόνο.



συμφωνω απολυτα..

cinderella έγραψε:ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΤΟ ΠΟΤΕ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΜΙΑ ΓΥΝΑΙΚΑ ΜΑΝΑ ΕΧΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΕ ΤΟ ΜΩΡΟ,ΠΟΥ ΘΑ ΦΕΡΕΙ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΚΑΤΑΡΧΗΝ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΙΔΙΑ.ΕΝΑ ΩΑΡΙΟ ΜΙΑΣ ΓΥΝΑΙΚΑΣ 24ΧΡ.ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΙΔΙΑ ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΜΕ ΤΟ ΩΑΡΙΟ ΜΙΑΣ 32ΑΡΑΣ,ΟΥΤΕ ΜΕ ΜΙΑΣ 40ΑΡΑΣ!ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΑΡΑ ΤΙ ΓΕΝΕΤΙΚΟ ΥΛΙΚΟ ΕΠΙΛΕΓΕΙΣ ΝΑ ΚΛΗΡΟΔΟΤΗΣΕΙΣ.ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ,ΕΙΝΑΙ ΕΥΚΟΛΟ ΚΑΙ ΥΛΟΠΟΙΗΣΙΜΟ.ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ.ΕΓΩ ΔΙΑΦΩΝΩ ΜΕ ΤΙΣ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΠΟΥ ΒΑΖΟΥΝ ΠΡΟΤΕΡΑΙΟΤΗΤΑ ΤΟΥΣ ΤΗΝ ΕΡΓΑΣΙΑ ΚΑΙ ΣΤΑ 40++ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΣΒΑΡΝΑ ΤΑ ΚΕΝΤΡΑ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗΣ ΓΙΑ ΤΕΧΝΗΤΗ ΓΟΝΙΜΟΠΟΙΗΣΗ.ΠΟΥ ΠΑΣ ΚΥΡΑ ΜΟΥ?ΤΟ ΜΩΡΟ ΤΟ ΡΩΤΗΣΕΣ,ΑΝ ΘΕΛΕΙ ΜΙΑ ΜΑΜΑ-ΓΙΑΓΙΑ? ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ, ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΤΕΡΗΣΕΙ ΑΠΟ ΚΑΝΕΝΑΝ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΣΤΗ ΜΗΤΡΟΤΗΤΑ. Respect



με συγχωρεις αλλα διαφωνω...τι σχεση εχει η ποιοτητα του ωαριου με την ηλικια??? το οτι μπορει να παρουσιαστει καποιο προβλημα σε κυηση αυτο μπορει να συμβει και σε μια 25αρα οπως συνεβη και σε μενα στα 25 μου που εκανα την κορη μου και εκανα αμνιοπαρακεντηση για να δω τι γινεται! μια γυναικα 40-45 που εχει ακομη περιοδο και μπορει να τεκνοποιησει μπορει να τα καταφερει μια χαρα οπως καθε αλλη γυναικα πιο νεα γιατι δηλαδη να υπαρχει "οριο" ? το να θελει να βαλει καποια γυναικα προτεραιοτητα οτιδηποτε αλλο στη ζωη της και μετα να κανει παιδι ειναι καθαρα "επιλογη" οπως ειπε και πιο πανω η gennie ...δικες της οι επιλογες δικες και οι αντοχες..οχι ομως να λεμε μια γυναικα 40αρα στις μερες μας πως ειναι γιαγια για να κανει παιδι!!! μη σου πω οτι η γυναικα απο τα 30 και μετα ειναι πιο κατασταλλαγμενη και πιο συνειδητοποιημενη και ξερει γιατι κανει παιδι! εγω χαιρομαι που φυγαμε απο τις εποχες της μαμας μου που "επρεπε" να παντρευτουν μικρες και να κανουν παιδια στα 17 αυτο σημαινει πως ο κοσμος προχωραει και δεν ειμαστε 7000 χιλ χρονια πισω!!!

φιλικα παντα!

cinderella

cinderella
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ ΜΕ ΤΗ Τziz. ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ 29 ΜΕ 3 ΚΟΡΕΣ. ΖΩ ΤΗΝ ΑΠΟΛΥΤΗ ΖΩΗ!!!! ΚΑΙ ΦΟΒΑΜΑΙ ΓΙΑ 4ο ΓΙΑΤΙ ΣΕ 1 ΜΗΝΑ 30ΙΖΩ!!!

gennie


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
cinderella έγραψε:ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΤΟ ΠΟΤΕ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΜΙΑ ΓΥΝΑΙΚΑ ΜΑΝΑ ΕΧΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΕ ΤΟ ΜΩΡΟ,ΠΟΥ ΘΑ ΦΕΡΕΙ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΚΑΤΑΡΧΗΝ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΙΔΙΑ.ΕΝΑ ΩΑΡΙΟ ΜΙΑΣ ΓΥΝΑΙΚΑΣ 24ΧΡ.ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΙΔΙΑ ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΜΕ ΤΟ ΩΑΡΙΟ ΜΙΑΣ 32ΑΡΑΣ,ΟΥΤΕ ΜΕ ΜΙΑΣ 40ΑΡΑΣ!ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΑΡΑ ΤΙ ΓΕΝΕΤΙΚΟ ΥΛΙΚΟ ΕΠΙΛΕΓΕΙΣ ΝΑ ΚΛΗΡΟΔΟΤΗΣΕΙΣ.

Είναι επιστημονικά τεκμηριωμένο αυτό? Γιατί εγώ πρώτη φορά το ακούω. Δηλαδή, καθώς μεγαλώνουμε το DNA μπαγιατεύει και "κόβει"? Γιατί εγώ νόμιζα ότι το DNA παραμένει το ίδιο και το μόνο που "κόβει" είναι οι αντοχές μας...

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
καλα αυτο για την ποιοτητα του ωαριου ειναι τραγικο..που το ακουσατε ..γιατρος το ειπε?? κοριτσια ειναι μεγαλο..τεραστιο και τραγικο ΨΕΜΑ!! μην πιστευετε οτι ακουτε..αυτα τα λενε οι γιατροι που θελουν να τα ''παρουν''απο εξτρα εξετασεις οπως αμνιοπαρακεντιση..κλπ...η τα λενε γυναικες που δεν θελουν να κανουν αλλα παιδια και ψαχνουν μια δικαιολογια...ειναι πραγματικα αηδιες...μη μου πειτε πως μονο εγω ξερω γυναικες που καναν παιδια μετα τα 35 η και 40 ..και ειναι τα παιδια μια χαρα...ομορφα ..με υγεια ..κλπ...
και cinderela ειναι δυνατον να λες πως φοβασαι επειδη τριανταριζεις? μηπως απλα δεν το θελεισ παρα πολυ γιατι εχεις ηδη 3 και γιαυτο συμβιβαστικες με αυτη την ιδεα?

dimitroula

dimitroula
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
[quote="gennie"]
Tziz έγραψε:

Αλλά ειλικρινά δε μπορώ να δεχτώ σα δικαιολογία την "καριέρα". Εντελώς ξαφνικά δηλαδή, η καριέρα κυρία μου, σού τελειώνει, και ξαφνικά χτυπάει το βιολογικό ρολόι κι αρχίζεις τα: "Κι εγώ πότε θα γίνω μάνα?"

Κι ακόμα περισσότερο ΑΚΥΡΗ είναι η δικαιολογία "Ήθελα να ζήσω τη ζωή μου!"
Τι πάει να πει: να ζήσω τη ζωή μου??????? Μπορεί κάποιος να μου δώσει τον ορισμό αυτής της φράσης????
Ένα παιδί σου στερεί τη ζωή???
quote]

Τα ερωτήματά μου είναι τα εξής δύο: α)Ποιος καθιστά ΑΚΥΡΗ τη δικαιολογία του άλλου και γιατί η επιλογή του θα έπρεπε να θεωρείται δικαιολογία? και β)γιατί σας εκνευρίζει τόσο πολύ η επιλογή κάποιου άλλου μόνο και μόνο επειδή δεν ταιριάζει με τις δικές σας?
Το παιδί ασφαλώς δε σου στερεί τη ζωή, αρκεί να θέλεις να το συμπεριλάβεις σ'αυτή τη ζωή που λες. Γιατί αν δεν είσαι έτοιμος να μοιραστείς την καριέρα σου,τις εκδρομές σου, τη διασκέδασή σου, τον αντρούλη σου, τα ωραία μέρη που μπορείς να πας, τα ξενύχτια σου και όλα αυτά τα ωραία που αναφέρεις, με ένα πλάσμα ολοκληρωτικά εξαρτημένο από εσένα και το σύντροφό σου, αυτό δεν είναι ευτυχία για κανέναν, ούτε για τη μάνα ούτε για το μωρό. Και είναι πολύ πιο τίμιο να είσαι συνεπής στον εαυτό σου (γιατί έτσι θα είσαι συνεπής και στα παιδιά σου και σε όλη σου την οικογένεια) παρά να θέλεις πραγματικά να πας με 500 άντρες, να μην το κάνεις γιατί πρέπει ψυχαναγκαστικά να υποκύψεις στα όποια προγράμματα και τις όποιες κοινωνικές επιταγές και τελικά, όταν θα βρίσκεσαι παντρεμένη και με παιδιά, να κλαψουρίζεις για τα πράγματα που δεν πρόλαβες (και ήθελες) να κάνεις και να χαλβαδιάζεις όποιον γκόμενο περνάει από μπροστά σου.
Και από τη στιγμή που δε μιλάμε για ακρότητες (μάνα στα 16 ή στα 66 όπως προείπαν άλλες κοπέλες) πραγματικά δε βλέπω το λόγο της εξαγρίωσης. Στο κάτω-κάτω, ο καθένας αναλαμβάνει τις ευθύνες των επιλογών του και αν κάποια από μας χάσει το τρένο της μητρότητας επειδή ήθελε να κάνει καριέρα, είναι υπόλογη στον δικό της εαυτό και τις δικές της επιθυμίες -και μόνο.


Καρταρχας συμφωνω με την φιλη gennie. Κατα δευτερον δεν ξερω αν το γνωριζετε αλλα ειναι δικαιωμα μιας γυναικας οσο η φυση της επιτρεπει να μπορει να τεκνοποιησει. Νομιζω οτι το εχετε παρει πολυ προσωπικα το θεμα. Μεχρι και ιατρικες αποψεις διαβασα που ειναι εντελως ανυπόστατες.
Λυπαμαι που το λεω αλλα δεν ειμαστε τοσο ανοιχτόμυαλοι οσο διατυμπανίζουμε. Τελικα θελουμε να ζουμε με στερεοτυπα και πρεπει. Διαβαζοντας τα ποστ αυτο καταλαβα.
Καθομαστε τωρα και κανουμε κρητικη και φιλοσοφικη συζητηση για το ποτε ειναι η σωστη ηλικια για να γινουμε μανες. Οσο η φυση μας το επιτρέπει ειναι δικαιωμα μας. Απο κει και περα τα υπολοιπα ειναι κουβεντα να γινεται.

gennie


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Tziz έγραψε:gennie επειδή αναφέρθηκες στο δικό μου ποστ, θα σου πω πως ΓΕΝΙΚΑ με τη φράση "θέλω να ζήσω τη ζωή μου" έχω ένα πρόβλημα, το οποίο δεν έχει να κάνει με το πότε θα γίνει μάνα κάποια γυναίκα.

Όταν κάποιος θέλει να σπουδάσει για να γίνει γιατρός τότε να πει
"Θέλω πρώτα να τελειώσω τις σπουδές μου και να γίνω γιατρός"
Αν κάποια γουστάρει να πηγαίνει με πολλούς, τότε να πει
"Δεν είμαι μονογαμική και δε γουστάρω να κάνω οικογένεια. Τουλάχιστον όχι προς το παρόν."
Αν σε κάποιον αρέσουν τα ξενύχτια και οι κρεπάλες τότε να πει
"Εγώ δε μαζεύομαι σπίτι μου, παρά μόνο για να κοιμηθώ και να πλυθώ! Οπότε δεν είμαι σε θέση να φροντίσω ένα παιδί..."
Κι αν του αρέσουν τα ταξίδια και οι διακοπές τότε να πει
"Κάθε χρόνο μαζεύω λεφτά και κάνω ταξίδια γιατί το όνειρό μου είναι να γυρίσω όλο τον κόσμο και να γνωρίσω ανθρώπους, λαούς και κουλτούρες"

Το "να ζήσω τη ζωή μου" αντίθετα μου δείχνει έναν άνθρωπο, που πραγματικά ΔΕΝ ΞΕΡΕΙ ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΘΕΛΕΙ!
Δηλαδή οι πιο μικρές κοπέλες (πχ 19-25) που έχουν ήδη οικογένεια, τι? δε ζουν τη ζωή τους?????? Ζόμπι είναι?
Νομίζω ότι η φράση "προσβάλλει" αυτή τη φορά τους μικρότερους και θίγει την επιλογή τους να κάνουν οικογένεια και να μπουν σε "άλλα λούκια".

Κι εγώ -αν δεις τα τικεράκια μου- θα ήθελα να είχα προλάβει να "ζήσω" λίγο με τον αντρούλη μου, να πάμε διακοπές το καλοκαίρι (γιατί συνέλαβα Μάρτη) και γενικότερα να απολαύσω και να ευχαριστηθώ κάποια πράγματα πριν έρθει το παιδί, αλλά επειδή όπως προείπα, λόγω γυναικολογικού προβλήματος το προσπαθήσαμε αμέσως, ε τελικά, έπιασα με την πρώτη.
Παρόλαυτά, αυτή τη στιγμή "ζω τη ζωή μου" γιατί αυτό ήταν που ήθελα πάντα!
Από μικρή ονειρευόμουν να κάνω οικογένεια και ένα όμορφο σπιτικό.

Και καταλήγω πάλι στο ότι μια γυναίκα, ένας άνθρωπος, δε γίνεται τη μία να είναι έτσι και την άλλη γιουβέτσι.
Για το συγκεκριμένο θέμα που συζητάμε, ή θέλεις να γίνεις μαμά ή δε θέλεις. Δέχομαι το ότι κάποιος μπορεί να βάζει προτεραιότητες, αλλά όχι κάποιες, εκεί που έλεγαν "δε με ενδιαφέρει να κάνω παιδί" ξαφνικά να ξυπνάνε μια μέρα και να λένε "ωχ! τα ωάριά μου λιγόστεψαν και πρέπει να βιαστώ!"
Δεν ξέρω αν έγινα κατανοητή...

Εδώ χιονίζει...
Υπάρχει όριο ηλικίας στη μητρότητα? - Σελίδα 2 215994
Very Happy


Καλή μου tziz, το βρίσκω υπέροχο το ότι "ζεις τη ζωή σου". Δέξου, λοιπόν, ότι και οι υπόλοιπες γυναίκες του κόσμου αυτού έχουν το ίδιο δικαίωμα με σένα, είτε ξέρουν ακριβώς σε τι συνίσταται αυτό, είτε όχι. Ναι, σε πληροφορώ ότι γίνεται να είσαι μία έτσι και μία γιουβέτσι γιατί στα 25 σου μπορεί να ακούς γιουβέτσι και να σε πιάνει ναυτία και να προτιμάς το έτσι, αλλά στα 35 σου να συνειδητοποιήσεις ότι τρελλαίνεσαι για γιουβέτσι και να πάρεις και...τριπλή μερίδα. Δεν υπογράφουμε κανένα συμβόλαιο για τη ζωή μας, το ότι κάποιοι το λένε έτσι "λακωνικά" δε σημαίνει απαραίτητα ότι δεν ξέρουν τι θέλουν (μπορεί απλώς να μη θέλουν να αναλύσουν το ότι "θέλω πρώτα να τελειώσω σπουδές-μετά να ταξιδέψω για λίγο-μετά να γκομενίσω για λίγο ακόμα-μετά να ψάξω μια καλή δουλειά",κ.ο.κ.-όλα αυτά μπορεί να περικλείονται στο "θέλω να ζήσω τη ζωή μου") και δεν τους αφαιρεί το δικαίωμα να αλλάξουν γνώμη στην πορεία. Μία κοπέλα που στα 20 της ακούει "οικογένεια και μωρά" και βγάζει φλύκταινες δε σημαίνει ότι δεν θα αλλάξει γνώμη στα 28 της ή και στα 35 της ή και αργότερα και πιθανόν δεν είναι ο ίδιος απόλυτα άνθρωπος -η προσωπικότητά της έχει διαμορφωθεί με τα χρόνια και τις εμπειρίες της. Η κατάλληλη στιγμή είναι για τον καθένα προσωπική. Δεν αντιλαμβάνομαι με ποιον τρόπο προσβάλλει αυτή η φράση τις κοπέλες που έκαναν μικρές παιδιά και με τον ίδιο τρόπο θα υπερασπιζόμουνα κι εκείνες αν κάποιος τους έλεγε "καλά, δεν πήγαινες ν'ανοίξεις κανένα βιβλίο, ή να πάρεις μια γεύση από ζωή πριν χωθείς στο σπίτι με τα κουτσούβελα?" Γιατί, περί ορέξεως, κολοκυθόπιτα και το να μπορούμε να προγματοποιούμε τα όνειρά μας (όπως εσύ το δικό σου) είναι, τελικά, η μεγαλύτερη ευτυχία.

Lilium


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Είναι πολύ ευχάριστο που οι περισσότερες απαντάτε ισορροπημένα και με συνείδηση του τί σημαίνει "φέρνω παιδί στον κόσμο", γιατί "αμαρτίες γονέων παιδεύουσι τέκνα", ως γνωστόν.

Η κοπέλα που ξεκίνησε την κουβέντα αυτή ας μην αγχώνεται. Είσαι νεότατη, δεν υπάρχει καν θέμα προς συζήτηση.

Οι ελάχιστες κοπέλες που προέβαλαν "επιστημονικά" επιχειρήματα, μπορούν να ενημερωθούν ολοκληρωμένα από τον γυναικολόγο τους.

Μέρα της Γυναίκας σήμερα και ας μην ξεχνάμε όσες πάλεψαν για να έχουμε σήμερα το δικαίωμα ψήφου [αν και τί να το κάνεις στην Ελλάδα], το δικαίωμα στη μόρφωση, στην εργασία και πάνω απ΄όλα στην αυτοδιάθεση.


Νεραιδενια

Νεραιδενια
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Λοιπον, κοριτσια - μανουλες....
Διαβασα ολα τα post με μεγαλη προσοχη και θελω να πω οτι συμφωνω με ολες σας....Καθε μια εχει την αποψη της και τη δικαιολογει κιολας....
Αυτο που θελω να σας πω εγω χωρις να θελω να βαλω οριο ηλικιας ειναι το εξης...Ειμαι σχεδον 26 χρονων με δυο κοριτσακια!!!!Δεν υπαρχει μανουλα που να εχω γνωρισει σε μεγαλυτερη ηλικια απο μενα και να μη μου πει ποσο με "ζηλευει" που τα εκανα ετσι νωρις....
Φυσικα δεν θελω να παρεξηγηθω και να δημιουργησω εντασεις...Ειμαι κι εγω της αποψης οτι καθε γυναικα αποφασιζει να γινει μανουλα οποτε νοιωσει ετοιμη....Απλα εμενα ετυχε να γινει αυτο στα 19 μου!!!
Ειχα και την ωριμοτητα να γινω μανα (επειδη καποια ειπε παραπανω οτι ισως μερικες να μην ειναι ωριμες) και τις αντοχες να τα καταφερω μονη μου....
Ναι ειμαι κι εγω μεσα σε αυτες που εκανα παιδια και ειμαι χωρισμενη τωρα αλλα δεν το μετανοιωνω...Εχω δυο κορουλες που δοξα τον Θεο ειναι μια χαρα και ψυχολογικα και σωματικα και το χαιρομαι!!!!Οταν επερνα διαζυγιο εμαθα οτι ειμαι εγκυος και δεν μου περασε καν απο το μυαλο να κανω αμβλωση...Το προσπαθησαμε παλι με τον αντρα μου αλλα τελικα ειδαμε οτι δεν παει αλλο και χωρισαμε πριν γεννησω...Ειμαι κοντα στα παιδια μου οσο περισσοτερο μπορω και οχι δεν τα εχω παρατησει ποτε για να παω για καφε με τις φιλες μου...Και αν παω θα ειναι οταν οι μικρες θα ειναι στο σχολειο τους!!!!Οσο για ποτο εχει γινει κι αυτο αλλα ελαχιστες φορες που εχει τυχει να κοιμηθει η μαμα μου στο σπιτι μου και να το εκμεταλευτω...
Πριν τα παιδια μου ειχα μπει στην Παιδαγωγικη Αθηνων και ειχα σκοπο να γινω Νηπιαγωγος...Αλλα σκεφτηκα οτι η προσωπικη εμπειρια ειναι πολυ καλυτερη απο του σχολειου!!!Βεβαια πτυχιο δεν εχω στα χερια μου αλλα δεν με ενοχλει καθολου...Και οσο για τη δουλεια μια χαρα ειμαι εκει που ειμαι και σε πολυ καλη θεση παρακαλω...Αυτο το τελευταιο ειναι γι'αυτες που θελουν καριερα και αργοτερα παιδι...Οχι οτι τις κατηγορω...Απλα για να δουν οτι αν υπαρχει θεληση μπορουμε να τα κανουμε ολα....
Στο κατω-κατω γυναικες ειμαστε και απο τη φυση μας φτιαχτηκαμε για να κανουμε πολλα πραγματα ταυτοχρονα!!!Γιατι να μην το εκμεταλευτουμε???

Και για να μην μπερδευτουμε σας λεω ξανα οτι για μενα οριο ηλικιας δεν υπαρχει στις μελλουσες μανουλες...Μυαλο μονο πρεπει να υπαρχει!!!
Και συγνωμη για το μεγαλο post και για την ιστορια της ζωης μου αλλα ενοχληθηκα λιγακι με αυτα που διαβασα για εμας τις μικρες μανουλες και τις χωρισμενες....
Να ειστε ολες καλα και να σας ζησουν τα ζουζουνια σας!!!!!

nopi30


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Θα συμφωνησω με την Τζιζ ως προς το θεμα "Ζω τη ζωη μου".
Εγω χθες πηγα με τον αντρα μου και το γιο μου και πεταξαμε αητο, γιναμε παλι παιδια, γελασαμε, τρεξαμε. Δεν εζησα;
Δηλαδη αμα δεν εχεις παιδι εισαι ελευθερος και ζεις και αμα εχεις δεν ζεις και εισαι δεσμευμενος;
Αμα δεν εχεις παιδι απλα εισαι πιο ανεμελος.
Συγνωμη, αλλα εγω απο την πρωτη στιγμη που εκανα το γιο μου, οτι ηθελα να ζησω το εζησα με το παιδι μου και τον αντρα μου.

Σημασια εχει να κανεις αυτο που θελεις. Να μην αναγκαζεσε να παντρευτεις, να μην αναγκαζεσε να πιεσης τον εαυτο σου για να κανεις καριερα, να εισαι ελευθερος να αποφασιζεις γι' αυτα που θελεις να κανεις.
Τοτε και μονο τοτε ΖΕΙΣ ΤΗ ΖΩΗ ΣΟΥ, αυτη που επελεξες οποια κι αν ειναι.
Και μεταξυ μας κανενας δεν ειναι σε θεση να κρινει κανεναν για τις επιλογες του...

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Ήθελα μόνο να διευκρινήσω τον όρο που χρησιμοποιήθηκε "ποιότητα ωαρίου". Οι γυναίκες γεννιόμαστε με όλα τα ωάρια μας ήδη έτοιμα, το μόνο που συμβαίνει κάθε μήνα είναι η ωρίμανση του ωαρίου. Αυτό σημαίνει ότι σε μια γυναίκα 25 ετών, τα ωάριά της είναι επίσης 25 ετών, σε μια γυναίκα 35 τα ωάρια είναι 35 ετών κ.ο.κ. Στους άντρες δε συμβαίνει αυτό επειδή παράγουν τα σπερματοζωάρια τη στιγμή που τα χρειάζονται..
Θα έχετε προσέξει ότι στον μεγάλο υπέρηχο, μαζί με όλες τις εξετάσεις λαμβάνεται υπόψιν και η ηλικία της μητέρας, για να δώσει την πιθανότητα το παιδί να έχει κάποια χρωμοσωμική ανωμαλία. Αυτό δε σημαίνει ότι όποια μητέρα είναι άνω των 40 θα γεννήσει σώνει και ντε παιδί με κάποιο πρόβλημα, ούτε ότι εφόσον είσαι 25 όλα θα είναι απαραίτητα καλά (όπως είδα σε μια μανούλα πιο πάνω). Μιλάμε με πιθανότητες και απλά βρέθηκε ότι γυναίκες πέρα από μια ηλικία (παλιότερα ήταν 45, τώρα βλέπω ότι το όριο κατέβηκε στα 35) έχουν περισσότερες πιθανότητες να παρουσιάσουν κάποιο κληρονομήσιμο πρόβλημα στα ωάρια.
Και ας μην ξεχνάμε ότι όταν γερνάμε εμείς, γερνάνε και τα πάντα πάνω μας...

chicken

chicken
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Εγώ πάλι νομίζω πως υπάρχει όριο στην ηλικία που μπορείς να φέρεις στον κόσμο ένα παιδί, όπως υπάρχει και όριο στην ηλικία να κάνεις bunji jumping, όπως υπάρχει όριο σε οτιδήποτε και να αποφασίσεις να κάνεις. Αν δω μια εξηντάχρονη σε club, όπως & να το κάνουμε περίεργο θα μου φανεί. Shocked
Συμφωνώ με την φράση: "κάθε πράγμα στον καιρό του"
Απο την άλλη, όλα αυτά ισχύουν για την δική μου ζωή και για τις δικές μου αποφάσεις.
Ο καθένας, νομίζω, κάνει τις επιλογές του καθημερινά και ζεί με αυτές Very Happy Very Happy Very Happy

EIRHNH75

EIRHNH75
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
cinderella έγραψε:ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΤΟ ΠΟΤΕ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΜΙΑ ΓΥΝΑΙΚΑ ΜΑΝΑ ΕΧΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΕ ΤΟ ΜΩΡΟ,ΠΟΥ ΘΑ ΦΕΡΕΙ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΚΑΤΑΡΧΗΝ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΙΔΙΑ.ΕΝΑ ΩΑΡΙΟ ΜΙΑΣ ΓΥΝΑΙΚΑΣ 24ΧΡ.ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΙΔΙΑ ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΜΕ ΤΟ ΩΑΡΙΟ ΜΙΑΣ 32ΑΡΑΣ,ΟΥΤΕ ΜΕ ΜΙΑΣ 40ΑΡΑΣ!ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΑΡΑ ΤΙ ΓΕΝΕΤΙΚΟ ΥΛΙΚΟ ΕΠΙΛΕΓΕΙΣ ΝΑ ΚΛΗΡΟΔΟΤΗΣΕΙΣ.ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ,ΕΙΝΑΙ ΕΥΚΟΛΟ ΚΑΙ ΥΛΟΠΟΙΗΣΙΜΟ.ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ.ΕΓΩ ΔΙΑΦΩΝΩ ΜΕ ΤΙΣ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΠΟΥ ΒΑΖΟΥΝ ΠΡΟΤΕΡΑΙΟΤΗΤΑ ΤΟΥΣ ΤΗΝ ΕΡΓΑΣΙΑ ΚΑΙ ΣΤΑ 40++ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΣΒΑΡΝΑ ΤΑ ΚΕΝΤΡΑ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗΣ ΓΙΑ ΤΕΧΝΗΤΗ ΓΟΝΙΜΟΠΟΙΗΣΗ.ΠΟΥ ΠΑΣ ΚΥΡΑ ΜΟΥ?ΤΟ ΜΩΡΟ ΤΟ ΡΩΤΗΣΕΣ,ΑΝ ΘΕΛΕΙ ΜΙΑ ΜΑΜΑ-ΓΙΑΓΙΑ? ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ, ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΤΕΡΗΣΕΙ ΑΠΟ ΚΑΝΕΝΑΝ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΣΤΗ ΜΗΤΡΟΤΗΤΑ. Respect
Καλά, τι λέμε τώρα;!; Δε μπορώ να δεχτώ ότι μια νέα γυναίκα εκφράζεται έτσι! Δηλαδή, αν για οποιοδήποτε λόγο δε σου τύχει να έχεις μια πολυμελή οικογένεια ως τα 30, πρέπει να εγκαταλείψεις κάθε όνειρο να την κάνεις; Θα θελα, πραγματικά, όσες νομίζετε ότι τα 40 είναι "γεράματα" να ξαναγράψετε κάτι όταν θα φτάσετε εκεί και θα διαπιστώσετε ότι θα είστε ακόμη μια χαρά νέες.
Και κάτι τελευταίο: κόψ'τε πια αυτή την καραμέλα με τα κεντρα εξωσωματικής, γιατί :
1) εκεί πάνε "ζευγάρια" που καταθέτουν τα λεφτά και την ψυχική τους υγεία για ένα παιδάκι, κι όχι "γυναίκες" που ξαφνικά τους την έδωσε να γίνουν μάνες
2)εκεί πάνε άνθρωποι που έχουν χάσει τη γη κάτω από τα πόδια τους στην ιδέα ότι ίσως να μην αποκτήσουν ποτέ μωρό
3)εκεί θα βρείτε νεότατα ζευγάρια να δίνουν τον αγώνα τους - οι πιο τυχεροι θα χαμογελασουν σύντομα, αλλά κάποιοι ίσως χρειαστεί να γίνουν -ναι- 40 μέχρι να πετύχουν το στόχο τους.
Είναι ευλογία για μια γυναίκα να γίνεται μητέρα, αλλά αυτό ας μη γίνεται αφορμή για κομπασμό. Κάθε γυναίκα είναι μια περίπτωση από μόνη της κι αυτό οφείλουμε να το σεβόμαστε!

50Σημαντικό! Υπάρχει??? Τρι Μαρ 08, 2011 1:12 pm

Maria S

Maria S
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Εγώ γενικά είμαι των ορίων, μάλλον περιόδων καλύτερα, θα έλεγα οτι για μένα προσωπικά 30-35 είναι μια καλή ηλικία. Φυσικά και απο τα 25 αν κάποια γυναίκα είναι ώριμη και αποφασισμένη δεν το συζητώ. Εγώ δεν ήμουν. Ήθελα και τις σπουδές και μετά ήθελα να 'χαρώ' και λίγο τον γάμο και να 'σιγουρευτώ' επαγγελματικά, οικονομικά, κλπ.
Αλλά το βιολογικό ρολόι κάθε γυναίκας είναι διαφορετικό. Τι γίνεται όμως όταν η φύση θέτει τους κανόνες της; ΟΚ καταλαβαίνω την επιθυμία-ανάγκη όλων των γυναικών που θέλουν ένα παιδάκι, αλλά και την επιλογή όσων δεν θέλουν. Αλλά όταν η φύση θέτει όριο ηλικίας; Όταν η φύση μας στερεί ωάρια; Μας βάζει στην εμμηνόπαυση; Τότε πρέπει ο γιατρός να επεμβαίνει με ξένο ωάριο και τεχνιτή γονιμοποίηση; Και αν ναί μέχρι ποιά ηλικία;

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 10]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Δημιουργία Φόρουμ | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις